Střípky

Max
22.10.2009 20:47
Základní souhrn formátovacích možností, které v článcích lze využít. Pamatujte ale že méně je někdy více, více je někdy méně ... stejně jako více je někdy více a méně je někdy méně. Zkrátka co je navíc, to překáží.
Autorská citace #1
22.10.2009 20:47 - Sethi
Max píše:
Nedodržování může znamenat podivné výsledné zobrazení.

A navíc na vás pošlou ninjakomando.
Autorská citace #2
23.10.2009 15:07 - Hugo
Maxi odkaz na "Jakpsatweb" je zda se mrtvy (nebo ses upsal nekde v adrese).

Usi nech 8-bitove hry 8-bitovyma hrama...
Autorská citace #3
30.1.2010 20:20 - Max
Takže po nějaké době jsem se pustil do rozhraní článků. Zmizelo původní tagování a bylo nahrazeno WYSIWYGem.

Stránkování už nemá svůj tag, ale je obsaženo v nástrojích. Jako název stránky se poté bere první nadpis (je dostupný ve formátech). V řeči HTML jde o první následný H2 nadpis. Nadpis H1 není v nabídkách dostupný a doporučuju ho nepoužívat, jelikož je vyhrazen pro název celého článku.

I přesto že jsem u sebe dělal testy, tak nevylučuju, že jsem něco opomenul. Vyplývá z toho, že před odesláním článku si ho radši uložte ... proces odladění by snad nemělo trvat déle.
Autorská citace #4
30.1.2010 20:23 - Alnag
Max: Hustý. To vypadá dost solidně... Takže teď ty diskuze... ;-)
Autorská citace #5
30.1.2010 20:27 - Max
eště bych měl dodat, že sem trochu změnil politiku u popisu a zápatí. Povolený v nich jsou pouze tagy odkazů (zapsané v HTML). Ostatní tagy se nemilosrdně ničí.
Autorská citace #6
30.1.2010 22:20 - Gurney
Max: To je naprosto krutý :) já snad půjdu napsat aspoň zápis z hraní jen abych si to vyzkoušel
Autorská citace #7
30.1.2010 23:26 - Alek
Možná bych vymyslel nějaký připomínky a návrhy na úpravy, ale vpodstatě neni důvod to teď kazit. Je to naprosto megahusťácký, takhle nějak jsem si to projektoval v hlavě, super.

A jsem zatraceně rád, že jsem dneska to psaní článku odložil na zítřek, vyloženě se na to těšim :-)
Autorská citace #8
30.1.2010 23:56 - Alnag
Říkám si akorát, jestli potřebujeme různé fonty a velikosti písma (by to možná vyřešilo jen pár stylů...)
Autorská citace #9
31.1.2010 13:40 - Alek
Tak jsem to naostro vyzkoušel. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil to stránkování článků.

Pro ostatní, méně chápavé jako já, namísto dřívějšího tagu PAGE používejte nyní tlačítko Vložit konec stránky a hned za to vložte Nadpis (H2), ten je pak brán jako název stránky.

Při editaci již existujících článků je třeba odstranit všechny PAGE tagy a nahradit je tím novým způsobem.

Jediný úpravy mě napadají jen stran té tlačítkové lišty. Jak říká Alnag, fonty a velikost písma by mohly jít klidně do kopru a větší prostor by moh být dán stylům - udělat místo rozbalovátka samostatná tlačítka Normální, Nadpis, Podnadpis. Ale to už jsou fakt detaily, funguje to moc dobře.
Autorská citace #10
31.1.2010 13:48 - Alek
Alek píše:
Ale to už jsou fakt detaily, funguje to moc dobře.

Aaa, že já nemlčel. Tak přece jen jedna chybka je. Při změně data článku se mi zresetuje autor a článek se označí všemi klíči. Viz http://icefire.d20.cz/clanky/saga/asoiaf/asos.html. Btw, odznačování všech 40, slovy čtyřiceti, klíčů, aby člověk náhle zjistil, že se mu znova označily... grrr :-)
Autorská citace #11
31.1.2010 13:52 - Alnag
A přidal bych odrážky.
Autorská citace #12
31.1.2010 19:06 - Max
Alek píše:
odznačování všech 40, slovy čtyřiceti, klíčů

vždyť to je pouhých osmdesát klepnutí ... tabulátor, mezerník, tabulátor, mezerník :)

ok, autor a klíče opraveny
přidal jsem ťupky a odebral font a velikost
Autorská citace #13
31.1.2010 19:24 - Sethi
Max píše:
Jako název stránky se poté bere první nadpis (je dostupný ve formátech).

Co když nepoužívám nadpisy? (Protože jsou ošklivé a nedávají v rámci určitého zápisu smysl.)

