Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
Autorská citace #1
8.4.2016 10:36 - York
Tohle se určitě bude hodit všem z vás, kdo něco překládáte nebo sami tvoříte:

Typografický tahák

(Ano, Siriene, dívám se na tebe ;-))
Autorská citace #2
8.4.2016 10:44 - ShadoWWW
InDesign na rozdíl od Wordu nevkládá za jisté předložky nedělitelné mezery automaticky. Proto používám následující GREPovou funkci:
Hledat: (<[szkvaiouszkvaiou])[ ]
Změnit na: $1~s
Autorská citace #3
8.4.2016 10:48 - Aegnor
Kdyby tu někdo používal TeX, tak bych mu doporučil program vlna od doktora Petra Olšáka.
Autorská citace #4
8.4.2016 10:57 - York
ShadoWWW píše:
Hledat: (<[szkvaiouszkvaiou])[ ]


szkvaiouSZKVAIOU


edit: Zajímavé, kostka zjevně u textu v hranatých závorkách změní všechna velká písmena na malá.
Autorská citace #5
8.4.2016 11:02 - Aegnor
A teda shadoWWWe, tohle je hodně neobvyklá REGEX syntaxe. Grep takovouhle syntaxi rozhodně nemá:-)

([szkvaiou]) (.*)? - takhle by měla být grepová syntaxe. Nahrazení grep ani neumí.
((ale ofc, v InDesignu to funguje jinak - jenom upozorňuju, že grep asi nepoužíváš:-) ))
Autorská citace #6
8.4.2016 11:45 - ShadoWWW
Jo, web to zmršil. V originále to vypadá takto:

Autorská citace #7
8.4.2016 11:56 - ShadoWWW
A ukázka, jak se to dělat nemá:

Když jsem začínal překládat D&D 4e, o InDesignu jsem nic nevěděl. Postupem času jsem se o něj zajímal čím dál víc, až dnes, v době překladů 5e, si troufám tvrdit, že jsem už na hodně dobré úrovni.

Kadopádně na mé pionýrské doby totálního amatérizmu se můžete podívat zde, kde jsou moje zdrojové soubory překladů PHB 4e, DMG 4e a MM 4e.

Můžete s nimi nakládat libovolně; upravovat a doplňovat, jak se vám zlíbí. Jen podotýkám, že z hlediska layoutu je to totální amatérizmus. Všechno je to dělané v jedné vrstvě, bez master pages (!), dokonce i čísla stránek jsou kopírované a psané ručně. :) Prostě to, co běžný InDesignér používá zcela běžně, jsem v té době neznal a nepoužíval. :) (Jako dost se za ně stydím, ale co už. Jsou součástí mé historie.)
Autorská citace #8
8.4.2016 21:05 - ShadoWWW
Sbalil jsem ty 4e překlady do zipů, ať se s tím lépe pracuje.
Autorská citace #9
8.4.2016 21:31 - Andy
Kazdy raz zacinal ShadoWWW, aj ja si pametam svoje zaciatky :D Len tak dalej!
Autorská citace #10
8.4.2016 23:03 - sirien
York: díky :) Problém je, že já ta pravidla znám, jenže při překladu na ně prostě nemyslim, protože se soustředim na ten překlad (a to, že při tom koukám na en text tomu taky moc nepomáhá). Následně, když už to mám napsaný, tak moje sebe-korekční schopnost je hrozně špatná; jinejm lidem sem schopnej texty korekturovat a ty chyby tam vidim od pohledu, ve vlastním textu z nějakého důvodu bohužel skoro vůbec (navíc jak sem zvyklej na anglické texty, tak když udělám ve svém textu něco co je v en korektní, tak v cs mě to vůbec nezarazí)


ShadoWWW: Pak někdy mrknu abych se podíval, čeho všeho mě Tvoje rady a pomoc ušetřily :D
Mimochodem tenhle týden asi pojedu zas do Brna, kdybys měl čas zajít na pivko (...a třeba se mi podívat na ty zpropadený tabulky, jejichž styly mi odmítaj automaticky vkládat přednastavené styly buněk, což mě málem dohnalo k šílenství... popř. na to "č" z toho Gotham Condensed Boldu :/ )
Autorská citace #11
9.11.2016 23:31 - Aegnor
Hmm, nejlepší téma je asi tady. Jak nejjednodušeji zjistit, jakým fontem je psán text v PDFku? (Jak Foxit, tak Acrobat Reader mi ve vlastnosti - fonty vypíšou hromadu fontů, žádný nevypadá jako "základní".)
Autorská citace #12
9.11.2016 23:33 - sirien
Označ text
ctrl+c
win+r
"MS Word"
Enter
ctrl+v
přečti si, jaký font Word vložil
Autorská citace #13
9.11.2016 23:35 - Aegnor
well... to mě mohlo napadnout. Dík.
Autorská citace #14
9.11.2016 23:48 - Colombo
Sirien: ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????,

To

snad

nemyslíš

vážně!
Autorská citace #15
9.11.2016 23:50 - sirien
Autorská citace #16
7.12.2018 19:12 - ShadoWWW
InDesign 2019 má trapný bug. Když máte odstavec, v němž je vnořený jiný styl na 1 řádek, tak to na rozdíl od předchozích verzí přestalo detekovat, kde končí řádek, a aplikuje to vnořený styl na celý odstavec. :-/

Quick fix je natvrdo zalomit řádek, pak to detekuje...
Autorská citace #17
8.12.2018 15:18 - sirien
Co všechno mi ovlivňuje velikost PDFka?

Když mám 80 stránek a velikost .INDD souboru je 25MB a velikost exportovaného PDF je 50MB, tak mi to přijde maličko otravný... (zejména, když tam potřebuju ještě nemálo stránek přidat).

Jak funguje u exportu funkce Compression, co přesně znamená bicubic downsampling, co se stane s kvalitou a velikostí výstupu když seseknu základní nastavení "obrázky nad 450ppi seseknout na 300ppi"?

Je lepší obrázky seseknout v rámci exportu, nebo je rovnou zmenšit v photoshopu? (všechny obrázky mám vložené v .psd formátu)
Autorská citace #18
8.12.2018 15:38 - exi
Já komprimuju na 200 ppi a přijde mi to jako dobrý kompromis kvality obrázků/rychlosti pdf (jpeg, medium quality). Zatím 200str CoS má 30 mb. Zkus to a můžeš si s tím pak hrát podle tvých představ.

Na originály je vždycky lepší nesahat. Nikdy nevíš, kdy to budeš potřebovat tak, jak to bylo.
Autorská citace #19
8.12.2018 15:43 - ShadoWWW
Typická tisková kvalita je 300ppi. Do většího nemá smysl exportovat.

Pokud máš větší zdrojové obrázky, tak je tak nech a osekej to až při exportu v InDesignu. Až jednou bude lepší technika, tak to budeš moct dát na větší ppi.

Osekávat (komprimovat) PDF o 300 str. do 50 MB má smysl pro mobily, ale pro tisk to bývá málo a e výsledku je to na kvalitní laserovce vidět. Já dělám svá PDF primárně pro tisk, protože pro mobily jsou stejně lepší formáty než PDF (např. html) a při zaměření na přenosná zařízení je lepší udělat nějakou html verzi.
Autorská citace #20
8.12.2018 15:47 - LokiB
ShadoWWW píše:
Typická tisková kvalita je 300ppi. Do většího nemá smysl exportovat.


Ale třeba když si chceš nechat tisknout custom balíček karet na DriveThruRPG, tak chtějí právě těch 300 dpi, a míně moc ne.
Autorská citace #21
9.12.2018 00:19 - sirien
Dík.

Jak vytvořim bookmarks, které budou mít o 1 úroveň nadpisů víc, než kolik jich chci mít v Table of contents?
Autorská citace #22
9.12.2018 01:02 - Aegnor
Nejde udělat jeden ToC klasickej a jeden ToC pro Bookmarks, kterej bude neviditelnej?

Jinak Bookmarks jdou přidávat i ručně, ale to není řešení, které bys chtěl slyšet.
Autorská citace #23
9.12.2018 18:53 - sirien
exi měls pravdu, s množstvím rámečků jejich otravnost roste. Takže sem strávil nějakou dobu řešením Tvé předchozí otázky a našel sem alternativní řešení:

od začátku.

Vem text frame, udělej si z něj rámeček (barvy a další nastavení) a ulož si ho jako styl. Vnější odsazení nejspíš budeš chtít 0, hodí se pevně definovaná šířka a auto adjust hight.

vytvoř objekt spojených čar (2x strokes, ctrl-G) a nadefinuj mu styl.

vem objekt spojených čar a vlož ho (běžný ctrl-c-v) dovnitř svého textového rámečku. Di do stylu spojených čar do položky Anchored a přenastav to - místo Inline/Above chceš CUSTOM, uchyť to proti textovému rámečku, střed proti středu, uprav si Y a X offset aby to sedělo.

vem celý tenhle box a vlož ho do požadovaného místa textu. Opět di do Anchored a nastav si odstupy.


...od téhle chvíle bys měl být schopný vkopírováním nového rámečku získat rámeček, který:
- automaticky přizpůsobí svou velikost nově vloženému textu
- není spojený s čarami do jednoho objektu, takže je poměrně snadné ty čáry prostě vzít a roztáhnout na požadovanou délku (není třeba nic rozpojovat ani vybírat bílou šipičkou)

Nevýhoda je že je při vkopírovávání nového textu trochu opruz nesmazat ten první input rámečku (tzn. ty dvě čáry).


...jestli to bude v praxi fungovat líp nebo hůř nevim, du to zkusit. Dám kdyžtak vědět až si aktualizuju zálohu abys na to moh mrknout přímo.
Autorská citace #24
9.12.2018 21:55 - exi
uff, musím jet slovo po slovu, abych to dával :) Až to aktualizuješ, tak řekni. Když to uvidím naživo, líp se v tom zorientuju.
Zatím těžko říct, o kolik je to efektivnější. Ta metoda, kterou jsme dali do kupy minule, se nakonec ukázala jako relativně bezbolestná.
Autorská citace #25
10.12.2018 00:15 - Colombo
Bože, to je komplikované. V LaTeXu by mi stačil newcommand. Nebo newenvironment.
Autorská citace #26
10.12.2018 00:38 - sirien
...a přesto z nějakého důvodu LaTeX prostě nějak neni dost sexy :)

EDIT: je pravda, že v InDesignu sou nějaký fakt otravný díry - např. nefunkční (nebo spíš neexistující) stylový kaskády (to je občas vcelku otravný), rozbitý provázání tableStyles, cellStyles a paragraphStyles (to je občas fakt nasertivní) a zrovna v tomhle případě absence možnosti definovat separátně stranový ohraničení s nějakým dodatečným detailem (např. jen vertikální ohraničení a s nějakým zakončením) (tohle je dost opruzný)

Na druhou stranu... ten ohromnej seznam věcí, který to naopak umí a umí je to zatraceně dobře.

Sem si jistej, že LaTeX je cool na spoustu věcí a že se v něm dá sázet na pohodu, ale taky si sem jistej, že kdyby tu byl někdo, kdo LaTeX dobře zná, ale nemá k němu tak zamilovaný vztah co Ty, tak by našel jiný podobný díry. To že tu řešíme co InDesign neumí je docela smysluplný - psát sem co sem zrovna bez problémů udělal by asi moc hodnoty nemělo.
Autorská citace #27
10.12.2018 03:12 - Colombo
Píše:

Sem si jistej, že LaTeX je cool na spoustu věcí a že se v něm dá sázet na pohodu, ale taky si sem jistej, že kdyby tu byl někdo, kdo LaTeX dobře zná, ale nemá k němu tak zamilovaný vztah co Ty, tak by našel jiný podobný díry. To že tu řešíme co InDesign neumí je docela smysluplný - psát sem co sem zrovna bez problémů udělal by asi moc hodnoty nemělo.


Ale copak, někomu došli argumenty tak začal s ad hominy? Siriene, ty si vždycky roztomilý když se vztekáš a si totálně mimo;)
Autorská citace #28
10.12.2018 03:21 - sirien
Jen abych se ujistil: Opravdu chceš říct, že LaTeX nemá chybu ani žádnou nedokonalost a je všestraně lepší, než InDesign? :)
Autorská citace #29
10.12.2018 03:24 - Colombo
Píše:
Jen abych se ujistil: Opravdu chceš říct, že LaTeX nemá chybu ani žádnou nedokonalost a je všestraně lepší, než InDesign? :)

Ne?

Vše co sem napsal bylo, že v téhle jedné instanci se mi to zdá elegantnější.
Autorská citace #30
10.12.2018 03:39 - sirien
ok, já se jen tak ptám... sem totiž snad nikdy neviděl, že bys kdy napsal, že by se LaTeX na něco nehodil nebo hodil míň, pořád jen jak je na to nebo ono výbornej :)

anyway, sem málem zapomněl.

exi: Máš to nahraný. Všechny rámečky na stranách 109 a 110 (ch. 3, sekce 19 a 20) V Object styles sem si vytvořil složku "fluff box components", jde o "fluff text box NEW" a o ten styl pro stroke group kterej nevim jak sem pojmenoval :)
Autorská citace #31
10.12.2018 03:45 - Colombo
Píše:
ok, já se jen tak ptám... sem totiž snad nikdy neviděl, že bys kdy napsal, že by se LaTeX na něco nehodil nebo hodil míň, pořád jen jak je na to nebo ono výbornej :)


Sakra, doporučovat LaTeX někde kde se LaTeX nehodí, abych pak musel říct, že se na to vlastně LaTeX nehodí, to mě vůbec nenapadlo.
Autorská citace #32
10.12.2018 03:53 - sirien
Je to kontraintuitivní, ale ve skutečnosti to dává vcelku smysl - působíš pak míň jako fangirl a víc seriózně (dost lidí intuitivně nedůvěřuje věcem, co jsou prezentované jen v pozitivních superlativech) a potlačuje to negativní zpětnou vazbu.

Zároveň takovej popis dá lidem aspoň pocitově trochu hlubší vhled do toho, co je daná věc zač a snáz si jí představí.

To mimochodem platí i při propagaci RPG systémů a kdečeho jinýho. "Tohle je nejlepší systém na X, dobře zvládá A, B a C, ale na M a N se moc nehodí" tomu systému obvykle přinese víc pozornosti a zájmu (a zejména po delší době značně míň averze a alergických reakcí) než "tohle je nejlepší systém ever úplně na všechno!".


EDIT: stranou skutečnosti, že to je kontextově hodnotnější - v tomhle případě totiž ve skutečnosti neni ani tak moc významné jak moc je lepší LaTeX nebo InDesign pro tvorbu rámečků se specifickým ohraničením, ale co z toho se hodí pro sazbu DnD příručky v původní grafice (nebo obecně RPG příručky v libovolné grafice) jako celku. Protože logicky že bych si udělal v InD příručku a v LaTeXu dodělával rámečky asi nebude moc smysluplné řešení, že.
Autorská citace #33
10.12.2018 09:41 - exi
Sirien: tak to zkouším. Chápu to dobře, že by se měly boční "kuličkové" čáry po vložení textu automaticky rozšiřovat a zužovat s text framem? Jednou se mi to nějak povedlo, ale už se mi nejde replikovat :D (boční čáry buď úplně zmizí, nebo se neprotáhnou). Předpokládám, že to kopíruju blbě a přemazávám neco, co bych neměl.

(Neexistuje sakra nějaký jednoduchý screen capture, který natočí obrazovku s pármegovým videem? Tyhle popisy jsou na dvě věci, když ukázat by to trvalo 5 vteřin).
Autorská citace #34
10.12.2018 11:57 - sirien
exi píše:
Chápu to dobře, že by se měly boční "kuličkové" čáry po vložení textu automaticky rozšiřovat a zužovat s text framem?

Ne :( to je věc která zjevně udělat nejde. Tohle ten usnadňuje umístění a tím že to není celé spojený objekt to usnadňuje výběr pro manuální roztažení na potřebnou velikost.

Pokud zmizí tak to znamená že si je smazal - jsou tam vložené jako první "znak" textu.

Někdy v týdnu teoreticky můžu mít čas ukázat Ti to naživo přes videocall, ale nevím kdy přesně zatím.
Autorská citace #35
10.12.2018 12:03 - exi
Jo takhle :/ Tohle ale já už relativně dobře ošmelený mám, si myslím. Trochu jinak než ty, ale výsledek podobný (textové pole se roztahuje automaticky s vloženým textem; čáry jedním klikem a tažením - oboje najednou). Našel jsem hodně basic recorder obrazovky, tak ti to pak pošlu, třeba si ty metody ještě nějak upgradneme.
Autorská citace #36
10.12.2018 12:24 - Aegnor
Takže tenhle přístup by mohl pomoct i s vkládáním rámečku, který má obrázek na vrchní a spodní hraně, že?
Autorská citace #37
10.12.2018 13:14 - sirien
Ano. Tam lze rovnou jeden ukotvit na začátek rámečku a druhý na jeho konec, oba přitom můžeš vložit na začátek prvního odstavce, stačí na to mít dva styly.
Autorská citace #38
10.12.2018 13:15 - exi
Youtube video s tím, jak dělám s rámečkama tady.
Jestli je to ještě možný nějak upgradnout, případně to někomu pomůže, budu rád.
Autorská citace #39
10.12.2018 14:35 - sirien
Klávesové zkratky jsou Tvůj kamarád :) (A, V)

Teď nestíhám, zítra na to mrknu víc
Autorská citace #40
10.12.2018 14:35 - pilchowski
taky jsem neprisel na nic lepsiho nez to udelat se dvema styly (pro ramecek textu a pro cary), dokonce ani oficialni sablona pro indd kterou prodavaj tenhle typ ramecku neobsahuje
Autorská citace #41
21.12.2018 13:07 - Aegnor
ShadoWWW píše:
InDesign 2019 má trapný bug. Když máte odstavec, v němž je vnořený jiný styl na 1 řádek, tak to na rozdíl od předchozích verzí přestalo detekovat, kde končí řádek, a aplikuje to vnořený styl na celý odstavec. :-/

Quick fix je natvrdo zalomit řádek, pak to detekuje...

Když jsi tady zmiňoval InD 2019 ... dokážeš nějak popsat, v čem je lepší než třeba 2015? Jestli má smysl o tom novém InD uvažovat.
Autorská citace #42
21.12.2018 14:32 - sirien
Prozačátek je kompatibilní s 2016 a vejš, což 2015 neni. Plus upgrade na novou verzi je vcelku jednoduchej (rozhodně jednodušší než to bejvalo dřív).
Autorská citace #43
21.12.2018 19:25 - ShadoWWW
Tý jo, od 2015 si to už nevzpomínám... Pokud chceš vědět, co je novýho v 2019, dej si na YouTube něco jako "adobe indesign 2019 new features", což je rozdíl oproti 2018. Takhle by to šlo vytrackovat asi až do 2015...
Autorská citace #44
29.12.2018 12:53 - ShadoWWW
Video - Top 5 nových funkcí v InDesign 2019. Super je hlavně ten "Content-Aware Fit". To pohodlně řeší reformát obrázků při převodu DnD pravidel z Letter do A4. Taky by mi to hodně pomohlo v dobách, kdy jsem dělal překlad AiME, kde je podkladem rámečků obrázek pergamenu (takhle by se automaticky přizpůsobil velikosti rámečku a nebylo by nutné to pracně předělávat pro každý obrázek zvlášť ve PhotoShopu).
Autorská citace #45
19.1.2019 17:23 - pilchowski
nevim, jestli to tu uz nekdy nebylo, ale co rikate na toto?
Autorská citace #46
19.1.2019 17:36 - Šaman
pilchowski píše:

Hej! Přesně to jsem chtěl na jednoduché vytvoření taháku do našeho světa. Díky.

Dodatek: Aha, tak první budu muset zjistit, jak to naučit diakritiku. Ale to by mělo jít…
Autorská citace #47
20.1.2019 00:47 - Maelik
Říkám, že existuje i klon, na kterém se vývoj nezastavil, takže má i něco funkcí navíc a trochu víc grafického ovládání.

Oba nicméně sdílí charakterovou vadu, že bez problémů fungují jen na prohlížeči Chrome.
Autorská citace #48
20.1.2019 01:10 - sirien
Díval sem se na to a na Chromiu to funguje zjevně taky vpohodě. (Momentálně potom co mě naprosto znechutil Firefox svým posledním vývojem sem odešel na Vivaldi - nástupce původní Opery - a funguje mi to naprosto ok. Btw. velmi doporučuju, nejlepší UI široko daleko, kompatibilní s Chroma pluginama, ohromný důraz na soukromí)
Autorská citace #49
20.1.2019 02:03 - Šaman
Vy, co sázíte ty pěkné příručky: Můžete se podělit o české fonty? Třeba ty co jsou použité v Xanatharovi? Díky :)
Autorská citace #50
21.1.2019 10:14 - Šaman
Jen aby to nezapadlo, asi se zeptám přímo @siriena - ty fonty použité u překladů jsou volně k dispozici? A jestli ano, můžeš poslat link? Teď mi jde o nadpisy, ale ty víš asi nejlíp, které všechny fonty měly problém s češtinou. Díky.
Autorská citace #51
21.1.2019 10:25 - exi
A jaký nadpisy přesně chceš? Generický PHB fonty jsou tady a "spešl" fonty z Xanathara tady. Všechno v cz.
Autorská citace #52
21.1.2019 10:33 - Šaman
Díky. :)
Nejde mi o žádné spešl, ale ty ty defaultní v tom editoru nemají české znaky, resp nahrazují je ošklivými. Zatím se v tom rozkoukávám - už jsem několikrát uvažoval udělat si vlastní příručku světa a pravidel, ale pokaždé to skončilo na tom, že software je na to dost drahý a zároveň poměrně komplikovaný. A že v html nebo nějaké wiki to zvládnu snáz, rychleji a stejně to dneska chceme spíš online.

Ale ty odkazované editory jsou fakt super, přesně tohle jsem potřeboval. Připravená šablona která hezky vypadá a psát jen text.

Mimochodem, to má něco společného s indesignem, nebo je to něco úplně vlastního, nějaký jednoučelový pdf creator?
Autorská citace #53
21.1.2019 10:49 - exi
Akorát mi moc nejde do hlavy, co s nima chceš dělat, do toho online editoru je nemáš jak dostat (aspoň myslím?). To je taky důvod, proč jsem to s ním hned na začátku zabalil a naučil se v InD.
Autorská citace #54
21.1.2019 11:01 - ShadoWWW
Šaman: Spoj se se Sirienem a řekni mu, že tě posílám. ;-) On už bude vědět. Pracuje na jednom obdobném projektu (ale zatím tajném! pst!), což by ti mohlo výrazně pomoci.

A já bych tím získal čas na vytvoření videí, jak vytvářet šablony v InD.
Autorská citace #55
21.1.2019 11:17 - sirien
Sorry, zapomněl sem odpovědět.

Šaman chce Gotham rodinu fontů, pokud si pamatuju sazbu správně - pak je někam nahraju.

exi píše:
To je taky důvod, proč jsem to s ním hned na začátku zabalil a naučil se v InD

to ses s tim moc nesral :D
Autorská citace #56
21.1.2019 11:46 - Šaman
Díky, fonty už mám - aspoň některé. Konkrétně mi šlo o MrsEavesSmallCaps, ale na ostatní asi časem narazím taky.

Nicméně zatím je tam opradvu neumím dostat. Fonty z fonts.google.com ano, ale ze svého serveru ne. Nicméně to může být problém jinde, než v GM Binderu. Ono když na to přijde, ten Google fonts by mohl stačit, ten s češtinou problém nemá… ale myslím, že by tam mělo jít nahrát cokoliv přes @font-face.
Autorská citace #57
21.1.2019 12:01 - sirien
Do záhlaví sem vám odkázal složku s fontama z Fate - když budete na ShadoWWWa moc hodný tak tam možná přihodí složku s DnD (ShadoWWW: najdeš to na gDrive/Kostka/Public/)
Autorská citace #58
21.1.2019 22:06 - Šaman
Asi to dočasně vzdávám. Vlastní fonty se mi tam dostat nepodařilo - je to ale záležitost toho, že musí být nasdílené s nějakými spešl hlavičkami a já nemám moc jak to odladit. Tak jako tak by to vyžadovalo mít hosting s Apachem a povoleným .htaccess, nebo ty hlavičky generovat pomocí php scriptu (ani jedno jsem ale nerozchodil).

Nicméně pokud si člověk vystačí s těmito fonty (tyhle už jsou všechny české, resp. latin extended), tak použití je velmi jednoduché (v ukázce importuji dva fonty, konkrétní odkaz vygenerují Google fonts když si je naklikáte těmi červenými pluskami a pak kliknete na okno dole a v něm přepnete na @import):

<style>
@import url('https://fonts.googleapis.com/css?family=Dancing+Script|Bangers');

.phb h3 {
font-family: 'Dancing Script', sans-serif;
font-size: 15pt;
}
</style>

### Příliš žluťoučký kůň
In the menu above, you'll see a Table of Contents for your document.
Autorská citace #59
21.1.2019 22:53 - Šaman
Uff, bohové! Tak tohle mě vážně nenapadlo… :o
Ono stačí nainstalovat si ten font lokálně :)
Jediný problém bude předpokládám při sdílení, kde já vidím nadpis nečitelným fontem ala deadrické runy. Jestli tam čtete Lorem ipsum, pak není možné dokumenty sdílet. Ale PDF to generuje dobře. Takže vyhráno - mohu si tam nacpat jak originální české fonty, tak runy, nebo sindarštinu :D

Dodatek: Pozor, chvíli to trvá - pár minut, než to po lokální instalaci fontu (bez restartu) začalo fungovat.

