Střípky

Sparkle
8.2.2013 15:39
České RPG ceny
Po PragoFFestu jsme seděli v čajovně a v debatě vyvstal nápad, že u nás chybí něco jako Hra roku, prostě RPG ceny.

Jakkoli se to může zdát nesmyslné, když produktů je zoufale málo a dalších počinů jakbysmet, důvod proč nás to napadlo byl čistě pragmatický: aby se daly lépe propagovat české RPG produkty nerozhodným a konzervativním zákazníkům. Celé to začlo tak, že jsem se zmínila, že se mi nedaří v našem krámu lidem nabízet Příběhy Impéria. Že oni na to koukají, ale když jim povím co to je, tak mají jakoby strach, je to něco neznámýho, bojí se do toho jít. A že možná, kdyby ta hra dostala nějaký štempl "hra roku blabla", že by to mohl být právě ten argument, který by mohl ty lidi přesvědčit "jo, toto asi stojí za to, pojďme do toho".

Takže: myšlenka je taková, vymyslet něco jako "RPG ceny" (nebo pokud by se vítězové vybírali čistě na Kostce tak "Ceny d20" nebo něco takovýho), kde by se vybíral nějaký zajímavý počin a ten by dostal štempl. Štempl má sloužit k tomu, aby počin šel lépe propagovat u lidí, kteří do toho "až tak nevidí". Aby se o tom dala napsat zajímavá tisková zpráva a narvat do Fantasyplanetů, Pevností (či jak se to bude jmenovat, až to vzkřísej), Zatrolených her apod. Aby měl vydavatel argument, jak přesvědčit koncový krám, že má hru dát do regálu na lepší místo. Aby anotace k opengamingu dotyčného systému vypadala líp a přitáhla více lidí... tedy čistě pragmatické důvody.
Nemělo by být cílem mít tady elitistickou onanii, kde se poplácáváme po zádech, jací jsme "odborní".

Nápad, jak by to mohlo třeba fungovat:
Cena se uděluje 1x ročně.
1) Kategorie Psaný počin (hotová hra, setting, článek, rozbor, teorie, dobrodružství apod.)
2) Kategorie Ostatní (herní akce, con, sraz, propagační počin, happening...)
3) Průšvih roku :)
4) speciální cena, která by mohla, ale taky nemusela být pro daný rok udělena. Něco jako "Lifetime award" za již hotové a časem prověřené dílo, kde se na to autoři ani po pár letech nevyflákli, dlouhodobě fungující web apod.

Vaše nápady?
26.2.2013 13:57 - alef0
To s prepisovaním a zjednodušovaním je všetko v poriadku a relevantné, ale keď už nalejem X peňazí do tlače, prečo nenalejem ešte ďalších pár korún na web?

Či tlačím hru s ISBN pre kamarátov a rodinu?
26.2.2013 15:16 - sirien
Almi: vezmu-li v úvahu, jak jsi to Mistrovství dlouho pánoval a sem tam i obhajoval, když jsem tvrdil, že to je nehorázná hovadina, zníš teď kapánek pokrytecky ;)

Bouchi: A vidíš - pět let uplynulo a stále tu máme docela dost lidí, kteří mají zájem si na Mistrovství zajet a pár těch, které baví Mistrovství pořádat.
26.2.2013 15:43 - York
Almi píše:
Leč účinku to dosáhlo, vzbudilo můj zájem :-)


Na téhle poznámce nepochybně něco je. Možná to udělám podobně, tedy ne ve smyslu vytvoření "vykradeného" komerčního produktu, ale ve smyslu vzbuzení zájmu. Asi by to opravdu mohlo fungovat.
26.2.2013 15:57 - sirien
wtf?

někdo si všiml, že někdo vydal papírově RPGčko != vzbuzený zájem
26.2.2013 16:29 - Almi
Bouchi píše:
Postupné utlumení a posléze zrušení Mistrovství v DrD jsem navrhoval už cca před 5 lety. Nicméně hlavním organizátorem GC již nejsem, tj. skladba programu je na jiných. A snažit se něco zakazovat by bylo padlé na hlavu.


Já nemám námitek vůči pořádání turnaje v DrD. Naopak. Považuji to za účelné z prostého důvodu. Jedná o systém, který zná v ČR prakticky každý. Včetně dračákistů (*) Což se nedá říci o jakémkoli jiném systému. Ale považuji za nabubřelé dávat tomu název Mistrovství světa (jakkoli to může být pravdivé). Diskuze o vhodnosti neprodávat DrD 1 ani v e-podobě se raději nepřu. V této věci disponuji pouze svými zkušenostmi ze zahraničí a pouhým zdravým rozumem.

sirien píše:
vezmu-li v úvahu, jak jsi to Mistrovství dlouho pánoval a sem tam i obhajoval, když jsem já tvrdil, že to je nehorázná hovadina, zníš teď kapánek pokrytecky ;)


Ne, logiku výběru herního systému toho turnaje obhajuji stále :-))
Jen prosím neplést s organizační stránkou turnaje. K tomu se zde raději nechci vyjadřovat.. Má poznámka směřovala pouze k výše uvedenému.

