Střípky

Autorská citace #61
30.11.2008 00:40 - SEBastian_Chum
to už je právě ona fetišizace, v tomto případě kladná. u knihy o formu tak moc nejde a neříkal bych že je to ultimátní a nejlepší řešení... vždyť jí ještě není ani 2000 let:-)
Autorská citace #62
30.11.2008 11:54 - ilgir
Vzhledem k tomu, že jsem byl přitván do této diskuze, něco tu napíšu. Nečetl jsem celou diskuzi, takže budu reagovat přímo na článek.
Takže: Skoro všechno, co Sirien napsal, je pravda. Problém je v pohledu, kterým se na HP dívá. Skoro se divím, že byl schopen zhltnout všechny díly, když mu chování Harryho, podle toho, co píše, muselo způsobovat hotové duševní utrpení.
Sirien patří mezi čtenáře, kteří rádi vzhlížejí k hrdinům knih, aby se s nimi mohli ztotožnit. Jak by se Sirien mohl ztotožnit s "hrdinou", který se chová nelogicky, dopouští se chyb a je mentálním retardem? To je důvod, proč Siriena ještě dnes rozčilují lidé, kteří tvrdí, že se jim HP líbí. Jeho problém je v tom, že on nedokáže pochopit, že některým čtenářům Harry právě tak vyhovuje, protože oceňují jiné kvality než on. Tito čtenáři nejsou hlupáci, kteří nevidí, jaký Harry je, ale jsou ochotni ho tak přijmout a knihou se potěšit.
Stručně řečeno, je to jen otázka preferencí.
Sirienovi bych doporučil, aby zkusil číst i jinou literaturu než tu, v níž jsou hrdinové obdivuhodnými a bezchybnými nadlidmi, kteří s grácií řeší všechny překážky. Pak možná pochopí, proč se HP někomu líbí.
Autorská citace #63
30.11.2008 12:02 - Itaen
ilgir: Souhlasím do puntíku se vším, co jsi napsal. Je to dost o tom, co lidé od knihy očekávají... Když je tam nějaká hlavní postava, která má často funkci "hrdiny", tak mnoho lidí má u slova "hrdina" jen tu představu zářného a bezchybného charakteru. Musím sice knize přiznat lehkou naivnost a jednoduchost, co se týče hlavních postav, ale zase chápu, že když to byl záměr autorky, pak to své odůvodnění má.
Autorská citace #64
30.11.2008 12:19 - sirien
ilgir: hm... divil by ses, ale mám knihovnu plnou knížek kde jsou protagonisty nedokonalí lidé, kteří mnohdy ani pořádně netuší co se kolem nich děje.
Nemám problém s tím, když je hrdinou knihy někdo, kdo není dokonalý nebo nějak výjimčný nebo dobrý. Problém mám s tím když o té postavě čtu a prostě jí nedokážu uvěřit, když mám při čtení opakovaně dojem "WTF!? Proč?", tak mi to prostě nesedí.

HP jsem četl protože a) se mi četl dobře (jak už bylo řečeno, je to čtivé), b) protože jsem si tam oblíbil jiné prvky, než samotného Harryho, kvůli nimž mě ta knížka bavila (je tedy smutná pravda že v průběhu sedmi knih JKR stihla většinu z těch věcí promarnit nebo zkazit, i když pár jich naopak skončilo líp než jsem čekal).

Spíš by mě zajímalo, jaké že jsou ty Harryho kvality, které zmiňuješ a které já opomíjím.
Autorská citace #65
30.11.2008 12:56 - Argonantus
Píše:
Nedokážu odolat abych nerýpl, když tu vidím tolik lidí z toho jednoho procenta, co se vymyká ze stáda vláčeného reklamou.


Já zase někdy nedokážu odolat, když vidím tolik lidí, co se potřebují zviditelnit nad ostatní tím, že je označí za stádo vláčené reklamou.

Jinak s tím stavem věcí za třicet let se na to zluomyslně těším.
Autorská citace #66
30.11.2008 13:41 - ilgir
Sirien: *krčí rameny* Dobrá, beru to. Já jsem při čtení HP žádné WTF okamžiky nezažíval, je to fakt o preferencích.
Pořád mi ale uniká smysl tvého původního článku. Přijde mi, jako bys v něm chtěl zuřivě vyvádět z omylu masu lidí, která považuje Harryho za superchytrého úžasného superhrdinu. No, možná jich pár je, ale tady na d20 asi těžko. Já ani Argo mezi ně rozhodně nepatříme. Proto mi tvůj článek nepřipadá nijak přínosný.

Sirien píše:
Spíš by mě zajímalo, jaké že jsou ty Harryho kvality, které zmiňuješ a které já opomíjím.

