Střípky

11.12.2016 22:30 - LokiB
sirien: jo, vycházejí, poslední vydání Nadace v roce 2009 ... a v jakých nákladech?

pro srovnání:
viz aktuálně třeba: http://art.ihned.cz/knihy/c1-65453030-harry-potter-proklete-dite-prodeje-albatros

ad Mega marketing ... hele, můžeš ohrnovat nos nad vším, co se ti nelíbí a je úspěšné a tvrdit, že je to úspěšné jen kvůli megamarketingu, to je určitě možný přístup.
Konec konců, lze klidně tvrdit, že kdyby nebylo filmů, her a mega marketingu, tak by nová generace už LOTR nečetla a zájem o něj by nebyl. Že se obsahem i formou knihy přežil.

Tvůj point je v tomhle dost mimo, protože HP se stal fenoménem PŘED tím, než se ho ujal Hollywood.
Navíc opakuješ stále dokola, že někdo zaměňuje kultovnost za výstup PR kampaní. A vícero lidí ti tu opakuje, že tomu tak není ... že HP má svůj kult dávno mimo běžný dosah PR. A i kdyby už nikdy žádný PR k němu nebylo, tak jádro fanoušků už zůstane. Odpadne mnoho a mnoho dočasných a přelétavých ... stejně jako u těch ostatních. A kult zůstane.

Zaměňuješ úmyslně příčinu a důsledek ... to, že vznikají karetní, počítačové a jiné hry, to že se vyrábějí hračky, kalendáře, cokoli s motivem HP, je důsledek zájmu o HP, ne jeho příčinou. Elitářsky tvrdíš - lidi jsou blbí, nechají si namluvit všechno. Ale není to pravda, ne všichni a ne všechno. Mnoho Ačkových filmů z poslední doby s mega propagací skončilo v zapomnění, neštěkl po nich pes.
11.12.2016 23:29 - sirien
LokiB píše:
sirien: jo, vycházejí, poslední vydání Nadace v roce 2009 ... a v jakých nákladech?

A v jakých nákladech bude vycházet HP v roce 2071?

LokiB píše:
Konec konců, lze klidně tvrdit, že kdyby nebylo filmů, her a mega marketingu, tak by nová generace už LOTR nečetla

Výborná připomínka - můžeš to zkusit vyprávět někomu, kdo v době, kdy filmy ještě nebyly ani ohlášené už měl přečtený Silmarillion - na doporučení svých vrstevníků. Hm. Někde je v té logice nějaká chybka, kde asi.

LokiB píše:
Tvůj point je v tomhle dost mimo, protože HP se stal fenoménem PŘED tím, než se ho ujal Hollywood

Můj point byl, že bez Hollywoodu bysme už o HP nějakou dobu nijak moc neslyšeli, což je trošičku jinej point než ten, kterej mi přisuzuješ.
11.12.2016 23:40 - efram
LokiB, že se fakt snažíš. Sirien, zřejmě není schopen akceptovat jinou verzi reality než má on sám. Je jak kolovrátek. Trochu, celkem dost, mi připomíná O´Niela z čety v jedné z kultovních scén. Platoon - 14,00 minuta
12.12.2016 01:12 - Colombo
sirien: O HP bychom nějakou dobu nijak moc neslyšeli, ale Hollywood se toho ujal pro to, že z toho už celosvětový fenomén byl. O StarWars nebo StarTracku bychom taky nijak moc neslyšeli z mainstream médií, ale kult mají oba seriály ohromný a zmíňky by se vyskytovaly v nerd médiích.

Vem si, že spousta teenagerů se k HP dostala, když byli malincí, a to bez ohledu na HP literální kvality nebo to, že nerdi jako ty a já už měli dávno přečtené silmalirion a nebo třeba Petiškovy pověsti (imho, osobně sem se k Silmalirionu dostal skrze Petiškovu mytologickou literaturu a čtením Hobbita, samotné společenstvo prstenu mi pak přišel jako slabý odvar) a pak na HP vyrůstali, s každým rokem nová knížka, kde plot, prostředí a hrdinové "dospívali" společně s nimi. Díky tomu a zvoleným kulisám z HP byl fenomén Hollywood ne-Hollywood.

Ostatné, vem si jak hloupé a naivní jsou ty Čapkovy "scifi" kreace. Přitom je Čapek taky fenomén.
12.12.2016 01:15 - Colombo
Píše:
Sirien, zřejmě není schopen akceptovat jinou verzi reality než má on sám.

