Střípky

kin
29.10.2013 13:17
Deskovky do hospody
Ahoj,

chtěl bych se zeptat na radu ohledně deskových her. Rádi hráváme deskové hry v hospodě u piva a večeře, a chtěli by jsme s kamarády rozšířit reportoár her, a nevíme co pořídit.

Baví nás nejčastěji např.: panic room, dominion, red november...zajímali by mne spíš kooperativní hry, ale s prvkem možné zrady a "svinění" (+blafování, interkace mezi hráčemi, obchodování), které nejsou nějak extra náročné na místo (měli by se vejít na stůl společně se sklenicemi a brambůrky).
Taky by měli být trochu taktické (plánování tahů, bodů, atd.), ne moc o náhodě. Čeština, nebo málo textová anglická hra výhodou.

Když by jste mohli cokoliv doporučit (i kdyby to úplně nesplňovalo požadavky zmíněné nahoře).

Díky :)
25.1.2018 10:03 - Aegnor
Haplo píše:
Nicméně stejný večer jsme zahráli i T.I.M.E. stories a zajímali by mě názory ostatních, jak se na to dívají; takže jestli znáte, prosím o sdílení dojmů.

Pouze jsem o tom četl, ale ... nehrozí u téhle hry hrozně omezená opakovatelnost?
25.1.2018 12:29 - Haplo
To je právě jedena z věcí, která mě dost zarazila. Samotná hra není asi úplně levná (teď nevím ale odhadem 1500-2000) a je tam pouze jeden scénář - tedy, jenom jedna hra na asi 3 hodiny. Prakticky se to nedá hrát znova; pokud samozřejmě nezapomenete po roce, co že jste to vlastně dělali. A další scénáře jsou dokoupitelná rozšíření, každý jeden pak stojí asi 600. Jestli hra byla tvořena pro výdělek, tak to asi dává smysl, ale jinak mě to dost zklamalo.
Hra samotná není špatná, užijete si srandu a nějaké ty hádanky a hledání pravdy, nicméně jak jsem říkal, doslova mi to za to nestojí.
2.3.2018 19:45 - ShadoWWW
Recenze Lords of Waterdeep (a taky ukázka toho, že pro většinu ne-geeků je "svět D&D" synonymem pro Zapomenuté říše, podobně jako třeba "Dračák" pro libovolné RPG).
9.12.2018 19:52 - ShadoWWW
Albi vydá Gloomhaven v češtině 4. 5. 2019! Gloomhaven je RPG deskovka ve stylu DnD 4E, #1 na BoardGameGeek.
9.12.2018 20:55 - Jarik
Takže jako Castle of Ravenloft? Legend of Drizzt? nebo Wrath of Ashardalon? ok. Proč ne česky.
10.12.2018 21:57 - Haplo
Tak jsem dneska byl vyzvedávat nějaké hry v Planetě her a trochu jsem se na ten Gloomhaven optal; prý to má být nejdražší hra 2019 :D. Jaj.
Ale na druhou stranu to bude fakt velký (tedy, nejen krabice). V základu několik desítek (cca 20) scénářů a každý na několik hodin. A prý to má mít i nějaké RP/narativní prvky - to mi přesně chlápek neřekl, ale jsem na to zvědaví; asi neodolám a koupím si to. Tedy jestli to bude verze s figurkami. :)
28.1.2019 18:32 - ShadoWWW
Tak Gloomhaven CZ už je v předobjednávce.
28.1.2019 20:42 - Shako
ShadoWWW píše:
Tak Gloomhaven CZ už je v předobjednávce.


