Střípky

Jerson
25.12.2013 21:47
RPG Dílna
Nadhodil jsem nápad na tvorbu doplňků k RPG formou veřejné soutěže. Myšlenka je taková, že bych napřed zjistil, jaké doplňiky do RPG - postavu, zápletku, dungeon, atd. - mají hráči zájem, vytvořil bych seznam, k jehož položkám by se mohli zájemci znovu vyjádřit a upřesnit je, a položka s nejvíce zájemci by byla zveřejněna jako zadání soutěže. Zúčastnit by se mohl každý, hlasování o "nejlepší" příspěvek by obstarali opět hráči, kteří o daný doplněk měli zájem.

Zde bych rád zjistil, jestli má něco takového smysl, nejlépe pokusem. Prosím napište mi jednu až pět věcí v RPG, o jejichž vytvoření byste měli zájem. Můžete je psát konkrétně nebo obecně, to nechám na každém.

Pro příklad:

"Zápletka detektivního dobrodružství odehrávajícího se v jediném domě, obsahující paranormální jevy, ale přitom s minimem magie."

Je pro mne snazší tvořit...

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
...na základě velmi konkrétních ingrediencí.kladné body2
...obecnějších zadání.kladné body7
Autorská citace #61
3.1.2014 11:27 - Jerson
QuentinW píše:
Dovolil bych si navrhnout hlavní kritérium do soutěže: Každý příspěvek se musí vejít na jednu A4.

Můj návrh byl dvě strany - ani tvoje "jednostánkové dobrudružstrví" se na jednu A4 nevešlo. Pět stran ale taky málokdo přečte.

QuentinW píše:
Ten poměr 10 ku 1 při zadání ingrediencí je přehnanej. I kdyby to bylo 4 ku 2, tak je lepší mít dvě různé zápletky než čtyři podobné.

Alnag píše:
Je otázka, zda cílem je mít třeba hodně věcí u nichž hrozí, že budou celkem k ničemu a nebo možná málo, ale zato velmi užitečných věcí.


Těžko to dokážu bez pokusu.
Každopádně jsem toho názoru, že kvalitní věc se nedá plánovaně vytvořit, ale musí se vybrat z několika podobných. Když budu mít deset nebo jen pět podobných zápletek, můžu je mezi sebou porovnat a říct, která se mi líbí víc, která se bude víc líbit více lidem a je tedy !lepší". Zatímco když dostanu dva příspěvky a každý jiný, nemám z čeho vybírat a přitom nemám žádnou záruku, že tyto příspěvky budou ve své kategorii dobré.

Alnag píše:
BTW Jersone: Ta RPG dílna má být projektem RPGfóra, Kostky, nezávislým nebo jak vlastně... (ptám se čístě sobecky, jak jinak)

Dokud se toho nechytne i někdo další, bude to můj projekt - hodlám ho vyvěsit jak tady, tak na RPG fóru, ale třeba i na Nyxu. Nechci to nutně spojovat s nějakým konkrétním portálem. A osobně bych byl raději, kdyby to ani nebylo spojené s mým jménem, a aby se výsledky daly poblikovat na více místech, tedy třeba tady, v Drakkaru, v Pevnosti (jestli vůbec ještě vychází), atd.

Sparkle píše:
Co ta licence? Creative Commons?

Licenci neřeším. Přesněji se v tom neorientuju, každý přispěvatel bude srozuměn s tím, že jeho výtvor může být zveřejněn a a použit třetí stranou. Nejsem na hrabání v právnických detailech.

QuentinW píše:
Jak to bude s porotou a hodnocením?

