Střípky

Autorská citace #41
28.11.2008 19:29 - Léto
Sirien píše:
vybrat mezi nima ty správný bylo jako přijít do antíku a slepě se snažit najít zrovna tu jednu vázu, kterou netušíš jak vypadá, kterou vlastnil někdo, koho si neznal

Vidíš - a přesto se to "těm hodným" podařilo odhalit a rozšifrovat. :-) Už si nevzpomínám jak, ale nějak k tomu došli, zřejmě se jednalo o ten meteor. Jistě ale uznáš, že kdyby byl horcruxem kámen na cestě ve Vysoké Nízké, asi by ten meteor působil ještě hloupěji.
A přinejmenším jeden bych udělal falešný - mysleli by si, že mě mají, a ouha, ono ne. :-)

Alek píše:
Já co mam zkušenosti, tak spousta čtenářů se cejtila podvedená, když jim řikali, že Eragon je něco jako HP.

Já mám zase zkušenosti s lidmi, kteří tvrdí, že Eragon je nejlepší knížka na světě. Ale pokud se jich zeptáš, co jiného četli, zůstanou tak nanejvýš stát s otevřenou pusou. ;-)
Autorská citace #42
28.11.2008 19:34 - sirien
Píše:
Já mám zase zkušenosti s lidmi, kteří tvrdí, že Eragon je nejlepší knížka na světě.

Star wars ve fantasy s drakama místo lightsaberů...
...hm... draci místo lightsaberů...
...hm... draci sou děsně cool...
...lightsabery sou děsně cool...
...hm, draci sou cool samy o sobě, NEJSOU to cool equipment pro trapnýho hlavního hrdinu.

Sorry, SW vyhrály, Eragon sux na zpackání draků a vzdání se lightsaberů. :D


Mimochodem - další věc co mi vadí na HP - pojetí draků. JKR, Britka, učitelka angličtiny, píše pohádkovou knížku... Britka, učitelka angličtiny, ještě jednou... a výsledkem je že se naprosto odkloní od anglosasko-keltský tradice draků jako vznešených inteligentních tvorů a udělá z nich přerostlý pitbuly co chrlej oheň. Zlo.
Autorská citace #43
28.11.2008 19:39 - Lokken
Asi tu nikdo nepředpokládá, že by se diskutující pokoušely o objektivní, osobními preferencemi nezabarvené argumenty?
Autorská citace #44
28.11.2008 19:57 - Léto
Lokken píše:
Asi tu nikdo nepředpokládá, že by se diskutující pokoušely o objektivní, osobními preferencemi nezabarvené argumenty?

Z víry v objektivní, osobními preferencemi nezabarvené argumenty jsme už vyrostli, je mi líto. :-)

Sirien píše:
Britka, učitelka angličtiny, ještě jednou... a výsledkem je že se naprosto odkloní od anglosasko-keltský tradice draků jako vznešených inteligentních tvorů a udělá z nich přerostlý pitbuly co chrlej oheň. Zlo.

Nu, draci, co s draky. Zlo je to, co provedla s elfy. Namísto krásných a vznešených bytostí (nebo alespoň veselých a rozpustilých víl) vznikli chlupatí, hloupí, patolízalští skřeti.
Že by se rýsovala nová přezdívka pro J.K.Rowling?
Začíná to na "M" a končí to na "th". Hádejte! ;-)
Autorská citace #45
28.11.2008 20:04 - Alek
Píše:
Nu, draci, co s draky. Zlo je to, co provedla s elfy.

No jo, ostrovní neúcta...viz Clarková a Jonathan Strange.
Autorská citace #46
28.11.2008 20:55 - SEBastian_Chum
fakt morně se tu rozlezl termín "komix"...

jo a dík za další odůvodnění proč HP nečtu.
Autorská citace #47
28.11.2008 21:51 - Zero
Moc pěkný článek,podobné věci mi vrtaly hlavou už dlouho.
Autorská citace #48
28.11.2008 22:12 - tuleník
Léto píše:
Že by se rýsovala nová přezdívka pro J.K.Rowling?
Začíná to na "M" a končí to na "th". Hádejte! ;-)


Morgoth :)
Autorská citace #49
28.11.2008 22:32 - vaeranias
To to tady jede... Nedokážu odolat abych nerýpl, když tu vidím tolik lidí z toho jednoho procenta, co se vymyká ze stáda vláčeného reklamou. :-) Věc se má totiž tak, že lidem buď na věci záleží a dotýká se jich, nebo na ní nezáleží a je lhostejná, takže není třeba se o ní vůbec zmiňovat natož rozepisovat. Kdokoli, koho drásá určitý produkt nebo jeho reklama je na reklamu citlivý a velmi pravděpodobně nějaké reklamě podlehne nebo už podléhá. :-)

Zkrátka jako v politice - je jedno, jestli vás milují nebo nesnáší, ale musí se o vás mluvit. O kom se stále nemluví, ten v tomhle světě "osobností" neexistuje. A přispívá (a podlehl) každý, kdo horlí pro nebo proti. Platí o lidech, zboží, softwaru, náboženství, vlastně o všem.