Zajímavé, že to říká někdo, kdo jak není schopen argumentace a, ehm, zřejmě není schopen akceptovat jinou verzi reality než má on sám.
12.12.2016 01:30 - sirien
Tak o tom, že je HP "fenomén", sem nepolemizoval (a asi ani nebudu, prozačátek protože mi zcela upřímně trochu chybí nějaká dobře uchopitelná definice toho, co se tím vlastně myslí)

Čapkovy SF kreace... jako jo no, zub času je na nich cítit krutě. Ale to je zas dost jiná story
12.12.2016 02:11 - Colombo
sirien: Pokud vím, celá debata byla definition free, tak nedělej (jak se tohle slovní spojení vůbec používá), a pojď do toho.

Nebo celou předchozí debatu smažeme, začneme definováním pojmů v nějaké dostatečné fuzzy logice? (Budiž idealistická představa X s nějakými parametry, něco patří do X když to má tolik a tolik parametrů X/ jako X vymezujeme některé díla a díla, která sdílí dostatečný počet parametrů jako tyto díla patří do množiny X) Takže celá debata by přestala být o nesmyslném tlachání a dojmech a pojmech, kdo má jaký názor, kdo přečetl víc knih či koho profesor něco tvrdí, a místo toho bychom se mohli bavit skoro až, bojím se to říct, vědecky? Jenže, když to pak vyřešíme, o čem bychom tu mohli dál tlachat? Snad jen o DrD[+1-9.]*.
12.12.2016 07:29 - efram
Píše:
Colombo


Já jsem jasně rozporoval proč ta recenze je není validní. Ani jsem neřekl, že vše na HP je super. Můj názor je ten, že hodnocení má být pro a proti. Navíc se zde schoduj s většinovým názorem. To jsem opakovaně psal.
12.12.2016 08:45 - LokiB
Colombo: no snažil jsem tu lámat definici "kultu" (o kterém tu byla předtím řeč) ... ale je to pocitové a vágní, takže vždycky jde říc: "no a co, já to za kult neuznávám a mám pocit, že někteří v zahraničí, když se podíváš, taky ne".
12.12.2016 11:25 - Hawkeye
Kult je něco k čemu se lidi vrací i po letech a má stále základnu fanouškú (i když nemusí být moc velká) a je to věc relativně známá i mezi nefanoušky. Třeba Sherlocka Holmese nebo Supermana zná každý, a je jedno kolik nových seriálú/filmú/whatever vznikne. V případě Sherlocka je to více než sto let po jeho vzniku. Nějak si neumím představit že po sto letech by Harry Potter nezapadl, když i teď je počet jeho fanouškú o hodně menší než dejme tomu kolem roku 2000 (co není zas tak dávno) a žije v povědomí nefanouškú spíš proto že ho dojí Hollywood.
12.12.2016 12:18 - Vojtěch
Hawkeye: Mno, záleží myslím na tom, jestli to jeho fanoušky nepustí po letech a někdy na vrcholu kariéry se rozhodnou třeba udělat remake, nějaké fan-fiction, nebo tak něco a natáhnou do toho další generaci.
12.12.2016 12:42 - York
Viděl jsem jen filmy a knihy číst neplánuju, takže se vyjádřím pouze k filmům.

Mně se celkem líbily, a to hlavně proto, že na rozdíl od většiny ostatních "fantasy" filmů nejsou úplně stupidní. Kromě toho mají fajn kulisy a prostředí, hodně povedený casting a tak. Posledních pár dílů série mě taky moc neoslovilo, a to hlavně proto, že jsou celkově strašně ponuré.

Nepovažuju Pottera za pohádku ani za příběh plánovitě pro děti. Prakticky taky nesleduju, co kde autorka plácla nebo udělala IRL a přijde mi fakt škoda kazit si tím dojem z filmů.
12.12.2016 13:38 - Xyel
Nějak nemohu setřást hlášku svého bratra, který říká že seriózně analyzovat práci literárního autora má smysl nejdříve 50-100 let po jeho smrti, protože to už je konečně jistota, že do toho nebudou kecat ani jeho děti :)
12.12.2016 14:11 - LokiB
Hawkeye píše:
Nějak si neumím představit že po sto letech by Harry Potter nezapadl


Zatímco u Sherlocka Holmese v roce 1901 přišlo všem jasné, že to bude stálice i za 100 let :)
nezlob se, ale takovéto prognózy jsou k ničemu.
názorový střet: "neumím si představit, že by nezapadl" vs "neumím si představit, že by zapadl" ... půjde poměrně těžko rozsoudit.