Nemyslím kvality Harryho, ale kvality díla jako takového. Všimni si, jak ve svém postu důsledně rozlišuju "Harry" (postava) a "HP" (kniha).
Pokud jde o kvality samotného Harryho, tak snad jen, že je čestný a dobře ovládá koště ;-)
EDIT: Teď jsem si všiml, že jsem to skutečně napsal zavádějícím způsobem. Ale skutečně jsem měl na mysli "jiné kvality díla, než obdivuhodný hrdina".
Autorská citace #67
30.11.2008 13:57 - Alek
ilgir: nejsi sám, koho tenhle článek takhle zmátl. Taky jsem zprvu nevěděl, co jím sirien chtěl říct. Myslím, že to byla spíš odpověď nějakému Potterovýmu (vyloženě té postavy!) fandovi, s kterým se sirien střetl.
Autorská citace #68
30.11.2008 14:39 - Argonantus
Pokud je základní myšlenka článlku, že Harry Potter není dokonalý superhrdina a dělá chyby, pak je to zbytečný důkaz. Asi jako zjištění, že to Achilles neměl zmáknuté s tou patou.

Pokud je Sirien názoru, že knihy HP nejsou dobré, pak to od něho neslyším poprvé, nesouhlasím s tím, ale ježto jde o dva subjektivní pohledy, debata celkem není možná.
Autorská citace #69
1.12.2008 09:30 - Merlin
a já jsem chtěl být tolik jako Harry Ploter...teď jste mi to všechno zkazili a můj další vývoj je ohrožen....a zrovna teď.....když se blížím do puberty
Autorská citace #70
4.12.2008 12:49 - DenGrasse
sirien: nevím kolik ti je a jaké máš zkušenosti. já jsem v životě viděl mnohem horší případy než je harry potter co se emočního stavu týče a věř mi, nejsou to ojedinělé jevy... možná bys měl přehodnotit své nároky na emoční úroveň okolí :-) mohlo by se ti stát že se budeš cítit opuštěný... :-) ale vážně, harry je dost archetypovým profilem svého věku, pokud započteme všechny aspekty, které formují jeho život. drtivá většina na jeho místě by byla psychicky úplně zničená...

a co se týče struktury kouzelnické společnosti? to, že vznikala v autorčině mysli postupně, se ti zdá jako špatné? víš, kolikrát předělával tolkien svůj svět, než z něj vypadla poslední verze (neříkám finální, protože i tu chtěl předělat)? každý spisovatel přece takhle píše a musí, pokud chce něco vydat a ne nad tím nejprve deset let bádat... pokud si myslíš, že ne, zkus něco napsat, vydat a pak přidat šest tlustých dílů - na konci jistě najdeš dost ochotných kritiků, kteří budou křičet, žes to na začátku neměl promyšlené, rozpracované a chytil ses kdečeho abys to zdůvodnil... a budeš jim marně vysvětlovat, že to je v pořádku...
Autorská citace #71
2.7.2009 02:01 - sirien
Píše:
a co se týče struktury kouzelnické společnosti? to, že vznikala v autorčině mysli postupně, se ti zdá jako špatné?

No, on problém je spíš v tom, že ten svět ve skutečnosti ani pořádně nevznikl. Narozdíl od Tolkienovy Ardy (nebo jen Středozemě) o tom světě ve skutečnosti ani pořádně nic nevíš. Byl ukázán v první knize - a pak na něj bylo sem tam něco přilepeno. Existuje hromada nezodpověditelných otázek, hromada nedomyšlených věcí... svět HP stojí a padá, stejně jako svět Star Wars, s vlastní coolness. A nemá tak velkou coolness jako SW, aby prošel bez kritiky nebo jízlivého úšklebku (i když má dost velkou coolness na to, aby se nezhroutil a aby svou kritiku vcelku klidně ustál, to zase uznávám)

Píše:
každý spisovatel přece takhle píše a musí, pokud chce něco vydat a ne nad tím nejprve deset let bádat...

Susan Clark (svět Strange a Norrela). Margaret Weiss&Tracy Hickman (svět DL, svět ságy Temného meče...) Sem se jen tak namátkou mrknul na knihovnu.

ad harryho emoční stav: Jeho vztahová houpačka s Ronem je jen kousek od archetypálně dívčího vztahu... jeho na emocích založené jednání bez rozmyslu je, omlouvám se místním dívkám a ženám, také spíše ženským archetypem. Tohle prostě JKR nedala...