Dodatek2: Dokonce není nutná ani ta @font-face, ale pak se to vypisuje moc tence. Nejspíš by to bylo v pohodně, kdybych v css nastavoval i font-height, ale bez toho jsem experimentálně zjistil, že s @font-face se to chová stejně, jako originální anglické fonty. Zřejmě se font-weight nastaví nějak implicitně.


<style>
@font-face {
font-family: 'Eladrin';
src: local('Eladrin');
}

.phb h3 {
font-family: 'Eladrin', sans-serif;
}
</style>


### Lorem dolor ipset
In the menu above, you'll see a Table of Contents for your document.
Autorská citace #60
22.1.2019 04:26 - Šaman
Tak asi poslední spam na tohle téma - zkoušel jsem v tom chvíli dělat a to stylování je sice chvílema WTF, ale jak se jednou styl odladí, tak je to příjemný nástroj na generování fancy pdf. S češtinou není problém, jen vždy chvíli po nahrání fontu - asi po instalaci doporučuji restart.

Jen by mě zajímalo, jestli tady vidíte stejný výsledek, jako jako v mém PDF. Myslím ohledně fontů, hlavně ten kaligrafický.

EDIT: Už mi prosím neodpovídejte, tohle už je vyřešené. Diky. A mimochodem obrázek je změněný za jiný.
Autorská citace #61
22.1.2019 07:45 - Pan Bača
Text je stejný, poznámka pod ním taky (tou kurzívou), nadpis taky.
T na začátku vypadá skoro jako obyčejné T, jen vlevo má ještě protažení té "příčky" trošku dolů.. takže lehounce zdobnější ano, ale "jako v mém PDF" vůbec.



PB
Autorská citace #62
22.1.2019 08:43 - Šaman
Díky. Takže GM Binder (a Homebrew asi taky, jsou to odvozené programy) si nic neukládá na serveru, jen ten zdrojový kód.

Že chybí obrázek je tím, že jsem ho smazal na externím serveru. Evidentně pokud chci sdílet zdroják, musím mít někde jinde bezpečný prostor pro všechna vložená multimédia. Dneska už mi chybí taky, včera byl nakešovaný, takže i po výmazu jsem ho viděl.

A lokální fonty si taky nenahrává, takže sdílet se dají jen ta díla založená na Google fonts. Jinak se to rozsype. (To tvoje T je obyčejné, jen má v CSS nastavenou obecnou rodinu `fantasy` - pokud není k dispozici ten předepsaný, použije se nějaký zdobnější font co už máš nainstalovaný.)


Resume: Používat to jako online editor je fajn, ale vytvářet nějaké knihovny s otevřeným zdrojákem není pro českého uživatele moc vhodné. I pokud zaručíme dostupnost vložených multimédií, bylo by potřeba mít nějaký manuál jaké fonty musí mít nainstalované v systému každý, kdo bude chtít na dokumentu pracovat.

Ideálně tedy použít jen k vygenerování PDF.
(Legálně a zdarma, s připravenými šablonami a snippety k DnD příručkam. Za mě dobrý.)


Pozn. Ten návod se seznamem fontů to ale asi chce mít i pro sebe, kvůli použitelnosti po reinstalaci. Druhá možnost by byla mít fonty také na externím úložišti a načítat je z absolutní adresy, ale to se mi rozchodit nepodařilo. Což už není věc této aplikace, ale obecně CSS.

Jinak to poměrně kontrastuje s tím, že odkaz na dokument je zaručený a trvalý - nemohu ho smazat. Ovšem dostupnost všeho kromě samotného zdrojáku už serverem podporovaná není.

Pozn. Obrázek jsem změnil na první co mi vyhodil Google. Časem asi přestane být funkční link na to hotové PDF.
Autorská citace #63
22.1.2019 09:17 - Colombo
Ono ani není divu, kdyby si mohl ukládat věci na jejich server, tak by museli najednou řešit hromadu legálního balastu. Takhle jsou krytí proti copyrightům.
Autorská citace #64
22.1.2019 09:39 - exi
Šaman: Nechceš k tomu sepsat nějaký přehledný guide pro nováčky třeba i se screenshotama? Myslím, že by to dost lidí ocenilo.
Autorská citace #65
22.1.2019 09:57 - Šaman
exi: Ono není moc co. Všechno je v těch odkazovaných zdrojákách.
Pro přehlednost:

- České fonty pomocí Google fonts. Výhoda je, že tyhle se načtou každému, nemusí si nic instalovat.

- Použití lokálně nainstalovaného fontu. Výhoda je jednoduché použití a možnost libovolných fontů, ale každý, kdo by chtěl na dokumentu pracovat musí mít tyfo fonty nainstalované u sebe taky (v tomto případě font Eladrin pro nadpis). Ideální pro vygenerování PDF a zdroják s nikým nedílet.

- A samozřejmě obrázky musí být uložené někde na webu na přístupném místě.

S tou syntaxí se teprve seznamuji a stylování probíhá pomocí skoro CSS (třeba relativní pozicování mi to zcela ignorovalo a občas nějaká neplatná directiva úplně skryla celý odstavec, ale jinak je to CSS.)
Pro kodéra by neměl být problém se do toho dostat, u ostatních záleží jak moc se chtějí šťourat do šablon.
Autorská citace #66
22.1.2019 10:11 - exi
Šaman: No vidíš, já se třeba ztrácím už v tomhle :) Zdrojáky mi nic neříkají a spousta lidí na tom asi bude podobně :)
Jistě, mohl bych se v tom dvě odpoledne hrabat a přijít tomu na kloub, ale tím se ztrácí ta výhoda jednoduchosti a k čemu to potom je?
Zase by to mohlo nakoupnout nějakou komunitní kreativitu, ale tak uvidíš/te podle času.
Autorská citace #67
22.1.2019 10:39 - Šaman
Přiznám se, že tam taky spoustě věcí nerozumím. Ale když má člověk jen kladivo, tak mu časem všechno začne připadat jako hřebík :)

Takže z mého pohledu:
- základem je nejspíš HTML a CSS syntaxe s tím, že to HTML se dá zapsat pomocí Markdown syntaxe

- vlastní CSS styl se píše přímo do dokumentu a celé je to pak vloženo do nějaké defaultní šablony pro DnD knihy (takže když se styl vůbec neupravuje, máš šablonu anglické DnD 5e)

- defaultně je to dvou sloupcová struktura (jen nadpis první úrovně je přes celou stránku), syntaxe je rozšířená o značky jako konec sloupce a konec stránky, jak je popsané v defaultním dokumentu

- jiné styly (např ten z Xanathara) se dají vložit tlačítkem `snippets` - ikona s kouzelnou hůlkou. Tamtéž jsou u kódy tabulek a podobných elementů.

- základní učební pomůcka jsou již hotové dokumenty, snippety a spousta googlení

Kdo se patlá s weby, tak by s tímhle měl být schopen začít. Kdo s kódováním zkušenosti nemá, tak si nejsem jistý, jak moc je to nástroj pro něho. V tom odkazovaném dokumentu je pár klávesových zkratek (které ale jen vloží určité klíčové slovo do dokumentu), ale jinak to nemá žádné UI - dva sloupce, jednom se píše kód a v druhém je vidět výsledek. Na dnešní poměry maličko hardcore, ale kdo zkoušel první weby na přelomu tisíciletí, pro toho je to návrat ke kořenům :D


Jediné, co by mohlo být užitečné a až to budu mít tak mohu dát odkaz, je defaultní šablona upravená na české fonty. Tedy vpodstatě jen seznam těch fontů (které pak bude nutné mít u sebe nainstalované). Pak by se dalo začít rovnou tím psát dokument. A to už je jen o to naučit se Markdown syntax. Jak je vidět třeba tady, tak sice není úplně primitivní, ale když se přeskočí první dvě stránky (různé rámečny a disclaimery), tak běžný text pak je poměrně jednoduchý (nadpis, odstavec, tabulka).

P.S. Do zdojáku se dostanete třetím tlačítkem, tím nejmenším. To už ale asi všichni ví. :)
Autorská citace #68
22.1.2019 11:22 - Kropy
Šaman:
Nope zde výsledek, který vidím ať máš představu.
Autorská citace #69
22.1.2019 21:18 - Colombo
A ti samí lidé okouzlení tímhle tvrdí o LaTeXu že je to moc složité...
Autorská citace #70
22.1.2019 21:30 - sirien
...taky si už dvě stránky říkám že Exi s tím "radši sem se naučil s InDesignem" nejspíš investoval svůj čas značně líp :)
Autorská citace #71
23.1.2019 08:41 - Šaman
sirien: Není to tak zlé, jak to vypadá. Dokonce naopak :)
Jasně, na začátku jsem řešil jak tam dostat fonty (což kupodivu šlo tou nejjnednodušší cestou), ale pak jsem začal řešit to samé, co bych potřeboval i v tom InD. Takže mám na tebe, nebo Shadowwwa pár otázek :D

- Máte někde seznam fontů pro konkrétní prvky dokumentu? Na tom google disku jsem našel jen pro PHB, ale nejsou tam všechny prvky. Navíc jsem koukal, že ty fonty kolují v různých verzích (BookSanity, BookInsanity, BookMania) a u některých nepoznám které tam patří. Případně v kterých velikostech a řezech.

- V těch fontech jsou některé české bez problémů, ale u některých chybí ňŇ (ScalaSansOfc, MrsEavesXlSerif). Ale nevím, jestli jsou použité, nebo ne.

- Defaultní stylopis z GMBinderu pracuje s jinými fonty: https://www.gmbinder.com/share/-L0WUSjJyFHG7PDyIFta
BookSanity
MrJeeves
ScalySansSmallCaps
ScalySans
NodestoCaps

Říká vám to něco?

- Jo a změnil jsem rozměry na A4. Původní příručka je o pár cm kratší. Tohle se řeší jak? A vlastně jak se to potom tiskne, když je to A4 bez okrajů? Prostě o něco menší?


Takže anglicky píšící by rovnou začal sepisovat kouzla podle předpřipraveného snippetu. Já tam potřebuju na začátku tu část <style>, ale tak jakmile jednou bude, tak je hotová a další úpravy nebude potřebovat. Narozdíl od toho angličana ale potřebuji znát strukturu dokumentu, elementy a jejich fonty. Kdo to pak ode mě zkopiruje, bude na tom stejně, jak ten angličan. Vlastně skoro - bude si muset stáhnout balíček fontů, všechny si u sebe nainstalovat a restartovat. Ovšem to v InD musí taky…

Provizorní výsledek je vidět třeba tady na seznamu kouzel z jiného vlákna.
Autorská citace #72
23.1.2019 09:27 - Aegnor
Šaman píše:
Navíc jsem koukal, že ty fonty kolují v různých verzích (BookSanity, BookInsanity, BookMania) a u některých nepoznám které tam patří. Případně v kterých velikostech a řezech.

Acrobat Pro umí analyzovat pdfka, tzn. u každého bloku textu ti ukáže font, řez, barvu, velikost. Teda, pokud je to uloženo jako text, ne jako obrázek.

Šaman píše:
- Jo a změnil jsem rozměry na A4. Původní příručka je o pár cm kratší. Tohle se řeší jak?

Původní příručka je mám pocit o něco kratší a širší (Letter vs A4). Já osobně si mezery, odstupy od okrajů a podobně přepočítávám poměrově a pak už moc není co řešit.
Autorská citace #73
23.1.2019 09:55 - Šaman
Tak předpokládám, že kluci co sázejí mají nějaký manuál s fonty, velikostmi apod. Chci udělat ten stylopis. Spíš pro ostatní - já jsem spokojený s tím co to umí a nepotřebuju aby přesně seděly fonty. Stejně nebudu vytvářet DnD příručku, ale dokumenty k vlastnímu systému. A ani ne tak pravidlové, jako spíš že to využiju pro popis reálií.
Autorská citace #74
23.1.2019 09:59 - ShadoWWW
Aegnor píše:
Acrobat Pro umí analyzovat pdfka, tzn. u každého bloku textu ti ukáže font, řez, barvu, velikost.

A pokud nemáš Acrobat Pro, tak stačí, když označíš text v Acřobat Readeru a pomocí CTRL+C a CTRL+V ho překopíruješ do Wordu a ten ti taky tyto informace ukáže.
Autorská citace #75
23.1.2019 10:17 - exi
Šaman: Tady to máš všechno.


AD ty fonty, co jsi vypsal. To jsou legální napodobeniny origo fontů.
AD velikost stránky. Pokud vím, tak na kostce se všechny 5e věci převádí na klasickou A4, aby s tiskem nebyl problém. Což zároveň přináší příjemnou nervozitu při sazbě, když ti to kvůli tomu vůbec nevychází :)
Autorská citace #76
23.1.2019 10:31 - Šaman
Díky. Ten první jsem našel, ten druhý mi chyběl. :)
Jinak teda z těchto fontů nemám českou ScalaSansOffc. Ale když to porovnávám se samotnou ScalaSans, tak mi připadají stejné. Hádám, že se tedy používá ta česká, když byla v balíku a tady není vypsaná…?

Jinak předpokládám, že ten velký ozdobný font na první písmeno kapitoly se prostě řeší vhodným překladem, aby nemusel být český…? :)
Autorská citace #77
23.1.2019 10:34 - exi
Šaman píše:
Hádám, že se tedy používá ta česká...

Je to přesně tak, ScalaSans Bold
Šaman píše:
řeší vhodným překladem
Za ten rok, co sázím, se mi nestalo, že bych potřeboval tohle písmeno s českým znamínkem :) Ale tvoje řešení je samozřejmě použitelný jako druhý v pořadí.
Autorská citace #78
23.1.2019 10:41 - ShadoWWW
Šaman píše:
Jinak předpokládám, že ten velký ozdobný font na první písmeno kapitoly se prostě řeší vhodným překladem, aby nemusel být český…? :)

Ty jsou udělané a uložené jako vektorová množina Adobe Illustratoru. Už o tom připravuji video tutorial. Bude venku co nevidět. ;)

EDIT: Jo, české znaky u toho ozdobného písma nejsou, ale já to řeším tak, že tam dám ten háček nebo čárku z jiné fontové řady. Viz ozdobné Ď u ďáblů v Bestiáři. ;-D
Autorská citace #79
24.1.2019 08:13 - Šaman
Takže, se samotným dokumentem už jsem docela spokojený. Ještě to má mouchy při generování PDF (není to zrovna pixel perfect), ale na vlastní tvorbu je to víc, než dostačující.

Zatím jsem vytvořil trochu úchylnej koňskej sandbox, takže kdo si chce hrát, může si to forknout a promazat a začít tvořit české příručky.
Je to okomentované, druhá bílá stránka je schválně (kdyby se to dalo oboustranně tisknout, tak to nebude první stránku tisknout hned na zadní stranu obálky a bude sedět poloha číslování - na vnější straně stránky).

Kdo bude chtít originální fonty, musí je mít nainstalované na u sebe:
Bookmania
Bookmania bold
Bookmania italic
MrsEavesSmallCaps
Scala Sans
Scala Sans bold
Scala Sans italic
Scala Sans SC
Scala Sans SC bold
Scala Sans SC italic
Modesto

Ostatní budou mít fonty náhradní, volně dostupné z Google fonts. Jsou podobně a hlavně stejně velké (text má víceméně stejný počet řádek s originálním i náhradním fontem).

Jen to Modesto nemá moc podobnou náhradu, ale to je font na titulní straně obálky - pokud nechcete přímo DnD 5e look, tak si obálku stejně budete dělat podle sebe. Kromě toho se používá v těch bublinách na stránkách se začátkem kapitoly. Imho taky zbytečné, dokud se netvoří mnoho desítek stránek dlouhé dokumenty.

Ukázky vygenerovaných PDF mám zatím u sebe na serveru, ale časem nejspíš zmizí. Mimochodem není nějaké úložiště přímo na Kostce, aby to žilo a padalo společně s fórem?
Příliš žluťoučký kůň - český DnD 5e PHB sandbox _ GM Binder - originál fonty.pdf
Příliš žluťoučký kůň - český DnD 5e PHB sandbox _ GM Binder - Google fonty.pdf

P.S. Až teď jsem si všiml, že je docela divoká ta velikost PDF. 8 mega za pár stránek je hodně. Uvidím, jestli se to dá nějak zoptimalizovat…

Dodatek: Tak pomocí PDF compressoru se to dá stáhnout z 8M na 3M. Obrázky to bude chtít optimalizovat a možná i předfiltrovat těmi maskami, protože jinak je třeba obrázek přes celou obrazovaku a maska ukáže jen jednu třetinu. A 1M zabírají orig fonty, 2M zabírají Goggle fonty. (Vypadá to, že se uloží jen ty, které se použily - nějaké zakomentovávání sekcí nemělo na výsledek vliv.)
Autorská citace #80
24.1.2019 17:17 - todor
Je nekde ke stazeni denik k Fatu? Idealne v svg nebo necem snadno modifikovatelnym, chtel bych si tam udelat par modifikaci a nechci ho delat cely. Diky
Autorská citace #81
24.1.2019 17:38 - sirien
Fate - Materiály ke stažení

...nicméně jen v PDF. I když asi bych neměl problém Ti ho vyhodit separátně v .INDD kdybys chtěl.
Autorská citace #82
24.1.2019 19:34 - todor
o pdfkach vim, ale neumim je zeditovat. Pokud bys mi to mohl poslat v .inddu (to je indesign, ze jo?), byl bych rad.
Autorská citace #83
24.1.2019 19:41 - ShadoWWW
Zkus si to PDF otevřít v Illustratoru. ;)
Autorská citace #84
24.1.2019 19:53 - todor
Nebo inkscapu... jsem to ale deb... no proste me to nenapadlo :D diky.
Autorská citace #85
26.1.2019 21:58 - Pan Bača
Nezkoušeli jste někdo Scribus?
Narazil jsem hned u vytváření nadpisů, protože jsem nevymyslel/nedohledal, jak udělat podtržení celého řádku. Na netu jsem našel, že to snad ani nejde, ale moje znalost angličtiny není nic moc, tak by mě zajímalo, jestli jsem rozuměl správně.
PB
Autorská citace #86
12.2.2019 12:54 - Aegnor
Odsud

sirien píše:
Aegnor: podobně jako si můžeš vytvořit vlastní workspace (napravo nahoře - Essentials, Advanced, Book... já tamk tomu mám "sirien") tak si můžeš vytvořit vlastní profil(y) exportu v nichž máš všechno předem přednastavený (vč. záložek atd.)

Dají se tyhle workspace a export profily kopírovat jinam? (Pracuju tak nějak průběžně ze dvou různých strojů, tak by se mi hodilo to nastavit jednou a podruhý jenom zkopírovat.) Ale kouknu na to.

sirien píše:

Exi: klávesový zkratky na 1th par sou super při překopírovávání - když něco přímo píšu tak spíš radši spoléhám na kaskádu následností (Hx - next paragraph = 1th par; 1th par - next paragraph = par; par - next paragraph = same), je to pohodlnější a i spolehlivější.

Jj, kaskády jsou docela spolehlivý. Ale teda ke zkratkám mám zatím docela respekt. Nevím, jaký zkratky jsou volný, když všechny klávesy samy o sobě něco dělaj. :D Tak zatím používám akorát ctrl-enter.
Autorská citace #87
12.2.2019 13:27 - sirien
Profily netušim jak jdou nebo nejdou exportovat - na jednu stranu by asi jít měly (exportovat de kdeco vč. všech stylů), na stranu druhou nevim jak moc real-time se v nich ukládaj změny...

Klávesové zkratky - uživatel si v InD může definovat 10 vlastních pro jednotlivé styly - ctrl+0, 1, 2, 3... žádnou jinou Ti to ani nepřijme. Tyto se definují uvnitř stylu (edit style, general) a lze je definovat pro libovolné styly (odstavců, písma, objektů...)
Autorská citace #88
12.2.2019 13:42 - exi
Aegnor píše:
export profily kopírovat jinam

Jsou uložený v X:/Users/jméno uživatele/AppData/Roaming/Adobe/InDesign/
stačí jednoduchý zkopírování do příslušnáho adresáře a verze
Autorská citace #89
29.5.2019 14:05 - sirien
si tu odložim pro ostatní případně:

PS Map making Brushes collection
Autorská citace #90
29.5.2019 14:13 - LokiB
Pěkné
Autorská citace #91
31.5.2019 13:55 - sirien
InDesign, Export, Settings, Tiskové archy, Help please

Mám dokument který potřebuju poslat do tisku (jakože do real tiskárny, ne že si ho vytisknu doma). Výsledek má být A5 sešítek, bude se to tisknout oboustranně na A4 archy, které se následně ořežou a secvakaj dohromady.

Co mám:
- 12 stránkové PDF v 6 spreadech, standardní řazení (postupně tak jak jdou stránky za sebou)
- bleed, ořezové značky a všechny ostatní nesmysly

Co potřebuju:
- export který mi vyhodí tiskové archy (tj. zpřehází mi stránky na spreadech tak, abych měl (teď fakt doufám, že to napíšu správně):
* 12+1 (zadní strana + titulka),
* 2+11
* 4+9
* 10+3
* 6+7
* 8+5
...nebo jak se to sakra řadí :/


(ano, umim si vytvořit novej dokument, vulgárně to přeházet copypastou a "ořezat" překryvy ze stránky na stránku přes shape+pathfinder odečtení, ale... a) to je dost práce, b) to je bordel kde zaručeně vznikne chyba, c) bych rád věděl jak se tohle dělá správně)


_________

EDIT: bonus dotaz - zvětšení

Zmíněný dokument bych také potřeboval vytisknout v A++ podobě (tj. nejspíš na A3 a rozřezat na A4 nebo tak něco), ale fakt se mi to nechce celé předělávat zvětšovánim a fakt se mi to nechce dělat vugárně stylem "exportnu high-quality PDF, založim novej dokument, vložim exportlé PDF a zvětšim tam PDFka".

Any ideas?
Autorská citace #92
31.5.2019 14:01 - Aegnor
Tohle nepomůže?
(Ohledně toho seřazení stránek za sebou.)
Autorská citace #93
31.5.2019 14:17 - sirien
Jako... je to odpověď na mojí otázku, díky, ale jako - ty vole to je ale shit. Se asi pudu nadšeně dohadovat s tiskárnou, jestli si minulej rok dělali srandu, měli tam nějakýho trotla nebo jestli to fakt potřebujou mít vyházené v tomhle formátu :/
Autorská citace #94
31.5.2019 18:01 - exi
Sirien: Ad to roztažení. Nepomohlo by tohle? Byla to nová feature v InD 2019. Jestli to teda dobře chápu.
Autorská citace #95
31.5.2019 18:15 - sirien
exi: yup, to by mohlo fungovat, díky :)
Autorská citace #96
17.6.2019 15:17 - Aegnor
Nemá někdo (sirien?) FAE deník v .indd?
Autorská citace #97
17.6.2019 15:24 - ShadoWWW
Sirien určitě má. Nevím, jestli v .indd, nebo v .ai, ale .ai je lehce převoditelné do InD.
Autorská citace #98
17.6.2019 15:38 - sirien
Aegnor: ne, nikdo, kde by ho kdo vzal?

Připomeň mi v PM co máš za e-mail
Autorská citace #99
20.8.2019 16:50 - sirien
inset spacing with changed corners

jen si to sem odkládám. (6+ let starej problém a fix nikde :/ ) Pokud by někdo náhodou znal elegantnější řešení než je to z posledního postu diskuse (které blbne co do ukládání do stylu), tak ocenim.
15.9.2019 22:17 - Aegnor
sirien: netušíš, jestli jde ten tvůj postup z postu #23 (na vytvoření rámečků pro doprovodné texty) nějak upravit na to, kdy by ideálně vycházel rámeček rozdělený mezi dva sloupce?
Tím chci říct, že rámeček začne v jednom sloupci původního textu, dojde na spodek sloupce a začne pak na vrchu dalšího.

