Střípky

Sparkle
8.2.2013 15:39
České RPG ceny
Po PragoFFestu jsme seděli v čajovně a v debatě vyvstal nápad, že u nás chybí něco jako Hra roku, prostě RPG ceny.

Jakkoli se to může zdát nesmyslné, když produktů je zoufale málo a dalších počinů jakbysmet, důvod proč nás to napadlo byl čistě pragmatický: aby se daly lépe propagovat české RPG produkty nerozhodným a konzervativním zákazníkům. Celé to začlo tak, že jsem se zmínila, že se mi nedaří v našem krámu lidem nabízet Příběhy Impéria. Že oni na to koukají, ale když jim povím co to je, tak mají jakoby strach, je to něco neznámýho, bojí se do toho jít. A že možná, kdyby ta hra dostala nějaký štempl "hra roku blabla", že by to mohl být právě ten argument, který by mohl ty lidi přesvědčit "jo, toto asi stojí za to, pojďme do toho".

Takže: myšlenka je taková, vymyslet něco jako "RPG ceny" (nebo pokud by se vítězové vybírali čistě na Kostce tak "Ceny d20" nebo něco takovýho), kde by se vybíral nějaký zajímavý počin a ten by dostal štempl. Štempl má sloužit k tomu, aby počin šel lépe propagovat u lidí, kteří do toho "až tak nevidí". Aby se o tom dala napsat zajímavá tisková zpráva a narvat do Fantasyplanetů, Pevností (či jak se to bude jmenovat, až to vzkřísej), Zatrolených her apod. Aby měl vydavatel argument, jak přesvědčit koncový krám, že má hru dát do regálu na lepší místo. Aby anotace k opengamingu dotyčného systému vypadala líp a přitáhla více lidí... tedy čistě pragmatické důvody.
Nemělo by být cílem mít tady elitistickou onanii, kde se poplácáváme po zádech, jací jsme "odborní".

Nápad, jak by to mohlo třeba fungovat:
Cena se uděluje 1x ročně.
1) Kategorie Psaný počin (hotová hra, setting, článek, rozbor, teorie, dobrodružství apod.)
2) Kategorie Ostatní (herní akce, con, sraz, propagační počin, happening...)
3) Průšvih roku :)
4) speciální cena, která by mohla, ale taky nemusela být pro daný rok udělena. Něco jako "Lifetime award" za již hotové a časem prověřené dílo, kde se na to autoři ani po pár letech nevyflákli, dlouhodobě fungující web apod.

Vaše nápady?
Autorská citace #61
9.2.2013 21:14 - hadrian
No kdyby tam existovala kategorie něco jako "dojem z popisu fungování světa" (dost her má buď ve větší nebo v menší míře i nástin "jak to funguje ve světě") - tak si dovedu představit v porotě i pár českých literárních autorů sci-fi nebo fantasy scény.

Mělo by to pár ne zcela nezajímavých výhod:

1) Dotyčný nemusí znát mechaniku dané hry a ani každou z hodnocených nemusel hrát, stačí když jen přečte texty "omáčky".
2) Spousta autorů sci-fi a zejména fantasy píše stylem, že je vidět, že hry na hrdiny někdy alespoň zkusili. Takže by nerozhodovali zcela bez znalosti věci.
3) Jména těchto lidí rozhodně přitáhnou větší počet návštěvníků (rozuměj "lépe zpropagují"). Přijde prostě víc lidí - to znamená rozšíření i o lidi z conů například (+ fandové).
4) Dovedu si představit jména jako Miroslav Žamboch nebo Vladimír Šlechta, ale existují i další.
5) A nakonec - tady by mohla zvítězit klidně i hra, která by jinak v ostatních kategoriích beznadějně propadla ;-).
Autorská citace #62
9.2.2013 21:44 - Sparkle
Což mi připomíná, že další varianta by byla společně vybrat nejzajímavější RPG, pak ukecat nějakou celebritu či známou organizaci aby si to zahráli a pokud by se jim to líbilo, aby na to hodil štempl "XY doporučuje". Ale musel by to být někdo, koho lidi uznávají, například ti co píše Hadrian.
Autorská citace #63
9.2.2013 22:09 - Colombo
Sparkle: jukla si se na ten tabletop?
Autorská citace #64
10.2.2013 09:18 - hadrian
Sparkle - jo ten název (a tím i obsah) kategorie od tebe je rozhodně lepší než ode mne. Akorát by měly výhodu hry se snadno naučitelnou mechanikou a složitější počiny by měly smůlu (pokud by se jednalo o něco co by dotyční viděli poprvé).
Autorská citace #65
11.2.2013 14:43 - Beltar
No je mezi vámi vidět, že se shodujete, že oceňovat není co. Jen by jste se rádi pokoušeli "ohýbat" trh jakousi podivnou značkou typu Klasa. Což je něco co zpousta lidí naprosto ignoruje, pár lidí na to skočí a některé, kteří vědí o co se jedná, to odradí.
Navíc RPG je dost zvláštní trh v tom, že tam nejčastěji probíhá "verbování", tzn hráči přiberou nováčky ke své hře a málokdy dojde k tomu, že skupina začne na "zelené louce". Jak už to tady někde padlo, u RPG má spíše cenu to, že to doporučí "opinion makeři", takže pokud chcete nějaký marketingový tah, tak si dozadu na obálku napište třeba: "Sirien doporučuje protože systém je matematicky vyvážený a dýchá z něj atmosféra." (Omlouvám se Sirienovi, chtěl jsem jen použít známé jméno).
Sejít se a pokecat můžete i bez Ceny.
Pokud chcete opravdu dobrý marketingový tah, dostaňte to mezi děti. Pocházím z města které má tak 5000 duší, zásluhou lidí jako Gaskol, Daryl, Vannax či Medděd se tam podařilo svého času vytvořit komunitu skoro 100 lidí co hráli DRD, případně pak ADnD. Bylo nám 6-30, kroužek Dračího doupěte navštěvovalo 20 dětí mezi 1-4 třídou. Starší prostě jen hráli, nebo pracovali na vlastním světě Erinel. Nejstarší překládali z angličtiny. PJové si museli vybírat z hromady zájemců. Pořádali jsme herní víkendy, kde bylo 20 hráčů a 3 PJové se dělili o vedení hry. To byly krásné časy, které se v dospělosti už nevrátí.
Autorská citace #66
11.2.2013 22:57 - Sparkle
Beltar píše:
Pocházím z města které má tak 5000 duší, zásluhou lidí jako Gaskol, Daryl, Vannax či Medděd se tam podařilo svého času vytvořit komunitu skoro 100 lidí co hráli DRD


Na malých městech se paradoxně dají lidi lépe nadchnout pro nějakou novou zajímavou aktivitu než v Praze.
Autorská citace #67
12.2.2013 00:56 - sirien
Beltar píše:
takže pokud chcete nějaký marketingový tah, tak si dozadu na obálku napište třeba: "Sirien doporučuje protože systém je matematicky vyvážený a dýchá z něj atmosféra."

Rovnou upozorňuji, že znám dost právníků, takže podobný nápis bez předchozí domluvy by se nemusel vyplatit ;)
Autorská citace #68
12.2.2013 11:48 - Ebon Hand
Jsem pro ceny, jakýkoliv počin v tomto směru hodnotím pozitivně. Nechápu proč by ceny měli mít negativní dopad, když jejich primárním přínosem má být propagace RPG a nikoliv recenzování kvality. Toto bych důsledně oddělil.
Autorská citace #69
12.2.2013 12:19 - Shako
Zajimave debata.
Podivam z pohledu deskovek - pro inspiraci, jak se to dela jinde. :-)

Jak uz tu padlo, existuje u nas jedine "oficialni" oceneni Hra roku, alternativa nemeckeho Speil des Jahres. Tedy jednou za rok "komise" zasedne a nominuje a nasledne vybere hru roku (kriterium je pokud se nepletu, tak hra, ktere vysla cesky v danem roce).

