Střípky

Sparkle
8.2.2013 15:39
České RPG ceny
Po PragoFFestu jsme seděli v čajovně a v debatě vyvstal nápad, že u nás chybí něco jako Hra roku, prostě RPG ceny.

Jakkoli se to může zdát nesmyslné, když produktů je zoufale málo a dalších počinů jakbysmet, důvod proč nás to napadlo byl čistě pragmatický: aby se daly lépe propagovat české RPG produkty nerozhodným a konzervativním zákazníkům. Celé to začlo tak, že jsem se zmínila, že se mi nedaří v našem krámu lidem nabízet Příběhy Impéria. Že oni na to koukají, ale když jim povím co to je, tak mají jakoby strach, je to něco neznámýho, bojí se do toho jít. A že možná, kdyby ta hra dostala nějaký štempl "hra roku blabla", že by to mohl být právě ten argument, který by mohl ty lidi přesvědčit "jo, toto asi stojí za to, pojďme do toho".

Takže: myšlenka je taková, vymyslet něco jako "RPG ceny" (nebo pokud by se vítězové vybírali čistě na Kostce tak "Ceny d20" nebo něco takovýho), kde by se vybíral nějaký zajímavý počin a ten by dostal štempl. Štempl má sloužit k tomu, aby počin šel lépe propagovat u lidí, kteří do toho "až tak nevidí". Aby se o tom dala napsat zajímavá tisková zpráva a narvat do Fantasyplanetů, Pevností (či jak se to bude jmenovat, až to vzkřísej), Zatrolených her apod. Aby měl vydavatel argument, jak přesvědčit koncový krám, že má hru dát do regálu na lepší místo. Aby anotace k opengamingu dotyčného systému vypadala líp a přitáhla více lidí... tedy čistě pragmatické důvody.
Nemělo by být cílem mít tady elitistickou onanii, kde se poplácáváme po zádech, jací jsme "odborní".

Nápad, jak by to mohlo třeba fungovat:
Cena se uděluje 1x ročně.
1) Kategorie Psaný počin (hotová hra, setting, článek, rozbor, teorie, dobrodružství apod.)
2) Kategorie Ostatní (herní akce, con, sraz, propagační počin, happening...)
3) Průšvih roku :)
4) speciální cena, která by mohla, ale taky nemusela být pro daný rok udělena. Něco jako "Lifetime award" za již hotové a časem prověřené dílo, kde se na to autoři ani po pár letech nevyflákli, dlouhodobě fungující web apod.

Vaše nápady?
Autorská citace #21
8.2.2013 23:11 - Sparkle
alef0 píše:
kam je napr. hra, ktora je extremne podcenena, jej totalne chyba nejaky support, marketing a podobne, co je strasna skoda... s laskou spominam, ako ju v brlohu mali odlozenu vedla kociek, kde ju nik nemohol najst.


Co vím tak minimálně všecky pražský speciálky se Skaven onehdá snažil kontaktovat a KaM jim cpal. Tam byl imho jiný problém - on doufal, že ho podržej fanjšmekři a fantasáci, že si to koupěj z principu, ze sběratelství nebo jako dárek... a kdyby se to chytilo, rozjede propagaci i dál. Viz rpgf: od skaven » 15 pro 2010 19:16
Nicméně s distribucí to nebudeme nijak zvlášť hrotit, náklad byl 200 ks, budeme se jej snažit rozprodat ve fantasyobchodě.

No a výsledek se nedostavil, fantasáci a hráči ho nepodrželi, i když minimálně na rpgf probíhal okolo té hry obrovský hype jaký fakt onehdá nešel přehlídnout. No a teď si v porovnání s tím vemte Drd2, čehož se prodalo přes 2000. Kde jsou ti lidé, co si Drd2 koupili? Fajšmekři z RPGF a Mytago Fans to asi určitě nebudou, vzhledem k nepoměru mezi prodeji obou her.

Bouchi píše:
No, já mám inside info jiné, nicméně zatím trvá moratorium, takže aktuálně můžu napsat jen to, že podle mých informací ztrátová nebyla.


