Střípky

Autorská citace #81
30.3.2016 21:32 - sirien
1 - protože podle všeho je kouzlení bez hůlek krutě random a nekontrolovatelné, rozhodně má daleko k at will, jak co do vyvolání tak co do toho, co se vlastně stane

2 - protože a) pod svícnem je největší tma a b) protože když máš concealment/sheltering kouzla, tak Tě hromada lidí okolo nijak moc neruší

3 - protože do Zmijozelu chodí hromada lidí a to že slyšíš jen o těch, co se zvrhnou, je information bias

4 - tenhle storytelling epic fail kterej přesně demonstruje, jak je JKR ve skutečnosti špatná spisovatelka (nebo minimálně vypravěčka), bez dalšího komentáře.

5 - protože to je fun.
Autorská citace #82
6.12.2016 16:54 - sirien
hh... u sousedů sem narazil na tohle. (Scrolleru se neděste, 3/4 délky stránky sou diskuse)

Přežijte / přeskočte obecný úvod a dostanete fakt hezkou dekonstrukci Potterovské stupidity (lépe řečeno Rowlingovské).

Mimo jiné pár velmi hezkých postřehů:

Píše:
Harry's choices will always be the right ones, not because of his moral character but because the world itself will change to accommodate him. ... Even when he actively seeks to bring pain and death to his enemies, it is somehow virtuous. Because Harry is Just That Awesome.



Kompletní sbírka autorových Rowling-bashů zde
Autorská citace #83
6.12.2016 17:46 - LokiB
sirien: ehm ... je to celé dost WTF.
aniž bych ti chtěl rozbíjet tvoje natěšení na konec kultu HP, tak mám pro tebe smutnou zprávu ... mezi děvčaty pod 15 let stále ještě HP boduje ... stále ještě se na něj opakovaně dívají v televizi, čtou si (skutečně čtou) původní knihy a hltají cokoli nového ze světa HP (viz nová kniha a nový film). K tomu si na svět HP rády hrají, k vánocům si přejí repliky čarodějných hůlek z HP, přívěšek Obraceč Času, nová vydání knížek atd atd. hrají zaníceně Trivia Pursuit z HP reálií.

A nic z toho, co tebe na HP štve, jim nevadí. Je to pro ně pohádka, ne herní svět. Nemají problém s tím, že ten svět není logický, z pohledu lidí, kteří si myslí, že uvažují logicky. Nemají problém s tím, že je v mnohém černobílý a už vůbec ne s tím, jaký je samotný Harry (dement).

To neříkám jen tak z doslechu, znám takové teen/pre-teen dívky (vyženil jsem je), o HP s nimi občas mluvím, a často je vidím, jak HP řeší/hrají i s kamarádkami.

prostě HP není mrtvý a kdyby Rowllingová chtěla, tak ještě tak nejmíň deset let z toho může ždímat dál a dál miliardy.

Podobně jako u DC/Marvel komiksových filmů, které já už sledovat moc nemůžu, resp. mě to nebaví, za to můj 15letý syn je s tím v pohodě, na Dr.Strange se těšil velmi a byl s ním spokojen.

V těch hodnoceních, které jsem četl pár stránek dozadu (nečetl jsem to celé, omlouvám se) mi to někdy přišlo, jako když jsem tu v diskusi psal s některými dalšími ... v tom, že ty máš svůj poměrně vyhraněný názor, máš pocit, že je dobře vyargumentovaný a logický ... a ono to tak i je, a teď najednou nezanedbatelná část zbytku světa to zcela ignoruje a ne snad, že by se s tebou hádala, ale tenhle přístup míjí.

