Střípky

Rytíř
14.8.2009 15:35
Facebook
Až odezní váš šok z toho, kdo že to jako založil tady na Kostce zrovna takovouhle diskuzi, :))) tak jen poprosím o nějaký info k tomuhle zlu dnešního světa, do něhož jsem dnes zkusmo namočil palec... jde mi hlavně o to, že mi Facebook nabídl kvanta "přátel" a mě by zajímalo, kdo z vás tam už je?
Autorská citace #61
16.8.2009 12:22 - Felouen
Argonantus píše:
Myslím, že Facebook nějak souvisí s trendem veřejnosti soukromého života. Některým lidem ze starší školy občas zatrne, co všechno se dnes probírá veřejně.

To ano, tomu se nedivím. Doba pokročila až tak, že probírání hodně interních témat je normální pro "obecné publikum" internetu, i když ne vždy je to na škodu, občas jsou problémy, o kterých si lidé nemohou popovídat s ostatními v reálu a tak to přenesou do kybernetického prostoru, kde najdou řešení a porozumnění. I když tady právě existuje to nebezpečí, že se to pak může dohledat a použít jako případná zbraň.

V relaci s FB - sice teď většina lidí (hlavně od nás) už ho používá právě na účely odtajnění částí soukromého života, ale to zase záleží na tom, jaké má kdo přátele a někdo třeba má takové, že různé výlevy a nesmyslné hlášky vůbec nedostává, protože jeho přátelé nemají takovou potřebu. Takže v tomto ohledu si každý může vytvořit vlastní mikroklima na FB, ať už zvolením přátel či tlačítkem "ignore this person" ve status/etc. zprávách.

Argonantus píše:
Odtud logický závěr - Facebook není pro mne; hned ve dveřích mám dávat někomu cizímu svoje údaje a v druhých dveří mi deset neznámých lidí vyzve k tomu, abych se s nimi kamarádil.
Noční můra.

Lehké řešení.
1)Nick.
2)Ignore.

(Dneska mě FB rozesmál, když jsem viděla skupinu "Za vytvoření tlačítka ´Nelíbí se mi´". Dovedu si představit, jak to bude vypadat, až na všechno a u každého bude možnost si nakliknout: Nelíbíš se mi! Nelíbí se mi to! ...hahahaha. :D)
Autorská citace #62
16.8.2009 12:49 - Sosáček
V zasade souhlasim s argem a alnagem (a asi i tukanem, ale to je o par stranek dozadu, takze uz stejne nikdo nevi co psal). U pratel preferuju kvalitu nad kvantitou, a jak rikal kolega, pokud se bejvalka neozve tak co? Kdyby mi chybela, ozvu se sam. A pokud nekoho zajima jak se mam, muze se zeptat ("a jak se jinak mas?" :D )

Pokud jde o ignore, to moc neresi ty socialni tlaky. Nick samozrejme neresi vubec nic, protoze jmeno jde bezpochyby vytahnout z kdekoho z friendlistu. Lepsi je falesne jmeno a falesna adresa ve stejne ctvrti, samozrejme falesny email na to falesne jmeno co clovek nepouziva na nic jineho, ale stejne to nema moc smysl -- lidi kteri nemaji poneti o bezpecnosti budou chodit kolem a rikat "hej, ten ma jiny jmeno nez v realu, blbec" a staci se zeptat "hele, on se v realu jmenuje jinak, zejo" kdyz zjistim ze takovy clovek ve skutecnosti neexistuje. Plus jsou tam fotky, spousta lidi dava k fotkam jmenovky a tak.

(v tomhle mi verte. ochrana a naopak kradez identity se v hackerske skole bere dost brzo ;) )

Píše:
(Dneska mě FB rozesmál, když jsem viděla skupinu "Za vytvoření tlačítka ´Nelíbí se mi´". Dovedu si představit, jak to bude vypadat, až na všechno a u každého bude možnost si nakliknout: Nelíbíš se mi! Nelíbí se mi to! ...hahahaha. :D)

Jo, lyncovani lidi co vystupuji z rady je taky fenomen o kterem ti alnag neco povi :)

...

