Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
Autorská citace #1
8.4.2016 10:36 - York
Tohle se určitě bude hodit všem z vás, kdo něco překládáte nebo sami tvoříte:

Typografický tahák

(Ano, Siriene, dívám se na tebe ;-))
Autorská citace #2
8.4.2016 10:44 - ShadoWWW
InDesign na rozdíl od Wordu nevkládá za jisté předložky nedělitelné mezery automaticky. Proto používám následující GREPovou funkci:
Hledat: (<[szkvaiouszkvaiou])[ ]
Změnit na: $1~s
Autorská citace #3
8.4.2016 10:48 - Aegnor
Kdyby tu někdo používal TeX, tak bych mu doporučil program vlna od doktora Petra Olšáka.
Autorská citace #4
8.4.2016 10:57 - York
ShadoWWW píše:
Hledat: (<[szkvaiouszkvaiou])[ ]


szkvaiouSZKVAIOU


edit: Zajímavé, kostka zjevně u textu v hranatých závorkách změní všechna velká písmena na malá.
Autorská citace #5
8.4.2016 11:02 - Aegnor
A teda shadoWWWe, tohle je hodně neobvyklá REGEX syntaxe. Grep takovouhle syntaxi rozhodně nemá:-)

([szkvaiou]) (.*)? - takhle by měla být grepová syntaxe. Nahrazení grep ani neumí.
((ale ofc, v InDesignu to funguje jinak - jenom upozorňuju, že grep asi nepoužíváš:-) ))
Autorská citace #6
8.4.2016 11:45 - ShadoWWW
Jo, web to zmršil. V originále to vypadá takto:

Autorská citace #7
8.4.2016 11:56 - ShadoWWW
A ukázka, jak se to dělat nemá:

Když jsem začínal překládat D&D 4e, o InDesignu jsem nic nevěděl. Postupem času jsem se o něj zajímal čím dál víc, až dnes, v době překladů 5e, si troufám tvrdit, že jsem už na hodně dobré úrovni.

Kadopádně na mé pionýrské doby totálního amatérizmu se můžete podívat zde, kde jsou moje zdrojové soubory překladů PHB 4e, DMG 4e a MM 4e.

Můžete s nimi nakládat libovolně; upravovat a doplňovat, jak se vám zlíbí. Jen podotýkám, že z hlediska layoutu je to totální amatérizmus. Všechno je to dělané v jedné vrstvě, bez master pages (!), dokonce i čísla stránek jsou kopírované a psané ručně. :) Prostě to, co běžný InDesignér používá zcela běžně, jsem v té době neznal a nepoužíval. :) (Jako dost se za ně stydím, ale co už. Jsou součástí mé historie.)
Autorská citace #8
8.4.2016 21:05 - ShadoWWW
Sbalil jsem ty 4e překlady do zipů, ať se s tím lépe pracuje.
Autorská citace #9
8.4.2016 21:31 - Andy
Kazdy raz zacinal ShadoWWW, aj ja si pametam svoje zaciatky :D Len tak dalej!
Autorská citace #10
8.4.2016 23:03 - sirien
York: díky :) Problém je, že já ta pravidla znám, jenže při překladu na ně prostě nemyslim, protože se soustředim na ten překlad (a to, že při tom koukám na en text tomu taky moc nepomáhá). Následně, když už to mám napsaný, tak moje sebe-korekční schopnost je hrozně špatná; jinejm lidem sem schopnej texty korekturovat a ty chyby tam vidim od pohledu, ve vlastním textu z nějakého důvodu bohužel skoro vůbec (navíc jak sem zvyklej na anglické texty, tak když udělám ve svém textu něco co je v en korektní, tak v cs mě to vůbec nezarazí)


ShadoWWW: Pak někdy mrknu abych se podíval, čeho všeho mě Tvoje rady a pomoc ušetřily :D
Mimochodem tenhle týden asi pojedu zas do Brna, kdybys měl čas zajít na pivko (...a třeba se mi podívat na ty zpropadený tabulky, jejichž styly mi odmítaj automaticky vkládat přednastavené styly buněk, což mě málem dohnalo k šílenství... popř. na to "č" z toho Gotham Condensed Boldu :/ )
Autorská citace #11
9.11.2016 23:31 - Aegnor
Hmm, nejlepší téma je asi tady. Jak nejjednodušeji zjistit, jakým fontem je psán text v PDFku? (Jak Foxit, tak Acrobat Reader mi ve vlastnosti - fonty vypíšou hromadu fontů, žádný nevypadá jako "základní".)
Autorská citace #12
9.11.2016 23:33 - sirien
Označ text
ctrl+c
win+r
"MS Word"
Enter
ctrl+v
přečti si, jaký font Word vložil
Autorská citace #13
9.11.2016 23:35 - Aegnor
well... to mě mohlo napadnout. Dík.
Autorská citace #14
9.11.2016 23:48 - Colombo
Sirien: ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????,

To

snad

nemyslíš

vážně!
Autorská citace #15
9.11.2016 23:50 - sirien
Autorská citace #16
7.12.2018 19:12 - ShadoWWW
InDesign 2019 má trapný bug. Když máte odstavec, v němž je vnořený jiný styl na 1 řádek, tak to na rozdíl od předchozích verzí přestalo detekovat, kde končí řádek, a aplikuje to vnořený styl na celý odstavec. :-/

Quick fix je natvrdo zalomit řádek, pak to detekuje...
Autorská citace #17
8.12.2018 15:18 - sirien
Co všechno mi ovlivňuje velikost PDFka?

Když mám 80 stránek a velikost .INDD souboru je 25MB a velikost exportovaného PDF je 50MB, tak mi to přijde maličko otravný... (zejména, když tam potřebuju ještě nemálo stránek přidat).

Jak funguje u exportu funkce Compression, co přesně znamená bicubic downsampling, co se stane s kvalitou a velikostí výstupu když seseknu základní nastavení "obrázky nad 450ppi seseknout na 300ppi"?

Je lepší obrázky seseknout v rámci exportu, nebo je rovnou zmenšit v photoshopu? (všechny obrázky mám vložené v .psd formátu)
Autorská citace #18
8.12.2018 15:38 - exi
Já komprimuju na 200 ppi a přijde mi to jako dobrý kompromis kvality obrázků/rychlosti pdf (jpeg, medium quality). Zatím 200str CoS má 30 mb. Zkus to a můžeš si s tím pak hrát podle tvých představ.

Na originály je vždycky lepší nesahat. Nikdy nevíš, kdy to budeš potřebovat tak, jak to bylo.
Autorská citace #19
8.12.2018 15:43 - ShadoWWW
Typická tisková kvalita je 300ppi. Do většího nemá smysl exportovat.

Pokud máš větší zdrojové obrázky, tak je tak nech a osekej to až při exportu v InDesignu. Až jednou bude lepší technika, tak to budeš moct dát na větší ppi.

Osekávat (komprimovat) PDF o 300 str. do 50 MB má smysl pro mobily, ale pro tisk to bývá málo a e výsledku je to na kvalitní laserovce vidět. Já dělám svá PDF primárně pro tisk, protože pro mobily jsou stejně lepší formáty než PDF (např. html) a při zaměření na přenosná zařízení je lepší udělat nějakou html verzi.
Autorská citace #20
8.12.2018 15:47 - LokiB
ShadoWWW píše:
Typická tisková kvalita je 300ppi. Do většího nemá smysl exportovat.


Ale třeba když si chceš nechat tisknout custom balíček karet na DriveThruRPG, tak chtějí právě těch 300 dpi, a míně moc ne.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1170871257782 secREMOTE_IP: 3.239.59.193