Střípky

Sparkle
9.1.2012 03:38
PragoFFest 2012 - diskuse o pořádání opengamingů
Ráda bych návštěvníky d20.cz pozvala na letošní PragoFFest (dříve Pragocon), kde se v sobotu 4. února od 16:00 uskuteční diskuse či výměna zkušeností na téma opengamingy (=otevřená hraní RPG) pro veřejnost.

Pár let pořádám opengamingy pro oddílové vedoucí, z nichž mnozí do té doby netuší, co to RPG je. Vím, že existují lidé, kteří pořádali / pořádají také něco podobného - ať už to byl opengaming na conu, v DDM, DnD day apod. Ráda bych se s takovými lidmi setkala a povyměnila si zkušenosti.
Chci vést debatu hodně konkrétně, říci si co funguje a co nefunguje, jaké systémy a dobrodružství se osvědčily, jaký typ lidí přišel, jak se akce propagovala...
Ačkoli mám s pořádáním opengamingů zkušenosti, nepovažuji se za velkého guru a pokud se tam objeví někdo, kdo mi vysvětlí jak to dělám blbě a ukáže mi, jak to dělat líp, budu jedině ráda. :)

Pokud máte jakékoli materiály, které jste na opengaming používali (dobrodružství, mapy, pomůcky...), vezměte je na debatu s sebou třeba na flashce. S Vaším svolením sesbírám tyto materiály, po akci je zkompiluju a vyvěsím na web, aby to mohli využívat další lidé, kteří by někdy chtěli opengaming pořádat.

Tím se dostávám k tomu, že na debatu jsou zváni i lidé, kteří opengaming ještě nepořádali, ale chtěli by si jej zkusit.


Takže ještě jednou - 4. 2. 2012 od 16:00, v rámci festivalu http://www.pragoffest.cz/ Modrá škola Praha Háje.

Těším se na Vás!

Přijdete na letošní PragoFFest?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Anokladné body4
Ješte nevímkladné body2
Nekladné body6
Autorská citace #41
3.2.2012 07:32 - Dalcor
Bohužel se omlouvám, ale PragoFFest nezvládnu navštívit, ačkoliv tato diskuze je velmi zajímavá...
Autorská citace #42
3.2.2012 15:26 - sirien
Shako: Tak se zase na pohodu uklidni :) - na PGF je tradičně (ještě z tradice prapůvodního PGC, kde to svého času poměrně ve velkym rozjeli PbN v čele se Sombrou) dost velká koncentrace RPGčkařů a čtyři OG ve čtvrteční večer není zase tak fascinující zázrak - popravdě z předchozí zkušenosti věřím že by na PGF šlo dělat tak 7-8 OG ve čtvrtek a možná i kolem 10-12 v pátek a sobotu (za předpokladu, že bys na to posháněl vypravěče a dal tomu adekvátní propagaci). V pátek to možná ještě lehce podceňuju.
Autorská citace #43
4.2.2012 02:10 - Sparkle
Dalcor píše:
Bohužel se omlouvám, ale PragoFFest nezvládnu navštívit, ačkoliv tato diskuze je velmi zajímavá...


V pohodě, co se dá dělat, odchytím si tě jindy :)
Autorská citace #44
16.2.2012 18:26 - Shako
sirien píše:
čtyři OG ve čtvrteční večer není zase tak fascinující zázrak


Fascinujici na tom bylo to, ze existoval clovek, ktery tusil, kde a co se hraje. A dokonce kolik toho je celkem.

Ovsem v patek uz to byl tradicni chaos - "Chces si neco zahrat? Jo, prijd tak za hodinu, ted jeste nektere vypraveci maji prednasky..." a todle jsem poslouchal od 20h. Nakonec jsme neco rozehrali az kolem 11h, pote co vsechny ostatni skupiny uz rozehrali na ruznych mistech... No, proste klasika...


Sparkle: Nejake zajimave zavery ze sobotni dizkuze?
Autorská citace #45
16.2.2012 19:21 - sirien
Shako píše:
Fascinujici na tom bylo to, ze existoval clovek, ktery tusil, kde a co se hraje. A dokonce kolik toho je celkem.

