Střípky

Rytíř
14.8.2009 15:35
Facebook
Až odezní váš šok z toho, kdo že to jako založil tady na Kostce zrovna takovouhle diskuzi, :))) tak jen poprosím o nějaký info k tomuhle zlu dnešního světa, do něhož jsem dnes zkusmo namočil palec... jde mi hlavně o to, že mi Facebook nabídl kvanta "přátel" a mě by zajímalo, kdo z vás tam už je?
Autorská citace #1
14.8.2009 15:56 - Alek
No to fakt zíram. Hele já jsem tam asi měsíc, zatim jen stíham přijímat přátele. Po prvních dvou dnech už to ale opadlo a není to tak otravný, jak jsem se obával. Sem tam se tam mrknu, ale spíš to zpovzdálí sleduju. Rozhodně víc, než Facebook mě zaujal Twitter, tam sleduju pár lidí vcelku pravidelně.
Autorská citace #2
14.8.2009 16:04 - Alek
Jo, mám jednu radu. Vypni si oznámení na mail. Kor jestli máš mail propojenej na mobil, bude tě to první dny dost otravovat :-)
Autorská citace #3
14.8.2009 16:15 - Sethi
Facebooku úspěšně odolávám. Jisté neblahé zkušenosti z minulosti mě ubezpečily o tom, že prostě nechci být k dohledání na síti, ne takhle jednoduše. Nebo spíš - ne ještě víc, než jsem už teď. A už vůbec ne pod skutečným jménem.

Na druhou stranu mi samotná ta myšlenka tak proti srsti není - jsem přesně ten typ člověka, kterého by bavilo vyplňovat kolonku "co právě dělám" a psát si nějaké růžovoučké blogísky.

Twitter mě taky docela zaujal, ale pak jsem od výzkumu nějak upustila...
Autorská citace #4
14.8.2009 16:37 - sirien
Facebook je tak nějak lehce shit.
a) žere čas, neskutečně
b) má hrozný rozhraní (jak pro koho, ale mě přijde mizerný)
c) neustále tam člověka někdo nebo něco otravuje hromadama různýho SPAMu
d) FB se chvástá s tím, že Tě propojuje s lidmi a zprostředkovává kontakty na známé, se kterými ses přestal vídat. Já zjistil, že to je de facto spíš negativum (a nejsem v tom sám, přišli na to i jiní, mezi nimi i pár novinářů co o FB píšou)
e) FB totálně likviduje kontrolu nad vlastním soukromím (což dokládají i různé vtipné soudní spory a dost zkušeností)

ale jinak to je vpohodě sociální síť :)

ušijakořidítka™ píše:
jsem přesně ten typ člověka, kterého by bavilo vyplňovat kolonku "co právě dělám" a psát si nějaké růžovoučké blogísky.

K obojímu máš celej velkej Nyx...
Autorská citace #5
14.8.2009 16:44 - Merlin
nemám, nejsem a nikdy (pokud to můžu ovlivnit) tam nebudu
Autorská citace #6
14.8.2009 16:47 - Sethi
Nyx je... sterilní. To je místo, kam si chodím číst, nepovažuju ho za sociální středisko.
Autorská citace #7
14.8.2009 17:00 - Noldo2
Nyx neni sterilní... je komorní a je/jsou tam celkem uzavřený komunity....
Autorská citace #8
14.8.2009 17:07 - Jerson
Facebook - kdybych si ho mohl vyzkoušel a pak se rozhodnout, tak to udělám. Ale když platí "jednou vkročíš a už jsi náš", tak do toho nejdu. Mám charakterovou vlastnsot "vyplňuje pravdivě všechny dostupné kolonky", a to by nedělalo dobrotu.
Autorská citace #9
14.8.2009 17:15 - Argonantus
Nikdy nechci vyplňovat kolonky, natož ne pravdivě.
Nechci, aby mi byl někdo přítelem.
A co se týče snadnosti nalezení, reál je až dost.

Takže nikdy. Pokud mne tam najdete, nejsem to já.
Autorská citace #10
14.8.2009 17:17 - Sosáček
Nyx je dost zoufaly misto. Coz bude tim, ze jeho sefove jsou v zasade idioti. Nechci rict bez vyjimky idioti, protoze vsechny neznam, ale rekneme "v zasade idioti".

Argonantus píše:
Nechci, aby mi byl někdo přítelem.

To jsme si vsimli.
Autorská citace #11
14.8.2009 17:19 - Argonantus
UžzasevlkzPrahy:

Jak souvisí nyx s facebookem?
Autorská citace #12
14.8.2009 17:26 - sirien
Jerson píše:
Mám charakterovou vlastnsot "vyplňuje pravdivě všechny dostupné kolonky", a to by nedělalo dobrotu.

lol
Drž se od FB jak daleko budeš moct...

Argonantus píše:
Nechci, aby mi byl někdo přítelem.

Ono to je spíš "kontakt". V Evropě by to byl kontakt. Jenže FB je Americkej a Amíci sou útlocitný chudinky co si musej furt řikat I love you a kdyby někdo řek že vlastně neni jeho kamarád tak by se jim zbortil svět.

Argonantus píše:
Jak souvisí nyx s facebookem?

Nyx (jako osoba) začal na Nyx (jako server) házet nějaké featury z FB obšlehlé.

Jakub: No, ono hlavně podle toho co píšeš tak nemáš vůbec, vůbec žádnou představu o tom jak Nyx funguje.
Má jen jednoho šéfa, tj. Nyxe (mimochodem, Alnagův spolužák :) ), něco-jako-moderátoři se starají jen o technický chod věci. Reálné moderování patří zakladateli klubu a jím definovanému okruhu lidí, případně.
Autorská citace #13
14.8.2009 17:27 - Sethi
Nyx nedávno zavedl takové facebookovité featurky (jaj, čeština), které mi umožňují spamovat široké okolí svých kontaktů užitečnými informacemi jako "Sethi právě: Visí za ruku z mrakodrapu a vyjednává s padouchem," či "Sethi právě: Zabila svého pátého mexického přistěhovalce a jde si na to otevřít flašku." Jenže já se nepovažuju za člena žádné z těhlech Nyxových "pidikomunitek" a mám pocit, že těch pár lidí, se kterými jsem prolinkovaná, prostě nemá potřebu tyhle věci číst.
Autorská citace #14
14.8.2009 17:30 - Sethi
Argonantus píše:
Nechci, aby mi byl někdo přítelem.

Cheer up, emo boy. We like you whether you want it or not.
Autorská citace #15
14.8.2009 17:30 - Argonantus
Sirien píše:
Nyx (jako osoba) začal na Nyx (jako server) házet nějaké featury z FB obšlehlé.


*Tiše sklápí uši a plíží se pryč*

nevímcojenyxnevímcojsoufeaturyneznamNyxe

EDIT: Aha, zpět - Sethi mi to vysvětlila.
No, to je skutečně hnusné.
Autorská citace #16
14.8.2009 17:32 - Sosáček
Píše:
No, ono hlavně podle toho co píšeš tak nemáš vůbec, vůbec žádnou představu o tom jak Nyx funguje.
Má jen jednoho šéfa, tj. Nyxe (mimochodem, Alnagův spolužák :) ), něco-jako-moderátoři se starají jen o technický chod věci. Reálné moderování patří zakladateli klubu a jím definovanému okruhu lidí, případně.

Ne tak docela. Kolem nyxe je cela klika a tak.
Autorská citace #17
14.8.2009 18:32 - bigbythewise
Co je to facebook?
Autorská citace #18
14.8.2009 18:38 - Erric
Na facebooku jsem a nejak nepocituju to co tu padlo...

"a) žere čas, neskutečně"
jen tolik kolik sam dovolis, me to treba netrapi, protoze ja tam skoro zadny cas netravim

"b) má hrozný rozhraní (jak pro koho, ale mě přijde mizerný)"
muze byt, myslim ze je lepsi nez u vsech konkurencnich webu ale to je asi o vkusu

"c) neustále tam člověka někdo nebo něco otravuje hromadama různýho SPAMu"
Jen kolik dovolis (ktere pratele si tam pridas). A ma nastroje na odstranovani spamu, a existuji i externi skripty - ale ano souhlasim ze tohle je problem ale me neprijde tak velky abych to nevyuzival.

"d) FB se chvástá s tím, že Tě propojuje s lidmi a zprostředkovává kontakty na známé, se kterými ses přestal vídat. Já zjistil, že to je de facto spíš negativum"
To je docela smutne. Lidi ktere nemam rad si proste nepridam. Vsechno to zalezi na cloveku.

"e) FB totálně likviduje kontrolu nad vlastním soukromím (což dokládají i různé vtipné soudní spory a dost zkušeností)"
Jen tolik kolik clovek dovoli. Co tam chces dat das, co tam nechces dat nedas.

Prijde mi trochu zcestne svadet vetsinu techhle bodu na system, kdyz jeho ovladani ma uzivatel a on rozhoduje co tam o sobe zverejni, kolik casu tam stravi a s kym si vymeni kontakty.
Autorská citace #19
14.8.2009 18:39 - Sethi
Autorská citace #20
14.8.2009 18:39 - Fibriso
Facebook - když ni někdo plácne knížkou do ksichtu
Autorská citace #21
14.8.2009 18:44 - Blaine
Na FB jsem a nestydim se za to:) mam tam presne 3 fotky pres webkameru. Mam tam jmeno. A pak komunikuju s lidma, ktery jsou vsude mozne po skolach. A ne, nedavam si kazdyho, kdo si me chce pridat jako "kamarada". Skutecne jenom lidi, se kterymi si mam co rict. A s par z nich bych se bez Facebooku treba uz nikdy nesesel. Ono dat si par piv s byvalym spoluzakem, ktereho jsem dva roky nevidel, protoze je v Anglii a do Cech prijede jednou za pul roku ma neco do sebe. A sve soukromi, ktere jsem dal k dispozici? Jmeno. Tri fotky udelane jenom z tohoto duvodu. Jo a mail, na ktery mi chodi vsechny mozne spamy a je mi uplne ukradeny.
Vyhody porazeji nevyhody.
Autorská citace #22
14.8.2009 19:00 - sirien
Erric píše:
To je docela smutne. Lidi ktere nemam rad si proste nepridam. Vsechno to zalezi na cloveku.

Ono to mnohdy není jen o tom mít rád nebo nemít rád. Třeba jsou lidé na které bys radši zapomenul, nebo jsou lidé, ke kterým nějak necítíš nic moc negativního, ale ani o ně nestojíš, jenže když je odmítneš, tak si to vemou osobně, začne se o Tobě kdeco šířit (stalo se, nejednou, naštěstí ne mě, já z FB utek včas, ale tohle mám z první ruky od dvou známých).

Nemluvě o tom, že počet přátel na FB narůstá velmi rychle - to je nejdřív pár kamarádů, pak spolupracovníci, že jo (schválně, odmítnul bys přímého spolupracovníka z přátel?), spolužáci a bývalý spolužáci (kvůli fotkám, když už nic jinýho...), pak tu máme někoho s kym si zrovna chceš chatovat a nemá IM protokol... atd atd

Erric píše:
Jen tolik kolik clovek dovoli. Co tam chces dat das, co tam nechces dat nedas.

A TOHLE je právě kámen úrazu. Vypadá to tak. Ale není to tak. Pominu-li možnost komentování, fotek a komentářů a prolinkovávání (které, ano, vidíš, jenže když nejsi na FB permanentně, tak se o tom můžeš taky dozvědět třeba až za pár dnů...)
Vím o spolužákovi (aktuálním) kterému jedna hloupá poznámka (dost možná i nevinně myšlená) vhozená jako komentář statutu docela dobře pocuchala vztah s přítelkyní, protože se trefila do slabýho místa a on byl na víkend mimo net - zatímco jeho přítelkyně ne.

Procházení FB (a Twitteru a podobnejch) se mimochodem stalo standardní cestou ke sledování lidí. Podle průzkumů o bezpečnosti kyberprostoru (dlouhodobě sledují různé US úřady a dost soukromníků, u nás třeba DSM (jejich konference byla v tomhle směru dost poučná, mimochodem)) od doby nástupu interaktivního webu (tedy od doby kdy internet přestal být jen médiem se články na přečtení) značně roste počet bílých osobních dat (tj. těch, které zveřejňuješ a jsi si toho vědom) zajímavým způsobem - neznámým lidem toho na netu říkáš mnohdy víc, než bys řekl známým osobně.
Problém pak je s šedými daty (to jsou ta, která jsou zveřejněna úmyslně a pak zapomenuta, nebo třeba zveřejněna neuvědomněle (když řeknu v diskusi "na IPP to mám 5 minut" tak sice neříkám kde bydlím, ale docela jasně to vymezuju), nebo nechtěně...) a černými daty (to jsou data která zveřejnit nechceš, ale k jejich zveřejnění přesto dochází buď systémově, nebo skrze druhé lidi.

FB a jiné podobné weby vedou k naprosto nechutnému nárůstu všech tří kategorií u svých uživatelů (v té přednášce to bylo i v číslech, už se to nepamatuju přesně, ale poměrově je ten nárůst asi trojnásobný u černých a pětinásobný u šedých dat oproti lidem co tahle data neužívají - a pak tam je nějaký, velmi malý, nárůst i pro lidi kteří tam nejsou, protože se tam o nich třeba někdo baví nebo tak).

Takže iluze toho, že o sobě přítomností na FB sděluješ jen to co chceš, je jen hodně rozšířená a nebezpečná fáma.