Myslím si, že to spíš nejde, ale třeba tu lidi znají nějaký trik, který mě nenapadl. :-)
15.9.2019 23:04 - sirien
Mě teď teda nic nenapadá. Ono už to #23 je poněkud lámaný přes koleno...
3.12.2019 19:42 - sirien
Náhodou někdo z vás nemá poruce Amplitude Regular s funkční českou diakritikou, co?
3.12.2019 19:51 - exi
Jestli to je tenhle, tak ti jí tam klidně dodělám, jestli je potřeba.
3.12.2019 20:38 - sirien
Ano. Popř. se můžeš ujistit - SR 6e to je ten font z rámečků. A jestli to zvládneš - sem taky myslel, že si to prostě dodělám, stejně jako ty ostatní fonty, ale narazil sem na dva "drobný" problémy:

- duplicita znaků; některý znaky s diakritikou ("á" například) sou naprosto stupidně přiřazený různejm WTF symbolům
- wtf export - ať sem to vyhodil do .ttf nebo .otf, tak mi to nešlo nainstalovat (ani přepsánim ani když sem to odinstaloval a nainstaloval znovu ve dvou krocích)

Možná je to jen nějakej mešuge problém u mě, ale jak píšu, s předělánim těch ostatních fontů sem neměl problém.
3.12.2019 21:05 - exi
Ty znaky mě taky trochu rozhodily, ale odmazal jsem je a nahradil správnými. Tady to je. Případný doladění už si teda asi uděláš sám.
Nainstalovat mi to šlo a normálně s ním píšu, takže jestli to dělá bordel, tak tam asi haprují starší verze někde.
3.12.2019 21:38 - sirien
Ok, díky moc

Myslíš, že bys zvládnul i Amplitude Medium, Condensed Bold a Black? :/ Teď koukám, že mi tam strašej taky a mám s nima tentýž problém :(


EDIT: jo, měls pravdu, haprovaly mi nějaký starý verze co zůstaly catchnutý v systému, musel sem to promazat v registrech a pak nadavkrát resetovat comp abych to vyohodil a moh přepsat. Podle všeho to už funguje dobře.
1.1.2020 18:06 - sirien
Exi: můžu Tě poprosit ještě:

- dodělal bys k Amplitude regular uvozovky (horní a dolní) a pomlčku?
- udělal bys mi diakritiku k Amplitude bold?
- a diakritiku k Amplitude italic?

Čestně přiznám, že už celou tu Amplitude font family začínám bytostně nenávidět, protože kdykoliv zkusim s některym z těch fontů něco dělat, tak se mi to začne rozpadat jak domeček z karet :/

V čem s těma fontama pracuješ? Font Creator?
1.1.2020 18:33 - exi
sirien: Jasně, udělám oboje, ale ne dřív než příští týden. Jsem přes vánoce mimo svoje PC.

Jo, dělám to ve Font Creatoru.
1.1.2020 20:26 - sirien
super, díky moc.

A kdybys do čtvrtice zvládnul i Amplitude Condensed Book, tak by to bylo awesome (a přísahám že jestli na mě z nějaký skříně vypadne ještě nějakej další Amplitude kostlivec, tak už budu vraždit...)
6.1.2020 20:39 - exi
sirien:

Amplitude regular + uvozovky a pomlčka
Amplitude bold - snad je tam všechno. Kdyby ne, dej vědět, snadno se něco přehlídne.

Amplitude italic zase příště, není to úplně zenová činnost.
6.1.2020 20:44 - sirien
Chápu, díky :)
8.1.2020 11:40 - exi
Nenašel jsem na netu kurzívu, tak jsem jenom zkosil regular. Snad to bude stačit. Kurzíva.
8.1.2020 19:48 - exi
Mám dělat ten Condensed?
8.1.2020 20:07 - sirien
exi píše:
Snad to bude stačit.

díky. Určitě bude, zrovna tohle potřebuju jen na minimum textu.

Condensed (popř. úplně ideálně Condensed-Book) neni kritickej, ale hodil by se (je s nim udělanej rejstřík a ty normální písme trochu protivně přetejkaj).
8.1.2020 20:21 - exi
Condensed Book tady. Vyrobil jsem ho zase z Regularu, ale rozdíly oproti originálu nevidím, takže by to mělo být v pohodě.

Na ty věci z PM kouknu.
8.1.2020 23:27 - sirien
exi píše:
Vyrobil jsem ho zase z Regularu

dík moc.

Budu ignorovat fakt že tenhle magic děláš zjevně ve stejnym programu, kterej používám i já, a budu se snažit necítit se až tak moc neschopně :D
9.1.2020 00:51 - York
sirien píše:
Budu ignorovat fakt že tenhle magic děláš zjevně ve stejnym programu, kterej používám i já, a budu se snažit necítit se až tak moc neschopně :D


A to my ti to zas rádi připomeneme, sme přece kamarádi :D
9.1.2020 08:25 - exi
sirien :D knihu kouzel hledej pod Tools a Glyph Transformer. Tam se to dá různé hromadně upravovat a jsou tam i scripty.
11.1.2020 20:53 - pilchowski
házím sem řešení jednoznaků na konci řádků, i když mám pocit, že se to tu už řešilo, plus jeden užitečnej nástroj z český dílny

na jednoznaky je prikaz v GREPu

typoskript (ten toho umí víc, třeba opravovat uvozovky)
11.1.2020 20:58 - sirien
...jediné co mě uklidňuje je vědomí, že každej třetí případ co sem teď musel řešit způsobil rozhození jinak na ostří břitvy vyvážené sazby, takže by mi to nejspíš neušetřilo víc než polovinu času, co sem nad tim spálil...

...ale třeba mě to naučí se tu zeptat předtim, než se pustim do dvoudenní otravný práce :/
11.1.2020 21:06 - ShadoWWW
Já používám ten stejný GREP od začátku, ale zjistil jsem, že lepší je malé s místo velkého S.

(<[szkvaiouszkvaiou])[ ]
$1~s
15.1.2020 09:40 - exi
Hrál jsem si v InD s nastavením zarovnání odstavců a povedlo se mi dosáhnout lepších výsledku při zarovnání do bloku.
V prvním odstavci je nové nastavení. Je vidět, že distrubuce písmen je lepší, netvoří se tolik "řeky" v odstavci a vypadá to přirozeněji. Druhý odstavec je původní nastavení.


Nastavení je tady, můžete si to upravit podle sebe.
15.1.2020 09:45 - ShadoWWW
Pěkné.
15.1.2020 10:36 - pilchowski
exi píše:
pilchowski Dělená slova tam jsou a nastavení dělení je stejný.
Ok, nice.

(nějak jsem to tu celé dodrbal, sory za schizofrenii)
15.1.2020 14:52 - exi
Ještě jeden hint. Když půjdete do Preferencí a zaškrnete zobrazování příliš roztažených nebo zúžených řádků (H&J Violations), tak vám je InD označí různými odstíny žlutý barvy. Pak jen stačí hýbat s nastavením Justification, dokud ty žlutý pruhy z větší části nezmizí (všechny neodstraníte asi nikdy).
Z pochopitelných důvodů to nedoporučuju dělat v už hotový sazbě, jinak ji vám to celý rozjebe :)
20.1.2020 08:19 - Aegnor
Netuší někdo, jestli jde v InDesignu definovat gradient vzhledem ke hřbetu (místo levé/pravé)?

Tzn. místo "Vlevo máme barvu X a vpravo barvu Y" chci mít "u hřbetu mám barvu X a od hřbetu barvu Y".
Konkrétně u paragraph shading.
20.1.2020 08:57 - pilchowski
Aegnor píše:

Pokud vim, tak to nejde, tady to nekdo navrhoval, ale nezda se, ze by to vzali v potaz. Pravda ale je, ze nemam aktualni verzi (na mejch Windows uz neni podporovana). Asi to bude treba vyresit dvema styly.
20.1.2020 09:29 - Aegnor
Jako určitě můžu použít dva styly, bohužel je to ruční práce, které bych se rád vyhnul :-/.
20.1.2020 20:37 - sirien
Ach jo. Já tu vaší posedlost Lindou a videotutorialama obecně fakt nepochopim... koukat na 15 minutový video s divnou překecávkou nebo si to prostě během 2 minut přečíst v jasně strukturovanym textovym manuálu s printscreenama... pro mě jasná volba.

Si tu teda odložim: page cross-references z normálního Adobe helpx


EDIT: nicméně teda musim říct, že rychlost načítání toho dialogu dost saje...

EDIT2: workaround: ctrl+c-v už existující cross-reference, dobuleckick v menu cross-referencí; pro editaci okno naskočí 10x rychlejc než pro novou referenci.
21.1.2020 16:29 - Aegnor
Mimochodem, pro ty z vás, co mají rozsáhlejší sbírky fontů ... nemá někdo Gotham Condensed a Angia Pro (oboje v normal, italic, bold a italic bold variantě) s českou diakritikou?
21.1.2020 16:47 - sirien
Gotham Condensed... mám Bold a Book. Sou nahrané ve složce odkázané v záhlaví. Základní Gotham Condensed sem zjevně nepotřeboval. Angia mi vůbec nic neřiká, sorry.
21.1.2020 18:15 - Aegnor
A zrovna ty Condensed mi hlásí, že "nevypadají jako fonty" a windows to odmítají nainstalovat.


a mám do té složky dodat i fonty, co jsem používal na řezníka a kapli?
21.1.2020 18:26 - sirien
Aegnor: Neuškodí to :) Sice ShadoWWWa asi budu dokopávat dlouho k tomu aby konečně přehodil svoje zálohy ze svejch složek kdesi hezky do sdílený složky Kostky kde bysme ty jeho fonty a .indd zálohy měly na jednom místě s mejma a dalšíma, ale to nás ostatní nemusí omezovat :D

Jen asi budeš potřebovat writing přístup, ta složka je v defaultu public jen pro čtení. Někde vyhrabu Tvůj mail a dám Ti ho tam :)

Ty Gothamy sem Ti tam zkusil nahrát znovu, tak to kdyžtak zkus stáhnout nanovo. Pokud nepomůže, tak Ti je jetě můžu poslat mailem, ale víc asi neporadim (leda aby sis je zkusil otevřít v High Logic Font Creatoru a přeuložil)
21.1.2020 20:46 - exi
Kdyz mi dodas zdroje, ty chybějící fonty ti dodelam, aegnore.
21.1.2020 20:58 - sirien
Nebo se to Aegnor může naučit :) - Gotham neni problematickej font jak nějakej %^&#$&#$ Amplitude a High Logic Font Creator je oproti Adobe orbitální ion-dělové baterii dost easy věc na pobrání... a víš jak, čím víc nás s něčím umí aspoň základy... :)
21.1.2020 21:08 - Aegnor
Tak Gotham stačilo přeuložit, to bylo jednoduchý.

A Angie už jsem taky někde vyhrabal, jenom ta diakritika. Nějaké rady do začátku?
21.1.2020 21:19 - exi
Muzu ti poslat videonavod az budu u PC ale nevím jestli to Sirien prekousne :-D
21.1.2020 22:10 - sirien
- Vložit nové symboly - v dialogu se vyznáš rychle, ale vkládej pokud možno všechny naráz, ušetříš si mrtě času (osobně jedu podle klávesnice, ale můžeš jet i abecedně...); Vedle malého znaku je vždycky velký, tak vlož oba naráz, nemusíš se k tomu pak vracet. Bacha abys nevložil duplicitu, některé fonty nějakou diakritiku mají - mít dvakrát jinak definovaný znak nedělá dobrotu

- ideální je otevřít si víc znaků nějakýho typu naráz (např. malá písmena s háčkem), je to pak monotónnější, tj. rychlejší činnost

- ušetříš si dost otravnýho překlikávání, když se ty věci nebudeš snažit copypastovat ze znaku do znaku (a ať Tě radši ani nenapadne zkoušet je přímo malovat :D - prostě najdi kde máš háček / čárku a vytáhni to odtamtud), ale když místo toho budeš věci vkládat (otevřeš si novej prázdnej znak s diakritikou, right click, vložit základní písmeno, vložit diakritiku)

- když budeš copypastovat, tak přenášej celky; některé věci sou dělané jako víc objektů na sobě (např. kroužek je dělanej jako celý kolečko a z něj vyřízlý menší kolečko), tak pokud se Ti to rozbije, tak tohle je občas důvod

- ty čáry po stranách rozkliknutýho písmene udávaj odstup prostoru před a za znakem. Chceš je mít stejně jako u běžnejch písmen fontu (někdy to je automaticky, jindy to chce poladit... dobré si to hlídat, nebudeš pak muset přeukládat čtyři už hotový fonty jako já teď posledně.)

- pokud Ti na něco nejde kliknout a manipulovat s tim, tak to neni rozbitý, ale máš blbě zakliknutou option v... tuším že druhym řádku horní lišty (jo, těch klikátek tam je fakt mrtě a Exi možná narozdíl ode mě tuší, k čemu půlka z nich je...), to Ti může ušetřit dost nervů.

- exportuj to do open font type; úpravy není třeba ukládat (...jako HLFC projekt), protože je budeš mít "uložený" v tom exportu (případné další úpravy můžeš udělat z toho vyexportovaného fontu); nicméně dokud nemáš ten font hotovej a vyzkoušenej, tak se vyplatí držet si zálohu originálu (popř. vědět, kde jí najít)


...takhle z hlavy. Na detailnější / další rady bych musel ten program otevřít :)

Obecně tam existují nějaké možnosti hromadných úprav popř. pokročilých úprav (jako zkosení celého fontu...) - nemám tušení, jak to funguje, ale Exi to zjevně umí :)
21.1.2020 22:13 - sirien
...btw. pokud sem v záhlaví na někoho zapomněl a ten by se chtěl do některého z gangů ještě přihlásit, tak do toho :)
21.1.2020 22:27 - Chyba
Popravdě si dle mě si víc zasloužím být v PS a Ill gangu (ty do nás hustily ve škole asi 2 roky v počítačové grafice), ale zdejší měřítka neznám.
21.1.2020 22:34 - sirien
Měřítka moc nejsou, je to jen takovej orientační přehled toho, kdo to má k dispozici a je v tom rozumně schopnej udělat aspoň nějaký základní věci :)
22.1.2020 00:04 - Colombo
no LaTeX gang?
22.1.2020 00:09 - Aegnor
Ne že bych měl něco proti latexu (taky už s ním mám nějakou tu minulost), ale nějak jsem nezaregistroval, že by něco z místní tvorby bylo vytvořeno v něm.

Sirien: dík, s tím už se snad bude dát pracovat.
22.1.2020 00:12 - Colombo
Bo já jen čučim na fórum a nic nehraju tak nemám potřebu tu nic robit:D
22.1.2020 00:18 - sirien
Aegnor: jo, jen sem Ti blbě napsal - exportuj to do True Type Font (.ttf) nebo do Open Type Font (.otf) - Osobně používám .ttf, ale naprosto upřímně - netušim, v čem je vůbec sakra rozdíl a mám dojem, že to je asi vcelku jedno. (Je? Exi? ShadoWWW?)


EDIT: aha, tak .otf je zjevně mladší a o něco sofistikovanější a případně kompatibilní s Illustratorem... ale v praxi to je pro naše místní potřeby dost ukradený a oba ty formáty sou pro nás nastejno.
22.1.2020 06:54 - pilchowski
Me je mozny prihodit taky do Ai a Ps
22.1.2020 08:58 - exi
Aegnor: Tady jsou ještě některý hidden triky, který umějí práci zpříjemnit. Je to sice pro Pšonky, ale s našima znakama je postup stejnej (doporučuju si udělat seznam českých znaků, jak je v 00:15, abys je nemusel pokaždý pracně hledat v tom seznamu.)
23.1.2020 23:54 - Aegnor
Stařešinové klanu Ind! Jdu za vámi pro radu. Vytvořil jsem si klasicky paragraph style na číslovanej seznam, nastavil jsem vše tak, jak je to nastavené v původním pdfku (aspoň dle toho, co jsem zvládl zjistit) a výsledek vypadá takhle:

Problém je v tom, že čísla nejsou na stejné úrovni jako text.
Nějaké specifika:
Čísla používají vlastní character style, kde je nastavený jiný font (který má ty čísla v kruhu), jinou barvu a jinou velikost.
Ještě mi teda Acrobat tvrdí něco o tom, že ten samotný text má být superscript, ale to mi to rozbije už komplet.

Nějaké myšlenky, jak tenhle problém opravit?
24.1.2020 01:10 - sirien
nechtěl bys hodit printscreen originálu pro srovnání?
24.1.2020 08:20 - exi
Předpokládám, že chceš mít všechno v jednom text framu? Já bych to asi rozdělil na dva, posunul čísla tak, aby to lícovalo, a pak je "anchornul" k textu. Jestli to ale chceš mít v jednom, asi bych to řešil neviditelnou tabulkou a pak vertikálním vycentrováním v buňce.

EDIT: Anebo ještě tahle divoká obezlička, která ale patrně řeší přesně tvůj problém.
24.1.2020 09:55 - Aegnor
sirien: jasně, sorry, nějak mi nedošlo, že by se to hodilo.


EDIT: Bych ten obrázek mohl nalinkovat správně, že? :D /EDIT

exi: hej, ta divoká obezlička by asi fungovala. Ovšem když už mám font "čísla v kruhu", tak to směřuje trochu jiným směrem.
A ty ostatní myšlenky - jako jo, když to nepůjde jinak, tak to použiju. Jenom si nějak nedokážu představit, že by tohle používal i autor původní sazby. :-)
24.1.2020 10:02 - exi
Aegnor To jako že ty kruhy jsou "vpálený" do fontu? Tak ten font musí existovat i samostatně (nebo nějaký hodně podobný). Našel bych ho a udělal to, jak v tom videu, když nepřijdeš na nic jinýho.

Bohužel, jak postrčit jenom část odstavce nahoru nebo dolů pod linii textu, nevím a ani se mi to nedaří nikde najít.
24.1.2020 10:20 - Šaman
Ani nevím o jakém programu se bavíte (řešení v CSS asi nechceš, co?), ale napadá mě, jestli z nějakého důvodu ta čísla nejsou právě superscript.
24.1.2020 10:23 - Aegnor
Ok, vyřešeno.
Paragraph style - numbering. Numbers mají nastavený Character style ("číslování").

Číslování - nastavená barva, font, velikost. A v Advanced Character Format část Baseline Shift - kladná hodnota posunuje nahoru, záporná hodnota posunuje dolů.

Divný, přísahal bych, že jsem tohle nastavení zkoušel.

EDIT: Šaman: InD - Adobe InDesign.
24.1.2020 10:28 - exi
Super. Hustě schovaný, tak o tom jsem třeba vůbec nevěděl :)
24.1.2020 11:18 - sirien
Šaman: pokud není řečeno jinak, tak je obvykle řeč o InD.
24.1.2020 11:26 - Šaman
Já si to myslel, ale InD je placený (a navíc jen pronajatý, jestli se nepletu) a drobnou práci zvládám v GM Binder a tam se styluje přes CSS které znám, takže to mi naběhlo jako první.
20.2.2020 01:59 - sirien
Je možný vytvořit cross-referenci ze statickýho textu?

Např. bych chtěl používat jen text typu "(viz)", přičemž bych ho pokaždé chtěl směřovat jinam. Např.:

Draci (viz) sou výborní domácí mazlíčci, rozhodně lepší, než jednorožci (viz), protože zatímco není problém učinit domácnost odolnou vůči ohni (viz), tak učinit jí odolnou proti bodnému poškození (viz) magickou zbraní (viz) by bylo dost náročné.

...logicky každé "přejdi" bych rád směřoval na příslušnou jinou kapitolu, které se to týká.
20.2.2020 06:10 - ShadoWWW
Použij GREP.
20.2.2020 08:26 - pilchowski
sirien píše:
...logicky každé "přejdi" bych rád směřoval na příslušnou jinou kapitolu, které se to týká.


Takhle?
20.2.2020 09:05 - Aegnor
Já měl pocit, že tohle je součástí základního chování InDesign cross-referencí.
Prostě si v části "co vložit" vytvoříš/vybereš statické slovo a to použiješ.

Nebo to takhle nejde?
23.2.2020 20:30 - sirien
pilchowski: dokonale přesně takhle... jaks to udělal? :)

Aegnor: bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)


_____________________________


Jeden jinej dotaz ohledně jedné věci, na kterou od doby co sem se s InD naučil narážim víc a víc. Zajímal by mě názor jak ostatních lidí co reálně sázej překlady, tak názor těch, kterým sou určený (tj. těm co je reálně používaj, ne těm který v klidu šáhnou po originálu a neruší je to...)

Replikuju něčí sazbu a zarazim se u něčeho co neumim / neni mi na pohled zjevný. Trochu se zamyslim a dojde mi, o co se autor snažil. A pak si uvědomim, že to udělal (buď určitě nebo na 90% nejspíš) blbě, protože mu nedošlo jak to udělat správně a tak to nějak obešel. Přičemž výsledek neni jen otázka řemeslný čistoty která se projeví když to někdo jako já začne pitvat na součástky, ale je to něco, co je na pohled vidět (byť třeba jen málo nebo když víte, na co se koukat, ale prostě ten rozdíl tam je). Může to bejt otázka ladění barev nebo transparencí nebo složitějšího zarovnání textu nebo čehokoliv dalšího.

Za předpokladu, že to nedělá zásadní rozdíl v pracnosti, preferujete to udělat správně a čistě (tj. tak, jak to autor zjevně / nejspíš zamejšlel a řemeslně správně, tj. korektním / vhodným nástrojem / postupem), i když tím vznikne určitá, byť nepatrná, vizuální odlišnost, nebo preferujete zreplikovat originální zbastleninu aby to vypadalo dokonale stejně, byť za cenu toho že to bude řemeslně zfušovaný (což možná ruší váš vlastní estetický dojem popř. to může - ale taky nemusí - zkomplikovat život někdy mnohem později)?
23.2.2020 20:41 - Aegnor
sirien píše:
Za předpokladu, že to nedělá zásadní rozdíl v pracnosti, preferujete to udělat správně a čistě

Vždycky správně a čistě, bez ošklivejch "hacků".
23.2.2020 20:43 - pilchowski
sirien píše:
jaks to udělal?


Asi trochu neandertálsky, ale takhle:
1) Vrazim kurzor, kam chci dát odkaz.
2) O okně křížové odkazy dám vytvořit novou vazbu.
3) V dialogovém okně, co vyskočí, označím, k čemu to chci odkazovat, a nadefinuju formát odkazu jako prosté slovo "viz" a uložím.
4) Opakuju do zblbnutí už s přednastaveným "viz" (asi se tam daj nastavit další styly a nebo by snad někdo uměl napsat i skript, aby to třeba automaticky vyplňovalo označený text? Ale to neumim.)

Jinak k té druhé otázce, snažím se to dělat co nejčistěji, aby v tom bylo co nejmíň bordelu, ale někdy nějakou pračlověčí věc udělám, jsem v tom dost nekonzistentní.
23.2.2020 20:44 - pilchowski
sirien píše:
bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)


tam se právě dá nadefinovat, co se tam automaticky vloží, může to být i prostý výraz (viz, přejdi apod.)
23.2.2020 20:50 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)

To je jenom Warning, to nečti. :D (Ne, vážně, stačí to ignorovat.)
24.2.2020 02:06 - sirien
Aegnor píše:
To je jenom Warning, to nečti. :D (Ne, vážně, stačí to ignorovat.)

%$&^%*&$^$*%(&&^%€ !!!!!!!!!!!

Dík.
17.6.2020 20:19 - Šaman
gergon píše:
Chtěl bych se zeptat, možná ve špatné diskuzi - jsou nějaké materiály, které by se daly použít při tvorbě vlastního dobrodružství, aby mělo stejný design jako ty DnD?


GM Binder. Je free a online s exportem do pdf. By default je nastavený na DnD design. A dřív jsem k tomu zpracoval nějaké ukázky jak na české fonty:
České fonty z Google Fonts
Font nainstalovaný na lokálním počítači

Ta kouzla z Xanathara jsou dělaná v tomhle. Základem je MD syntax (plus pár přidaných tagů pro stránkování a zalamení sloupců) a CSS formátování, takže pokud jsi s tímto kamarád, dá se v tom vyznat. Pokud hledáš něco drag & drop, pak ti to asi moc vyhovovat nebude.

Zdrojáky k tomu Xanatharovi jsou tady - jen některé fonty je potřeba mít nainstalované lokálně, takže třeba ty rámečky s okem budou jiným písmem a tedy přetékat: https://editor.gmbinder.com/documents/edit/-LaRw6AlkLKKMKiANF7v

Taky je dobré dělat menší soubory - s těmi kouzly už se mi nepracovalo dobře, je to dlouhý dokument. Raději bych ho rozdělil do kapitol a ty pak v nějakém nástroji spojil až jako PDF.

PDF to dělá relativně velká, ale je možné je nechat projet nějakým online pdf compressorem, čímž se při zachování rozumné kvality zmenší až na polovinu.
18.6.2020 10:53 - Gergon
Ok, díky.
3.9.2020 15:42 - York
Jak se řeší, aby bylo vidět číslo stránky, když chci obrázek přes celou stránku nebo třeba přes celou spodní část?
3.9.2020 16:01 - LokiB
Pak cislo stranky nezobrazujes
To je celkem bezne, ne?
3.9.2020 16:35 - pilchowski
Musíš mít ten obrázek ve vrstvě pod vrstvou s paginací.
3.9.2020 17:19 - York
pilchowski píše:
Musíš mít ten obrázek ve vrstvě pod vrstvou s paginací.


Myslel jsem spíš, jak se to řeší graficky - když ti třeba vyjde černý číslo stránky nad černou plochu v obrázku.
3.9.2020 17:35 - ShadoWWW
Např. druhou obrázkovou vrstvou nad vrstvou se stránkováním.
3.9.2020 17:39 - York
ShadoWWW píše:
Např. druhou obrázkovou vrstvou nad vrstvou se stránkováním.