Pokud jde o blogy, spousta blogu ma nejakou myslenku. Blogy z IT ma treba smysl sledovat protoze tam vyvojari upozornuji na zmeny, blogy o bezpecnosti (tj. hlavne anarchisticky) tak se dozvis o turniketech v metru zaznamenavajicich kdo kdy kam jezdi a podobny veci. Naopak jsou blogy casto lepsi nez mainstreamova media, protoze i kdyz pisou nesmysly tak si clovek muze zkontrolovat zdroje a o problematice se neco dozvedet a tak.

Tedka jsem treba cetl blog o filipinskejch patnactiletech prostitutkach ktere si tak vydelavaji na studium stredni skoly dik bohatejm americanum a webkamerach, ale to je trosku specialni blog, protoze neni mozny poznat kdo na nej pise, je to technicky nevysledovatelny (za rozumny penize, teda). Dost mozna opak facebooku ;)
Autorská citace #63
16.8.2009 13:36 - Alek
sirien píše:
Ale ten stupidní mýtus super platformy co má jen výhody a o nevýhodách se nemluví a všichni davově hnedka FB hned obhajují

Tohle mi předtím nějak uteklo, ale je to natolik provokativní, že si nemohu pomoct. :-) Já to totiž vidím přesně opačně. Z mnoha stran poslední dobou slyším o hlouposti uživatelů FB, o nebezpečí, o ztrátě soukromí, spamu atd. Diskutuje se to v TV, píšou o tom články filozofové, ... Proto jsem se asi před měsícem odhodlal do toho nakouknout a zjistit, jak to teda ve skutečnosti je. A když jsem tu pak slyšel ty samé výtky, měl jsem potřebu vytvořit nějakou opozici, ukázat, že to může být i užitečná věc.

Co se týče osobních údajů, FB přece nikoho nenutí je zveřejňovat. Je na vás, co tam napíšete. Já použil snad jen jméno, víc jsem jim zatím nedal. Ale díky různým školním informačním systémům je to stejně jedno, ty to zveřejní ať chcete či ne. Zlatý FB :-)
Autorská citace #64
16.8.2009 13:46 - Felouen
Alek píše:
Diskutuje se to v TV
YUP!

Jediná škoda, že se mi to nepovedlo vyfotit v momentě, když pod touto hláškou "Facebook under fire" místo toho hlasetele běhali sem a tam vojáci někde v zákopech. Mwhahahahaha. To by byl naprostý killer obrázek. :D
Autorská citace #65
16.8.2009 13:53 - Alek
Jo, to bylo zajímavejch pár hodin, když minulý týden všechno vypadlo. Nejlepší bylo, že o tom nešlo prakticky nikde sehnat informace, páč všichni by si o tom normálně psali na soc. sítích. Ještěže máme starou dobrou TV.
Autorská citace #66
16.8.2009 14:06 - Felouen
Alek píše:
Jo, to bylo zajímavejch pár hodin, když minulý týden všechno vypadlo.
Huh? Co všechno? Jako elektrika nebo něco jiného? (I was awayy, on a holidayy :D)
Autorská citace #67
16.8.2009 14:16 - Lotrando
Problém FB je imho v tom, že spousta lidí nedocení, jak závažné důsledky pro ně může mít to, co na sebe dobrovolně vyžvaní. A to je obecný problém, FB to jen zviditelňuje. Když to nebude na FB, udělají to jinak a jinde.
Autorská citace #68
16.8.2009 14:28 - Alek
Felouen píše:
Huh? Co všechno? Jako elektrika nebo něco jiného? (I was awayy, on a holidayy :D)

No jo, shodili jim to, FB, Twitter, některý Google služby a možná ještě něco nebyli několik hodin dostupné.

Lotrando to říká správně, ten strašák v podobě zveřejnění osobních dat tu byl už před FB, jen dnes o tom žvaní víc lidí. A o tom se přesně dnes v tý TV a v novinách mluví. Všude se omýlá, že je třeba začít lidi učit, jak se na internetu chovat. Do škol chtějí zavádět mediální výchovu apod. Řešením není to, že se budu internetu vyhýbat, ale že se tam budu chovat obezřetně.
Autorská citace #69
16.8.2009 14:41 - Sethi
Autorská citace #70
16.8.2009 14:55 - Felouen
Alek píše:
Všude se omýlá, že je třeba začít lidi učit, jak se na internetu chovat. Do škol chtějí zavádět mediální výchovu apod. Řešením není to, že se budu internetu vyhýbat, ale že se tam budu chovat obezřetně.