Nicméně, proč oživuju tuhle ztracenou diskusi - jen sem si všim že sem na něco neodpověděl, když sem se chtěl podělit o tohle. Enjoy...
Autorská citace #73
3.12.2013 12:29 - Sadako
Vysvětlowacz archetypálně dívčí vztah, dík (po čtyřech letech, lol).
Autorská citace #74
22.3.2016 23:53 - sirien
Před sedmi lety sem callnul tohle:
sirien píše:
nebejt filmů, tak to už je death záležitost. Až odpromítaj druhej díl sedmýho dílu... tak mu moc života nedávám

...a po sedmi letech bych rád dal sám sobě za pravdu :)
Autorská citace #75
23.3.2016 00:38 - Aegnor
Autorská citace #76
23.3.2016 01:39 - sirien
yup.

Nijak sem neprorokoval, že by autorka umřela a protože je naživu a protože to je kdo to je, tak samozřejmě, že zkouší něco dělat dál; minimálně, aby se v životě nenudila.

Nicméně HP je pod drnem. JKR už jen dojíždí na vlně původní slávy, pozornost je na ní nebo na jejích nové tvorbě, ne na HP. A její post-HP tvorba dostala VELMI chladné přijetí (vlastně nebýt předchozího HP, neštěk by po ní pes). A když jsme u toho, tak ohlasy na tohle její ohlášení jsou to co mě motivovalo si tuhle diskusi vyhrabat - právě protože ve srovnání s minulostí to vzbudilo... vlastně až překvapivě tiché nic.


Takže ano, jistě, JKR si napíše 8. Pottera, protože zjistila, že na jiný věci jí lidi jebou a až 8. Potter vyjde, tak nejspíš staří fanoušci neodolají a bude chvíli chaos a možná i další (dvou/troj...)film, ale ten hype je pryč - a všechny řeči o tom jak se to zapíše mezi literaturu schopnou překonat moment svého vydání a marketingového křiku taky. (JKR se tím zařadila vedle autorů jako je Brown - spousta křiku když něco vyjde, sem tam vzpomínky na jeden dva dřívější hity... a následně zapomění. S tím rozdílem, že Brown&spol mají poněkud lepší řemeslnej level.)
Autorská citace #77
23.3.2016 08:27 - Jerson
Náhodou nebýt HP, tak určitě nevznikne tolik fan-fikce psané dívkami 11 - 16 let na téma homosexuálního vztahu mezi mladým klukem a jeho přísným starším profesorem :-)
Autorská citace #78
23.3.2016 08:42 - Vojtěch
Autorská citace #79
30.3.2016 19:33 - tony
1)četl jsem knihy s Vinetuem
2)četl jsem všechny HP ale i horší dílka.
HP mi uplně nevadil ale když sme skusily udělat dung na tohle téma narazily jsme na pár věcí které mi tu můžete prodiskutovat/vysvětlit a pomoct spracovat.

1)Malí nezletilý kouzelníci(i HP) mohou kouzlit bez hůlek,takže proč se mohou p**t z toho že jim jí někdo zlomí,nebo nedej bože dokonce vůbec nedá.

2)Magie se ze zákona před mudly tají,proč je tedy nástupiště do "jejich" vlaku na nejpoužívanějším/nejznámějším londýnským nádraží.A pokud se ví že matoucí a pamětová kouzla ničí mudlům mozky v případě že se to na ně používá často,proč na tom nádraží těmhle kouzlům jsou mudlové vystavováni masově a dlouhodobě?

3)Všichni ví že do zmijozelu chodí ty největší svině a stoupenci vy víte koho.Proč se nenašel někdo kdo by tu kolej preventivně nesejmul v době kdy se už vědělo že se ten který nemá být jmenován vrací?

4)Vzpomínáte si na tu scénu jak se vrací dva malí tupci v čase?Proč se nevrátili členové nejmenovaného řádu a nesejmuli malího desetiletýho kluka kterej neuměl skoro žádný kouzlo?

5)určitě je spousta dalších věcí takže proč se rozčilovat nad mladým pubertákem?
Autorská citace #80
30.3.2016 20:13 - Vojtěch
1.) Už ti někdo šlápl na bábovičku? Tak proto!
2.) Protože to tam někdo postavil a do teď se nedohodli na tom, jak to sakra odstranit, nebo ochránit mudly. Mají ministerstvo kouzel. Pokud funguje jako některé obdobné instituce u nás, tak další vysvětlování netřeba. Možná to působení také vysvětluje vývoj kvality veřejné diskuze na internetu ;)
3.) Povšimni se, jak bylo ve společnosti zatočeno s extremisty... tak pro to...
4.) Protože to možná zkusili a pak, když viděli kam to povede, se zase fofrem vydali sebe sama zastavit.
5.) Protože pubertální jeliman má talent rozčilovat na potkání?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.063469886779785 secREMOTE_IP: 100.26.35.111