A do ní třeba nějakej světlej rámeček nebo tak? Neumím si moc představit, jak to bude vypadat...


edit: Pro jistotu ještě jednou upřesním: Jde mi o grafický, designový řešení. Technicky to nějak vyřešit zvládnu, když budu vědět, jak to má vypadat.
3.9.2020 17:50 - LokiB
A proc ti nevyhovuje v takovem pripade cislo stranky nezobrazovat?
3.9.2020 17:50 - ShadoWWW
Pokud to chceš graficky, tak ilustraci otevřít ve PhotoShopu (dá se přímo v InD na pr. tl. myši), a aplikovat efekt (např. gradientová průhlednost), nebo ještě lépe hodit na to ve PS masku s efektem.
3.9.2020 18:36 - Chyba
Prohlídl jsem pár komiksů a časopisů a našel tyto možnosti
1) vynechání čísla (asi nejčastější)
2) pokud je číslo na tmavém podkladu (myšleno část obrázku) napíše se světlou barvou (bílá, šedá) (spíše u časopisů)
3) všechna čísla jsou světlá (bílá) v tmavém (černém) obdelníčku
4) tmavý obdelníček se světlými čísly jen v případě zásahu do obrázku, jinak jen černé číslice. (používá se málokdy)
3.9.2020 19:12 - York
Shadow: Myslíš průhlednej obdélníkovej výřez skrz obrázek? To mě napadlo, ale je to trochu nešikovný v tom, že bych musel dělat zásah přímo do obrázků (na druhou stranu okraje jsou taky přímo v obrázku, takže je to možná jedno)...


LokiB píše:
A proc ti nevyhovuje v takovem pripade cislo stranky nezobrazovat?


Pravidla kromě prvního čtení sloužej taky jako referenční příručka při hře. Číslo stránky je celkem důležitá informace - odkazuje se na něj obsah, jiný kapitoly a potenciálně rejstřík. Dává mi smysl nezobrazovat číslo stran u celostránkový ilustrace, která žádnou informaci nenese a nic na ni neodkazuje, ale ne u stránke s textem.


Chyba píše:
Prohlídl jsem pár komiksů a časopisů


Vidíš, to není špatnej nápad. Kdo ví proč jsem uvažoval jen o RPG příručkách.
3.9.2020 19:40 - Aegnor
Případně jsem viděl i alternativu "pokud je dole plno, tak se číslo stránky hodí nahoru". Ale nejsem si teď úplně jistej, jakýma pravidlama se to přesně řídilo.
3.9.2020 19:43 - Skaven
York píše:
Myslel jsem spíš, jak se to řeší graficky - když ti třeba vyjde černý číslo stránky nad černou plochu v obrázku.


Dal bych ho inverzní barvou...
3.9.2020 20:56 - York
Zkusil jsem nastřelit layout stránky s textem a obrázkem dole (zatím bez viditelnýho čísla) a, hmm...



Ale jo, nevypadá to zle. Akorát zrovna u tohohle obrázku si ten jednorožec fakt nemohl stoupnout hůř ;-)


edit: Přemýšlím, jestli vůbec dává smysl obrázek na horní straně stránky. Přes celou šířku se nejvíc hoděj landscapy a ty by nahoře vypadaly blbě. Takže možná prostě dát čísla stránek nahoru?
3.9.2020 21:18 - Skaven
Ten layout mi teda přijde dost velkorysý (kór vzhledem k tomu, jak upovídaný styl volíš :)) - jaký to má formát?

Jinak u podobných layoutů se číslo stránky většinou prostě vynechá (pokud teda takový obrázek neplánuješ na každé stránce...). Taky mi příjde, že máš to pozadí dost tmavé, špatně se to bude číst...
3.9.2020 21:36 - York
Skaven píše:
Ten layout mi teda přijde dost velkorysý


Myslíš málo textu na stránce? Zatím je to pdfkovej layout a vychází to tuším akorát 60 znaků na řádku, tj. vcelku ideál (jo, je to přesně 60).


Skaven píše:
jaký to má formát?


A5.


Skaven píše:
pokud teda takový obrázek neplánuješ na každé stránce...


Tolik jich určitě mít nebudu ;-)


Skaven píše:
Taky mi příjde, že máš to pozadí dost tmavé, špatně se to bude číst...


Z obrazovky se mi to čte celkem dobře. Určitě ale půjde najít světlejší. Zatím jsem chtěl jen vyzkoušet, jak by vypadal obrázek dole přes celou šířku stránky.
3.9.2020 22:51 - cyrasil
Píše:
Pravidla kromě prvního čtení sloužej taky jako referenční příručka při hře. Číslo stránky je celkem důležitá informace - odkazuje se na něj obsah, jiný kapitoly a potenciálně rejstřík. Dává mi smysl nezobrazovat číslo stran u celostránkový ilustrace, která žádnou informaci nenese a nic na ni neodkazuje, ale ne u stránke s textem.


Stale v tom nevidim problem, proste jen ctenar pricte/odecte jednicku k predchozi/dalsi strance...
3.9.2020 22:59 - LokiB
Co si pamatuju z DND knížek (tedy zejména ADND verze), tak tam stránky, kde byl přes celou stránku obrázek, čísla prostě neměly, a nevadilo to. V novějších verzích DND od celostránkových obrázků v příručkách ustoupilo.
Savage Worlds to ale mají takhle i v nejnovější verzi, i tam číslo stránky v takovém případě není.
4.9.2020 00:08 - York
Organizační dotaz: Zatím jsem byl relativně in-topic konrétníma dotazama, ale pokud budu postovat různý varianty stránek a dumat nad tím, kam se hodí kterej obrázek a jaká textura papíru je hezčí, nejspíš to bude nad rámec obecný diskuse o sazbě a designu. Mám na to založit samostatnou diskusi?
4.9.2020 03:00 - ShadoWWW
Ad obrázek #182. Líp by to vypadalo dát obrázek nahoru a roztřepit spodek obrázku (a text dát pod obrázek).
4.9.2020 21:25 - York
ShadoWWW: Měl jsi pravdu, na začátku kapitoly ten obrázek vypadá dobře nahoře.



Přesně tyhle věci se teď potřebuju naučit. S dalšíma experimentama budu každopádně pokračovat v nově založený diskusi, sem pak případně hodim výsledek/závěry/zkušenosti.
4.9.2020 22:28 - sirien
York: ohledně čísel stránek. InD. (Zjevně, když koukám na ukázku tvorby).

Layer "top graphics" - používám vždy, tvorím hned po založení souboru, dobrej zvyk.

Template "A" pro normální stránku, "A pic" pro stránku kam leze obrázek do čísla stránky.

A má standardní auto page number, definovaný styl odstavce.

A pic taktéž, ale má pro page number derivovaný styl odstavce - v barvě písma definuj barvu obrysu kontrastní k barvě písma ("paper" popř průměrnou barvu obrázku co používáš jako podklad). Nejsnáz to udeláš z horní lišty. Trochu si pohraj s vhodnou šířkou obrysu dokud to nebude vypadat dobře.


EDIT: jestli chceš můžu Ti dát přístup k zálohám mojí tvorby a můžeš se podívat rovnou jak sem co řešil já.
5.9.2020 12:38 - York
sirien píše:
InD.


Nope, mám to pořád ještě v LibreOfficu :-) A výhledově se asi nakonec budu přece jen učit Scribus.

Principy typografie a sazby jsou každopádně pořád stejný.
5.9.2020 14:31 - sirien
Tím "zjevně" jsem měl namysli typ editoru, ne InD specificky. (Jakože proti třeba bitmap PS, vector AI...) Ale jako Libre? Au :)
9.9.2020 12:41 - York
Experimentuju trochu se Scribusem a začínám dost vážně pochybovat o tom, že to bude použitelná cesta. Profesionální layout v něm určitě udělat jde, má na to kompletní sadu nástrojů. Problém je v celkovym workflow při práci na RPGčku - potřebuju průběžně dělat změny a publikovat nový verze. A scribus sice umožňuje vyrobit layout stránek, ale nemá praticky žádný nástroje pro rozumnou editaci textu - každou stránku je například třeba přidat ručně, nepřidávají se automaticky při psaní.

Teoreticky by mělo fungovat nalití textu z Libreofficu do Scribusu s tím, že to zachová formátování, ale zatím se mi to nepovedlo rozběhat. Zatím mi tudíž vychází líp psát dál v Libreofficu, pdfka dělat v něm a sazbu ve Scribusu řešit až na případný vydání tiskem.

Kromě toho má Scribus jeden pro mě dost zásadní problém - umožňuje sice vytvořit "master pages" a přiřazovat je pak stránkám dokumentu, ale nefunguje to jako šablony stránky, ale jen jako pozadí. Tj. můžu si přes to dát obrázek na pozadí nebo číslo stránky, ale nemůžu tím definovat textový oblasti a pak do nich jen psát (umí tohle Indesign?).

Jak je na tom Indesign, dá se rozumně používat jako editor? Je v něm pokročilý vyhledávání (tj. i podle stylů a podobně), hromadný nahrazování, automatický přidávání stránek a další věci běžný ve Wordu/Libreofficu?
9.9.2020 12:54 - exi
Píše:
nefunguje to jako šablony stránky, ale jen jako pozadí.

V iD to funguje stejně, ale pak můžeš jednotlivý prvky z masterpage "zaktivovat" (včetně textových polí) pomocí CTRL-Shift-klik, čímž začnou být editovatelný/použitelný. Není to ve Scribusu podobně?
York píše:
Jak je na tom Indesign, dá se rozumně používat jako editor? Je v něm pokročilý vyhledávání (tj. i podle stylů a podobně), hromadný nahrazování, automatický přidávání stránek a další věci běžný ve Wordu/Libreofficu?

Tohle všechno iD umí, ale jako editor bych ho teda spíš nepoužíval (ale jde to). Odjakživa překládám do wordu/google docu a pak importuju do iD.
9.9.2020 13:11 - York
exi píše:
Není to ve Scribusu podobně?


Není. Vygooglil jsem explicitní odpověď, že master page funguje fakt jen jako "page background". Tohle je pro mě teda docela deal breaker - použít se určitě dá i tak, ale znamená to dost práce navíc.


exi píše:
Odjakživa překládám do wordu/google docu a pak importuju do iD.


Při překladu máš od začátku jasno, co bude hotovej text, takže tenhle workflow dává smysl.
9.9.2020 13:23 - York
Ono mi popravdě vůbec nedává smysl mít sázecí program a editor jako dva oddělený programy. Kdyby byla funkcionalita Scribusu součástí LibreOfficu, neměl bych důvod uvažovat o čemkoliv jinym.
9.9.2020 14:02 - sirien
York: u-hm. To je ten Tvůj opensource co se už dneska vyrovná InDesignu, jo?

Odpověď na všechny InD otázky cos tu teď položil nebo naznačil je "ano, InD umí tohle a často i něco navíc". Ano, funguje i jako editor, dost věcí tvořim rovnou v něm. Má to nicméně nějaké nevýhody, ani ne tak ve workflow jako spíš v následném zpracování.

York píše:
vůbec nedává smysl mít sázecí program a editor jako dva oddělený programy

Ve skutečnosti to dává dokonalej smysl - stejně jako že v sázecím programu neděláš bitmapovou editaci obrázků.

Ty programy maj dost jinej účel a priority - věci co potřebuješ v grafickym editoru by při normální práci s textem byly děsivě opruzný, naopak workflow běžnýho textovýho editoru používá hromadu zjednodušení co by se do grafiky pak blbě převáděly. Ani nemluvě o tom, jak by se Ti mezi sebou tlouklo UI (např. klávesové zkratky) nebo že je fakt nesmysl otevírat náročnější grafickej editor pro práci s prostym textem popř. co by se stalo kdybys různým průměrným BFU okolo co nezvládaj ani word styly a nechápou, k čemu sou vůbec dobrý, začal rozesílat soubory s kompletním grafickym zdrojákem.
9.9.2020 14:21 - Pan Bača
York: pokus tě neomezuje angličtina, můžeš ještě vyzkoušet Affinity Publisher
je sice placený, ale nijak závratnou částkou, měsíc se dá využívat zdarma a četl jsem na něj samé ódy
9.9.2020 14:23 - York
Sirien: Editace obrázků je něco trochu jinýho - ty pak vkládáš do textu jako objekty. Kdyby to fungovalo stejně i s textem, tj. že bych třeba v Libreofficu vyrobil nastylovanej text, ten pak vložil do Scribusu a přidal věci kolem sazby (a kdykoliv bych mohl nezávisle změnit původní text a znova ho tam vložit), tak bych s tím problém neměl.

Libreoffice Writer ale umí drtivou většinu toho, co Scribus, a líp. Umí tuším dokonce i layout stránky přes styly stránky (to jsem teda ještě nezkoušel, ale je to tam). Jediný, co nemá, je bleed a ořezový značky. Přijde mi tudíž celkem logický tuhle funkčnost doplnit do Libreofficu spíš než na to psát úplně novej program, ve kterym musíš všechno nastylovat úplně znova.
9.9.2020 14:51 - kin
Na affinity jsem taky zvědavý, spousta lidi co se grafikou živý a sledují je, si jej mega pochvaluje a tvrdí že předběhl Adobe skoro ve všem.
9.9.2020 15:12 - York
sirien píše:
To je ten Tvůj opensource co se už dneska vyrovná InDesignu, jo?


Asi jsme si špatně rozuměli. Mluvil jsem o Gimpu a Libre Officu, těžko jsem mohl hodnotit Scribus, když jsem ho neznal.

A Scribus má imho hodně dobře našlápnuto - už teď se v něm dá vyrobit srovnatelně kvalitní pdfko, další featury budou jen zpříjemňovat práci.
9.9.2020 15:29 - sirien
Našlápnuto možná, ale když sem si tak čet ten Tvůj výše uvedený seznam nedostatků, tak některé jsou hodně gigantické díry.

Kromě toho ono bohužel nejde jen o kvalitu toho programu samotného, ale i o kvalitu celého jeho "prostředí" (tj. k InD se váže Ai a PS...) Plus samozřejmě síťový efekt toho, co mají lidé okolo popř. co máš sám na jiných počítačích atd.
9.9.2020 17:15 - ShadoWWW
York píše:
Kdyby to fungovalo stejně i s textem, tj. že bych třeba v Libreofficu vyrobil nastylovanej text, ten pak vložil do InDesignu

No v ID to takto funguje. :)
9.9.2020 18:26 - York
Jaký používáte jednotky (mm, pt apod.) a je pro to nějakej dobrej důvod?
9.9.2020 19:02 - ShadoWWW
V InD mm, v PS px.
9.9.2020 20:44 - Colombo
Sirien píše:
Nikdy sem to nepoužil a nic o tom nevím, ale blé open source.
9.9.2020 21:28 - sirien
Colombo: sem jen čet ty stížnosti na to co všechno to neumí a co já v InD považuju za naprosto elementární samozřejmost ;)

York: osobně používám mm, ale spíš čistě pro pohodlí své představivosti - něco sem občas dělal i v pt který sou z nějakýho důvodu co by musel vysvětlit grafik default. Obecně mi přišlo, že to je dost jedno a pokud nenarazíš na nějakej specifickej důvod pro něco (kterej mě dodneska míjí) tak to je čistě o tom, s čim se Ti pracuje snáz.
9.9.2020 21:47 - ShadoWWW
Ten důvod je jednoduchý. V InD děláš dokument určený k tisku. Proto mm/cm odpovídají výsledku a vidíš dokument tak, jak bude ve výsledku vypadat. Pointy jsou dobrý pro nastavování nejrůznějších mezer (odsazení a obtékání), protože jsou snadno převoditelné na řádky (velikost písma se definuje v pointech). Ale jinak je to dost neužitečné, protože převod mezi pointy a milimetry není intuitivní (1 pt = 0,3528 mm)


Ve PS zas pracuješ s obrázkem, který chceš v pixelech, protože to je přirozená jednotka pro displeje, na kterých je zobrazuješ. Photoshop sice má nativně u svých ilustrací pixels per inch nebo pixels per cm, ale to už je zase konverze. Při importu do InDesignu (tj. určené pro tisk) zas chceš rozhodovat o velikosti ilustrace tak, aby zapadala celkově do textu nebo layoutu stránky, tudíš opět se na to díváš z pohledu dokumentu/tisku/milimetrů a rozměry a umístění určuješ v InD, který to konvertuje z rozlišení pak sám.
10.9.2020 00:03 - York
sirien píše:
pt který sou z nějakýho důvodu co by musel vysvětlit grafik default


Pt jsou 1/72 palce. Tj. odvozený z imperial units zjevně tak, aby se v tom dobře počítala velikost fontu v celočíselnejch násobcích. Pica je 12 pt, což je zřejmě defaultní velikost fontu - 1 pica tudíž odpovídá výšce velkejch znaků v defaultním fontu.

Trochu si řikám, jestli všechno nepočítat v pt - u velikosti fontu je to celkem standard (předpokládám, že nikdo neudáváte velikost fontu v mm), a aspoň bych měl všechno ve stejnejch jednotkách...

Obrázky se v pixelech počítaj samy, tam je to jasný ;-)
10.9.2020 00:11 - Colombo
York: Nemáš tak uplně pravdu. PT je point-size a standardní point-size je *většinou* 1/72. Je ale možná nastavit si i "lepší" (rozuměj, více detailnější) rozlišení. To se hodí například při scanu souborů.
10.9.2020 00:14 - Colombo
Sirien píše:
sem jen čet ty stížnosti na to co všechno to neumí a co já v InD považuju za naprosto elementární samozřejmost ;)


Vsadím se, že York by nadával stejně při InDesignu.
10.9.2020 00:16 - York
Colombo: Pokud se bavíme o InDesignu, tak úplně přesně to je tak, že velikost jednoho pt si nastavuješ sám, takže ve výsledku je to prostě arbitrárně určená jednotka délky.

Colombo píše:
Vsadím se, že York by nadával stejně při InDesignu.


To nejspíš brzo zjistíme ;)
10.9.2020 00:17 - Colombo
York: Sázení a psaní jsou tradičně různé disciplíny s jinými nároky.


Pak přišel Microsoft a protlačil Word jako tool, co zvládne oboje (ale ani jedno pořádně).
10.9.2020 00:23 - York
Colombo píše:
Sázení a psaní jsou tradičně různé disciplíny s jinými nároky.


Ano, ale tradičně jsi psal buď ručně na papír nebo na psacím stroji a sázel sázel do řádků kovový písmenka. Technologie od tý doby poněkud pokročila.
10.9.2020 00:38 - Colombo
York: Ne nutně. I dnes hromada spisovatelů píše v jejich oblíbeném textovém editoru.
10.9.2020 01:03 - LokiB
Colombo píše:
Pak přišel Microsoft a protlačil Word jako tool, co zvládne oboje (ale ani jedno pořádně).


Já to zas kdysi slyšel tak, že "... a pak přišel LaTeX, aby si i studenti mohli myslet, že mohou sázet v TeXu (ti, co si ty makra neumějí napsat sami)"
Inu, sazečská latina :)
10.9.2020 01:03 - sirien
York píše:
Pt jsou 1/72 palce.

To zní jako dobrej důvod je nepoužívat.

Colombo píše:
Vsadím se, že York by nadával stejně při InDesignu.

Tak i v InD sou chyby / nedostatky co mi lezou krkem (třeba to už roky neopravený rozjebaný kaskádový stylování tabulek mi dobře jebe občas), ale nejsou to ani zdaleka tak elementární věci jako ty výše zmíněné.

EDIT: Jinak Word nikdy nebyl určenej pro sázení, Word byl určenej jako WSW kterej umí dát dokumentu nějakou slušnější podobu na první dobrou aby to mohlo projít tiskárnou pro kancelářské potřeby. Což, mimochodem, plní velmi dobře, zvlášť když s nim nezacházíš jak ňouma. (Že do něj pak nějakej enormní kokot narval prasárny jako clipart a wordart a jiný hereze je už věc jiná.)

Já jako proti opensource nic nemám, ve skutečnosti mu ideově spíš stranim, ale prostě netoužim ho používat jen tak pro opensourceovitost samotnou.
10.9.2020 01:10 - York
Ještě k těm jednotkám: InDesign pro novej dokument nabízí možnosti "Web" a "iPad" s rozměrama v pixelech. To možná není úplně od věci, protože pak půjde rozměry spočítat tak, aby se při 100% zoomu obrázky zobrazily v nativním rozlišení. Ovšem každej uživatel stejně používá jiný rozlišení, tak je to asi fuk (u toho iPadu to asi dává smysl, ten má nejspíš rozlišení standardizovaný).

edit: Koukám, že u nás používaný formáty (A4, A5, B5) maj v milimetrech celočíselný rozměry. Na celý pixely by se asi poměr 1 : SQRT(2) dal zaorouhlit taky, ale mělo by to pak nejspíš divný dpi...


sirien píše:
Jinak Word nikdy nebyl určenej pro sázení


Nevim, jak Word, ale LibreOffice Writer dneska už spoustu sazečskejch featur má. Nemusíš je nutně řešit, můžeš prostě použít defaultní nastavení, ale jsou tam.
10.9.2020 06:47 - ShadoWWW
Ty px šablony jsou v InD kvůli ebookům (čtečky a tablety pracují s pixely). Jiný užitečný účel to nemá.
10.9.2020 12:04 - York
ShadoWWW: Všechna elektronická zařízení pracujou s pixelama. Řešit to ale má smysl, pouze pokud si uživatel tvoje pdfko zobrazí v nativní velikosti, nezvětšený ani nezmenšený. A jelikož i čtečky a tablety mají různý rozlišení zobrazovací plochy, tak ani tam se na to nemůžeš spolehnout. Výjimkou je ten iPad Pro, což je konkrétní model tabletu, takže všichni jeho uživatelé stejný rozlišení mají.

Zajímavá otázka je, v jakym rozlišení otevírají pdfka webový prohlížečky, jestli se snažej o 100% nebo ne a rovnou to zvětšej nebo zmenšej podle velikosti okna.


edit: Podle všeho rovnou zoomujou. Otevřel jsem pdfko ve foxit readeru, kde jde nastavit 100% zoom, a v prohlížeči, a prohlížeč to zobrazil širší. Takže pixely pro pdfko asi fakt nemá smysl řešit.
10.9.2020 13:10 - ShadoWWW
ShadoWWW píše:
kvůli ebookům

York: Nepsal jsem o PDF, ale o eboocích, tedy zobrazování mobi, ebook apod. formátech, kam umí InD nativně exportovat. Chceš zkrátka vědět, jak to tam bude defaultně vypadat.
10.9.2020 13:32 - York
No zrovna v reflowable formátech se na pixely nemůžeš spolehnout vůbec. Smysl naopak dávají jedině v pdfku, který na rozdíl od nich má fixní sazbu.
11.9.2020 13:34 - York
Ha, InDesign umí alternate layouts, super. Takže můžu mít jeden text a k němu layout pro tisk a layout pro e-verzi (a případně další na epub, kdybych ho chtěl dělat). Tzn. zatím budu řešit čistě elektronickou verzi pdfka.
11.9.2020 20:54 - York
Eh, InDesign používá absolutní cesty k linknutejm souborům a neumožňuje přepnout na relativní? Tak to má teda u mě první velkej černej puntík.
11.9.2020 21:05 - ShadoWWW
To je tím, že všechny zdroje v profi prostředí máš na Adobe vloudila dostupné odkudkoli bez nutnosti řešit fyzické cesty k souborům. A když není tlak z firem, my obyčejní smrtelníci si musíme vystačit jinak. Pokud děláš na víc kempech současně, doporučuji synchronizaci přes Dropbox nebo něco podobného (navíc tam máš i verzování a zálohování).
11.9.2020 23:06 - York
Hmm tak to vypadá, že InDesign sice linky drží absolutně, ale pokud po přesunu na příslušnejch relativních cestách linknutý obrázky jsou, tak si při otevření souboru ty linky automaticky opraví. Tj. to nejspíš půjde používat, jako kdyby cesty relativní byly. Ještě jsem to ale neověřil na dvou různjech compech.


ShadoWWW píše:
navíc tam máš i verzování a zálohování


To mám na githubu.
12.9.2020 00:26 - sirien
York: pokud zachováš složku jako takovou, tak zůstanou zachované i po přesunutí. Popřípadě pokud držíš obrázky stále v jedné složce, tak pak stačí přesměrovat jeden odkaz ze všech a InD automaticky dohledá všechny ostatní.
12.9.2020 00:44 - York
sirien píše:
tačí přesměrovat jeden odkaz ze všech a InD automaticky dohledá všechny ostatní


Dělat to dvakrát denně by byl pěkněj opruz.



Další věc, co Indesign neumí. S tím se teda dá žít, ale škoda, bylo by to užitečný ;)
12.9.2020 00:58 - sirien
Jestli chceš vědět co InD neumí a je to skutečně občas opruz tak si di hrát s nesymetrickejma rámečkama text fields a s jejich vnitřním odsazením při změněných rozích popř s kaskádovým stylováním tabulek a buněk. Všechny tři věci jsou poptávané uživatelema co pamatuju a pořád nic, zato obskurdních blbostí navíc je v každý verzi hromada :/
12.9.2020 01:11 - Aegnor
Hej, běžně jedu na dvou počítačích se synchronizací přes git a s obrázkama jsem nikdy neměl problém-
12.9.2020 13:41 - sirien
InD, char dialogue, tracking - je nějaká možnost jak přenastavit, aby mi na arrow click skočila hodnota o +-5 místo o +-10?
12.9.2020 18:38 - Aegnor
Ctrl+click, shift+click a podobně jsi zkoušel?
12.9.2020 18:57 - sirien
Aegnor: jo. Shift to zvýší na 25, což je přesnej opak toho, co potřebuju.
12.9.2020 23:23 - York
Dává se page number dovnitř margin boxu, nebo mimo? (Technicky je to asi jedno, jde mi o best practice.)
12.9.2020 23:30 - sirien
Co myslíš margin boxem?