A ano, já jsem ovlivnitelný reklamou. Nesleduju TV, noviny atd, filmy jen minimálně a jen to, co mi už od pohledu něco říká, i mobil jsem si pořídil jako poslední ze všech lidí kolem mne na nátlak zaměstnavatele, ale stejně dokážu citovat některé slogany zpaměti a při průchodu kolem regálů a bezmyšlenkovitém výběru v nějaké kategorii mi ruka padne (překvápko) velmi pravděpodobně na nějaký provařený reklamní evergreen A to i přes to, že mě daná reklama třeba vyloženě dráždila - ale vím o tom produktu a to se počítá. Nikdo není imunní. A kdo si myslí že je, ten o tom, chudák, ani neví :-).
Autorská citace #50
28.11.2008 22:36 - SEBastian_Chum
vaeranias: Word, dawg.
Autorská citace #51
28.11.2008 23:57 - infcorp
Každý je do určité míry ovlivnitelný reklamou, neříkám, že já nejsem. Pokud ale jde o věci založené na určité umělecké hodnotě jako třeba knihy, filmy snažím se dělat si na ně vlastní názory a ne podléhat jakémusi davovému šílenství.

Alek píše:

...Prostě v tom Potterovi něco je...


Ač to tak z mého příspěvku možná nevyznělo tak já si nemyslím o HP nic nějak zvlášť zlého. Přečetl jsem všech 7 dílů a jako dětskou/pohádkovou fantasy shledávám zvláště počátek série za velmi dobrý. Vesměs je celá série celkem čtivá a rychle odsejpá.
Mě osobně štve spíš to nekritické nadšení a prohlášení HP některými lidmi málem za dílo století. (viz srovnávání JRRT a JKR) HP má stále dost vážné trhliny na to, aby byl právem tak slepě adorován - což je už IMO dost neblahý důsledek reklamy.

Alek píše:
Já co mam zkušenosti, tak spousta čtenářů se cejtila podvedená, když jim řikali, že Eragon je něco jako HP, a oni to ani nedočetli.


To bude tím, že pokud se v posledních pěti letech objevila jakákoliv výraznější fantasy zaměřená na mladší čtenáře, tak se o ní automaticky prohlásilo, že je jako HP. Říkalo se to o Eragonovi nebo třeba o Artemisu Foulovi (nebo tak nějak), přitom ty knihy s HP neměly mnoho společného.

sirien píše:
Star wars ve fantasy s drakama místo lightsaberů...


Jsem rád, že si to nemyslím sám... kdesi kdosi vzal hvězdné války odpáral jim SF kabát, přišil epické fantasy a viola! Eragon.
Autorská citace #52
29.11.2008 17:21 - Jerson
Jo, to je asi jedna z věcí, kvůli které nemám HP rád - že se dám do řeči s jeho zastáncem (či zastánkyní), namítnu, že pojetí magie a vůbec světa se mi vůbec nelíbí a dozvím že, že snad Tolkien vytvořil lepší magii a lepší svět(?) nebo nějakou podobnou námitku ... no a protože dotyčného doopravdy nechci praštit prknem po hlavě, tak raději měním téma.

Jak říkám - za třicet let si povíme, kde je Pán Prstenů a kde je Harry Poter.
Autorská citace #53
29.11.2008 17:47 - sirien
Píše:
že snad Tolkien vytvořil lepší magii a lepší svět(?)

ano, ano, naschle? :)

Lokken: Objektivní a osobními preferencemi nezabarvené argumenty jsem VŽIVOTĚ neslyšel OD NIKOHO a na ŽÁDNÉ téma a to se předmětu rétoriky a argumentace tak nějak věnuju už sakra dlouho. Ve své podstatě ani věcná debata o technickém výkresu není zproštěna osobními preferencemi, jen to tam není tak moc vidět.
Autorská citace #54
29.11.2008 18:00 - Alek
A to opravdu existuje někdo, kdo četl Rowlingovou i Tolkiena a troufá si srovnávat jejich světy (pakliže se u JKR dá vůbec mluvit o nějakém světě...)? :-)

