Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
3.12.2020 22:29 - exi
The TRY version of IndexMatic allows you to test most of the functionalities and to produce sample indexes (limited to 50 terms). A very few features are disabled:
4.12.2020 07:00 - ShadoWWW
A co SmartyIndex? Ten je zadarmo.
4.12.2020 22:04 - York
Vzpomínáte, jak jsem říkal, že Gimp je už dneska srovnatelnej s Photoshopem? Tak to jsem ho srovnával s Photoshopem, jak jsem si ho pamatoval z doby před 15 lety. Koukám teď na nějaký Photoshopový tutoriály a jako - wow.
4.12.2020 22:52 - ShadoWWW
:-D
4.12.2020 22:55 - ShadoWWW
Ale největší smysl má v rámci celého ekosystému. No já právě upgraduju... :)

5.12.2020 12:23 - LokiB
York: který možnosti ve Photoshopu tě nadchly? zvažoval jsem přejít z GIMPu, ale zatím jsem k tomu pro moje potřeby nenašel tak velkou motivaci
5.12.2020 12:30 - ShadoWWW
A CC MC 1.12.2021 (stačí nainstalovat).
5.12.2020 12:31 - Pan Bača
LokiB: a nechtěl bys vyzkoušet Affinity Photo? Stojí kolem tisícovky a měla by to být důstojná levnější náhrada PS
5.12.2020 12:37 - York
Loki:

Hlavně celá sada nástrojů na vyrábění výřezů (když chceš třeba potvoru s průhlednym pozadím). Samo to hledá hrany a objekty, umí to z následný selekce odebrat barvu pozadí, zahladit hrany a podobně.

Pak úplně geniální retušování - prostě přejedeš nástrojem přes to, co chceš odstranit a fuk, je to pryč.

Dál content-aware scale - to by se mi sakra hodilo na vyrábění obrázků pro karty, umí to roztáhnout pozadí a nechat objekty v původním měřítku (dost slušně i automaticky a můžeš i explicitně označit objekty, který se nemaj roztahovat).

Pak celá idea smart objects - není to sice dotažený, ale obecně je to myšlenka, že si držíš originální texturu a na ní aplikovaný transformace (zatímco v Gimpu se transformace aplikujou rovnou, takže nemáš historii a ztrácíš kvalitu).


A tohle všechno bylo zmíněný v tutoriálu pro začátečníky, takže nepochybuju, že toho Photoshop umí ještě mnohem víc. Z hlavy si vzpomínam, že už před těma 15 lety se v něm dala zautomatizovat série úprav (což v Gimpu jde jen přes ruční psaní skriptů). Čistě ale to, co jsem teď vypsal, by mi bývalo ušetřilo desítky hodin práce.
5.12.2020 12:43 - York
Další důvod, proč uvažuju o přechodu na Photoshop, je, že Adobe programy mají trochu jinak ovládání - třeba zoomování je přes alt, zatímco v Gimpu přes ctrl. A zrovna tohle nejde přebindovat (nejspíš schválně). Kromě toho Adobe programy uměj pracovat s Adobe formátama - do InDesignu můžeš vložit přímo psdčko, zatímco gimpovskej soubor tam nevložíš. Tohle teda není až tak zásadní, obrázek se dá vyexportovat a až pak vložit.


Problém pro mě je, že mám spoustu obrázků udělanejch v Gimpu a moc se mi nechce dělat je všechny znova (nehledě na to, že si nejsem jistej, jestli ten postup půjde vůbec v Photoshopu zduplikovat). Ale třeba to půjde automatizovat (což v Gimpu nešlo).


ShadoWWW: Thanks.
5.12.2020 13:11 - Aegnor
York: A tak GIMP umí exportovat do .psd. To by ti nestačilo?
5.12.2020 13:22 - York
Aegnor: Ty formáty jsou spíš bonus, respektive spíš to oceníš, když do Photoshopu vložíš vektorovej objekt z Illustrátoru. Jako zásadní vidím potenciálně obrovskou úsporu času.

edit: Ale uvidíme, zatím to je jen prvotní nadšení z tutoriálů, ještě jsem to nezkoušel v praxi ;)
5.12.2020 13:39 - exi
Tohle je taky pecka. Spousta gimmicků, ale treba ta kolorizace nebo inteligentní zvětšení obrázku vypadají hodně nadějně.

York: Pošli sem ten tutorial(y), ze kterýho čerpáš, ať se taky něco přiučím. Je tam milion věcí, o kterých se ani nemám jak dozvědět a přitom se mi můžou hodit.
5.12.2020 14:00 - Aegnor
York: asi jsme se někde minuli. Ty jsi psal, že máš spoustu obrázků tvořenejch v gimpu a nechceš je dělat znova v photoshopu. A já pochopil, že nechceš při přechodu na PS přijít o ty extra informace (vrstvy, výběry, cokoliv dalšího tam je). Což se dá zařídit tím, že si ty .xfc soubory exportuješ jako .psd.
5.12.2020 14:02 - LokiB
Pan Bača: no, já bych nejradši nepřecházel vůbec, znáš to, něco se naučíš, obstojně to používáš, občas nadáváš na nedostatky ... ale ta cena přechodu a učení se všemu znova je velká :(
Takže občas to zvažuju, rozhoupat se je však těžké. Cena v penězích není až tak podstatná.

York: dal bys nějaký odkaz ne ty tutorialy, abych to nemusel hledat? jako vím, že je to ode mě lenost, dík :)
5.12.2020 14:14 - Pan Bača
LokiB: chápu to velmi dobře. Sám kolem toho už nějaký čas přešlapuju. Gimp jsem používal kdysi, momentálně si vystačím se sedmnáctkovým zonerem, ale pár úprav ve PS (vrstvy a promazávání jen vybrané části např.) mě přesvědčilo, že by to chtělo něco sofistikovanějšího. Ale zase nechci pronajímané verze.

Už jsem i málem měl doma publisher, ale protože v něm nefungovaly scripty (a typocsript je u mě základ), tak jsem ho zatím nebral.
5.12.2020 14:17 - York
Aegnor: Aha, takhle. No, to by asi v zásadě šlo, pokud zvládnu v Photoshopu vymyslet stejnej postup, abych neměl půlku obrázků tak a druhou tak. Ale každopádně díky za tip.


Loki: Zkouknul jsem zatím jen tříhodinovej Photoshop for Beginners | FREE COURSE.
5.12.2020 21:50 - sirien
Já Yorkovi samozřejmě naprosto přeju jeho náhlé nadšení z objevu věcí v PS který sem já ani netušil že někdy neexistovaly, ale neměli sme tu pro Photoshop nějaký téma o grafice a ilustracích?
9.12.2020 17:46 - York
Jak jsme se bavili o tom, jestli má smysl rozdělovat layout do víc threadů, tak od určitý velikosti a složitosti textu zjevně ano - mám teď 582 stran a už začalo lagovat psaní textu, rozdělení do dvou threadů to spravilo.

Nepříjemnej side effect je, že shortcuty pro "skoč na začátek/konec dokumentu" skáčou jen uvnitř threadu.
9.12.2020 18:12 - ShadoWWW
To máš všech 582 stran v jedné kapitole? :-O Předpokládám, že ne a že každá kapitola začíná novým textovým vláknem. Pak by se to nemělo sekat ani při 1000 stranách. Pak je samozřejmě možné použít Adobe zamyšlené rozložení, kdy každá kapitola je vlastní dokument a složené jsou dohromady pomocí Book.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072576999664307 secREMOTE_IP: 34.230.66.177