Okej, říkal jsem si, že dotisk Mage knighta (který už nikdy neměl vyjít) je hodně na hraně toho, co český zákazník ještě zkousne. :-D

Kde jsou ty časy, co se čeští vydavatelé báli, aby hra nepřelezla trojciferné číslo.... :-)
28.1.2019 21:22 - ShadoWWW
Tak jediný, kdo se kdy bál, byl ALTAR, a ten ještě u DrD II mluvil o tom, že RPGčko za tisícovku, byť v tvrdé vazbě, by český zákazník nekoupil.
28.1.2019 21:34 - LokiB
České RPGčko, takové, jaká tu vycházela, by za tisícovku v té době skutečně koupil málokdo. A tedy ona inflace za 15 let udělá taky své ...
Vezmi si, kde byly platy v roce 2004 ... průměrný plat těsně pod 20 tisíci. Dneska nad 30 tisíci ... 50 % nárůst. Je to třeba vidět v kontextu.
28.1.2019 21:44 - ShadoWWW
DrD II vyšlo na konci roku 2011.
1.2.2019 15:27 - Beltar
V životě jsem koupil zpoustu blbostí, ale DRD2, je u mě stále hodně nahoře v žebřčku faaakt vyhozených peněz.
15.2.2019 21:03 - Gurney
Jakkoli se Valentýnu a podobným svátkům obvykle vyhýbám širokým obloukem, tentokrát mě spád událostí a následný večer příjemně překvapil. Musím říct, že hrát Coup v Teheránské kavárně, takhle prakticky na čtyřicáté výročí převratu, je docela husté inception a jeden z mých bizarnějších zážitků. Obzvlášť pokud jste na tom s farsi lépe než já (nicméně žádný stres, místňáci vás rádi vezmou do týmu i pro variaci na Aktivity, která počítá s dost bohatou slovní zásobou... přestože ta vaše je někde na úrovni nenáročné konverzace na téma "kolik stojí toto/tamto" & "dám si jeden kebab") doporučuju jednu malou kavárnu (آی اسکیپ و کافه بازی فکری گام - něco jako Skype a deskovky caffe? g translate do perštiny je docela zoufalství, ale pod tím origo názvem se to dá vygooglit na mapách) hned vedle bývalé věznice Zendāne Qasr (kterou mi Amir, velmi phostinný pán který mě tam pozval, popisoval jako "Iránské Guantanamo"). Ty herní večery jsou prý víceméně pravidelná záležitost, cca ob týden.

Foto se sbírkou her k mání zde, minimálně ednu věc tam určitě všichni poznáte
17.2.2019 01:20 - Colombo
Můžete mi doporučit nějakou deskovku, která je dobrá i ve dvou? Nemusí to být kompetitivní, může to být cooperativní, ale nesmí to být ten typ, kdy by to lépe zvládnul jeden hráč hrající za dva charaktery (takové to kdy zkušenější hráč prakticky říká méně zkušenému konkrétní kroky k tomu, aby oba vyhráli).

Co máme a co nás baví je Inovace.
17.2.2019 02:34 - sirien
Osobně mám rád 7 divů světa Duel. V podstatě to je kartičková building strategie kde se snažíš vyvážit hrabání kartiček zdrojů proti kartičkám victory pointů (samozřejmě to je maličko složitější a sou tam i nějaké pokroky a armády a tak, ale...), fluffově si buduješ nějaké antické (starořecké) město a pocestě si můžeš postavit nějakej ten Div světa. Je to vcelku vyvážený a dá se tam taktizovat, ale je tam i nějaká nevypočitatelnost skrze skryté postupně unlockované kartičky. S rozšířením to je prý ještě mnohem lepší, ale ještě sem to nezkoušel. How to Play 7 Wonders Duel in 4 Minutes - The Rules Girl. BG 8.1

Cemi má o něco radši Řím. To je... chjo. Roma board game video review - tohle. Osobně mě to baví míň - přijde mi že ta hra je trochu moc závislá na náhodě (jak rychle Ti přijdou do ruky některé karty, zejm. Fóra, a jak Ti na ně pak padaj kostky. Ale možná tam je něco víc a jen sem do toho neměl trpělivost proniknout - ale jako spíš ne). BG 6.4

