Střípky

kin
29.10.2013 13:17
Deskovky do hospody
Ahoj,

chtěl bych se zeptat na radu ohledně deskových her. Rádi hráváme deskové hry v hospodě u piva a večeře, a chtěli by jsme s kamarády rozšířit reportoár her, a nevíme co pořídit.

Baví nás nejčastěji např.: panic room, dominion, red november...zajímali by mne spíš kooperativní hry, ale s prvkem možné zrady a "svinění" (+blafování, interkace mezi hráčemi, obchodování), které nejsou nějak extra náročné na místo (měli by se vejít na stůl společně se sklenicemi a brambůrky).
Taky by měli být trochu taktické (plánování tahů, bodů, atd.), ne moc o náhodě. Čeština, nebo málo textová anglická hra výhodou.

Když by jste mohli cokoliv doporučit (i kdyby to úplně nesplňovalo požadavky zmíněné nahoře).

Díky :)
17.2.2019 13:32 - Nachtrose
Mars teraformace je v moji skupine jedna z nejoblibenejsich a nejhranejsich her v moji sbirce. Uznavam, ze tam obcas chybi nejake prime praseni, ale o tom to zase tak uplne neni.

Netrunner je ukoncena hra a out of print, jelikoz FFG vyprsela licence. Ale jinak hodne dobra hra.

Alternativa ke Star Realms, p9kud bys preferoval fantasy pred sci-fi, je Hero realms. Stejna pravidla, jenom teziste je trosku vice posunute k permanentum nez k instantum.
17.2.2019 13:59 - Log 1=0
sirien píše:
Terraforming Mars je otravně nudnej multiplayer-soliter, kde si všichni něco budujou pod rukou a navzájem nijak neinteragujou. Vcelku otravná eurovka, navíc na svoje téma dost ošklivá. overview, BG 8.4 (bullshit - tohle je hodnocení vzniklé tim že většina lidí co tu hru vůbec měla zájem zkusit sou nad eurovkama slintající deskovkový nerdi - takový ty hráči se kterejma nikdo nechce hrát, protože jim každej tah v každé hře trvá půl hodiny, protože musej přece promyslet úplně všechno!)

Já. Nesouhlasím. S. Každým. Slovem.
Ano, je to budovatelka, kde se snažíš spíše nahnat svoje, než ubližovat ostatním. Ale protože
-se s ostatními taháš o políčka na mapě (hlavně v pozdější fázi hry dost zásadně)
-závodíš o každý postup na stupnicích (dtto)
-si navzájem tím budováním odemykáte karty (to je zase důležité ze začátku)
-spousta karet vychází z celkové situace (otázka, kdy je zahrát, je dost důležitá součást strategie)
-je i pár karet, co skutečně umí soupeři zasolit
tak se ti ve skutečnosti moc nevyplatí na ostatní kašlat a jet si svoje. Tedy, můžeš to tak hrát, ale hráč, který si všímá, ti nejspíš nakope zadek.
A právě protože musíš přemýšlet v mezičase, tak se nad tím svým tahem moc nezasekáváš. OK. Při nákupu karet se přemýšlí někdy docela dost, ale to na tebe nikdo moc nečeká.
A ošklivá mi ta hra rozhodně nepřijde. Jakou stylizaci by sis představoval?
A že by mí rodiče nebo sestra byli "nad eurovkami slintající deskovkoví geeci" to si tedy fakt nemyslím.
17.2.2019 16:11 - sirien
Log 1=0 píše:
Já. Nesouhlasím. S. Každým. Slovem.

A každý ten jeden nesouhlas je chybný.

Já nemusim ve hře ostatním prasit - ale chci s nima v té hře interagovat, když už jí s nima hraju. Interakce v Terraforming Mars spočívá v tom, že občas může někdo někomu zničit kytičky (na kterých beztak nesejde) a v tom že se hraje na stejné mapě (což je všem jedno, protože - netušim cos hrál za hru Ty, ale - místa tam je pro všechny dost a na tý mapě taky efektivně nezáleží.

