Střípky

Fritzs
28.5.2009 22:10
Vyjimečnost kostky
Několikrát sem se setkal s tvrzením, že d20.cz není jenom nějaký obyčejný diskuzák.

Čím se tedy od "obyčejného diskuzáku", nebo nedejbože chatu, liší...?
26.1.2016 20:34 - ShadoWWW
Uplne to sem nepaatri, ale snad si to Tu vsichni prectou. ;) Na PMky a maily odpovim v nedeli.
26.1.2016 20:57 - sirien
lol... výjimečnost Kostky spočívá v tom, že si z ní ShadoWWW může dělat namátkovou nástěnku na kryptické zprávy svým fanynkám... to jsme to dotáhli :D
30.1.2016 23:23 - ShadoWWW
Sorry. :-)

Ohledně minulého roku: Nejvíc jsem hrdý na to, že se za mého přičinění podařilo v Brně rozjet pravidelné otevřené hraní. (I když jsem tam byl a jsem jen jedním kolečkem v celém soukolí lidí, kteří se o to zasloužili a pravidelně zasluhují.) Diskutování o pravidlech, hraní, dobrodružstvích atd. považuji jen za špičku ledovce, jehož základem je pravidelné hraní. Bez hraní upadá jak komunita, tak po čase i diskuze.

Ale i to pravidelné hraní v Brně by nebylo z velké části možné, kdyby neexistovaly zdejší překlady. Někteří mí hráči neumí anglicky a většině se líp čtou a používají pravidla v češtině než angličtině. Proto jsem své úsilí upnul v roce 2015 hlavně k překladům pravidel a podpoře hraní místní brněnské komunity. (I když jsem přes PMky zodpověděl dotazy i mnohých dalších hráčů.) Z překladů to byly Průvodce Pána jeskyně, Krabice pro začátečníky, revize Základních pravidel a revize Příručky hráče.

Co letos? Doufám, že v březnu* dokončím překlad Bestiáře, čímž bude (poprvé v historii) přeložena kompletní trojice hravních knih D&D. Pak se budu angažovat i v tištěném vydání D&D 5e v češtině. Oficiální zpráva bude... již brzy. :) V druhé půlce roku (a pak několik následujících let) se budu věnovat vydávání článků a nejrůznějších doplňků. Aby ti, kdo si oblíbili nebo teprve oblíbí D&D 5e, vždy věděli, kam mohou přijít pro radu či inspiraci.

Taky jsem moc rád, jak se sirien angažuje ve Fate. Kostka je díky tomu silným zdrojem inspirace a pomoci i pro hráče Fatu.

----------
*Tak trochu závodím s MarkyParkym a jeho revizí DrD2. V době, kdy Bouchi vyhlásil, že Altar přepracuje DrD2, jsem začal pracovat na překladu PHB. Překlad PHB+DMG+MM je tisíc stran. Dal jsem si závazek, že to stihnu přeložit dřív, než oni vydají svou revizi. :o)
31.1.2016 09:17 - Colombo
Píše:
V době, kdy Bouchi vyhlásil, že Altar přepracuje DrD2

Wat?
1.2.2016 11:21 - MarkyParky
ShadoWWW píše:

*Tak trochu závodím s MarkyParkym a jeho revizí DrD2. V době, kdy Bouchi vyhlásil, že Altar přepracuje DrD2, jsem začal pracovat na překladu PHB. Překlad PHB+DMG+MM je tisíc stran. Dal jsem si závazek, že to stihnu přeložit dřív, než oni vydají svou revizi. :o)

Držíme palce ;o)
13.1.2017 01:41 - sirien
Normálně to je Alef0va dobrovolná práce, ale já zrovna potřeboval vyzkoušet nějaké věci s data miningem co se učim a nevěděl sem, jaká data na to použít, tak sem si tam naházel Kostku za 2016. Snad se Alef0 neurazí :)


Takže.

Celkový počet článků: 66, nicméně 1 z nich je ve skutečnosti rozdělený na kapitoly, co vycházely na třikrát a dva moje jsou překladem dvou různých blogů naráz - tj. vyšlo tu 68 věcí a teoreticky 70 různých položek.

To odpovídá načemu standardu článek týdně, který se specifickou výjimkou 2013 dodržujeme už mnoho let.

Na druhou stranu, 11 z toho byly HTML reprinty chrochtových starších měst, což by nás dostalo zpátky na 57


Počet článků podle autorů:
23 sirien
15 chrochta (bez reprintů 4)
9 ShadoWWW
6 Gurney
4 Demonica
4 Tarfill
1 Dukolm
1 Felixz
1 Jerson
1 MartinCZ
1 Vojtěch

Tady se ve skutečnosti oproti předchozímu roku nic moc dramatického neděje... kromě toho, že jsme někam naprosto ztratili Alwaerna, což mi je dost líto a doufám, že se zase vrátí :)
Osobně mě překvapilo, že sem se dostal tak vysoko - co sem začal dělat na Star Wars sem měl naopak pocit, že má aktivita razantně poklesla.