Page number se dává do Page template, umístění záleží čistě na tom kam to sedne podle grafiky (tradiční umístění jsou horní vnější čtvrtina, dolní vnější roh nebo dolní střed).

Věcem v page template se nenastavuje žádné obtékání, protože to pak může prasit průběžnej layout - odstup věcí z template by měl být daný čistě rozložením dané page template.
12.9.2020 23:44 - York
sirien píše:
Co myslíš margin boxem?


Při zakládání novýho dokumentu definuješ margins. Pokud nemáš bleed tak na čistym novym dokumentu je to jedinej viditelnej rámeček.


sirien píše:
Page number se dává do Page template


Err, co je page template? Master page s text framem, do kterýho dáš automatickej page number?
12.9.2020 23:45 - Aegnor
Page Template = Master Page.
12.9.2020 23:51 - sirien
jo tohle. Ne, to je čistě orientační věc* která slouží pro umístění hlavního toku textu (story thread - předpokládám, že jsi už objevil; btw. si ho můžeš definovat rovnou v Master page a po vložení více stránek naráz bude rovnou propojenej - pro příslušná pole musíš v master dát right click a nastavit "primary text field"). Jiné elementy můžou jít v klidu mimo něj. Pro jiné opakující se věci si navíc můžeš v master page definovat pomocná vodítka (kliknutím do měřítka) - to se pak používá třeba pro umisťování boxů, tabulek atp. které mají mít jiné umístění počátků/konců než hlavní text.

* "orientační" - některé pomocné funkce s tím umí automaticky pracovat, jak základní (přichytávání), tak pokročilé (automatický re-scaling už rozpracovaného souboru).

(btw. nativní rozdělování, zejména hromadné/vícenásobné, už existujících story-threads trošku sucks, nicméně existuje na to velmi handy free script - je zmíněnej někde tady v diskusi popř. až zas otevřu InD tak Ti najdu kterej to je)


A ano, "page template" mám namysli "master page", občas mi to ulítne takhle, nevim proč.
12.9.2020 23:56 - York
Ještě jeden dotaz: Jak se řešej kapitoly? V LibreOfficu u stylu "Heading 1" nastavím "always on next page". V idd nevím, jak to udělat, a navíc to komplikujou master pages - mám master page (řekněme A) pro standardní stranu a další (řekněme B) pro první stranu kapitoly (s obrázkem nahoře). Tj. potřebuju, aby nová kapitola začínala stranou s masterem B a nadpisem nahoře a další strany měly master A.

edit: A ještě teda threading by asi měl fungovat tak, že všechny strany kapitoly jsou spojený, ale poslední strana kapitoly není spojená s další (end of story). Tj. když budu psát do kapitoly 1, nový strany mi budou přibejvat na konec kapitoly 1 (snad to dává smysl).

Zahlíd jstem něco o "book", možná to by bylo řešení?
13.9.2020 00:04 - Aegnor
Paragraph Style - Keep Options - Start Paragraph - On Next Page. To je aspoň půlka toho, co chceš.

Jinak, na samotné řešení kapitol - buďto můžeš mít celý jeden dokument, kdy prostě jenom přehazuješ master pages, máš nastavený kde mají začínat nadpisy a podobně (pro příklad viz třeba sirienův překlad Fate, tam je to krásně vidět).

Nebo můžeš mít pro každou kapitolu vlastní dokument. Ty pak poskládáš dohromady v InDesign Book souboru (.indb), kde to pak exportuješ do .pdf.

Druhá varianta mi přijde "čistější" a "as intended", ale ještě jsem se nedostal k tomu ji dokončit u něčeho složitějšího.

A k tomu editu - jakmile máš u odstavce nastaveno, že má začínat vždy na nové stránce, tak ti bude "utíkat" před textem.
13.9.2020 00:11 - sirien
Kapitoly v InD nemají triviální řešení. Ze začátku mi to lezlo krkem, pak sem zjistil, že to je naopak velmi dobře (dává to volnost, která za tu nutnost manuálního nastavení stojí.)

Zaprvé, v dialogu "pages" si můžeš right-clickem nad stránkou nastavit začátek sekce. To umožňuje např. měnit číslování stránek (nejtriviálnější užití - abys měl na začátku třeba ABCD a až tam kde se Ti to hodí začalo 1234...)

Zadruhé, running-header (takové to jak máš např. dole vedle čísla stránky název kapitoly atp.) se dělá... trošku zvláštně: definuj si character style pro danou úroveň running header (např. running-1, running-2...), kterej ale nic nedělá. Následně si dej full-edit stylů odstavců kterých se to týká a najdi si vnořené styly (nested styles) - danému stylu přiřaď příslušný styl písma. Running header následně definuj podle daného stylu písma. To umožňuje mít running header citlivý na víc stylů odstavce (pokud máš např. z grafických důvodů víc dílčích stylů H1 atp.) (V praxi viz např. moje sazba Shadowrunu.)

Dál. Ohledně Masters.

Když vkládáš stránku, tak volíš její Master. Master lze následně změnit v dialogu Pages pravým kliknutím na danou stránku. Pokud stránka ještě nemá obsah, tak se celá změní - pokud ho už má, tak se změní template, ale např. textová pole zůstanou tak, jak byla.

Odsazení H1 na novou stránku se nejsnáz dělá:
- přerušením story threadu; nová kapitola = nový thread
- numerickým enter (běžný enter - odskok odstavce; numerický = odskok do dalšího sloupce, v 1 sloupcovém layoutu tedy automaticky další stránka)
- definováním nějaké absurdní hodnoty odstupu H1 od předchozího textu (intend, tuším). Odstup se na nové stránce / v novém sloupci resetuje, tj. odstavec vždy skončí nahoře bez ohledu na zadaný odstup (odstup odstavce od kraje stránky je daný pozicí text field - popř. se dá cheatnout přes nějaké triky jako neviditelný prvek s obtékáním, je to prasárna, ale funguje to a občas to je přesně to jednoduché no-thinking řešení, co chceš)

Pokud vím, tak NELZE automaticky definovat Master podle stylu odstavce (...opět, automatika co by zněla hezky, ale mohla by dělat prasárny a je lepší mít volnost - ale možná na to existuje nějakej skript; nebo setting co neznám)

Pokud máš zapnuté automatické vkládání nových stránek, tak nová stránka přebírá Master té předchozí. Tj. můžeš si vložit X stránek běžného master a pak změnit úvodní, nebo můžeš vložit úvodní a pak si prostě změnit tu druhou a další už budou navazovat.
13.9.2020 00:15 - sirien
Aegnor píše:
Paragraph Style - Keep Options - Start Paragraph - On Next Page. To je aspoň půlka toho, co chceš.

ha, nice, to sem neznal (nepotřeboval...), ten numeric enter / thread break mi vždycky sloužily dobře. Ale tohle je asi korektnější.

Jinak ohledně books... O Great Master Andi to tak prej dělal, ale ShadoWWW to pak zkoušel a zjistil, že to obecně má nějaké nevýhody (hůř se pracuje s celkem) a ve skutečnosti minimum výhod (minimálně pro to co děláme my tady, ať už překlady nebo vlastní tvorbu) a nedoporučoval to. Víc asi napíše sám, já to pustil z hlavy v momentě kdy řek že mi to k ničemu neni.


York, ad EDIT: em... nezkoušel sem, ale pokud máš zapnuté automatické vkládání stránek, tak předpokládám, že to bude fungovat přesně tak jak píšeš. Bacha na to, že pokud takhle vložíš lichej počet stránek, tak Ti to rozhodí levo-pravé stránkování zbytku dokumentu (u identických spreadů to je spíš jedno, u středově symetrických to ale dost saje).

EDIT: jo a vůbec se neděs toho mít víc Masters - z kraje mi to přišlo divný, ale dneska si jich definuju klidně deset. Pro tyhle účely je dobrý vědět, že Masters lze uspořádat do kaskády, kdy jeden Master slouží jako Master jiného Master (tj. mám např. Master "background" kde mám dané pozadí stránek a z něj mi pak vychází master pro běžnou stránku a master pro stránku kde obrázek zasahuje do čísla stránky a ta tak musí mít jinou barvu atp.)
13.9.2020 00:29 - York
sirien píše:
Pokud vím, tak NELZE automaticky definovat Master podle stylu odstavce


Asi by to ale šlo obráceně, tj novou kapitolu udělat tím, že vložíš stránku s masterem "nová kapitola".

To, co píše Aegnor, ale imho bude fungovat, to by mělo bejt stejný řešení jako v LibreOffice (imho ideální).


Ad book - odkazovat se na víc dílčích dokumentů je zbytečná komplexita navíc, takže to určitě nebrat.
13.9.2020 01:23 - sirien
York píše:
odkazovat se na víc dílčích dokumentů je zbytečná komplexita navíc, takže to určitě nebrat

obecně ano, ale až budeš tvořit print stránku pro karty postav nebo jiné podobné srandy, tak si dej brzdu, otevři si novej dokument, vytvoř si to v něm a následně na dané místo dej jen vložit tenhle novej dokument (ať už InD nebo Ai). Věř mi, je to fakt dobrej nápad, z mnoha různě očividných důvodů, ozkoušeno za Tebe. (Jedinej drawback je, že vloženej obsah bude vždycky jeden objekt v právě jedné vrstvě, ale to obvykle nevadí.)
13.9.2020 17:03 - York
Snažím se importnout do InDesinu text z LibreOfficu a kromě toho, že InDesign neumí importovat .odt (takže to musím nejdřív exportnout do .rtf nebo tak něčeho) po importu do idd vidím text jen na první stránce. Threadnutý jsou, není to v overflow, na dalších stránkách ten text normálně je, dá se seleknout a editovat - jen není vidět.

Nesetkal jste se s tím, někdo náhodou?

edit: Aha, InDesign zjevně vložil stránky s hidnutým master text framem. Nechápu proč, každopádně solved.

edit2: Tak už vím proč - měl jsem ho hidnutej na master pagi ;-)
13.9.2020 21:00 - Aegnor
sirien píše:
Bacha na to, že pokud takhle vložíš lichej počet stránek, tak Ti to rozhodí levo-pravé stránkování zbytku dokumentu (u identických spreadů to je spíš jedno, u středově symetrických to ale dost saje).

Můžeš nějak rozepsat, co tímhle myslíš? Nějak netuším, co/kde by měl být problém.
13.9.2020 21:08 - York
Aegnor: Kdyáš máš v dokumentu tři strany, tak první je obálka, druhá je levá a třetí pravá. Když za obálku vložíš jednu stranu (lichej počet), tak původně druhá strana bude pravá a původně třetí strana levá.
13.9.2020 21:12 - Aegnor
No ale stále tam nevidím problém. Master Pages máš jak levou, tak pravou, takže v pohodě.
Jediné, co mě napadá, je že pokud chceš, aby ti kapitola vždycky začínala nalevo (/napravo). A to by neměl být problém, v takovém případě prostě nastavíš odstavci "Nadpis kapitoly", aby začínal vždycky na liché/sudé stránce (viz výše, keep options, start paragraph).

EDIT: Ha! Tabulky a sidebary, pokud jsou specificky vlevo/vpravo. To je pravda, že ještě nevím jak řešit.
13.9.2020 21:31 - sirien
Aegnor: Tabulky, rámečky, počátky kapitol s odlišným Masterem, vložené obrázky a jejich případná stranová orientace, obecně libovolná grafika co není stranově netečná (např. rámečky s odlišným vnitřním odstupem od vnější nebo vnitřní strany listu) popř. libovolná grafika tvořená pro spread a ne pro list (viz např. moje Star Wars, kapitola s koncepty kde jsou stranově zrcadlové obrázky, popř. kapitola s rasami, kde jsou obrázky záměrně orientované pohledem pro spread)... dál i s Tvým řešením může dojít třeba ke vzniku prázdné stránky s obsahovým Masterem (namísto prázdného / obrázkového) A to si radši nepředstavuju kdybys tam měl nějakou vymazleně fancy grafiku, jako třeba nerovnoměrné sloupce (např. vnější širší nebo vnitřní ukončený o kousek dřív... V5 má tuším místy podobné srandy - musel bych se podívat jestli přesně tohodle typu, ale na tom až tak nesejde)

Jasně, pokud máš nějakou jednoduchou grafiku nebo pokud máš grafiku co je záměrně tvořená pro web / e single page zobrazení a která je tvořená pro individuální stranu a ne pro spread, tak Ti to může bejt jedno, ale jinak to umí bejt... jako ono to neni problém srovnat, ale je to otravný.
14.9.2020 00:27 - York
Našel jsem první věc, ve který je LibreOffice lepší než InDesign - scalování fontů. V LibreOfficu můžu nastavit u jednoho fontu pevnou velikost a ostatní z něj zdědit a nastavit jim relativní velikost, třeba 120%. Změnou velikosti u toho prvního fontu potom změním velikost fontů v celym souboru - poměry zůstanou zachovaný.

V idd jde sice nastavit character scale, ale nescaluje to pak třeba řádkování a podobně - znaky mají sice scale třeba 300%, ale idd je pořád bere, jako kdyby měly třeba 12 pt, takže lezou mimo margins.
14.9.2020 20:14 - Aegnor
Stalo se vám, že jste měli sazbu stejnou jako má originál a přitom vám text zabíral míň prostoru než v originále? Nějak netuším, kde mám hledat problém.
14.9.2020 20:30 - exi
Jako v iD? Autoři občas "cheatujou" úpravou kerningu a trackingu, aby se jim to líp vešlo do stránky, nebo můžou mít jinak nastavenou justification v nastavení odstavce.
14.9.2020 21:54 - Aegnor
Jako na dvou stranách mi chybí půl stránky textu, to kerningem a trackingem úplně nebude.
14.9.2020 22:36 - York
Zkusil bych z těch dvou stránek udělat jpegy nebo tak něco, hodit si je do layerů nad sebe a ten vrchní zprůhlednit.
14.9.2020 22:45 - sirien
York: skoro. Dělá se to takhle:

- původní soubor otevřeš v Acrobatu (lze i přes photoshop, umí z PDF otevřít konkrétní stránku)
- dáš export stránek jako png (de i jpg, ale png má pak lepší rozlišení když zoomuješ detail)
- png dané stránky vložíš do indesignu do spodní vrstvy a nastavíš 50% (nebo prostě nějakou malou) průhlednost plus dáš high resolution display (pro daný obrázek nebo celý dokument - pokud ho nemáš by default)
- v dialogu vrstev ten vloženej obrázek případně zamkneš
- svojí sazbu následně vyrovnáváš proti podkladovému obrázku a rovnou s ní pracuješ

(btw. přesně takhle se tvoří styly odstavců když se replikuje sazba originálu...)
14.9.2020 23:54 - Aegnor
Zajímavé, ten postup jsem zatím nepotřeboval. Kouknu na něj.
15.9.2020 00:30 - York
Hmm, tak druhej podstatnej problém s InDesignem: Když dám hledat text a zaškrtnu "Include locked Layers and Locked Objects (Find Only)", tak mi napíše "The found object was locked or on a locked layer" ale NESKOČÍ mi na ten hledanej text. Dá se to obejít jinak než před searchem vždycky unlocknout všechny locknutý layery a objekty?
15.9.2020 06:42 - ShadoWWW
York: Změnili to chování v CS5, protože uživatelé si si v CS3/4 stěžovali, že mass replace fungovalo i na zamčené objekty. Proto od CS5 jsou vrstvy zamknuté i pro hledání, respektive když se ti hledaný text nachází v locked object, tak tě to jen upozorní.

Existuje ale workaround: Když hledáš text v zamčených vrstvách v GREPu, tak to funguje dobře - dle tvých očekávání.
15.9.2020 08:47 - Aegnor
ShadoWWW: možná to zaniklo v kaskádě dalších příspěvků, ale byla tady zmínka o InD Books a že k tomu máš prý nějaký dodatečný insight (nad "pro naše účely to není vhodný"). Podělíš se o něj?
15.9.2020 11:11 - York
ShadoWWW píše:
uživatelé si si v CS3/4 stěžovali, že mass replace fungovalo i na zamčené objekty


Jo, jenže já nechci replace, já to chci jen najít. Absolutně to nedává smysl. Každopádně dík za workaround, vyzkoušim.

edit: Funguje, super.
15.9.2020 22:21 - ShadoWWW
InD Books: To je forma, jak si Adobe představuje, že bys měl layoutovat knihu as intended. Má to svý výhody a nevýhody. Neznám pochopitelně všechno, ale co jsem odpozoroval:
Výhody
  • Největší výhodou je, že každá kapitola má svůj soubor, takže s velkými knihami (tj. mnoho stran s mnoha obrázky) se pracuje lépe - má to rychlejší odezvu, rychleji se to načítá a nestane se ti, že by ti kniha uprostřed editace spadla (fatal error, to se mi párkrát při editaci DnD knížek, zejména Bestiáře, stalo).
  • Je to další přirozený krok v řadě, když chceš dělit logické celky. Na začátku si vystačíš s dělením dokumentu na Oddíly. Když ti to přestane stačit, tak obvykle přejdeš na sekce s vlastními Master Page a oddělené nějakým průběžným záhlavím. A když ti i to přestane stačit, tak kapitoly jsou dalším krokem.
  • Je to užitečné, když na knize dělá víc autorů. Každý může dělat svou kapitolu nezávislou na ostatních do vlastního souboru. Koordinátor pak může vzít od každého jeho kapitolu a naskládat je za sebe do knihy. To může být extrémní výhoda. Nejsi závislý na tom, jak si vedou ostatní. Když se to poskládá, tak styly, master pages a stránkování se buď automaticky, nebo ručně synchronizuje a je to fakt na pohodu.
Nevýhody:
  • Na kratší dokumenty (do 100 stran) je to docela kanón na vrabce, zvlášť když jsi jediným autorem.
  • Je to míň přehledné (aspoň pro mě), když nemám před sebou celý dokument tak, jak bude ve výsledku vypadat.
  • Při hledání nebo replace musíš otevřít všechny dílčí dokumenty (kapitoly). Což je sice na pár kliků (každá kapitola jeden dvojklik), ale i tak to není tak uživatelsky příjemné, jako když hledáš v jediném dokumentu.
Určitě by se ještě něco našlo, ale toto jsou za mě hlavní body.
18.9.2020 19:55 - York
Na master page mám frame, na něm object style. Ve framu je image, na ní je jinej object style. Pak mám page odvozenou od týhle master page. Na ní ctrl+shift clicknu image (tu převzatou z master page) a přes ctrl+D ji replacnu - na sobě pak má kromě obect stylu definovanýho v master pagi ještě nějaký další atributy (není vycentrovaná), který musím ručně clearnout. Proč? Dá se to udělat tak, aby na sobě po placnutí měla pouze ten styl a nic dalšího?
18.9.2020 20:41 - sirien
A zkontroloval si, že máš "čistej" i ten frame a obrázek na tý první Master?
18.9.2020 21:25 - York
Hmm, tak jsem zkusil clearnout styly na master pagích a už mi přestalo fungovat i to clearování na final pagi...

Vůbec se to placování imagí chová divně.
21.9.2020 14:38 - York
InDesign neumí commenty? Koukám na notes a přijdou mi nepoužitelný...


edit: Aha, note markery jsou vidět jen v edit módu. A musej se dávat do text framu, takže k obrázku note neudělám.
22.9.2020 13:45 - York
Workaround jak v idd nasimulovat commenty jako ve wordu/libre officu. Funguje to celkem pěkně, stačí zmačknout klávesovou zkratku a psát (samo to vytvoří textbox mimo stránku ukotvenej k textu). V object style se dá nastavit i automatický resizování s množstvím textu. Problém trochu je, když chci na zhruba stejný místo přidat víc commentů, pak se překrývají přes sebe (jde s nima ale pohnout ručně).

Maj proti tomuhle noty v InDesignu nějakou výhodu?
23.9.2020 12:20 - York
Uf, teda s InDesignem budu ještě asi hodně zápasit, intuitivní teda fakt není.

Teď jsem třeba řešil, proč nemůžu napsat text na stránku 25 - no, nemůžu, protože text není na stránce, ale "nalejvá" se celej najednou do prolinkovanýho seznamu text framů, takže bych musel mít entery přes celejch 25 stránek (pokud maj vypadat prázdný), abych na tu 25. mohl něco napsat...
23.9.2020 12:30 - Aegnor
A proč chceš psát zrovna na stránku 25?
23.9.2020 12:42 - York
Protože je na ní obrázek, ke kterýmu jsem si chtěl napsat comment. A comment se nedá přilepit k obrázku, musí tam bejt nějakej text.
23.9.2020 12:49 - sirien
York: tak kdybys četl Tebou inspirovaný manuál (onen odstavec kurzívou)

Jinak ono to ve skutečnosti je velmi užitečný a praktický chování, jen velmi odlišný od chování textového editoru (tolik k tomu jak jsem psal, že řvát dohromady textový a grafický editor by bylo velmi nerozumné, protože požadované chování se liší). Pokud chceš text na straně 25 specificky, tak můžeš:
- použít num enter abys tam odskočil
- vložit si na stranu 25 nové pole (bokem, nebo můžeš původní zmenšit, nebo můžeš dát nové překryvem a nastavit mu obtékání)
- smazat textové pole na straně 25 a vložit tam nové nezávislé (původní vlákno se automaticky naváže na straně 26)
- vlákno roztrhnout (původní skončí na straně 24 a na straně 25 vznikne nové)

EDIT: aha. Dej si nové pole a ukotvi ho k obrázku. To je ostatně korektní postup, protože jinak by ten text a tedy komentář stejně nebyly vázané k tomu k tomu obrázku. Btw můžeš mi říct k čemu ty poznámky tak moc potřebuješ a co do nich vůbec pořád píšeš? /EDIT

Aegnor: záleží na tom? Prostě chce mít něco specificky na straně 25.
23.9.2020 13:05 - ShadoWWW
Cože? Ono jde psát na stranu 25? Já ji vždycky vynechával!
23.9.2020 13:14 - York
sirien píše:
Btw můžeš mi říct k čemu ty poznámky tak moc potřebuješ a co do nich vůbec pořád píšeš?


Zatím v podstatě jen experimentuju a učím se pracovat s InDesignem, nejsou to věci, který bych vyloženě nutně potřeboval.

Teď zrovna zkouším přepsat ta tvoje hodnocení do commentů v indesignovym souboru, ze kterýho jsem exportoval to pdfko s obrázky.

Výhledově chci comments na vývojový poznámky - v průběhu vývoje dost často exportuju pdfka s aktuální verzí pravidel, na který se kouká někdo jinej. Takže se celkem hodí mít průběžně "čistej" text, kterej můžu kdykoliv vyexportovat, aniž bych ho musel pročišťovat od svejch poznámek.


sirien píše:
Dej si nové pole a ukotvi ho k obrázku.


Hmm je fakt, že nějak se musí dělat image captions, takže ukotvit text k obrázku by mělo jít...

(Pokud dokážu ukotvit frame k obrázku, tak to můžu udělat rovnou s tím comment framem, nemusím tam vkládat další :-))

ShadoWWW: Vidíš, a teď už ji vynechávat nemusíš. Pak že tahle diskuse není k ničemu dobrá ;-)
23.9.2020 13:20 - York
Jde v indesignu zakázat override stylu? Tj. aby nešlo ručně měnit vlastnosti, když je na něčem aplikovanej styl? (Google mi s tím zatím moc nepomohl.)
23.9.2020 13:34 - sirien
York: ano, ukotvit pole commentu přímo k obrázku, přesně to sem myslel. Vyrábět textové pole kotvené k obrázku a kotvit comment k tomuhle poli by bylo trošku... weird :)

Aha. Jasně. To asi dává smysl, osobně sem tohle nikdy nepoužíval, tak mě to nenapadlo (vývojový poznámky si zpravidla držim na různejch papírech okolo).

Override stylu je zajímavá otáza. Nevim o tom a google mi taky nepomáhá (můžeš si ale nastavit aby to zvýrazňovalo style overrides, což je asi next-best-thing). Možná ShadoWWW vyhrabe něco někde ve svých výukových videích. (I když teda nevim - když nevěděl, že se dá psát i na stranu 25, tak mé mínění o jeho expertíze dost kleslo.)
23.9.2020 13:34 - York
sirien píše:
Dej si nové pole a ukotvi ho k obrázku.


Tohle podle všechno fakt nejde, objekt jde ukotvit pouze k textu, ne k jinýmu objektu. Nebo tobě to funguje?


sirien píše:
I když teda nevim - když nevěděl, že se dá psát i na stranu 25, tak mé mínění o jeho expertíze dost kleslo.


Žejo. Takhle ten titul grandmastera sazby neobhájí...
23.9.2020 13:59 - sirien
Jakože mám kvůli Tobě zapínat InDesign a jít to zkoušet? Ok no... dám vědět za chvíli :)
23.9.2020 14:04 - York
Obrázky nejsou ukotvený k textu, ale ke stránce (vkládám je do framu definovanym na master pagi), takže asi nakonec největší smysl bude dávat udělat na master pagi frame "Page Comments" mimo stránku, do kterýho můžu napsat komentář ke stránce.