Vzpomněl jsem si u toho, jak jsme před lety s kamarády vzrušeně diskutovali třeba nad První planetou smrti od Harry Harrisona. My jsme takoví zapálení diskutéři, že dokážeme podobné nesmysly rozebírat hodiny :)

Dokud nebude mít HP vliv na lidi jako třeba Marxův Kapitál, nezačnou podle něj vytvářet reálné společnosti a státy ... tak to všechno beru jako běžnou, pro peníze napsanou knížku, která se ujala. Fair enough :)
Já to Rowllingové přeju. Mám radši, když někdo vydělá jmění napsáním knížek, nebo natočením filmů, než když vydělá technickejma fíglama na burze, jako třeba takovej Janeček ;)
Autorská citace #84
6.12.2016 18:38 - sirien
tohle je taky kvalitní bash, tentokrát na téma "proč je prezentace smrti v HP totálně fucked-up".


Loki: Kult HP je mrtvej už dlouho, naštěstí. Byl to prostě lame hype a zmizel. To samozřejmě neznamená, že by umřelo to dílo jako takový, to ještě chvíli potrvá, zejména protože JKR je pořád naživu, nic jinýho už nikdy nedokáže a Hollywood vidí rejži, takže sem tam něco vyjde co to připomene.

To, že to čtou teenagerky... well, teenagerky čtou i Twilight a Upíří deníky (jejich knižní podoba nemá se seriálovou nic společného, podotýkám). A ještě chvíli to číst budou a jako nijak mě to neruší - co mě rušilo byly ty nehorázný kecy o tom, jaké to má "kvality" (srovnání s Tolkienem atp.).
Autorská citace #85
6.12.2016 18:47 - sirien
Nicméně... TOHLE je ve skutečnosti docela zajímavé zamyšlení nad tím, co znamená "oběť" ve vztahu k "hrdinovi" a myslím, že to může být docela užitečné i z hlediska hraní RPG. Trochu. Asi ne moc, ale...
Autorská citace #86
6.12.2016 18:58 - LokiB
Píše:
co mě rušilo byly ty nehorázný kecy o tom, jaké to má "kvality"


jo tak ... no jo, někdo si dělal pí ár, a tak žvanil co to šlo, aby nabral ovce. z byznysovýho pohledu běžné, ne?
já s tebou v hodnocení HP jako takovýho v podstatě souhlasím, jen mě nijak nevytáčí, protože takovýho materiálu je každou chvíli hodně. stejně tak se nerozčiluju třeba nad Rumcajsem. I když ten by se dal (páč je to taky pohádka pro děti) rozebrat.

BTW: dalo horší, než veškerej HP mi přijdou shity od Kotlety, Kulhánka, Kopřivy a spol ... ale jestli podle toho někdo bude chtít točit film, well, přeju mu hodně štěstí. a kdyby z toho byl, nedejbože, kult ... budu to chlapcům taky přát, že dokázali vyjebat s publikem a namastit si kapsy.

jak přesně se určuje, kdy je kterej kult mrtvej, nevím ... asi jsem to viděl jinak, když má ještě hafo aktivních stoupenců, ale budiž, máme různé definice.

Jsou nějaké kulty, které nejsou mrtvé? v postmoderní době.
pro mě jsou zlem všechny ty moderní seriály, které se vyrojily s Lost a po nich ... různé natočené staré vykopávky, či úplně nové věci ... všechny ty Walking Dead, bla bla bla atd. Kde si legračně stylizovaný lidi hrajou na řešení závažnejch morálních a lidskech dilemat v různejch prostředích. Jak na to může někdo koukat? shity.
Autorská citace #87
6.12.2016 19:19 - efram
Mě tohle hodnocení přijde komické, až směšné. Je to to samé jako psát hodnocení/recenzi na vtip. No i ten vtip má a nemá pro někoho logiku. Všechny výtky v původním článku jde rozebrat i z druhé strany a přesně argumentovat proč by to nemělo být tak jak píšeš. Takto lze rozdrtiti cokoliv. V podstatě jakékoliv dílo. Pro mě, a fakt nejsem náctiletá fanynka, je podstatné, že HP má dobrý děj v rámci žánru. prostě dá se na to koukat a rád se na to s mrňatama podívám i opakovaně. Jistě mám daleko oblíbenější filmy, ale to není důvod takovéhle vivisekce HP. Celé hodnocení je jen úhel pohledu.