Osobně sem ještě hodně koukal po Battle line, které vypadají fakt hezky a zajímavě, ale ještě sem se k tomu nedostal. V podstatě to je taková poker-style přetahovačka o 9 flagů uprostřed stolu - vyhráváš když shrábneš dost vlajek celkem nebo X vlajek vedle sebe a celé se to komplikuje kartama taktik které umožňují různě blbnout s hodnotama a funkčností běžnejch karet. How to Play Battle Line in 2 Minutes - The Rules Girl. BG 7.4

Jo, samozřejmě docela sranda je Adrenalin od CGE s DLCčkem který dodává 6 postavu a má Team Deatmatch mód funkční i pro dva hráče. Ale pokud nemáš rád Adrenalin jako takovej tak to je trochu overkill :D (Adrenalin je jinak ale fakt dobrá hra, jedna z mejch oblíbenejch). Em... tohle vypadá jako příčetně krátký demo. BG 7.7

Co sem slyšel tak lidi maj rádi Patchwork - osobně mě nikdy na pohled nelákal, což je asi tématem, i když mu nemůžu upřít mechanickou zajímavost. How to Play Patchwork in 2 Minutes - The Rules Girl BG 7.7

A... moc díky, že ses zeptal, protože se mi teď konečně vybavila Kahuna, kterou se mi nedařilo vzpomenout na méno ani jí najít. Kahuna je v podstatě strategická kartičkovka - máš kartičky ostrovů, používáš je abys mezi nima budoval mosty, kdo má víc mostů dominuje ostrov, snažíš se přetlačit soupeře, je tam nějakej lore o tichomořskejch šamanech co spolu soupeřej... kdysi sem to hrával s kamarádkou v čajovně když sme zabíjeli čas, neni to nijak zázračná hra, ale je zábavná, vcelku easy, přitom neni stupidně triviální a je i docela zábavně vyvážená. A stíháš si u ní i povídat. Jak moc je ještě k dostání netušim (doufám že jo). tady je krátký intro. BG 6.7
17.2.2019 09:25 - Colombo
Nemám rád hry, kde si hráči piplají svoje a spolu nijak neinteragují. Na inovaci se mi líbí že, ačkoliv je dost závislá na náhodě, pořád se tam pracuje s kartami na stole, ať už aktivními, těmi v ruce nebo těmi v influence.

The Rules girl je super.

7 divů světa vypadá dobře.
Řím sem nezvládnul sledovat to video (po tom co si mě zmlsal The Rules Girl)
Battle Line vypadá dobře.
Adrenalin: FPS v deskovce? Meh.
Patchwork: Jak ty, mechanicky to vypadá zajímavě, ale to téma mě nepřitahuje.
Kahuna: Podívám se na to. Oproti ostatním to vypadá až moc jednoduše.


Zkusíme se podívat na nějaká gameplay videa jak to se to hraje.
17.2.2019 11:37 - Cemi
Krycí jména duet - verze pro dva lidi, kteří hrají spolu proti hře, je to hodně dobře udělaný, jsou tam některý společný slova a 3 vrazi, jenom jeden se překrývá, obecně jde o to vyhádat slova na co nejmíň pokusů, jsou k tomu různý mise, který se dají postupně plnit.

Star realms - jestli vás baví nakupovat vesmírný lodičky a střílet po sobě, Siriena to nebaví, že je to moc o náhodě jaká kartička ti přijde, ale mě to baví.