Další černý puntíky pro InDesign:
• V rámci object style nejde nastavit pozice objektu mimo stránku.
• V object stylu nejde objektu nastavit, že je "non-printing", musí se to udělat ručně na každym objektu zvlášť.
23.9.2020 14:23 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: záleží na tom? Prostě chce mít něco specificky na straně 25.

Jako, vlastně na tom úplně nezáleží. Mně jenom nenapadl důvod, proč bych něco takového měl chtít, tak jsem se zvědavě zeptal, kde mi unikla jaká technika/motivace. :-)

York píše:
V object stylu nejde objektu nastavit, že je "non-printing", musí se to udělat ručně na každym objektu zvlášť.

Nestačí mít vlastní vrstvu "comments", kterou nebudeš exportovat do pdfka?
23.9.2020 14:36 - York
Aegnor píše:
Nestačí mít vlastní vrstvu "comments", kterou nebudeš exportovat do pdfka?


To by fungovalo na ty textboxy přilepený ke stránkám, ale ne na commenty anchornutý k textu, ty jsou totiž automaticky na stejnym layeru jako text.
23.9.2020 15:43 - York
York píše:
V object stylu nejde objektu nastavit, že je "non-printing", musí se to udělat ručně na každym objektu zvlášť.


Tohle beru zpět, je to schovaný v záložce "Text Wrap & Other" pod "Other" :)


Ale začaly se mi dít fakt divný věci: Na master page mám text frame na komentář ke stránce. U některejch stránek do něj píšu text "+". Všude to v pohodě funguje, ale na jedný stránce se to "+" hodí do overflow a není vidět. Když s tím framem hejbu různě po stránce, tak na některejch pozicích framu na stránce je "+" vidět, na jinejch je v overflow - chápal bych, kdyby za to mohl text wrap, ale na tý stránce žádnej text není..


Aha, možná tuším! Ona to je zrovna stránka s obrázkem přes celou stranu, a ten má nastavený, že ho text obtejká - zjevně to působí i mimo viditelnou oblast obrázku. Hmm...
23.9.2020 23:02 - Colombo
Sirien píše:
Jinak ono to ve skutečnosti je velmi užitečný a praktický chování, jen velmi odlišný od chování textového editoru (tolik k tomu jak jsem psal, že řvát dohromady textový a grafický editor by bylo velmi nerozumné

Its not bug, its *feature*!
23.9.2020 23:39 - sirien
Ve skutečnosti... ano, to chování je velmi správné tak, jak je. Že to Yorka překvapilo, protože se to chová zcela odlišně, než textové editory, neni úplně chyba programu.

Hele, já Ti radši pomůžu, ať v tom tak neplaveš - když se objeví nějakej skutečnej nedostatek InD, tak Ti napíšu, ať kritizuješ aspoň správný věci. Teď zrovna to jsou špatně implementované poznámky, tak nám můžeš říct, jak úžasně poznámky fungují v LaTeXu.
23.9.2020 23:54 - Aegnor
Pokud jde o interní poznámky, tak jednoduše.

% Tady je až do konce řádku poznámka.

\usepackage{comment}

\begin{comment}
Tady je blokovej komentář, na víc řádků.
Třeba dva.
Nebo tři.
Nebo čtyři.
\end{comment}
24.9.2020 12:16 - sirien
York: mimochodem kotvit jde skutečně jen k textu, ale tu poznámku můžeš s obrázkem sepnout spojením do skupiny (ctrl-g).
24.9.2020 13:45 - York
sirien píše:
tu poznámku můžeš s obrázkem sepnout spojením do skupiny (ctrl-g)


Interesting idea, imho ale neudělá prakticky nic navíc oproti tomu, když prostě ručně vyrobíš text frame s poznámkou. Obrázek je na stránce, textbox taky, takže se vůči sobě hejbat nebudou tak jako tak.


Ještě by šlo použít image caption - to je, mimochodem, docela zajímavá featura, umožňuje vytáhnout popisek z metadat obrázku.
24.9.2020 13:49 - York
Přemýšlím o tom, že bych obrázky do pravidel nedával přes master pages, ale vkládal je jako objekty ukotvený k textu. Tj. třeba obrázek na začátku kapitoly bych ukotvil k nadpisu kapitoly a v jeho object stylu nastavil, že má bejt na horním okraji stránky. Pokud se nepletu, mělo by to pak fungovat v zásadě stejně jako v libre officu, tj. když kamkoliv přidám text, tak se mi obrázky budou držet na správných místech.

Je to dobrej nápad?
24.9.2020 13:49 - sirien
V případě celostránkového obrázku to je samozřejmě irelevantní, ale kdybys chtěl někdy dávat komentář k obrázku, který není celostránkový a může teoreticky dojít k jeho posunu, popř. k obrázku, který je dokonce ukotvený k textu, tak se Ti to může hodit. (Změnu pozice objektu v rámci skupiny děláš pomocí bílé výběrové šipky (a))
24.9.2020 13:49 - Dukolm
Jak jsem se dostal do InD gangu?
24.9.2020 13:56 - sirien
York píše:
že bych obrázky do pravidel nedával přes master pages

Popravdě naprosto nechápu, proč vůbec dáváš obrázek do Master pages (myslel sem, že to je nějakej Tvůj další experiment pro experiment). Osobně sem to nikdy u ničeho nedělal, když potřebuju Master pro stránku s obrázkem, tak prostě a jednoduše udělám Master ve kterém nechám volné místo tam kde bude obrázek a obrázky pak vkládám normálně až do samotné stránky. Pokud bych potřeboval umístění obrázku zarovnávat nějak jinak než od oka / k okrajům / k hranici textu, tak si tam hodim pomocný vodítko.

Podobně kotvení obrázku k úvodu kapitoly... jako jo, pokud máš nepřerušenej story thread, tak to může dávat smysl, asi, ale když máš každou kapitolu na separátním story thread, tak to IMHO nemá žádnej význam a je to jen práce navíc (?). Btw. mít kapitoly v rozdělenejch story threadech mi přijde intuitivně tak nějak lepší, z různých důvodů. Zpravidla to tak dělám a funguje to velmi dobře. Teď mám rozpracovanou jednu sazbu, kde jsem to z určitého důvodu neudělal, a jsem z toho místy lehce otrávenej (jakože funguje to... ale mám mnoho nových zkušeností díky kterým to už znovu dělat nebudu).
24.9.2020 13:57 - sirien
Dukolm: záložník do počtu? :D (asi z titulu toho že sem měl dojem, že v něm občas něco děláš... ale tak prohodil sem Tě za Yorka)
24.9.2020 14:09 - York
sirien píše:
Popravdě naprosto nechápu, proč vůbec dáváš obrázek do Master pages


Obrázek ne, jenom frame. Respektive teda dávám do něj rovnou placeholder image, protože na ní mám styl, kterej vyrábí neostrý okraje, a pak na stránce ten placeholder replacnu finálním obrázkem, nemusím mu nastavovat styl.


sirien píše:
Btw. mít kapitoly v rozdělenejch story threadech mi přijde intuitivně tak nějak lepší, z různých důvodů. Zpravidla to tak dělám a funguje to velmi dobře. Teď mám rozpracovanou jednu sazbu, kde jsem to z určitého důvodu neudělal, a jsem z toho místy lehce otrávenej (jakože funguje to... ale mám mnoho nových zkušeností díky kterým to už znovu dělat nebudu).


Tohle mě taky zajímá - můžeš rozvést konkrétní problémy s tím, když máš všechno v jednom threadu? Zatím mi to totiž přijde jako celkem rozumná varianta.


edit: Můj use-case je specifickej v tom, že potřebuju na text průběžně pracovat (a dělat velký změny včetně přeorganizovávání kapitol) a čas od času ho publikovat v co nejhezčí prezentovatelný verzi.
24.9.2020 14:15 - Dukolm
sirien: jen drobný jedno stránkový věci tak 2-3 za rok. Plus jsem se zkoušel naučit editovatelný formuláře ale to je peklo aby to fungovalo. A lidem co v tom sázíte knížky nesahám ani po kotníky. To už více hodin jsem strávil s Ilustrátorem nebo PS.
24.9.2020 15:53 - sirien
Dukolm píše:
zkoušel naučit editovatelný formuláře

Potom cos to řešil sem se to šel naučit sám a je to popravdě velice jednoduchý. Problém je ten, že InD nabízí jen zlomek možnsotí, které bych čekal, že nabízet bude a spousta věcí, se tam prostě udělat napřímo nedá - a to včetně takových, jejichž absence je fakt brutální WTF, jako třeba nastavení širších, ale pořád dost základních vlastností písma pro vyplňovací kolonky, typu barva atp. (COLOMBO! tady!) To co by člověk chtěl udělat, se pak musí dodělávat v Acrobatu. Přitom platí, že když si to v InD rozumně předpřipravíš, tak ta práce v Acrobatu je snazší (např. některé věci jde pak udělat hromadně), ale vlastně ne až tak moc a narovinu - pořád je krajně opruzná a naprosto nechápu, proč mám kvůli tvorbě formuláře lozit do Acrobatu a kravit v Acrobatu, když mám InDesign.

York píše:
Obrázek ne, jenom frame.

dtto.

Ok, lenost se stylem asi chápu - pokud máš standardizovaný obrázky (velikost a umístění), tak to asi může bejt praktický. Osobně si pic style hodim na num shortcut.

York píše:
můžeš rozvést konkrétní problémy s tím, když máš všechno v jednom threadu?

Má to dva faktory.

První je velikost a rychlost práce se souborem. Praxe mi ukázala, že import stovek stránek naráz... nedělá dobrotu (trvá dlouho, občas spadne atp.) To se částečně přelévá i do průběžné práce - změny na začátku / v prostřed dokumentu, které posunou text, mohou vést InD k nutnosti přepracovat stovky stránek sazby, což může vést k různým větším, ale i menším prodlevám - po chvíli ale i ty vteřinový záseky začnou bejt opruz. Tohle je závislé i na složitosti grafiky, obrázků vložených přímo do textu atp. Teď jsem importoval 100+ stránek naráz do ne až tak složité grafiky a bylo to bez problému. (*)

Tohle je samozřejmě najisto ovlivněno výkonem mého počítače, kterej sice neni laciná máčka, ale ani to neni žádná gaming/pro-graphics nadupaná mašina a už taky začíná mít trochu svůj věk.

Druhý faktor je rozpad sazby a případně grafiky při libovolném posunu textu - tj. při libovolném zásahu do dokumentu. To má dvě hlavní oblasti: Zaprvé zatímco parchanty snadno povraždíš GREP příkazem (k nalezení v této diskusi), tak vdovy a syrotky, pokud je řešíš (jakože mě by to asi tak moc netrápilo, ale Lethrendis z nich má pomalu osobní trauma :D ) je potřeba řešit manuálně. Když uděláš úpravu na začátku dokumentu a rozhodí Ti to už zarovnanej text na stovce dalších stránek, tak bys vraždil.

Druhá oblast je zarovnání obrázků proložených textem. (Viz Shadowrun 6e, kapitola vybavení). Obdobný problém - když Ti každý posun textu rozhodí pozici odstavců vůči obrázkům - nebo u ukotvených obrázků pozici obrázků vůči sobě, přičemž některé vzájemné konstelace hodnotíš od pohledu jako neestetické - tak by člověk něco s chutí rozbil.


(*) to, že sem ten soubor nemusel roztrhávat na kapitoly při importu byl důvod, proč sem to importoval celé jednorázově - byl sem línej se s tim patlat předem ve Wordu. Zpětně to hodnotím jako dobrý postup, ALE tu sazbu bych si rozmyslel trochu jinak a ten story thread bych pak následně po importu na některých místech vhodně roztrhal.
24.9.2020 15:57 - Aegnor
K těm vdovám a syrotkům - nestačí si správně pohrát s "keep options" (v paragraph style)?
24.9.2020 16:03 - sirien
Aegnor
24.9.2020 16:07 - York
sirien píše:
To se částečně přelévá i do průběžné práce - změny na začátku / v prostřed dokumentu, které posunou text, mohou vést InD k nutnosti přepracovat stovky stránek sazby, což může vést k různým větším, ale i menším prodlevám


Nalití textu mě trápit nebude, to udělám jednou a pak už budu dál pracovat v idd. Lagy při práci by mě ale určitě trápily, good point. Asi to zkusím vcelku a když to bude lagovat, rozdělím to.


sirien píše:
Druhý faktor je rozpad sazby a případně grafiky při libovolném posunu textu


Pokud budu mít začátky kapitol vždycky na nový stránce (což budu), tak tohle imho nastávat nebude.


sirien píše:
vdovy a syrotky je potřeba řešit manuálně


Jak píše Aegnor, to se dá z velký části pořešit nastavením stylu. A i kdyby ne, tak tohle mě fakt při exportu pracovní verze 0.23 trápit nebude, to se řeší až při finálním releasu.


sirien píše:
když Ti každý posun textu rozhodí pozici odstavců vůči obrázkům - nebo u ukotvených obrázků pozici obrázků vůči sobě, přičemž některé vzájemné konstelace hodnotíš od pohledu jako neestetické - tak by člověk něco s chutí rozbil.


Tohle zas podle mě nesouvisí s rozsekáním textu na thready, ale s tím, že každá kapitola začíná na nový stránce. Což může, i když máš thread jen jeden.
24.9.2020 16:25 - sirien
York píše:
Pokud budu mít začátky kapitol vždycky na nový stránce (což budu)

...a pokud máš stranově neutrální sazbu (což asi máš, ale jen aby to bylo komplet).

Jinak ano, ta citlivost na celistvý thread je velmi závislá na podobě samotné grafiky. V jednoduché nebo vhodně uzpůsobené grafice to nebude dělat problém - bohužel moje zkušenosti jsou z toho, že jsem musel pracovat s grafiou co nebyla ani jednoduchá, ani vhodně uzpůsobená.
24.9.2020 21:08 - ShadoWWW
York: Než takhle tahat želízka z ohně bych ti vřele doporučoval kouknout na nějaký aspoň elementární videotutorial z Udemy, Lynda.com nebo aspoň Youtube. Abys pochopil workflow základních věcí a jejich smysl. Dost by ti to pomohlo a ušetřilo hafo nervů a času. To mi věř.
24.9.2020 21:22 - York
ShadoWWW: Myslíš navíc k těm asi 20 hodinám, který už mám zkouknutý? Zvážím to...
25.9.2020 19:09 - Aegnor
Netuší někdo, kde sehnat font s těmi novými (asi, ve F4C jsem je neviděl) stres čtverečky pro Fate? (čtvereček s číslem uvnitř, které označuje, kolik posunů ten čtvereček vykryje.) Dle Acrobat Readeru by to měl být font "Evil Hat Numbered Boxes", ale moje google-fu nějak nefunguje.
25.9.2020 19:12 - sirien
Aegnor: jakože tenhle? Řekneš si Lomaxovi nebo Dukolmovi.
25.9.2020 19:33 - Aegnor
Přesně to, díky. :-)
1.10.2020 16:30 - York
Dá se v idd změnit font v notes panelu (editujou se v něm noty)? Ty prťavý 'ž', 'č' a podobně mě iritujou. Našel jsem, kde se mění font ve Story Editoru, ale font v editaci poznámek to nezmění.
1.10.2020 16:58 - sirien
Know-how - export obrázků s průsvitností a problematickými "okraji"

Kdyby někoho zajímalo, jak jsem v Neoanarchistovi KONEČNĚ zvládnul udělat ty postranní bary stránek tak, aby byly "začištěný" a neměly ani ten odpornej bílo-poloprůsvitnej obrys co hnusně překrejvá obrázky a ani přehnané oříznutí dané nutností většího seseknutí maskou v Photoshopu...

...tak místo toho abych vzal jejich export z Acrobatu a pak tento upravil v Photoshopu jsem si originál otevřel v Illustratoru a ten obrázek - resp. vektorovej objekt - sem vyexpor- ... vytrhnul hrubou copypastou odtamtud přímo do Photoshopu a tam sem si to uložil jako PSDčko (nejspíš by fungoval i export do PNGčka, nezkoušel sem). Nic dalšího s tim už neni třeba dělat.

Mnohem snazší, mnohem míň patlání a mnohem lepší výsledek. Pamatuju si, že podobné věci byly i u nějaké DnD grafiky, tak se to může případně hodit vědět i vám ostatním.


EDIT: aby to nevypadalo, že se chlubim hroznou genialitou, tak poté co se už vzteky lez po zdi sem konzultoval kamaráda grafika a ten tento postup našel tím, že neměl poruce Acrobat, tak to vytáh Illustratorem... a ono hele!
1.10.2020 18:08 - ShadoWWW
Tento postup jsem aplikoval běžně u těch linek na zápatí DnD 5E příruček. :) (Ale taky jsem na něj přišel zkoušením náhodou.)
3.10.2020 14:53 - York
Další VELKEJ černej puntík: Že InDesign nativně neumí klávesový zkratky na kopírování textu, který se používat od pravěku (shift + ins, ctrl + ins, shift + del), to bych ještě zkousknul vzhledem k tomu, že se keybindy dají nadefinovat. Proč ale proboha nejde nabindovat shift + insert? (Respektive nabindovat jde, ale nefunguje...)
3.10.2020 14:55 - Aegnor
cože? Ctrl+Ins? Shift+Ins? To je jako co? K čemu takový zkratky slouží, co dělají, kdo je používá?

EDIT: Aha, méně efektivní alternativa k Ctrl+C/V/X ... k.
3.10.2020 15:05 - sirien
da faq?

Protože to Adobe píše pro normální lidi a ne pro osmdesátkový IT hipster nerdy co si myslej že cokoliv co neni krychlový a píše to jinak než zeleně na černym neni skutečnej monitor?
3.10.2020 15:15 - York
Aegnor píše:
méně efektivní alternativa


Ve skutečnosti efektivnější, páč to máš všechno hned vedle kurzorovejch šipek, takže se s tím pracuje fakt dobře.

Což mi připomíná, že za to, jak v idd (ne)funguje označování textu kurzorovejma šipkama, bych taky vraždil. Proč maj, u všech bohů, lidi potřebu měnit takový věci?


Sirien: :)

Nerdy to sice trochu je, ale funguje to ve všech verzích Widnowz, ve všech prohížečích, ve všech editorech, co jsem kdy vyzkoušel - jen v idd ne. Což vzhledem k tomu, že to je primárně program na práci s textem, je fakt na pěst.
3.10.2020 15:32 - Aegnor
York píše:
Ve skutečnosti efektivnější, páč to máš všechno hned vedle kurzorovejch šipek, takže se s tím pracuje fakt dobře.

A C/V/X máš hned vedle levýho ctrl, takže to zvládneš jednou rukou, druhou máš volnou na myš/šipky/num klávesnici/co potřebuješ.
3.10.2020 15:37 - York
Aegnor píše:
A C/V/X máš hned vedle levýho ctrl, takže to zvládneš jednou rukou, druhou máš volnou na myš/šipky/num klávesnici/co potřebuješ.


Kdo potřebuje myš, když má kurzorový klávesy a shift? :)

Jak říká Sirien - tyhle keybindy jsou ještě z dob, kdy se myš při editaci textu nepoužívala, a na to jsou mnohem lepší. Výhoda editace čistě klávesnicí je, že z toho nebolí zápěstí.
3.10.2020 15:54 - sirien
York: seš si jistej, že máš správně otevřenej ten WYSIWYG grafickej editor? Neměl bys to radši psát v HTML a formátovat přes CSS nebo tak něco?

Možná bys měl začít velmi vážně uvažovat o tom, že bys ten text psal v textovym editoru ve kterym budeš mít příslušně pojmenovaný styly a do InD bys ho jen průběžně importoval (detaily postupu tady) (což btw. lze pokud vim i napárovat a udělat z textu linked item, kdy InD automaticky pozná, že se změnil zdrojovej soubor - někde sem na to kdysi narazil, je teď nevim jistě jestli to de udělat by default nebo jestli to neni placenej third party addon)
3.10.2020 15:57 - York
sirien píše:
formátovat přes CSS


To by bylo černejch puntíků jak máku, CSS je dost hrozný ;)
3.10.2020 16:07 - ShadoWWW
York píše:
klávesový zkratky na kopírování textu, který se používat od pravěku (...) ne)funguje označování textu kurzorovejma šipkama

Jsi vedle. PC nikdy nebyla primární layoutová platforma. Prve to byly počítače Xerox (80. léta) a následně Macy (respektive počítače od Applu). Apple v Americe výrazně vede a ve světě layoutu ho má ještě drtivější většina lidí. Adobe se drží těchto pravěkých layoutových standardů, jak s tím kopírováním, tak s tím označováním (s plovoucími šipkami). PC je v layoutovém světě minorita.

Musíš si uvědomit, že to není Adobe, kdo je tu Marťan a přichází na Zemi, ale že tím Marťanem jsi ve světě layoutu ty. :) Je to podobné, jako by sekretářka v důchodu, co celý život psala na stroji, dnes kritizovala přední výrobce klávesnic, že je nevyrábí v designu starých psacích strojů a že jsou úplně mimo.
3.10.2020 16:14 - York
ShadoWWW píše:
PC nikdy nebyla primární layoutová platforma


To je fuk, není to Mac-only program a Windoz-users představujou obrovskej trh, potenciálně mnohem větší než Macovej.

Je to dost podobný jako s těma poznámkama: Vyjádření Adobe bylo, že notes moc lidi nepoužívaj, takže to pro ně není priorita. No bodejť by používalo, když jsou takový, jaký jsou.

Jako sorry, ale od Ačkovýho programu jsem fakt čekal víc.



ShadoWWW píše:
že je nevyrábí v designu starých psacích strojů


Standardní layout je pořád stejnej jako na starejch psacích strojích ;-)
3.10.2020 16:36 - ShadoWWW
York píše:
Standardní layout je pořád stejnej jako na starejch psacích strojích ;-)

To teda ne. Tu nejlepší funkci - pořádně zatáhnout za páku a cinknout - tu už na klávesnicích nenajdeš. :)
3.10.2020 16:45 - York
ShadoWWW píše:
Tu nejlepší funkci - pořádně zatáhnout za páku a cinknout - tu už na klávesnicích nenajdeš. :)


Cože, ty na klávesnici nemáš páku? Tak to ji určitě jdi reklamovat :D
3.10.2020 17:01 - York
Ha, tohle je ale dobrý (neznal jsem):

Select a Word and More – Double-Click and drag your mouse. This also works with triple/quad clicks.

V prohlížeči to, koukám, funguje taky.


Přehled všech možnejch způsobů selekce textu v InDesignu: Basic and Not-so-Basic Text Selection Shortcuts
3.10.2020 17:20 - sirien
jakože si nevěděl, že poklepánim na slovo to slovo označíš? (a tripple click označí odstavec?)

Hele... a že když klikneš na něco pravym tlačítkem tak že se Ti ukáže kontextový menu, to víš? A že střední tlačítko zpravidla ovládá scrollování a stranové posuny?

Nezpůsobuju Ti teď nějakej hroznej kulturní šok, že ne?
3.10.2020 17:53 - York
sirien píše:
jakože si nevěděl, že poklepánim na slovo to slovo označíš?


To jo. Nevěděl jsem, že když při dvojkliku ten druhej klik jen zmáčkneš a draguješ, tak označíš víc celejch slov najednou.
3.10.2020 18:24 - Šaman
A při trojkliku odstavec… to jsem taky nevěděl. Stejně to prostě beru většinou jen click&drag. Sice pak musím být přesnější, ale myš mám vycvičenou z her :)
3.10.2020 23:15 - sirien
Na téma rejstříků


Dá se tučné číslo stránky u některých vybraných referencí zautomatizovat?

Jakože řešil sem to při sazbě a tvorbě rejstříku pro Fate Star Wars - kdysi dávno sem ho vyrobil manuálně, protože sem rejstřík neuměl generovat automaticky. Potom když sem to teď nedávno updateoval, tak sem to nechal bejt, protože sem v rejstříku udělal tučně ta místa, která jsou klíčová (normálně ostatní, kde je věc jen zmíněná) plus jsem tam udělal "r" za číslem tam, kde je věc řešená v rámečku.

Kdyby to šlo dávat nějak automatizovaně, bylo by to super, ale byl sem to línej hledat.
3.10.2020 23:30 - York
Petr psal, že ve Wordu je rejstřík dobrý budovat už v průběhu psaní. Jaký s tím máte zkušenosti v idd, je to fakt dobrej nápad, nebo je lepší to dělat až na hotovym textu?
4.10.2020 00:44 - sirien
InDesign dokáže celý rejstřík z Wordu převzít. Tj. všechna rejstříková slova zůstanou registrovaná i po přenesení a následně můžeš vygenerovat InD rejstřík z rejstříku cos předtím budoval ve Wordu.

Z praxe vlastní tvorby (Fate Star Wars) - ano, CHCEŠ tvořit rejstřík průběžně. Dělat to zpětně v rozsáhlejšim textu je FAKT voser.
8.10.2020 00:26 - York
Stává se vám, že v General tabu u stylů v rámečku Style Settings, kde je textově vypsáno, z čeho se styl skládá, je napsanýho něco jinýho, než je naklikaný, a než co je vidět na textu? Neskutečně mě to vytáčí a nemůžu přijít na to, jak to spravit.