Mimochodem, prohlásit, že:
Píše:
kdyz jeho ovladani ma uzivatel a on rozhoduje co tam o sobe zverejni, kolik casu tam stravi a s kym si vymeni kontakty.

je nesmysl, protože to předpokládá
a) zcela uvědomnělého uživatele, který zná kompletní rozhraní a má představu o jeho technickém fungování (haha, většina lidí ani neví co to je databáze)
b) nulovou přítomnost vnějších vlivů (sociální tlak atp. Odmítni sestru svojí přítelkyně, svého kolegu, nejlépe ve firmě výše postaveného, etc etc etc)
c) předpokládá naprostou znalost lidí se kterými měníš kontakty (a předpoklad že se vaše vztahy nezmění), což je také naprosto zcestné.
...dalo by se pokračovat, nejspíš
Autorská citace #23
14.8.2009 19:41 - Faire
Na FB jsem, ale samozřejmě neexistuje spojení mezi mým občanským ID a profilem na FB, na to si dávám bacha - a naočkoval jsem i přítelkyni :) Jsem tam pod přezdívkou, datum jsem nastavil na nezobrazovat, adresu tam nemám, jméno e-mailu je další přezdívka. Yepee yeah! :)
Autorská citace #24
14.8.2009 19:47 - Blaine
Sirien: Ano, je spousta lidi, kteri nedodrzuji vubec nic. A takovy lide se spali. Staci ale premyslet u toho, koho si beres jako "pritele". Odmitl jsem pritelkyni svyho bratra, mam tam nejake dalsi jeho zname, kteri si me chteli pridat do kontaktu. Ale pokud to neni clovek, se kterym bych si mohl sednout na pivo a pokecat a nemam s nim nic spolecneho, tak si ho proste nepridam. A odmitnu. A kdyz se zepta, proc jsem si ho nepridal, tak mu to klidne vysvetlim. A pokazde, kdyz chci nekoho jako pritele, tak mu pisu zpravu, ze bych si s nim obcas rad popovidal.
Hlavne kdyz pisu jakykoliv status, tak premyslim u toho, kdo si to muze precist. To uz je takova vec, kdyz chci neco pouzivat, tak si musim uvedomovat nevyhody:)
A kdyz to nedelam, tak
Autorská citace #25
14.8.2009 19:47 - Sosáček
Pokud mas jako pratele lidi kteri tohle nedelaji tak to neni k nicemu.
Autorská citace #26
14.8.2009 19:49 - Sosáček
Autorská citace #27
14.8.2009 19:54 - Dukolm
na FB jsem pod občanským jména přezdívkou a beru ho jako něco podobného ICQ napsal jsem tam vše co už se dá zjistit. Na facebook jsme šel kuli galeriím z akcí.

pokud ti jde o informace které tam na sebe prozrazuješ tak v tom případě musíš vzít počítač zakázat internet a budeš v pohodě jinak na sebe prozrazuješ dost ať přes providera nebo fora, plus i stát o tobě přenáší dost informací přes internet a i to je pro některé lidi přístupné
Autorská citace #28
14.8.2009 19:55 - Alnag
Facebook - ne a neláká mne to. Přátele raději potkávám normálně (když už tedy mám chuť je potkávat). Virtuální přátelství jsou až příliš jednoduchá (v mnoha smyslech toho slova).
Autorská citace #29
14.8.2009 19:57 - Faire
Alnag: hodně souhlasím, s tímhle mám dost špatné zkušenosti (nikoliv osobní).
Autorská citace #30
14.8.2009 20:18 - Alek
Já na Facebooku zatim skoro žádný kolonky nevyplnil a nedělám to vpodstatě nikde, pokud to vyloženě sám nepotřebuji. Ale nemám iluze, že jsem v "bezpečí". To nejsem stejně, když mám polovinu dat na Googlu. Stejně tak nikam nepíšu statusy. Koho zajímá, co zrovna dělám? Mě to u ostatních taky nezajímá, pokud to není vyloženě něco originálního a jedinečnýho. Proto je mi asi sympatičtější Twitter, kam lidi spíš dávaj zajímavé odkazy, výroky, události apod.

Dobře to vystihl Erric; trávím tam minimum času, sleduju zajímavé (Icefire :-)) stránky, přidávám jen lidi, které skutečně znám, zbytek nemilosrdně odmítám. A zatím se zdráhám kohokoli požádat o přátelství - tahle formulace je pro mě děsivá jako pro Arga :-)

A nakonec něco pro pobavení i pro výstrahu.
Autorská citace #31
14.8.2009 20:22 - Geralt
Friend Face je lepší. :)
Autorská citace #32
14.8.2009 20:32 - Faire
Mám pravidlo, které se snažím uplatňovat: říkat věci, které budu ochotný opakovat i při rozdílné konstelaci posluchačů :)
Autorská citace #33
14.8.2009 21:03 - Rytíř
Koukám, že jste slušně paranoidní - ne že by to u Arga s Merlinem překvapilo :)
U ostatních už to překvapilo víc. Nemám nejmenší obavy, že by FBI, BIS nebo třeba zákeřný MOSAD využil data poslaná mnou přes FB v můj neprospěch. Přičítám to svému naivnímu Old Shatterhandovskému já, které přece nikdy neudělalo nic, za co by se mohlo stydět :)))

Jak to bude fungovat a jestli to bude otravovat, to jsem sám zvědav. Přiznám se ale, že mě na to ukecal kámoš.. a rozhodující argument byl, že tam můžu krásně dělat reklamu našemu webu.

Pro Kostku všechno!
:)))
Autorská citace #34
14.8.2009 21:09 - Alek
No jo, Facebook jako marketingový nástroj, to je hotová věda, dokonce jsou na to školení.
Autorská citace #35
14.8.2009 22:30 - bigbythewise
Alek píše:
A nakonec něco pro pobavení i pro výstrahu.


Tož to je vymakané, ten facebook. Tohle by bolševik uvítal.
Autorská citace #36
14.8.2009 23:52 - Nachtrose
Ja jsem, nick stejny.
Autorská citace #37
15.8.2009 00:25 - Erric
Sirien: Nestydim se za to co mam na FB. Ano, mam tam i kolegy z prace vcetne meho nadrizeneho a nemam s tim problem. To ze nekdo o nekom nekde neco placne muze uplne stejne udelat v baru jako na facebooku a uplne stejne se o tom nemusim dovedet vcas (facebook mi ale narozdil od baru posle email;o)). To ze muze mit facebook nejake patologicke vlivy je mozne, zatim se me to nedotklo.
Vsechny informace o sobe sdilim zcela zamerne, stejne jako facebook vyuzivam pro reklamni ucely. To ze nekdo da na FB kompromitujici fotku se nebojim, protoze neprovadim kompromitujici veci. Pouzivam ho na udrzovani kontaktu s lidmi co jsou ve vzdalenych zemich a kdyz nemam cas tak si pasivne prectu jak se mi pratele a kamaradi maji.
Prijeti/neprijeti pritele jako motiv k naruseni vztahu je bezpredmetne, protoze facebook umoznuje blokovat urcite informace urcitym skupinam uzivatelu, presto ze jsou prateli.

Ale jinak ok, nikdo te nenuti tam byt. Chapu ze tam jiste nebezpeci je, ale pro me je to nastroj, ktery je radove vic funkcni nez nebezpecny.
Autorská citace #38
15.8.2009 00:32 - Element_Lead
Ja to nedelam, nemam to rad, zadny kamarady tam nechci, s nikym ven nechci, nici fotky me nezajimaji a nemusim byt ve vsem co zrovna bezi. I tak mi vadi(a uz me to i obtezovalo) ze pokud se do googlu da me jmeno tak tam spousta odkazu je o me. Neni na to nejaky lek nebo uz je pozde? Ja mam na tyhle veci dost alergii a pokud nepotrebuju net k studijnim/pracovnim vecem tak na nej nelezu. Jen na svou milovanou kostku. :P
Autorská citace #39
15.8.2009 03:42 - pipux
Hele, probírají se sociální sítě. Hmmm :)

ušijakovlk™ píše:
prostě nechci být k dohledání na síti, ne takhle jednoduše. Nebo spíš - ne ještě víc, než jsem už teď. A už vůbec ne pod skutečným jménem.

No ... dělá se to asi takhle: prvně si ověříš identitu svého cíle (postačí poznávací značka od auta). Za domácí úkol si na internetu zjistíš, co je daný člověk zač, jaké má zvyky, denní program, zázemí a tak. Pak si můžeš svůj finální krůček poctivě naplánovat, zabít ho bez zbytečných rizik.

sirien píše:
FB se chvástá s tím, že Tě propojuje s lidmi a zprostředkovává kontakty na známé, se kterými ses přestal vídat.

Je to taková hra: kolik máš virtuálních přátel, tolikrát jsi člověkem. Jednou ses s těmi lidmi přestal vídat - bude k tomu existovat dobrý důvod.

A novináři? Kdesi (v reflexu, tuším) před časem vyšel fajn článek o bývalém kriminálníkovi, nyní povaleči na soc. dávkách s šesti sty "přáteli". Hmmm :P

sirien píše:
FB totálně likviduje kontrolu nad vlastním soukromím (což dokládají i různé vtipné soudní spory a dost zkušeností)

Na internetu splývá svět osobní a veřejný, někdy docela nešikovně (resp. někteří neumí střídat tváře).

viz Alekův vtípek

Mohli bychom sice prohlásit, že je blbá, to by ale bylo příliš jednoduché. Co přesně ji vedlo k tomu, že internet považovala za místo, ve kterém může vybíjet své frustrace?
Doufám, že se neptám příliš behavioristicky, ale prosím o hlubší objasnění konstrukce daných realit, od někoho chytrého :)

Jerson píše:
platí "jednou vkročíš a už jsi náš"

Musíš se prvně zaregistrovat, abys viděl "tajné komnaty" webu, že? Záhady, tajemství a spol. na lidi působí. Láká to ...
Obyčejná emocionální manipulace ...

Erric píše:
"a) žere čas, neskutečně"
jen tolik kolik sam dovolis

A ty ... dovolíš?
Pokaždé, kdy dovoluješ, stojí tě to nějakou energii.

Uvítal bych spíše metodu antiasociační: žádný facebook, žádný internet, žádný telefon, žádné úřední zásilky do vl. rukou, žádné peníze, žádné ostře dodržované načasování, atp. Najdeš tak více času na to, co je ti skutečně důležité ... ať je to cokoliv.
Autorská citace #40
15.8.2009 08:23 - Aeris
Rytíř píše:
Koukám, že jste slušně paranoidní - ne že by to u Arga s Merlinem překvapilo :)
U ostatních už to překvapilo víc. Nemám nejmenší obavy, že by FBI, BIS nebo třeba zákeřný MOSAD využil data poslaná mnou přes FB v můj neprospěch. Přičítám to svému naivnímu Old Shatterhandovskému já, které přece nikdy neudělalo nic, za co by se mohlo stydět :)))

Presne tak, ja sa na FB správam a vypĺňam dáta tak ako v reálnom živote a nebadám, že by ma prišli zavrieť na psychiatriu :))
Autorská citace #41
15.8.2009 09:29 - Sosáček
Píše:
Musíš se prvně zaregistrovat, abys viděl "tajné komnaty" webu, že? Záhady, tajemství a spol. na lidi působí. Láká to ...
Obyčejná emocionální manipulace ...

Kupodivu ty nejtajnejsi (a nejzlejsi) komnaty webu jsou dostupny bez jakekoli registrace.
Autorská citace #42
15.8.2009 09:37 - Sethi
Nicméně, nejzlejší jsou právě proto, že jsou bez registrace a anonymní.
Autorská citace #43
15.8.2009 09:48 - Faire
Paranoia: bohužel opodstatněná, není nic jendoduššího než při vstupním pohovoru progooglit net, čím méně informací, tím lépe. Jsou lidi, pro které je třeba to, že jsem fantasák nebo křesťan, z nějakého důvdu podstatné :)
Autorská citace #44
15.8.2009 11:45 - Felouen
No já jsem si FB založila kvůli přátelům ze školy ze zahraničí(což byl původní důvod existence FB), ještě předtím než začala u nás ta mánie, takže já ho vnímam nejspíše trochu jinak než většina lidí v ČR.

Pro mě je to spíše taková velká Quizilla, kde si občas dopisuji s kamarády a dozvídám se nové věci a někdy se zabavím u quízů, ale osobně tam skoro vůbec nepostuji fotky ani zprávy, ať už wall nebo status message. Proč taky, to co chci říct, řeknu v PMkách anebo v reálu, nepotřebuji to vyřvávat celému světu. A taky se to dá použít jako alternativa MSN, ICQ a podobně, díky novější funkci quick chatu.

Podle mě ale FB je tak nebezpečný, jak si ho necháte, aby byl. Každý přece ví, že povolovat různé aplikace, které vám ještě hlásí (!!!), že nakliknutím jim povolíte přístup k vašim osobním datům na FB, nemusí být zrovna moudré a že vyplňovat na jakémkoliv serveru osobní údaje také není velice chytré. FB je jako jakýkoliv jiný seznamovací server (teď už ano), kde sice můžete vygooglit jméno, ale k informacím se většinou nedostanete, pokud ho/jí nemáte mezi "přáteli" či podobně, ale hacker se k nim dostat může. To, že kdysi FB byl známý jen mezi studenty a byl relativně hodně bezepečný a hlavně nekomerční, je už passé, a každý by na něm se měl chovat jako na jiných serverech, bez vyjímky. Na druhou stranu je ale pravda, že většina normálních lidí hackovat neumí a tudíž pokud si je nepřídáte mezi přátele, na FB se o vás nic nedozví, jen uvidí vaši fotku a výběr pár přátel, pokud samozřejmě nemáte další přátele, kteří budou jen tak vyřvávat do vzduch informace o vás a budou mít dotyčného přidaného mezi své přátele. Což asi většina z nás nemá, že ne? (:D).

A z hlediska sociálního a časového nebezpečí to opět jen záleží na individuálním přístupu. Jedna a tatáž věc může nabrat mnoho různých forem v rukou různých osob. Tudíž může to být dobré i zlé. Podle mě je FB užitečný jak pro koho, teď už je z něj spíše takový zábavný komunikančí server...na seriózní seznamování s lidmi v rámci pracovních vztahů je třeba lepší LinkedIn.
Autorská citace #45
15.8.2009 18:08 - sirien
Erric píše:
muze uplne stejne udelat v baru jako na facebooku

Lidi mají vyvynutý určitý vztah k sociálním interakcím, který je ve virtuálním světě v mnohém narušen. Např. jsem si sám v mnoha případech odzkoušel, že pomluva kterou Ti někdo řekne v hospodě je často brána na mnohem lehčí váhu, než pomluva někde psaná. Mimo jiné se i pomaleji šíří a šíří se rozdílně, narozdíl od netu, kde se k někomu může taková pomluva dostat ve stejné podobě (copy, paste) z pěti směrů, což pak vypadá... dost jinak.