Prostě si hraješ sám se sebou a pro potěchu si před sebe vykládáš spoustu kartiček. Zatímco hrají ostatní tak si můžeš jít dát bez zájmu kafíčko popř. se svejma kartičkama kochat.

Jinak už z toho jak to oslavuješ vidim, že si fanoušek eurovek (a vsadim se že máš určitě rád Scythe), takže asi zbytečné Tě přesvědčovat :)


EDIT: jinak zajímavé je že na mém hodnocení té hry se shodují třeba i docela brutální deskovkový eura-milující geeci z GameConu - s tím rozdílem že oni dodávají, že jim se to eurovkové budování pro sebe sama prostě líbí a baví je to. Což jim neberu, i když jejich nadšení absolutně nesdílim.

Ale že by mi někdo tvrdil, že je Terraforming Mars interaktivní mezi hráčema... to se mi teď stalo poprvé.
17.2.2019 16:32 - Log 1=0
sirien píše:
kytičky (na kterých beztak nesejde)

sirien píše:
místa tam je pro všechny dost a na tý mapě taky efektivně nezáleží.

Bavíme se o téhle hře?

EDIT: Je pravda, že ve 2 jsem to nehrál.
17.2.2019 18:11 - sirien
Ano, vlajková hra MindOKu z roku, kdy Albi poslalo do první linie Scythe. Za mě to sou obojí děsivý zklamání.

Jinak ve 2 sem to taky nehrál - hrál sem to pokud se dobře pamatuju jednou ve třech a jednou ve čtyřech. A bohatě stačilo.


Plague Inc. se dá hrát ve dvou. Reverzní Pandemic - hrajete za bakterii nebo virus které si postupně evolvujete (zlepšujete šíření, získáváte rezistence a zlepšujete si smrtelnost), šíříte se světem, vybíjíte státy a soutěžíte s ostatními nemocemi o to, kdo z vás je nejhorší mor lidstva. Založeno na populární appka-hře (hrál sem taky, dost sranda), rozhodně doporučuju - zábavné téma, poměrně snadné a rychlé na naučení, hezkej gameplay, 1-4 hráči (ano, má to soliter mód. Těžkej jak sviň. A teoreticky rozšíření i pro 5 hráčů). review, BG 7.7
17.2.2019 18:25 - Aegnor
Já ještě zmíním Race for the Galaxy. Interakce není mnoho, ale je tam. Ve dvou je možná ještě důležitější, než ve více lidech.

U Hanabi jsem měl ve dvou problém v tom, že jsme se dostali do kolotoče:
-Já poradím co zahodit.
-Spoluhráč zahodí (protože nemá za co poradit a nemá co zahrát).
-Já o své ruce nevím nic, tak radím, co zahodit.
...
Určitě šlo se tomu kolotoči vyhnout, nebo se z něj nějak dostat. Ale když už v téhle situaci jseš, tak je to celé takové dost naprd.
17.2.2019 20:00 - ShadoWWW
Ač mám raději american trash, tak Scythe mám moc rád.
17.2.2019 22:25 - sirien
Scythe je naprosto nechutná a totálně překombená eurovka co se snaží tvářit jako Ameritrash a vůbec jí to nejde.

Moje základní výhrada je že pokud sou ve hře mechy, ale reálně se jima vlastně nebojuje a sloužej jen jako autobusy, tak by designer měl dostat přes tlamu. Mechem.

Moje druhá výhrada je že pokud se hra snaží tvářit jako ameritrash, tak má ksakru dodržovat ameritrash logiku - moment kdy se probiju na druhou stanu mapy, na moment ovládnu kousíček prostoru, uprostřed nepřátelské říše si postavim zbrojnici, území následně samozřejmě ztratim, ale zbrojnice mi tam zůstane... to je totální facka nějaké stylovosti té hry.

Moje třetí výhrada je že pokud du hrát hru s mechama, tak du hrát buď nějakej wargaming nebo čekám že to bude fun hra - kolo které začíná nechutnym kombenim akcí aby následovalo kombení se samotnejma akcema mě fakt nebere.