Většinou pomůže dát Reset to Base a naklikat všechno znova, ale teď už mi nepomáhá nic.

edit: Mám třeba v Character stylu nastavenou barvu textu, ta barva se mi skutečně v textu zobrazuje, ale ve Style settings je napsáno: [none]
8.10.2020 00:30 - sirien
Zkontroloval si přebírání atributů stylovou kaskádou a nested styles?

(Jinak probohy srsly - kdo tohle kdy vůbec studoval?)
8.10.2020 00:36 - York
sirien píše:
Zkontroloval si přebírání atributů stylovou kaskádou a nested styles?


No to [none] znamená, že je to Based on [none], tj. nic to nedědí. A je to character styl, u těch nested styly nejsou.


sirien píše:
Jinak probohy srsly - kdo tohle kdy vůbec studoval?


Spíš se divim, že to neděláš - je to jediný místo, kde se dá s jistotou zjistit, co vlastně u stylu máš nastavený (teda dalo by se, kdyby to fungovalo). Zvlášť když máš styly importovaný z Wordu, tak tam často zůstává spousta smetí.


edit: Hmm, tady je to reportnutý jako bug. To samý se mi děje i s barvou textu.
8.10.2020 02:01 - sirien
Vživotě sem to nepotřeboval, ani u importů (stranou faktu, že si pro import můžeš připravit styl jak chceš a při importu nastavit complete override tim připravenym v InD) - když neni nic rozbitý, tak co bych se namáhal v tom hrabat, když něco rozbitý je, tak to vidim rovnou a nemusim to hledat.
8.10.2020 13:42 - York
Jak jsem před časem psal o tom, že mi oříznutý části obrázků wrapujou text, tak za to může tohle:


Píše:
When adding a text wrap to a picture, make sure you add the text wrap to the picture frame (selected with the Selection tool) and not the picture itself (selected with the Direct Selection tool). If you do the latter, the text will wrap according to the picture's uncropped dimensions rather than its cropped dimensions.



Problém trochu je, že já jsem to na image nastavil záměrně - mám totiž na master page nastavenej frame, do kterýho pak vkládám obrázky různý velikosti, a text se samozřejmě musí wrapovat podle skutečný velikosti obrázku.
8.10.2020 15:36 - sirien
Já Ti řikal, že ten Tvůj postup je divnej a že to na Masteru nemá co dělat. Na Masteru maj bejt vodítka podle kterejch to vložíš na stránku a přiřadíš styl.
8.10.2020 16:14 - York
Sirien: To máš těžký, já vždycky o těhle věcech přemšjšlim stylem: "Ha, to je super nápad, šlo by to použít takhle a krásně by to řešilo to, co potřebuju". A pak přijdu ke konkrétnímu programu a zjistím, že to implementuje způsobem, kterej s tím tak docela nepočítá - viz třeba moje postesky nad Scribusem* ;-)

* Nebo třeba když jsem si naplánoval, že přes CSS nastyluju scrollbary - chyba lávky, jsme sice v roce 2020, ale CSS pořád stylování scrollbarů nepodporuje.
8.10.2020 17:11 - York
Možná celkem užitečnej tip: text must be above any transparency objects in order to avoid being rasterized

To by znamenalo, že obrázky s průhledností by měly bejt v layeru pod textovym layerem a ne nad ním?
8.10.2020 17:17 - sirien
U těhle článků musíš dávat bacha na datum. Osobně sem se s timhle nikdy nesetkal a datum článku z roku 2008 napovídá, že to už nemusí být vůbec aktuální. Navíc to řeší nějakou WTF preferenci omezení text wrapu podle vrstev a úrovně ve vrstvě, která je očividně určená lidem co přichází z jiných programů, protože uvnitř InD pro ní nevidim moc rozumné využití.
15.10.2020 02:42 - York
Argh, tohle mě dohání k šílenství - když tady na Kostce (v Chromu) myší označím libovolný slovo a mezeru za ním, a pak zmačknu "shift + leftArrow", tak tím odselektnu tu mezeru na konci. Funguje to úplně ve všech programech, který jsem kdy používal - kromě InDesignu, ten místo toho nechá mezeru selektnutou a přidá k selekci mezeru vlevo od slova. GRRRGHGH!

Dá se to nějak fixnout? Keybindy to neřešej, problém je totiž v tom, že InDesign po selekci myší dá kurzor na začátek selekce, místo aby ho nechal na konci.
15.10.2020 06:07 - ShadoWWW
Je to design. Po označení myší se kurzor implicitně dá vlevo. Zmáčkneš shift a InD čeká, jakou šipku zmáčkneš. Když dáš "shift + leftArrow", tak protože už máš aktivní kurzor vlevo, posune to označení i kurzor vlevo. Ty naopak musíš zmáčnout "shift + rightArrow", abys aktivoval a hýbal s označením vpravo.

Je to tak v InD kvůli snadné manipulaci s označením. Označím slovo/řádek/odstavec, zmáčknu shit + → a hýbu s označením vpravo. Pustím shift, znovu ho zmáčknu spolu s ← a hýbu s označením vlevo. Tato funkcionalita, jakmile si na ni zvykneš, je velmi praktická.

Navíc nechápu, že označuješ myší slovo a mezeru, kterou následně chceš hned odznačit. Tak prostě jen dvojklikni na slovo a to se ti označí bez mezery (mimochodem funkcionalita, která mě všude mimo InD strašně chybí).
15.10.2020 09:01 - sirien
ShadoWWW píše:
Tato funkcionalita, jakmile si na ni zvykneš, je velmi praktická.

Vážně?
A kdy se to stane? Já se po letech dostal do stavu zenové tolerance, který se mi zdá docela konečný.

ShadoWWW píše:
nechápu, že označuješ myší slovo a mezeru

Tak to si s tou myší buď ohromně přesnej, nebo děsivě pomalej.

(Většinou není problém slovo, ale spíš sousloví nebo věta - víc než slovo, míň než odstavec.)
15.10.2020 09:38 - ShadoWWW
Když chci označit několik málo slov, tak označím slovo a pak shtft + ctrl + šipka přiznačuji další slova.
15.10.2020 09:42 - sirien
Ehm... Ty možná :D
15.10.2020 09:45 - Pan Bača
Občas to tak dělám taky
15.10.2020 13:32 - Šaman
Slovo i s mezerou se vybere dvojklikem. A ta mezera umí dělat problémy. V bankovnictví (číslo účtu nemá správný tvar) i ve firemních excelech. Jako programátor už jsem se naučil jakékoliv uživatelské vstupy v první řadě ořezat o bílé znaky.
15.10.2020 14:36 - York
ShadoWWW píše:
Když chci označit několik málo slov, tak označím slovo a pak shtft + ctrl + šipka přiznačuji další slova.


Vyzkoušel jsem to a označí to i mezeru za slovem a chová se to pak přesně tak blbě, jak jsem popsal ;-)

Takže tohle bohužel nepomůže.
18.10.2020 22:08 - York
Umí InDesign "návrat na předchozí pozici kurzoru"? Když třeba kliknu na nějakej odkaz, tak vrátit se na stránku, ze který jsem kliknul. Ve VS Code je to například alt+leftArrow (a alt+rightArrow zase skáče dopředu).
19.10.2020 07:42 - ShadoWWW
Píše:
Return to Where You Were
Once you’ve “jumped” to a page with the “Go To Page” shortcut, you may want to quickly return back to where you came from. Use the Layout > Go Back command to do this. The keyboard shortcut is Command+PageUp (Mac) or Ctrl+PageUp (Windows). Unfortunately, this keyboard shortcut doesn’t work if you have a text insertion point. If you use this command frequently, you might want to assign a different keyboard shortcut using Edit > Keyboard Shortcuts.
19.10.2020 12:51 - York
ShadoWWW: Díky. Z nějakejch záhadnejch důvodů to teda funguje, jen když nemám kurzor v textu, ale i tak je to super. Google se mi to snažil zatajit, mizera ;)
20.10.2020 20:20 - ShadoWWW
Vychází nový balík CC 2021. O víkendu ho prubnu.
20.10.2020 20:37 - exi
Přehled nových funkcí iD tady.
20.10.2020 20:57 - sirien
Nech mě hádat: Stylová kaskáda u tabulek a buněk... stále neopravena, protože fuck it.
21.10.2020 01:23 - York
exi píše:
Přehled nových funkcí iD tady.


Díky za odkaz, ale teda jestli za rok práce udělali jen to, co zmiňuje týpek v tom videu, tak se teda moc nepředvedli ;-)
22.10.2020 08:03 - Pan Bača
Stalo se vám někomu, že při importu textu z wordu se vám celý odstavec mezi nadpisy vložil opticky do jednoho řádku?
vypadá to nějak takto:

1. nadpis
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. nadpis

ty svislé čárky představují třeba šest odstavců. Musím jim pak ručně přiřadit styl. Jinak všechna nastavení (tučné, kurzíva, tučná kurzíva) zůstávají.

Taky font u nadpisů se změnil. Kdybyste někdo mohl popsat krok za krokem import textu, docela by to nám začátečníkům pomohlo.
22.10.2020 11:09 - sirien
Jako popsat víc podrobně než tady?

Jinak ne, tohle se mi nestalo... Kdyžtak v diskusi k tomu odkázanému článku napiš detaily (nastavení těch odstavců, stylů...) popř dodej vzorový rozvíjející se dokument.
22.10.2020 11:39 - Pan Bača
ehm.. na tenhle článek jsem zapomněl, díky.
Projdu to, vyzkouším a případně pošlu
22.10.2020 21:53 - Pan Bača
Tak jsem to asi nějak blbě nastavil. Druhá kapitola, po tom, co jsem si přečetl ten článek, už proběhla ok. Ještě jednou díky za připomenutí..
16.11.2020 12:29 - York
Dá se nějak v indesignu nastavit, aby při kliknutí na bookmark neresetoval zoom na "Fit Page in Window"?
27.11.2020 17:46 - sirien
odtud
wlker píše:
procházím InD tutoriály od píky, abych se naučil dobrý praxe, a narazil jsem na to, že text jde do sloupců rozdělit i v rámci jednoho pole. Já jsem byl zvyklý používat dvě propojená pole. Co je současná dobrá praxe?


wlker: jedno pole a v něm definované sloupce. Lze na to navázat další funkce, jako např. odstavce které mají definovanou výjimku a jsou roztažené přes všechny (nebo jen několik) sloupců dohromady - běžně se to používá pro nadpisy, ale párkrát jsem to už použil i pro běžnej text. Nebo naopak můžeš mít standardně jednosloupcový text, ale některé odstavce v něm v rámci textového pole nastavit jako vícesloupcové (přes označení a rozhození). Když použiješ víc polí, tak tyhle možnosti nejsou a je to takový jakože fakt neelegantní.

That being said existují případy, kdy může být funkčnější použít různá dvě textová pole, ale obvykle jde o nějakou složitější sazbu kde věci přechází napříč (nař. u AWčka mám takhle udělané ty stránky s popisem playbooků, protože to jak jsou na stránce naházené s obrázkama do šachovnicovýho rozložení - jako jo, vim jak to udělat přes sloupce a vložené obrázky s obtékáním and shits, ale byl by to voser a v tomto konkrétním případě by to nemělo ani vůbec žádný přínos - snazší bylo prostě definovat ty pole zvlášť.
3.12.2020 15:57 - sirien
odtud
exi píše:
na začátku bude rejstřík kouzel seřazených podle stupňů. Oproti PHP bych ten rejstřík ještě v (případný) PDF verzi potunil o hyperlinky s možností okamžitýho skoku na příslušný popis kouzla a ve fyzický verzi o číslo stránky, kde to kouzlo je

sirien píše:
Exi: no jistěže. Mezi námi InDesignu a sazby znalými - pošlu Ti zdroják a ty cross-reference tam k tomu seznamu budeš celej víkend naklikávat Ty, co Ty na to? :D (Teoreticky bych to udělal jako rejstřík - shit je že InD neumí definovat vícenásobné rejstříky :/ )

exi píše:
EDIT: Tohle jsi zkoušel (speciálně ten poslední odstavec vypadá nadějně)? Pokud by to fungovalo, stačilo by udělat rejstřík kouzel a ten pak rozkopírovat podle stupňů. Pořád oser, ale podstatně menší.

em... nope, nezkoušel.

Popravdě ten poslední odstavec mi přijde jako dost shit - Ty sice takhle nádherně vytvoříš jednorázově index kterej chceš, jenže zároveň následně odstraníš klíčovou informaci potřebnou k jeho konstrukci - tj. pokud bys pak prováděl nějakou opravu či errata nebo novou verzi, tak si v tahu, protože to nejsi schopnej vygenerovat znovu.

Ten IndexMatic mi přijde mnohem čistší a nadějnější, protože naopak pracuje s tím, že tam informaci přidáš navíc a ta tam zůstává, takže je použitelná opakovatelně. Zároveň to je typ informace který lze automatizovat a použít retrospektivně (skrz Nested styles). Určitě něco co stojí za vyzkoušení.
3.12.2020 15:59 - exi
Ten script je určitě lepší, ale dost často bez zásahu nefungují, jak mají, a tenhle je navíc hrozně zastaralej. Dneska může bejt placenej a bůh ví co.

No zkus ho a uvidíš. Třeba budeš mít kliku.
3.12.2020 16:01 - exi
sirien píše:
odstraníš klíčovou informaci potřebnou k jeho konstrukci

Nebo tomu znaku dáš "neviditelnou" barvu. Bude tam, ale v sazbě se neukáže.

V tomhle případě teda například "bezbarvý" $ nebo tak něco na konci každýho názvu kouzla.
3.12.2020 16:03 - sirien
To je teoreticky funkční hack, ale na můj vkus trochu vulgární. Hele zkusim pak někdy ten IndexMatic a uvidim. Rozhodně to nemůže bejt horší, než konsturovat index manuálně, což sem si vyzkoušel už dvakrát a #nevermore.
3.12.2020 22:21 - exi
Tak jsem ten script otestoval a na první zběžný pohled to v iD2021 funguje bezvadně (jak podle stylu odstavce, tak podle hledaného termínu, asi nejčastější použití).

Akorát, jak jsem se obával, je v demoverzi nějaká limitace počtu použití. Plná verze je za litr.
3.12.2020 22:25 - sirien
limitace počtu použití jako na spuštění nebo na počet dokumnetů?

(Jinak moje zkušenost s těma skriptama je, že jejich count není úplně... řekněme že většinou se dá docela jednoduše resetnout.)
3.12.2020 22:29 - exi
The TRY version of IndexMatic allows you to test most of the functionalities and to produce sample indexes (limited to 50 terms). A very few features are disabled:
4.12.2020 07:00 - ShadoWWW
A co SmartyIndex? Ten je zadarmo.
4.12.2020 22:04 - York
Vzpomínáte, jak jsem říkal, že Gimp je už dneska srovnatelnej s Photoshopem? Tak to jsem ho srovnával s Photoshopem, jak jsem si ho pamatoval z doby před 15 lety. Koukám teď na nějaký Photoshopový tutoriály a jako - wow.
4.12.2020 22:52 - ShadoWWW
:-D
4.12.2020 22:55 - ShadoWWW
Ale největší smysl má v rámci celého ekosystému. No já právě upgraduju... :)

5.12.2020 12:23 - LokiB
York: který možnosti ve Photoshopu tě nadchly? zvažoval jsem přejít z GIMPu, ale zatím jsem k tomu pro moje potřeby nenašel tak velkou motivaci
5.12.2020 12:30 - ShadoWWW
A CC MC 1.12.2021 (stačí nainstalovat).
5.12.2020 12:31 - Pan Bača
LokiB: a nechtěl bys vyzkoušet Affinity Photo? Stojí kolem tisícovky a měla by to být důstojná levnější náhrada PS
5.12.2020 12:37 - York
Loki:

Hlavně celá sada nástrojů na vyrábění výřezů (když chceš třeba potvoru s průhlednym pozadím). Samo to hledá hrany a objekty, umí to z následný selekce odebrat barvu pozadí, zahladit hrany a podobně.

Pak úplně geniální retušování - prostě přejedeš nástrojem přes to, co chceš odstranit a fuk, je to pryč.

Dál content-aware scale - to by se mi sakra hodilo na vyrábění obrázků pro karty, umí to roztáhnout pozadí a nechat objekty v původním měřítku (dost slušně i automaticky a můžeš i explicitně označit objekty, který se nemaj roztahovat).

Pak celá idea smart objects - není to sice dotažený, ale obecně je to myšlenka, že si držíš originální texturu a na ní aplikovaný transformace (zatímco v Gimpu se transformace aplikujou rovnou, takže nemáš historii a ztrácíš kvalitu).


A tohle všechno bylo zmíněný v tutoriálu pro začátečníky, takže nepochybuju, že toho Photoshop umí ještě mnohem víc. Z hlavy si vzpomínam, že už před těma 15 lety se v něm dala zautomatizovat série úprav (což v Gimpu jde jen přes ruční psaní skriptů). Čistě ale to, co jsem teď vypsal, by mi bývalo ušetřilo desítky hodin práce.
5.12.2020 12:43 - York
Další důvod, proč uvažuju o přechodu na Photoshop, je, že Adobe programy mají trochu jinak ovládání - třeba zoomování je přes alt, zatímco v Gimpu přes ctrl. A zrovna tohle nejde přebindovat (nejspíš schválně). Kromě toho Adobe programy uměj pracovat s Adobe formátama - do InDesignu můžeš vložit přímo psdčko, zatímco gimpovskej soubor tam nevložíš. Tohle teda není až tak zásadní, obrázek se dá vyexportovat a až pak vložit.


Problém pro mě je, že mám spoustu obrázků udělanejch v Gimpu a moc se mi nechce dělat je všechny znova (nehledě na to, že si nejsem jistej, jestli ten postup půjde vůbec v Photoshopu zduplikovat). Ale třeba to půjde automatizovat (což v Gimpu nešlo).


ShadoWWW: Thanks.
5.12.2020 13:11 - Aegnor
York: A tak GIMP umí exportovat do .psd. To by ti nestačilo?
5.12.2020 13:22 - York
Aegnor: Ty formáty jsou spíš bonus, respektive spíš to oceníš, když do Photoshopu vložíš vektorovej objekt z Illustrátoru. Jako zásadní vidím potenciálně obrovskou úsporu času.

edit: Ale uvidíme, zatím to je jen prvotní nadšení z tutoriálů, ještě jsem to nezkoušel v praxi ;)
5.12.2020 13:39 - exi
Tohle je taky pecka. Spousta gimmicků, ale treba ta kolorizace nebo inteligentní zvětšení obrázku vypadají hodně nadějně.

York: Pošli sem ten tutorial(y), ze kterýho čerpáš, ať se taky něco přiučím. Je tam milion věcí, o kterých se ani nemám jak dozvědět a přitom se mi můžou hodit.
5.12.2020 14:00 - Aegnor
York: asi jsme se někde minuli. Ty jsi psal, že máš spoustu obrázků tvořenejch v gimpu a nechceš je dělat znova v photoshopu. A já pochopil, že nechceš při přechodu na PS přijít o ty extra informace (vrstvy, výběry, cokoliv dalšího tam je). Což se dá zařídit tím, že si ty .xfc soubory exportuješ jako .psd.
5.12.2020 14:02 - LokiB
Pan Bača: no, já bych nejradši nepřecházel vůbec, znáš to, něco se naučíš, obstojně to používáš, občas nadáváš na nedostatky ... ale ta cena přechodu a učení se všemu znova je velká :(
Takže občas to zvažuju, rozhoupat se je však těžké. Cena v penězích není až tak podstatná.

York: dal bys nějaký odkaz ne ty tutorialy, abych to nemusel hledat? jako vím, že je to ode mě lenost, dík :)
5.12.2020 14:14 - Pan Bača
LokiB: chápu to velmi dobře. Sám kolem toho už nějaký čas přešlapuju. Gimp jsem používal kdysi, momentálně si vystačím se sedmnáctkovým zonerem, ale pár úprav ve PS (vrstvy a promazávání jen vybrané části např.) mě přesvědčilo, že by to chtělo něco sofistikovanějšího. Ale zase nechci pronajímané verze.

Už jsem i málem měl doma publisher, ale protože v něm nefungovaly scripty (a typocsript je u mě základ), tak jsem ho zatím nebral.
5.12.2020 14:17 - York
Aegnor: Aha, takhle. No, to by asi v zásadě šlo, pokud zvládnu v Photoshopu vymyslet stejnej postup, abych neměl půlku obrázků tak a druhou tak. Ale každopádně díky za tip.


Loki: Zkouknul jsem zatím jen tříhodinovej Photoshop for Beginners | FREE COURSE.
5.12.2020 21:50 - sirien
Já Yorkovi samozřejmě naprosto přeju jeho náhlé nadšení z objevu věcí v PS který sem já ani netušil že někdy neexistovaly, ale neměli sme tu pro Photoshop nějaký téma o grafice a ilustracích?
9.12.2020 17:46 - York
Jak jsme se bavili o tom, jestli má smysl rozdělovat layout do víc threadů, tak od určitý velikosti a složitosti textu zjevně ano - mám teď 582 stran a už začalo lagovat psaní textu, rozdělení do dvou threadů to spravilo.

Nepříjemnej side effect je, že shortcuty pro "skoč na začátek/konec dokumentu" skáčou jen uvnitř threadu.
9.12.2020 18:12 - ShadoWWW
To máš všech 582 stran v jedné kapitole? :-O Předpokládám, že ne a že každá kapitola začíná novým textovým vláknem. Pak by se to nemělo sekat ani při 1000 stranách. Pak je samozřejmě možné použít Adobe zamyšlené rozložení, kdy každá kapitola je vlastní dokument a složené jsou dohromady pomocí Book.
9.12.2020 18:13 - York
ShadoWWW píše:
To máš všech 582 stran v jedné kapitole?


V jednom story threadu, ano.
9.12.2020 18:14 - ShadoWWW
Proč???
9.12.2020 18:14 - York
Protože doteď nebyl důvod to dělit. A kdyby to nezačalo lagovat, preferoval bych to dál.
10.12.2020 21:02 - York
Oups, InDesign 2021 nejde nainstalovat na W7...

edit: Ale je to divný, podle system requirements by měl jít.

edit2: Hmm tak ani ta ShadoWWWova verze nejde naistalovat na W7, sakryš.

edit3:
"If you want to use Windows 7, Creative Cloud 2020 apps (released in
October 2019) continue to be available. However, you can't install any
future updates released from October 2020 onward."

Zdroj:
https://helpx.adobe.com/download-install/kb/end-of-support-creative-cloud-on-windows-7.html
11.12.2020 05:55 - ShadoWWW
Win7 už ani nedostává záplaty. Jet na něm je velké riziko a update na Win 10 je zdarma.
11.12.2020 08:59 - York
To je sice všechno pravda, ale v práci o tom nerozhoduju já. A verze 2020 a 2021 nejspíš nemaj kompatibiliní formát souborů, takže to mezi sebou nebude přenositelný. Sakryš.
19.1.2021 12:17 - exi
Affinity má 50 procent slevu na svůj soft, kdyby to někoho zajímalo.
19.1.2021 19:15 - Pan Bača
Jj.. na tohle jsem čekal
12.5.2021 20:45 - sirien
Existuje nějaký jednodušší způsob importu Google Docs do InDesignu (importu, "place", nikoliv copy-paste) než přes export gD do .docx?
12.5.2021 20:54 - Aegnor
Rychlý google našel DocsFlow plugin. Nevím jestli je to přesně to, co hledáš.
12.5.2021 21:18 - sirien
Trochu jsem doufal ve variantu bez demoware (natož payware)
12.5.2021 21:24 - Aegnor
Ha, ona i ta ne-pro verze stojí docela dost. Tak nic, tohle jsem nezkontroloval.
18.6.2021 20:28 - sirien
(InD) Je nějaký způsob, jak si pomocí stylu odstavce vynutit line break předtím, než řádka dojde do konce sloupce?

Leze mi krkem že po vygenerování Obsahu některé nadpisy zvesela pokračují až do konce řádky (...kde mám čísla stránek) a zalomí se až pak - rád bych, aby když se mi celá položka nevejde na 1 řádek se ten řádek zalomil ještě před úrovní čísel stránek.

(Vim, že si to můžu manuálně shift+enterovat, jenže to je právě to, co nechci, protože když bych proved update Obsahu, tak to můžu jít dělat celý znovu a je to pěknej voser.)
19.6.2021 10:56 - exi
Mám takový tušení, že tohle přes styly nedáš. Napadlo mě to ale udělat přes FindChangeByList skript, který InD dodává erárně. Použití tady.

Jednoduše nahradíš řetězec (řetězce) "XYZ" za "XYZ(stříška)n" a jedním klikem ti to udělá forcebreaky tam, kde potřebuješ.
19.6.2021 14:14 - sirien
exi: hmh... to by mohlo fungovat, díky. Náhodou nevíš jestli je někde nějakej skript co by uměl odpálit sérii před-uloženejch Find dialogue queries naráz?
19.6.2021 14:26 - exi
Sirien: Tohle vypadá nadějně. A zdá se, že si ty z těch queries můžeš dělat i skupiny, pojmenovávat je a pak hromadně launchovat jedním klikem. To se hodí.
10.7.2021 23:31 - sirien
jen pro záznam kdyby to někomu pomohlo - nakonec sem skončil u tohodle

Je to zcela zdarma, zjevně to funguje už od r. 2012, umí to FIND i GREP sekvence a umí to uklídat seznamy příkazů k odpálení, takže při opakování jen načtete už připravenej seznam a bouchnete (při mých aktuálně 64 položkách velmi užitečné)

Manuál je součástí zipu
11.8.2021 20:04 - sirien
Jen pro přehled - rejstříky / indexy

Sem debil; To co sem potřeboval udělat s kouzlama a předmětama v JaD (vytvořit "rejstřík" podle stylů odstavce) se samozřejmě nedělá přes nějakej skript, ale přes Table of Contents (jen musíte zrušit zaškrtnutí pro nahrazení existující ToC a pro vytvoření Záložek)
11.8.2021 23:38 - York
Sirien: To se mi asi bude hodit, dík za tip ;-)
20.8.2021 15:52 - York
Zrovna se nad tím zamýšlím, hodilo by se mi automaticky generovat seznam kouzel a schopností z nadpisů.

