Střípky

brundibar
15.2.2012 17:00
Crowdfunding (kickstarter etc.)
Zajímá mě jestli máte někdo zkušenost s Kickstarterem.

Jde o způsob jak získat publicitu a prostředky pro svůj kreativní počin.

Prostředník si sice vezme 5-10%, ale na druhou stranu je to cesta jak získat sponzorský příspěvek nemalé výše na který by jinak takový kreativec nedosáhl.

více tady Kickstarter.com

U nás se chystá podobný projekt Starthead
(díky crowenovi za info)
4.5.2021 16:44 - LokiB
ShadoWWW píše:
Ty potřebuješ vygenerovat peníze před natáčením, ne po něm.


Tohle mě zaujalo ... je nějaký nápad, jak toho (rozumně) dosáhnout v daném odvětví? Přímo cítím podnikatelský potenciál :)
4.5.2021 16:46 - York
LokiB píše:
je nějaký nápad, jak toho (rozumně) dosáhnout v daném odvětví?


Soustředit se na reklamu, vizuály a budování hype.
4.5.2021 16:53 - Jezus
Navíc jsou nějaké díly Dračáku, takže už dává smysl říct: "jestli se vám líbily, přispějte na další než je zkusíme natočit, protože budou ještě epesnější." (o což se Gergon snaží).

Startovače, Patroni apod. mi právě dávají největší smysl, když na for fun (zadarmiko) produkt, na kterém se předvedeš, navážeš vybíráním peněz od jeho fanoušků na další.

Strengerům to vyšlo a od Kiraela je imho hezké, že přispěl svými postřehy do diskuse (byť z logiky věci o většině Gergon už samozřejmě věděl/znal).
4.5.2021 16:53 - Naoki
aneb to samé co musí člověk dělat u každého crowdfundingu
4.5.2021 16:56 - Corny
Shari: Ty jsou taky dobrý. Škoda, že většinou jsou ty kostky docela drahý a pak ještě zaplatíš skoro jednou tolik za dodávku.
Nebo jsou kostky jako tyhle https://www.kickstarter.com/projects/pixels-dice/pixels-the-electronic-dice/, kdy jen za jednu dáš docela drsný peníze :D
4.5.2021 17:01 - shari
Corny píše:
Nebo jsou kostky jako tyhle https://www.kickstarter.com/projects/pixels-dice/pixels-the-electronic-dice/, kdy jen za jednu dáš docela drsný peníze :D

Na ty jsem taky koukala. A vypadají fakt dobře. Ale na hraní už mi přijdou jako docela overkill.
4.5.2021 17:08 - Gergon
York píše:
Soustředit se na reklamu, vizuály a budování hype


Což se někomu dělá dost špatně, pokud je to jeho první projekt a nemá třeba žádné materiály, které by mohl prezentovat a na jejich vytvoření už potřebuje ty finance. To není můj případ, máme tři Dračáky, jen konstatuju, že to není vždy tak snadné vytvořit reklamu a hype před vybráním peněz.
4.5.2021 17:09 - Jezus
Tak do d20 bych bez poštovnýho možná šel :-)

A vezměte si, jak cool by mohlo vypadat hodit fireball s těmahle šestistěnkama a ještě je nějak sincnout, aby udělali plamenný efekt :-D
4.5.2021 17:12 - Gergon
Kirael píše:
naše komunita se jednou jedinkrát vyhradila proti něčemu

Tohle nemůžeš myslet vážně - "jednou jedinkrát vyhradila"...
4.5.2021 17:14 - Jezus
Gergon: Je to tak. Ostatně imho i proto částečně pohořeli Krotitelé draků, protože prostě neměli ten solidní "meziprodukt", na kterém by vybudovali hype, a rovnou šli do rizika "megaprodukce".
Strangeři v zásadě předvedli nějakou hru za polních podmínek, pak budovali nějakou "značku" (a povědomí) a pak požádali o podporu na navazující projekt.

U tebe mě mrzí, že to vázne, mám za to, že je to i tím, že internety jsou trochu jako počasí - nedají se předpovídat moc dopředu :-/
4.5.2021 17:30 - Kirael
Gergon - Teď jsem reagoval na aktivity naší komunity na Discordu, na kterou Sirien narážel. Věci, co řešili i naši diváci a kde byla debata o turnaji Hlídky. Jinak u nás neřešíme jiné projekty ani jiné tvůrce a nikoho nehejtíme. U tebe u videa v komentářích jsme si vyměnili 3-5 názorů na Hlídku, ale to opravdu nepovažuju jako nějaké "vyhrazování" a "hejtění". Pak vím, že ti občas píše v komentářích Martin z RPG forge, ale ten už u nás není, tj. za jeho vystupování zodpovědní nejsme. Pokud narážíš na něco jiného ještě, tak nevím na co.

Btw pokud děláš 2,5h video, kde hejtíš něčí práci, tak tě ale nemůže urazit, že se v komentářích pár lidí ozve. To jako opravdu ne.
4.5.2021 17:35 - York
Jezus: Krotitelé se podle mě s vybranou částou dostali vysoko nad jakýkoliv očekávání*. Chyba byla, že to s požadavkem přehnali.

