Střípky

sirien
8.1.2016 17:31
(akční) smysly a nesmysly
Jsem teď koukal na díl Mythbusters kde se řešily výbuchy granátů a způsoby střelby z pistole a...
Autorská citace #21
13.1.2016 22:50 - Kamach
Vojtěch píše:
Kamach: Jen lehký derail. Po tom všem anti-dual wieldu tu zůstalo jediné využití dvou zbraní a to je to herní a filmové.

Yup, já se vlastně ani nic jiného tvrdit nepokoušel. Ty šílenosti jsem tady dal čistě kvůli zábavě, tomu wow (to je ale hustá blbost) efektu, a taky proto, že to může posloužit jako inspirace pro nějakou patřičně cheesy hru.


DISCLAIMER: Předem se všem omlouvám za obsáhlý OT, ale tuhle příležitost si prostě nenechám ujít:

Účinnost střelby v sebeobraně, USA - policie a násilný zločin, statistiky vražd v ČR i jinde
Jerson píše:
Každopádně je třeba trefit se minimálně dvakrát doprostřed hrudníku a nejlépe pak ještě do hlavy,

Smutný fakt a důvod proč třeba např. taková americká policie střílí tak jak střílí... když už jsme v tématu akční smysly a nesmysly.
A ve většině případů to není proto, že by byli trigger-happy idioti (i když i to se stává), ale proto, že je policejní instruktoři tím stylem "přestaňte na něj střílet, až když se přestane hýbat" cíleně učí. Ono to vypadá hrozně, jenže...

Jak ukazuje praxe z reálných konfrontací, u palných zbraní jsou neskutečně tenké a oběma směry snadno překročitelné hranice mezi:
- střelba nemá dostatečný zastavovací účinek, útočník pořád jedná a může bez problémů zabít
- útočník je zneškodněný, ale (nejspíš) přežije
- útočník se škube v předsmrtné křeči a za chvíli bude po něm
Jeden takový šíleně toxický nesmysl rozšířený mezi lidmi, co mají znalosti o zbraních jenom z filmů, je představa, že jde někoho bezpečně zneškodnit střelbou do končetin - trefit se do něčeho tak úzkého a rychle se pohybujícího je i vklidu výkon hodný olympionika; a ve stresové situaci ohrožující život... tragikomický způsob jak spáchat sebevraždu :)

Jeden příklad za všechny: V jednom dokumentu na Crime and Investigation Channel jsem viděl úplně wtf případ ze začátku 90. let, který byl (spolu s řadou dalších incidentů podobného typu) podnětem k tomu, aby americká policie v řadě státech přešla z 9mm/.38 Special na podstatně víc dělový .40, vyměnila služební revolvery za samonabíjecí pistole s vyšší kapacitou zásobníku a celkově přehodnotila svůj modus operandi směrem k větší bezskrupulóznosti:

To takhle policajt eskortoval spoutaného vězně přímo v prostorách mezi zadržovacími celami. Jakmile se dostali do takového toho přechodového koridoru mezi dvěma zamčenými přepážkami, tak se ten testosteronem nadopovaný magor na policajta bez varování vrhl. Padlo všech šest výstřelů ze služebního revolveru. Kolegům trvalo ani ne půl minuty, než mu přišli na pomoc.
Výsledek? Mrtvej policajt (milující otec od rodiny atd.), umlácenej "neozbrojeným" člově... zrůdou v želízkách*. Násilný recidivista skončil s čtyřmi kulkami .38S v trupu... a přežil :/

*) Udělali fatální chybu, že byl spoutaný s rukama před sebou - prý při zatčení nekladl odpor a nejevil žádné známky agresivity. V současnosti by US polda, co nasadí pouta jinak než za záda skončil přinejlepším před disciplinární komisí. Jaké byly předpisy tenkrát netuším, ale nejspíš to po metodické stránce celkově zpackali.

Přidejte si do rovnice docela dementní mentalitu ohledně používání zbraní, populární subkulturu glorifikující zločin a násilí (no comment), které my se tady smějeme, ale která v USA reálně páchá obrovské škody a fakt, že tamější policisté moc dobře ví, že jejich míra úmrtnosti při výkonu služby je v porovnání se zbytkem západní civilizace abnormálně vysoká (to samé ostatně platí pro jejich oběti a "oběti", jež nejsou zahrnuté ve statistikách vražd)...
Dokonalý koktejl pro začarovaný kruh stupňování násilných zločinů => policejní brutality...

