Střípky

brundibar
15.2.2012 17:00
Crowdfunding (kickstarter etc.)
Zajímá mě jestli máte někdo zkušenost s Kickstarterem.

Jde o způsob jak získat publicitu a prostředky pro svůj kreativní počin.

Prostředník si sice vezme 5-10%, ale na druhou stranu je to cesta jak získat sponzorský příspěvek nemalé výše na který by jinak takový kreativec nedosáhl.

více tady Kickstarter.com

U nás se chystá podobný projekt Starthead
(díky crowenovi za info)
4.5.2021 18:26 - Aegnor
Nowhereville vypadá na první pohled docela zajímavě.

A znovu si povzdechnu, že pro řešení domnělé toxicity komunity tu máme vhodnější témata.
4.5.2021 18:49 - Jarik
Když nad tím přemýšlím, Tak je to běžný současný vývoj.
Kdo chce dělat filmy, Tak to srovnává s Dracaky. A ty se už docela vypotrebovali- pro naši kotlinu.

Kdo chce dělat RPG, ten je srovnávám s těmi, kdo produkují obsah každý týden... A na svých DC mají trvalou službu... Krotitele, Na tahu, S&D,...
My ostatní - já, Gergon, RPG Forge,... jsme jen filler/ vlog,... treba dobry, ale s mensim zásahem.

A jak se tu řeší i v rámci pravidel. Podpořit produkt, který jsem nemohl vidět aspoň z půlky, se teď nenosí.

Je to vše smutné, pro autory, ale pravdivě.
4.5.2021 18:54 - Gergon
Mě překvapuje i Kiraelův úhel pohledu - Gergonovo video kde má výtky proti produktu, ale podložené argumenty i s návrhy jak to udělat jinak možná lépe, a dokonce s omluvami i vysvětlením že je to pouze osobní názor- je hejt. Ale očividné urážky, nadávky a nesmyslná kritika komunity DH je normální komentář pod videem =)

Ale zpátky ke crowdfundingu - je to náročné a těžko hledat sponzory a investory. Komunita skutečně není tak silná a když už se někomu něco zadaří, tak to občas vyšumí do ztracena. Případně to zazdí samotná platforma - viz,. Startovač, s tím máme takové každodenní problémy, že se nedivím, že Strangeři odešli.

Produkují obsah každý týden? Já produkuju čistě fantasy videa dvakrát týdně a to v délce 20-40 minut každé. K tomu teda jedno nesouvisející video, které nepočítám. Ale tak úplně bych to nepovažoval za filler svůj obsah. A od toho týdne jsem přibral na svůj kanál i mladší skupinu hráčů, kteří budou pravidelně streamovat, takže můj kanál bude v podstatě produkovat 4 videa každý týden, z toho 3 v délce přesahující 20 minut pro fantasy komunitu. Nevím co víc dělat. Na marketing, sociální sítě, propagaci jsem levej, chci tvořit, neumím se prodávat a vystavovat a propagovat a tak podobně. Ale vím, že by to pomohlo tohle umět =)
4.5.2021 19:38 - Kirael
Ten úhel pohledu je o tom, že i když jsi se tam omlouval a vysvětloval, jak to myslíš dobře, tak to podáni a jízlivé poznámku celou dobu jak ve videu tak i v komentech tomu vůbec nenasvědčovaly. Ale já neočekávám, že tě přesvědčím o svém názoru, takže to by byla ztráta času tady řešit. Navíc je to crowfundingové fórum, takže už se opravdu odsuď pakuju :)
4.5.2021 20:24 - LokiB
Gergon: předem se omlouvám za svůj názor, snad tím neurazím, ale kromě možnosti, že komunita není dost silná, je tu taky možnost, že té komunitě nic moc zajímavého není nabízeno. jakkoli se nechci pasovat do pozice průměrného člena komunity, protože o ní opravdu přehled nemám a mohl bych se šeredně seknout, tak svým způsobem jsem taková jakože "cílovka" ... fantasy a hraní RPG se věnuju 30 let, s penězma problém nemám, každý měsíc několik tisíc za věci související s RPG utratím (online produkty, předplatné nástrojů pro hru na různých platformách, fyzické materiály, kickstartery, balíčky karet, youtube kanály ... dokonce i tu Dračí Hlídku jsem si koupil a neprodal :)) ale ze zde zmiňovaných českých "tvůrců online obsahu" mi nic nepřišlo nějak zajímavé na to, abych měl zájem to sledovat či sledovat a podporovat finančně.
Těžko se to píše, aby to neznělo nějak blbě ... ale nějak moc tu není český twitch či youtube kanál, kde by mě představitelé spíše neiritovali :( Možná tu je, já ho nehledal nijak usilovně, ale ty kanály, které jsem viděl (namátkou třeba Mrkew a spol, pár tvých videí ...), jako je to asi záslužné (podle zdejších komentářů) je to chvílihodné, ale pro mě to není zajímavé a nepřijde mi to kvalitní. Probůh tím neříkám, že bych to sám uměl byť jen vzdáleně tak dobře, to v žádném případě, znám své meze. Stejně jako třeba nepůjdu do pěvecké soutěže, protože na to také nemám nadání. Někdy holt nadšení nestačí.