Jako já netvrdím, že je FB utlimátní zlo vedoucí do záhuby a že máš vypadnout jak nejrychlejc můžeš. Jen jsem poukazoval na to že na FB lidem dost chybí opatrnost a mají mnohdy dojem, že tam jsou víc v bezpečí, než opravdu jsou. Ostatně to co píšeš ukazuje že patříš mezi ně.
Neříkám ani že se nutně musí něco stát. Je to prostě negativum, jestli Ti to za to stojí nebo ne neni moje věc.
Autorská citace #46
15.8.2009 19:01 - Sosáček
Uplne si predstavuju jak pomlouvas lidi napred na Siti a pak po hospodach abys to otestoval :D
Autorská citace #47
15.8.2009 19:28 - Sethi
Nikdy mě nenapadlo, že je Tukan taková drbna vlastně kvůli výzkumu...
Autorská citace #48
15.8.2009 20:57 - Colombo
Já vám nevím, ale k čemu to sakra je ten facebook?

Když se s někým chci bavit, tak mám jeho IMko.
Když si chci s někým dopisovat, mám maila.

A když jsem se s někým přestal bavit, asi to z nějakého důvodu bylo a psát mu, abych si připoměl, že je naprostý blbec, ignorant nebo mě nemá rád proto, že jsem ignorantský blbec já, to nemusím.

Tak na co to vlastně je?
Autorská citace #49
15.8.2009 21:02 - Alnag
Colombo: Řečeno stručně, je to primárně pro jedince s narcistními sklony, kteří chtějí dávat na odiv svou domnělou dokonalost a pak pro jedince s tendencí k voyeurství, která rád šmíruje co druzí lidé dělají. V nepatologické podobě se tomu říká chlubil a čumil. :D
Autorská citace #50
15.8.2009 22:48 - Alek
Kdybych chtěl tahat za slovíčka, řekl bych, že Alnag to sice pěkně (hlavně humorně) odsoudil, ale vpodstatě nezodpověděl Colombovu otázku.

Je to imo dokonalejší komunikační nástroj doplněný o další funkce (fotky, diskuzní skupiny pro více uživatelů apod.). Stejně tak to mnozí považují za další vývojový stupeň blogování. Spousta blogerů dnes překlápí své zápisky tam a uvažují, že budou vše nechávat jen na FB, páč tam mají mnohem lepší diskuzní odezvu (a přitom kvalitní, žádný anonymní průjmy jako na zpravodajských serverech).

Dál to třeba umožňuje vytvořit tématickou stránku, potažmo komunitu (on se totiž ten produkt dá velmi dobře na FB nabízet, dá se dobře cílit na uživatele) - a hlavně pro to není potřeba žádných zvláštních znalostí jako pro tvorbu vlastního webu.

A dalo by se asi pokračovat dál, ale já se v tom moc nevyznam, nejsem ten pravý sociální typ. Respektive nejsem chlubil, takže neznám ty možnosti až tak. Jsem spíše ten čumil - a to na Twitteru. To je mikroblogovací síť. Posíláš tam krátké zprávy (max. 140 znaků) s tím, že tě může kdokoli sledovat a ty taktéž kohokoli. Mě samozřejmě nezajímají lidé, co tam posílají, jak se zrovna mají. Je to pro mě způsob, jak sledovat novinky v oboru, který mě zajímá - to jest webdesign. Dozvídám se tak efektivněji (než z RSS a sledování kvanta webů) novinky, trendy, poznatky či sleduji zajímavé výtvory českých webdesignérů. Ano, tohle všechno můžu zjistit i na obyčejném webu, ale toho je strašné množství. Twitter mi to vlastně filtruje na ten kvalitnější obsah, kterému stojí za to věnovat pozornost.
Autorská citace #51
15.8.2009 23:46 - Faire
Pro mě má Facebook zásadní kouzlo v jedné věci - mám přátele rozstrkané různě po republice, a když občas nadhodí, čím žijí, rád si to přečtu - prostě protože o nich rád slyším :) Nezažil jsem nějaké vylévání emocí, pomlouvání nebo jiné WTF momenty, asi mám štěstí na přátele.
Autorská citace #52
16.8.2009 00:45 - sirien
Jak jsem psal jinde - FB začal jako malý projekt pro komunikaci určité skupiny lidí.
Později jej objevili lidé s průměrnou inteligencí, kteří zjistili, že je hrozně snadné stát se cílem pozornosti pokud objetují část svého soukromí (právě dělá... prolinkované fotky... skupiny... neříkám že je něco z toho apriori špatné, ale je to snadno využitelné právě pro stržení pozornosti. Ostatně to i pár mých spolužáků takhle používá a nijak se tím netají ("nudím se, asi si změnim statut..."))
Potom se to rozšířilo a šlo jedno s druhým.

Ostatně vzhledem k samotné povaze blogování (...většina blogerů má hodně velké kulové co říct a jen chtějí aby ostatní ocenili genialitu jejich žvanění...) to tohle:
Alek píše:
Stejně tak to mnozí považují za další vývojový stupeň blogování. Spousta blogerů dnes překlápí své zápisky tam a uvažují, že budou vše nechávat jen na FB

docela i potvrzuje

Dalším důkazem je to, že FB nepřinesl vpodstatě nic, vůbec nic nového. Každý aspoň trochu IT gramotný uživatel netu který chtěl měl už dlouhou dobu všechny jeho funkce k dispozici. To že nebyly integrované na jednu stránku nehraje roli, protože uživatelské prostředí FB se tak děsně neliší (je jedno, jestli mám stránku s fotkama a diskusema k nim v bookmarks a lidi na chat v liště IM, nebo jestli mám na jedné stránce kam musim stejně přijít fotky v nějaké položce na kterou musim kliknout a chat přes tři kliknutí - na FB je mnohdy těch kliknutí k funkci i víc, ale je tam ten "feeling" toho že to je na jednom místě, i když to mnohdy nehraje roli).
Jediné co FB změnil je to, že lidé co moc IT gramotní nejsou (ze starších generací nebo IT blbci z té naší a mladších) to dostali naservírované totálně pod nos. (a tím že jsou IT negramotní si ani neuvědomují jak FB technicky a věcně funguje takže si to ani nespojili s riziky nebo tím, že ty výhody nejsou bez "nevýhod" a rozšířil se mýtus super platformy)


Popravdě řečeno, to je asi tak to jediné, čím mě FB tak dokonale irituje - to že má nevýhody - to má i hromada jiných stránek. To že jsou pro mě osobně příliš velké - ok, pro mnohé být nemusí. Ale ten stupidní mýtus super platformy co má jen výhody a o nevýhodách se nemluví a všichni davově hnedka FB hned obhajují (všimněte si že kdekoliv se boomově objeví cool novinka, tak její zastánci, a nemusí to být hlupáci ani jinak divní typové, hnedka totálně brojí proti libovolné kritice. Mohl bych dát i pár komunitě blízkých příkladů, ale spadlo by to tu do OT, komu by to něco řeklo tahle nápověda snad stačí) - to je pro mě prostě další ukázka toho jak lidé fungují jako nemyslící pitomé stádo.
Autorská citace #53
16.8.2009 01:13 - bigbythewise
Alnag píše:
Řečeno stručně, je to primárně pro jedince s narcistními sklony, kteří chtějí dávat na odiv svou domnělou dokonalost a pak pro jedince s tendencí k voyeurství, která rád šmíruje co druzí lidé dělají. V nepatologické podobě se tomu říká chlubil a čumil. :D


Čekal jsem, kdy tohle zazní. Tvrdě i pravdivě. Úplně jako kdyby to řekl nějaký psycholog.
Autorská citace #54
16.8.2009 08:35 - Faire
Teda, to jsem se o sobě dozvěděl věcí :) Mám narcististní sklony, chci dávat najevo mou domnělou dokonalost, potřeboval jsem, aby mi někdo naservíroval všechny funkce přímo pod nos (takže nejspíše budu IT blbec nebo ze starší generace), patřím do nemyslícího pitomého stáda... tsss, jen tak dále :) Samozřejmě, možná nejde o mě, ale jen o mé přátele ;) Smutné.

Jste si opravdu jistí? Opravdu není možné využívat FB jako normální komunikační nástroj?
Autorská citace #55
16.8.2009 08:50 - Alek
sirien píše:
Dalším důkazem je to, že FB nepřinesl vpodstatě nic, vůbec nic nového. Každý aspoň trochu IT gramotný uživatel netu který chtěl měl už dlouhou dobu všechny jeho funkce k dispozici. To že nebyly integrované na jednu stránku nehraje roli

na FB je mnohdy těch kliknutí k funkci i víc, ale je tam ten "feeling" toho že to je na jednom místě, i když to mnohdy nehraje roli

Já jsem tu největší sílu FB nezmiňoval, páč jsem myslel, že je všem zřejmá, ale když se jí snaží Sirien popřít, asi ji budu muset zopakovat. :-) Je to místo, kde máš obrovskou šanci najít známé. Právě jeho rozšířenost je největší zbraň. To není o šmírování, člověk rád slyší, že jeho přátelé (které třeba leta neviděl) se mají dobře, co dělají. Má možnost s nimi prohodit pár vět, aniž by byl v užším kontaktu třeba přes IM.

sirien píše:
Ostatně vzhledem k samotné povaze blogování (...většina blogerů má hodně velké kulové co říct a jen chtějí aby ostatní ocenili genialitu jejich žvanění...)

Nevadí mi, že smýšlíš tak špatně o blogerech, ale o mně - takové opravdu nesleduji :-) Za všechny, měl jsem na mysli třeba Miloše Čermáka, který tuhle diskuzi o blog vs. FB otevřel.
Autorská citace #56
16.8.2009 09:52 - Blaine
Píše:
Pro mě má Facebook zásadní kouzlo v jedné věci - mám přátele rozstrkané různě po republice, a když občas nadhodí, čím žijí, rád si to přečtu - prostě protože o nich rád slyším :) Nezažil jsem nějaké vylévání emocí, pomlouvání nebo jiné WTF momenty, asi mám štěstí na přátele.

Muzu se pod to podepsat? Presne k tomu mam FB ja. Vcera jsem se diky FB sesel s jednou byvalou pritelkyni a dost dobre jsme si pokecali nad kafem. A bez FB bych si s ni rozhodne nepopovidal - protoze by me nenapadlo se ji zeptat, jestli bude nahodou v sobotu behem dne v Jihlave. Jak jsme se to mel dozvedet? Mel jsem ji psat pres IM? Mel jsem ji psat mail? Nahodou by me napadlo, ze by se treba po trech mesisich zrovna tenhle vikend mohla zajet podivat do rodnyho mesta a tak ji zavolam?
To jenom tak jako protivaha tem pseudovedeckym a paranoidnim argumentum proti.

K sirienovym hlaskam, ze je to vlastne pro ty blbce... Ano, je to pro "blbce", ale nekteri moji kamaradi jsou takovyhle blbci.
Autorská citace #57
16.8.2009 10:17 - Alnag
Mně by opravdu zajímalo, jestli po sobě čtete to, co sem píšete na obhajobu FB. Vezmu třeba Blaine(a). Neber si to prosím nijak zle (já vím, že je to společenský trend, tak budeš demonstrativní vzorek).

Hlavní otázka, kterou by sis měl položit je - když se před vynálezem FB chtěli dva takoví lidé vidět, tak dělali co? Obvykle ten, který vytvářel onu situaci - "budu v Jihlavě" se tomu druhému ozval. To samozřejmě předpokládá jistou uvědomovaného míru oboustranného zájmu. Samozřejmě můžeš říct, že ona by se ti sama nikdy neozvala, nebo tak něco. Já bych opáčil, a co to potom vypovídá?
Autorská citace #58
16.8.2009 10:44 - Blaine
Alnag: tohle jsem cekal:)
Pred tim, nez jsem se pripojil na FB (jsem na nem tak mozna 4 mesice) bych se s ni asi moc nesesel. Uz jenom z toho duvodu, ze kdyz slib "tak si nekdy zavolame a domluvime se, ne?" bez nejakeho povedomi o tom druhem velmi brzo vysumi do prazdna. Ono "sejde z oci, sejde z mysli" podle vseho plati a funguje. Ja bych si rozhodne nemohl nejak vyvodit, ze by mohla mit volny cas, jak bych se to mohl dozvedet? Jenom tak, ze by mi zavolala. A kdy by mi zavolala? Tak asi ve chvili, kdy by zjistila, ze je v Jihlave a nema co delat. A to uz je jaksi pozde, protoze predpokladam, ze uz bych zase nemel volny cas ja.
Ja totiz nevidim jiny zpusob, jak by ta hodinka a pul mohla jinak probehnout.
Presne citace z FB:
"Tak lidi v sobotu kolem druhý budu v Jihlavě a docela ráda bych si zašla s někým na kafčo do Sallota." a me odpovedi o dve hodinky pozdeji:
"Jo, kdybys mela naladu na jednoho stareho znameho, tak klidne, cas si udelam."

Co o tom vypovida? Vypovida to o tom, ze mame oba nejake zajmy, ktere se jaksi nestretavaji (byvala pritelkyne). Vypovida to o tom, ze si jeste mame o cem povidat, ale ani jeden nejsme na vrcholu seznamu lidi, kteri toho druheho zajimaji. A vypovida to o tom, ze i kdyz nejsme uplne ti nejzajimavejsi lide pro toho druheho, porad si mame co rict.

Zkraceni zbytecne wall of text: Ano, pro me je FB dobry.
Autorská citace #59
16.8.2009 11:13 - Felouen
V tomhle souhlasím s Blainem a Fairem. Facebook má svoje velké výhody, mezi které právě považuji možnost dozvědět se a posílat zprávy pro větší počet lidí, kteří nemusí být mezi sebou propojeni, takže je mnohem lehčí napsat že máte dneska čas, místo toho aby jste obesílali několik fór a vyptávali se každého na MSN, ICQ a podobně. A samozřejmě potkávání tam starých přátel.

sirien píše:
Ale ten stupidní mýtus super platformy co má jen výhody a o nevýhodách se nemluví a všichni davově hnedka FB hned obhajují (všimněte si že kdekoliv se boomově objeví cool novinka, tak její zastánci, a nemusí to být hlupáci ani jinak divní typové, hnedka totálně brojí proti libovolné kritice.