Počet vražd na 100 000 obyvatel/rok
- Švýcarsko: 0,6
- VB*: 1
- ČR: 2 (Praha: 3,1)
- USA: 4,7 (Washington, D.C.: 15,9)
- Rusko: 9 (Moskva 4,6... prý údajně XD)
- Grónsko: 19,4 (!!!)
O Latinské Americe a Africe škoda mluvit.
*) Fun fact: VB je celoevropskounijní leader v násilné majetkové kriminalitě - množství loupežných přepadení, vloupání apod. je tam per capita téměř čtyřnásobně vyšší než u nás.

Btw., slyšeli jste už z masmédií o tom otřesném Grónsku plném vraždících sociopatů?
Aneb jak si v kontextu světových reálií vypěstovat takový... divnooptimismus a dospět k zjištění, že ČR je vlastně v mnoha ohledech fajn země :)


Jerson píše:
Špatně jsem se vyjádřil nebo spíše jsi mě špatně pochopil - deset let jsem se učil střílet z airsoftové pistole (s přestávkami), s reálnými zbraněmi jsou mé zkušenosti mnohem menší. Jen k tomu tréningu používám airsoftový Desert Eagle s blowback systémem, který se hmotností (1 kg) a silou zpětného rázu blíží reálným pistolím menších ráží, a hlavně se s ním nebojím cvičit rychlé tasení a střelbu (a je to levnější než střelba ostrými na střelnici). (Velké zkušenosti mám jen s vrháním nožů, minimálně deset tisíc hodů, ale všechno bylo na špalek, nikdy jsem nezkoušel nácvik boje).

A já si už říkal: Safra, tak třeba je Jerson zrovna takový ten dvoumetrový týpek s prackama jak medvěd, a pak mu to téměř dvoukilové a 30cm dlouhé dělo na... ehm... skryté nošení snad i nějak funguje :)
Nože se mi téměř nikdy nezabodly, vzdal jsem to - a viním z toho samozřejmě ty laciné vietnamské šmejdy; rukama to v žádném případě být nemůže :)

Jerson píše:
Když o tom mluvíš, já sportovně střílel ze vzduchovky, ale když jsem si vyzkoušel airsoft, zjistil jsem, že střelba na živý cíl, který se brání, je mnohem zajímavější, a hlavně tomu předchází hromada taktiky, jak se k tomu cíli dostat co nejspolehlivěji dost blízko.

To věřím. Popravdě jsem částečně nalomený chtít si to někdy vyzkoušet, ale bojím se, že mě v tomhle docela sabotuje (lehčí) astma a celkově mizerná kondička - holt vychrtlá kancelářská krysa, co se živí účetnictvím a dělá v home office :)


Legální rámec užití zbraně v sebeobraně
Jerson píše:
Pár věcí jsem si díky tomu mohl vyzkoušet proti lidem a pokud by došlo na ostrý boj, tak bych je rozhodně uplatnil (protože nejsem zastánce férového boje :-) )

Jerson píše:
Na druhou stranu si jsem celkem jist, že kdyby šlo do tuhého a stál jsem třeba proti noži nebo proti přesile, budu střílet bez výčitek, což by určitě neslo následky, takže to zatím neřeším.

Pokud dojde k naplnění - imho docela rozumné - právní definice sebeobrany, a při kriminalistické expertize to nebude vypadat až extrémně moc chladnokrevně a profesionálně nebo neférově ve smyslu vstřel v zádech, či dorážení ležících nebo utíkajících, tak údajně nebývá problém.
Mentalita našich soudů stylu "jedna kulka sebeobrana, dvě neúmyslné zabití, tři vražda" je prý už hodně dlouho pryč (tvrzení jednoho okresního státního zástupce, co jsem potkal na střelnici).

Viz. tenhle případ co proběhl médii před pár lety. A i vzhledem k oné jisté přitěžující okolnosti výsledek řízení myslím hovoří sám za sebe.
"Použití palné zbraně při sebeobraně = vězení" je takový hezký český urban myth.
*BUSTED*

Jerson píše:
Dobrá aplikace, zkusil jsem a mám ukazováčkem 5,07 kliku za sekundu a prostředníčkem 5,06 kliku za sekundu, a to jen proto, že jsem se i napodruhé zkoušel zastavit přesně na stovce :-)


Hurá, někdo se chytl na to moje poměřování p... prstů :)
Na sto kliků mám:
- ukazovák - průměr 7,68, maximum 9/s
- prostředník - průměr 6,96, maximum 8/s
Osobně to přičítám svojí dřívější teenagerovské hráčské závislosti a tomu, že se mezi účtováním odreagovávám u MOBA HotS (ti největší šílenci do progamingu se prý dostanou i přes 10/s).

