Střípky

Jerson
25.12.2013 21:47
RPG Dílna
Nadhodil jsem nápad na tvorbu doplňků k RPG formou veřejné soutěže. Myšlenka je taková, že bych napřed zjistil, jaké doplňiky do RPG - postavu, zápletku, dungeon, atd. - mají hráči zájem, vytvořil bych seznam, k jehož položkám by se mohli zájemci znovu vyjádřit a upřesnit je, a položka s nejvíce zájemci by byla zveřejněna jako zadání soutěže. Zúčastnit by se mohl každý, hlasování o "nejlepší" příspěvek by obstarali opět hráči, kteří o daný doplněk měli zájem.

Zde bych rád zjistil, jestli má něco takového smysl, nejlépe pokusem. Prosím napište mi jednu až pět věcí v RPG, o jejichž vytvoření byste měli zájem. Můžete je psát konkrétně nebo obecně, to nechám na každém.

Pro příklad:

"Zápletka detektivního dobrodružství odehrávajícího se v jediném domě, obsahující paranormální jevy, ale přitom s minimem magie."

Je pro mne snazší tvořit...

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
...na základě velmi konkrétních ingrediencí.kladné body2
...obecnějších zadání.kladné body7
Autorská citace #41
2.1.2014 20:26 - Quentin
Dovolil bych si navrhnout hlavní kritérium do soutěže: Každý příspěvek se musí vejít na jednu A4.

Stručnost, přehlednost, dobrý poměr obsah/rozsah a ideálně i použitelnost u stolu, jsou důležité.

Skoro každý vypravěč si doma mrcasí svůj setting, každý si umrcasí nějaké svoje dobrodružství (v mnoha stylech hraní beztak vychází z akcí postav a ani se moc nedá předvídat), jsou to až ty detaily, co zabírají čas, a pro které je třeba chodit na internet.

A když už někdo bude muset mermomocí udělat třeba celé dobdrodružství, tak ať to hodí do souteže jako víc příspěvků.
Autorská citace #42
2.1.2014 20:28 - Quentin
Jerson píše:
Vybereme několik lepších? Budou opravdu tak podobné? Ta specifičnost je nutná, protože inspiruje. Tvůrci se pak nemají čeho chytit, zatímco na základě těch dvou tří slov jim už vyvstávají v hlavě nějaké představy. Tedy přijde mi rozhodně podnětnější mít v zadání "kolt s posledním nábojem" než "zápletka z divokého západu". I když to bude znamenat, že dostanu deset zpracování scény "zbývá mi jeden náboj a dva nepřátelé" - pořád lepší než dostat jednu zpracovanou zápletku z divokého západu, pokud vůbec.

Ten poměr 10 ku 1 při zadání ingrediencí je přehnanej. I kdyby to bylo 4 ku 2, tak je lepší mít dvě různé zápletky než čtyři podobné. Když už ingredience, tak nějaké opravdu obecné. Mě by třeba stačilo "western, cesta dostavníkem", ať se s tím každý popere, jak chce. Někdo napíše mapu vztahů mezi cestovateli, jiný encounter tabulku po cestě.
Autorská citace #43
2.1.2014 20:43 - Alnag
Jerson píše:
Ta specifičnost je nutná, protože inspiruje.


Inspiruje i omezuje. Je otázka, zda cílem je mít třeba hodně věcí u nichž hrozí, že budou celkem k ničemu a nebo možná málo, ale zato velmi užitečných věcí.

Quentin píše:
Dovolil bych si navrhnout hlavní kritérium do soutěže: Každý příspěvek se musí vejít na jednu A4.


Velmi trefná a přínosná poznámka. Já bych byl dokonce ještě přísnější a zkrátil to třeba na polovinu. Velké věci odrazují.
Autorská citace #44
2.1.2014 21:33 - kin
mě se to taktéž líbí, a velmi. rozhodně bych byl pro. a taktéž jsem pro stručnější verzi. ohledně specifikací jsem na tom neutrálně, ale asi radši trochu víc obecnější.
Autorská citace #45
2.1.2014 21:34 - Alnag
BTW Jersone: Ta RPG dílna má být projektem RPGfóra, Kostky, nezávislým nebo jak vlastně... (ptám se čístě sobecky, jak jinak).
Autorská citace #46
2.1.2014 21:44 - Quentin
Hlasuju pro společnou soutěž d20 a rpgf. Výsledky postneme na oboje. Co?
Autorská citace #47
2.1.2014 21:46 - Colombo
Soutěž o to, kdo má většího RPG ptáka! RPGforum vs D20! Neutrálové a ti, co kopají za obě strany se nepřipouši!
Autorská citace #48
2.1.2014 22:06 - Alnag
Colombo píše:
Soutěž o to, kdo má většího RPG ptáka!


No právě. Aby to pak nedopadlo jako soutěž popularity aneb kdo má víc kamarádů/nepřátel.
Autorská citace #49
2.1.2014 22:09 - Quentin
Každej příspěvek dobrej.
Autorská citace #50
2.1.2014 22:19 - Alnag
Quentin (reakce na to před editem): O účasti v té soutěži (o nejlepší postavu) jsem dost uvažoval (narozdíl od kuchyní), ale pak mi přišlo moc práce si kvůli tomu vytvářet alter ego a neměl jsem důvěru v to, že bych to mohl postnout za sebe (a dočkat se normálního zacházení). Udělej si z toho závěry jaké chceš.
Autorská citace #51
2.1.2014 22:20 - Sparkle
Co ta licence? Creative Commons?
Autorská citace #52
2.1.2014 22:24 - Quentin
Jak to bude s porotou a hodnocením?

