Střípky

Nachtrose
13.8.2011 21:54
[Neherně] Středověká móda a oblékání
Pohybuje se tu zpousta lidi znalych toho ci onoho z dob stredovekych. Me by zajimalo, jestli se tu najde i par lidi, co by mi dokazalo usetrit nekolik hodin bloudeni googlem a nadhodit par linku, rad a napadu ohledne stredovekeho oblekani, idealne vcetne strihu. A pokud chcete nejake casove zarazeni, tak asi nekde 11.-14. stoleti. A co vlastne hledam? Obleceni pro muze i zeny, pro prosty lid i slechtu, ale hlavne to musi byt obleceni na bezne noseni, zadne obradni ci svatecni.

Abych vas dostal do svych myslenkovych pochodu: chci to pro sebe i pro pritelkyni, abychom lepe zapadli treba v Detenicich, ci v u nas nove otevrene stredoveke krcmicce. A kdyz uz ji mame i doma, rad bych to tam nosil ( temer ) pri kazde navsteve.
Autorská citace #1
13.8.2011 22:10 - pipux
Hmm. Bez obrázků, pouze kapitola o vývoji oděvů (ale stále jako základ pro odkazování se na příp. další, pokročilé texty) - Spunar, P. a kol.: Kultura středověké Evropy. Pha, 1995.

Ještě přípomínku, aby ti naši znalci mohli lépe poradit: zařazuješ se na 11. - 14. stol. Zkus se ale zařadit i jinak (venkov/města/šlechta, lokalita).
Autorská citace #2
13.8.2011 23:43 - Nachtrose
pipux píše:
Ještě přípomínku, aby ti naši znalci mohli lépe poradit: zařazuješ se na 11. - 14. stol. Zkus se ale zařadit i jinak (venkov/města/šlechta, lokalita).


Jo, dopisu to do zahlavi.
Autorská citace #3
14.8.2011 15:31 - Geralt
Jestli máš po ruce nějakou větší a zásobenější knihovnu, zkus se kouknout na knihu Středověk z edice Dějiny odívání od Ludmily Kybalové. Nečetl jsem, nedržel jsem v ruce, takže přínosnost nemohu posoudit. Jen se mi ten titul vybavil, neboť kdysi jedna spolužačka z oboru byla paf do těchto knížek o historii odívání.
Autorská citace #4
14.8.2011 19:08 - chrochta
Dějiny odívání: Středověk jsou vynikající - spousta obrázků (ilustrací daného kusu oblečení/ jeho používání i reálná vyobrazení z knižních iluminascí a obrazů), tři časové oblasti (ranný středověk 5.-11. století Byzanc (její vliv zasahoval překvapivě daleko do střední Evropy) a Západ), vrcholný středověk a pozdní středověk), dobové citáty (Jedna žebračka vzala na nocleh do své chýše vOboře chudou ženu, jež měla všehovšudy pět kousků chleba v pytlíčku; šaty, jež měla na sobě, nemohly stát za dvě vejce" - Pokračovatelé Kosmovi) a dost široký záběr (i oděvní povolání, úprava vlasů a vousů, diferenciace oděvu dle skupin a "kategorií" obyvatelstva...).

O módě a oděvech mluví i Macek v Jagellonské době, a něco je i v Člověku českého středověku, ale nejsou obrázky a je to trochu od věci ("šaty se dědily/ kradly/ odkazovaly..."; "rozmařilost začínala na třech párech bot a patero suknicích...").
Autorská citace #5
14.8.2011 21:51 - Demonica
Jednu dobu jsem se o středověké odívání vůbec dost zajímala a kromě knížek se dá dost najít i na internetu.

Např:
stránka o dochovaných originálech včetně střihů a vlastních kostýmů: Kostym.cz
jeden blog o pánských i dámských historických kostýmech
popisy dochovaných vyobrazení historického oblečení i s obrázky.

Dá se toho najít samozřejmě více. I když si jen zadáš to googlu najít obrázky středověkých kostýmů a zabrousíš i na zahraniční stránky, můžeš získat slušnou inspiraci na vytvoření vlastního odění.
Autorská citace #6
14.8.2011 21:59 - Wild West
http://curiavitkov.cz/index.html

deus ex machina na cokoli ranně středověkého; a když to tam není, kontaktuju tamní šamany.
Ježto to vyrávějí a nosí, tak o tom ví fakt hodně.
Autorská citace #7
14.8.2011 22:20 - Gurney
Zkusil bych tu Kybalovou, je to i mezi doporučenou literaturou k předmětu Každodenní život na pozadí středověkého města na FF MU v Brně. Macka (Jagellonský věk v českých zemích 1-4) zrovna čtu (/jsem nucen číst) a kolem toho oblíkání tam zas tolik není, spíš takovej rychlej popis na pár stran, navíc pro úplně jiný období, tedy bych byl hodně opatrný i s tím vztahováním zvyklostí a ekonomické i společenské situace na období o dvě století ranější.
Autorská citace #8
15.8.2011 12:16 - Nachtrose
S tema zahranicnima strankama to moc horke neni. Kdyz dam do googlu "Gothic clothing", hadejte tri-krat, co na mne vypadne... a ani s knihovnou v okoli to nemam moc zhave.