Taky si myslím, žes své údaje možná bral hned z toho prvního clicks per second, což je momentální, průběžně se aktualizující údaj za předešlou sekundu (a poslední vteřina testu Ti šla těžce dolů, páč ses snažil dodržet přesně 100).
Průměrnou rychlost za celý průběh testu máš až pod tím, případně ve statistikách pod grafem.

Jerson píše:
Nedokážu to přesně rozeznat, ale nemá v levé ruce Glock pro praváky? Protože kdykoliv to zkusím vzít Glock do levé ruky, tak si zmáčknu pojistku zásobníku.

Netuším, takhle to nepoznám. Glocky na něco takového trpí?
Já mám jakožto správný vlastizrádce slovenskou P1 Ultra s oboustranným ovládáním a nechtěné vyhazování zásobníku se nekoná - dlaní to prakticky nejde, člověk ji musí cíleně promáčknout prstem. Navíc má dost dobré umístění, aby k tomu nedošlo omylem.
Popravdě cítím potřebu celou sérii pistolí Grand Power p. Kuraciny řádně vychválit. Troufám si říct, že ty novější vymazlené modely se můžou směle poměřovat s produkty vyhlášených světových zbrojovek.

Jerson píše:
Ty dvojité 1911 jsou už strašný úlet - zpomalené záběr super, ale taky je krásně vidět, jak mu skáčou v ruce. A to jsem si myslel, že takové krávovinky se vyskytují jen ve filmech :-)

No, co potom řekneš na pistol swords, jakožto reálně existující historické exponáty :)
Takové úlety jsou podle mě staré jako lidstvo samo. Mění se zvyky, technika, ale touha po drsně vypadajících krávovinách je pořád stejná.
Dokonce jsem četl, že někteří vysocí důstojníci, včetně generálů, z dob Americké občanské války si nechali na zakázku vyrobit šavle kombinované s revolverem... moc dobře to (nečekaně) nefungovalo.


Blaine píše:
Kamach: (O.O) W.T.F.
Wow.
OK...
dik?

Doufám, že wtf nepatří mně, ale té zbrani. To já jen tak ze srandy, za netaktnost a divné vyjadřování pardon :)
Ta výše nastíněná představa "huntera", kterému hráblo a trpí živými bludy mě prostě docela uchvátila...


Gurney píše:
technika z doby jednočinných revolverů (tj před každým výstřelem je nutné natáhnout kohout... to je doba zhruba mezi 1830s a 1900s)

Ke starým SAO revolverům se chci časem určitě dostat (dneska rozhodně ne, debata se stočila úplně jiným směrem a pro dnešek mám dost).
V Texasu a dalších jižanských státech se s nimi doteď pořádají westernové soutěže, což je kapitola sama o sobě. Některé ty triky jsou vážně luxusní a s moderními SA/DA, DAO revolvery ani provádět nejdou.

Gurney píše:
... a funkční pětačtyřicítka se dvěma hlavněmi je naprosto awesome :)


J. Miculek je (mimo těch dvou desítek světových rekordů) taky neskutečný hračička. Když ten jeho kanál prošmejdíš, tak najdeš ještě větší šílenosti. Třeba hnedka zkraje je střílející replika blasteru Hana Sola :)
Za mě má ale hned tři velké černé puntíky - nenasadil na něj nějaký speciálně vyrobený kompenzátor hluku, co vydává zvuk podobný blasteru, nenabil jej zápalnými tracery a nestřílel za soumraku... to by byly teprve efekty!


A nejdůležitější na závěr:
Jerson píše:
Pistoli bych s sebou na ulici nosit nechtěl, zatím jsem neměl dojem, že bych to potřeboval. Ale v jejím koupení mi brání spíše to, že je proti manželka, pro kterou je to nebezpečná věc. Doufám, že se mi podaří dostat ji na střelnici, třeba pak změní názor.

Taky myslím, že v reáliích ČR není na ulici vůbec potřeba. Loupežné a sexuálně motivované vraždy jdou vždycky za celý rok spočítat na prstech u rukou. Většina má osobní motiv (často konflikt dlouhodobého charakteru), takže pokud nejsi na nože se sousedy, kolegy v práci, nedej bože s manželkou XD, to riziko je téměř nulové.
Úmyslného ublížení na zdraví bývá pár tisíc a znásilnění několik stovek (je potřeba si uvědomit, že je nás přes deset milionů - v kontextu takového množství je to vlastně docela málo). Čímž to nechci v žádném případě nějak zlehčovat.
A na "řešení" všech těch ostatních prkotin je imho kulka naprosto neadekvátní reakce.