Hm pak ale někdo lže buď tobě, nebo na Facebooku.
Autorská citace #22
8.2.2013 23:16 - Sparkle
Alnag píše:
(Jedna z charakteristik mainstreamového RPG byla - alespoň svého času - vzrůstající komplexita a system mastery - možnost stát se expertem na hru).


Možná máš pravdu, že Pathfinder je skutečně v některých věcech extrémně blízký tomu, na co je zvyklý dračákysta. Ale jsou tyto věci schopny přebít fakt, že to je megabichle, drahá a v angličtině?

Alnag píše:
EDIT: A ještě dodatek. Tobě se z obchodního hlediska taky nevyplatí propagovat jiné hry než ty, které jedou formou "treadmill" (tj. dodatky, dodatky, dodatky...). Protože pokud prodáš hru, která zákazníkovi stačí, už ho nikdy neuvidíš. Pokud prodáš hru, ke které potřebuje/může chtít doplňky... uvidíš ho znovu, prodáš mu ještě něco atd.


Obchodní hledisko je v Čechách vcelku irelevantní, páč RPG se tu prodá tak málo, že ti to sotva pokryje náklady na administrativu, účetnictví a odpisy regálu v němž je to uskladněný. Pokud tu někdo prodává v obchodě RPG, tak proto, že je to jeho srdcovka a vybírá si tam ta RPG, která má nejradši a u nichž vidí potenciál pro lidi.
Autorská citace #23
8.2.2013 23:20 - Alnag
Sparkle píše:
Kde jsou ti lidé, co si Drd2 koupili?


2000 je strašně málo i na scéně RPG hráčů aktivních na netu, což je jen špička ledovce všech hráčů. Jen tady na kostce je registrováno cca 3.500 tisíce lidí. Podobně RPG fórum má asi 2.400 uživatelů. A z nich si třeba 10% koupilo DrD2 (+ dalších 90% je mimo dosah těchto dvou webů...)

Jinak na mne hype - jakýkoliv působí spíš jako rudý hadr na býka. Okamžitě mne to staví do ostražité pozice.
Autorská citace #24
8.2.2013 23:28 - Sparkle
Alnag píše:
Jinak na mne hype - jakýkoliv působí spíš jako rudý hadr na býka. Okamžitě mne to staví do ostražité pozice.


Zas tak drsný hype to nebyl, myslím že v Čechách nikdo pořádné hype k RPG vygenerovat neumí. (S výjimkou Voidu :) )
Autorská citace #25
8.2.2013 23:50 - Bouchi
Sparkle píše:
Hm pak ale někdo lže buď tobě, nebo na Facebooku.

Ne nutně. Na facebooku někdo (nevím kdo tu stránku spravuje) píše "Důvodem vydavatele jsou nízké prodeje." Tj. vydavatelka jako důvod uvádí nízké prodeje. Samozřejmě může být pravda, že vydavatelka toto tvrdí. Lhát může ona. Už proto, že tento důvod nevysvětluje (a ani vysvětlit nemůže) některé související okolnosti (včetně veřejně dostupných informací).
Autorská citace #26
9.2.2013 00:02 - alef0
k 4rocnemu casovemu rozsahu: len tolko, ze o styri roky ludia uz aj zabudnu, ze tu taka diskusia bola, mark my words. ale ja si rad pripijem v roku 2017 na 4 nove ceske hry

s pathfinderom mas pravdu, pomylil som sa pri citani vysledkov; to bola len okrajova poznamka k tomu, ze dnes je blud rozlisovat indie a nonindie, koncovemu zakaznikovi je to sum a fuck

rpg sa apparently nedaju predavat inak nez z lasky, to je vidiet aj vo svete, kde nastava prepad papierakov v prospech narastu pdfiek, naposledny na to rantovali v mongoose

uz som sa stratil, co je vlastne fundamentalna otazka kedze zjavne cenu nevie nik zorganizovat resp ucinok v porovnani s usilim je otazny
Autorská citace #27
9.2.2013 01:29 - pipux
K těm číslům: tak tedy, 2000 či 3000 lidí si koupilo DrD2? (dva příspěvky, dvě protichůdné informace)
Tak či onak, toto číslo je žalostně malé.