Nějaký další hry, co mi lidi doporučovali, když jsem položila stejnou otázku: Netrunner, Fog of love, Pandemic Legacy, Rebellion, Galaxy Trucker, Tash-kalar, Settlers, Splendor, Hanabi, Studená válka, Teraformace Marsu, Saboter Duel, Battles of Westeros - většinu neznám, ale mám kamarády s dobrým vkusem. =)
17.2.2019 12:38 - Log 1=0
Cemi píše:
Star realms

Díky Sváťo díky! Nemohl jsem si vzpomenout na název. Připojuji se k doporučení.
Cemi píše:
Tash-kalar, Settlers, Splendor, Hanabi, Teraformace Marsu,

Dobré a skvělé hry, které jsem hrál jen ve více hráčích. Ale nemám pocit, že by měly ve dvou něčím utrpět.
Cemi píše:
Studená válka,

Funkční Ameritrash na ne úplně bezproblémové téma. Když dlabeš na fluff, trpí tím, jako všechny Ameritrashe. Když ho akcentuješ, tak je to docela politické.

Za sebe přidám i Shuffle of Heroes Není tak dobrá, jako některé dříve zmíněné, ale zábavná je určitě.
17.2.2019 13:10 - sirien
Krycí ména duet sem zapomněl, ty sou dost dobrý. link, BG 7.7

Star realms mě skutečně moc nebavěj - přijde mi otravný že tam je double random - random toho co přijde na stůl do nabídky a random toho co si nataháš z míchaného vlastního balíčku. Jinak to je klasickej deck-building. Výhoda je že to jde hrát i ve více lidech. Rules Girl, BG 7.6

Netrunner je legenda, ale osobně neznám. Je to asymetrická kartičkovka (uzavřená, tj. nejde o nekonečnou sbíračku) kde jedna strana hraje za korporaci a druhá za hackera. Jinak to patří do série her ze cyberpunkového Android universa (Android deskovka a nedávno vyšlo RPGčko) nějaké review, BG 7.9

Galaxy Trucker je hodně cool, ale ve 2 hráčích tam je hrozně moc dílků, takže nejsi moc omezenej v architektuře lodičky. A dá se hrát i ve více lidech. Hra má dvě fáze - v první jedeš real-time a z hromady dílků stavíš lodičku, v druhé se nalosuje trasa tvořená balíčkem kartiček která se pak tou lodičkou prolítává. tohle stačí proklikat, BG 7.4

Hanabi sem zapomněl že se dá hrát i ve dvou, to je boží kartičková kooperačka. Máš karty které nevidíš, ale vidí je Tví spoluhráči. Ve svém "tahu" můžeš hrát kartu, zahodit kartu nebo některému spoluhráči říct všechny karty co sdílí hodnotu nebo barvu. Cílem je sestavit na stole postupky. Super hra, ale neni "easy", je fakt potřeba se na ní soustředit. klikni doprostřed a chvilku sleduj dění, BG 7.1


Terraforming Mars je otravně nudnej multiplayer-soliter, kde si všichni něco budujou pod rukou a navzájem nijak neinteragujou. Vcelku otravná eurovka, navíc na svoje téma dost ošklivá. overview, BG 8.4 (bullshit - tohle je hodnocení vzniklé tim že většina lidí co tu hru vůbec měla zájem zkusit sou nad eurovkama slintající deskovkový nerdi - takový ty hráči se kterejma nikdo nechce hrát, protože jim každej tah v každé hře trvá půl hodiny, protože musej přece promyslet úplně všechno!)

Cemi píše:
Fog of love, Pandemic Legacy, Rebellion, Tash-kalar, Settlers, Splendor, Saboter Duel, Battles of Westeros

...tyhle neznám...

Colombo píše:
Adrenalin: FPS v deskovce? Meh.

...a v tomhle se totálně pleteš :)

Colombo píše:
Kahuna: Podívám se na to. Oproti ostatním to vypadá až moc jednoduše.

Go je taky jednoduchý :)

A Go mi připomíná že jestli máš rád "klasický" hry tak můžeš mrknout ještě na Abalone.
17.2.2019 13:29 - Boldrick
Galaxy Truckera bych taky doporučil, hrajeme to občas se ženou. A jestli není mezi hráči fakt rozdíl, tak se to skoro nepozná

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07944393157959 secREMOTE_IP: 18.118.140.108