Ženě můžeš popravdě říct, že má pravdu. Zbraně jsou skutečně nebezpečná věc, pokud s nimi zachází neurotický rapl, psychopat nebo idiot.
A na to bych rovnou navázal: "A miláčku, chceš mi tím naznačit, že jsem snad něco z toho?" *fňuk* *kník* :)

Zkus ji vzít pro začátek třeba na malorážky, ať ji pak nebolí zápěstí ani uši. Pro začátečníka, který má ke zbraním negativní vztah podle mě to nejlepší.
Navíc u nás je střelecká komunita zpravidla dost rozumná i příjemná - cena a osobní nároky tohohle koníčku provádí solidní selekci.


K
Autorská citace #22
14.1.2016 11:38 - Ebon Hand
Kamach píše:
Mentalita našich soudů stylu "jedna kulka sebeobrana, dvě neúmyslné zabití, tři vražda" je prý už hodně dlouho pryč (tvrzení jednoho okresního státního zástupce, co jsem potkal na střelnici).

Jedna rada od kamarádů policajtů. Pokud už na někoho střílíš, tak ideálně beze svědků a on to hlavně nesmí přežít.
Autorská citace #23
14.1.2016 16:51 - A15
Kamach píše:
Grónsko: 19,4 (!!!)

Jak se k této cifře dostali? Grónsko má necelých 60 000 obyvatel, takže po přepočtu tam za rok měli 32.3 mrtvol. To tam započítali nějakého polomrtvého? Kdepak, ten by do statistik nepatřil...
Je to jasné, v Grónsku mají zombíky! 3x ho museli zastřelit, než zůstal ležet.
Autorská citace #24
14.1.2016 19:40 - Colombo
v těchto severských zemích se zbraně většinou používají na sebevraždy, depku z nedostatku slunka nepochopím...
Autorská citace #25
14.1.2016 19:54 - sirien
Colombo: Se Ti to z toho Nového Zélandu žvaní, co?
Jakýpak tam máte podzimy? V Austrálii byly dost na ***** a lilo tam od rána do večera, nebe temný od obzoru k obzoru a Slunce týdny nikde...
Autorská citace #26
14.1.2016 19:58 - Jerson
Kamach píše:
A ve většině případů to není proto, že by byli trigger-happy idioti (i když i to se stává), ale proto, že je policejní instruktoři tím stylem "přestaňte na něj střílet, až když se přestane hýbat" cíleně učí. Ono to vypadá hrozně, jenže...


Poté, co jsem viděl pořád o vojácích v afghánistánu, kdy popisovali, jak trefí nějakého místního třemi střelami z M4 do hlavy a on stále bojuje, nebo že na tři metry vystřílí plný zásobník do nepřítele, pak musí přebít a ještě ho polovinou zásobníku dorazit, protože pořád sahal po zbrani jsem už definitivně nabyl dojmu, že "jedna rána do hlavy a lehne" jak to je v "realistických" RPG a PC hrách s realitou nemá moc co do činění. Tedy ne že by takový zásah nemohl být smrtelný, nebo i okamžitě smrtelný, ale rozhodně to není pravidlo.

Kamach píše:
Safra, tak třeba je Jerson zrovna takový ten dvoumetrový týpek s prackama jak medvěd, a pak mu to téměř dvoukilové a 30cm dlouhé dělo na... ehm... skryté nošení snad i nějak funguje :)

Když o tom mluvíš, jednou jsme se při RPG dostali do situace, kdy poměrně štíhlá a těsně oblečená dívka potřebovala pronést přes vojáky pistoli, Colt 1911, a neměla vhodné pouzdro. Já tvrdil, že to nezvládne a bude to na ní vidět, hráčka té holky tvrdila, že v pohodě. Vytáhl jsem svého airsoft Deserta a s vědomím toho, že je to nesrovnatelně větší bouchačka jsem jí ho podal se slovy "tak ukaž". Ona si vyhrnula triko a normálně si ho zastrčila za kalhoty na břiše, když se pak postavila a párkrát otočila, tak fakt nebylo nic vidět a já jen valil oči. Takže i takové dělo se asi dá skrytě nosit :-)

Kamach píše:
Popravdě jsem částečně nalomený chtít si to někdy vyzkoušet, ale bojím se, že mě v tomhle docela sabotuje (lehčí) astma a celkově mizerná kondička - holt vychrtlá kancelářská krysa, co se živí účetnictvím a dělá v home office :)

Moje alergie přešla do astmatu už před lety, tak jsem se trochu léčil a přitom začal hrát v týmu, i kvůli tomu, abych si kondičku zlepšil. Takže se toho neboj, dobrá manuální pistole se dá koupit za sedm stovek a s ní už zjistíš, jestli je to pro tebe.

