Střípky

ShadoWWW
14.2.2012 08:54
Dech draka
Během pročítání Quentinova blogu a Metagame blogu jsem na vlně old schoolu zatoužil přečíst si staré Dechy draka. Zašel jsem do sklepa, ale zjistil jsem, že se mi během stěhování ztratily staré ročníky z 90. let. Mám už jen 2001 a novější. A přitom jsem měl všechna čísla už od 1/1994 - úplně prvního čísla, kde byl recept na Lembas. :-)

Hledal jsem po netu, ale našel jsem jen akorát PDFka na altařím webu, ale tam jsou jen ročníky 2007 - 2009. To vážně nikdo nemá ty stará čísla z devadesátých let, že by je mohl naskenovat??? IMHO dva první ročníky byly nejlepší. V DD začínala řada autorů fantaasy - vzpomínám si třeba na vtipnou parodii Cesta do Valúzie od Davida Jeřábka, která má hodnocení na Legii dokonce 90%! Jestli si dobře vzpomínám, tak už první číslo DD mělo 64 stran! Shodou okolností jsem byl dnes v obchodě, kde měli Pevnost a díval jsem se, že Dech draka v Pevnosti je opravdu tragédie - jen 7 (slovy sedm!) stran. Jeden článek o Asterionu a jeden s náměty na dobrodružství v DrD2. Je smutné, kam to DD dopracoval. A přitom, kdyby vycházel DD byť jen v takovém formátu, jako v 90. letech, tak bych si ho moc rád kupoval.

Když se rozlédnete po internetu, velmi snadno najdete v PDF všechna čísla magazínů Dragon a Dungeon. Dokonce i ta ze 70. let! Volně ke stažení. Myslím, že DD by si taky zasloužil podobnou poctu. A myslím, že by si ho i dnes přečetlo dost lidí. Zvlášť dnes, když se dostává opět do módy old school.

Znáte někoho, kdo má stará čísla Dechu draka (z 90. let)? Pojďme je naskenovat a udělat podobnou galerii, jako mají časopisy o D&D nebo Šavlozubá veverka.
Autorská citace #21
24.2.2012 19:02 - Bouchi
DenGrasse píše:
s autorskými právy by být problém neměl, pokud jednou souhlasili s otištěním v časopisu
Tim bych si nebyl tak jisty, vim ze kolegove nakladatele ted u spousty starsich knizek slozite resi prava na vydani ve forme ebooku, protoze puvodni nakladatelske smlouvy to nepokryvaji.
Autorská citace #22
24.2.2012 19:07 - ShadoWWW
Bouchi: Ono je myslím ještě kvalitativní rozdíl mezi vydáním placeného ebooku knihy a uveřejnění v podstatě fanouškovského časopisu skoro 20 let starého (zvlášť když už tehdy stály ty časopisy pouhých 17 Kč).

Navíc, kde není žalobce, není soudce. A tady se jistě nikdo proti neozve.
Autorská citace #23
24.2.2012 20:18 - Bouchi
ShadoWWW píše:
zvlášť když už tehdy stály ty časopisy pouhých 17 Kč
Tehdy stala pouhych 17 Kc i Ikarie.
ShadoWWW píše:
tady se jistě nikdo proti neozve.
Nektere ty povidky vysly pozdeji i knizne, takze bych si uplne jistej nebyl.
Kazdopadne tak jako tak bude mit prednost nepovidkovy obsah, protoze o zpristupneni povidek uz se stara jeden obetavec na xtrance.
Autorská citace #24
27.2.2012 12:00 - DenGrasse
Bouchi píše:
Tim bych si nebyl tak jisty, vim ze kolegove nakladatele ted u spousty starsich knizek slozite resi prava na vydani ve forme ebooku, protoze puvodni nakladatelske smlouvy to nepokryvaji.
Nepokrývají. Kdo v té době mohl tušit, že něco takového přijde? Ale jak píše ShadoWWW, pokud se udělá i-verze časopisu, není to totéž jako vydat ebook.
Pokud něco vyšlo knižně, zřejmě tam nějaká práva proběhla; pokud o tom víš, samozřejmě je leoší se dotázat v dotyčném vydavatelství.
A samozřejmě, pokud se někdo ozve že nesouhlasí se zveřejněním, je slušné mu vyhovět.
Nicméně, pravděpodobnost, že vznikne někomu škoda (což je podstatou otázky ohledně autorských práv) je v tomto případě mizivá.
Autorská citace #25
19.9.2012 17:18 - Wolfus
Pred par dnami sa mi na inzerat podarilo zohnat cisla 1/94-2/95 v genialnom stave. Akurat v jednom chyba galeria, ale to ma az tak netrapi. Chyba mi uz len 3/95 a budem mat komplet. Zatial by mi stacil aj skenovany. Pisal som PM chrochtovi, ale zatial sa neozval. Nemal by ho pripadne niekto iny?
Autorská citace #26
20.9.2012 14:32 - Wolfus
Vybavene - velka vdaka za pomoc!
Autorská citace #27
19.12.2013 00:04 - Gurney
Už poněkolikáté mě napadlo, že bych moc rád prolistoval nějaká starší čísla Dechu Draka (t.j. hlavně ty z dob kdy to ještě byl časák v A5 a nebyl zakopán do Pevnosti) pro zajímavost a třeba i nějakou tu inspiraci, takže se zeptám natvrdo - dá se někde sehnat více či méně kompletní archiv naskenovaných DDček?