No, je rozdíl, když lidé obhajují věci bez toho, aniž by si chtěli připustit jejich negativa a když jsou si je ochotní připustit. Stejně tak se vždycky objeví i ti, co kritizují až tak, že si zase nechtějí připustit u věcí ty pozitiva. Podle mě by se u všeho měli vidět oboje stránky, pozitivní i negativní, což FB určitě má.
Autorská citace #60
16.8.2009 11:54 - Argonantus
Myslím, že Facebook nějak souvisí s trendem veřejnosti soukromého života. Některým lidem ze starší školy občas zatrne, co všechno se dnes probírá veřejně. Považuje se za cool říkat, že se právě cítím špatně, že mne opustila holka, a tak podobně; bez ohledu na to, zda je to Facebook, ICQ nebo mobil, nerozumím tomu, proč svému okolí podobné věci sdělovat, a stejně tak se snažím (často obtížně a marně) přefiltrovat záplavu citů a pocitů, které se na mne valí odevšad.

Odtud logický závěr - Facebook není pro mne; hned ve dveřích mám dávat někomu cizímu svoje údaje a v druhých dveří mi deset neznámých lidí vyzve k tomu, abych se s nimi kamarádil.
Noční můra.

Veškeré debaty o technických detailech pokládám za druhotné; klíčové je to, jak moc je člověk exhibicionista.
Autorská citace #61
16.8.2009 12:22 - Felouen
Argonantus píše:
Myslím, že Facebook nějak souvisí s trendem veřejnosti soukromého života. Některým lidem ze starší školy občas zatrne, co všechno se dnes probírá veřejně.

To ano, tomu se nedivím. Doba pokročila až tak, že probírání hodně interních témat je normální pro "obecné publikum" internetu, i když ne vždy je to na škodu, občas jsou problémy, o kterých si lidé nemohou popovídat s ostatními v reálu a tak to přenesou do kybernetického prostoru, kde najdou řešení a porozumnění. I když tady právě existuje to nebezpečí, že se to pak může dohledat a použít jako případná zbraň.

V relaci s FB - sice teď většina lidí (hlavně od nás) už ho používá právě na účely odtajnění částí soukromého života, ale to zase záleží na tom, jaké má kdo přátele a někdo třeba má takové, že různé výlevy a nesmyslné hlášky vůbec nedostává, protože jeho přátelé nemají takovou potřebu. Takže v tomto ohledu si každý může vytvořit vlastní mikroklima na FB, ať už zvolením přátel či tlačítkem "ignore this person" ve status/etc. zprávách.

Argonantus píše:
Odtud logický závěr - Facebook není pro mne; hned ve dveřích mám dávat někomu cizímu svoje údaje a v druhých dveří mi deset neznámých lidí vyzve k tomu, abych se s nimi kamarádil.
Noční můra.

Lehké řešení.
1)Nick.
2)Ignore.

(Dneska mě FB rozesmál, když jsem viděla skupinu "Za vytvoření tlačítka ´Nelíbí se mi´". Dovedu si představit, jak to bude vypadat, až na všechno a u každého bude možnost si nakliknout: Nelíbíš se mi! Nelíbí se mi to! ...hahahaha. :D)
Autorská citace #62
16.8.2009 12:49 - Sosáček
V zasade souhlasim s argem a alnagem (a asi i tukanem, ale to je o par stranek dozadu, takze uz stejne nikdo nevi co psal). U pratel preferuju kvalitu nad kvantitou, a jak rikal kolega, pokud se bejvalka neozve tak co? Kdyby mi chybela, ozvu se sam. A pokud nekoho zajima jak se mam, muze se zeptat ("a jak se jinak mas?" :D )

Pokud jde o ignore, to moc neresi ty socialni tlaky. Nick samozrejme neresi vubec nic, protoze jmeno jde bezpochyby vytahnout z kdekoho z friendlistu. Lepsi je falesne jmeno a falesna adresa ve stejne ctvrti, samozrejme falesny email na to falesne jmeno co clovek nepouziva na nic jineho, ale stejne to nema moc smysl -- lidi kteri nemaji poneti o bezpecnosti budou chodit kolem a rikat "hej, ten ma jiny jmeno nez v realu, blbec" a staci se zeptat "hele, on se v realu jmenuje jinak, zejo" kdyz zjistim ze takovy clovek ve skutecnosti neexistuje. Plus jsou tam fotky, spousta lidi dava k fotkam jmenovky a tak.

(v tomhle mi verte. ochrana a naopak kradez identity se v hackerske skole bere dost brzo ;) )

Píše:
(Dneska mě FB rozesmál, když jsem viděla skupinu "Za vytvoření tlačítka ´Nelíbí se mi´". Dovedu si představit, jak to bude vypadat, až na všechno a u každého bude možnost si nakliknout: Nelíbíš se mi! Nelíbí se mi to! ...hahahaha. :D)

Jo, lyncovani lidi co vystupuji z rady je taky fenomen o kterem ti alnag neco povi :)

...

Pokud jde o blogy, spousta blogu ma nejakou myslenku. Blogy z IT ma treba smysl sledovat protoze tam vyvojari upozornuji na zmeny, blogy o bezpecnosti (tj. hlavne anarchisticky) tak se dozvis o turniketech v metru zaznamenavajicich kdo kdy kam jezdi a podobny veci. Naopak jsou blogy casto lepsi nez mainstreamova media, protoze i kdyz pisou nesmysly tak si clovek muze zkontrolovat zdroje a o problematice se neco dozvedet a tak.

Tedka jsem treba cetl blog o filipinskejch patnactiletech prostitutkach ktere si tak vydelavaji na studium stredni skoly dik bohatejm americanum a webkamerach, ale to je trosku specialni blog, protoze neni mozny poznat kdo na nej pise, je to technicky nevysledovatelny (za rozumny penize, teda). Dost mozna opak facebooku ;)
Autorská citace #63
16.8.2009 13:36 - Alek
sirien píše:
Ale ten stupidní mýtus super platformy co má jen výhody a o nevýhodách se nemluví a všichni davově hnedka FB hned obhajují

Tohle mi předtím nějak uteklo, ale je to natolik provokativní, že si nemohu pomoct. :-) Já to totiž vidím přesně opačně. Z mnoha stran poslední dobou slyším o hlouposti uživatelů FB, o nebezpečí, o ztrátě soukromí, spamu atd. Diskutuje se to v TV, píšou o tom články filozofové, ... Proto jsem se asi před měsícem odhodlal do toho nakouknout a zjistit, jak to teda ve skutečnosti je. A když jsem tu pak slyšel ty samé výtky, měl jsem potřebu vytvořit nějakou opozici, ukázat, že to může být i užitečná věc.

Co se týče osobních údajů, FB přece nikoho nenutí je zveřejňovat. Je na vás, co tam napíšete. Já použil snad jen jméno, víc jsem jim zatím nedal. Ale díky různým školním informačním systémům je to stejně jedno, ty to zveřejní ať chcete či ne. Zlatý FB :-)
Autorská citace #64
16.8.2009 13:46 - Felouen
Alek píše:
Diskutuje se to v TV
YUP!

Jediná škoda, že se mi to nepovedlo vyfotit v momentě, když pod touto hláškou "Facebook under fire" místo toho hlasetele běhali sem a tam vojáci někde v zákopech. Mwhahahahaha. To by byl naprostý killer obrázek. :D
Autorská citace #65
16.8.2009 13:53 - Alek
Jo, to bylo zajímavejch pár hodin, když minulý týden všechno vypadlo. Nejlepší bylo, že o tom nešlo prakticky nikde sehnat informace, páč všichni by si o tom normálně psali na soc. sítích. Ještěže máme starou dobrou TV.
Autorská citace #66
16.8.2009 14:06 - Felouen
Alek píše:
Jo, to bylo zajímavejch pár hodin, když minulý týden všechno vypadlo.
Huh? Co všechno? Jako elektrika nebo něco jiného? (I was awayy, on a holidayy :D)
Autorská citace #67
16.8.2009 14:16 - Lotrando
Problém FB je imho v tom, že spousta lidí nedocení, jak závažné důsledky pro ně může mít to, co na sebe dobrovolně vyžvaní. A to je obecný problém, FB to jen zviditelňuje. Když to nebude na FB, udělají to jinak a jinde.
Autorská citace #68
16.8.2009 14:28 - Alek
Felouen píše:
Huh? Co všechno? Jako elektrika nebo něco jiného? (I was awayy, on a holidayy :D)

No jo, shodili jim to, FB, Twitter, některý Google služby a možná ještě něco nebyli několik hodin dostupné.

Lotrando to říká správně, ten strašák v podobě zveřejnění osobních dat tu byl už před FB, jen dnes o tom žvaní víc lidí. A o tom se přesně dnes v tý TV a v novinách mluví. Všude se omýlá, že je třeba začít lidi učit, jak se na internetu chovat. Do škol chtějí zavádět mediální výchovu apod. Řešením není to, že se budu internetu vyhýbat, ale že se tam budu chovat obezřetně.
Autorská citace #69
16.8.2009 14:41 - Sethi
Autorská citace #70
16.8.2009 14:55 - Felouen
Alek píše:
Všude se omýlá, že je třeba začít lidi učit, jak se na internetu chovat. Do škol chtějí zavádět mediální výchovu apod. Řešením není to, že se budu internetu vyhýbat, ale že se tam budu chovat obezřetně.

Přesně. Stačí používat rozum, s tím se dá vyhnout většině problémům včetně ochrany osobních údajů. Ale každá rada dobrá, obzvláště když se Net vyvíjí dál a dál.

Sethi: Sweet. :)
Autorská citace #71
16.8.2009 14:56 - Rytíř
Hmm, hezký obrázek. Jen mi ještě někdo pošepejte, co je YCHAN? A co ten medvěd?

jinak tuhle diskuzi sleduji nadále a poctivě.. na FB jsem od pátku nebyl :)
O čem to svědčí? To je jasný, Kostka je mnohem větší časožrout než celej milej facebook! Mrcha, já bych jí zakázal
Autorská citace #72
16.8.2009 15:02 - Felouen
Wiki quote:
4chan je anglický imageboard, spuštěný 1. října, 2003, jenž byl zaměřený na diskusi kolem manga a anime. Uživatelé obvykle anonymě publikovali své příspěvky a obrázky. Stránka je přiřazována k "internetovým subkultůrám" a jako Project Chanology pořádá různé aktivismy.

Uživatelé na 4chan jsou zodovědní za popularizaci či vymyšlení nespočetného množství internetových mémů typu Lolcats, Rickrolling, "Chocolate Rain", Pedobear, mudkipz, IMMA CHARGIN MAH LAZER či Chuck Norris. Kategorie " / b / " je ze všech boardů nejvíc populární a nechvalně proslulá. /b/ je známé jako "random" (libovolné téma), které je zatíženo minimálními pravidly na publikovaný obsah. Gawker.com jednou prohlásil: "reading /b/ will melt your brain".

No a ten medvěd...je pedobear.
Autorská citace #73
16.8.2009 15:04 - Sethi
4chan je... um... Moc ošklivé místo, když nevíš, co od něj čekat. Velmi užitečný nástroj, když víš, co chceš.
Autorská citace #74
16.8.2009 15:04 - Felouen
Pedobear
Pedobear is a form of godless bears, except that in addition to being a godless killing machine, they are godless pedophiles. It is a famous Japanese meme and is known in Japan as "Kuma" (meaning "Bear"). He also had a cameo role in I. Lewis 'Scooter' Libby's novel, The Apprentice, which just so happens to take Pedobear's home country.
Autorská citace #75
16.8.2009 15:09 - Rytíř
och, to je čtverka? A já myslel, že to je rusky.. :D
toho pedobíra sem obávám se uplně nepochopil, co má nebo nemá bejt zač, ale nevadí, stačí mi že tuším ;)
díky holky
Autorská citace #76
16.8.2009 15:14 - Felouen
Pedobear je medvěd (plyšový?), který znásilňuje nezletilé, nevinné dívky, takzvané "loli". Viz popisek na Wikiality. :D
Autorská citace #77
16.8.2009 15:15 - sirien
Faire píše:
Opravdu není možné využívat FB jako normální komunikační nástroj?

Jistěže jde. Ale kdyby to byl jen normální komunikační nástroj bez toho ostatního uvedeného, tak by kolem něj nebyl zdaleka takovej bordel - ne o tolik větší než je kolem IM platforem, diskusáků (které mají také mnohdy tuny dalších funkcí) a dalších.
Tohle byly prostě důvody, proč se FB rozeběhl do takové neskutečné šířky.

Alek píše:
To není o šmírování, člověk rád slyší, že jeho přátelé (které třeba leta neviděl) se mají dobře, co dělají. Má možnost s nimi prohodit pár vět, aniž by byl v užším kontaktu třeba přes IM.

Zajímavé. Nabízí se otázka, zda FB opravdu zprostředkovává informace o tom jak se mají a co dělají, nebo jen iluzi kontaktu. Ono to bude hodně odlišné člověk od člověka, nicméně ta otázka prostě visí ve vzduchu.

Alek píše:
měl jsem na mysli třeba Miloše Čermáka, který tuhle diskuzi o blog vs. FB otevřel.

ROFL. Miloš Čermák. Mám takové nehezké tušení že patří mezi lidi, kteří mi byli vzhledem ke své online tvorb za poslední půlrok hodně krajně podezřelí z toho, že od FB dostali nemalý cash za to že o něm budou moc pěkně psát a dělat mu nenápadnou reklamu... (nevěřící si mohou na Reflex online projít jeho tvorbu)
Mimo jiné je velmi zajímavé že by se profesionální novinář chtěl vzdát publikací na otevřených platformách ve jménu publikování na platformě uzavřené.

mimochodem, zrovna od něj, kterého uvádíš, mě zaujal spíš tenhle článek. Očividně patří i k těm co si uvědomují, že FB tak úchvatnou platformou není a že má i své mínusy.
I když, samozřejmě, je to další článek o Facebooku (na RXonline musí být očividně aspoň jeden za dva týdny, kdysi býval jeden týdně), tzn. další reklama. A i když je to polemika, tak místy je mezi řádky opět pro-FB.

