Střípky

Rytíř
14.8.2009 15:35
Facebook
Až odezní váš šok z toho, kdo že to jako založil tady na Kostce zrovna takovouhle diskuzi, :))) tak jen poprosím o nějaký info k tomuhle zlu dnešního světa, do něhož jsem dnes zkusmo namočil palec... jde mi hlavně o to, že mi Facebook nabídl kvanta "přátel" a mě by zajímalo, kdo z vás tam už je?
16.8.2009 17:13 - Jerson
vlkjakouši™ píše:
Naše hodiny IT rozhodně nebyly volné hraní Pac-Mana a vyřizování osobních e-mailů.

Naše taky ne. Žádný internet nebyl - tedy asi někde v čechách byl, ale nikdo o něm nemluvil.

Nejvíc mi na tom FB vadí, že ho fakt nemůžu vyzkoušet a když se mi nebude líbit, tak zrušit účet. Na druhou stranu vlastně ani nevím, co všechno po mě chtějí při registraci. Tak schválně ...
16.8.2009 17:15 - noir
Alnag: Já reagoval na "Objektivní novinářská práce je v českém prostředí pojem v podstatě neznámý a v zahraniční také pozoruji pozvolní ústup směrem k dobře balenému politickému, ekonomickému, ego- a jinému marketingu." Bral jsem hlavně ten ústup kvality. Řekl bych, že kvalita byla a je na jedno brdo.

BBC je sen, který se jen těžko následuje, bohužel. Ale i u nás v české komerci máme dost přísný etický kodex (má asi 9 stránek), kde se hodně přesně vymezuje, co je a co není přijatelné. Nutnost, aby zazněly obě strany je snad hned druhý bod (po zákazu korupce). A dodržuje se hodně přísně. Viděl jsem reportáže, které kvůli tomu nepustili do vysílání pár desítek minut před zprávama. Kdbybs viděl, kolik věcí kvůli vnitřní etické kontrole neprojde, asi by ses divil :o)

Mám i osobní zkušenost - dělal jsem na materiálu o možnosti úpadku jedné cestovky (bylo to už v dubnu) a muselo se to stopit: měli jsme sice vyjádření člověka, který tvrdil, že do kytek půjde, ale nikdo nám nechtěl říct opak. Škoda, spousta lidí nemusela letos v létě plakat...
16.8.2009 17:24 - Alnag
Noir píše:
Kdbybs viděl, kolik věcí kvůli vnitřní etické kontrole neprojde, asi by ses divil :o)


Já bohužel vidím, co všechno projde. A protože už se mi vícekrát naskytla možnost vidět i reportáž i to, z čeho/o čem byla dělána (při různých příležitostech a na různá témata), tak bych řekl, že buď něco chybí těm devíti stránkám nebo těm, kteří je převádějí do praxe.
16.8.2009 17:34 - noir
Alnag: Pochopitelně v každé organizaci existují lidé, pro něž závazná pravidla platí o něco méně závazněji. A určitě je situace v tomhle ohledu u nás horší než v BBC, která je světovou jedničkou. Jenže holt s naším trhem si nemůžeme finančně dovolit dvojité dramaturgické jištění. To není výmluva, že to nejde, spíš smutné povzdechnutí.

Rozhodně ta situace (aspoň u nás na komerci) není tak děsivé, jak se někdy tvrdí. IMHO.
16.8.2009 20:43 - Faire
Alnag: samozřejmě že virtuální quasi-přátelství jsou problém, s tím naprosto souhlasím. Tohle je jinde - prostě bych nikdy neměl šanci vědět, jak se mí přátelé v Praze nebo Děčíně mají, protože by pro mě bylo příliš nehospodárné to zjišťovat (e-maily, jakkoliv jinak). Takhle získávám informace, o které stojím (zbytek končí v ingore, včetně všech kvízů :) - třeba o tom, že někdo někde náhodou bude, nebo že se koná akce, o kterou bych měl zájem.

Samozřejmě že FB je nebezpečný. Jde o to, jestli to člověk zvládne, nebo ne. Zatím mám pocit, že to je možné.
16.8.2009 21:12 - sirien
"připomínáš mi chlapa co padal z desátýho patra"
"vážně? A co s nim bylo?"
"V každym patře si řikal: >zatim to de, zatim to de...<"

(kdo netuší odkud to je ať se stydí (: )
16.8.2009 21:40 - Faire
:) Jenže totéž můžeš říct o počítačovkách, alkoholu, sexu... :D
16.8.2009 22:03 - Alnag
Ještě jedna volně související. Četl jsem kdysi jednu SF povídku (nevím kde, je to dávno, budu parafrázovat volně a možná nepřesně, kdyby někdo znal a věděl, rád bych ji zase našel).