Přesně. Stačí používat rozum, s tím se dá vyhnout většině problémům včetně ochrany osobních údajů. Ale každá rada dobrá, obzvláště když se Net vyvíjí dál a dál.

Sethi: Sweet. :)
Autorská citace #71
16.8.2009 14:56 - Rytíř
Hmm, hezký obrázek. Jen mi ještě někdo pošepejte, co je YCHAN? A co ten medvěd?

jinak tuhle diskuzi sleduji nadále a poctivě.. na FB jsem od pátku nebyl :)
O čem to svědčí? To je jasný, Kostka je mnohem větší časožrout než celej milej facebook! Mrcha, já bych jí zakázal
Autorská citace #72
16.8.2009 15:02 - Felouen
Wiki quote:
4chan je anglický imageboard, spuštěný 1. října, 2003, jenž byl zaměřený na diskusi kolem manga a anime. Uživatelé obvykle anonymě publikovali své příspěvky a obrázky. Stránka je přiřazována k "internetovým subkultůrám" a jako Project Chanology pořádá různé aktivismy.

Uživatelé na 4chan jsou zodovědní za popularizaci či vymyšlení nespočetného množství internetových mémů typu Lolcats, Rickrolling, "Chocolate Rain", Pedobear, mudkipz, IMMA CHARGIN MAH LAZER či Chuck Norris. Kategorie " / b / " je ze všech boardů nejvíc populární a nechvalně proslulá. /b/ je známé jako "random" (libovolné téma), které je zatíženo minimálními pravidly na publikovaný obsah. Gawker.com jednou prohlásil: "reading /b/ will melt your brain".

No a ten medvěd...je pedobear.
Autorská citace #73
16.8.2009 15:04 - Sethi
4chan je... um... Moc ošklivé místo, když nevíš, co od něj čekat. Velmi užitečný nástroj, když víš, co chceš.
Autorská citace #74
16.8.2009 15:04 - Felouen
Pedobear
Pedobear is a form of godless bears, except that in addition to being a godless killing machine, they are godless pedophiles. It is a famous Japanese meme and is known in Japan as "Kuma" (meaning "Bear"). He also had a cameo role in I. Lewis 'Scooter' Libby's novel, The Apprentice, which just so happens to take Pedobear's home country.
Autorská citace #75
16.8.2009 15:09 - Rytíř
och, to je čtverka? A já myslel, že to je rusky.. :D
toho pedobíra sem obávám se uplně nepochopil, co má nebo nemá bejt zač, ale nevadí, stačí mi že tuším ;)
díky holky
Autorská citace #76
16.8.2009 15:14 - Felouen
Pedobear je medvěd (plyšový?), který znásilňuje nezletilé, nevinné dívky, takzvané "loli". Viz popisek na Wikiality. :D
Autorská citace #77
16.8.2009 15:15 - sirien
Faire píše:
Opravdu není možné využívat FB jako normální komunikační nástroj?

Jistěže jde. Ale kdyby to byl jen normální komunikační nástroj bez toho ostatního uvedeného, tak by kolem něj nebyl zdaleka takovej bordel - ne o tolik větší než je kolem IM platforem, diskusáků (které mají také mnohdy tuny dalších funkcí) a dalších.
Tohle byly prostě důvody, proč se FB rozeběhl do takové neskutečné šířky.

Alek píše:
To není o šmírování, člověk rád slyší, že jeho přátelé (které třeba leta neviděl) se mají dobře, co dělají. Má možnost s nimi prohodit pár vět, aniž by byl v užším kontaktu třeba přes IM.

Zajímavé. Nabízí se otázka, zda FB opravdu zprostředkovává informace o tom jak se mají a co dělají, nebo jen iluzi kontaktu. Ono to bude hodně odlišné člověk od člověka, nicméně ta otázka prostě visí ve vzduchu.

Alek píše:
měl jsem na mysli třeba Miloše Čermáka, který tuhle diskuzi o blog vs. FB otevřel.