Blaine píše:
"Tak lidi v sobotu kolem druhý budu v Jihlavě a docela ráda bych si zašla s někým na kafčo do Sallota."

Aha, takže chápu-li to správně, bez FB by to vypadalo asi takhle:
>>Jedu do Jihlavy, koho sem tam znala? -píše sms: Budu pozítří v Jihlavě,co Ty?- -listuje seznamem jmen v mobilu a přihazuje do příjemců- <<

Kdeže je, prosím, ta přidaná hodnota FB?

Argonantus: Klid, to se netýká jen starší generace.

Dopis z Prahy píše:
(v tomhle mi verte. ochrana a naopak kradez identity se v hackerske skole bere dost brzo ;) )

Prosimtě neblbni, si jen hysterik co plaší všechny okolo.
(...nic osobního, ale znáš to, blahořečeni budiž nevědomí a nikdo nevidí méně než ten kdo vidět nechce...)

Alek píše:
Do škol chtějí zavádět mediální výchovu apod.

a) ten problém tu byl i předtím, ale FB ho učinil tak nějak mnohem... přístupnějším
b) zavádět novou výchovu je doslova nahovno, když si vezmu že IT studium na střední škole za dva roky nenaučilo nikoho absolutně nic, kromě debilního baltíka. Dvě třetiny lidí netušili, o čem to ten učitel mluví, a třetině byl celej ten předmět i s učitelem k smíchu. Spoužák na to dlabal a z nudy si tam programoval osobní webovky, já sem na to dlabal a vyřizoval sem si maily, když zbyl čas mrknul sem na Fórum... a ostatní hráli bulánky.

----

Ale? Wiki porušuje pravidla 1 a 2? Někdo by jí měl hacknout a shodit...
Autorská citace #78
16.8.2009 15:16 - Sethi
Ne nezbytně plyšový. Nicméně bych si troufla říct, že Jeník zůstane raději nepostižen dalšími informacemi, ještě by se dozvěděl něco, co vědět nechtěl =)
Autorská citace #79
16.8.2009 15:25 - Bouchi
sirien píše:
Aha, takže chápu-li to správně, bez FB by to vypadalo asi takhle:
>>Jedu do Jihlavy, koho sem tam znala? -píše sms: Budu pozítří v Jihlavě,co Ty?- -listuje seznamem jmen v mobilu a přihazuje do příjemců- <<
Kdeže je, prosím, ta přidaná hodnota FB?
Levnejsi, rychlejsi, pohodlnejsi, plus sance oznamit to tem, ktere v mobilu z nejakych duvodu nema? (Ano, zaroven minus kvuli neoznameni tem, ktere mam v mobilu ale nejsou na FB.)
Autorská citace #80
16.8.2009 15:31 - sirien
Bouchi píše:
Ano, zaroven minus kvuli neoznameni tem, ktere mam v mobilu ale nejsou na FB.

To se nám to pěkně vykrátilo.
A navíc ještě možnost že se to snáz dostane k lidem které třeba z nějakých důvodů vidět ani moc nechce... to jen tak naokraj.

EDIT: levnější - možná. Rychlejší? jak jsem psal - integrita FB je spíš iluze jedné platformy, ve skutečnosti jeho jednotlivé featury neposkytují o moc větší rychlost než použití odlišných platforem.
Autorská citace #81
16.8.2009 15:37 - Felouen
sirien píše:
Ale? Wiki porušuje pravidla 1 a 2? Někdo by jí měl hacknout a shodit...
? Jáká pravidla?
Autorská citace #82
16.8.2009 15:42 - sirien
Přemýšlím, jak to říct, a sám je neporušit :)

(1 - o /b/ se nemluví
2 - o /b/ se nikdy nemluví
zní to debilně, možná, ale když víš, co tam lze... potkat, řekněme... tak to začne dávat dokonalý smysl)
Autorská citace #83
16.8.2009 15:42 - Alnag
Řeknu to stručně.

Zkracování virtuálních vzdáleností mezi lidmi reálné vzdálenosti mezi lidmi prodlužuje. Facebook a další výplody vnímám jako další generaci globálního osamění, kdy si sice kolem sebe vytváříme idealizovanou bublinu toho, kolik máme kamarádů a přestáváme vnímat povrchnost těch známostí, protože se dobrovolně oslepujeme o všechny signály, které by to mohly naznačit.
Autorská citace #84
16.8.2009 15:43 - Alek
sirien píše:
zavádět novou výchovu je doslova nahovno, když si vezmu že IT studium na střední škole za dva roky nenaučilo nikoho absolutně nic, kromě debilního baltíka.

A proto, že Sirienova Informatika na škole byla špatná rezignujem na snahu vzdělávat obyvatelstvo v informačních technologiích a mediální výchově. Výborná myšlenka, s tímhle přístupem to dotáhnem daleko :-)

sirien píše:
FB opravdu zprostředkovává informace o tom jak se mají a co dělají, nebo jen iluzi kontaktu.

Vynech to "nebo" a bude to sedět. Samozřejmě že je to virtuální kontakt, ale zároveň zprostředkovává relevantní informace. Nevím, proč by se to mělo vylučovat.

sirien píše:
Mám takové nehezké tušení že patří mezi lidi, kteří mi byli vzhledem ke své online tvorb za poslední půlrok hodně krajně podezřelí z toho, že od FB dostali nemalý cash za to že o něm budou moc pěkně psát a dělat mu nenápadnou reklamu...

sirien píše:
Očividně patří i k těm co si uvědomují, že FB tak úchvatnou platformou není a že má i své mínusy.

Zajímavý. Ale já nechtěl mluvit o jeho psaní a jeho názorech, to nebylo zrovna předmětem té diskuze. Sám ho zas tak moc nečtu (Reflex nesleduju vůbec), takže se s tebou nebudu ani přít o jeho pohnutkách.

sirien píše:
Mimo jiné je velmi zajímavé že by se profesionální novinář chtěl vzdát publikací na otevřených platformách ve jménu publikování na platformě uzavřené.

To je otázka, zda je blog otevřenější platforma než FB. A hlavně, co je lepší? Zrovna Čermák argumentoval nejvíc tím, že na FB s chutí čte diskuze pod svými články. Kdežto třeba na blogu či na idnesu to byl klasický hnůj plný nadávek a snad si i vymínil na redakci, že diskuze u jeho článků zrušili. A vůbec, mluvit o otevřenosti/uzavřenosti v době, kdy se chystá revoluce na zpravodajských serverech a bude se za obsah platit, to je možná škoda slov. "Zítra" může být vše jinak.
Autorská citace #85
16.8.2009 15:43 - noir
Já FB nepoužívám, ale mým kolegům slouží jako spolehlivě nejrychlejší komunikační nástroj. Protože je naše redakce rozházená přes dva domy a tři patra, je pro ně velmi praktické mí místo, kde jsou uživatelsky příjemně všichni spolu.
Autorská citace #86
16.8.2009 15:44 - Sethi
Z "pravidel internetu," které si vytvořilo /b/, jsou stabilně platná tři: první dvě ukradená z Fight Club:

#1 - You do not talk about /b/.

#2 - You DO NOT talk about /b/.

Třetí obecně uznávané pravidlo je #34 - If it exists, there is porn of it.
Autorská citace #87
16.8.2009 15:51 - sirien
Alek píše:
A proto, že Sirienova Informatika na škole byla špatná rezignujem na snahu vzdělávat obyvatelstvo v informačních technologiích a mediální výchově. Výborná myšlenka, s tímhle přístupem to dotáhnem daleko :-)

Nevím o nikom, kdo by to měl na ne-IT střední jinak.
Moje poznámka byla mířena k tomu, že nemá smysl stavět vzdušné zámky, když ses ještě nenaučil ani chodit po zemi.

Alek píše:
Nevím, proč by se to mělo vylučovat.

Protože někdy se to sice může překrývat, ale mnohdy může být realita a FB fikce naprosto odlišná. Čím víc bereš informace z FB, tím víc roste šance že si to neuvědomíš. Ostatně jak psal Alnag výše.

Alek píše:
mluvit o otevřenosti/uzavřenosti v době, kdy se chystá revoluce na zpravodajských serverech a bude se za obsah platit

Hodně moc toužej zkrachovat? V době kdy se placený obsah otřásá v základech, pirátská strana má zastoupení v EP, což je samo o sobě výsměch, piráti dělají různá gesta na libovolnou snahu je zastavit a kapely se přiklání na jejich stranu a začínají distribuovat přímo hodlají udělat zpravodajské servery tutéž chybu v bleděmodrém?
Kdes tohle vzal prosim Tě?
Autorská citace #88
16.8.2009 15:56 - Felouen
Oh my gosh. Právě jsem našla tu nejkrásnější motivátor na ... /you can't read this/ a i když je to hodně OT, nemohla jsem se nepodělit. :D

Teď už můžu tvrdit, že si procvičuji matematiku při hraní na GBA až si budu vypočítávat u Pokemonů, kdy mám hodit Pokéball na legendární Pokemony. :D
Autorská citace #89
16.8.2009 16:01 - Sethi
Já měla na střední dobrou informatiku. Náš lektor a) věděl, o čem mluví; b) dokázal nás to naučit a dokonce měl i nějaké požadavky na výkon. Naše hodiny IT rozhodně nebyly volné hraní Pac-Mana a vyřizování osobních e-mailů.
Autorská citace #90
16.8.2009 16:02 - Alnag
Sethi píše:
Naše hodiny IT rozhodně nebyly volné hraní Pac-Mana a vyřizování osobních e-mailů.


Naše jo. Na jaké škole, že jsi to studovala? :D
Autorská citace #91
16.8.2009 16:10 - Alek
sirien píše:
Kdes tohle vzal prosim Tě?

Rupert Murdoch, jeho srpnové vyjádření. Je samozřejmě otázkou, jesti se mu podaří tahle druhá revoluce v internetovém zpravodajství. Ta první, zavedení zpravodajství na net mu docela vyšla, takže bych mu jisté šance dával. Otázku pirátů bych tu nerad znovu otevíral, byla tu poměrně nedávno a hodně lidí se tam shodlo, že problém není v placeném obsahu jako takovém, ale ve výši té částky a v komfortu v jakém se ten obsah nabízí. Takže když mi zpravodajský server nabídne kvalitní obsah do kvalitní čtečky (jako třeba Times Reader) za nějakou malou částku, nemám s tím problém.

sirien píše:
Ostatně jak psal Alnag výše.

Uff, chvíli mi trvalo, než mi došlo, že tvoje Alnagovo výše je moje Alnagovo níže :-)
Autorská citace #92
16.8.2009 16:13 - Alnag
Alek píše:
Takže když mi zpravodajský server nabídne kvalitní obsah...


To bude asi ten problém. V poslední době kvalitní média v podstatě zmizela. Objektivní novinářská práce je v českém prostředí pojem v podstatě neznámý a v zahraniční také pozoruji pozvolní ústup směrem k dobře balenému politickému, ekonomickému, ego- a jinému marketingu.

Za skutečně objektivní zprávy bych klidně něco platil. Za oblbování národa nikoliv.
Autorská citace #93
16.8.2009 16:18 - Alek
Krásně se nám to protlo. Kvalitní zpravodajství a kvalitní výuka (Informatiky). Společný jmenovatel: prachy.

To už tak holt bývá, že zdarma či levně bývá také často blbě. Samozřejmě vyjma Kostky. :-)
Autorská citace #94
16.8.2009 16:23 - Sethi
Alnag píše:
Naše jo. Na jaké škole, že jsi to studovala? :D

Taková obrovská cukrárna.

Ale vážně, já jsem si z informatiky odnesla dost.
Autorská citace #95
16.8.2009 16:23 - Alnag
Alek: Ve skutečnosti se obávám, že nemáš tak docela pravdu. Lidé sice často placené vnímají jako kvalitnější, ale to i v případě, že jde o tentýž obsah. Nechtějí si totiž připustit, že platí za blbosti (nadto za blbosti, které by mohli mít zadarmo).

Jistý kapitál je asi k vyprodukování kvality potřeba (obvykle ale výrazně menší, než ten požadovaný). Ale to, že je něco zpoplatněné kvalitu žel nezaručuje.
Autorská citace #96
16.8.2009 16:25 - Felouen
Alnag píše:
Zkracování virtuálních vzdáleností mezi lidmi reálné vzdálenosti mezi lidmi prodlužuje. Facebook a další výplody vnímám jako další generaci globálního osamění, kdy si sice kolem sebe vytváříme idealizovanou bublinu toho, kolik máme kamarádů a přestáváme vnímat povrchnost těch známostí, protože se dobrovolně oslepujeme o všechny signály, které by to mohly naznačit.

Záleží na tom kdo jsi, jsou tací, jenž si to uvědomují. Často ti, co si to neuvědomují, mají samé povrchní přátele. Asi nejlehčí je to poznat, když se sejdete v reálu a máte si pořád co říci a věříte si, anebo si pravidelně dopisujete (jakoukoliv formou). A pro ty, kdo si toho jsou vědomi, to je opravdu prodloužení, způsob, jak nadále komunikovat. Ale na druhou stranu, pravda je, že pokud nejste v rámci osobního kontaktu s danými osobami (míněno ve vzdálenosti), tak právě Internet dokáže jedince odloučit. Ale to opět také záleží na každém. :)

Alnag píše:
Objektivní novinářská práce je v českém prostředí pojem v podstatě neznámý a v zahraniční také pozoruji pozvolní ústup směrem k dobře balenému politickému, ekonomickému, ego- a jinému marketingu.

