Střípky

York
13.5.2014 11:49
Co nabízí kostka?
Když už tu máme neobvyklou motivaci pro čtenáře RPG fóra podívat se i jinam, bylo by možná škoda ji nevyužít. Takže: Co je zde zajímavého k vidění a přečtení? Dokáže někdo bodově shrnout nejzajímavější tématické okruhy, ideálně s přímými odkazy?

Některé zajímavé články, blogy či diskuse

RPG odborně:
WTF momenty v RPG (aneb hranice mezi zábavou a šíleností)
Závislost kvality hry na znalosti pokročilých forem
[Teorie] Velký model (GNS)
Polemika: Tvorba světa

Historie a pseudohistorie:
Středověká demografie pro začátečníky
Mytologie a náboženství
Nacisté a okultismus

Články ze série ekologie druhů v DnD 4e:
4e: Vílí divočina

Náměty na dobrodružství:
Zotročeni osudem
Na štítě
Belisarská intervence (scifi)

Vlastní hry a světy:
CREET: Renesanční fantasy svět
RPG O Fortuna
Čas pro hrdiny
Projekt Omega
Dakara
Neoficiální DrD 1.9 PPZ PH
Void
Autorská citace #1
13.5.2014 11:53 - crowen
- Jersonova Omega
- Novinky o DnD
Autorská citace #2
13.5.2014 11:56 - Alnag
- rady pro Vypravěče (obvykle obecné, systémově nespecifické)
- rady pro hráče (dtto)

EDIT: Viz většina této sekce.

EDIT2:

- fantasy renesanční svět Creet
- RPG O Fortuna
- Náměty k fantasy světu (mýty a legendy, ekologie nestvůr a jiné
- teorii a historii RPG (pro fajnšmekry)
- preview a recenze produktů
- kulturně-historický koutek (pro Wild Westy a jim podobné)
- největší výběr z Robina Lawse (napříč produkcí - články, recenze, materiály ke Gumshoe apod.
- příběhy, povídky a zápisky ze hry
- možnost vlastního blogu (do kterého vám nikdo nekecá, ale který se propaguje ve společných novinkách)
- možnost registrace herní skupiny, organizace, vlastních skupinových článků a diskuzí, možnost hledat hráče
Autorská citace #3
13.5.2014 12:03 - York
Zkuste prosím dávat i odkazy, pokud aspoň trochu tušíte, kde to najít. A ideálně od jednoho tématu vždy maximálně 5 nejzajímavějších odkazů (+ případně odkaz na celou sekci, pokud někoho zaujmou ty jednotlivé).

edit:
Zkuse si to představit takhle: Mám dva volné večery na to, abych si přečetl něco zajímavého. Co nejlepšího mi kostka nabídne?

Pokusím se z toho pak udělat výcuc do úvodního postu. (Samozřejmě se nebudu zlobit, když to udělá či upraví libovolný admin).
Autorská citace #4
13.5.2014 12:11 - Alnag
Něco jsem nastřelil do předešlého postu, budu muset běžet, ale třeba to ještě někdo doplní.
Autorská citace #5
13.5.2014 12:28 - ShadoWWW
Mně se tu líbí velká svoboda. Každý si tu může psát jak chce, tj. zakládat diskuze, psát články, blogy herních skupin aj. Je to snadné a nikdo do toho nekafrá, nikdo nic necenzuruje.*

Diskuze plynou, nikdo si moc nemusí brát servítky a myslet na autocenzuru a diskuze se mohou ubírat i mimo téma (ty bývají zpravidla nejživější).

-----------------------
* I když výjimky se najdou. Slyšel jsem o stažení jednoho rasistického článku jistého autora. Ale to je spíš výjimka potvrzující pravidlo. :-)
Autorská citace #6
13.5.2014 12:58 - Wild West
Yorkova otázka co si má přečíst je pro mne těžko řešitelná; nevím, co ho zajímá.

Ale mohu se velmi opatrně pokusit, co všechno dala Kostka mně. A není toho málo.
Z hlediska systémů je štěpná právě ta debata o Voidu
http://www.d20.cz/blog/Gediman/50705.html

Určitý kus vlastní duše zůstal někde tady
http://www.d20.cz/clanky/kultura/
nebo tady
http://www.d20.cz/clanky/svety/mytologie-a-nabozenstvi.html
nebo v Příbězích - je toho zkrátka docela hodně.
A to tu ještě zřejmě některé věci chybí - třeba někam zmizela Rytířova Arda, kam jsem chodil docela rád a často.
Autorská citace #7
13.5.2014 13:06 - Colombo
jn, kultůra byla super, škoda že už tak málo lidí do ní píše.
Autorská citace #8
13.5.2014 13:08 - York
Wild West píše:
Yorkova otázka co si má přečíst je pro mne těžko řešitelná; nevím, co ho zajímá.


Když každý napíše dvě tři témata, která na něj hodně zapůsobila (pozitivně, pokud možno ;-)), bude určitě z čeho vybírat.
Autorská citace #9
13.5.2014 13:44 - Sparkle
Na mě asi nejvíc zapůsobilo ono Alnagovo kompletní dobrodružství ze Star Wars pro DnD 4e, který se tu někde v útrobách webu válí. Je fakt výborný a tak nějak mi nastavilo laťku v tom, jakou kvalitu musí mít moje materiály, než s nima můžu vyrukovat na webu.