Demonica: dik za zajimave linky.
WW: dik za pripomenuti. tenhl web jsem kdysi davno koukal z jineho duvodu a uplne na nej zapomel.

Kdo si me pamatuje ze srazu, tak asi musi uznat, ze by mi nejlip k postave sedel "Bratr Tuck" :-)

Kdo bude mit jeste nejake zajimave linky, klidne postujte dal, a pokud se to tu zvrtne v zajimavou debatu... jen do toho ;-) Pokud se mi pak plany podari uskutecnit, urcite nekam dodam fotky ;-)
Autorská citace #9
15.8.2011 13:01 - Nerhinn
Je lepší zadávat do Googlu "gothic era clothing", když už musíš mít tu gotiku. Hned první odkaz má v sobě plno obrázků.
Dále bych zkusila "medieval clothing", myslím, že tě dostane blíž, než když se budeš prokopávat hromadami černých princezen.
Autorská citace #10
15.8.2011 13:08 - Alnag
Nerhinn píše:
... než když se budeš prokopávat hromadami černých princezen.



Kdybych si měl vybrat jestli autentický středověk nebo princeznu noci, beru to druhé. Gotika jako gotika, ne? :)
Autorská citace #11
15.8.2011 13:10 - Nerhinn
Alnag: tak pokud jen tak brouzdáš a chceš potěšit oko, proti gustu... Ale nejsem si moc jistá, jak by v Dětěnicích uvítala obsluha Nachtíka v černých krajkách.
Autorská citace #12
15.8.2011 16:40 - Nachtrose
Jak pise Nerhinn, myslim, zebychom tam trochu vycnivali, coz neni tak uplne zamer. Ale na potechu oka je ta "nova gotika" misty celkem prijemna, i kdyz tyhle veci ani ja ani Narin ( pritelkyne ) nenosime, mozna tak kdybychom sli na maskarni za upiry ;-)
Jeste takova otazecka, pac v tomhle strasne plavu, ale melo obdobi pred gotikou taky nejaky specificky nazev, podle ktereho to dohledam, nebo jen proste "stredovek"?
Autorská citace #13
15.8.2011 16:44 - noir
Nachtrose: na tuhle půdu nechceš vstoupit! Asi chceš slyšet "románský sloh/styl", Kunsthistorik by ti řekl, že je to všechno kravina, protože jsou to jen prázdné slupky bez lusků.
Autorská citace #14
15.8.2011 16:49 - Nachtrose
Noir: proc nechci? Teda nehodlam z toho skladat doktoraty ani nic podobne a mozna z toho delam zbytecnou bublinu, vzhledem k tomu ze si "jen" chci vybrat kostym, ale kdyz uz do nej chci investovat a nechat si ho vyrobit pro castejsi noseni, ne jen pujcit na jeden vecer, tak bych rad, aby vypadal co k cemu.
Autorská citace #15
15.8.2011 16:50 - noir
Kvůli expertům, když jim tohle řekneš, dostaneš dvouhodinové kázání o tom, jak je všechno jinak. (Teda taková je aspoň moje zkušenost)...
Autorská citace #16
15.8.2011 16:58 - Nachtrose
Moc kunsthistoriku neznam, aspon ne o kterych bych to vedel, tak v tomhle ohledu jsem zatim klidnej :-)
Autorská citace #17
16.8.2011 08:33 - Wild West
Nachtrose:
Tradičně začínají evropské slohy románským, ve kterém je pro naše území shoda mezi roky 1000 a 1250 asi, v západnějších zemích končí trochu dřív.

To, na co naráží Noir, je období "temného středověku" čili vlastně jeho první polovina (středověk je od pádu Říma do Kolumba). V temném středověku se taky stavělo, ale podléhalo to spoustě krajových zvláštností, takže v různých zemích jsou různé slohy. Francouzi, kteří mají nejvíc středověku a velí tomu (...), mají ještě slohy:
- galorománský (přechod antiky do středověku)
- merovejský
- karolínský

Němci, pro nás podstatnější, mají karolínský a otonský. O tom, zda lze karolínský a otonský sloh rozeznat u nás se vedou učené spory vysokého levelu (na těch pát zdech, co existují).

Pokud se na to vykašleš a budeš říkat všemu staršímu románský sloh, neuděláš velkou chybu.
Autorská citace #18
4.1.2015 15:39 - Elen
Ahoj. Nuž čo sa týka Kýbalovej a jej knihy o odievaní. Čítala som ju celú.Ale nikde sa tam nedočítaš viacej o oblečení jednoduchéhoľudu.Je skôr zameraná na oblečenie šlachty a meštianstva.Tak ak chceš oblek šlachtica alebo meštana tak celkom dobrá,ale inak nič moc.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.076378107070923 secREMOTE_IP: 18.234.55.154