Souhlas.
Autorská citace #97
16.8.2009 16:35 - noir
Jako člověk, kterého něco jako novinařina živí a současně dělal diplomu na analýzu prvorepublikového tisku, musím říct, že iluze o dějinách objektivní žurnalistiky jsou sice rozšířené, ale o to iluzornější.
Autorská citace #98
16.8.2009 16:40 - Alnag
Noir: O dějinách nebyla řeč.
Autorská citace #99
16.8.2009 16:46 - Alek
Já bych jen podotkl, že jsem hovořil o kvalitním obsahu, ne objektivním. :-)
16.8.2009 16:52 - Alnag
Alek: OK. Pro mne osobně je u zpravodajství ta objektivita klíčovou položkou té kvality. Nicméně ještě k Noirovi. To, co bych jaksi očekával (a nenacházím) je něco na způsob "impartiality rules" BBC.
16.8.2009 17:13 - Jerson
vlkjakouši™ píše:
Naše hodiny IT rozhodně nebyly volné hraní Pac-Mana a vyřizování osobních e-mailů.

Naše taky ne. Žádný internet nebyl - tedy asi někde v čechách byl, ale nikdo o něm nemluvil.

Nejvíc mi na tom FB vadí, že ho fakt nemůžu vyzkoušet a když se mi nebude líbit, tak zrušit účet. Na druhou stranu vlastně ani nevím, co všechno po mě chtějí při registraci. Tak schválně ...
16.8.2009 17:15 - noir
Alnag: Já reagoval na "Objektivní novinářská práce je v českém prostředí pojem v podstatě neznámý a v zahraniční také pozoruji pozvolní ústup směrem k dobře balenému politickému, ekonomickému, ego- a jinému marketingu." Bral jsem hlavně ten ústup kvality. Řekl bych, že kvalita byla a je na jedno brdo.

BBC je sen, který se jen těžko následuje, bohužel. Ale i u nás v české komerci máme dost přísný etický kodex (má asi 9 stránek), kde se hodně přesně vymezuje, co je a co není přijatelné. Nutnost, aby zazněly obě strany je snad hned druhý bod (po zákazu korupce). A dodržuje se hodně přísně. Viděl jsem reportáže, které kvůli tomu nepustili do vysílání pár desítek minut před zprávama. Kdbybs viděl, kolik věcí kvůli vnitřní etické kontrole neprojde, asi by ses divil :o)

Mám i osobní zkušenost - dělal jsem na materiálu o možnosti úpadku jedné cestovky (bylo to už v dubnu) a muselo se to stopit: měli jsme sice vyjádření člověka, který tvrdil, že do kytek půjde, ale nikdo nám nechtěl říct opak. Škoda, spousta lidí nemusela letos v létě plakat...
16.8.2009 17:24 - Alnag
Noir píše:
Kdbybs viděl, kolik věcí kvůli vnitřní etické kontrole neprojde, asi by ses divil :o)


Já bohužel vidím, co všechno projde. A protože už se mi vícekrát naskytla možnost vidět i reportáž i to, z čeho/o čem byla dělána (při různých příležitostech a na různá témata), tak bych řekl, že buď něco chybí těm devíti stránkám nebo těm, kteří je převádějí do praxe.
16.8.2009 17:34 - noir
Alnag: Pochopitelně v každé organizaci existují lidé, pro něž závazná pravidla platí o něco méně závazněji. A určitě je situace v tomhle ohledu u nás horší než v BBC, která je světovou jedničkou. Jenže holt s naším trhem si nemůžeme finančně dovolit dvojité dramaturgické jištění. To není výmluva, že to nejde, spíš smutné povzdechnutí.

Rozhodně ta situace (aspoň u nás na komerci) není tak děsivé, jak se někdy tvrdí. IMHO.
16.8.2009 20:43 - Faire
Alnag: samozřejmě že virtuální quasi-přátelství jsou problém, s tím naprosto souhlasím. Tohle je jinde - prostě bych nikdy neměl šanci vědět, jak se mí přátelé v Praze nebo Děčíně mají, protože by pro mě bylo příliš nehospodárné to zjišťovat (e-maily, jakkoliv jinak). Takhle získávám informace, o které stojím (zbytek končí v ingore, včetně všech kvízů :) - třeba o tom, že někdo někde náhodou bude, nebo že se koná akce, o kterou bych měl zájem.

Samozřejmě že FB je nebezpečný. Jde o to, jestli to člověk zvládne, nebo ne. Zatím mám pocit, že to je možné.
16.8.2009 21:12 - sirien
"připomínáš mi chlapa co padal z desátýho patra"
"vážně? A co s nim bylo?"
"V každym patře si řikal: >zatim to de, zatim to de...<"

(kdo netuší odkud to je ať se stydí (: )
16.8.2009 21:40 - Faire
:) Jenže totéž můžeš říct o počítačovkách, alkoholu, sexu... :D
16.8.2009 22:03 - Alnag
Ještě jedna volně související. Četl jsem kdysi jednu SF povídku (nevím kde, je to dávno, budu parafrázovat volně a možná nepřesně, kdyby někdo znal a věděl, rád bych ji zase našel).

Existuje svět, kde lidé komunikují prostřednictvím videokonferencí, ale když je chatování nebaví, mohou místo sebe spustit počítačový program, který vypadá jako oni a tlachá místo nich. Hlavní hrdina je už tak znuděný tím, jaké bláboly všichni kecají, že všem pouští za sebe kecadlo. Potom zpytuje svědomí a uvědomuje si, že vlastně neví, jestli žijí. Že neví, jestli se baví s živými lidmi nebo jen spuštěnými počítači, které živé lidi simulují. Vzhledem k tomu, jaké banality řeší nemá jak to poznat. Končí to myslím dost dystopicky, když se vydává do světa a tam ani živáčka...

(fakt už si to nepamatuju, ale když slyším vaše nadšení nad FB tak to ve mně vyvolává takovéhle vize budoucnosti...)
16.8.2009 22:10 - Rytíř
Stejně se mi nejvíc líbí, že před ztrátou soukromí a dáváním důvěrných info tu hlasitě brojí člověk, který ostatní nedávno tomu v diskuzi Jak jste přišli ke svému nicku vybízel, aby se nám svěřili s tím, co kdy provedli špatného.. viď Siriene :)))

Co se týče quasi-přátelství, tam mi moc není jasné, o čem je řeč. Je to prostě nějaký vztah, vybudovaný na základě výměny info. Samozřejmě, že to není totéž jako znát někoho osobně. To dojde každýmu, jakmile to ochutná se vším všudy. Ale nějaký vztah to je, se svými klady i zápory. Asi sem naivní, ale u někoho si říkám, že lepší něco nežli nic..

Jinak ale samo v zásadě souhlas, s tou kritikou FB. Díky za ní, je dobré jít do boje se znalostí nepřítele v kapse. :)
16.8.2009 22:20 - Faire
Alnag: halo pane, mluvíme spolu ještě, nebo už vedeme dva nezávislé monology? :D Do tohoto roku jsme s partou mých nejbližších lidí bydleli. Po té, co jsme se rozestěhovali, se vídáme nejméně jedno odpoledne týdně, často víkendy. Přijde Ti to virtuální? Zkusil jsi někdy žít dva roky s přáteli ve stejném bytě? To je až příliš antivirtuální :D
16.8.2009 22:22 - Sosáček
sirien píše:

Prosimtě neblbni, si jen hysterik co plaší všechny okolo.
(...nic osobního, ale znáš to, blahořečeni budiž nevědomí a nikdo nevidí méně než ten kdo vidět nechce...)

Ano, predstirani ze neco neni problem je genialni zpusob jak vyresit problem ;)
16.8.2009 22:28 - Alek
Alnag píše:
když slyším vaše nadšení nad FB tak to ve mně vyvolává takovéhle vize budoucnosti...

Zvláštní, jak si každý udělá závěr z diskuze po svém. Já žádné velké nadšení nevidím. Na jedné straně jsou zapřísáhlí odpůrci a na druhé uživatelé, kteří si uvědomují zápory, ale to je neodradí od využívání toho nástroje.

Snad Jerson tu psal, že se z FB nedá odejít. Zatím jsem to nezkoumal, ale jistojistě to jde. Vím o lidech, co odešli, a na FB je, koukám teď, i návod.
16.8.2009 22:55 - Jerson
Psal jsem o tom, že nemůžu zrušit účet, můžu ho jen "deaktivovat". Což - pokud jsem dobře slyšel - znamená, že všechny údaje které jsem zadal ve FB zůstávají uložené.
16.8.2009 22:59 - Sosáček
Jersone to ze neco smazes a pritom se tomu jenom prida priznak "proted nezobrazovat" je u webovych aplikaci bezna praxe, typuju ze kdykoli smazes neco tady tak je to stejne.

EDIT: takze facebook neni v tomhle nijak zvlastni, naopak ti aspon nelze. Ac to je myslim umysl, proste ti reknou ze tam uz klidne muzes zustat kdyz uz si tvoje soukrome veci nechaji u sebe stejne.
16.8.2009 23:05 - Alek
Jde i úplně zrušit, včetně veškerých záznamů. Je tam asi dvoutýdenní období deaktivace. Pokud v té době nic nenapíšeš, účet bude natrvalo smazán. Aspoň to říkají návody, co se válejí po netu.
16.8.2009 23:13 - Felouen
Alek píše:
Pokud v té době nic nenapíšeš, účet bude natrvalo smazán. Aspoň to říkají návody, co se válejí po netu.

Přesně. Můj bývalý třídní si ho smazal, poté, co ho naštvalo, že mu lidé píší osobní věci rovnou jako wall post, místo PMky a pak to vidí lidé, u kterých nechce, aby to viděli. :D

Alnag píše:
když slyším vaše nadšení

Přesně to co Alek: nadšení? Je to jen užitečný komunikační nástroj, kde mám většinu kamarádů, které nemám na jiných fórech. Takže jsem nadšená jsem leda z toho, co tam najdu či ostatní řeknou, protože ten design se mi už moc nelíbí po všech těch změnách jimiž prošel, i přes to jakkoliv je - čí má být - easy-to-use. Obzvlášť mě dostalo odendání kolonky s typy quiz requests jenž máte, takže teď si to musím projet sama vždycky a nestačí se podívat do okénka, jelikož tam už není. Doufám, že to nevyznělo ve smyslu, že FB není věc k nadšení, je ok, ale u mě vyvolává nadšení kontent, který si najdu/někdo mi pošle.
17.8.2009 00:08 - sirien
Faire píše:
:) Jenže totéž můžeš říct o počítačovkách, alkoholu, sexu... :D

Říct to můžu o všem. Jenže jen u něčeho to dává smysl. A zrovna k věcem kde lidé odmítají rizika, která lidem co věci rozumí připadají očividná, to docela sedí.

Alnag píše:
Ještě jedna volně související. Četl jsem kdysi jednu SF povídku (nevím kde, je to dávno, budu parafrázovat volně a možná nepřesně, kdyby někdo znal a věděl, rád bych ji zase našel).

Podle toho co píšeš to určitě není ona, ale velmi podobné téma zpracoval T. Pratchett ve své povídce >idefDEBUG + "world/enough" + "time"< (Digital dreams, 1990, NEL; Cyber Killers, 1997, Orion; já osobně ji mám z Divadla krutosti Talpress 2004). Detektivní SF o budoucnosti, kdy všichni vnímají realitu přes virtuální filtr

Alek píše:
Na jedné straně jsou zapřísáhlí odpůrci

Takoví se tu, kupodivu, nevyskytují.
I když má občasná otrávenost lidskou manipulovatelností (a FB je jen jeden z hodně slabších případů, v portfoliu mám o dost drsnější, ale to kdyžtak někdy osobně) se nejspíš dá zaměnit.
Každopádně proti FB jako takovému nic moc nemám. To jak lehkovážně a totalisticky s ním lidé zacházejí mě občas otravuje.

Felouen píše:
Přesně. Můj bývalý třídní si ho smazal, poté, co ho naštvalo, že mu lidé píší osobní věci rovnou jako wall post, místo PMky a pak to vidí lidé, u kterých nechce, aby to viděli. :D

Ale ale. Není tohle jedna z věcí na kterou jsem upozorňoval a byl odbyt tím že jde jen o to si "rozumně přidávat přátale"? :)

(...tzn. že ten můj původní účet už neexistuje? Zmizel sem lidem z přátel, moje data se smazaly z databáze?)
17.8.2009 08:02 - Sosáček
Píše:
I když má občasná otrávenost lidskou manipulovatelností (a FB je jen jeden z hodně slabších případů, v portfoliu mám o dost drsnější, ale to kdyžtak někdy osobně) se nejspíš dá zaměnit.

Rikas ze budou volby?
17.8.2009 08:09 - Lotrando
volby jsou pořád
17.8.2009 08:29 - Argonantus
K těm novinám (Noir/Alnag):

Myslím, že objektivní nebyly nikdy, ale teď se do nich vloupal nový trend zábavnosti. Už není důležité něco zjistit, o něčem informovat, ale hlavně pobavit; a když to nebude zábavné, tak divák přepne jinam a médium zkrachuje.
Tohle je dost spolehlivá smrt všech zpravodajců.

Facebook - Sirien/leckdo
Mám dojem, že hlavní problém Facebooku jsou jeho nové konvence a zvyklosti, nikoli technická stránka věci (ta se zase tak moc neliší od té, na které právě kecáme).
Někomu se tyhle konvence nelíbí, jinému ano.
17.8.2009 08:45 - noir
Argonantus: Můžu srovnávat jen s relativně úzkým spektrem novin v minulosti. Věnoval jsem se jen dvěma velkým tématům - německým salónním listům z 19. století a českému tisku 1. republiky. Oba byly MNOHEM horší než cokoliv, co vycházelo dnes. Ten edutainment v nich byl také, jen jinak. A především vůbec se nesnažily o objektivitu-byly angažovaná, stranicky zaměřené, manipulativní, a většinu stejně tvořily soudničky, kde se na mnoha stranách řešilo, kdo a jak koho rozporcoval. Všechno už tu bylo...
17.8.2009 08:45 - Sosáček
U toho facebooku tam taky figuruje sitovy efekt, mohlo by se snadno stat ze facebook mit musis, jinak s tebou nikdo nepromluvi. Ostatne o tom se tu uz mluvilo -- clovek napise na zed ze jede nekam, a kdo nema facebook tak ma smulu. Nastesti facebook nastval dost lidi, takze to proted nehrozi.

