Střípky

ShadoWWW
14.2.2012 08:54
Dech draka
Během pročítání Quentinova blogu a Metagame blogu jsem na vlně old schoolu zatoužil přečíst si staré Dechy draka. Zašel jsem do sklepa, ale zjistil jsem, že se mi během stěhování ztratily staré ročníky z 90. let. Mám už jen 2001 a novější. A přitom jsem měl všechna čísla už od 1/1994 - úplně prvního čísla, kde byl recept na Lembas. :-)

Hledal jsem po netu, ale našel jsem jen akorát PDFka na altařím webu, ale tam jsou jen ročníky 2007 - 2009. To vážně nikdo nemá ty stará čísla z devadesátých let, že by je mohl naskenovat??? IMHO dva první ročníky byly nejlepší. V DD začínala řada autorů fantaasy - vzpomínám si třeba na vtipnou parodii Cesta do Valúzie od Davida Jeřábka, která má hodnocení na Legii dokonce 90%! Jestli si dobře vzpomínám, tak už první číslo DD mělo 64 stran! Shodou okolností jsem byl dnes v obchodě, kde měli Pevnost a díval jsem se, že Dech draka v Pevnosti je opravdu tragédie - jen 7 (slovy sedm!) stran. Jeden článek o Asterionu a jeden s náměty na dobrodružství v DrD2. Je smutné, kam to DD dopracoval. A přitom, kdyby vycházel DD byť jen v takovém formátu, jako v 90. letech, tak bych si ho moc rád kupoval.

Když se rozlédnete po internetu, velmi snadno najdete v PDF všechna čísla magazínů Dragon a Dungeon. Dokonce i ta ze 70. let! Volně ke stažení. Myslím, že DD by si taky zasloužil podobnou poctu. A myslím, že by si ho i dnes přečetlo dost lidí. Zvlášť dnes, když se dostává opět do módy old school.

Znáte někoho, kdo má stará čísla Dechu draka (z 90. let)? Pojďme je naskenovat a udělat podobnou galerii, jako mají časopisy o D&D nebo Šavlozubá veverka.
Autorská citace #1
14.2.2012 09:07 - Vojtěch
Souhlas, že ve starších číslech, to bylo nějak zábavnější... a není to nostalgií, ty starší jsem dočítal zpětně.
Autorská citace #2
14.2.2012 09:51 - alef0
Bedáky sú síce skvelé, ale taký je fakt. Autori, produktivita, čas, peniaze, dopad internetu. Mnohokrát omieľaná debata.

Ale kdesi doma mám zopár čísiel Pevnosti, kde sú tie staré Sebove recenzie na WoD a podobne, to tiež mám v úmysle raz naskenovať, lebo je to história.
Autorská citace #3
14.2.2012 10:17 - klaymen
Ja mam doma asi tri alebo styri cisla Dechu draka - zhruba '96 az '98. Ked pridem domov z prace tak to v priebehu dneska pozriem a napisem sem ze ktore cisla to konkretne su.
Autorská citace #4
14.2.2012 11:34 - Merlin
Měl bych mít doma prakticky všechny...podívám se na přesnou dataci
Autorská citace #5
14.2.2012 20:53 - klaymen
No nic, I fail. Tie co mam su z neskorsej doby nez som si povodne myslel - 5/99, 1/00, 4/00 a 5/04. Takze nebudem bohvieako napomocny.
Autorská citace #6
15.2.2012 08:12 - Merlin
Shadow: tak už je vytahuju z různých skulin, kdy byly mnoho let ukryty..nicméně..určitě nemám čas, ani morál to skenovat...takže se musí vymyslet způsob, jak by to případně šlo dělat
Autorská citace #7
15.2.2012 08:53 - crowen
Bouchiho ste sa nikto nepytali, ci by na web nehodil aj zvysok DD? Pripadne ze by ste mu s tym pomohli, keby vam dodal materialy?
Autorská citace #8
17.2.2012 07:11 - Malfin
Taky něco mám, ale myslím, že je to novější. Podívám se a dám vědět.
Autorská citace #9
17.2.2012 21:09 - chrochta
Mám kompletní sbírku, a tři dokonce už naskenované (1/94, 5/94, 3/95). Během zítřka pošlu.