Ehm. Nikdo mi neřek o tom že by se měnily standardy a že věci z kolonky "samozřejmost" jsou teď přesunuty do kolonky "fascinující"...
Autorská citace #46
16.2.2012 22:33 - Shako
Poslednich nekolik PGF to tedy rozhodne standard nebyl... ;-) Jestli nekdy pred 10 lety to standard byl, tak se od nej upustilo uz davno. :)
Autorská citace #47
16.2.2012 23:04 - Sparkle
Shako píše:
Sparkle: Nejake zajimave zavery ze sobotni dizkuze?


Určitě, plánuju to sepsat a poslat odkaz jednak sem a taky všem lidem co tam byli a dali mi email, jen na to teď nemám vůbec čas, snad do konce února to zvládnu.
Autorská citace #48
17.2.2012 08:31 - Jerson
No,pokud vím tak na ff to standard je, v programu je napsaný čas kdy začíná opengaming, lidé přijdou a vypravěči si je rozeberou. jen občas jsou potíže s tím, že se musí další vypravěči shánět. ale funguje to.
Autorská citace #49
17.2.2012 10:11 - Shako
Jerson: A kdy jsi naposled zkousel jako hrac?
Verim, ze z pozice vypravece to funguje. Prijdes v nejaky cas a najdes tam par hracu, ktere si vezmes a jdes si neco zahrat. Z pozice hrace to funguje mozna, kdyz si ochoten hrat cokoliv a vsechny vypravece znas. :)
Ale kdyz mas nejake preference na system a jeste neznas lidi, kteri to vypravi - tak to hledani je vzdycky velky zazitek.
Autorská citace #50
17.2.2012 11:50 - Dukolm
Shako:
Jo funguje to i jako hráč prostě máš pevně daný čas a místo kde se sejdou vypravěči hráči a vedoucí OG. A tam se domluvíte a pokud je víc hráčů tak se shánějí vypravěči a pokud to má vedoucí OG zvládnutý správně tak to funguje.
A funguje to i tak že se tam objeví hráči co si chtějí zahrát třeba zítra odpoledne a mají vyhlídnutého vypravěče a můžou se sním domluvit. Popřípadě se domluví že vypravěč má tedka ještě nějaký program ale zahraje si s nimi třeba o nějaký čas později. Je to o tom jak si to vedoucí OG zvládne zorganizovat.

Ještě tu existoval(na PGC) ale jeden přístup aplikovaný zvláště kluby jako Aragorn.cz, Andor.cz, DarkAge.cz, dračídoupě.cz,... který byl silně chaotický a původně měl sloužit jen pro hry jejich klub. A vzhledem k tomu že tyhle kluby velkou část společných aktivních uživatelů se nikdy nic nezměnilo(i když byly pokusy lidí kteří měli trochu rozhled vždy byly utlučeni původními dinosaury). A teďka nám vznikla RPG aliance která vlastně staví na špatném programu původních klubů které hraní prováděly ale jsou to ty samé kluby které založily RPG Alianci.
Autorská citace #51
17.2.2012 12:14 - Shako
Dukolm píše:
pevně daný čas a místo kde se sejdou vypravěči hráči a vedoucí OG.

Verim, ze to funguje (obecne). Ale mluvis porad o PGF? Protoze ja nikdy zadneho vedouciho OG linie nepotkal a pevne doufam, ze neexistuje.... :)
Takze moje letos jiz treti zkusenost z Pragoffestu (i kdysi Pragoconu) rika, ze to proste na tedle akci nefunguje. A stale to funguje to s kazdorocnim "prijd tam za hodinu nebo dve, pak tu urcite nekdo bude", pripadne "Jo, ty chces hrat todle? Tak to si sezen XY, ten to povede. Ale kde zrovna je to netusim, nejspis na prednasce nebo mozna v bufetu." Jinak receno postarej se sam a mozna si dobre zahrajes, ale kdyz ne, tak sorry.