Jak tak zjišťuji, tak největším zaklínadlem tohoto fóra se stává logika.....zajímavé.

Co myslíte stvořil Bůh logický svět? Spolupracoval s Turingem? Co na to Jan Tleskač......
Autorská citace #88
6.12.2016 19:23 - sirien
LokiB píše:
já s tebou v hodnocení HP jako takovýho v podstatě souhlasím, jen mě nijak nevytáčí, protože takovýho materiálu je každou chvíli hodně.

Ano. Je docela zajímavá otázka, proč mě zrovna HP tak irituje, zatímco mě jiné shity vůbec nevzrušují.

Nejspíš to je ten hrozný koktejl děsivé shitovosti jdoucí na všech představitelných úrovních spolu s tím laciným promo hypem plus tím, jak zmagoření fanoušci ve stylu apple-sheeps obhajují totální paskvily totálními kravinami - kdyby tam něco z toho chybělo, tak by mě to asi zdaleka tak neprovokovalo.

LokiB píše:
BTW: dalo horší, než veškerej HP mi přijdou shity od ...Kulhánka...

Wow. Tady opatrně, kolego, protože tady je několik nediskutabilních faktů, které hrají roli:
- Kulhánek píše prvoplánovitě tuctovou B-style oddechově bezmyšlenkovitou literaturu. Jeho knížky jsou shity, co mají být shity. Máš je otevřít, vypnout a bavit se (pokud Ti sednou), nic víc.
- Kulhánek si na nic nehraje. Výše zmíněné otevřeně sám přiznává, opakovaně to řekl a necítí se pohodlně, když je označován za jakkoliv "kvalitního" - vyhýbá se i pozváním na akce a nechce být prezentován jako "nějaký autor" (věř mi - dostat ho na naší akci a ještě aby tam měl přednášku vyžadovalo tvrdé osobní konexe a přesvědčování a i tak jen přišel, odříkal svou dvouhodinovku a zas potichu rychle zmizel; vůbec to není póza, on to tak upřímně bere)

Tj. z Kulhánka dělají kult jeho čtenáři, kteří ho žerou právě pro to, co je - béčkový autor céčkové literatury mizerné kvality, která je prostě tak hrozně návykově čtivá, vypínací a prvoplánovitě zábavná. On sám to ve skutečnosti vůbec nežere, spíš naopak.

LokiB píše:
Jsou nějaké kulty, které nejsou mrtvé? v postmoderní době.

Tolkien je stejně při síle, jako byl před filmy.
Star Warsy byly živé dlouho před prequely a zrovna žijí třetím životem.
Pratchett se i po své smrti zdá neztrácet svou oblibu.
Star treky mají hype nových filmů, který to zastiňuje, ale i ty původní stále žijí v jejich stínu a nijak moc neslábnou (reference na Kirka tu máme pořád, dlouho a dlouho po Picardovi...)
Gaimanova tvorba má Nikdykde, které už je dávno za námi a pořád žije a Sandmana, který také podle všeho jen tak neumře.
...a další, tohle byly jen moje first in mind.

Tyhle řeči o postmodernismu a o tom jak je všechno jiné a nihilisticky hrozné mě nějak míjej, žádnou "postmoderní" ani jinak štítkovanou "dobu" moc nevnímám a popravdě celý ten mindset takového třídění a charakterizování mi je dost cizí.
Autorská citace #89
6.12.2016 20:01 - Sparkle
LokiB píše:
Jsou nějaké kulty, které nejsou mrtvé? v postmoderní době.


Se mrkni na cosplay soutěže, jaký postavy z jakých frančíz se nejčastěji cosplayují.
Autorská citace #90
6.12.2016 20:08 - sirien
Sparkle píše:
Se mrkni na cosplay soutěže, jaký postavy z jakých frančíz se nejčastěji cosplayují.