Kamach píše:
Netuším, takhle to nepoznám. Glocky na něco takového trpí?

Airsoftové ano, a co jsem mluvil s držitelem ostrého, tak kdyby ho vzal do levačky, dopadne to stejně. Asi by bylo lepší používat obouruč dvě pistole, které mají pojistku zásobníku na lučíku.

Kamach píše:
No, co potom řekneš na pistol swords, jakožto reálně existující historické exponáty :)

To samé jako na létající auta - taky se skoro sto let staví a "zanedlouho bude mít každý jedno doma", a ono nic, protože je to špatné auto i špatné letadlo. A tohle je špatná pistole i špatný nůž, tak proč se s tím otravovat :-)

Kamach píše:
Třeba hnedka zkraje je střílející replika blasteru Hana Sola :)

Zrovna zbraně ve Star Wars jsou velmi jednoduché, stačí vzít německé zbraně z první půlky 20. století a navěsit na ně pár krámů a máš výzbroj :-)

Kamach píše:
A na to bych rovnou navázal: "A miláčku, chceš mi tím naznačit, že jsem snad něco z toho?" *fňuk* *kník* :)

O to nejde, máme malé dítě a kvůli tomu ona nechce mít zbraň doma. Musel jsem prodat dvě airsoftové pušky (takže mi zbyly jen dvě, plus brokovnice a tři pistole), abych se vešel. Manželka nemá negativní vztah ke zbraním jako takovým, věřím že by jí to mohlo chytnout, jen se (neoprávněně) bojí. S tím, že ji vezmu na střelnici počítám.
Autorská citace #27
15.1.2016 08:29 - A15
Jerson píše:
S tím, že ji vezmu na střelnici počítám.

Správně, ať se může rozhodnout, až to bude "burku nebo berettu". Také jsme kamarádce vysvětlovali, že ten její rezavý burdýř nemůže nosit do společnosti ("A proč nééé?! Jde mi k vlasům!")
Autorská citace #28
15.1.2016 09:00 - Vojtěch
Srsly?
Autorská citace #29
15.1.2016 09:28 - Jerson
Kvůli čemu teď srsláš?
Autorská citace #30
15.1.2016 09:33 - Vojtěch
A15 píše:

Správně, ať se může rozhodnout, až to bude "burku nebo berettu".
Autorská citace #31
15.1.2016 10:22 - Ulric
Snad to nebude moc offtopic.

Kluci z NODE (youtube kanál - gaming, blbinky, airsoft atd.) zkoušeli 21-foot rule.
Prostě pistole vs nůž, cca sedm metrů. Poměrně zajímavé video a k tomu článek z USA Dojo.

GUN vs KNIFE - 21 FOOT RULE

Edged Weapon Defense:
Is or was the 21-foot Rule Valid?
Autorská citace #32
15.1.2016 12:29 - Jerson
Offtopic to určitě není. Se Sirienem jsme tohle zkoušeli také, na pět metrů. Ze zpětného pohledu vidím pár nedostatků na obou stranách. Zaprvé, střelec musí mít pistoli ve správném pouzdře, umět tasit a střílet. To znamená, že žádné tahání pistole zpoza zad a střelba jednou rukou.
Na druhou stranu aby to k něčemu bylo, musí se trefit minimálně dvakrát - jeden zásah z pistole má zastavovací účinek okolo 50% a to je pro sebeobranu málo, zvlášť když uvážíme, že je útočník rozběhnutý a zbraň má napřeženou - je třeba do něj dvakrát vystřelit a ještě se vyhnout jeho útoku, takže provádět testy v úzké chodbě je pro pistolníka z tohoto pohledu nevýhodné a i v těchto případech by nejspíše nějakou ránu schytal.

V článku píšou už o dvou výstřelech, což je lepší, ale jak jsem uváděl výše, za odpovídající bych považoval tři, dva do hrudníku pro zpomalení a třetí do hlavy pro zastavení (pokud by střelec neměl speciální - a u nás zakázané - střelivo).

Vojtěch píše:
Srsly?