Z alternativnich pocinu v posledni dobe (nekdo prohlasil, ze tadle hra je proste bozi, jinak nez otevreni okna a hlasitym krikem) bych zminil Frodova soupiska, co hraji znalci. V podstate soupiska nejlepsich her(nejen za tento rok) od ruznych vazenych lidi v oboru deskovek. Zdaleka to vsak nezahrnuje celou komunitu deskovek (viz problem hra roku RPG fora vs hra roku D20). Naopak "z opacneho konce" komunity vzniknul posledni komedialne-recenzni pokus Deskofobie - nejlepsi hry 2012. Pokud srovname personalni slozeni posledni dvou zminenych hodnoceni, tak tam neni jediny spolecny clovek, pritom se neda rict, ze by v obou nebyli dostatecne velke autority deskoherni sceny.

Ze souteziveho pohledu by se pak dalo rict, ze dobre hry jsou ty, kolem kterych se porada spousta akci - u deskovek pak zejmena turnaje. Z toho hodnoceni by pak vysli nejlepe strategicke nebo velmi rozsirene hry (casto oboji).
Tak napriklad pri turnajich na Deskohrani si spousta lidi mimo turnaji rika "tadle hra prece musi byt dobra, kdyz tam o patro vys sedi 30 lidi, kteri uz hraji 4. hru po sobe... to musime vyzkouset".
Alternativne pro RPG by se tady dalo rict, ze treba hry, ktere se nekolik poslednich let opakovane hraji v ramci Gameconu by meli by dost dobre.

Jakakoliv iniciativa ohledne oznaceni nejakeho rpg za nejlepsi (obecne nebo v nejake kategorii) dopadne relativne dobre - prilaka nove lidi k rpg (at uz obecne k hrani nebo ke konkretnimu rpg). A nemusi to byt nijak komunitne korektni. ;-) Takze jdete do toho!
Autorská citace #70
12.2.2013 12:31 - sirien
zajímalo by mě, kde budete brát dost RPGček, aby se vám to oceňování nezvrhlo ve frašku.
Autorská citace #71
12.2.2013 12:55 - Bouchi
sirien píše:
zajímalo by mě, kde budete brát dost RPGček

No právě. Tady ta paralela s deskovkami končí. Deskovek vychází ročně v češtině dost na to, aby bylo co oceňovat (odhaduju minimálně tak 20). RPGčka (když budu počítat i doplňující příručky a settingy) tiskem v průměru tak 2. (Od 2009 Střepy snů, Asterion - Stíny Jihu, Příběhy Impéria + 2 rozšíření, Kouzlem a mečem, DrD II, Bestiář DrD II, zapomněl jsem na něco?)
Autorská citace #72
12.2.2013 13:12 - ShadoWWW
Píše:
apomněl jsem na něco?

Překlad DnD 4E :-) (just kidding)

Píše:
Ze souteziveho pohledu by se pak dalo rict, ze dobre hry jsou ty...

Dříve jsem se hodně řídil nálepkami Hra roku a její německé alternativy. Pak jsem přestal - hlavně pro to, že ty hry jsou nevhodné pro rodinné hraní. Když se večer sejde čtyřčlenná rodina, aby si na dvě hoďky něco zahrála, tak u nově oceňovaných her je to bez šance. Ty hry zaberou zpravidla 3 a více hodin (i když na krabici je uvedeno méně) a je to hodně o kombinatorickém myšlení a soutěžení. Pomyslnou špičkou ledovce je pak hra Studená válka, která sice nemá ocenění Hra roku, ale nese titul První hra na BGG, ale je to totálně geekovská hra.
Autorská citace #73
12.2.2013 13:33 - Shako
ShadoWWW píše:
Pak jsem přestal - hlavně pro to, že ty hry jsou nevhodné pro rodinné hraní.


Kdyz se podivam na letosni nominace, tak fakt geeky hra je tam jedna a to Mage knight (herni cas: nekonecno pro vetsinu lidi). Hry, ktere nezahrajes do 1,5 hodiny vcetne pravidel tak 1-3 (jednoznacne pouze Dedictvi, protoze ma spatne uchopitelna pravidla, jinak je herni doba taky tak hodinka). Zbytek jsou rodinne a party hry (dobble - 5 minut, vcetne pravidel).
EDIT: Podobne nominace v predchozich letech (2011 - Duch, Kaleidoskop, Mondo..., 2010 - Dixit, Times'up, Fauna... skoro az to preteka hrama, ktere zahrajes do 30 minut).