(*) Myšleno bez pejorativního nádechu - i takoví na GC patří, jezdí tam, hrají a baví je to navzdory běhu času i názoru teoretiků zdejší komunity. Sám to nechápu, ale líbí se mi to. Často se jedná o lidi, kteří už ani třeba nehrají, sejdou se vždy jednou do roka právě na conu. A vytvářejí svým nadšením neopakovatelnou atmosféru tohodle Conu.
26.2.2013 18:52 - alef0
Píše:
Možná to udělám podobně, tedy ne ve smyslu vytvoření "vykradeného" komerčního produktu, ale ve smyslu vzbuzení zájmu. Asi by to opravdu mohlo fungovat.

Tak vieš, taký Mountain Witch je jedna z vecí, čo by v prípade reprintu predala rovno takých 200 kusov.

A ultimátna je Sweet Agatha: tá vyhrala Diana Jones 2009 a v zápätí nebolo po nej ani vidu ani slychu -- jedine teraz bol malý reprint a už aj ten sa míňa.

Akurát to musí byť niečo, čo bude stáť za ten buzz, lebo riskovať investíciu for the lulz of P. R. stunt je trošku drahý špás.
26.2.2013 18:57 - Colombo
alef0: tak, jedna věc je, co si myslí, že je dobré RPG kritici, co obyčejní RPG hráči a pak je tu to, co se doopravdy hraje.
26.2.2013 19:26 - alef0
Nechcem sa púšťať do flejmu "popularita per populum", len narážam na to, že neortodoxné marketingové triky sú skvelé, ak je za tým aj nejaký obsah.
26.2.2013 21:19 - Bouchi
Almi píše:
Ale považuji za nabubřelé dávat tomu název Mistrovství světa (jakkoli to může být pravdivé).

Za mého působení to bylo Mistrovství ČR. Že je z toho najednou Mistrovství světa je i pro mě novinka, a to nemilá. :-(

Almi píše:
Diskuze o vhodnosti neprodávat DrD 1 ani v e-podobě se raději nepřu.

Důvody, proč v současné době DrD 1.6 v e-podobě prodávat nechci a ani nemůžu jsem rozebíral na RPGF. Přičemž (jak lze zjistit v té diskusi) důvody obého typu jsou odstranitelné a pravděpodobně k jejich odstranění postupně dojde.
26.2.2013 22:29 - Colombo
Vidím, že některé posty tam byly napsány ještě před vydáním DrD 2:D
Shadowww píše:
Dokonce bych řekl, že nejlepší by bylo dát ho ke stažení zdarma. Byla by to super reklama. Zde si můžete stáhnout původní verzi legendárního Dračího doupěte a zde si můžete objednat jeho nástupce Dračí doupě II.
26.2.2013 22:33 - Bouchi
DrD II vyšlo v červenci 2011. To vlákno je z června 2012, čili skoro o rok později.
26.2.2013 22:41 - Colombo
až tak? Já mám pocit, že to vyšlo nedávno. Pár měsíců dozadu. Sakra, kde jsou ty dva roky mého života?
26.2.2013 23:44 - Almi
Bouchi: dal jsem si tu práci a přečetl si celou diskuzi. Jsem v šoku nad tvou neschopností či spíše zásadovostí ("nechci e-vydání, protože DrD 1 učí špatným návykům.." wtf?!) Půlka komunity se Ti tam nabízí, že ti udělá prakticky bezplatnou reklamu na nové produkty Altaru. Případně to od tebe odkoupí. Vše víceméně na vlastní triko. A ty do toho hodíš vidle nebo stanovíš podmínky tak, že nikdo soudný do toho nepůjde. Přiznám se - jako kluk byl pro mne Altar modla. Pak přišlo zjištění, že DrD vůbec není původní produkt a s ním přišlo rozčarování, hledání kořenů originálu. A posléze se opět dostavil obdiv nad tou fůrou práce tehdy. A teď?

Hluboce smekám před lidmy jako jsou PetrH a ShadoWWW. A věz, že existují způsoby, jak tenhle problém vyřešit i po právní stránce. Víc se k tomuhle tématu raději vracet nechci.
27.2.2013 00:15 - Bouchi
Almi: Tak nevím, buď píšu jak Tatar nebo jsi tu diskusi četl hodně selektivně.
Momentálně tu nemám podmínky pro napsání delší odpovědi, takže zítra.
27.2.2013 11:42 - sirien
Bouchi píše:
Za mého působení to bylo Mistrovství ČR. Že je z toho najednou Mistrovství světa je i pro mě novinka, a to nemilá. :-(

Ve skutečnosti to je Mistrovství Vesmíru (teda, ne, že by se zbytek Vesmíru nějak snažil... ono ani ten Zbytek Světa teda nepodává moc dobré výkony...)
27.2.2013 11:50 - Jarik
Myslim, ze se to dostalo do zaznamu omylem, ale nikomu z organizatoru to neprislo zavadne.
A kdyz tak o tom premyslim, tak asi protoze se jej neucastni jen obcane CR.
28.2.2013 00:18 - Sparkle
alef0 píše:
Či tlačím hru s ISBN pre kamarátov a rodinu?


