Střípky

Rytíř
14.8.2009 15:35
Facebook
Až odezní váš šok z toho, kdo že to jako založil tady na Kostce zrovna takovouhle diskuzi, :))) tak jen poprosím o nějaký info k tomuhle zlu dnešního světa, do něhož jsem dnes zkusmo namočil palec... jde mi hlavně o to, že mi Facebook nabídl kvanta "přátel" a mě by zajímalo, kdo z vás tam už je?
17.8.2009 08:45 - noir
Argonantus: Můžu srovnávat jen s relativně úzkým spektrem novin v minulosti. Věnoval jsem se jen dvěma velkým tématům - německým salónním listům z 19. století a českému tisku 1. republiky. Oba byly MNOHEM horší než cokoliv, co vycházelo dnes. Ten edutainment v nich byl také, jen jinak. A především vůbec se nesnažily o objektivitu-byly angažovaná, stranicky zaměřené, manipulativní, a většinu stejně tvořily soudničky, kde se na mnoha stranách řešilo, kdo a jak koho rozporcoval. Všechno už tu bylo...
17.8.2009 08:45 - Sosáček
U toho facebooku tam taky figuruje sitovy efekt, mohlo by se snadno stat ze facebook mit musis, jinak s tebou nikdo nepromluvi. Ostatne o tom se tu uz mluvilo -- clovek napise na zed ze jede nekam, a kdo nema facebook tak ma smulu. Nastesti facebook nastval dost lidi, takze to proted nehrozi.

(mozna se o tom da rict ze je to podobny jako rikat o sobe ze posloucham techno, oddeli to zrno od plev ;) )
17.8.2009 09:45 - Element_Lead
Dopis z Prahy píše:
U toho facebooku tam taky figuruje sitovy efekt, mohlo by se snadno stat ze facebook mit musis, jinak s tebou nikdo nepromluvi. Ostatne o tom se tu uz mluvilo -- clovek napise na zed ze jede nekam, a kdo nema facebook tak ma smulu.
To je to co je na tom usmevneho. Proc se chces mermomoci cpat nekam na akci k lidem, kterym nestojis ani za to aby ti dali vedet, kdyz uz ne ustne, tak smskou. IMO by to kamos dal vedet, on na tebe sice uz dva roky sere jak na placaty kamen, ale diky facebooku si jej pridas do so called pratel a diky tomu uzasnemu nastroji bys minul akci s nim :)
17.8.2009 10:35 - Felouen
Argonantus píše:
Mám dojem, že hlavní problém Facebooku jsou jeho nové konvence a zvyklosti, nikoli technická stránka věci (ta se zase tak moc neliší od té, na které právě kecáme).
Někomu se tyhle konvence nelíbí, jinému ano.

Těmi konvencemi a zvyklostmi právě myslíš to odhalování věcí, jenž si lidé kdysi nechávali pro nejbližší přátelé, částečný exhibicionismus (až úplný) a podobně? No, od dob blogování a úchylných webů typu Líbímseti mám pocit, že to není až tak nové, jenom hodně jím zpopularizované.

sirien píše:
Ale ale. Není tohle jedna z věcí na kterou jsem upozorňoval a byl odbyt tím že jde jen o to si "rozumně přidávat přátale"? :)

Přesně. Kdyby si tam nedal ty lidi, u kterých by mu to nevadilo, tak by se ani nemusel odhlašovat. No a nenaštvat lidi nepřijetím se dělá tak, že buď se jim to pořádně odůvodní (např. "Hele, přidám si tě třeba na ICQ, ale na FB mám jen nebližší přátelé a ty jsi můj nadřízený/člověk, s kterým se moc neznáme), nebo takové lidi vůbec nemá za známé/prátele. :D

sirien píše:
(...tzn. že ten můj původní účet už neexistuje? Zmizel sem lidem z přátel, moje data se smazaly z databáze?)

Hell yeah! :D Všechno zmizelo do hlubin nul a jedniček.
17.8.2009 10:51 - Jerson
Popravdě, občas mám potíže dát dohromady na jeden víkend čtyři poměrně blízké lidi, když je musím organizovat tam a zpět SMSkou. S některými kamarády se prostě nesejdu, i když bych chtěl, protože vím že když jim napíšu později, tak asi nebudou mít čas přijít, a když jim napíšu moc brzo, tak ještě neví co budou dělat.
17.8.2009 10:52 - Dalcor
No jo, na Facebooku jsem
17.8.2009 12:22 - Argonantus
Felouen píše:
Těmi konvencemi a zvyklostmi právě myslíš to odhalování věcí, jenž si lidé kdysi nechávali pro nejbližší přátelé, částečný exhibicionismus (až úplný) a podobně? No, od dob blogování a úchylných webů typu Líbímseti mám pocit, že to není až tak nové, jenom hodně jím zpopularizované.