Už jsem to psal - hodnotit budou uživatelné, hráči, ostatní přispěvatalé - prostě každý, kdo si dokáže příspěvky přečíst, seřadit na první tři místa tři (dle něj) nejlepší a napsat ke každému jeden odstavec, proč vybral zrovna ten. Jestli si na to někdo najme hromadu kamarádů, aby dostal hromadu hodnocení, možná to budu řešit, možná ne. Každopádně to nebudu řešit dopředu, protože se fakt nebojím, že by se vyjadřovalo moc lidí.
Nikoho nebudu nutit, aby četl všechno, aby četl celé příspěvky, nebo aby všechny hodnotil - to že otevře nějaký příspěvek a po odstavci zjistí, že ho to nezajímá o použitelnosti a zajímavosti příspěvku vypovídá více než dost. Na druhou stranu věřím tomu, že i Quentin si přečte dvě strany A4, pokud ho první odstavec zaujme a zbytek bude dostatečně dobrý.

Vojtěch píše:
A co takhle udělat databázi NPC/map/zápletek/lokací, kde by se daly centrálně stáhnout a hodnotit?

Databázi má cenu vytvířet, až budeme mít něco v ruce. Tedy napřed získat data a pak vytvářet databázi. Udělat to naopak, tedy udělat databázi a tu pak naplňovat (notabene z externích zdrojů), na to v RPG nevěřím, neviděl jsem nic, co by takhle fungovalo (v čechách, než zase někdo začne vytahovat zahraničí).

sirien píše:
Chceš soutěž, jejímž výstupem bude hromada věcí od hromady lidí kteří se inspirují Tvými limitacemi a budou nadšeně a tvořit v rámci zábavy... aby vzniklo něco, po čem tejden po skončení soutěže čokl neštěkne, protože ony inspirující limitace z toho udělali tak úzkoprsou záležitost, že kromě samotných soutěžících, míň jak deseti jejich kamarádům a nějakým roztleskávačkám-přítelkyním na celé věci absolutně nesejde?

Nebo chceš soutěž, jejíž výstup bude mít tak široký záběr a takovou rozdílnost výstupů, aby i lidem co se věci neúčastnili stálo za to se na to podívat?

To že po výstupech RPG Kuchyně neštěkne ani pes je dáno tím, že jde o jednorázová RPG - prakticky nikdo se nechce učit nové RPG. Opět zopakuju, že napřed chci dát dohromady soubor zadání, který bude pocházet od GMmů nebo hráčů. Pak zkusím najít nějaký společný jmenovatel více z nich, který by byl ale dostatečně konkrétní, aby jednak inspiroval soutěžící, a zároveň aby byl použitelný pro zadavatele. Pokud společný jmenovatel nenajdu, můžu brát jedno téma po druhém - to se ukáže.

Každopádně výsledky můžou být následně inspirativní a použitelné i pro lidi, kteří se o soutěž vůbec nezajímali a jen budou hledat, co použít do své hry.

_______________________________

Jinak ještě jednou zopakuju to, co jsem napsal na začátku - chci raději začít v malém, případně omezeném a nedokonalém a v případě zájmu a úspěchu rozšiřovat, než si nalajnovat větší rozsah, nadefinovat obsah a ten se pak nějak snažit naplnit. Druhá věc mi prostě nefunguje - pokud někomu ano, může si jí vyzkoušet dělat podle sebe, já si na to nevěřím.
Autorská citace #62
3.1.2014 11:34 - York
Jerson píše:
Dokud se toho nechytne i někdo další, bude to můj projekt


Good.

Jerson píše:
A osobně bych byl raději, kdyby to ani nebylo spojené s mým jménem.


Proč? Tvoje jméno má docela váhu, stojí za ním spousta práce.
Autorská citace #63
3.1.2014 11:38 - crowen
Jerson, ked uz mas predstavu o tom, ako to bude vyzerat, tak to konecne vyhlas :-)

Inac za Drakkar mozem povedat, ze ak napises nejake zhrnutie po sutazi pripadne by si chcel uverejnit prvu alebo top 3 prispevky zo sutaze, tak s uverejnenim problem nebude.