Ale co jsem tim chtel hlavne rict je, ze po ctvrtku jsem z tedle cele pseudonove RPG aliance mel vcelku dobry pocit (popsane mistnosti, viditelny program, 2 linie prednasek pod stejnym jmenem misto asi 5 linii pod ruznymi jmeny - rikal jsem si, ze vybrali to nejlepsi, ale asi nebylo z ceho..., prehled o rozehranych OG). Ovsem po patecnim programu jsem zase nabyl dojmu, ze chaos (kolem OG) a nuda (na prednaskach) pretrvala, coz je mrzute vzhledem k tomu s jakou slavou nastupovala RPG aliance. :) Jo, par zlepseni tam bylo, ale porad to zustalo v kategorii "spatne".
Autorská citace #52
17.2.2012 13:45 - sirien
Jerson píše:
No,pokud vím tak na ff to standard je, v programu je napsaný čas kdy začíná opengaming, lidé přijdou a vypravěči si je rozeberou. jen občas jsou potíže s tím, že se musí další vypravěči shánět. ale funguje to.

Na FF a kdekoliv jinde kde jsme to kdy dělali.
Pevný termín v programu plus možnost dohodnout se kdykoliv přes den přes některého člena Maelströmu, kterého si dotyčný zrovna odchytí (pár lidí tuhle možnost taky využívalo - buď že se s člověkem dohodli hned po přednášce nebo že si po přednášce chytli nějakého našeho (skoro)orga a ten jim to zařídil.

To že se někdy museli shánět další Vypravěči - někdy jindy zase Vypravěči přebejvali, to je prostě tim že ten zájem tam je oscilující, jeden den máš tři hry, další jich máš osm. Obvykle to dimenzuju tak že na FFku je potřeba doshánět Vypravěče tak jednou maximálně dvakrát, přijde mi to pořád lepší než abych každej večer naháněl dvakrát tolik Vypravěčů než je pak potřeba.

Shako: prakticky vždycky se to snažíme udělat tak aby se Vypravěči přizpůsobili zájmu skupiny, případně si lidi rozdělíme mezi Vypravěče podle toho kdo chce hrát co - lidi co choděj na termín jsou obvykle relativně "nenároční" a nemají předem moc dané preference - lidé co mají předem preference se tam občas ukáží a většinou to dají hned vědět a skončí tam, kde skončit chtějí (což sem tam znamená že sem si plánoval chlastací večer a volá mi Sathel, že tam sou zájemci na nějaký WoDčko nebo něco podobnýho a sem momentálně jedinej kdo to tam dá, tak ať se koukám objevit).
Většina těch co mají konkrétní preference si to dohodne buď na přednášce nebo přes lidi z MM v průběhu programu přímo s konkrétním člověkem kterého chtějí nebo s někým kdo hraje to co oni chtějí.

S tímhle problém fakt nemáme a nikdy jsme neměli.


S RPG Aliancí je to přesně tak jak píše Dukolm - tváří se jako něco nového, ale je to prostě aglomerát původních několika linií, které se nikdy nesnažily dělat skutečně veřejný program a očividně podle toho co se mi doneslo si prostě mysleli, že to budou dělat dál stejně, jako si to dělali interně pro sebe, jen že to vyhlásej navenek a bude to fungovat. Bohužel ne, nebude, dělat OG skutečně pro veřejnost je dost o něčem jinym.
Ostatně co jsi čekal - když sleješ pár 10° Gambáčů do jedný sklenice, ležák Svijany Ti z toho taky nevznikne.
Trochu podobně choticky co sem registroval to kdysi pojal i Manifest fantastiky a taky to mnohdy končilo poněkud... chaoticky, řekněme.