A jakkoli nejsem fanda nějakých fontových orgií, tak změna velikosti písma mi zase přijde docela užitečná.

Jo a když si označím jen nadpis (za předpokladu, že bych chtěla nadpis použít, viz výše) a změním ho z normálního stylu na H2, tak se přeformátuje poměrně velká část textu. Neřekla bych, že je to náhodná část, nevykoumala jsem ale, čím se to utne.

Vůbec celkové označování úseků a měnění formátu zmíněných úseků má všelijaké výsledky. Ale to je řeč o textech, které mají pořád nalepené staré formátování.
Autorská citace #14
31.1.2010 19:32 - Alek
Max píše:
vždyť to je pouhých osmdesát klepnutí ... tabulátor, mezerník, tabulátor, mezerník :)

To jo, akorát mi v poslední desítce klepnutí docházely nadávky stran té osoby, která to zapříčinila :-)
Ušatá™ píše:
Co když nepoužívám nadpisy?

A jaký má v tom případě smysl stránkovat článek, když ho nechceš strukturovat? EDIT: Beru zpět, sám jsem vlastně dělal něco podobné u jednoho článku, respektive povídky, která nebyla nijak strukturovaná.
Ušatá™ píše:
Jo a když si označím jen nadpis (za předpokladu, že bych chtěla nadpis použít, viz výše) a změním ho z normálního stylu na H2, tak se přeformátuje poměrně velká část textu.

To se mi taky stalo, je třeba označit vyloženě jen ten daný text, ne celou řádku.
Autorská citace #15
31.1.2010 19:41 - Sethi
Alek píše:
A jaký má v tom případě smysl stránkovat článek, když ho nechceš strukturovat?

Třeba proto, že má přes sto normostran textu?

Ale špatně jsem se vyjádřila - nemám problém se samotnou existencí nadpisů a jejich významem pro pojmenování stránek, ale vadí mi jejich vzhled. Nechci zvetšené nadpisy v boldu, chci nadpisy, které vypadají stejně jako zbytek textu, nevyčnívají a nebijí do očí a jediný jejich účel je pojmenovat stránku a jen tak mimochodem informovat čtenáře o tom, že se děj odehrává třeba čtvrtého června. (I třeba proto, že často začnu kapitolu jen tak textem mimo a nadpis přijde později, kdy na mě změna formátu nadpisu působí jako kopnutí do obličeje.)

A nebo bych se mohla prostě přiznat, že trpím nadpisofóbií.
Autorská citace #16
31.1.2010 19:43 - Sethi
Alek píše:
To se mi taky stalo, je třeba označit vyloženě jen ten daný text, ne celou řádku.

Ani s různě přidanými mezerami pro "zvětšení objemu řádku a možnost 'vymezení vyloženě jen toho daného textu'" mi to nepomáhá.
Autorská citace #17
31.1.2010 19:50 - Alnag
Uši: Tak ten jeden text můžeš formátovat normálně ve zdrojáku (v podstatě jako do teď).
Autorská citace #18
31.1.2010 21:50 - Jerson
No jsem zvědav, jak to dopadne, až budu upravovat své články.
Autorská citace #19
31.1.2010 22:36 - Alek
Ušatá™ píše:
Nechci zvetšené nadpisy v boldu, chci nadpisy, které vypadají stejně jako zbytek textu, nevyčnívají a nebijí do očí a jediný jejich účel je pojmenovat stránku a jen tak mimochodem informovat čtenáře o tom, že se děj odehrává třeba čtvrtého června.

jj, mě to pak došlo a editoval jsem ten svůj post, páč jsem v jednm článku dělal to samý. Popravdě nevím, jak se to stránkování zachová (při nezadání nadpisu) a jsem línej to zkoušet. On nám to Max jistě prozradí. :-) Jinak mě napadá jen způsob, jak by se dal ten Nadpis zmírnit, aby tedy nebyl tučný a velký, něco jako h2 style="font-weight:normal; font-size:1em atd., viz ten článek k týdle diskuzi. To by asi mohlo fachat, ale imo je to zbytečná práce, nadpisy přece tak moc nevaděj, naopak je to skvělý nástroj, pomáhají v orientaci jak tobě jako autorovi, tak čtenářům. Na webu je to fakt nezbytnost. Neni důvod se jich bát. :-)
Autorská citace #20
31.1.2010 22:48 - Sethi
Alek píše:
nadpisy přece tak moc nevaděj

Já... nedokážu formulovat racionální důvod, proč mi vadí. Prostě budu tiše hledat každou možnou odbočku, abych se jim vyhnula, a nebudu s tím prudit okolí =)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095826864242554 secREMOTE_IP: 3.236.55.137