Polovina mé rodiny jsou váleční uprchlíci z muslimsko-křesťanské země, tak se k tomu raději nebudu vyjadřovat.
Autorská citace #33
15.1.2016 13:24 - sirien
Jerson: to je složitější, sem si to teď nedávno ještě dostudovával kvůli nějakým meritům ve WoDčku (přemýšlel sem jak moc reálně (snadno/těžko) lze postavit střelce s podobnými close-shooting schopnostmi).

To jaké máš pouzdro a kde a odkud vystřelíš a jestli se k tomu ještě pohneš jsou faktory, které posouvají tu hranici kritické vzdálenosti (stejně jako to jestli útočníka vidíš, jestli ho registruješ a jestli si si vědom toho, zda může být hrozba - což je zejm. důležité, protože nůž lze táhnout bleskově, takže se k Tobě můžu rozeběhnout bez nože v ruce a vytáhnout ho na posledních 2 metrech)

Podle tohodle všeho se pak ta vzdálenost pohybuje asi mezi 2 a 20 metry, s tím že při škrtnutí extrémů reálně mezi cca 5 a 10.

Pravidlo 7 metrů je typické chybné zobecnění - co jsem dohledal, tak původně vzniklo jako poučka pro bezpečnostní složky (pouliční hlídkaře) Americké policie (ve kterém městě sem nedohledal, odkazy se lišily), tzn. to pravidlo bylo nastavené pro policejní pouzdro a střelce průměrných policejních schopností a bylo tvořené pro situaci, kdy policista řeší situaci, útočníka vidí (nebo slyší), ale není si vědom toho, že se stane útočníkem (např. policista zadržuje / pokutuje jinou osobu nebo zastavuje auto a útočníkem je třetí osoba).

V takové situaci potřebuje policista více než 7 metrů, aby hrozbu odvrátil, tj. pravidlo sloužilo k tomu aby se policistům vysvětlilo, až do jaké vzdálenosti od místa zásahu musí dávat pozor na okolostojící / okolojdoucí jedince a brát je jako potenciální hrozbu.

Situace kdy jsme stáli duelově proti sobě a Ty jsi věděl, co udělám pak byla samozřejmě odlišná. Podobně odlišná by byla situace kdy by se řeklo že na Tebe můžu zaútočit kdykoliv během dne - věděl bys, že to udělám, ale já bych si mohl vybrat kterýkoliv moment kdy zrovna věnuješ pozornost někomu jinému.


Zároveň to co píšeš o 2 výstřelech je pravda u normálního útočníka. Kdokoliv kdo je zdrogovaný nebo nasraný na střechu a zalitý adrenalinem může potřebovat i mnohem víc. Když jsme to zkoušeli na 5 metrů tak jsi vystřelil 3x a trefil jsi mě 2x (pokud se pamatuju), jenže jsi mě trefil až na posledních 2 metrech kdy sem už byl rozeběhlej a částečně "nažhavenej" - jestli by Ti v ten moment ty dva zásahy daly skutečně 75% šanci že mě zastavíš nevim - osobně bych Ti dal spíš tak něco kolem 50% (protože i kdybych v ten moment zakopl nebo se rozhodil, tak už jsem k Tobě mohl doputovat pouhou setrvačností - sice by mě to oslabilo a asi bych Tě nenabodal ideálně, ale stejně by se Ti to líbit nemuselo).


Mimochodem, ideální taktika s pistolí proti útoku nožem je padnout na záda na zem, protože tím trochu navýšíš vzdálenost, ale hlavně naprosto změníš úhly možného útoku a postavíš mezi sebe a útočníka svoje nohy (tj. útočník se najednou musí sklánět - což z rozeběhu není vůbec sranda - a navíc se sklání přes Tvoje nohy, takže ho můžeš odkopnout. Zároveň máš na zádech relativně stabilní pozici pro střelbu).


Tj. pistolí lze zrušit útočníka s nožem na 2 metry. Musíš tušit, že je dotyčný potenciální hrozbou, musíš mít nadrilované reflexy (okamžitý pád na záda od útočníka s tasením v pohybu - neni moc prdel natrénovat co jsem tak četl a zkoukával videa) a musíš umět trochu střílet ze země.
Proti netrénovanému útočníkovi máš pak šanci tak 80%, proti trénovanému tak 50-60% a proti odhodlanému/nadrilovanému útočníkovi (takovému, co má dril jít za Tebou - tj. ani na moment nezaváhá a prostě s Tebou padne k zemi na down-fight) tak 25-35%. Cca, odhadem. Na 2 metry pořád dobrý.