Na ulozto se dá sehnat jen pár prvních čísel a na altařích strnkách není kromě pár úvodníků vůbec nic (a vzhledem k tomu že na web Altaru nikdo nesáhl už tři roky, nevěřím že se to někdy posune z fáze "jak by bylo pěkné, jen kdyby to šlo...") a tak by bylo velmi záslužné kdyby někdo ty skeny samizdatově vyrobil.

Pokud takový archiv existuje, ale nechcete se o tom veřejně šířit, poprosím o zprávu do PM. Předem moc díky třeba i za nekompletní komplet :)
Autorská citace #28
19.12.2013 07:36 - Merlin
Gurney: když se připomeneš na příští sraz :) půjčím ti originály :)
Autorská citace #29
19.12.2013 10:21 - sirien
...a rovnou ten archiv můžete vytvořit, je to jen pár tisíc přehození stránek ve skeneru :p
Autorská citace #30
19.12.2013 14:03 - chrochta
Pro někoho jsem pár čísel už skenoval. Předpokládám, že to tedy někdo už tvořil/ tvoří.
Autorská citace #31
21.12.2013 08:12 - ShadoWWW
Jsou tam další dvě čísla - 2/95 a 3/95.

Nevím, jestli je to nostalgií, ale i po těch letech si DD moc rád přečtu. Dokonce radši než nový Drakkar. Je tam pro mě stále něco zajímavého. Povídky jako Cesta do Valúzie nebo Conan a pátek třináctého jsou už klasika. :-)
Autorská citace #32
21.12.2013 11:24 - Bouchi
Gurney píše:
Na ulozto se dá sehnat jen pár prvních čísel a na altařích strnkách není kromě pár úvodníků vůbec nic (a vzhledem k tomu že na web Altaru nikdo nesáhl už tři roky, nevěřím že se to někdy posune z fáze "jak by bylo pěkné, jen kdyby to šlo...") a tak by bylo velmi záslužné kdyby někdo ty skeny samizdatově vyrobil.

Aktuální stav je takový:
1) V todo listu mám zveřejnění zbylých čísel z "pevnostních" DD. To není příliš časově náročné, měl bych se k tomu dostat teď mezi svátky. Sekundárně i zveřejnění obsahu v HTML, což ale tolik nespěchá, když budou PDF.
2) Ročníky 1997-2006 jsou sázené ještě ve starším Quarku, možná by bylo smysluplnější udělat konverzi do InDesignu a generovat PDF z něj. Ale to už má nižší prioritu. (Ta konverze není zas tak stoprocentní, onehdá jsem takhle vyzobával asterionské povídky pro jeden mikronákladový sborník a bylo s tím práce až až.)
3) Ročníky 1994-1996 nemám ani v sazbě (jen zdrojové texty), ale možná bude mít nějaké zálohy Sansom.
Autorská citace #33
21.12.2013 16:06 - Gurney
Bouchi: V tom případě nezbývá něž popřát hodně zdaru při zveřejňování DD.
Autorská citace #34
22.10.2014 10:38 - Bork
Tady je kompletní databáze časopisu Dech Draka.

http://aleph.vkol.cz/F?func=find-c&ccl_term=sys=000330942&local_base=svk01#.VEdsm_msVvA
Autorská citace #35
22.10.2014 10:45 - PetrH
husty :) jeste mit pin a neci cislo prukajdy
Autorská citace #36
22.10.2014 11:18 - ShadoWWW
Hustý. Škoda, že nebydlím v Olomouci. :(
Autorská citace #37
20.6.2017 11:08 - KodymKa
Nevíte prosím o nějakém pokroku? Nebo koupím v papíru
Autorská citace #38
29.7.2019 20:45 - ShadoWWW
Bouchi píše:
Aktuální stav je takový:
1) V todo listu mám zveřejnění zbylých čísel z "pevnostních" DD. To není příliš časově náročné, měl bych se k tomu dostat teď mezi svátky. Sekundárně i zveřejnění obsahu v HTML, což ale tolik nespěchá, když budou PDF.
2) Ročníky 1997-2006 jsou sázené ještě ve starším Quarku, možná by bylo smysluplnější udělat konverzi do InDesignu a generovat PDF z něj. Ale to už má nižší prioritu. (Ta konverze není zas tak stoprocentní, onehdá jsem takhle vyzobával asterionské povídky pro jeden mikronákladový sborník a bylo s tím práce až až.)
3) Ročníky 1994-1996 nemám ani v sazbě (jen zdrojové texty), ale možná bude mít nějaké zálohy Sansom.

Nějaké nové info k tomuto?
Autorská citace #39
2.8.2019 12:13 - Boldrick
Jestli by to nějak pomohlo mám Dech draka 1 a 2 1994, mohu se pokusit naskenovat.
Autorská citace #40
4.2.2022 18:28 - Bouchi
Našel jsem prastarou hromádku "zbytkových tisků" fanzinovych Dechů draka (1-3/93). Kdybych dokopiroval chybějící dvojlisty, dalo by se takhle vyrobit 5-15 kusů každého čísla. Byli by nějací sberatelsti zájemci?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.077140808105469 secREMOTE_IP: 18.209.63.120