Jo, hotový doplňky ke hrám. Kompletní dobrodružství vezmi a hraj. Škoda že jich není víc.
Autorská citace #10
13.5.2014 13:59 - York
V čem se vlastně liší blog, diskuse a článek? (Myslím tady na kostce.)
Autorská citace #11
13.5.2014 16:11 - chrochta
Neboj, Sparkle - dobrodružství budou. Hned, jak mi je můj chaotický přístup k práci dovolí dokončit (korektury, jednotný formát překladu, dopřeložení všeho, obrázky), pošlu na Kostku nejméně dvě.
Autorská citace #12
13.5.2014 16:24 - Alnag
York píše:
V čem se vlastně liší blog, diskuse a článek? (Myslím tady na kostce.)


Článek - objevuje se v aktualitách uprostřed, lze ho detailně formátovat, stránkovat, vkládat obrázky, tabulky atd. atd. K článku lze posléze připojit diskuzi. Články procházejí schválením a zveřejňují je administrátoři dle uvážení, domluvy s autorem apod.

Blog - rozšířené záhlaví diskuze, objevuje se v separátní sekci blogů, autor má administrátorská práva v rámci svého blogu, může si ho moderovat jak chce. Sám si určuje čas zveřejnění, může zasahovat do diskuze v blogu atd.

Diskuze - tady asi není co vysvětlovat, jednoduché záhlaví a blok textů s možností ankety - tj. jak to vidíš tady (může být volitelně připojena k článku). Není-li součástí blogů či herních skupin, může ji opět upravovat jen administrátor.
Autorská citace #13
13.5.2014 17:19 - sirien
Alnag to vysvětlil dost technicky, zkusím dodat víc koncepční pohled:

Článek je ucelená a uzavřená forma. Zaměřuje se na jedno téma a to shrnuje od úvodu po závěr. Lze jej snadno zpětně dohledat, odkázat atp.

Blog je na pomezí článku a diskuse. Má úvodní obsah (podobně jako článek), ale ten byl zamýšlen (a je i používám) víc pro polemiky popř. subjektivní názory, nemusí mít závěr (tzn. to může být jen nějaké širší zamyšlení atp.)
Narozdíl od diskuse je blog výhradním prostorem autora, který v něm může vyhlásit vlastní diskusní pravidla (co do formy i obsahu komentářů) a ta si pak sám hlídat.

Diskuse je obecná diskusní platforma, která je zamýšlena universálně. Kdokoliv ji může založit, ale nemá nad ní žádnou zvláštní pravomoc - v diskusi platí všechna obecná pravidla Kostky.
Autorská citace #14
13.5.2014 17:28 - sirien
Jinak k tématu:

- Překlady (DnD, Fate...)

- hromady užitečných článků jak pro RPG začátečníky a občasné hráče (základní tipy, triky, metody, varování, doporučení...) tak pro fajnšmekry (pokročilé styly, různé alternativní techniky, vysoce teoretické články, historie...)

- for fun záležitosti (povídky, hlášky, kulturní a historické střípky...)

- asi největší koncentraci "znalců" pro hned několik RPG okruhů - DnD, Fate, World of Darkness, určité konkrétní indie hry (které naopak skoro nenajdeš u sousedů - ať už od RDL nebo další)


Znovu bych zdůraznil ty články. Máme jich tu přes tisíc, přitom relativně utříděných takže se v nich dá dost rozumě listovat. Ono je sice hezké, že máš někde jinde třeba milion diskusí, jenže:
- dohledávat něco kdesi hluboko v diskusi post za postem mezi hromadou balastu (ať už IT nebo OT) je trochu rozdíl oproti tomu když si prostě otevřeš ucelený článek na dané téma
- v diskusi se sice můžeš zeptat (a diskuse tu máme taky, takže Ti v tom nic nebrání...), ale to už předpokládá, že víš, na co se zeptat. Kromě toho dost často dostaneš odpověď jen na to na co se ptáš, nebo jí dostaneš neúplnou atp. Článková forma tohle všechno řeší.
Autorská citace #15
13.5.2014 17:50 - Jarik
Mne osobne nejvic daly preklady (a nekdy ani to ne) od Alnaga - povetsinou rady pro hráče.
Protoze to co dovedu aplikovat jako hrac, casto pouzivam i jako GM.

A kdyz nevim co, tak si otevru seznam vsech Alnagovych techto rad, a kteroukoliv si prectu (treba i opakovane).
Autorská citace #16
13.5.2014 18:17 - hadrian
Mě kostka nabídla spoustu rad jako hráči i jako vypravěči. A taky jsem díky ní poznal dnd 4e, za což jsem neskonale vděčný. A taky sem díky ní potkal pár fajn lidí.
A taky jsem se dobře bavil z hlášek v sekci hlášky.
Autorská citace #17
13.5.2014 19:10 - Jerson
crowen píše:
- Jersonova Omega
- Novinky o DnD

Fakt je to věc, která tě napadla jako první? To jsem potěšen :-) Mě by třeba napadlo cokoliv jiného.
Autorská citace #18
13.5.2014 19:25 - Argonantus
Jo, když o tom mluvíme

http://www.d20.cz/blog/Jerson/50623.html


nejlepší teoretická RPG debata
Autorská citace #19
13.5.2014 20:21 - Sosáček
Ta neni moc teoreticka.
Autorská citace #20
13.5.2014 20:39 - Argonantus
Sosáček:
no, jak pro koho; demonstrovala několik dost slavných teoretických zásad a krom toho byla možná i užitečná.
Dokonce bych řekl, že je v ní většina podstatného o RPG hraní.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083415031433105 secREMOTE_IP: 3.143.9.115