Btw. nevěřím, že v takové situaci dokážeš střílet na hlavu (a trefit), držel bych se toho střílet na hrudník co to de dokud protivník stojí.

(fun fact - abyste tohle zvládli ve WoDčku, tak vás to přijde na takovejch 50 expů popř. 3 body dovedností, specializaci a 7 bodů meritů do začátku, což skutečně je poměrně realistický přepočet, docela mě to potěšilo)
Autorská citace #34
15.1.2016 13:36 - Gurney
sirien píše:
abyste tohle zvládli ve WoDčku, tak vás to přijde na takovejch 50 expů popř. 3 body dovedností, specializaci a 7 bodů meritů do začátku, což skutečně je poměrně realistický přepočet, docela mě to potěšilo

Jak jsi k tomuhle přepočtu došel?
Autorská citace #35
15.1.2016 15:58 - Ebon Hand
Ano, ten test na Dálavě byl zavádějící, stejně jako v tom videu tady, protože defender s pistolí přímo čeká na spuštění akce a získává tím obrovskou taktickou výhodu, jelikož jeho pohybová linie a drahá pohybu se týká pouze horní poloviny těla, akce je krátká pohybovou drahou. Útočník s nožem byl naprosto připraven o moment překvapení, což je zásadní podmínka, kterou se snaží útožnící s nožem získat (teda ty, kteří chtějí být úspěšní). To je jeden z důvodů, proč agresoři s noži preferují skryté nošení a útok z bezprostřední blízkosti.
Jerson píše:
Zaprvé, střelec musí mít pistoli ve správném pouzdře, umět tasit a střílet.
Tohle je základní podmínka efektivní obrané střelby vůbec. Šašci, co nosí pistoli někde v kufříku, ji mají pouze pro parádu. Bohužel ani toto nestačí, pokud agresor vytáhne nůž v bezprostřední blízkosti. S čímž mají dost tragických zkušeností v Polsku při pouličních bitkách s hooligens. Protože pokud jste v bezprostřední kontaktu má nůž obrovskou taktickou výhodu, že ho opravdu jen málokdo chytne v nouzi za ostří, aby zabránil vlastnímu zranění, zato chycení pistole za přední část závěru je běžně trénované.

Vlastně i poslední tragická údalost u nás ukazuje mizerný tréning policisty, naprosto tragický omyl v rozhodování, který se přemístil až na dosah ostří bez pistole v ruce. Efektivita útočníka byla jednoznačná.
Autorská citace #36
15.1.2016 16:42 - Ebon Hand
A taky není dobré si myslet, že nejhustčí je katana a všechny s ní rozsekám! :-)
Autorská citace #37
15.1.2016 16:52 - Aegnor
A tak zase, když s katanou umíš zacházet a napadne tě banda lidí s nožema, tak je velice příjemné ji mít:-)

Historka, která se ke mně dostala přes X lidí (takže fakt neručím za autentičnost) - borec šel v noci přes Brno, z nějakého důvodu nesl v ruce katanu a vyběhla na něj skupinka asi pěti borců s nožema a hláškou "dej sem prachy." No, tak tasil katanu, prvním sekem jednomu rozsekl stehno, druhým sekem mám pocit biceps a třetího borce vzal lehce přes žebra. Takže asi po vteřině a půl tři leží na zemi a krvácí, zbylí dva zahodili nože a zdrhnuli. Pak se to dostalo až k soudu a borec se obhájil jednou jedinou větou: "Mohl jsem je bez problémů zabít." Soudce nebyl debil a situaci uznal jako oprávněnou sebeobranu.
Autorská citace #38
16.1.2016 03:16 - Kamach
A15 píše:
Jak se k této cifře dostali? Grónsko má necelých 60 000 obyvatel, takže po přepočtu tam za rok měli 32.3 mrtvol. To tam započítali nějakého polomrtvého? Kdepak, ten by do statistik nepatřil...
Je to jasné, v Grónsku mají zombíky! 3x ho museli zastřelit, než zůstal ležet.


No... tak ono to pochází z dat agentury OSN United Nations Office on Drugs and Crime... mají pěkné logo a megalomansky vyhlížející sídlo, takže to musí být správně... rrright? :)




Jerson píše:
O to nejde, máme malé dítě a kvůli tomu ona nechce mít zbraň doma. Musel jsem prodat dvě airsoftové pušky (takže mi zbyly jen dvě, plus brokovnice a tři pistole), abych se vešel. Manželka nemá negativní vztah ke zbraním jako takovým, věřím že by jí to mohlo chytnout, jen se (neoprávněně) bojí. S tím, že ji vezmu na střelnici počítám.