BTW s tym "ani pes nestekne" to nie je celkom pravda, vid Casy se meni, co vysli v asi 2000(? Bouchi by vedel) naklade v ramci Pevnosti, co okrem DrD nedokazala ziadna ina ceska rpg hra (a predpokladam, ze ani zahranicna, co je v distribucii v CR). Casy sa hraju nezavisle na Markusovi na roznych akciach a v roznych hernych skupinach podla toho, co som cital rozne na webe. Plus nedavny preklad Hrstky do anglictiny a pozitivne ohlasy na story-games.com, kde nejaky australan pisal, ze to hraju len niekolko dni po zverejneni prekladu. Na RPGF sa da dohladat prispevok, ze moje Biele Peklo niekto tiez hral, a to som ich k tomu vobec nenutil. K Tajomenmu Albionu niekto spravil mapu vychodnej Europy....
Autorská citace #64
3.1.2014 11:49 - Quentin
Píše:
Můj návrh byl dvě strany - ani tvoje "jednostánkové dobrudružstrví" se na jednu A4 nevešlo. Pět stran ale taky málokdo přečte.

Jaké, cože? :)
Autorská citace #65
3.1.2014 12:13 - Sparkle
Jerson píše:
A osobně bych byl raději, kdyby to ani nebylo spojené s mým jménem, a aby se výsledky daly poblikovat na více místech, tedy třeba tady, v Drakkaru, v Pevnosti (jestli vůbec ještě vychází), atd.


Pokud doufáš, že se to může dostat do Pevnosti, tím spíš tam ta Creative Commons licence musí být, a přímo ta, která umožňuje použít dílo i komerčně.
tzn tato: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/cz/
Autorská citace #66
3.1.2014 12:55 - Jerson
York píše:
Tvoje jméno má docela váhu, stojí za ním spousta práce.

Možná že jo, ale pro některé je ta váha na špatné misce.

QuentinW píše:
Jaké, cože? :)

tvoje Krvavá vila
Sice jsi zmenšil obrázky a nahustil text, aby se ti to na jednu stranu vešlo, ale v té "jednostránkové verzi k tisku" máš odkazy na tři další články, které by samotné zabraly čtyři pět stran a pokud by se z nich udělal stručný výtah, tak pořád další stranu zaberou. Proto říkám dvě strany :-)

Sparkle píše:
Pokud doufáš, že se to může dostat do Pevnosti, tím spíš tam ta Creative Commons licence musí být, a přímo ta, která umožňuje použít dílo i komerčně.

Ok, až to budu vyhlašovat, poradíš mi jak do vyhlášení zapracovat i tuhle licenci.
Autorská citace #67
3.1.2014 13:05 - York
Jerson píše:
Možná že jo, ale pro některé je ta váha na špatné misce.


Screw them :)
Autorská citace #68
3.1.2014 13:08 - Quentin
Jo tak. Nahuštěnej text mi nevadí. Ať jsou příspěvky vysázené všelijak, hlavně ať je to jedna A4. Je to lepší i do výsledného sborníku.

Kdyby to byl soutěžní příspěvek, tak bych tam ty odkazy buď nedal, nebo z toho udělal víc soutěžních příspěvků. Krvavá vila a Pekelné volání jsou dost odlišné na to, aby strašili u sebe. A kdybych nutně chtěl mít i tu Iskandarskou bonboniéru, tak tam nacpu ještě třeba jeden zajímavej kus pokladu a naplnim další jednu A4.

Ideální příspěvky jsou pro mě třeba tohle
One Last Tribute (tohle jsem hrál a dopadlo to awesome, dokonce i přítelkyně, co normálně nehraje na to ráda vzpomíná)
A Rough Night at the Dog & Bastard (tohle jsme ještě nezkoušel, ale vypadá to moc pěkně)