(mozna se o tom da rict ze je to podobny jako rikat o sobe ze posloucham techno, oddeli to zrno od plev ;) )
17.8.2009 09:45 - Element_Lead
Dopis z Prahy píše:
U toho facebooku tam taky figuruje sitovy efekt, mohlo by se snadno stat ze facebook mit musis, jinak s tebou nikdo nepromluvi. Ostatne o tom se tu uz mluvilo -- clovek napise na zed ze jede nekam, a kdo nema facebook tak ma smulu.
To je to co je na tom usmevneho. Proc se chces mermomoci cpat nekam na akci k lidem, kterym nestojis ani za to aby ti dali vedet, kdyz uz ne ustne, tak smskou. IMO by to kamos dal vedet, on na tebe sice uz dva roky sere jak na placaty kamen, ale diky facebooku si jej pridas do so called pratel a diky tomu uzasnemu nastroji bys minul akci s nim :)
17.8.2009 10:35 - Felouen
Argonantus píše:
Mám dojem, že hlavní problém Facebooku jsou jeho nové konvence a zvyklosti, nikoli technická stránka věci (ta se zase tak moc neliší od té, na které právě kecáme).
Někomu se tyhle konvence nelíbí, jinému ano.

Těmi konvencemi a zvyklostmi právě myslíš to odhalování věcí, jenž si lidé kdysi nechávali pro nejbližší přátelé, částečný exhibicionismus (až úplný) a podobně? No, od dob blogování a úchylných webů typu Líbímseti mám pocit, že to není až tak nové, jenom hodně jím zpopularizované.

sirien píše:
Ale ale. Není tohle jedna z věcí na kterou jsem upozorňoval a byl odbyt tím že jde jen o to si "rozumně přidávat přátale"? :)

Přesně. Kdyby si tam nedal ty lidi, u kterých by mu to nevadilo, tak by se ani nemusel odhlašovat. No a nenaštvat lidi nepřijetím se dělá tak, že buď se jim to pořádně odůvodní (např. "Hele, přidám si tě třeba na ICQ, ale na FB mám jen nebližší přátelé a ty jsi můj nadřízený/člověk, s kterým se moc neznáme), nebo takové lidi vůbec nemá za známé/prátele. :D

sirien píše:
(...tzn. že ten můj původní účet už neexistuje? Zmizel sem lidem z přátel, moje data se smazaly z databáze?)

Hell yeah! :D Všechno zmizelo do hlubin nul a jedniček.
17.8.2009 10:51 - Jerson
Popravdě, občas mám potíže dát dohromady na jeden víkend čtyři poměrně blízké lidi, když je musím organizovat tam a zpět SMSkou. S některými kamarády se prostě nesejdu, i když bych chtěl, protože vím že když jim napíšu později, tak asi nebudou mít čas přijít, a když jim napíšu moc brzo, tak ještě neví co budou dělat.
17.8.2009 10:52 - Dalcor
No jo, na Facebooku jsem
17.8.2009 12:22 - Argonantus
Felouen píše:
Těmi konvencemi a zvyklostmi právě myslíš to odhalování věcí, jenž si lidé kdysi nechávali pro nejbližší přátelé, částečný exhibicionismus (až úplný) a podobně? No, od dob blogování a úchylných webů typu Líbímseti mám pocit, že to není až tak nové, jenom hodně jím zpopularizované.


Přesně. Zaujal mne ovšem postup frontových linií; plno mých známých by se nedotkli Libimseti, nicméně na facebooku jsou. Politici a Obama udali tón; kdo je in, je na facebooku.
17.8.2009 13:05 - Felouen
No ten trend s FB u nás začal před elekcí Obamy, on ho jenom ještě víc zpopularizoval. A taky Youtube se svojí kampaňí. :)

Argonantus píše:
plno mých známých by se nedotkli Libimseti

No hele, to já taky ne. To musím přiznat, proti tomuto averzi mám, proti všem seznamovacích/datovacích webům. FB je rozdílný v tom, že původně to nebyl "exhibicionistický" web od začátku, jako např. Libimseti. A je zajímavé, že třeba překonal (dalo by se říci) popularitu MySpace, jenž je mu podobný a i když zatím na něm nejsem, tak mi připadá z krátké prohlídky, že v určitých ohledech nabízí více funkcí než FB, například možnosti připojování songů k profilu, blogování či IMchatu. A jsou tam i fóra, nejenom skupiny.
17.8.2009 13:17 - Horacio
Nedávno mi přišla pozvánka na Facebook od mého dobrého kamaráda. Mimo jiné tam stálo něco jako: "Pan X má 32 přátel."

Odpověděl jsem mu: "Gratuluju."
17.8.2009 14:52 - Nerhinn
17.8.2009 14:59 - Faire
Lol :) No, on to je prostě přesun významu pojmu, začíná se používat jako terminus technicus, není do doména jen FB, třeba český Hofyland dělá totéž.
17.8.2009 15:34 - Almi
Nejsem tam a rozhodně tam neplánuju být..ledaže bych tam realizoval nějaký ze svých podvratných projektů. Lépe působit ve skrytu... ;-)
17.8.2009 15:39 - Rytíř
heč, já už mám tři přátele
ty dva, co mě s tím otravovali už dlouho :) a tady mistra Aleka, aby tam nebyl tak sám... :))
17.8.2009 17:44 - Erric
A co takovy LinkedIn.com? Je to v podstate totez co facebook, jen zamereny na pracovni portfolio, vyhledavani zamestnani apod. Princip totalne stejny, chybi snad jen pridavani fotek a kvizy. Ten vam taky prijde nebezpecny?
17.8.2009 21:11 - sirien
noir píše:
A především vůbec se nesnažily o objektivitu-byly angažovaná, stranicky zaměřené

blábol. Kdo sakra kdy přišel na tak dokonalej nesmysl jako je "objektivní nestranné zpravodajství"? To je stejnej bullshit jako "nestranický/nadstranický president" a jiné úchvatné české memy.
Na západě se média naprosto otevřeně hlásí k tomu, jaké politické směry jsou jim blízké a jakou politiku podporují. A rozhodně to nejsou patilízalské plátky typu Haló noviny, naopak - kritika z médií odlišného smýšlení není pro vládu tak zlá - tak nějak se s ní stejně počítá. Nicméně kritika médií která se hlásí ke stejnému směru - to je pro vládu špatné, protože to jsou a) média která vcelku objektivně kontrolují, jak si vláda vede v naplňování programu, b) média která sledují jejich voliči.

Každý ví, kde zhruba se které čs noviny nacházejí, uniká mi proč se pořád mluví o nějaké nestranosti.
A hlavně mi uniká, co je sakra na té nestranosti tak úctyhodného. To že autoři nemají názor? Nebo to že se za něj bojí postavit?

Erric: Potenciálně ano. Otázka potom je, jací lidé ho využívají, jak a k čemu (asi jako s pistolí - použití na Václaváku je nic moc, použití na střelnici obvykle naprosto ok). FB je hodně extrémně rizikovej právě tim, jakým způsobem s ním většina uživatelů zachází.
17.8.2009 21:18 - Sosáček
Píše:
a) média která vcelku objektivně kontrolují, jak si vláda vede v naplňování programu, b) média která sledují jejich voliči.


To je ale ten rozdil mezi "pravicovymi/levicovymi novinami" a "stranickymi novinami" -- pravicove noviny by se nestydely nadavat na pravicovou/levicovou stranu, kdezto pro stranicky noviny (halo noviny zminujes, mlada fronta jsou zas docela ods noviny a tak) je ta strana svata a nemuze udelat zadnou chybu.

Mam podezreni ze tu mame jen "stranicky noviny", nic obecnyho. Coz dava v korupcnim raji smysl, teda.
17.8.2009 21:19 - noir
sirien: Co je blábol? Nějak netuším, nač z toho reaguješ.
17.8.2009 21:37 - sirien
noir: Na tvé rozhořčení nad nekvalitou prvorepublikového tisku poukazující jako na hlavní problém, že prvorepublikové noviny nebyly objektivně nestranné
17.8.2009 21:57 - sirien
k tomu "uvědomnění" uživatelů:
ženu vyhodili z práce protože pomlouvala šéfa na FB
Děsně by mě zajímalo, kolik z těch vašich "bezpečnostně prolustrovaných" "přátel" si dává neustále bacha na to co tam píše.
A když jsme u toho, kolik z "přátel" těhle "přátel" to dělá (pokud se tedy vaši přátelé nějakou lustrací vůbec namáhají).

A hrozně by mě zajímalo (ano, škodolibě), kdo z vás si slízne průser za to že na FB vypadne něco, co jste řekli v opilosti v hospodě... třeba od nějakého neprolustrovaného "přítele" vašich prolustrovaných "přátel".
17.8.2009 22:00 - Sosáček
Citim se velmi lustrovane.
17.8.2009 22:03 - sirien
A máš o tom osvědčení?
17.8.2009 22:05 - Sosáček
Mozna ilustrovane. (sethi?)
17.8.2009 22:07 - Sethi
Uvidíme zítra. Protein-fosfatasa C4-fosfoenolpyruvát karboxylasy na sebe nedá čekat.
17.8.2009 22:13 - Colombo
á, sethi, co to studuješ?
17.8.2009 22:23 - Faire
Siriene, přijde mi, že už zbytečně rýpeš. Omýláš stále stejná témata, na která bychom museli odpovídat stále stejně, to nemá smysl. Už jsme pochopili, že se Ti FB nelíbí, a rámcově i proč. OK. Tys stejně dobře mohl pochopit proč se mi FB líbí. Opakovat stále znovu že existují určitá rizika, když se na tom stejně všichni shodneme, mi už ale přijde zbytečné.
17.8.2009 22:24 - Sethi
Zrovna teď se zabývám biochemickou charakterizací výše zmíněné protein-fosfatasy typu 2A.

Obecně to je biochemie bez bližší specifikace, ale v tenhle okamžik vidím další studium protein-fosfatas jako reálnou možnost.
17.8.2009 22:43 - Alek
Sirien se zapálením sobě vlastním vyjádřil to, co jsem tu naznačoval, když jsem rozlišoval pojmy kvalitní a objektivní noviny. Já chci kvalitu, objektivita je pro mě něco nedosažitelného. Já to třeba nejsem schopen vůbec posoudit, nedokáži se natolik oprostit od svých názorů, od svého vidění světa.

Když vezmu to otřepané označení deníku Dnes jako hlásné trouby ODS. Já s tím nesouhlasím a to jejich zpravodajské články čtu poměrně často. Ano, ten deník je pravicově zaměřený a netají se tím. Ale rozhodně nekope za politickou stranu. Možná někteří autoři, ale to jsou spíš výjimky. Nebo třeba Respekt; má v každém čísle na úvodce pod editorialem jednou větou ideové vymezení. A v rámci něj se snaží být objektivní. A tak to má být, ne tvořit médium bez názoru, ne kopat za nějakou stranu, ale hlídat ty hodnoty, na kterých stojí.
18.8.2009 07:34 - noir
sirien: Cítím se poněkud rozhořčen. Pokud bys byl příště té síly, mohl bys dokonce přčíst, o čem se debata vede, a ne jen absurdně vyrvávat z kontextu.Myslím tím rozpravu s Alnagem. Místo vydávání "blábolů" by bylo super, kdybys zaměřil pozornost na to, kde jsme psali o "objektivních informacích" a zejména pak o mém výkladu o tom, že i u nás v současné době tenhle přístup je. Za první republiky nebyl, stranické noviny prostě nedávaly protivníkům právo vyjádřit se.

Ukaž mi jediné západní noviny, které takhle dnes postupují. Jediné. Pak sežere svou čepici, půjdu vrátit rozdělanou dizertci o historii Frankfurter Algemeine a přestanu se novinařinou živit.
18.8.2009 08:30 - Argonantus
Faire, a ty zase omíláš s neprávným i... a to nejsi jediný případ.

Siriene, nezávislost je určitá hodnota a je v některých situacích žádoucí. Narážím na to každou chvíli. Samozřejmě, že každý je na něčí straně a každý má názory; ale občas je třeba vybudovat mechanismy na co největší odrušení těchto vlivů.
Dost lidí si s tím hodně láme hlavu, jak zajistit opravdu nestranný dozor nad tiskem, nebo nad bankami. Nebo nad justicí či policií.
Daří se to se střídavými výsledky.
18.8.2009 08:55 - Faire
To je jediný způsob, jak vyjádřit neustále opakovaný omyl.
;)
18.8.2009 08:58 - Argonantus
Faire:

No, rozhodně je to způsob mediálně velmi účinný; oko je hypnotizováno a není schopno odejít jinam... jednou větou jsi dokázal to, na co Sirien vyplácal spoustu megabytů.
18.8.2009 11:07 - Sathel
Vzdorovala jsem FB docela dlouho. Pak přišel syntax s reklamou na Conventicon na FB, pak založil skupinu "Conventicon" na FB, pak tam začaly přibývat příspěvky, a pak mi řekl, že v době jeho nepřítomnosti, to budu spravovat já. Ale to není ten důvod, proč jsem si založila profil na FB, ten mám proto, že všem svým "přátelům" můžu poslat pozvánku na Conventicon :-)
Muhehe :-)

Ale profil na FB už mi přinesl i odměnu - díky němu jsem se dozvěděla o oslavě Quasitovo narozenin, o které bych jinak nevěděla. A byla super :-)
18.8.2009 14:38 - sirien
noir píše:
Ukaž mi jediné západní noviny, které takhle dnes postupují. Jediné.

Haló noviny?
Tohle je zajímavá otázka. Ono totiž právo vyjádřit se neni vždycky úplně to o co jde, protože schéma článek - odpověď - negativní reakce k odpovědi (mnohdy k vidění v MF Dnes) je spíš mnohdy skoro na škodu. Podobně Respekt píše kritizující články kdy se opírá do politiků a jejich rozhodnutí, ale zastánců jsem si při občasném čtení Respektu moc nevšiml (pár omluv za faktické omyly atp, to ano, ale opravdu reakcí opozice ne).