Počty článků podle měsíců:
8 leden
8 únor
11 březen
7 duben
4 květen
3 červen
5 červenec
5 srpen
3 září
3 říjen
6 listopad
3 prosinec

Opět platí, že první polovina roku je o něco silnější, ale celkově je to pořád myslím poměrně rozumná distribuce. Dva z poklesů jsou vysvětlené letošním velmi dlouhým srazem (září) a pak svátky na konci roku (prosinec).


Struktura obsahu

Zatímco v roce 2015 jsme se dle Alef0a co do článků odklonili od překladů k vlastní tvorbě, loni tomu bylo spíš naopak:

32 překladů - z toho 27 ve formě článku (29 s těmi sloučenými blogy) a 5 ve formě přeložených materiálů(od Převodní příručky Fate přes DnD adventures po System Toolkit)

11 HTML reprintů z původních .doc
7 různé vlastní tvorby
5 recenzí
4 povídky
4 random články (kultura, historie, aktuálně-informační...)
3 články odkazující nebo shrnující materiály k DnD nebo Fate

Na začátku roku 2016 sem slíbil, že 2016 bude "rokem Fate". Těsně před začátkem roku vyšla PDF verze Fate Core, následovala PDF verze FAE, nově překlad System Toolkit a v mezičase Převodní příručky. Z článků, co jsem loni napsal, bylo tak 10 dalších věnováno Fate, přímo či nepřímo. A na konci roku vyšly Fate Star Wars. Doufám, že jste si to užili - svou pozornost teď plánuju obrátit zase někam trochu jinam (i když k Fate tu pořád asi sem tam něco přihodim...)

Nadále tvrdím, že devizou Kostky není nekonečná kvantita, ale vysoké množství kvality (s tím, že o kvalitu jde především). V posledních letech se k tomu přidaly i různé rozsáhlé projekty a já bych rád zmínil ShadoWWWovo dokončení svaté trojice DnD, pokračující zlepšování předchozích DnD a Tarfillovy adventures příspěvky k nim. DnD loni rozhodně neskomíralo.


A nakonec za poznámku stojí, že jsme pro Kostku vytvořili profily na sociálních sítích (FB, G+, Twitter). Nehodláme tam přenášet žádný extra obsah navíc, nicméně pro některé z vás může být pohodlné dostávat novinky do vašeho streamu, usnadní to případně sdílení těm, co o to budou stát a do budoucna možná najdeme ještě nějaká další využití...



Well... celkově myslím, že i když kvantitativně nijak extra nevybočuje, tak byl 2016 velmi dobrý rok. Doufám, že letošek dopadne minimálně stejně dobře :)
13.1.2017 01:47 - Aegnor
Máš trochu bordel v letopočtech mi přijde :-)
13.1.2017 02:19 - sirien
njn, to je tak když se paralelně snažíš něco naučit a něco napsat :D
Už snad dobrý
19.1.2017 15:09 - ShadoWWW
Sirien píše:
Doufám, že jste si to užili - svou pozornost teď plánuju obrátit zase někam trochu jinam


Kam? ;-)
19.1.2017 15:54 - sirien
Tyjo... ty Fate System Toolkits vypadaj jako dost děsivej seznam :D

Ne, spíš sem si řikal že bych se zase pustil do článků... rád bych prošel letos ještě větší část RPG Scénáristiky (minimálně co mám teď rozvržené, což je dalších asi tak deset dílů, které se samy fakt nenapíšou) a možná bych se zase zaměřil trochu na GUMSHOE (říkal sem si, že by možná nebylo špatné přeložit základní GUMSHOE pravidla, která se opakují v každé knize znovu a znovu jen s lehkými obdobami, ale spíš jako nějakej separátní dokument než jakože bych se pouštěl natvrdo do nějakého GUMSHOE překladu)
31.1.2019 13:23 - sirien
Odtud; výběr pár postů pro kontext:

kdosi anonymní píše:
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2720579-pred-45-vznikly-hry-na-hrdiny-svetu-daly-draci-doupe-kingdom-come-i-hru-o-truny


Haplo píše:
Ahhhh? Takže my jsme ti menší?


Jerson píše:
Haplo, psal o fórech, a D20 je menší fórum než RPG F. To že jde o článkový server a diskuse jsou jen přidružené může řadě návštěvníků uniknout.


sirien píše:
a jen tak ze zájmu, podle čeho chceš tu velikost měřit?

Protože sem si teď jen tak ze srandy spočítal, kolik je na RPG F aktivních diskusí za poslední dva dny v relevantních (tj. RPG) sekcích a je to celých převratných 7. Tady to je za ty samé dva dny 6. ... ...
...