Přesně. Zaujal mne ovšem postup frontových linií; plno mých známých by se nedotkli Libimseti, nicméně na facebooku jsou. Politici a Obama udali tón; kdo je in, je na facebooku.
17.8.2009 13:05 - Felouen
No ten trend s FB u nás začal před elekcí Obamy, on ho jenom ještě víc zpopularizoval. A taky Youtube se svojí kampaňí. :)

Argonantus píše:
plno mých známých by se nedotkli Libimseti

No hele, to já taky ne. To musím přiznat, proti tomuto averzi mám, proti všem seznamovacích/datovacích webům. FB je rozdílný v tom, že původně to nebyl "exhibicionistický" web od začátku, jako např. Libimseti. A je zajímavé, že třeba překonal (dalo by se říci) popularitu MySpace, jenž je mu podobný a i když zatím na něm nejsem, tak mi připadá z krátké prohlídky, že v určitých ohledech nabízí více funkcí než FB, například možnosti připojování songů k profilu, blogování či IMchatu. A jsou tam i fóra, nejenom skupiny.
17.8.2009 13:17 - Horacio
Nedávno mi přišla pozvánka na Facebook od mého dobrého kamaráda. Mimo jiné tam stálo něco jako: "Pan X má 32 přátel."

Odpověděl jsem mu: "Gratuluju."
17.8.2009 14:52 - Nerhinn
17.8.2009 14:59 - Faire
Lol :) No, on to je prostě přesun významu pojmu, začíná se používat jako terminus technicus, není do doména jen FB, třeba český Hofyland dělá totéž.
17.8.2009 15:34 - Almi
Nejsem tam a rozhodně tam neplánuju být..ledaže bych tam realizoval nějaký ze svých podvratných projektů. Lépe působit ve skrytu... ;-)
17.8.2009 15:39 - Rytíř
heč, já už mám tři přátele
ty dva, co mě s tím otravovali už dlouho :) a tady mistra Aleka, aby tam nebyl tak sám... :))
17.8.2009 17:44 - Erric
A co takovy LinkedIn.com? Je to v podstate totez co facebook, jen zamereny na pracovni portfolio, vyhledavani zamestnani apod. Princip totalne stejny, chybi snad jen pridavani fotek a kvizy. Ten vam taky prijde nebezpecny?
17.8.2009 21:11 - sirien
noir píše:
A především vůbec se nesnažily o objektivitu-byly angažovaná, stranicky zaměřené

blábol. Kdo sakra kdy přišel na tak dokonalej nesmysl jako je "objektivní nestranné zpravodajství"? To je stejnej bullshit jako "nestranický/nadstranický president" a jiné úchvatné české memy.
Na západě se média naprosto otevřeně hlásí k tomu, jaké politické směry jsou jim blízké a jakou politiku podporují. A rozhodně to nejsou patilízalské plátky typu Haló noviny, naopak - kritika z médií odlišného smýšlení není pro vládu tak zlá - tak nějak se s ní stejně počítá. Nicméně kritika médií která se hlásí ke stejnému směru - to je pro vládu špatné, protože to jsou a) média která vcelku objektivně kontrolují, jak si vláda vede v naplňování programu, b) média která sledují jejich voliči.

Každý ví, kde zhruba se které čs noviny nacházejí, uniká mi proč se pořád mluví o nějaké nestranosti.
A hlavně mi uniká, co je sakra na té nestranosti tak úctyhodného. To že autoři nemají názor? Nebo to že se za něj bojí postavit?

Erric: Potenciálně ano. Otázka potom je, jací lidé ho využívají, jak a k čemu (asi jako s pistolí - použití na Václaváku je nic moc, použití na střelnici obvykle naprosto ok). FB je hodně extrémně rizikovej právě tim, jakým způsobem s ním většina uživatelů zachází.
17.8.2009 21:18 - Sosáček
Píše:
a) média která vcelku objektivně kontrolují, jak si vláda vede v naplňování programu, b) média která sledují jejich voliči.


To je ale ten rozdil mezi "pravicovymi/levicovymi novinami" a "stranickymi novinami" -- pravicove noviny by se nestydely nadavat na pravicovou/levicovou stranu, kdezto pro stranicky noviny (halo noviny zminujes, mlada fronta jsou zas docela ods noviny a tak) je ta strana svata a nemuze udelat zadnou chybu.

Mam podezreni ze tu mame jen "stranicky noviny", nic obecnyho. Coz dava v korupcnim raji smysl, teda.
17.8.2009 21:19 - noir
sirien: Co je blábol? Nějak netuším, nač z toho reaguješ.
17.8.2009 21:37 - sirien
noir: Na tvé rozhořčení nad nekvalitou prvorepublikového tisku poukazující jako na hlavní problém, že prvorepublikové noviny nebyly objektivně nestranné
17.8.2009 21:57 - sirien
k tomu "uvědomnění" uživatelů:
ženu vyhodili z práce protože pomlouvala šéfa na FB
Děsně by mě zajímalo, kolik z těch vašich "bezpečnostně prolustrovaných" "přátel" si dává neustále bacha na to co tam píše.
A když jsme u toho, kolik z "přátel" těhle "přátel" to dělá (pokud se tedy vaši přátelé nějakou lustrací vůbec namáhají).

A hrozně by mě zajímalo (ano, škodolibě), kdo z vás si slízne průser za to že na FB vypadne něco, co jste řekli v opilosti v hospodě... třeba od nějakého neprolustrovaného "přítele" vašich prolustrovaných "přátel".
17.8.2009 22:00 - Sosáček
Citim se velmi lustrovane.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078703880310059 secREMOTE_IP: 3.86.235.207