To je dost irelevantní, zajímavější je, které se dlouhodobě cosplayují. (EDIT: zpětně... sorry za totální nit-picking /EDIT)

Jinak abych doplnil pár kultů:

My little pony se očividně stalo kultem, k mé extrémní nechuti (tentokrát nic proti MLP samotnému, jen esteticky je jeho efekt na mě srovnatelný se zvukem nehtů škrabajících školní tabuli)

Lokim zmíněný Marvel/DC jsou všechno, jen ne homogenní. Po Dr. Strange neštěkne moc čokl, stejně jako po hromadě dalších postav. Pokud se budeme bavit o kultech, pak bude řeč spíš specificky o:
- Supermanovi
- Spidermanovi
- Batmanovi
- X-manech (tak nějak, celkově)
- Wolverineovi (konktrétně, navíc)

...chápu, že pro někoho nezasvěceného je fakt sakra těžký rozlišit tyto zmíněné od mrtě dalších věcí, co teď skončily ve filmech (Thor, Guardiens of the Galaxy atd.), z nichž něco nejsou moc kulty, jako spíš stále žijící věci a něco jsou fakt sort-of-weird věci vytažené kdesi ze šuplete, ale pro "insidery" a i pro lidi co se pohybují poblíž je mezi zmíněnými a tímhle zbytkem propastný rozdíl.


________________________

Ten blog je zábavnej, v tomhle díle je velmi dobře vystiženo, proč si (mimo jiné) myslím, že je JKR samotná totální... well, expresivní vyjádření věci následující po obsáhlém zdůvodnění je uvnitř :)
Autorská citace #91
6.12.2016 20:49 - LokiB
sirien: fakt máš pocit, že kult StarWars nebo Pratchetta žije a HP umřel? no, ok, tak tady se zas pro změnu neshodneme. a to sice patřím mezi skalní fandy Zeměplochy, lajkuju jeho skupinu na FB a některé z knížek té série jsem dal i do svého seznamu "20 knížek, které nejvíce ovlivnily můj život" ;) ovšem dle tvojí definice bych řekl, že TP splňuje pravidla mrtvého kultu daleko spíě než Rowllingová s HP. Autor už nic nepřidá, pes po něm v branži vlastně taky neštěkne, a kdyby se vynořil někdo, kdo by chtěl natočit pár filmů, zkusej z toho studia vyždímat co půjde a půjdou dál ... just saying.
Douglas Adams, ten možná určitý kult stále ještě má ... jeho síla v porovnání s HP bude aktuálně zanedbatelná, má však šanci vydržet déle.

Co se insiderů týče ... pravda, čítával jsem nějaký německý Superman komiksy v roce 1986, když je spolužákovi vozila tetička z NSR ... ale teda big fan opravdu nejsem. Že má v "nerdský komunitě" (mimo ty, co skutečně kupujou a čtou komiksy) Superman stále ještě nějaký fanoušky, přičítám zejména Big Bang Theory... jinak je akorát frenčíza na ždímání peněz a těžko to někdo soudnej může brát vážně :)

Sparkle: no, ok, ale to jsou zájemci v jakém počtu? Desítek kusů? Stovek? Jako co se fanatičnosti členů kultu je to zajímavý měřítko, co se aktuální síly kultu týče ... imho už tolik ne.

EDIT: resp. nezpochybňuji množství lidí, kteří sjiždějí cosplay celosvětově, blbě jsem se vyjádřil. těch je určitě hodně. jak silné jsou fanouškové určitých hrdinů ... no v Japonsku to bude určitě mazec :)
kdo vede? Final fantasy? Tradiční Elfové?