ROFL. Miloš Čermák. Mám takové nehezké tušení že patří mezi lidi, kteří mi byli vzhledem ke své online tvorb za poslední půlrok hodně krajně podezřelí z toho, že od FB dostali nemalý cash za to že o něm budou moc pěkně psát a dělat mu nenápadnou reklamu... (nevěřící si mohou na Reflex online projít jeho tvorbu)
Mimo jiné je velmi zajímavé že by se profesionální novinář chtěl vzdát publikací na otevřených platformách ve jménu publikování na platformě uzavřené.

mimochodem, zrovna od něj, kterého uvádíš, mě zaujal spíš tenhle článek. Očividně patří i k těm co si uvědomují, že FB tak úchvatnou platformou není a že má i své mínusy.
I když, samozřejmě, je to další článek o Facebooku (na RXonline musí být očividně aspoň jeden za dva týdny, kdysi býval jeden týdně), tzn. další reklama. A i když je to polemika, tak místy je mezi řádky opět pro-FB.

Blaine píše:
"Tak lidi v sobotu kolem druhý budu v Jihlavě a docela ráda bych si zašla s někým na kafčo do Sallota."

Aha, takže chápu-li to správně, bez FB by to vypadalo asi takhle:
>>Jedu do Jihlavy, koho sem tam znala? -píše sms: Budu pozítří v Jihlavě,co Ty?- -listuje seznamem jmen v mobilu a přihazuje do příjemců- <<

Kdeže je, prosím, ta přidaná hodnota FB?

Argonantus: Klid, to se netýká jen starší generace.

Dopis z Prahy píše:
(v tomhle mi verte. ochrana a naopak kradez identity se v hackerske skole bere dost brzo ;) )

Prosimtě neblbni, si jen hysterik co plaší všechny okolo.
(...nic osobního, ale znáš to, blahořečeni budiž nevědomí a nikdo nevidí méně než ten kdo vidět nechce...)

Alek píše:
Do škol chtějí zavádět mediální výchovu apod.

a) ten problém tu byl i předtím, ale FB ho učinil tak nějak mnohem... přístupnějším
b) zavádět novou výchovu je doslova nahovno, když si vezmu že IT studium na střední škole za dva roky nenaučilo nikoho absolutně nic, kromě debilního baltíka. Dvě třetiny lidí netušili, o čem to ten učitel mluví, a třetině byl celej ten předmět i s učitelem k smíchu. Spoužák na to dlabal a z nudy si tam programoval osobní webovky, já sem na to dlabal a vyřizoval sem si maily, když zbyl čas mrknul sem na Fórum... a ostatní hráli bulánky.

----

Ale? Wiki porušuje pravidla 1 a 2? Někdo by jí měl hacknout a shodit...
Autorská citace #78
16.8.2009 15:16 - Sethi
Ne nezbytně plyšový. Nicméně bych si troufla říct, že Jeník zůstane raději nepostižen dalšími informacemi, ještě by se dozvěděl něco, co vědět nechtěl =)
Autorská citace #79
16.8.2009 15:25 - Bouchi
sirien píše:
Aha, takže chápu-li to správně, bez FB by to vypadalo asi takhle:
>>Jedu do Jihlavy, koho sem tam znala? -píše sms: Budu pozítří v Jihlavě,co Ty?- -listuje seznamem jmen v mobilu a přihazuje do příjemců- <<
Kdeže je, prosím, ta přidaná hodnota FB?
Levnejsi, rychlejsi, pohodlnejsi, plus sance oznamit to tem, ktere v mobilu z nejakych duvodu nema? (Ano, zaroven minus kvuli neoznameni tem, ktere mam v mobilu ale nejsou na FB.)
Autorská citace #80
16.8.2009 15:31 - sirien
Bouchi píše:
Ano, zaroven minus kvuli neoznameni tem, ktere mam v mobilu ale nejsou na FB.

To se nám to pěkně vykrátilo.
A navíc ještě možnost že se to snáz dostane k lidem které třeba z nějakých důvodů vidět ani moc nechce... to jen tak naokraj.

EDIT: levnější - možná. Rychlejší? jak jsem psal - integrita FB je spíš iluze jedné platformy, ve skutečnosti jeho jednotlivé featury neposkytují o moc větší rychlost než použití odlišných platforem.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.092257022857666 secREMOTE_IP: 52.91.67.23