Střípky

Reidden
21.3.2013 23:13
Dech Draka
Ahoj všichni. Chtěl bych se touto cestou zeptat zda-li nemáte někdo doma Dech Draka číslo 1/94, 5/94 a 6/94. Také scháním (ještě pořád, staré fanziny z 90. let) Díky a omlouvám se pokud to sem nepatří. Jsem nadšenec a sběratel.
Autorská citace #1
22.3.2013 16:58 - chrochta
Podívám se, určitě budou.
Autorská citace #2
22.3.2013 17:39 - ShadoWWW
Stačí použít Uložto :)
Autorská citace #3
22.3.2013 22:28 - Temná kápě
ShadoWWW: Vždyť píše, že je sběratel ;)
Zdigitalizovaný je mu to předpokládám k h***u :)
Autorská citace #4
31.3.2013 19:41 - Reidden
Přesně tak, v digitální podobě je mi to na dvě věci. Byl bych rád, kdybyste se někdo mrkli. Protože ani Altar, (alespoň oficiálně) už nenabízí čísla z roku 94.
Autorská citace #5
10.5.2013 22:42 - Reidden
Máte někdo teda dechy draka z let 94 a 95?
Autorská citace #6
26.4.2016 16:08 - ShadoWWW
Trocha nekromancie... :)

Je to deset let, co Dech draka přestal vycházet jako samostatný časopis, respektive tři roky, co přestal vycházet v rámci Pevnosti (kde stejně jen skomíral).

Je to přesně 18 let, co přestala vycházet Šavlozubá veverka.

Dragon magazín přestal vycházet v tištěné podobě před devíti lety a v elektronické před více jak dvěma roky.

Drakkar byl vyloženě RPG časopisem jen na začátku, dokud ho vedl Romik, navíc poslední době zažívá také nezájem. (Řekl bych, že poslední rok neupadl v zapomnění jen díky tomu, že si ho lidé pletou s Dakarou. :-))

Má v dnešní době vůbec smysl vydávat časopis ke hře na hrdiny? Jaké jsou jeho největší přednosti a vady? Má smysl ho spojovat s fantastikou/povídkami nebo počítačovými hrami?
Autorská citace #7
10.5.2016 12:20 - PetrH
myslim, ze dneska casopisy s doplnky nahradily blogy a net obecne. efekt to bude mit, dost lidi rekne, ze to chce v pdf kvuli archivaci. nedavno jsme delal uklid v rpg knihovne a mam 5 beden rpg veci (pravidla, nemesis (zapomenuty magazin v dejinach), dechy draka...)
Autorská citace #8
10.5.2016 13:32 - York
ShadoWWW píše:
Má v dnešní době vůbec smysl vydávat časopis ke hře na hrdiny?


Podle mě nemá, víceméně souhlasím s Petrem. Jediný hlubším smysl existence časopisu bych viděl v tom, že se dostane do knihoven a potenciálně ho bude možné zkoumat i s odstupem mnoha let (ať už z jakýchkoliv důvodů). A to, momentálně, asi jen pokud bude v tištěné podobě. Born-digital dokumenty sice knihovny potenciálně zajímají, ale...

Pro čtenáře mi každopádně přijde výrazně přístupnější web jako třeba zrovna Kostka, který spojuje výhody časopisu a webu. Mohlo by to být ještě trochu přívětivější (vyhledávání, procházení článků přes kategorie, atp.), ale v zásadě už takhle je to výrazně lepší než obyčejný časopis.
Autorská citace #9
10.5.2016 19:16 - sirien
York píše:
se dostane do knihoven a potenciálně ho bude možné zkoumat i s odstupem mnoha let

Sedíš pohodlně?