Jinak Dukolm mluví o tom jak to děláme v Maelströmu, co jsem ho pochopil, tzn. především na FF, řídce na FFS a pak na dalších akcích kde se mihneme - tzn. ano, když jsme na PGF, tak i na PGF.
Ostatně velmi podobně jsme to kdysi dělali i s Dalcorem a už v té době to tak dělal i Maelström - vzásadě jde o dále vypilovaný původní model s nímž kdysi dávno přišly Prague by night (i když ti to měli svého času takové živelnější a míň organizované, na druhou stranu v té době se k tomu tak přistupovalo a byli první kdo s tím přišli - co sleduju jak to teď dělají ti co z PbN zůstali tak to je také velmi podobně tomu co popisuju)
Autorská citace #53
17.2.2012 13:50 - Sparkle
sirien píše:
Pevný termín v programu plus možnost dohodnout se kdykoliv přes den přes některého člena Maelströmu, kterého si dotyčný zrovna odchytí (pár lidí tuhle možnost taky využívalo - buď že se s člověkem dohodli hned po přednášce nebo že si po přednášce chytli nějakého našeho (skoro)orga a ten jim to zařídil.


Hm a co když si chci zahrát, a nikoho z orgů Maelstromu osobně neznám, ani se nechystám na jeho přednášky?
Autorská citace #54
17.2.2012 14:14 - sirien
Sparkle píše:
Hm a co když si chci zahrát, a nikoho z orgů Maelstromu osobně neznám, ani se nechystám na jeho přednášky?

Hele, i když děláme OG pro lidi, tak tam zase nejsme od toho abysme lítali po FFku a rvali jim ho do chřtánu.

Pokud si chceš zahrát, tak předpokládám, že Ti Tvůj zájem stojí za provedení alespoň jedná z následujících možností:
  • Přijít večer v daný čas na místo srazu a dohodnout se jako většina ostatních
  • Přijít na přednášku o tom co chceš hrát a dohodnout se s dotyčným, který to buď sám hraje nebo Ti přímo dohodí někoho kdo to hraje (a ano, každý náš přednášející to buď zvládne zařídit sám nebo zvládne obratem kontaktovat někoho z MM, kdo to zařídí)
  • Odchytit si někoho z MM a požádat přímo někoho z MM. Lze nás najít na naší herní linii, na naší neherní linii a po FF jsme dost známí na to aby ses k nám po chvilce doptala i bez toho abys nás znala nebo aby ses byť jen přiblížila k našim místnostem
  • Přijít na libovolnou přednášku v herní linii - nebo na její konec, prostě se aspoň mihnout kolem herní linie - a odchytit si přednášejícího a zeptat se přímo jeho
Pokud nejsi schopná:
- ani dorazit na místo srazu které je vypsané v programu
- ani dojít na přednášku o tom, co Tě zajímá a dohodnout se přímo s přednášejícícm
- ani se mihnout kolem Gaming linie obecně a zeptat se přednášejícího nebo člena MM na Gaming linii
- ani doját na neherní MM linii a zeptat se po někom z MM tam
- ani se na nás doptat po okolí, i když nás kdekdo zná a část z nás má visačky s fotkama a označením (kromě čehož půlka FF ví že SEBa seženeš v čajovně, Siriena v hospůdce, Honzu nejspíš na baru atd...)

tak mám silnou pochybnost že si skutečně zahrát chceš a pokud budeš zkoušet argumentovat stylem "a ani se nechystám na jeho přednášky" což v zásadě řiká "ani si nedojdu na místo kde vim že ten člověk bude na konec jeho přednášky abych se s nim dohodla", tak to je diskuse dost o ničem protože Ti budu odpovídat co všechno můžeš udělat abys nás sehnala a Ty skončíš u nějakého tvrzení ve stylu:
"no a co když nikoho neznám, sem úplně nová, do MM linie se nedostanu protože mám zlomenou nohu a nevyjdu do druhýho patra, Gaming nemůžu najít, protože sem naprostej antitalent na orientaci a ani mapky a tuna orgů všude okolo mě v zářivě oranžovejch tričkách mi moc nepomůže, protože sem strašně zakřiklá, takže se ani nemůžu nikoho zeptat po někom z MM, a vybil se mi telefon, takže ani nezavolám a vlastně i když někoho z MM potkám, tak se ho budu stydět oslovit... ale hrozně bych si chtěla zahrát RPG a štve mě, že vlastně nemůžu"
Autorská citace #55
17.2.2012 21:49 - Jerson
Shako píše:
Jerson: A kdy jsi naposled zkousel jako hrac?