ad Kulhánek: jako jo, dá se dělat kult i z Uwe Bolla je bezva ... kdyby takový kult nebyl, nemrzelo by mě to. To platí i pro špatnou literaturu. Je autorovi ke cti, že je skromný a realistický. já proti němu osobně nic nemám. Proti jeho literatuře mám mnohé, aspoň ve smyslu odsuzování předmětu. Jinak pochopitelně ať píše a skvěle se tím živí, přeju mu to. Co mi není příjemné, je to, že lidi čtou takový škváry.
Ano, škváry se četly vždy, richtig. Lidi to chtěj. Bohužel. Výmluvy na "oddechovku" nějak neuznávám. ale zas, to je můj problém a můj boj.
Autorská citace #92
6.12.2016 21:39 - sirien
LokiB píše:
Že má v "nerdský komunitě" (mimo ty, co skutečně kupujou a čtou komiksy) Superman stále ještě nějaký fanoušky, přičítám zejména Big Bang Theory... jinak je akorát frenčíza na ždímání peněz a těžko to někdo soudnej může brát vážně

Zjevně nemáš ani nejmenší tušení, jak strašně se vůbec můžeš mýlit :D

...ale tak těžko Ti to vyčítat; komiksová scéna u nás v porovnání se Západem prostě prakticky vůbec neexistuje a z mojí zkušenosti se to lidem fakt blbě vysvětluje.


Kult Pratchetta bude v klidu existovat ještě velmi dlouho, o to se nebojim. Klidně si to bookmarkni a za deset let mi to vpal do xichtu, pokud se pletu.

LokiB píše:
Proti jeho literatuře mám mnohé, aspoň ve smyslu odsuzování předmětu. Jinak pochopitelně ať píše a skvěle se tím živí, přeju mu to.

Máš trochu naivní představy o ziskovosti psaní knih v češtině... Nemálo autorů (zrovna z oboru fantastiky i těch vyhlášených, co máme) jsem nějakou dobu potkával a prakticky všichni se živí minimálně i něčím jiným, pokud ne rovnou hlavně něčím jiným.

A zrovna Kulhánek třeba bojkotuje i reedice těch svejch věcí, o které je značný zájem (Stroncium...) s tím, že "to nestojí za to".


Co se Ti nelíbí na "předmětu" jeho knížek, mimochodem? (Nějak nevim, co si pod tim představit)

LokiB píše:
Co mi není příjemné, je to, že lidi čtou takový škváry.

Proč? Klidně se Ti přiznám, že mám pár jeho knížek v knihovně taky a četly se dobře (jednou). Občas člověk fakt má náladu jen vypnout a něco číst nebo mít u sebe něco, co se dá vpohodě číst někde, kde nemáš moc klid když potřebuješ zabít čas.

Fakt, že lidi čtou brakovky mě osobně vůbec neuráží a docela to chápu. Jasně, když už si chci něco přečíst, tak šáhnu po něčem jinym, ale jako... jasně, pořádnej šťavnatej domácí burger je hezká věc, ale když se vracim o půloci domů a nestih sem nic za večer sníst, klidně se spokojim s burgerem z KFCčka a nijak mě to nepohoršuje (McD by byla jiná story, ale to je fakt jiná story...)
Autorská citace #93
6.12.2016 22:06 - LokiB
sirien: jj, máš pravdu, venkovní scénu znám jen letmo, jak by řekl klasik. takže se mohu mýlit hodně. jen stále nemám to měřítko, podle kterého tu sílu kultu měříš ty. resp. co označuješ třeba u toho Pratchetta za kult. oproti mtvému HP.

nic, nebudu to dál pitvat, už bych jen obracel obrácené. chtěl jsem původně jen pomrkat nad tím hejtem HP ve světle víkendové HP dívčí párty, kterou jsem měl doma :) a pak jsem se moc rozkecal
Autorská citace #94
6.12.2016 23:47 - Sparkle
LokiB píše:
Sparkle: no, ok, ale to jsou zájemci v jakém počtu? Desítek kusů? Stovek?


Cosplayová komunita je obrovská. Na vídeňským Comic Conu loni byla prý třetina návštěvníků v cosplayi.
Autorská citace #95
7.12.2016 00:06 - Gurney
LokiB píše:
Ano, škváry se četly vždy, richtig. Lidi to chtěj. Bohužel. Výmluvy na "oddechovku" nějak neuznávám. ale zas, to je můj problém a můj boj.