Sparkle: Určitě creative commons. Attribution by mělo účastníkům stačit. Nebo ne?

Alnag: Proto to bude z poloviny na d20.cz, aby ti na rpgf nemohli nadržovat :)
Autorská citace #53
2.1.2014 22:30 - Alnag
Quentin píše:
Jak to bude s porotou a hodnocením?


Na porotu bych se vybodl. Nejednoduší by mi přišel princip - každý účastník je zároveň porotcem. Hodnotí všechny mimo sebe systémem pořadí. Výsledky jsou podle průměrného pořadí.

CC - Autorství a nekomerční?
Autorská citace #54
2.1.2014 22:38 - Sparkle
Nejsem si jistá, jaký je výklad "nekomerční" pro případ, kdy to někdo vystaví ke stažení zdarma, ale na webu, kde je ještě něco jiného za peníze.
Autorská citace #55
2.1.2014 22:42 - Alnag
Pokud za distribuci toho díla pod CC bereš peníze nebo jinou odměnu, je to komerční. Pokud to visí volně zpřístupněné na webu, je to nekomerční. Kde je problém?
Autorská citace #56
2.1.2014 22:43 - Quentin
One Page Dungeon contest je pod timhle http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

To vypadá ok.

Hodnocení mezi sebou je asi ok, co jersone? (normálně bez kategorií, hodnocení od 1 do 10)
Autorská citace #57
2.1.2014 22:45 - Vojtěch
A co takhle udělat databázi NPC/map/zápletek/lokací, kde by se daly centrálně stáhnout a hodnotit?

Něco jako tadyhle mají na mechy do Battletechu, akorát by tam byl soubor, hodnocení a kategorie... s tím, že by se jen omezil rozsah příspěvku. Takhle by byly různé produkty soutěží po ruce všem. Pak už by jen zbývalo dělat reklamu. Případně by se mohly pak k příspěvkům připojovat staty do her ve formě příloh.
Autorská citace #58
2.1.2014 23:27 - Sparkle
Alnag píše:
Pokud za distribuci toho díla pod CC bereš peníze nebo jinou odměnu, je to komerční. Pokud to visí volně zpřístupněné na webu, je to nekomerční. Kde je problém?


A co když to dílo použiju jako volně dostupný doplněk na webu zdarma, který má nicméně podpořit prodej základního rulebooku, který je za peníze?
Autorská citace #59
2.1.2014 23:38 - sirien
Sparcle: co když Tě nařknu z toho že si dovoluješ zvyšovat povědomí o sobě sama tím že na to upozorníš na Facebooku a tím chceš podporovat prodeje ve svém obchodě protože se o něm lidé dozví když si otevřou Tvůj profil?
Přestaň slovíčkařit. Click-and-free-to-download je prostě nekomerční a nehledej v tom hovadiny a kraviny typu "ale po straně je reklamní banner", tady jednáš s komunitou fanoušků a ne s právníkama OSA. (a beztak bych se zatraceně divil kdybys na tom vydělala tolik aby to případně vůbec stálo za žalobu - zvlášť za žalobu v tomhle státě s naší rychlostí soudního řízení)


Jerson: A po čem teda toužíš?

Chceš soutěž, jejímž výstupem bude hromada věcí od hromady lidí kteří se inspirují Tvými limitacemi a budou nadšeně a tvořit v rámci zábavy... aby vzniklo něco, po čem tejden po skončení soutěže čokl neštěkne, protože ony inspirující limitace z toho udělali tak úzkoprsou záležitost, že kromě samotných soutěžících, míň jak deseti jejich kamarádům a nějakým roztleskávačkám-přítelkyním na celé věci absolutně nesejde?

Nebo chceš soutěž, jejíž výstup bude mít tak široký záběr a takovou rozdílnost výstupů, aby i lidem co se věci neúčastnili stálo za to se na to podívat?

Protože na jednu stranu říkáš, jak hrozně chceš to druhé, aby ta kreativita a energie k něčemu byly, na druhou stranu argumentuješ ve prospěch konceptu, který je velmi podobný tomu co už známe a o čem víme, že bezpečně vede k tomu prvnímu.


Quentin: 1A4 je dost na to abys zpracoval jednu věc... když to bude série menších věcí jak jsem navrhoval já, tak to může být i víc - jak jsem psal, v takovém případě bych rozsah každé té jedné položky limitoval počtem znaků tak aby to hodilo tak 3-5 A4. Při tuctu položek s úvodem to je docela čitelný koncept (dává to cca 3-4 věci na stránku, což je podle mě vpohodě)
Autorská citace #60
2.1.2014 23:59 - Quentin
Sirien: Navrhl jsem A4 protože vím, že delší věci číst nebudu. Jen velmi výjimečně je 5 stránek napěchovaných dobrými nápady. Pokud tedy někomu nevadí, že, bude-li to nezáživné, přestanu v půlce číst a dám tomu 3/10, tak pro mě za mě klidně bez omezení :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.075445890426636 secREMOTE_IP: 44.220.131.93