Nikdy, ale lidé kteří chtěli hrát neměli problém mě najít, spíše nehráli proto, že si našli jiný program.
nicméně na FF nebylo hledání - sešli jsme se tam jako vypravěči, k tomu banda hráčů a pak někdo (obvykle Sirien) řekl "Kdo chce hrát Wod stoupne si vlevo, kdo chce hrát fantasy doprava, kdo chce hrát nácky zvedne ruku". Nebo nás nechal říct něco o hrách, které vedeme a hráči si vybrali podle toho. Přišlo mi to jako dost funkční, zato na PGF bych asi hráče nenašel, kdyby se mi nepřihlásili sami (z toho dva kteří se mnou už hráli).
Autorská citace #56
17.2.2012 23:01 - Shako
Sirien: Diky za rozbor. Bohuzel to vypada, ze ani letos mi to nevyjde, abych se na FF objevil a zahral si neco u vas. A minuly rok jsem tam byl driv nez zacal gaming.

Sparkle: To si myslim, ze neni problem. Viz Sirienova reakce.
Kazdopadne ja se snazil, aktivne se ptal a hledal nekoho na hrani RPG. Ale az na vyjimku lonskeho roku (kde jsem si pohlidal, ze Jersona znam a on se mnou pocita a ja vim, kdy bude zacinat a pro jistotu jsem mel i cislo na mobil) jsem si v podstate nikdy nezahral nic (poradneho).

Jerson: Hmm, v takovem pripade bych rekl, ze Sirien byl vedouci OG linie a delal svoji "praci" na FF, jak tu popsal Dukolm. Bohuzel, jak sam rikas PGF neni FF. Nic proti jinym systemu - beru, cokoliv, co funguje. Jen mi prijde smutne, ze ani Jerson by si nic nezahral, kdyby si ho hraci sami neulovili... tedy prispevek organizatora OG je temer nulovy.:(
Autorská citace #57
17.2.2012 23:25 - Sparkle
sirien píše:


Dokážeš pochopit, že někteří lidé chtějí jet na ten con vysloveně jen na ten konkrétní opengaming? Tj před opengamingem přijet, po něm odjet?

P.S. mně už se to stalo 3x
Autorská citace #58
18.2.2012 00:33 - Shako
Sparkle píše:
Dokážeš pochopit, že někteří lidé chtějí jet na ten con vysloveně jen na ten konkrétní opengaming? Tj před opengamingem přijet, po něm odjet?

To je snad v pohode, ne? To spada do kategorie:
sirien píše:
Přijít večer v daný čas na místo srazu a dohodnout se jako většina ostatních
Autorská citace #59
18.2.2012 10:10 - Sparkle
Pokud čas srazu = čas kdy se začne hrát, pak jo.
Autorská citace #60
18.2.2012 17:12 - Jerson
Shako píše:
Jen mi prijde smutne, ze ani Jerson by si nic nezahral, kdyby si ho hraci sami neulovili... tedy prispevek organizatora OG je temer nulovy.:(

No, to musím souhlasit. Sice tam měli vyvěšeného pavouka, který hráče nasměroval k tomu co chtějí hrát a s kým by mohli hrát, a našel jsem tam i svoje jméno, ale už tam nebyl žádný kontakt - a nikdo mi tedy ani neřekl, že bych tam měl třeba napsat svůj mobil, což bych i mohl udělat.
Sparkle píše:
Pokud čas srazu = čas kdy se začne hrát, pak jo.

Jo, to obvykle funguje- tedy v čase srazu + nějakých 20 minut se hráči schází a jsou rozebíráni, a pak se začne hrát. Tedy v obvyklém případě a na FF. Na PGF uvidíme, jak se to ustálí.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086286067962646 secREMOTE_IP: 34.204.177.148