Na otázku, co víc dělat, by se mi chtělo říc ... co tam dát někoho, na koho budou lidi rádi koukat (tím nemyslím, že to má být modelka, aby zas někdo nehodil debatu jinam), koho budou rádi poslouchat a bude mít zajímavý projev.

Každý holt není David Letterman, i když talk show může zkusit dělat každý. Někdo uspěje, někdo ne.
Nebo kolik lidí dělá pořady třeba o fyzice, ale holt kanálů jako PBSSpaceTime, Vsauce, Veritasium nebo Dr.Becky taky není nějak strašně moc.

No a různé dohadování o tom, kdo je více toxický nebo nefér ... tak to tomu taky nepřidává. To má smysl až budete mít každý sto tisíc sledovatelů, dřív asi ne :)


TL;DR ... na komunitu bych to neházel. Když bude obsah kvalitní a podání výborné, sledovatelé i podporovatelé se najdou. A není to o mnoha kamerách a dokonalých mikrofonech. Ano, čas a úsilí je určitě nutnou, nikoli však postačující podmínkou.
4.5.2021 20:50 - Šaman
Ty zaklínačské se mi líbí, ale celkově mě nejvíc oslovují takové kostky, které vypadají, že se s nimi hrály vrchcáby před několika sty lety. Všechny tyhle moderní sety jsou na mě až moc moderní.

Dodatek: Aha, ona tu byla ještě další stránka. Týká se to samozřejmě těch kostek z minulé stránky.
Spolu s dalšími příspěvky mě to ale přivádí na myšlenku: Jestli je o další obsah opravdu takový zájem? Kdyby někdo řekl, že chce vytvořit zaklínačské kostky, určitě mu řeknu že to je super nápad. Ale pak bych si možna koupil šestistěnku, možná vůbec. Možná bych si vzal zadarmo kostku z čověče nezlob se, přestože není tak pěkná a řemeslně propracovaná. To jen taková úvaha, že komentáře jsou jedna věc, ale opravdový zájem o produkt je věc druhá.
4.5.2021 21:03 - Corny
Docela mě zaujalo tohle : Ginny Di’s Library of Witticisms

Šaman: Mě připadá, že zrovna do DnD lidi kupují ty kostky docela ve velkém. Ostatně třeba v US je hodně populární takový ten styl hraní DnD, kdy máš tunu figurek, hromadu spešl kostek, terény, atd.
4.5.2021 21:07 - Šaman
Corny: Jo, DnD je celý set, takže tam je jiná situace. Ale šestka je pro mě prostě jediná pravá kostka. :)
4.5.2021 21:17 - shari
Co se kostek týče, tak se mi opravdu hodně líbí ty od PolyHero - jejich poslední kickstarter je sice už ukončený, ale dá se předpokládat, že až dořeší tenhle, začnou nový. :)
4.5.2021 21:24 - Corny
Shari: To je hodně zajímavý koncept. S tím může být docela psina házet
Šaman: CO si budeme vyprávět, já taky beru šestistěnku jako královnu kostek :)
4.5.2021 21:43 - Dukolm
PolyHero jsou pěkný ale na živo už tak ne. Obzvláště ty d20.
4.5.2021 21:45 - Log 1=0
Dokud nebudou mít Warlock set, tak mne nezajímají.
4.5.2021 21:59 - shari
Dukolm: na druhou stranu takové d4 používám běžně místo standardních. :)
4.5.2021 22:26 - Gergon
LokiB píše:
snad tím neurazím,

Nejsem vůbec uražen, i to je možné. Kdyby můj kanál neměl sledovanost a nepsalo by mi desítky lidí že chtějí Dračák 4, tak bych to s klidným srdcem vzal, že prostě nic zajímavého nenabízím, a bez problémů bych přestal natáčet, protože by to pro mě nemělo smysl, pokud by to nikomu nic nedávalo. Ale tak to není, aspoň to tak nevypadá.
Mě spíš zaráží ten přístup kdy lidi píšou - moc mi tvůj kanál pomáhá, ej to super, hodně nám pomohl, děkuju za tvoje pořady, videa co děláš jsou super ... jo ale nepřispěju ti ani 20 korun, za to mi to už nestojí. Ale to je asi normální lidská povaha. Jsou všichni happy za to co je zadarmo, ale přispět něčím, at už finančně nebo pomocí, to ne. To mě asi mrzí víc.