Co se registrovaných na D20 a RPGf týče, stačí vytasit dvě podpásovky:
-kolik % registrovaných má aspoň jeden příspěvek?
-kolik % se přihlásilo v posledním půl roce?
Je tu totiž generační obměna, resp. se tu a tam registuje nějaký bot/jednorázový stahovač překladů.

No. Pokud budu čistě hypoteticky chtít vydat nějaký produkt a budu počítat s tím, že zaujmu 10% hráčské základny ... tak ... meh.

Vážně, pokud jsou tato čísla relevantní, pak by člověk usilující o vydání nějakého settingu/systému měl zkusit třeba Kickstarter.

---

Nenadávám. Ale zase pragmaticky: kde jsou oslovitelné herní trhy, plné té naší mlčící masy v rámci ČR? A kde v rámci světa?
Autorská citace #28
9.2.2013 02:26 - alef0
vyhoda tvorby na kolene je, ze kreativne nie si obmedzovany ani neriesis % kolaca ako na nove, lebo aj tak nezarobis.

celosvetovy kontext: 2k je moment, ked mozes tancovat sv. gygaxa

na to, aby si mohol kickstartnut uspesne, potrebujes mat a) nejaky system v ruke b) bieleho kona v u.s. of a., c) zaucit ludi, ze ks je skvely. b) a c) su otazka casu, a) sa tuto nestane
Autorská citace #29
9.2.2013 08:25 - noir
Za člověka, co v časopisech pracoval docela dlouho: Že je časopis v plusu vůbec nic neznamená. Musí plnit plán-tedy musí být v plusu natolik, aby se pokryly nejen náklady jednoho časopisu, ale celého vydavatelského domu. A pokud Pevnost nesplnila ani Q4, tak by jedničku nezvládla určitě.
A popravdě, já už neviděl někoho číst Pevnost, ani nepamatuju. Zato na filmové projekce chodilo asi 5 lidí z Pevnosti - na normální lidi působili trošku jako proslavená Holubí letka...
Autorská citace #30
9.2.2013 08:35 - Bouchi
noir píše:
A pokud Pevnost nesplnila ani Q4, tak by jedničku nezvládla určitě.

Až na to, že vydavatelka se rozhodla ukončit vydávání ještě před tím, než byly známy výsledky Q4.
(Jak už jsem psal, tvrzení o nízké prodejnosti nevysvětluje související okolnosti, ba je s nimi někdy i v rozporu.)
Autorská citace #31
9.2.2013 08:45 - klaymen
Alef0: k tomu Tvojmu bodu b - KS uz ide zalozit aj v UK. Napriklad EN World zbiera peniaze na rebuild po tom ako ho hackli a majitel je anglican.
Autorská citace #32
9.2.2013 09:20 - Alnag
Pipux píše:
Co se registrovaných na D20 a RPGf týče, stačí vytasit dvě podpásovky:
-kolik % registrovaných má aspoň jeden příspěvek?
-kolik % se přihlásilo v posledním půl roce?
Je tu totiž generační obměna, resp. se tu a tam registuje nějaký bot/jednorázový stahovač překladů.