Ale s Dechem draka je spíše jiný problém: když se odmyslí povídky, knižní recenze, články a další věci "obhospodařované" Pevností, tak tam toho moc nezůstane. A lidé jsou nějací líní tvořit doupata - třeba David Sbíral kdysi vytvořil obří Daer-Venen, a co se objevuje v posledních ročnících?
Autorská citace #10
17.2.2012 21:14 - ShadoWWW
Super! Otázka na admini Kostky: šlo by vytvořit projekt tady na Kostce a nahrát to sem?
Autorská citace #11
18.2.2012 14:22 - Alnag
Pokud by s tím Bouchi souhlasil, tak by v umístění asi nebyl problém. Ale jednak skutečně existuje ten web s Dechy draka (a přijde mi plodnější, kdyby se dotáhl). A pak jsou tu autorská práva... že?
Autorská citace #12
18.2.2012 21:40 - ShadoWWW
Myslím, že s těmi právy to bude složitější. Protože Dech draka původně vydával Rostislav Řeha. Až od některého pozdějšího ročníku přešlo vydávání pod Altar. To je IMHo taky důvod, proč na webu Altaru jsou jen novější ročníky.
Autorská citace #13
19.2.2012 09:08 - iel
Nejlepší jsou stejně originály. Některá čísla Dechu Draka (asi 14 čísel) z let 1997-1999 mají v knihkupectví Wales. Samozřejmě mají tam i pozdější čísla z počátku prvních let 21. století.
Autorská citace #14
19.2.2012 09:30 - OzzKar
takže ty poválečné už nevedou?
Autorská citace #15
20.2.2012 07:33 - Bouchi
Alnag píše:
Ale jednak skutečně existuje ten web s Dechy draka (a přijde mi plodnější, kdyby se dotáhl).
Mne taky. Je to otazka clovekohodin.
ShadoWWW píše:
Myslím, že s těmi právy to bude složitější. Protože Dech draka původně vydával Rostislav Řeha. Až od některého pozdějšího ročníku přešlo vydávání pod Altar.
Formalni detail - Rosta byl oficialne vydavatelem jen v roce 1994, nez jsem si zaridil zivnostak. Pak uz jsme ho vydavali spolecne a po nekolika letech jsme se spojili s Altarem. A jelikoz Rosta je stale v Altaru spolecnikem, tak v tomhle smeru problem neni. Je jinde - na drtivou vetsinu autoru z prvni dekady uz zkratka nemame kontakty, tudiz ani moznost vyzadat si souhlas se zverejnenim na webu (ackoli predpokladam ze by jim to asi nevadilo; nejmensi jistotu mam v tomhle smeru u povidek).
ShadoWWW píše:
To je IMHo taky důvod, proč na webu Altaru jsou jen novější ročníky.
Jeden duvod jsou ty ztracene kontakty a tim padem temer nemoznost ziskat oficialni souhlas autoru. Druhy duvod je ze prvni tri rocniky se sazely v hodne starem softu a i kdyby se ho nekde povedlo rozbehnout v identicke konfiguraci, tak archivy sazby jsou neuplne. Ale zdrojove texty jednotlivych clanku by mely byt vetsinou k dispozici, takze pokud by se nekomu chtelo prevadet je do XML, muzu je (vyjma povidek, duvod viz vyse) poskytnout a po prevodu vyvesit na web DD (jako je tam treba Jersonuv clanek o multikampani z rocniku 2007).
Od dalsich rocniku by uz archivy mely byt kompletni, takze tam je to, co se tyce zverejneni celych cisel v PDF, predevsim otazka casu a pouzitelnosti softu (2007 se preslo na InDesign). Plus opet souhlasu autoru, hlavne u povidek (od nekterych souhlas mam, na jine bohuzel nemam ty kontakty). Jinak o prevodu do XML plati totez co u prvnich tri rocniku.
Autorská citace #16
20.2.2012 09:00 - ShadoWWW
Bouchi: S převodem klidně pomohu. BTW Právě v InDesignu by šla šablona starých Dechů draka vytvořit poměrně jednoduše. Největší problém by mohly být akorát fonty. (Ale i ty by v nejhorším šly vytvořit znovu.)