Nebo možná jen nerozumím současné mentalitě lidstva. Kdy někteří (nemyslím sebe) tvoří zajímavé náročné věci a nesetkají se s uznáním ani úspěchem a pak přijde debil v růžových brýlích, dělá ze sebe 30 vteřin dementa a nasbírá miliony lajků a statisíce odběratelů.
4.5.2021 22:41 - York
Gergon píše:
Nebo možná jen nerozumím současné mentalitě lidstva.


Na tom není nic nepochopitelnýho. V naší společnosti je logický je chovat se tržně tj. za produkt zaplatit co nejmíň. Platit za něco, za co platit nemusíš, je nelogický, divný. Tak jsme všichni vychovaní.
4.5.2021 23:45 - LokiB
Gergon: a to se nějak liší od mentality lidstva kdykoli předtím? neřekl bych.

já vidím ten problém v tom "několik desítek lidí" ... to je prostě hrozně málo. Vím, náš trh je malý, není nás miliarda ani 500 milionů, tam se pár desítek tisíc příznivců hledá snáz.
Ale se vzorkem pár desítek lidí, co se ozvali, je to těžké. Z toho nikdo ani neodhadne potenciál, jestli tam je, nebo ne. Jestli těch pár desítek lidí je třeba maximum, co to kdy přitáhne, nebo je to zlomek procenta, co by zájem měl, kdyby se o tom dozvěděli a třeba se ještě něco "zlepšilo" (nebudu spekulovat, jestli produkce, obsah nebo cokoli, je to prostě jen otázka)

Nejsem expert na online trh a marketing, dlouhodobě ale mám pocit, že v ČR ten potenciál platících zájemců o cokoli z tohoto ranku bude spíše v těch desítkách. A dnešní doba tomu obecně moc neprospěla.

otázka je, jestli máš chuť, sílu a možnost dělat třeba nějaký obsah "jenom placený", s tím, že ho třeba dlouho neuvidí nikdo, a možná se časem nějací lidé najdou.

V tomhle vidím přínos crowfundingu oběcně - dává možnost v reálném prostoru ověřit, jestli nějaký zájem mezi lidmi je. Upřímně - jestli se někdo nedozví o kampani crowfundingu, asi se nedozví ani o samotné věci.

York: no, takhle se chovala společnost i před 50 lety, v tom žádná změna není. a tehdy byla výchova jiná :)
4.5.2021 23:53 - York
LokiB píše:
a tehdy byla výchova jiná :)


Zas tak moc ne, o penězích to bylo vždycky. Spíš o to hůř, tehdy každou korunu počítal skoro každej.
5.5.2021 00:25 - LokiB
York: Tak asi jak kde :) V mém širším okolí to tak nebylo. A není to tak ani teď, když vidím svou rodinu, rodiny kamarádů, jejich děti a výchovu. Lidi nemají problém dát peníze za to, co je baví, co mají rádi. Za koníčky. A je to vidět i daleko tržnějších ekonomikách než je ta naše ... lidé za koníčky utrácejí, utrácejí za produkty, které pro ně mají hodnotu, i když nemusí
I z toho vyplývá moje přesvědčení, že kvalitní obsah si případné platící diváky najde.
5.5.2021 01:42 - York
Loki: Jasně, i u nás jsou lidi, který dávaj někomu prachy přes patreno čistě protože ho chtěj podpořit. Velká většina ale pořád chce mít pocit, že za svoje peníze dostali nějakou hodnotu, něco co nemůžou mít zadarmo.

Srovnej třeba nadanýho ilustrátora, kterej by v jednom případě na kickstartru chtěl prachy na sérii 50 obrázků nestvůr, který pak zadarmo zveřejní na svym webu (a nic víc), oproti tomu samýmu ilustrátorovi, kterej nakreslí ty samý obrázky, ale za tvůj pledge ti pošle výtisk bestiáře, kde ty obrázky budou.

Film, kterej zveřejníš na Yutubu, je ten první případ.
5.5.2021 06:02 - ShadoWWW
Gergon: Je taky možný, že tu sledovanost máš od dětí na základní či střední škole, kteří si ještě nemohou dovolit ti pravidelně platit Patreon a tvoje chvíle (jejich dospění) ještě přijde.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.066641092300415 secREMOTE_IP: 3.92.96.247