Uživatele bez příspěvků, kteří se tuším rok nepřihlásili čas od času promazáváme. Ale spíš ad hoc, nevím, kdy se to dělalo naposledy. Jen jsem chtěl dokumentovat, že 3.000 je sakra nízké číslo.
Autorská citace #33
9.2.2013 10:11 - noir
Bouchi: To je možný, podrobnosti neznám... Každopádně celý časopisecký trh je tak v pytli, že Pevnost asi neměla šanci.
Autorská citace #34
9.2.2013 10:16 - Pepa
Co se týče českých RPG cen, tak nápad to je pěkný, ale paradoxně vidím největší problém v tom slově "český". Protože českých RPG není ani 10:

Dračí doupě
Dračí doupě +
Dračí doupě 2
Stín meče
Hrdinové fantasy
Příběhy Impéria
Střepy snů
Kouzlem a mečem
Yrrhedesovo oko (to je pouze překlad)

Nevím, jestli do toho započítat Čas pro hrdiny a Omegu (tiskem nevyšly) a hry z RPG Kuchyně. Ty navíc dostávají svoje hodnocení už při soutěži. Takže ono prostě není ani moc co hodnotit...

@Pevnost: Pevnosti mi je docela líto. Kupoval jsem pravidelně a nestyděl se za to. Filmy, knihy, deskovky, počítačové hry, RPG, povídky - vše bylo na jednom místě. Co víc chtít?
Autorská citace #35
9.2.2013 11:24 - Bouchi
Pepa píše:
Nevím, jestli do toho započítat Čas pro hrdiny a Omegu (tiskem nevyšly) a hry z RPG Kuchyně.

Z Kuchyně vyšly tiskem (i když jen v Pevnosti - ale na druhé straně tím pádem v nákladu větším než kterákoli jiná česká RPG vyjma DrD 1.x (když vezmu souhrnem všechna vydání PPZ za těch 20 let)) Markusovy Časy se mění.

A z překladů ještě Shadowrun a Dobrodružná hra Pán prstenů.

A když se zmiňuješ o CPH a Omeze, které tiskem nevyšly, tak nezapomeň na Void ;)
Autorská citace #36
9.2.2013 11:56 - alef0
Píše:
Alef0: k tomu Tvojmu bodu b - KS uz ide zalozit aj v UK. Napriklad EN World zbiera peniaze na rebuild po tom ako ho hackli a majitel je anglican.

To som nevedel! (Čechám to nepomôže, ale je to krok k pozitívam.)

A nezabudnite zarátať ČaroDeja!
Autorská citace #37
9.2.2013 12:15 - Sparkle
Ono když by se to zjednodušilo na "jaký je podle vás nejzajímavější počin na české a slovenské RPG scéně za posledních 5 let", myslím že by se do toho narvalo hodně. Kromě her co uvedl Pepa taky všecky ty překlady, hry z RPG kuchyně, ale i komunitní počiny jako například slovenský Herocon vybudovaný z ničeho.
Autorská citace #38
9.2.2013 12:25 - alef0
Ako vravím, vymysli kategórie (resp. vylepši hore uvedené), vytvor dotazník, oblez fóra a legendy a máš!
Autorská citace #39
9.2.2013 12:29 - Colombo
Pořád je tu problém s tím, že by to byla jednorázová cena (po které neštěkne pes) nebo jednou za 4 roky, což je dost dlouho.

Napadlo mě, že by to mohla být kombinovaná cena s deskovkama atp., jeden rok tohle, druhý tamto... a pak od začátku. Jenže zase je problém s nedostatečnou prestiží/známostí/reklamou a pozorností. Chtělo by to do mainstream médií. A pokud zpopularizovat RPG, tak nejdříve ty více mainstream produkty (jako je RPG) a až potom (jak si lidi budou trochu pamatovat "vono je to néjaká cena") tak RPG a...
Autorská citace #40
9.2.2013 12:38 - Sparkle
Colombo: To už by potom muselo být něco jako Czech Geek awards, kde budou kategorie jako deskovka, RPG, web a akce. A nevím jak erudovaně by hlasovali o RPG lidi, kteří to zas tak moc nehrají a většina z nich zná akorát dračák...

Co se týče mainstream médií, myslím že na začátku budeme rádi, když to dostanem do fandovských médií typu Topzine, Fantasyplanet, Sarden, Mfantasy nebo Frodovy deskové hry... protože ani tam už se o RPG nemluví. Pak se můžem bavit co Mladá fronta a tak :)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.23453497886658 secREMOTE_IP: 75.101.220.230