Je škoda, že si DD nevymohl minimálně i pozdější uveřejňování. Co vím, tak např. WotC má práva znovuvydávat staré moduly D&D (jak to činí např. teď, když vydává limitované množství OD&D). A má také práva na znovuvydávání starých Dragonů a Dungeonů.
Autorská citace #17
20.2.2012 09:11 - Bouchi
ShadoWWW píše:
S převodem klidně pomohu.
Dik. Dodam ti tedy zdroje.
ShadoWWW píše:
Právě v InDesignu by šla šablona starých Dechů draka vytvořit poměrně jednoduše.
Coz o to, sla, ale jiste sis vsiml, jake graficke zhuverislosti jsme tenkrat provadeli napriklad u nadpisu. A vsechno to znovu vysazet, to je vec kterou bych mel v prioritach opravdu nizko.
ShadoWWW píše:
Je škoda, že si DD nevymohl minimálně i pozdější uveřejňování.
No, tistena reedice by problem nebyl (tedy z hleddiska prav; ekonomicky by se to samozrejme nevyplatilo), ale elektronicke uverejnovani tehdy nikoho nenapadlo, web byl teprve v plenkach.
(Jak uz jsem napsal, osobne si myslim, ze v 99 % pripadu by to byla jen formalita, ale ty kontakty proste nejsou.)
Autorská citace #18
20.2.2012 09:32 - iel
iel píše:
Nejlepší jsou stejně originály. Některá čísla Dechu Draka (asi 14 čísel) z let 1997-1999 mají v knihkupectví Wales. Samozřejmě mají tam i pozdější čísla z počátku prvních let 21. století.

OzzKar píše:
takže ty poválečné už nevedou?


Ve Walesu asi už víc nemají (třebaže jsou na druhou stranu schopni sehnat i některé starší oficiálně nedostupné produkty), ale nově jsem si všiml, že na E-shopu Altaru mají nabízet i ještě starší čísla Dechu draka. Mají tam mít čísla 4, 5, 6 z roku 1995 a celý ročník 1996 a 1997. Samozřejmě nevím, jestli je nabídka ještě aktuální, třebaže to vypadá nadějně.
Autorská citace #19
20.2.2012 09:32 - Bouchi
4,5,6/95 k dispozici jsou.
Z 96 uz myslim nejsou 1 a 2, z 97 mozna uz taky nejaka nejsou.
Budu v nejblizsich mesicich delat velkou kontrolu, protoze starsi DD jsou v dusledku ruznych vratek uskladnene na trech ruznych mistech (nastesti tedy ne v ruznych mestech).
Kazdopadne obecne se da rict, ze od rocniku 1997 dal by mela byt (po te kontrole) k dispozici vetsina cisel, az na nejakych 5-6.
Autorská citace #20
24.2.2012 16:50 - DenGrasse
Bouchi: s autorskými právy by být problém neměl, pokud jednou souhlasili s otištěním v časopisu. Pokud se případně na web vyvěsí něco ve smyslu "pokud je na tomto webu uveřejněn materiál k němuž máte autorská práva a nesouhlasíte s jeho uveřejněním, ozvěte se redakci" nemělo by dojít k žádné kolizi.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08893609046936 secREMOTE_IP: 3.238.233.189