Ale jo, všim sem si, že podivně moc lidí okolo nad tim slintá blahem. Dokonce i jinak relativně negeeky lidi. Asi mám trochu jiný nároky na deskovky v tomhle směru.
17.2.2019 23:10 - Shako
Dobrých her pro dva je hromada, tak záleží konkrétně hledáš. Aspoň napiš pár her, které hraješ a libí se ti. Vůbec netuším, jestli hledat nějakou abstraktní rychlovku (ala Sirienem zmiňované Abalone nebo Blokus, Hive nebo rodiny her typu Pylos, Quoridor... nebo Dvonn, Zertz...) nebo tématickou věc na celý večer nebo i dýl (typu Studená válka nebo Mage knight, War of Ring, Hanibal). Nebo chceš něco rychlého a "barevného" jen pro dva (typu již zmíněných Kahuna nebo Řím, případně Halali, Caesar a Cleopatra, Aton, Starship Catan, Ztracená města, Drako). Nebo jestli to má být něco pro víc hráčů co funguje i ve dvou (Kaleidoskop, Cartagena), plus jestli to může být úplná klasika (typu Carcassonne). Případně různé (deckbuildingové) karetky (Ascension, Race for Galaxy, San Juan, Dominion). Nebo jestli hledáš nějakou spíš wargamu (ať už krátké bitvy ala Battlelore, Memoir nebo strategické - zmíněná Studená válka je jen jedna z mnoha her, které mají stejný "engine"). S kooperačkama to bude horší (ale co třeba Ghost Stories nebo Space Alert?, když se ti nejspíš nelibí typ Pandemic/Záchranáři...). Na závěr chybí požadavek na dostupnost - třeba Kahuna (a půlka těch věcí, co jsem hrával nebo mám doma) je fajn, ale netuším, zda se dá ještě někde koupit (a nevím, zda chce přehledávat bazary a hledat hry, které si nikdy nehrál :)).

EDIT: Speciálně pro Siriena: Řím má dvě cesty, jak vyhrát. Doporučil bych zkusit cestu likvidací karet soupeře, pokud už tě braní bodů přes fora nebaví. ;-) V kategorii "vyhrát můžeš, i když nad tím moc nepřemýšlíš a máš prostě štěstí" je Řím určitě dobrá hra. Ale pro hráče "musím si to promyslet na 40 tahů dopředu" jsou tu jiné kousky (nejen Šachy, Go nebo Shogi).

EDIT 2: Pak je tu ještě moje oblíbená kategorie her "hra je super, dokud nezjistíš, že se dá rozbít" (a nebo to nehraješ v herním klubu, kde ti rovnou řeknou, že je rozbitá, ikdyž si ji moc a moc chceš zahrát). Z dvojkovek tam patří třeba Héra a Zeus.
17.2.2019 23:23 - Log 1=0
sirien píše:
Jinak ve 2 sem to taky nehrál - hrál sem to pokud se dobře pamatuju jednou ve třech a jednou ve čtyřech. A bohatě stačilo.

Ale zkušenosti máš zjevně dost odlišné. No nic, nemusí se nám líbit stejné hry, vždyť ani nebereme stejné léky.
17.2.2019 23:36 - sirien
Shako píše:
Doporučil bych zkusit cestu likvidací karet soupeře, pokud už tě braní bodů přes fora nebaví

Sem zkoušel, ale nebylo to moc funkční - Cemino suveréně vyházela na stůl nějaký fóra, basiliky a ty resurrection kartičky co umožňujou vytáhnout z discardu už zničená fóra a to co sem stihnul zničit nehrálo proti tomu jejímu bodovému masakru žádnou zvláštní roli. Možná to jen blbě napadalo, ale když to takhle proběhlo potřetí v řadě tak mě to nějak přestalo bavit zkoušet.