Jerson píše:
Siriene, podle celkového počtu diskusí a příspěvků, tedy "optické mohutnosti", jak to už muži měřívají. Výkon v konkrétním okamžiku bývá věc dynamická a obtížněji měřitelná, zvlášť když ten větší je větší hlavně kvůli hraní (jednoho RPG, které zasahuje do více diskusí). ...


sirien píše:
Optickou mohutností myslí kefalín třeba délku tohodle výpisu proti délce tohodle výpisu? :)


malkav píše:
sirien: Nedá se "velikost fóra" hodnotit i podle počtu aktivně diskutujících členů? Můžeš mít fórum s deseti diskusemi, kde se stále stejných pět lidí dohaduje z různých úhlů pohledu o tom samém dlouhé tapety textu v rychlém sledu. Pak můžeš mít fórum s pěti diskusemi, kde je téma výrazně odlišné a píší tam pravidelně desítky lidí. Které fórum je to "opticky mohutnější" a které je opravdu větší? :)


Jerson píše:
Ten můj příměr byl z větší části vtip ... ... ...

když se podíváš na tuhle stránku, vidíš klasickou strukturu diskusních fór s tématickými sekcemi, a můžeš si všimnout stovek a tisíců jednotlivých témat v těchto sekcích. Naproti tomu na hlavní stránce d20 vidíš pár článků, vpravo sloupec asi dvaceti posledních aktivních diskusí, což působí komorním dojmem.




.


malkav: velikost fóra lze měřit všemožně, třeba i na šířku v pixelech. Obecně základní "smysluplná" kritéria jsou (mimo jiné, nejspíš):
- počet "živých" návštěvníků (čtoucích)
- počet aktivních návštěvníků (píšících)
- počet diskusí (celkem)
- počet aktivních diskusí (průměr v nějakém čase)
- počet příspěvků (celkem)
- počet diskusních příspěvků (průměr v nějakém čase)

...samozřejmě to není celé, protože každé to kritérium má nějaký další "háček" v tom jak nastavít parametry toho kdo/co se "ještě" počítá a kdo/co "už ne" (vyjme celkového počtu diskusí a příspěvků, ale to je zase zavádějící kvůli historickému zkreslení reálně již nerelevantními "archivními" položkami). Další háček je, že to sou všechno kvantitativní kritéria. Samozřejmě, nastavení kvalitativních kritérií by bylo ještě problematičtější (a navíc by se to nevyhnulo určité míře subjektivity).

Osobně mě tahle srovnání ve skutečnosti nijak moc neberou. Spíš naopak. Jerson má pravdu, že Kostka působí "komorně" a na pohled vypadá menší, než skutečně je - to jsme už v minulosti řešili a ve skutečnosti nám to tak spíš vyhovuje, protože to má nějaké jiné benefity, které sice nejde tak hezky zachytit číslem, ale IMO mají svojí značnou hodnotu.
31.1.2019 14:11 - Jerson
Osobně bych se tím ani netrápil, mám dojem, že lidé jsou raději na "menší" fórum než na "větší" :-)
31.1.2019 14:39 - sirien
Ano, kdysi jsme tu došli k podobnému názoru a je to přesně ten důvod, který odkazuju v posledním odstavci. Ten komorní dojem to tu činí takové vstřícnější a "domáčtější".
31.1.2019 14:49 - Jerson
No, s tou vstřícností bych to zase nepřeháněl, i když i na tomto poli zjevně RPGF vede :-)
31.1.2019 15:00 - Aegnor
Ale tak my vstřícní jsme ... dokud máš názor, který se nám líbí. :-)
31.1.2019 15:17 - sirien
Jerson: jo, četl sem, ale byl bych šťastnější, kdyby RPG F aféry které se nás tady netýkají zůstaly veřejně řešené a komentované jen na RPG F.
31.1.2019 15:23 - LokiB
Aegnor: a taky kdo všechno je "nám"? :)
31.1.2019 15:38 - Aegnor
Dobrý dotaz, podle mě je to banda lidí v šedejch hábitech, co stojí mezi tmou a světlem. :-)
31.1.2019 15:55 - sirien
Viděls aspoň Babylon 5, když už tu krypticky referuješ názvy, co sou samy o sobě kryptickými referencemi? :D
31.1.2019 17:38 - Haplo
Vypadá to, že jsem nechtěně rozproudil diskuzi o něčem úplně jiném, než jsem si kdy mohl představit, když jsem příspěvek psal. Když už se ale ubíráme tímto směrem: Mě RPG fórum nijak neoslovilo a (i když tady to taky není žádný med) mě to tu přijde přehlednější a pokud si chci najít nějaký materiál či inspiraci pro RPG, tak mi přijde, že je to tu to pravé místo. Nevím nakolik se to dá prohlásit o RPGF ale místní diverzita má své klady. Další bych pak vyzdvihl překlady (znovu nevím jak je to u sousedů), které komunita produkuje a vytváří tak aktivní společenství; mohu-li to tak nazvat.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080930948257446 secREMOTE_IP: 3.128.79.88