* Což je teda díky tomu, že jim tam přihodil hodně velkou částku Skaven, ale to na věci nic nemění - oni k tomu Skavena přesvědčili, Gergon zjevně ne.

Což je, Gergone, mimochodem cesta, kterou by určitě stálo za to zkusit, pokud jsi to ještě neudělal. K JaD máš zjevně pozitivní vztah, třeba se se Skavenem dokážeš na něčem domluvit.
4.5.2021 17:39 - Gergon
Nehejtil jsem ničí práci, jen jsem říkal svoje názory, i dobré i špatné, a dokonce jsem se ve videu několikrát omluvil jestli tím někoho urazim, nebo se ho to dotklo a taky že jsou to moje názory a že jde o to že to nevyhovuje mě, ale někomu jinému to vyhovovat klidně může.
z vašeho discordu se mi pak donesly reakce jak "si Gergon sere do huby", jak je "podplácený Mytagem aby schválně kritizoval konkurenční produkt", jak "všichni co se mnou souhlasí jsou děti které ničemu nerozumí a jen žerou cokoliv co řeknu" atd... Tomu neříkám, že se pár lidí ozvalo a inteligentně argumentovalo proti tomu co jsem tvrdil já. Jestli těmhle reakcím na moje video kde rozebírám pravidla, ale s konkrétními argumenty - tudíž to není nějaký bezmyšlenkovitý hejt, kde bych tvrdil - že je to sračka, nikdo si to nekupujte.... říkáš že nehejtíte ani nerozebíráte jiné produkty, tak s tebou nemohu souhlasit.
Hodnotím komunitu jako celek, ty jsi v komentářích reagoval úplně v pohodě a jen jsme si v klidu vyměnili názory, Martin psal asi dvakrát, ale to neřeším.
4.5.2021 17:41 - Gergon
Se Skavenem domluvení jsme a oni už natáčení seriálu podpořili. Mluvil sjem o tom v několika videích. Ale nikdy jsem nepočítal s tím, že by Mytago bylo primárním finančním zdrojem, to vždy měli být fanoušci, pro které to natáčím.
4.5.2021 17:47 - York
Gergon píše:
Ale nikdy jsem nepočítal s tím, že by Mytago bylo primárním finančním zdrojem, to vždy měli být fanoušci, pro které to natáčím.


No zatím vím o jedinym "průzkumu" tohohle druhu byznisu, a to je právě kickstarter Krotitelů. A podle něj bych spíš počítal s tím, že to bude naopak a podržet tě může právě jen nějakej silnej investor.

Časem se to nejspíš změní, ale aktuálně u nás diváci na crowdfunding těhle věcí nejsou zvyklí. To je holt důsledek toho, že jsi jeden z prvních, kdo se o to snaží, takže nemůžeš stavět na zavedenym trhu, musíš ho nejdřív vybudovat. Na druhou stranu díky tomu máš minimální konkurenci.
4.5.2021 18:00 - Kirael
A jo, to máš pravdu. Na to jsem zapomněl.
Tak to musím poupravit z "máme netoxickou komunitu" na "máme komunitu, která se ozve, když někoho brání". A to mi zas tak nevadí. Kdybychom měli komunitu, která útočí na jiné lidi, kteří se snaží tvořit, to by mě mrzelo.

Až někdo něco vydá a my mu to rozcupujem pro zábavu, tak pak budu přesvědčený, že máme toxic lidi.

A aby nedošlo k mýlce opět : není to narážka tvou komunitu. Tu já ani neznám.

Ale pro dnešek končím. Nechci tady Sirienovi spamovat.
4.5.2021 18:05 - sirien
York píše:
Což je teda díky tomu, že jim tam přihodil hodně velkou částku Skaven

Ve skutečnosti to byl PR fake, z té vybrané částky byly od firemních sponzorů asi 2/3.
4.5.2021 18:16 - Jezus
Kirael píše:
Tak to musím poupravit z "máme netoxickou komunitu" na "máme komunitu, která se ozve, když někoho brání".


Abychom si rozuměli: Bránit někoho znamená buď podpořit protinázor nebo se ho zastat ("mě produkt připadá super"), nebo nějak formulovat protiargument ("tohle je standardní vyhodnocovací procedura s plusy a mínusy...").

Neznamená
to nadávat autorovi kritiky. To je právě ta toxická věc.

Já vám přeju solidní fanouškovskou základnu - imho Strangeří hraní patří k těm lepším, co jsem viděl, takže je i zasloužená. Chápu, že nemůžete moderovat svšechno, ale neměli byste se pak divit, že tu komunitu označí někdo za hejtry nebo toxickou, když nadávají autorovi kritiky nebo nerozlišují mezi někým, kdo v nějaké recenzi poukázal na x věcí a tím, kdo z toho vytáhl narážky na nevhodný obsah pro děti a skutečně na tohle téma rozjel hejt.

Možná je to "bránění", ale nedovolené a hlavně - špatným směrem.
4.5.2021 18:18 - shari

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084846019744873 secREMOTE_IP: 3.236.139.73