Za cenu těch dvou airsoftek (co jsem se díval, pušky jsou podstatně mastnější než pistole) bez problémů pořídíš nějakou levnější skříňku na airsoftové zbraně a schránku na skutečnou pistoli (k sobě dohromady bych je opravdu nedával) - dítko se k tomu (asi, možná, snad) nedostane, manželka může klidně spát a tebe zase pro změnu začít hlodat myšlenka, že pokud ta zbraň fakt někdy bude potřeba, nemusíš se k ní přes ten plechový krám dostat včas :)

A nebo se trochu plácnout přes kapsu a koupit trezůrek s biometrikou, či nějakou z těchto srand (osobně o nich moc dobré mínění nemám, ale proti gustu...).

Samozřejmě pro účely sebeobrany v domácnosti je nejlepší mít ji volně na dobře dostupném místě (za čelem postele, pod deskou stolu...), ale to nikdo samo sebou nedělá, páč by to odporovalo předpisům pro přechovávání zbraní a střeliva :)

-------------
Ad. pistole vs. nůž. V tomhle jsem snad ještě skeptičtější než Ebon (čichám zkušeného nožaře?). Pokud bude dotyčný ožrala/feťák tak velice laskav, a dá vám s dostatečným předstihem na srozuměnou: "hej, mám nůž a za chvíli se rozhodnu, jesti tě s ním bodnout", tak ok.
Jestli je útočník chladnokrevný hajzl a ví, co dělá, tak proč by vůbec nějak dával najevo své úmysly? O noži se dozvíte až ve chvíli, kdy vám polechtá ledvinu nebo protne krkavici.

- amatérky v podání Mythbusters (viz. Sirienovy předchozí pochyby o jejich metodice a kompetenci osobně otestovat dovednosti, jejichž nácviku může člověk zasvětit klidně celý svůj život)
- podstatně pragmatičtější v režii experta na chladné zbraně a bývalého paragána (předvádí tam i zmíněný pád na záda, či kotoul)


Ebon Hand píše:
A taky není dobré si myslet, že nejhustčí je katana a všechny s ní rozsekám! :-)

A-ale... vždyť... přece každý správný otaku ví, že katana je nejlepší zbraň na světě!
1) Umí (jako libovolný ostrý kus železa) přetínat kulky, takže vás místo toho trefí sprška "brokových" úlomků!
2) Je historicky vyráběná z té nejkvalitnější oceli. Japonsko, jako ostrovy vulkanického původu => špatná kvalita železné rudy? Pff!
3) Supertajná mystická technika japonských kovářských mistrů! Že prý bylo kovářské překládání známé jak v Evropě, tak na Předním východě i mnoha částech pevninské Asie a jeho výhoda spočívá především v odstranění nečistot kovu, čímž se ze šmejdského železa udělá železo použitelné? Čínská propaganda!
4) Že kodex Bushidō sepsal až byrokrat z období Meiji, který nikdy nezažil válku?
5) Skuteční samurajové-válečníci jako jízdní lučištnící, pro něž byla katana ve válce až zbraň poslední volby, jinak dobrá tak leda k povětšinou zakázaným duelům, honění ega a stínání rolníků? A řada z nich byla toho názoru, že chvástat se šermířským uměním je konina vypovídající o neschopnosti daného chvástala, páč yumi > yari/naginata > katana?
6) Anime o antropomorfních tygrech se jmény jako Tomokato Miaowara, či Katsuke Puramura? You can´t argue with that!

A btw. černí ninjové jsou zcela objektivně stokrát lepší :)

Aegnor píše:
Historka, která se ke mně dostala přes X lidí (takže fakt neručím za autentičnost) - borec šel v noci přes Brno, z nějakého důvodu nesl v ruce katanu

Hmm, katana v Brně a informační ruch skrze X lidí... nebylo to spíš tohle? XD


K
Autorská citace #39
16.1.2016 06:07 - Colombo
Píše:

A taky není dobré si myslet, že nejhustčí je katana a všechny s ní rozsekám! :-)

Seattle? Street samurai? Ten VITAS mě nějak minul.
Autorská citace #40
16.1.2016 08:02 - Aegnor
Kamach píše:
Hmm, katana v Brně a informační ruch skrze X lidí... nebylo to spíš tohle? XD

Hele jakože mám za kamarády šílence, to uznávám... ale až takový fakt ne (aspoň doufám) :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087246894836426 secREMOTE_IP: 18.220.126.5