Třeba je to nějaký skautský vedoucí, co hraje s děckama dračák už 15 let a 10 let pořádá letní rpg tábory, a k 10. výročí si udělali radost a vydali si své oblíbené oddílové houserules knižně.

(V takovém případě možná těch Astrálních doupat prodá eště víc než Skaven svých Kouzlem a Mečem, a světe div se, nepoleze na žádné slavné české RPGčkové internety.)
28.2.2013 09:23 - Alnag
Alef0 píše:
Neviem sa zbaviť dojmu, že to bude nejaká strašný srdcolam:
a) človek, čo nie je na webe a nič o produkte nezverejní
b) rovno to vydá na papieri a ešte si k tomu dá ISBN
c) a ešte to pomenuje Astrální doupě


Že bych tu cítil uraženou ješitnost, že autor svoje dílo neprobral s na slovo vzatými experty a odobrníky z RPGfóra? Znáš jen jméno díla a autora a děláš soudy většího rozsahu, než jaké jsi vyčítal lidem, kteří komentovali daleko obsáhlejší informace k DrD II (které se pak mnohdy ukázaly jako trefné).

ad a) Člověk co není na webu alespoň není zatížený módními vlnami a může tvořit v rámci fantazie. Kupodivu inovace a kreativita v RPG fungovala desítky let bez toho, aby byli autoři na webu.

Zveřejnění informací o produktu na webu evidentně nemá valný význam soudě z pofidérních úspěchů řady her, které na webu zveřejněny byly. Osobně si myslím, že pokud je hra dobrá, autor dojede na con s dvaceti výtisky a zahraje ji s dvaceti lidmi, v pohodě je na místě rozprodá. Word of mouth fungoval v 70. letech a vedl k milionovým prodejům D&D, takže proč by to nešlo dnes.

ad b) Vydat knížku papírově nemusí dnes stát mnoho. Cena tisku (i print-on-demand) je nízká. Záleží na nákladu. Od 50 kusů dostaneš ISBN třeba u knihovničky jako bonus. Pokud si to sám nasázel může být dost v pohodě.

ad c) A všichni samozřejmě víme, že je to odkaz na Dračí doupě, což? Co když ta slova tu hru prostě vystihnují? (Ano, dostávám se asi na tenký led, ale proč je vždycky soud na základě tak mizerné informace negativní?)

A ad "strašný srdcolam". Ten termín (nadto ještě opatřený dehonestujícím adjektivem) vnímám jako extrémně pejorativní a urážlivý a jako neúctu k tvůčímu úsilí kohokoliv. Je v něm na hony cítit přezíravost a nadutost člověka, který to prostě "ví líp". V kontextu toho, že víš houby ze sebe děláš jenom šaška.
28.2.2013 12:37 - Bouchi
Takže slíbená odpověď Almimu:
1) Vývoj DrD 1.x byl ukončen, žádné dotiskování nebude. DrD 1.x má příliš mnoho neodstranitelných chyb (pokud by měly být zachovány herní mechanismy) a k tomuhle kroku mělo dojít už dávno, jen holt nebyly vhodné podmínky.
2) Jistě by bylo možné vzít/vyvinout nějaké jiné, konzistentní jádro vyhodnocovacích mechanismů, půlku pravidel přepsat a vytvořit tak do značné míry novou hru. Ale v tomto směru vidíme větší potenciál v DrD+ (které taky potřebuje důkladně překopat).
3) Vytvoření prodejné (pro nostalgiky) e-verze DrD 1.6 znamená - jak jsem vysvětloval v té diskusi na RPGF - nutnost investovat do toho člověkohodiny a/nebo peníze, a pro obojí má ALTAR minimálně v tomto pololetí prioritnější využití. Chcešmě za to kamenovat?
4) Nicméně cesta se našla a minimálně PPZ v e-podobě by v dohledné době dostupné být měly.

A vůbec - dokud DrD 1.x vycházelo, mělo X lidí řeči, že je to zmetek (a ALTAR byl zlo, které ničí českou RPG scénu). Když vydávání skončilo, má zase Y lidí řeči, že už není k sehnání. To si prostě nevybereš...
28.2.2013 12:40 - Alnag
Konzistentní závěr z obou etap zní: Altar je zlo a ničí českou RPG scénu. :))

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088243961334229 secREMOTE_IP: 3.230.76.153