Vem si stopky (nebo si je zapni na mobilu) a dej mi prosím vědět, jak dlouho Ti trvaly následující dvě aktivity:

- Zapni si anonymní okno prohlížeče, najdi článek "Jak se dělal design D&D 3e" a dej mi sem odkaz a citaci třetího odstavce. Pokud chceš být hodně fér, tak můžeš počítač vypnout a počítat to od jeho zapnutí, ale v tom případě by se asi spíš hodilo zkusit použit smartphone, kterej máš v kapse / u ruky na stole.

- zvedni se, najdi nejbližší knihovnu, která má ve sbírce Dech draka (pokud máš doma sbírku Dechu draka, ignoruj jí, jakoby neexistovala), najdi vydání z listopadu 2005, odcituj mi 3. odstavec ze strany 20 a pak mi sem dej kompletní skeny celého článku, z něhož jsi citoval.

A taky mi dej vědět, jak hrozně se Ti chtělo vstávat a do tý knihovny se vydávat. A aby to bylo fér, možná bys měl celý experiment provést někde na venkově, kde nebudeš mít Národní knihovnu v dosahu pár stanic metra.


PAK si popovídáme něco o tom, co bude možné zkoumat s odstupem let a jak výhodné to je.
Autorská citace #10
10.5.2016 19:42 - York
Sirien: Tak nějak jsem to myslel, jen si představ, že tohle děláš za 50 let.
Autorská citace #11
10.5.2016 21:53 - sirien
Za 50 let pro Tebe bude určitě o hodně pohodlnější si v do okolí projektované rozšířené realitě otevřít Kostku, než se snažit o berlích dojít do knihovny :p
Autorská citace #12
10.5.2016 22:07 - Tarfill
Já myslim, že vydávat pro naší republiku obecný RPG časopis je pouze úkon pro zapálené vydavatele. Díky tomu, že se rozšiřuje podvědomí o různých herních systémech a podpora pro DrD 1.X postupně klesá, je poměrně těžké uchopit větší část fanoušků najednou.
Když to vezmu z mého osobního pohledu, poslední časopisy jako Pevnost či Drakkar mě oproti Dechu draka zajímaly mnohem méně a neměl jsem o ně takový zájem.
Důvod je prostý.
Dech draka byl zaměřen hlavně na DrD 1.X a já jakožto hráč této hry jsem tedy rád četl i tento časopis abych nabral inspiraci. Konec časopisu jsem pak pomyslně oplakal.
Následující Pevnost pro mě nebyla zajímavá, protože se k tématu DrD vztahovalo méně a méně článků a já rozhodně nepotřeboval kupovat časopis, ze kterého jsem si přečetl jen pár stran. Ostatní žánry (sci-fi, steam punk apod) totiž nehraju a počítačové RPG hry už vůbec ne. Na povídky mám náladu jen občas atd atd...
Drakkar byl tak napůl, přesto všechno, kupovat časopis, který je pro mě důležitý jen jednou-dvěma kapitolami, je zbytečné a tudíž i další vydávání jakéhokoliv magazínu pro naší malou zemičku bude náročný počin. Nedokážu si totiž představit, jak by takový časopis měl vypadat, aby uspokojil hráče všech systémů (viz aktuální sirienova anketa).
Ale proč ne. Když to někoho bude zadarmo bavit, držme mu palce, rád si občas něco přečtu...
Autorská citace #13
10.5.2016 22:52 - York
sirien píše:
Za 50 let pro Tebe bude určitě o hodně pohodlnější si v do okolí projektované rozšířené realitě otevřít Kostku, než se snažit o berlích dojít do knihovny :p


Ne, že bych to Kostce nepřál, ale vsadil bych si asi spíš na tu knihovnu :-)

Tarfill píše:
Dech draka byl zaměřen hlavně na DrD 1.X a já jakožto hráč této hry jsem tedy rád četl i tento časopis abych nabral inspiraci.


Tak nějak. Časopis sám o sobě trh nevytvoří, může maximálně tak využít poptávku, která už existuje. Jeskyně a draci by ovšem trh vytvořit mohly, pak by zase mohl vzniknout prostor pro specializovaný časopis.