(Šachy se nehrajou bez hodin - pokud máš 60 minut a toužíš 40 z toho spálit na jeden tah, be my guest... pokud nejsi grand-master tak si tim prostřelíš vlastní nohu.)
18.2.2019 00:03 - LokiB
sirien píše:
Šachy se nehrajou bez hodin - pokud máš 60 minut a toužíš 40 z toho spálit na jeden tah, be my guest... pokud nejsi grand-master tak si tim prostřelíš vlastní nohu.


OT: A teď si představ, že v týmu, který shodou okolností kapitánuju v pražský první třídě, mám takové hráče tři ... kteří jsou schopní mít v 13. tahu ze 40 spotřebováno 85 minut ze sta ... a velmistři tam nejsme :) Ty nervy pak ...
sorry, jen že mi ta poznámka zarezonovala na poslední hektický zápasy

Ad deskovky do hospody: přijde mi celkem fajn, že překlápěj různé deskovky do elektronické podoby, aby se daly hrát online. Teď jsem třeba s kamarádama a jejich rodinama hrál Pioneers (což je free verze Catanu na kompu), a zajímavé je to, že to i víc odsejpá, než když lidi seděj u stolu. Dá se tam i chatovat. No, není to "hospodská atmosféra", ale "sociální interakce pro chudé" :)
18.2.2019 00:44 - Shako
sirien píše:
Sem zkoušel, ale nebylo to moc funkční - Cemino suveréně vyházela na stůl nějaký fóra, basiliky a ty resurrection kartičky co umožňujou vytáhnout z discardu už zničená fóra a to co sem stihnul zničit nehrálo proti tomu jejímu bodovému masakru žádnou zvláštní roli.


Jasný, to se určitě může stát. Jen k tomu tahání z discardu - imho je to nějakých chrám a to umožňuje "oživovat" jen postavy, nikoliv budovy (fora) - to kdyžtak mrkni do pravidel, zda to hrajete dobře. ;-) Je pravda, že těch for je tam tuším 6 a baziliky 2 a nějaké 2-3 další podpůrné karyt pro fora. Takže se ti samozřejmě může stát, že prostě pořád boříš fóra a soupeř stále staví nové, takže to stejně prohraješ. Ale taky by se ti mělo vcelku podobně často stát, že zboříš nějaké budovy, zablokuješ poslední stojící forum. A soupeř, pak je každé kolo dostavuje a nesbírá nové body. Takže za pár kol vyhladoví.
Síla Římu byla právě v tom, že když soupeři padají "6"/"5" a těží body z for, tak se tomu dá konkurovat, když tobě padají "1" a "2", kterýma boříš/blokuješ. Ale samozřejmě díky té náhodě je tam spousta her, kdy prostě "hraješ lepší strategii, ale soupeř měl štěstí".

Podobně to má třeba asymetické Halali - kde se ti občas může stát, že máš ti "špatně vyrostl les" a nedalo se s nikam hnout, zatímco soupeř tam měl body všude kolem. Ale tam třeba doporučují vždy hrát dvě hry (protože mají dvě strany). Ale imho to platí obecně, že je potřeba zahrát víc her.


Jo a ještě k tomu Marsu: Imho je to ze stejného ranku jako Terra Mystica, Lord of Waterdeep. Mechanicky jsou to eura, ale má to vizuál ameritrashe. Což považuji za logickou synergii těch dvou proudů - někdy se prostě museli potkat a vzájemně se od sebe inspirovat. Scythe jsem nehrál, ale chápu proč se ti nelibí.
Btw. a zkoušel si třeba Imperial? To je hra, která vypadá, že bude o válce, ale ve skutečnosti není - ten, kdo nejvíc válčí obvykle prohrává. Ale přesto to funguje. Ale jinak mě obvykle ten princip euro/abstraktní maskované za "příběhovou" hru spíš taky štve resp. mám vyrazně raději ty hry, kde příběhové volby jsou i dobré volby.


Deskovky v mobilu/PC: Hraju to jen na singl - buď proti AI nebo proti neznámým hráčům. Ale tak hrávali jsem i Heroesy na Hot seat - tak třeba na to jednou dojde i u deskovek.
18.2.2019 06:22 - Colombo
Shako píše:
Dobrých her pro dva je hromada, tak záleží konkrétně hledáš. Aspoň napiš pár her, které hraješ a libí se ti.