Vsadím se (nevím, ale skoro bych se fakt klidně vsadil) že v USA bude existovat několik konzervativních periodik která se budou chovat tak že budou jen pálit kritiku bez odpovědí.

Podle mě to je dost o tom jakým způsobem je naladěna společnost. U nás existuje silná nálada k jakési fiktivní "objektivitě", takže si ani nemůžeš dovolit kritizovat jen tak z voleje, protože by to bylo moc agresivní. Je tudíž lepší vyvořit iluzi toho že necháváš i prostor protistraně - jenomže onen prostor je mnohdy spíš fiktivní a zasazen mezi ostatní články vypadá hloupě. Typický příklad je časopis 21. století, taková ta dvoustrana o alternativních pojetích vědy (akupunktura, různá "pole" a další podobné). Je tam vždy vyjádření opozice (většinou nějaký ten prof RNDr něco CSc) kde dotyčný mluví odborně, řečí která hzky ladí se zbytkem časopisu, a pak vyjádření zastánců (obvykle někdo bez titulu, sem tam někdo s nějakym doktorátem, už to samo o sobě nějak působí...) kteří většinou píšou věci, které v tom časopisu působí spíš směšně. Tomu teda fakt řikám super prostor pro odpověď.

Sathel píše:
díky němu jsem se dozvěděla o oslavě Quasitovo narozenin, o které bych jinak nevěděla.

Hm... jak člověka potěší když mine něco podobného, protože není na FB. Nevědět, jaký je Quasit chaotik, tak se mě to snad i dotkne :(
19.8.2009 08:37 - noir
sirien: Stačilo říct, že žádné neznáš.
19.8.2009 21:21 - sirien
Ono něco si nadefinovat a pak se chechtat jak si mi to nandal je docela snadný. Mnohem snazší než si uvědomit že doba se změnila, a mediálně ještě víc než v mnohém jiném, a to co je dneska může být defacto totéž co bylo předtím, jen to vypadá jinak, protože se zmněnilo prostředí a vypilovaly techniky (V prázdné místnosti je snazší lhát o tom, že lidé přijdou, než o tom že tam již jsou. Ale lež to je pořád stejná. Media si prostě vypěstovala kvalitnější způsoby manipulace)
19.8.2009 23:17 - noir
sirien: Co zase máš? Co jsem si kde nadefinoval? A kde se chechtám? Já jen shrnul obsah 34 řádů do pěti slov.

A větou "doba se změnila, a mediálně ještě víc než v mnohém jiném, a to co je dneska může být defacto totéž co bylo předtím, jen to vypadá jinak, protože se zmněnilo prostředí a vypilovaly techniky" máš na mysli něco konkrétního, nebo je to tvrzení podobného typu (a podobně podložené empirií)jako to o stavu západní žurnalistiky?

M.j. ještě k časopisu 21. století: Dnes jsem ho držel v ruce poprvé v životě. Máš-li na mysli "dvoustrana o alternativních pojetích vědy (akupunktura, různá "pole" a další podobné", tak to není nositel informace, ale nositel PR textů. Velmi chabě maskovaných, takže tady souhlasím na sto procent - působí to velmi směšně.
19.8.2009 23:35 - sirien
Mám namysli něco velmi konkrétního. Ve společnosti která se straní extrémních projevů (což ta prvorepubliková fakt nebyla) prostě nemůžeš vydávat v nějak pozornostihodném nákladu noviny které budou natvrdo plivat na druhou stranu. Zkrachoval bys. Buď nezájmem, nebo pod tlakem tuny žalob. Doba se změnila. Vydávat periodikum, které bude nějak osočovat druhou stranu a bude zároveň čtené můžeš jen dvěma způsoby:
1) máš dost velkou základnu extremistů, kteří to budou kupovat, a která bude mít na účet své velikosti protekci vůči zbytku systému, který by obdobnou skupinu obratem semlel (komoušské Haló noviny, v USA silně "konzervativní" skupiny - nejsou sice tak % silné, ale v absolutních číslech to je prostě pořád dost)
2) děláš to podle moderních pravidel - tváříš se, že nejsi vyhraněný, dáváš prostor protistraně, ale tak, abys její tvrzení postavil do negativního vyznění

Tudíž pokud jednáš podle bodu 2, tak vlastně děláš moderní obdobu onoho původního plivání. Původní podobu, kterou sis nadefinoval, tj. noviny které se chovají čistě agresivně, nenajdeš, protože prostě není - doba se změnila, dělá se sice totéž, ale jinak. Což neznamená že to není v podstatě totéž. Vítězně pak deklarovat že jsem příklad takových přímo agresivních novin neposkytl je potom demagogie.
20.8.2009 09:15 - Argonantus
Siriene, já si nejsem jist.
Jednak nemám načtené staré noviny, jako Noir; moje informace jsou spíš s různých novinářských výtvorů (ponějvíce slavných novinářů jako Peroutka nebo Čapek, a tudíž zjevně idealizované).

Jednak si nemyslím, že by lidu obecnému bylo nadávání na ty druhé tak úplně proti mysli. Sparta versus Slávie a Horní a Dolní Lhota se odehrává dnes a denně na nejrůznější témata, a dav se do toho vždycky rád zapojí. Volby vyhrávají po léta ty nejsprostší a nejagresivnější kampaně. Politika nemá rád kdekdo, ale kdekdo si s láskou poslechne, jako to nandal tomu druhému.
To, že v politice zůstávají jen ty agresivní typy, to je výsledek poptávky.
Jinými slovy, scéna je extrémnější, než se ti zdá. Agresi a demagogii není nutné až tak moc skrývat.

Ještě jinak řečeno - ona taková facka a následná hádka v novinách je zábavná. Novináři to sice odsoudí, ale s láskou o tom napíší na první straně. A lidi si to přečtou až jako první ze všeho.

Současnost se mi jeví být hodně extremizovaná, a jediná otázka je, zda to někdy bylo lepší.
Noir tvrdí, že ne.
20.8.2009 15:19 - noir
sirien: Vůbec nerozumím, jak jakési extrémní projevy souvisí s tématem, o kterém jsme psali. Já jsem o žádných novinách, které se chovají agresivně, nepsal, natož, aby je nějak definoval.

Už toho nech, taks napsal blbost no. Teď už to nezachráníš, tak to neřeš. A prohoha, neunikej k tématům, jimž rozumíš ještě méně než novinařině. Ono tvrzení o prvorepublikové společnosti, která se nestranila extrémních projevů, je natolik absurdní, že opravdu nemám síly se o něm bavit.
21.8.2009 20:53 - sirien
Argonantus píše:
To, že v politice zůstávají jen ty agresivní typy, to je výsledek poptávky.

Obviňovat "poptávku" v systému, ve kterém je "trh" silně zdeformovaný, je poněkud alibistické...

noir píše:
Ono tvrzení o prvorepublikové společnosti, která se nestranila extrémních projevů

No, tak třeba rasová politika, antisemitské projevy... první republika je zbytečně a nesmyslně idealizovaná.

noir píše:
Já jsem o žádných novinách, které se chovají agresivně, nepsal, natož, aby je nějak definoval.

...
17.8.2009 08:45 - noir píše:
Můžu srovnávat jen s relativně úzkým spektrem novin v minulosti. ... německým salónním listům z 19. století a českému tisku 1. republiky. Oba byly MNOHEM horší než cokoliv, co vycházelo dnes. Ten edutainment v nich byl také, jen jinak. A především vůbec se nesnažily o objektivitu-byly angažovaná, stranicky zaměřené, manipulativní

Odpověděl jsem Ti něco o tom že objektivita je nesmysl české scény, normálně je na Z zvykem že se médium hlásí ke své politické preferenci (nikoliv politické straně, ale politickému zaměření). Tys na to odpověděl že dnes má protistrana právo na vyjádření, konkrétně:
18.8.2009 07:34 - noir píše:
u nás v současné době tenhle přístup je. Za první republiky nebyl, stranické noviny prostě nedávaly protivníkům právo vyjádřit se.

Čemuž jsem se kapku vysmál, protože "právo na vyjádření" je velice snadno obrátitelné v nesmysl kdy je vyjadřující se protistrana zbylými články postavena do směšného, pokryteckého nebo jinak degradujícího světla, což je ještě horší než kdyby prostě mlčela, takže tohle "dodržované právo" zase až tak k moc věcem není.

O agresi jsem mluvil teprve v předposledním postu já, když jsem právě ten přístup kdy házíš špínu na jednu ze stran bez toho abys ji nechal odpovědět označil za příliš agresivní a tedy dnes nepřípustný.

Nicméně pokud hodláš neustále dokázat že máš pravdu tím že se budeš snažit dokázat že žvaním o něčem co nevím a budeš to podporovat nečtením toho co píšu tak tahle diskuse asi nemá smysl, rozhodně mě nezajímá tolik abych to co napíšu musel obratem dvakrát převysvětlovat a ještě dohledávat Tvoje výroky z minula jak se chronologicky skládaly k nějakému poslednímu vyjádření.
22.8.2009 12:26 - Jerson
Když se vrátím zět k tématu - Facebook.com a Facebook.cz je něco úplně jiného, že? Tedy stejný nápad, stejné jméno ale jiné databáze a jiní lidé.
22.8.2009 14:23 - Felouen
Jerson: Naprosto. :D To je nějaká podivná vykrádačka.
22.8.2009 19:10 - sirien
Originál žádejte celým jménem i s doménou, zkratky podporují napodobeniny? :)
22.8.2009 19:35 - sirien
Dívka musí za šikanu na Facebooku do polepšovny

Píše:
"Je to první odsouzení kvůli kyberšikaně a je to důležitý precedens," uvedla Emma-Jane Crossová z organizace proti šikaně Beatbullying.

Důležitý precedens. IMAO hlavně totálně debilní precedens, úředníci a fízlové na netu fakt chyběli, jako by nestačila OSA a její sestřičky :/
22.8.2009 19:51 - Felouen
To ano, ale má to aspoň i svoje pozitiva a je dobré se dívat i na ty dobré stránky. :) Teď jen stačí doufat, že nebudou zavádět cenzuru a podobné blbosti a lá China. ...
22.8.2009 19:55 - sirien
Felouen píše:
i svoje pozitiva

...jaká? Holka co spáchá sebevraždu kvůli reakcím z ** na svojí fotku kterou tam sama postla (a, mimochodem, v jejím případě byly reakce spíš upřímný než hnusně zákeřný) si žádnou ochranu nezaslouží, možná tak návrh na Darwinovu cenu. Ne že by jí vyhrála, ale tak z principu...
22.8.2009 20:04 - Felouen
sirien píše:
Holka co spáchá sebevraždu

Jakou sebevraždu? Pokud mluvíš o tom článku, který si linkoval, a ne nějakým úplně jiným, tak tam žádná sebevražda neproběhla. Jinak si

"Soud ve Worcesteru dívce navíc na pět let zakázal kontakt s obětí."

umím leda představit jako zákaz používání Ouija Board a vyhledávání médií. :D
22.8.2009 20:12 - Sosáček
Píše:
umím leda představit jako zákaz používání Ouija Board a vyhledávání médií. :D

lol.
22.8.2009 20:15 - Felouen
Navíc ta šikana se táhla už pěknou řádku let, takže podle mě to bylo fér, pokud se ta holka neuměla bránit (anebo to nepomáhalo). Viz Několikaletá šikana

A na netu nejsou žádné zprávy o tom, že by se kvůli FB někdo zabil(nebo aspoň mi žádné nevylezly). No a protože v tom článku není ani zmínka o spojitosti s postlou fotkou, tak buď se bavíme oba o jiném článku anebo ty jsi si ho špatně přečetl.

:D
22.8.2009 20:19 - Sosáček
Ono, pokud se nekdo je schopnej zabit kvuli facebooku, tak je schopnej se zabit i kvuli necemu jinymu.

Ac mam zkusenost ze takovy pripady jsou jenom predstirany pokusy lidi touzicich po pozornosti, teda.
22.8.2009 20:32 - Felouen
Sosik: Přesně (na obojí). I když je pravda, že se vždycky najdou takový vyšinutí jedinci, jenž by toho byli schopní. U nás asi ne, ale třeba v Americe a UK ano, na netu jsou různé zprávy o sebevraždám kvůli internetu a chatovacím programům.
22.8.2009 20:46 - Bouchi
Felouen píše:
A na netu nejsou žádné zprávy o tom, že by se kvůli FB někdo zabil
Kvuli FB asi ne, kvuli internetove sikane ano.
22.8.2009 20:56 - Dukolm
Bouchi píše:
Kvuli FB asi ne, kvuli internetove sikane ano.

ale tu nejčastěji provádí přes icq
22.8.2009 21:02 - Sosáček
Píše:
U nás asi ne, ale třeba v Americe a UK ano

Znam asi tri.

Nicmene, jasne ze kdyz napises "vsechmo me stve a chci se zabit" na 4chan tak ti asi milion lidi rekne "ok, do toho". A obcas se nekdo pta zcela vazne, ne jen proto ze chce aby mu nekdo rekl at to nedela a ze ma pro co zit.

Píše:
ale tu nejčastěji provádí přes icq

To nedava moc smysl, ne? Principem sikany je ze ti nikdo nepomuze. Chces to delat na co nejlhostejnejsi verejnosti. (ale alnag vi urcite vic, zivi se tim. teda jako psychologii :D)
22.8.2009 21:55 - sirien
Felouen píše:
Jakou sebevraždu? Pokud mluvíš o tom článku, který si linkoval, a ne nějakým úplně jiným, tak tam žádná sebevražda neproběhla.

ále, jeden funny incident z Ty-víš-odkud.

Bouchi píše:
Kvuli FB asi ne, kvuli internetove sikane ano.

Na ní je zajímavé to, že takřka nevyhnutelně musí obsahovat prvek masochismu... šikana v reálu, ok, té se nevyhneš, ale na netu? Prostě nejdeš na stránku, ignor list, nebo, ó bohové! změníš nick a prostředí - potom, co si dáš na tejden dva oraz od netu.

Píše:
"ok, do toho".

...a požádají o fotky, audio nebo rovnou webkamerovej online.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.25998497009277 secREMOTE_IP: 44.200.39.110