Ostatně jak by v tenhle moment dopadl časopis tématicky zaměřený na RPGčka všeobecně, nemusíme hádat, když tu máme Drakkar, který přesně tohle dělá. Očividně nemá ani dost autorů schopných a ochotných psát o RPGčkových tématech, občas dokonce ani o těch nerpgčkových. O čtenářích, kteří by zaplatili vydání tiskem, ani nemluvě.
Autorská citace #14
10.5.2016 23:19 - sirien
York píše:
Ne, že bych to Kostce nepřál, ale vsadil bych si asi spíš na tu knihovnu :-)

10. května 2066... tak o flašku čeho? :)

EDIT: nemá tou dobou v Americe šéfovat drak nebo tak něco?
Autorská citace #15
11.5.2016 08:31 - Tarfill
Píše:
Jeskyně a draci by ovšem trh vytvořit mohly,

I přes tuto pomyslnou úvahu si ale budeme muset stejně pár let počkat, aby se
mohla vytvořit dostatečně velká základna ... a v té době už může být na světě i nová generace autorů, kteří budou mít chuť házet příspěvky za příspěvkem... ;-)

Píše:
10. května 2066... tak o flašku čeho? :)

No tak do týhle akce bych klidně šel a dal bych v sázku klidně i nějakej dobrej karibskej rum, avšak nejdříve by tomu musela předcházet sázka, že se toho nejdřív vůbec dožiju... :-)
Autorská citace #16
11.5.2016 12:37 - ShadoWWW
Na druhou stranu, na Kostku spousta hráčů RPG nechodí. Například většina naší brněnské skupiny. (Komunikuje se skoro výhradně jen přes FB.)

Ve světě je to konec konců podobné. Wizardi zrušili své magazíny, a dokonce i svá diskuzní fóra, a komunikují přes obecné nástroje jako Facebook, Twitter, Reddit nebo Twitch.
Autorská citace #17
15.5.2016 20:46 - Gurney
Tarfill píše:
I přes tuto pomyslnou úvahu si ale budeme muset stejně pár let počkat, aby se mohla vytvořit dostatečně velká základna ...

Já myslím že když si pár let počkáš, tak se pomalu dočkáš doby, kdy časopisy budou podobná hipsteřina jako dneska gramodesky :)

ShadoWWW píše:
Na druhou stranu, na Kostku spousta hráčů RPG nechodí. Například většina naší brněnské skupiny. (Komunikuje se skoro výhradně jen přes FB.)

Většina hráčů RPG kvůli své zábavě na net nikdy nechodila a dál nechodí. Sice se na organizaci a detailech domluví skrz FB nebo G+, ale to samé udělají, když budou organizovat vodu nebo párty.

Wizardi zrušili magazíny a fóra protože financování D&D šlo z tluských do tenkých (tedy ne že by se na poměry ostatních vydavatelů pořád nejednalo o pěkně tučné sumy) a někdo psát ty články a udržovat fórum musí (a zadarmo to nebude). Naproti tomu takový ENWorld nebo autorské blogy koexistují se sockami velmi úspěšně.
Autorská citace #18
16.5.2016 10:45 - Jerson
Gurney píše:
Já myslím že když si pár let počkáš, tak se pomalu dočkáš doby, kdy časopisy budou podobná hipsteřina jako dneska gramodesky :)