To sem taky udělal O_o
18.2.2019 07:06 - Jerson
Mohl by někdo pro nás laiky shrnout hlavní rysy a rozdíly mezi eurovkami a ameritrashem? Google na tuhle otázku neumí srozumitelně odpovědět.
18.2.2019 08:41 - Jerson
Díky, to dost pomohlo. V devíti bodech z deseti jsem zjevně spíše hráč ameritrashe (proč vůbec tohle jméno?)

Teď už si jen musím pročíst tuhle debatu zpětně a znovu se podívat na zařazení her, které znám. Jen netuším, kam by patřil Space Alert.
18.2.2019 08:53 - Colombo
Jerson: Stačí si pročíst ty popisy co tam lidé mají. Ameritrash jsou plytké hry s povrchními pravidly, co lákají hráče na fancy téma, spíše než na zajímavý koncept hry. Výsledek závisí od náhody a ne na to, jak dobrý si s plánováním. Zatímco my nerdi s evropy hrajeme ty správné hry s hlubokými mechanikami. Ten nerdský elitismus z toho jen kape.

Co si nějak pamatuju, tak to začlo německými budovatelskými deskovkami, zatímco v Americe mají deskovky dobrou tradici jako rodinné hry. Z toho se zrodily ty extrémy. Ale dneska je to už všecko pomíchané.
18.2.2019 08:55 - kin
No, my s přítulí občas hráváme Karty Mrtvého Muže, což je karetní hra o odhadu situace, škození a štěstí, co ti přijde na ruku. Dost o náhodě, ale ne úplně bez kontroly. Navíc je to vážně rychlé, takže to třeba vytáhneme někde na cestách ve vlaku, u kávy v parku, kdekoliv.

Pak nás dost baví Mr Jack Pocket, takový fantom staré prahy v mini cestovním verzi. To je super hra, designovaná přímo pro dva hráče.

Mě pak baví Hive, dalo by se říct šachy bez herní desky. Máš své hnízdo složené z různých brouků (na hexových kamenech) a snažíš se obklíčit/udusit nepřátelskou královnu.

Pak jsme hráli Discover: Země neznámé, survival hra s příběhem, každá krabice je unikátní. Takže je fajn že máš svůj vlastní příběh, ale hra má po odehrání scénářů (4-5) špatnou znovuhratelnost. Plánuji jí s někým vyměnit za jinou, pokud se naskytne příležitost, protože bych rád objevoval dál, jelikož nás to oba bavilo.
18.2.2019 09:19 - Shako
Jerson píše:
Mohl by někdo pro nás laiky shrnout hlavní rysy a rozdíly mezi eurovkami a ameritrashem? Google na tuhle otázku neumí srozumitelně odpovědět.


Na zatrolenkách to máš i česky, včetně aspoň krátkého vysvětlení proč "trash".

Colombo píše:
Jerson: Stačí si pročíst ty popisy co tam lidé mají. Ameritrash jsou plytké hry s povrchními pravidly, co lákají hráče na fancy téma, spíše než na zajímavý koncept hry. Výsledek závisí od náhody a ne na to, jak dobrý si s plánováním. Zatímco my nerdi s evropy hrajeme ty správné hry s hlubokými mechanikami. Ten nerdský elitismus z toho jen kape.

Co si nějak pamatuju, tak to začlo německými budovatelskými deskovkami, zatímco v Americe mají deskovky dobrou tradici jako rodinné hry. Z toho se zrodily ty extrémy. Ale dneska je to už všecko pomíchané.


Jako vlastně úplně nesouhlasím, vlastně vůbec, ale nebudu zabrušovat... ale co třeba hodnocení hráčů na BGG? To by asi v na prvních příčkách měli být samé eurovky. No, prostě doba, kdy "ameritrash" byl skutečně jen samý odpad už jsou dávno pryč.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.097508907318115 secREMOTE_IP: 3.227.252.87