Zajímavý fakt, dnešní klasiky jako Sherlock Holmes nebo Drákula byly před sto lety škváry.
Autorská citace #96
7.12.2016 00:36 - LokiB
Gurney: tak zrovna u toho Holmese to není úplně tak, že by byl považovaný za brak v době vzniku. Rozhodně ne ta hlavní, románová díla. U povídek to má třeba větší výkyvy.
Ale ok, chápu kam míříš ... kdo dneska dokáže posoudit, co bude za sto let klasikou a co zapomenuto. Já ne, na takovou schopnost neaspiruju.
Ale budiž, bude-li za sto let triumvirát tří ko .. klasiků: Kulhánek, Kotleta, Kopřiva, vlastnoručně se jim přijdu omluvit.

Sparkle: ano, já to špatně napsal. Lidí v tom je hodně, ale to měření, kdo je zrovna podle tohoto kritéria kultem, počet lidí v soutěžích, mi přišlo trochu fragilní.
Ono totiž cosplay HP postav je přeci jen trochu nudná, ve srovnání s Harley Quinn, Jokerem, Japonskejma ujetostma či dalšíma komiksákama. Přeci jen, vzít si do ruky bezovou hůlku a přes sebe župan ... to asi cosplay freaky nemůže uspokojit.

EDIT:
a tak ba ne, baví to hodně lidí :) ... je to kult? ;)
https://www.google.cz/search?q=cosplay+harry+potter&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwir_4Lb3uDQAhUEiywKHRHYCT0QsAQIHg&biw=1920&bih=922
Autorská citace #97
7.12.2016 00:55 - Colombo
LokiB: Zrovna ten Joker a ta nová Harley Quinn toho chtějí snad ještě méně, to samé by se dalo říct o hromadě dalších postav, například skoro jakákoliv hlavní postava z Dr Who. Ono, human Jedi je taky hodně jednoduchý cosplay. Ale ono je to vždycky o detailech, že?

Stejnak, nejpopulárnější není cosplay, ale kozplay, jak se tak koukám na různá videa.
Autorská citace #98
7.12.2016 01:08 - sirien
LokiB píše:
jen stále nemám to měřítko, podle kterého tu sílu kultu měříš ty.

Valid point.

Ohledně Supermana atp. - těžko se to vysvětluje. Když Ti řeknu, že Superman je v podstatě takřka Americký neformální národní symbol, že se do té postavy projektuje ohromné množství hodnot a symbolicismu Americké národní identity, patriotismu a v neposlední řadě náboženské perspektivy a paralel, takže má ohromnou popularitu i mezi naprostými non-nerdy, že to má celé přesah k dalším věcem, kdy komiksová kultura mnohdy pro spoustu lidí zrcadlila společnost jako takovou a že to, kolik filmů se Supermanem zrovna teď běží v kinech je úplně jedno, protože ta postava bude žít s filmy nebo bez nich a ty filmy budou po nějaké té pauze vznikat znovu a znovu (stejně jako filmy s Batmanem), netuším, kolik si pod tím představíš.


Samozřejmě, co pak označíš za kult na nějaké méně ohromující úrovni je už dost subjektivní. Pro mě to je něco, co začne žít dlouhodobě v přesahu nad původními díly, bez nutnosti nějakého zvláštního přiživování. Kdeco má ohromný fandom, když to zrovna vzniklo nebo běží, ale kultovní věci jsou ty, které žijí i poté, co byly nějak ukončeny, nebo které žijí životem naprosto nepoměrným tomu, jak jsou přiživovány - ať už jde o Supermana a jeho přesah daleko mimo komiksy co ho stvořily a filmy, co zrovna teď někdo natočil nebo o Firefly, která má doteď žijící fandom a ke které dodneska (!) vznikají nová a nová fanvidea a fan-fiction. U knížek pak můžeš sledovat, jak moc se k nim lidé vracejí i potom, co jiné z jejich období dávno zanikly.