ShadoWWW píše:
První hra na BGG, ale je to totálně geekovská hra.

Z hodnoceni na BoardGame GEEK!!
Je to malo vysvetlujici? :-) Zebricek BGG je proste nej hra pro hrace, nezavisle na delce hrani, narocnosti pravidel, cene. Logicky vyhravaji hry spis narocne a komplexnejsi - Puerto Rico, Agricola a ted Studena valka. Tomu bych se nijak nedivim. Proto taky maji ruzne zebricky - vcetne rodinych a party her. Staci se tim jen trosku proklikat. ;-)

sirien píše:
zajímalo by mě, kde budete brát dost RPGček, aby se vám to oceňování nezvrhlo ve frašku.

Nerikam, ze se musi hodnoti kazdy rok. Ze se musi hodnotit jen cesky vydane rpg. Ani vsechny deskovkove hodnoceni se o to nesnazi. Pokud proste neni dostatek cesky vydanych rpg, tak se hold bude muset kategorie rozsirit. ;-)
Jen rikam, ze kazdy pocin ohledne hodnoceni deskovek prinisl hram, o kterych se mluvilo jistou popularitu a chce si je zahrat od te doby vice lidi. ;-)
Autorská citace #74
12.2.2013 13:56 - Sparkle
sirien píše:
zajímalo by mě, kde budete brát dost RPGček, aby se vám to oceňování nezvrhlo ve frašku.


Já si stále myslím, že i kdybychom to udělali jako prvoplánovitou frašku s nesmyslnou metodikou výběru vítěze (což tady počítám nikdo z nás nechce, přece jen máme nějakou morální integritu) tak naprostá většina "casual" a potenciálních rpg hráčů by vůbec nepoznala, že to fraška je. Naprostá většina hráčů RPG absolutně nesleduje žádné internety o RPG a jejich povědomí o stavu české komunity bude zhruba někde na té úrovni, že Altar je velká firma o 10+ zaměstnancích, možná ještě větší a významnější než Blackfire páč měla víc prostoru v Pevnosti.
I kdyby "RPG roku" vybral sám Sirien z jediného kandidáta a pojmenoval to jako "cenu Akademie RPG her", stále si myslím, že by to většina lidí spolkla. Tím neříkám že to máme takhle udělat!! :) ale asi chápete pointu.
Autorská citace #75
12.2.2013 14:29 - sirien
Sparkle píše:
I kdyby "RPG roku" vybral sám Sirien z jediného kandidáta

no to mi teda necháváš pěknej výběr, fakt že jo
Autorská citace #76
12.2.2013 14:31 - Colombo
Morálka? To je ta mechanika v nWodu?
Autorská citace #77
12.2.2013 17:10 - Vojtěch
Myslím, že pokud bychom chtěli propagovat, tak bychom spíš uspěli s blogem/recenzemi, o něco obsahlejšími, než byly v Pevnosti, které se spolu s notnou dávkou obrázků budou pravidelně objevovat na nějaké stránce, když už ne na papíře nekde v trafice. Kde se nekolik lidí vyjádří a popíše své zkušenosti... takže ti oppinion makeři...
Autorská citace #78
21.2.2013 17:17 - Hugo
Sparkle#74

Prumerny divak/ctenar nic neodhali. Prumerny divak totiz nic necte a o nic se nezajima a nad to aby jeste premyslel!?

A co se zhovadilosti kriterii a metodik vyberu tyce. Taky by to uz nebylo voriginalni...

Takze jak rika Vlasta Burian v C.K. polnim marsalkovi: "Panove to byla tak strasna cunacina todlencto. To bylo neco tak udesneho... Jednoduse se mi to libilo."
Autorská citace #79
21.2.2013 19:57 - anketa
1. jaka je podle vas nejlepsi ceska rpg hra?
2. proc prave draci doupe?
Autorská citace #80
21.2.2013 20:11 - Fibriso
protoze Dračí doupě je pouze jedno ze 3, a nejméně chaotické?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086812973022461 secREMOTE_IP: 18.191.18.87