Existuje svět, kde lidé komunikují prostřednictvím videokonferencí, ale když je chatování nebaví, mohou místo sebe spustit počítačový program, který vypadá jako oni a tlachá místo nich. Hlavní hrdina je už tak znuděný tím, jaké bláboly všichni kecají, že všem pouští za sebe kecadlo. Potom zpytuje svědomí a uvědomuje si, že vlastně neví, jestli žijí. Že neví, jestli se baví s živými lidmi nebo jen spuštěnými počítači, které živé lidi simulují. Vzhledem k tomu, jaké banality řeší nemá jak to poznat. Končí to myslím dost dystopicky, když se vydává do světa a tam ani živáčka...

(fakt už si to nepamatuju, ale když slyším vaše nadšení nad FB tak to ve mně vyvolává takovéhle vize budoucnosti...)
16.8.2009 22:10 - Rytíř
Stejně se mi nejvíc líbí, že před ztrátou soukromí a dáváním důvěrných info tu hlasitě brojí člověk, který ostatní nedávno tomu v diskuzi Jak jste přišli ke svému nicku vybízel, aby se nám svěřili s tím, co kdy provedli špatného.. viď Siriene :)))

Co se týče quasi-přátelství, tam mi moc není jasné, o čem je řeč. Je to prostě nějaký vztah, vybudovaný na základě výměny info. Samozřejmě, že to není totéž jako znát někoho osobně. To dojde každýmu, jakmile to ochutná se vším všudy. Ale nějaký vztah to je, se svými klady i zápory. Asi sem naivní, ale u někoho si říkám, že lepší něco nežli nic..

Jinak ale samo v zásadě souhlas, s tou kritikou FB. Díky za ní, je dobré jít do boje se znalostí nepřítele v kapse. :)
16.8.2009 22:20 - Faire
Alnag: halo pane, mluvíme spolu ještě, nebo už vedeme dva nezávislé monology? :D Do tohoto roku jsme s partou mých nejbližších lidí bydleli. Po té, co jsme se rozestěhovali, se vídáme nejméně jedno odpoledne týdně, často víkendy. Přijde Ti to virtuální? Zkusil jsi někdy žít dva roky s přáteli ve stejném bytě? To je až příliš antivirtuální :D
16.8.2009 22:22 - Sosáček
sirien píše:

Prosimtě neblbni, si jen hysterik co plaší všechny okolo.
(...nic osobního, ale znáš to, blahořečeni budiž nevědomí a nikdo nevidí méně než ten kdo vidět nechce...)

Ano, predstirani ze neco neni problem je genialni zpusob jak vyresit problem ;)
16.8.2009 22:28 - Alek
Alnag píše:
když slyším vaše nadšení nad FB tak to ve mně vyvolává takovéhle vize budoucnosti...

Zvláštní, jak si každý udělá závěr z diskuze po svém. Já žádné velké nadšení nevidím. Na jedné straně jsou zapřísáhlí odpůrci a na druhé uživatelé, kteří si uvědomují zápory, ale to je neodradí od využívání toho nástroje.

Snad Jerson tu psal, že se z FB nedá odejít. Zatím jsem to nezkoumal, ale jistojistě to jde. Vím o lidech, co odešli, a na FB je, koukám teď, i návod.
16.8.2009 22:55 - Jerson
Psal jsem o tom, že nemůžu zrušit účet, můžu ho jen "deaktivovat". Což - pokud jsem dobře slyšel - znamená, že všechny údaje které jsem zadal ve FB zůstávají uložené.
16.8.2009 22:59 - Sosáček
Jersone to ze neco smazes a pritom se tomu jenom prida priznak "proted nezobrazovat" je u webovych aplikaci bezna praxe, typuju ze kdykoli smazes neco tady tak je to stejne.

EDIT: takze facebook neni v tomhle nijak zvlastni, naopak ti aspon nelze. Ac to je myslim umysl, proste ti reknou ze tam uz klidne muzes zustat kdyz uz si tvoje soukrome veci nechaji u sebe stejne.
16.8.2009 23:05 - Alek
Jde i úplně zrušit, včetně veškerých záznamů. Je tam asi dvoutýdenní období deaktivace. Pokud v té době nic nenapíšeš, účet bude natrvalo smazán. Aspoň to říkají návody, co se válejí po netu.
16.8.2009 23:13 - Felouen
Alek píše:
Pokud v té době nic nenapíšeš, účet bude natrvalo smazán. Aspoň to říkají návody, co se válejí po netu.