Píše:
Jak říkám - za třicet let si povíme, kde je Pán Prstenů a kde je Harry Poter.

ok, povíme...chtělo by to někam vytesat, abychom na to nezapomněli, přeci jenom tou dobou budem možná rádi, že udržíme kostky :-)
Autorská citace #55
29.11.2008 18:23 - sirien
Píše:
ok, povíme...chtělo by to někam vytesat,

Tím bys narušil experiment... co Ty víš, třeba by vytesaná připomínka HP mohla tou dobou bejt jedinej důvod proč by se náctiletý ptali "Harry Potter? Kdo to kčertu..." :)
Autorská citace #56
29.11.2008 18:39 - Alek
Ale kdepak. Za třicet let už budou spíš vznikat první remaky HP a LOTRa a oživej i zájem o knížky :-)
Autorská citace #57
29.11.2008 18:41 - SEBastian_Chum
no srovnávat HP a Tolkiena je fakt šílenství... Tolkien se narozdíl od Rowlingové diskutuje jako v podstatě plnohodnotná literatura, jako zástupce fantasy je uváděn dokonce i v učebnicích v našem komunisticky zprzněném státě.

v pokročilejších - nezbrzděných - společnostech (a na jejich univerzitách) se v literatuře mluví o Lovecraftovi, Tolkienovi, Howardovi a dalších v podstatě na stejné úrovni jako o Wellsovi, Werneovi, Orwellovi, Kerouacovi, Kafkovi, Čapkovi a hromadě dalších autorů.

o Harry Potterovi se mluví jako o velmi povedeném amalgámu britské literatury pro středostavovskou prepubescentní mládež za posledních 50 let, doplněné o dokonale nastudované pojící prvky a hranice mezi očekávanou suspension of diseblief a nutnou dávkou fantastična dětských knížek... dospívání příběhů spoleně se stárnoucím čtenářstvem je pak jen třešnička na dortu obdivuhodně promyšleného díla, do kterého autorka dokázala narvat i dost zajímavostí pro rodiče. Je to komplacentní, reaktivní a tendenční dětská knížka.

že by se o Harry Potterovi za 30 let mluvilo v nějakém jiném literárním kontextu nikdo moc nepředpokládá.

řekl bych že Rowlingová je Dan Brown nebo Thomas Harris literatury pro mládež
Autorská citace #58
29.11.2008 18:53 - SEBastian_Chum
jo a jinak 30 let?! s nynějším tempem destruktivní fetišizace knihy a nástupem e-papíru bych o knížkách ve smyslu jak o nich uvažujeme už moc nemluvil... už dnes je drtivá většina věcí editorskej konstrukt, parazit zaměřenej na danou demografickou skupinu. Koukněte na Twilight (Stephanie Meyer) nebo na u nás rozjetého Paula Coelha...
Autorská citace #59
29.11.2008 19:05 - Colombo
Kniha nezaknikne. Je mnohem příjemnější a přirozenější než obrazovka. Je přenositelnější, sice jen na jedno použití, ale je osobnější. Kolikrát jste pohladili knihu? Já mockrát.
Autorská citace #60
29.11.2008 20:45 - tuleník
Presne tak, čokoľvek iné ako kniha je príšerne neergonomické. Dosť používam e-book reader na mobile počas cestovania, ale to je východisko z núdze, podobne čítanie čohokoľvek na obrazovke či notebooku alebo workstation vedie napokon k tomu, že to skončí - ak sa ukáže potreba - napokon vytlačené. Už sme tu mali aj vízie "bezpapierových kancelárií" a ich výsledkom je skôr to, že každý údaj na disku má ešte zo 2-3 papierové kópie, ako tomu bolo aj predtým, takže sa vlastne iba pridal problém udržiavania IT hardwaru a zálohovania počítačových dát. OK, veci sa do istej miery zrýchlili, ale len trochu, pretože úradník svoju existenciu zdôvodňuje o.i. vyvolávaním dojmu, že je desne potrebný preto, lebo už aj s ním každé úradovanie trvá dostatočne otravnú dobu. Ktorá by sa IMHO nezmenila ani ak by sme počet úradníkov znásobili, je to proste ich profesionálne-sociálna sebaobrana.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094939947128296 secREMOTE_IP: 3.129.23.30