fenomén kultovnosti spočívá i v tom, že není vždy snadné ho dopředu odhadnout.
12.12.2016 17:24 - sirien
Colombo píše:
Pokud vím, celá debata byla definition free, tak nedělej

problém je, že zatímco u slova kult si intuitivně představim docela dost, u slova fenomén takřka nic - ostatně mimo jiné proto se používání toho slova sám dost vyhybám. Tj. to slovo ve mě intuitivně samo o sobě (bez kontextu) nevyvolá takřka žádnou představu významu, kterou bych dokázal rozumně uchopit, mám jen takovou velmi rozmlženou ideu čehosi výrazného nebo netypického. Pokud by ses spokojil s tímhle totálně vágním chápáním, tak ok, HP určitě je fenomén, ale víc Ti k tomu fakt napsat nezvládnu.

efram píše:
Já jsem jasně rozporoval proč ta recenze je není validní

Možná, MOŽNÁ až Ti dojde, že ten text není a nikdy nebyl ani recenze, ani nic recenzi blízkého, tak začneš psát něco, co bude dávat smysl.

efram píše:
Navíc se zde schoduj s většinovým názorem.

jj, to je hrozně důležitý, shodovat se s většinou.
12.12.2016 17:39 - efram
Samozřejmě, že není podstatné se schodovat s většinou. Může to být signifikantní v případě, že jedinec jako, ty stále zarputile ignoruje a rozporuje určité předkládané skutečnosti, na základě vlastních zjištění, která jediná považuje za správná a je jak zaseklá deska. V krajním případě začne vytrhávat vyřčené z kontextu a nebo rozporovat pojmy, aby tak zakryl nedostatečnost vlastní konstrukce.

Co se týká recenze, byl to příměr. Recenze je zpravidla písemné kritické zamyšlení nad laterálním dílem, kdy pojem kritické je chápan jak v pozitivním tak negativním smyslu slova. Smyslem recenze/kritiky je rovněž analýza díla. Tvoje vyjádření jsem v prvním příspěvku k recenzi přirovnal. Uznávám, že to nebylo dobré přirovnání. O konstruktivní kritice/recenzi se v tomto případě vůbec hovořit nedá. Chtělo by to méně tlouct hlavou do lavice.
12.12.2016 17:42 - sirien
efram píše:
Co se týká recenze, byl to příměr.

Najednou. Ale omlouvám se, zjevně sem se nevyjádřil dost jasně: Možná, že až přestaneš předpokládat, že ten text vůbec kdy aspiroval na cokoliv blízkého recenzi a uvědomíš si, že to úplně od začátku mělo být něco úplně jiného...

...hej, podívej, na první stránce diskuse k tomu je dokonce mrtě hintů.
12.12.2016 17:47 - efram
Dohledej si co jsem psal a pak se zamysli ty.to jak jsi článek pojal se naprosto v klidu do pojmu recenze vejde. Jistě můžeme se tu bavit zase v duchu, jako v celé debatě, že ty jsi to jako recenzi nemyslel a já ti budu oponovat, že jsem to tak pochopil. Ovšem v konečné důsledku to na stylu celé téhle diskuse nic nemění.
12.12.2016 18:51 - sirien
A tak víš co - pro mě za mě si můžeš vycucat z prstu, že sem ten text napsal jako disertační práci a hodnotit jí třeba podle akademickejch strandardů. Nebo rovnou jako pokus o epickou lyriku. Já už Ti to z hlavy dál lámat fakt zkoušet nebudu.
12.12.2016 19:06 - LokiB
sirien píše:
A v jakých nákladech bude vycházet HP v roce 2071?


To já, narozdíl od tebe nevím. Tipnu si ... ve stejných, jako dneska Nadace.

sirien píše:
Výborná připomínka - můžeš to zkusit vyprávět někomu, kdo v době, kdy filmy ještě nebyly ani ohlášené už měl přečtený Silmarillion - na doporučení svých vrstevníků. Hm. Někde je v té logice nějaká chybka, kde asi.


Jasně, vyprávěl jsem to sám some, dobře jsem se pobavil.
A teď vážně ... kolik lidí, narozených po roce 2000 by dnes znalo Slimarillion, nebýt filmů? Myslíš, že stejně jako s filmama, jako bez filmů. Ta to bude ta chyba v logice!

Píše:
Můj point byl, že bez Hollywoodu bysme už o HP nějakou dobu nijak moc neslyšeli, což je trošičku jinej point než ten, kterej mi přisuzuješ.


Tvrdíš ty. a já tvrdím, že se mýlíš. že bychom o něm slyšeli v případě vydání nové knihy. sice o něco méně, kdyby nebyly filmy, ale slyšeli ... asi jako jsem před pár lety slyšeli o novém Pratchettovi. Vlastně ... slyšeli jsme o něm, když vyšel Šňupec? Moc ne ...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088231086730957 secREMOTE_IP: 44.197.114.92