Přesně. Můj bývalý třídní si ho smazal, poté, co ho naštvalo, že mu lidé píší osobní věci rovnou jako wall post, místo PMky a pak to vidí lidé, u kterých nechce, aby to viděli. :D

Alnag píše:
když slyším vaše nadšení

Přesně to co Alek: nadšení? Je to jen užitečný komunikační nástroj, kde mám většinu kamarádů, které nemám na jiných fórech. Takže jsem nadšená jsem leda z toho, co tam najdu či ostatní řeknou, protože ten design se mi už moc nelíbí po všech těch změnách jimiž prošel, i přes to jakkoliv je - čí má být - easy-to-use. Obzvlášť mě dostalo odendání kolonky s typy quiz requests jenž máte, takže teď si to musím projet sama vždycky a nestačí se podívat do okénka, jelikož tam už není. Doufám, že to nevyznělo ve smyslu, že FB není věc k nadšení, je ok, ale u mě vyvolává nadšení kontent, který si najdu/někdo mi pošle.
17.8.2009 00:08 - sirien
Faire píše:
:) Jenže totéž můžeš říct o počítačovkách, alkoholu, sexu... :D

Říct to můžu o všem. Jenže jen u něčeho to dává smysl. A zrovna k věcem kde lidé odmítají rizika, která lidem co věci rozumí připadají očividná, to docela sedí.

Alnag píše:
Ještě jedna volně související. Četl jsem kdysi jednu SF povídku (nevím kde, je to dávno, budu parafrázovat volně a možná nepřesně, kdyby někdo znal a věděl, rád bych ji zase našel).

Podle toho co píšeš to určitě není ona, ale velmi podobné téma zpracoval T. Pratchett ve své povídce >idefDEBUG + "world/enough" + "time"< (Digital dreams, 1990, NEL; Cyber Killers, 1997, Orion; já osobně ji mám z Divadla krutosti Talpress 2004). Detektivní SF o budoucnosti, kdy všichni vnímají realitu přes virtuální filtr

Alek píše:
Na jedné straně jsou zapřísáhlí odpůrci

Takoví se tu, kupodivu, nevyskytují.
I když má občasná otrávenost lidskou manipulovatelností (a FB je jen jeden z hodně slabších případů, v portfoliu mám o dost drsnější, ale to kdyžtak někdy osobně) se nejspíš dá zaměnit.
Každopádně proti FB jako takovému nic moc nemám. To jak lehkovážně a totalisticky s ním lidé zacházejí mě občas otravuje.

Felouen píše:
Přesně. Můj bývalý třídní si ho smazal, poté, co ho naštvalo, že mu lidé píší osobní věci rovnou jako wall post, místo PMky a pak to vidí lidé, u kterých nechce, aby to viděli. :D

Ale ale. Není tohle jedna z věcí na kterou jsem upozorňoval a byl odbyt tím že jde jen o to si "rozumně přidávat přátale"? :)

(...tzn. že ten můj původní účet už neexistuje? Zmizel sem lidem z přátel, moje data se smazaly z databáze?)
17.8.2009 08:02 - Sosáček
Píše:
I když má občasná otrávenost lidskou manipulovatelností (a FB je jen jeden z hodně slabších případů, v portfoliu mám o dost drsnější, ale to kdyžtak někdy osobně) se nejspíš dá zaměnit.

Rikas ze budou volby?
17.8.2009 08:09 - Lotrando
volby jsou pořád
17.8.2009 08:29 - Argonantus
K těm novinám (Noir/Alnag):

Myslím, že objektivní nebyly nikdy, ale teď se do nich vloupal nový trend zábavnosti. Už není důležité něco zjistit, o něčem informovat, ale hlavně pobavit; a když to nebude zábavné, tak divák přepne jinam a médium zkrachuje.
Tohle je dost spolehlivá smrt všech zpravodajců.

Facebook - Sirien/leckdo
Mám dojem, že hlavní problém Facebooku jsou jeho nové konvence a zvyklosti, nikoli technická stránka věci (ta se zase tak moc neliší od té, na které právě kecáme).
Někomu se tyhle konvence nelíbí, jinému ano.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089097023010254 secREMOTE_IP: 18.208.172.3