jestli odkazdy nefungují, tak k nalezení zde
http://campaignwiki.org/wiki/DungeonMaps/One_Page_Dungeon_Contest_2012
Autorská citace #69
3.1.2014 13:12 - crowen
Ja by som bol za 2 A4, clovek si to vytlaci na jeden list papiera obojstranne, aj do zbornika by to bolo lepsie imho.
Autorská citace #70
3.1.2014 13:17 - Sparkle
Taky jsem pro 2x A4.
Autorská citace #71
3.1.2014 13:26 - Quentin
Tak pro potřeby sborníku dáme limity A5 (na šířku), A4 a 2xA4?
Nebo chcete všechny příspěvky na 2xA4
Autorská citace #72
3.1.2014 13:37 - crowen
Kvoli konzistencii idealne 2xA4 - vsetky prispevky budu mat rovnaky rozsah, daju sa tlacit na jeden list papiera, a ak si to niekto vytlaci, zalozi si to do zakladaca alebo kruzkovej vazby, a kazdy list je samostatne dobrodruzstvo/doplnok/whatever
Autorská citace #73
3.1.2014 13:38 - Alnag
Nebylo by lepší stanovit počet normostran/znaků.
Autorská citace #74
3.1.2014 13:41 - Quentin
Jenže hromada věcí se vejde na A5 nebo A4 (encounter table, minidungeon, monster, item...). Ty teď buď nevzniknou nebo budou uměle natažené, což je většinou ještě horší :)
Autorská citace #75
3.1.2014 13:50 - Jerson
Pro začátek jsem pro "nejlépe na jednu až dvě strany A4". Žádné umělé natahování ani zkracování, když někdo dokáže napsat dobrou věc na jednu A5, je to fajn, pokud někdo vyplodí osm stran, holt bude riskovat, že to málokdo přečte.
Autorská citace #76
3.1.2014 14:41 - Gurney
One page dungeon contest, aneb dobře udělaná soutěž (kategorie ve kterých se hodnotí jsou typu "Best cave", "Best gonzo" a "Best Espionage", kupodivu to nikomu ze zúčastněných nepřijde málo inspirativní...

Neradi dungeony? Mrkněte na Best Situation, Best Relationship Map nebo Best Espionage ... aneb toto jsou výstupy které mají význam.
Autorská citace #77
3.1.2014 14:48 - Quentin
Píše:
kategorie ve kterých se hodnotí jsou typu "Best cave", "Best gonzo" a "Best Espionage", kupodivu to nikomu ze zúčastněných nepřijde málo inspirativní...

Myslim, ze tam nejsou zadne kategorie; muzes poslat libovolnej dungeon. Ty "best" oznaceni tam dava az potom porota.
Autorská citace #78
3.1.2014 15:25 - Gurney
Ajo, takhle. Tím lepší to je.
Autorská citace #79
3.1.2014 16:13 - sirien
Zábavné, jak lidé koukají na inspiraci. Třeba z mého pohledu jsou ingredience RPG Kuchyně spíš překážející balast než inspirace. Jsem zvyklý tvoři z tužky a čistého papíru a nechat svoje představy rozlétávat kam je napadne a pak jen tak sesměrovávat to co se mi z nich líbí a hodí...
...nějaké ingredience by se mi jen neustále pletly pod nohy abych o ně zakopával a furt se staral, jestli jsem od nich neutekl moc daleko (jak je vidět i v té v RPG Kuchyni, kde spousta příspěvků má své ingredience obsažené mnohdy méně než jen symbolicky, očividně vnuceným vpasováním jen aby se neřeklo)

Do takové tvorby bych osobně radši preventivně vůbec nešel, abych se vyhnul té zdeptanosti kterou bych při ní nutně potkal.

Zvláštní, že z toho co místy čtu (nejen tady) jiní to vidí opačně... otázka je, kterou cestou se vydat.
Autorská citace #80
3.1.2014 18:34 - Dukolm
No přidám svůj názor na RPG kuchyni a její zadání.
Ingredience mě v úvahách(nikdy sem nic nezpracoval tak abych to odeslal) občas sice daly zajímavý nápad ale jejich pevný počet v použití,... mě spíše omezoval když mě napadlo něco jiného a potřeboval jsem tím tu ingredienci nahradit
Čas no rozhodně by se mi líbilo delší časové období na zpracování v případě RPG kuchyně mě to přišlo krátké vzhledem k škole, práci, přítelkyni. Klidně bych se nebál to sbírat celý rok nebo půl rok.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082031011581421 secREMOTE_IP: 44.222.194.62