To jsem v posledních dvaceti letech slyšel o řadě věcí, a zatím to postihlo jen kazety a telefonní budky.
Zato RPG časopisy u nás byly jednou nohou v hrobě neustále, v Dechu draka se opakovaně objevovaly články na téma "musíme zdražit, jinak skončíme s vydáváním".
Autorská citace #19
16.5.2016 17:54 - PetrH
Nakonec umrel, ani ne tak na cenu, ale na obsah. Dosel. Kreativitu a hlad a kdovi co zabil internet a komunita rpg, prolezlost anglictinou, nove hry, smery, trendy, drd2... Pokud Jeskyne budou fenomen takse slusne uzivi blog ci neco podobneho a moz a ednou za rok rocenka s nejlepsi obsahem nebo pdfka. Smutne, ale takovy casak je dejme tomu 64 stran formatu A5 za treba 49.90 ale to musis kazdy mesic ci dva delat obsah. Si vem jak se ted s tim morduje drakkar a to je zajmove, kdo chce napise, ale kdy to mas jako povinnost?
Autorská citace #20
16.5.2016 18:19 - sirien
Ono se neni moc co divit. Kdysi sem tam asi 3 články napsal v době kdy se okolo toho motal SEB a moje zkušenost jakožto autora je následující:

- pevná deadline je otravná. Některé možná "motivuje", pro mě to znamená, že článek nemůžu psát hlavně v době, kdy na to mám náladu a myšlenky. Zároveň to znamená, že si článek nemůžu v určitou chvíli "odložit" když se na něčem zaseknu a vrátit se k věci potom, co si v hlavě srovnám co a jak.
- teoretické řešení by bylo, že bych si udělal buffer článků do zásoby, ale to je zase obsah co mi bude viset a čekat na zveřejnění...

...výše uvedené může být ok nebo dokonce bonus pro náhodné občasné autory (hej, budu mít článek! ale musim ho fakt dopsat!) ale pro mě jako "pravidelného" RPG článkového autora to je obtěžující formát o němž mám dojem, že se podepisoval i na kvalitě těch textů. K čemuž se váže:

- nemožnost zpětné editace; některé články občas zpětně doplňuju nebo opravuju, což u článku v časopise který nemá online mirror nejde.
- (k čemuž se váže nemožnost odkázat obsah online)
- a navíc nemožnost průběžné konzultace nebo peer-review v době psaní. Tady na Kostce mám rozepsaný článek a v minulosti jsem hojně využíval možnost si už během tvorby pingnout o konzultaci Rytíře a v součastnosti si takhle občas pingnu Gurneyho. Když budu chtít někoho jiného, prostě mu dočasně propůjčim práva. Tak nebo tak mám rovnou online konzultaci... pro článek pro časopis by to znamenalo otravovat se s gDrive nebo mailama...
- což je ok pro mě nebo svého času SEBa atp., kteří máme kolem sebe lidi kterým to můžeme svěřit. Člověk, co takový rozmach nemá, to mohl dát max. kamarádovi co měl stejný rozled co on - tady na Kostce má každý autor jistotu, že článek potkám já, Gurney, ShadoWWW, Dukolm nebo Demonica a můžeme k tomu poskytnout podporu, feedback a vůbec redakční agendu ať už co do obsahu nebo formy.

- Tady na Kostce můžu dát čemukoliv právě takový rozsah, jaký chci a všechno je ok. V tištěném časopise mám znakové rozsahy, do nichž se musím vejít, což článek buď nafukuje vatou nebo ho to naopak omezuje co do rozsahu, což se opět podepisuje na kvalitě.

- Tištěné médium má takřka nulovou možnost feedbacku


V překladu z mého pohledu autora je Kostka nebo libovolný jiný stabilní článkový web mnohem přívětivější prostor. Je pravda, že Dech Draka měl třeba větší čtenost, jenže ono upřímně - skutečně? Protože počet lidí co četl zrovna ten jeden článek není jak změřit, ale z toho co sem viděl okolo většina lidí rozhodně nečetla většinu časopisu. Takže Dech Draka měl benefit jen toho že mi dal asi... 200 nebo 400 za normostranu (myslim že 200) a upřímně - už jako studentovi mi to přišlo jen jako symbolické poděkování, o platební morálce ani nemluvě.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.062464952468872 secREMOTE_IP: 3.138.141.202