V Praze potkávám v metru lidi, co mají v ruce rozečteného Pratchetta - první díly nebo pozdější. Potkávám jich pořád stejně, jako když sem chodil na střední. Na druhou stranu doba, kdy tam pořád měl někdo v ruce Pottera, umřela pár let po poslední knížce - dokonce ani s filmama se moc neoživila.

A jistě, lidi to někde čtou, pořád - není divu, marketing pořád žije a nějakýho totálního idiota napadlo dát to do školních osnov a doporučit to k otázkám k maturitě (když sem to kdysi viděl v našich otázkách v kategorii Fantasy vedle Tolkiena, tak mi to dost zvedlo tlak)... ale rozhodně to není Gaimanovo Nikdykde, kdy roky plynou a plynou a lidé se k němu pořád vrací.


LokiB píše:
Gurney: tak zrovna u toho Holmese to není úplně tak, že by byl považovaný za brak v době vzniku. Rozhodně ne ta hlavní, románová díla.

Yup, přesně za to byl považován.
A přesně za to samé ho považoval i autor, kterému už ta postava pak tak lezla krkem, že jí chtěl zabít, ale Kulhánkovsky věrný fandom si vyřval jeho návrat (v době, kdy nebyl internet a social media - docela výkon).
Autorská citace #99
7.12.2016 07:50 - LokiB
sirien: to jsi trochu v zajetí literálních zkratek ... ACD byl Holmesem zpruzelej, to jo ... ale až po asi 15 letech, co o něm psal. Když zkusíš odprostit se od zavedených představ, tak Holmes měl velmi příznivé recenze při svém vzniku. Ok, první kniha, Studie v šarlatové, prošla trochu nepovšimnuta, ale nebylo to proto, že by byla odmítaná, prostě ji lidé moc nezaznamenali. Druhá, Znamení čtyř, už byla chválená a velmi žádaná. U Dobrodružství Sherlocka Holmese dtto.
Tam nešlo tolik o to, že by by to bylo považované za špatně napsané ... předmět knihy byl na tu dobu stále ještě poměrně nezvyklý. Ale stylem a obsahem to prostě škvár nebyl ...

ACD byl zpruzelej, že lidi nečtou jiný jeho věci a chtěj jen samýho Holmese. Ale i v době, kdy Holmese "pohřbil" o něm napsal třeba Psa Baskervillského ... celkem rozsáhlé dílo, na to, že by ho téma žralo.

Jestli máš nějaké konkrétní zdroje, které by potvrzovaly tvoji hypotézu o tom, že byl v době vzniku považován za škvár, sem s nimi.
Píše:

Na druhou stranu doba, kdy tam pořád měl někdo v ruce Pottera, umřela pár let po poslední knížce - dokonce ani s filmama se moc neoživila.


imho v tomhle jsi zaslepen a s hodnocením zcela vedla. viz letošní prodeje nové knihy z daného prostředí, nového filmu, prodeje z frenčíz atd.
Nic z toho prostě o Pratchettovi říc nejde. Filmy z jeho prostředí, které vznikly, byly spíše televizní adaptace, do kina vůbe cnešly, protože nemají široké publikum, a zaujaly skutečně jen fanoušky Pratchetta, kterým udělaly radost aspon tím, že vznikly, když už ne kvalitou.
I když se ti to nelíbí, HP stále žije a když ho co dva roky nějak přiživěj, tak tu s tebou bude ještě další desítky let :)
7.12.2016 08:39 - Colombo
LokiB: Já mám svoje intuitivní pojetí kultu, Sirien má nějaké intuitivní pojetí kultu, ty máš nějaké intuitivní pojetí kultu, ale mám pocit, že moje a Sirienovo inutitivní pojetí kultu se neshoduje s tvým, zejména s tou definicí, že živý kult je to tehdy, když se o tom točí mainstreamové filmy a prodávají se hračky.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.073590040206909 secREMOTE_IP: 18.118.226.105