1. Dým
2. Hyperprostor
3. Modrý blesk


Dým
Vyfoukněš oblak dýmu.

Hyperprostor
Byl jsi tu a teď jsi tam.

Modrý blesk
Artáááák bárak!




Potíž je, že těch seznamů je několik pro každý povolání. Pokud bych to chtěl dělat jako TOCy, musel bych asi vytvořit styly pro každý povolání, tj. třeba "válečnická schopnost", "hraničářská schopnost", což mi už přijde dost kostrbatý. Navíc TOC se v IDD neupdatuje automaticky, je potřeba do něj ručně najet a dát "update" z menu. A já bych to pak musel dělat asi na 15 místech.

Napadá někoho nějaký šikovný řešení?
20.8.2021 16:12 - sirien
York píše:
musel bych asi vytvořit styly pro každý povolání

ano.

"Šikovné řešení" jsem poměrně intenzivně hledal a nenašel, pokud ho najdeš Ty, určitě se poděl.
20.8.2021 17:03 - Aegnor
Actually ... pokud má člověk tu knihu jako knihu, a ne jako jeden velký dokument, tak může vytvořit ToC pouze pro aktuální dokument.
22.8.2021 22:32 - sirien
WOW! Zázraky se dějí, v InDesignu začala fungovat stylová kaskáda mezi Cell styles a Paragraph styles! (Kaskáda mezi Table styles a Cell styles je bohužel nejspíš nadále rozjebaná a nemám teď manu to testovat, ale i tohle je milý zlepšení... sice víc jak 5 let pozdě, ale lepší jak drátem do oka.)
26.8.2021 15:10 - York
Taková zajímavost - všiml jsem si, že Kindle dělá něco mezi zarovnáním do bloku a doleva. Pokud to jde tak, aby to vypadalo dobře (tj. aby tam nebyly moc velký mezery mezi slovama), zarovnává do bloku, ale má nejspíš tvrdej limit na velikost mezery, takže občas řádky nejdou až úplně ke kraji. Vypadá to celkem dobře.

Je to něco standardního? Umí to InDesign?
26.8.2021 15:38 - exi
York: O tom nevím, ale InD má jiný nástroje, jak si poradit s velkýma mezerama při zarovnání do bloku.
6.9.2021 01:06 - sirien
#$%^$*&%&^%& !!!!!!!!

Running headers - by character style.
Nested style - line style -> character style...
= broken (vloží se nastavené hard znaky r headeru, ale ne dynamický obsah)
se standardnim nested style to funguje (...jen neoptimálně a musim netriviálně hackovat konec stylu)

...sem idiot já a nastavuju nějak debilně nested line style, nebo sem narazil na další bug v InDesignu a line style neni running headerem rozeznaná jako character style?


aside: Exi: díky za TypoScript via PB - extrémně užitečná hračka.
6.9.2021 12:49 - exi
sirien: poděkování forwarduju Pilchowskimu :)
23.9.2021 08:50 - Pan Bača
Nezkoušeli jste někdo dostat češtinu do Affinity Publisheru? Myslím tím české slovníky, dělení slov apod.

Sice se mi to podařilo stáhnout a aktivovat, ale buď to nefunguje, nebo dělám něco blbě, protože mám celý text "červeně podtržený". A dělení slov taky nevypadá, že by běželo.
27.10.2021 13:52 - exi
Koukám na nový funkce v InD 2022. Na vrcholu seznamu přejmenování master pages na parent pages z důvodu diverzity a inkluze. O moc víc tam toho není.
27.10.2021 20:14 - ShadoWWW
To je moc. Jsem zvědavý, kdy v rámci inkluze přejmenují Master's degree na Parent's degree. :-)
27.10.2021 21:22 - sirien
Nic Ti nebrání si to manuálně dál pojmenovat jako "slavemaster" :)

Já to chápu, Adobe nestojí za to se téhle kraviny účastnit tak prostě ustoupí rovnou aby měli klid. Ostatně to slovo master tady ani moc nesedí, já sám pro sebe tomu vždycky říkal spíš template, ale s tou stromově-kaskádovou podstatou tam to parent asi technicky sedí i víc.
12.11.2021 21:27 - sirien
Ví někdo jestli se dá udělat running header tak aby místo prvního výskytu stylu na stránce bral první výskyt stylu následující po jiném stylu?

Příklad. Pořadí nadpisů na stránce:
H3: Fireball
H2: Snowflake magic
H3: Cure burns
H3: Fluffy snowfall


Co mi udělá rH2-rH3 v zápatí:
Snoflake magic-Fireball

Co chci aby mi udělalo rH2-rH3 v zápatí:
Snoflake magic-Cure burns

(Ano, samozřejmě vím, jak to hacknout a ne, není to moc práce, ale a) to pak trochu breakne automatizaci a b) to vadí mému technical-craft-purity OCD; correct ways only please.)


EDIT: ano, googlil sem... problém s googlenim pokročilejch věcí nad pokročilejma funkcema je ten, že vás zaplaví nekonečno odkazů "jak udělat pokročilou funkci pro úplný blby", ale o pokročilý věci s funkcí co chcete udělat nenajdete nic :/
12.11.2021 21:47 - ShadoWWW
Jedině tam použít jiný styl, který bude vypadat stejně, například odvozený styl H3a odvozený od H3 a odkazovat se na něj.
H3: Fireball
H2: Snowflake magic
H3a: Cure burns
H3: Fluffy snowfall

Running header se bohužel neumí odkazovat na jiný než první nebo poslední výskyt.
12.11.2021 21:49 - Aegnor
Asi nejlepší je vytvořit character style, který nic nemění, a nastavit running header na daný character style.
12.11.2021 21:53 - sirien
Aegnor, ShadoWWW: nechci znít zle, ale co bylo nejasného na "hacknout to umim taky" a "correct ways only"? Přišlo mi to jako docela jednoznačně řečené... :)

Potvrzující informace že running header je tupej a skutečně umí jen first a last je to co mě zajímalo, díky za info, nemusim se trápit tim že to bastlim manuálně :)
12.11.2021 21:59 - Aegnor
Tak, jasně, ty to umíš. Ale třeba si to přečte někdo jinej, kdo řeší stejnej problém, ale neví jak to hacknout. Mně osobně dost vytáčí když najdu příspěvek, kde někdo řeší stejnej problém jako já a jedinej další příspěvek je zase od něj ve stylu "nevermind, i found a way" a nic víc.
12.11.2021 22:04 - ShadoWWW
Aegnor: Líp bych to neřekl.
12.11.2021 22:37 - sirien
fair point. V tom případě ste ale zapoměli zmínit důležitej prvek architektury running headers a to že ve složitějšim dokumentu při navázání na nadpisy se running header neváže na styl nadpisu, ale na "prázdnej" styl písma, kterej se následně do nadpisu vloží přes nested style (standardně pomocí nastevní typu "through - 10 - words" nebo tak něco) (protože to umožní vázat running header na větší množství nadpisů když např. potřebujete mít věci jako "H3", "H3 span", "H3 intended", "H3 no contents" atp. a navíc to právě umožní running header hackovat skrze přidanej text frame s paragraph style s příslušnym nested style ale neviditelnym písmem)
25.11.2021 20:13 - sirien
Potřebuju A-Z řadící skript, který nerozjebe prokliky (cross-reference) při seřazení Table of contents (pro tvorbu indexů).

Ten skript který je v základu v nabídce má bohužel dvě zásadní chyby:
1) neumí řadit diakritiku (což je samo o sobě dost zlo)
2) totálně zničí prokliky - položky vedou na úplně jiné stránky než mají (osobní dojem je že to seřadí text, ale prokliky nechá na původních řádcích, což... ehm.)

Náhodou někdo něco nemáte?
7.12.2021 01:28 - sirien
...já sem takovej idiot.

Layout - Table of Contents - More options - Sort entries in alphabetical order.
7.12.2021 08:06 - ShadoWWW
Uf, tak to je mazec!
7.12.2021 09:23 - Aegnor
A to mě někdy napadlo "hele, nejde to nastavit, aby se to abecedně řadilo automaticky?"

Ale pak jsem to odmávnul s tím, že toho by si Sirien určitě všimnul ...
7.12.2021 11:54 - sirien
Já to hledal, ale napoprvé jsem to musel přehlídnout a pak mě to už nenapadlo hledat znovu. Zajímavý je, že snaha vygooglit postup mi nehodila žádný manuál který by to zmínil (a dalším lidem zjevně taky ne).
6.1.2022 15:16 - York
Jde nějak v Indd u bullet listů říct, kolik bulletů může bejt samostatně na další stránce?

V rámci jednoho dostavce to nastavit jde, ale každej bullet je samostatnej odstavec. Keep with next/previous lines to neřeší, protože pak se ten bullet list nedá vůbec rozdělit a vypadá to blbě.
12.1.2022 11:19 - Jerson
Potřebuju poradit s fonty pro Omegu. Na výběr fontů jsem levý a nemám pro to cit. Potřeboval bych patkový font pro Google docs s češtinou, který bude evokovat 30. léta (nebo nebude úplně mimo stylizaci) a ideálně bude mít dvě verze, jednu pro běžný text a druhou pro příklady.

Můžete mi dát nějaké návrhy, které bych vyzkoušel?
12.1.2022 12:52 - sirien
fonts.google.com. Filtry typů jsou nahoře nad výběrem.

Have fun ;)
12.1.2022 12:56 - Jerson
To není to, na co jsem se ptal.
12.1.2022 13:04 - strucky
Jerson píše:
To není to, na co jsem se ptal.

Třeba tenhle by neseděl?
V Google Docs vybrat jde... Akorát nemá víc verzí. :-/
12.1.2022 13:08 - sirien
Všechny google fonts jdou snadno vložit do google docs
12.1.2022 13:10 - strucky
Ano, člověk je tam ani nemusí vkládat, jsou přímo vybratelné. :-)
12.1.2022 13:20 - exi
Jerson: Naházím sem, co jsem tak rychle našel a co by pocitově mohlo odpovídat daný době, bez nějaký organizace. Některý možná nemusejí odpovídat tvým požadavkům (nicméně se můžou hodit jinde), ale to si protřídiš sám.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.
12.1.2022 13:32 - Jerson
Díky, omezený výběr je lepší než "vyber si, co chceš" :-)
12.1.2022 14:57 - ShadoWWW
Jerson píše:
Díky, omezený výběr je lepší než "vyber si, co chceš" :-)

Railroad! :-)
12.1.2022 15:01 - LokiB
Jerson:Co se ti nezdá na Courieru? Takový klasický "psací stroj"
13.1.2022 18:43 - crowen
Alebo tento, ak chces, aby nieco vyzeralo ako pisane na stroji
13.1.2022 21:46 - Jerson
Jakkoliv mám fonty psacího stroje rád, jsou pro mě účely hodně široké a tedy ne úplně hezké a praktické.
17.2.2022 16:29 - sirien
...dívám se správně, že InDesign neumí rotovat text buňky jinak než v násobcích 90°?

Jakože kur- - tohle uměj i debilní google docs!

EDIT: a způsob, jak to "vyřešit", je vložit do buňky anchored text frame a otočit celej ten frame? No to si někdo v Adobe fakt dělá prdel...
17.2.2022 17:03 - ShadoWWW
Jde to hned několika způsoby.

1. Označ si text frame (nebo jinou entitu, kam máš text chycený) a toč si s ním, jak chceš, pomocí tohoto nastavení:

2. Nebo když si najedeš myší k rohu textového pole, tak se ti jako kurzor zobrazí natočené šipy a stisknutím tl. myši můžeš natáčet, jak chceš.
3. Další možností je Text na cestě, kdy pomocí Pera si nakreslíš libovolný tvar (třeba i spirálu) a pak podél něj můžeš psát.
17.2.2022 17:45 - sirien
ShadoWWW: pls, Tvoje definice pro "jde to" je velmi benevolentní :D

Ano, taky sem přišel na to jak to udělat pomocí rotovaného vloženého text fieldu - ale jako sorry, co řešení, to totální WTF hack na něco, co by mělo bejt umožněný základnim nastavenim.
24.3.2022 01:20 - York
Konečně jsem se dokopal, abych zjistil, co je novýho v InDesignu 2022.

TLDW:
• You can now extract Fonts, Color Themes and vector Shapes from images within InDesign using Capture.
• User Interface Scaling (aspoň něco).
• Master Pages are now called Parent Pages (wow, na tohle jsme všichni čekali...)
• Import nastavení keybindů z Photoshopu nebo Ilustrátoru (proč to není jednotný?)
• Copy Editor (beta) - nejspíš dělá to samý co Story Editor.

Přijde mi, že platíme daň za přechod na subscription payment model. Protože proč by se namáhali udělat něco užitečnýho (třeba opravit selekci textu, která funguje jinak než ve všech ostatních programech a denodenně mě dohání k nepříčetnosti!), když jim všichni musej cálovat tak jako tak?
24.3.2022 10:21 - sirien
Selekce textu je divná, ale má nějakou logiku, IMO záměr. Na tu extrakci z obrázků která vypadá velmi užitečně se moc netěš, protože to je cloud service (nemusel by být, ale tlak na platby).

Co v tom videu není je to že v tichosti opravili kus totálně nefunkční kaskády stylů tabulek, konkrétně vztah cell style - paragraph style. (Klíčový table style - cell style je nicméně nadále zjebanej... Ale tak po těch letech aspoň něco.)

Obecně ve skutečnosti nejde o model - ty upgradey mi přijde že se zpomalovaly a zmenšovaly průběžně co pamatuju a víc a víc registruju i nadávání v profi sféře - A to až na hranu experimentování s alternativními programy v posledních letech (což je hodně co říct, protože technology lock je extrémně silnej v téhle oblasti - zákaznický řetězec, tvůrčí komunity, vlastní legacy dřívější tvorby, tech mastery... - takže nějaké věci některé lidi už zjevně zdeptaly fakt hodně .)
18.4.2022 15:57 - sirien
Pro tip: Pokud pracujete s interactive nebo nějakými jinými fun nastaveními a přijde vám, že vám velikost .indd souboru roste nechutnou rychlostí, tak to uložte do legacy CC4, zavřete, otevřete z CC4 a přeuložte zpátky do CC6. Dělá to zázraky.

(Zrovna teď mám 10MB soubor, po jedné rozkopírovávací operaci z něj je najednou úplně WTF bezdůvodně 20MB soubor. Přeuložim do CC4, v CC4 to má 0.8 MB. Otevřu z CC4 a přeuložim zpátky do CC6 - jsem zpátky na původních 10MB. Proč má i zkomprimovanější verze toho samého souboru 10x víc než jeho legacy CC4 verze se ptejte v Adobe, já nemám nejmenší tušení...)
18.4.2022 16:00 - York
sirien píše:
Proč má i zkomprimovanější verze toho samého souboru 10x víc než jeho legacy CC4 verze se ptejte v Adobe


.indd si ukládá obrázky (takže se rychlejš načítá), .idml ne. Legacy CC4 asi jede na idml.

edit: Jinak to samý, ale rychlejš, by mělo zařídit i "save as".
18.4.2022 19:07 - sirien
...až na ten drobný detail že můj soubor žádné obrázky neobsahuje...
18.4.2022 19:29 - York
Nemyslim tvoje obrázky, ale ty, který si InDesign vyrábí sám. Například náhledy stránek.
19.4.2022 11:36 - sirien
nudíte se?

Vymyslete si pro interactive PDF složitý tlačítkový schéma příliš rozsáhlý na to, abyste ho kdy mohli reálně uklikat manuálně, sežeňte si kamaráda co umí s JavaScriptem... a můžete strávit dlooooouuuuuhé a dlouhé hodiny přemýšlením nad tím, kde je ksakru chyba, proč to nefunguje nebo proč to pro všechny bohy začalo dělat něco, co absolutně nedává smysl.

Trailer: kromě tradičních "má to jít do n, ne do n-1", "hej, vymyslel sem to celý ještě úplně jinak" nebo "uups, sorry, funguje to, jen tam nesmim mít neverending loop..." se těšte na perly jako "WTF? V .indd zdrojáku je to nastavený správně a úplně stejně jako tenhle button co sem naklikával manuálně, proč ten nastavenej manuálně funguje a ten nastavenej scriptem ne?" nebo "proč se chování dokonale stejně nastavených buttonů náhle změní s jejich pozicí na stránce a půlka jich začne dělat něco, vlastně docela cool, jen úplně nežádoucího a navíc něco co pro PDF button ani nejde nastavit aby dělal?"
19.4.2022 13:52 - Aegnor
Jako ano, musím říct že některé bugy byly docela funky. "A pravej sloupec se rozhodl že ignoruje tyhlety tlačítka co má ovládat, a čím níž jsem, tím víc jich ignoruje" je mezi těma top.

Trochu mi ten Love-Hate vztah, kterej jsem si vybudoval, bude chybět. :D
22.4.2022 23:26 - sirien
York píše:
Jinak to samý, ale rychlejš, by mělo zařídit i "save as".

zkoušel jsem a... nope. Ano, má to efekt, ale výrazně menší.
3.11.2022 18:27 - York
Zkoušel jste nekdo InDesign 2023? Má smysl na něj přecházet?
3.11.2022 19:49 - ShadoWWW
Za mě zatím ne. Přecházím až ve chvíli, kdy je vydaná celá Master Collection, což zatím není. Vychází ale obvykle na přelomu listopadu a prosince, takže tam plánuju přejít. Aspoň zatím vychytají nejvýraznější bugy.

Jinak koukám... Ten autostyling by se mohl hodit. Kopírování textu mezi Ill a Ind bez ztráty formátování a efektů! Konečně! Podpora .webp, .jp2, .heif a .heic! Konečně! Ostatní novinky spíš nevyužiju.
4.11.2022 02:36 - York
Zkoušim ho a vypadá to, že konečně po letech opravili selektování textu! Zázraky se stále ještě dějou ;-)

Bohužel teda navigace přes bookmarky pořád dělá "fit page to window" a nedá se to změnit :\
4.11.2022 08:56 - ShadoWWW
Je pravda, že v InDesignu se to nedá nastavit natvrdo. Implicitně si to řídí prohlížeč. Když mám dokument otevřený v Adobe Readeru DC, který je nastavený na Fit One Full Page, tak při kliknutí na cross-referenci se ukáže celá stránka, na kterou se odkaz odkazuje. Když mám nastavený AR DC na Fit to Width Scrolling, tak po kliknutí na cross-referenci se ukáže výřez, kde odkazovaný text je na horní straně výřezu, Fit to Width Scrolling zůstane zachovaný. Takhle by to podle mě mělo být. Ať si to řídí uživatel.

Kdybys to chtěl dělat natvrdo, tak prý nejlepší cesta je přes InCopy, který slouží jako mezivrstva mezi InDesign a Acrobat a má pokročilé možnosti Cross-Referencí. Ale podle mě je to lepší tak, jak to dělá InDesign, tedy ať si to řídí sám čtenář svým aktuálně nastaveným zoomem.
4.11.2022 13:10 - York
Mně teď nejde o to, co to bude dělat v pdfku, ale co to dělá přímo v InDesignu. Používám bookmarky vygenerovaný v rámci TOC na navigaci v dokumentu uvnitř indesignu - jenže pokaždý, když kliknu na bookmark, mi InDesign odzoomuje.

Přímo v pdfku se to pak snad dá změnit v Acrobatu, ale to mi nepomůže.
6.11.2022 10:17 - strucky
Nevím, kde se zeptat, ale tohle mi přišlo asi jako nejlepší téma. :)

Říká se nějak tomu jevu (tohle mě hodně zajímá, abych věděl, jak o tom referovat při dalším googlení případně), kdy při tisku brožury každá další stránka blíž ke středu vám vylezá dál směrem ven od vazby? A tudíž při seříznutí "vpravo" hrozí, že si u stran blíž prostředku seříznete i obsah/grafiku/text/whatever, který můžou mít na straně toho okraje? (jako se to třeba lehounce stalo u printu Díry v dubu k OSE)
Dá se tomu při takovém tom běžném domácím (aka neprofi) tisku brožury nějak automatizovaně and/or jednoduše zamezit?
Předpokládám, že na to musí být nějaká technika, než jenom počítat s tím při tvorbě pdf?

Je dost možné, že je to už trochu víc profi téma, na nějaké jednoduché zodpovězení, tak pokud by aspoň někdo věděl, jak se tomu jevu nějak oficiálně říká... :-) Díky

Edit: Ok, creep. Díky, Iwasovi za odpověď přes Discord. :-)
23.11.2022 02:23 - York
Stává se vám, že v InDesignu po čase přestane bejt text hladkej? Pokud jo, máte na to nějakej lepší workaround, než vypnout a zapnout InDesign?

edit: Aha, tak nejspíš pomáhá zapnout "Overprint Preview".
14.12.2022 13:27 - Pan Bača
Nevíte někdo čirou náhodou, jak v Affinity Publisheru přidat křížový odkaz na stránku? Klasiku jako ve wordu nebo v INDD (odkaz na odstavec se zobrazením čísla strany) zatím nějak marně hledám.
14.12.2022 15:31 - exi
Pan Bača: Jelikož vidím na fórech, že se na to lidi ptají už tři roky, tak se obávám, že asi nepochodíš.
14.12.2022 17:05 - Pan Bača
Exi: tak to jsi mě opravdu nepotěšil. Sice jsem něco našel, ale řešení je dost krkolomné.
15.12.2022 13:56 - Pan Bača
hmm.. tak jsem taky hledal a výsledek je přesně ten, co popsal exi. Ani ve verzi 2 ještě křížové odkazy nejsou! Nechápu.
Místo toho se dá použít vkládání a přikotvování textových panelů a pak odkazů na další stranu. Což pro dva tři odkazy na dvaceti stranách není problém, ale když si vzpomenu, kolik jsem sirienovi cpal odkazů do JaD, ubil by mě s takovým pracovním prostředím tou tehdy ještě virtuální knihou.
2.2.2023 00:16 - sirien
https://dnd.wizards.com/resources/systems-reference-document
Wizardí web s FAQ k licencím píše:
Why do the bookmarks not have spaces in them? The SRD is built in Microsoft Word and converted to a PDF. The bookmarks are created in Word and translated into the PDF (which means we don't have to manually add all the bookmarks into the PDF every time). Word's bookmark function doesn't allow spaces, so the bookmarks in the PDF don't have spaces.

h-hh-hhh... LOL.
2.2.2023 00:55 - LokiB
Dobrý ... ale nepřekvapilo :D
2.2.2023 18:55 - ShadoWWW
Sazeč WotC: „Když pomyslím, jaký já jsem sazeč, tak mám strach jít k zubaři.“
12.3.2023 18:14 - exi
Když už se tu poslední dobou řeší ChatBot a BingAI, rád bych upozornil neprogramátory (jako jsem já), že se v nich dají generovat jednoduché scripty do Indesignu.

V rámci prvního testu jsem si nechal napsat script, který v označeném textu nastaví nulové odsazení prvního odstavce následujícího po nadpisu, a voilá - funguje.
12.3.2023 18:27 - sirien
S tím velmi opatrně.

Co jsem zaregistroval tak ano, ale AI občas napíše kód který nefunguje nebo dělá něco trochu (ale kriticky) jiného, než má - programátor to snadno dohledá a opraví, ale laik ne.

Skutečný problém věci není že by to nefungovalo, ale riziko spojené se skripty obecně. Bohužel mám vlastní zkušenost že blbý (nebo jen zastaralý) skript může nenapravitelně zničit celý .indd soubor nebo v něm udělat nějakou nezvratnou chybu (=víte co je blbě, zkusíte to opravit - InD spadne. No way around it.) Fakt blbý je, že poškození občas není přímo viditelné (já jsem takhle na jedno přišel až X iterací dokumentu zpátky kdy už nebylo reálně možné revertovat poslední nepoškozenou verzi, takže sem skončil s dokumentem co má prostě legacy chybu :/ )

Neříkám, že AI generované skripty nemůžou být fajn zjednodušení - jen říkám zálohujte, kontrolujte :)
18.4.2023 15:45 - York
Jakou velikostí fontu jsou vysázený JaDčka?
18.4.2023 15:47 - Pan Bača
11
18.4.2023 15:55 - York
A používá se tam i nějakej menší řez, třeba na poznámky, příklady a tak, nebo je nejmenší ta jedenáctka?
18.4.2023 16:16 - Pan Bača
co jsem na první dobrou proletěl, tak tabulky mají výšku 10, jinak mě asi doplní sirien
18.4.2023 16:20 - York
Díky.
18.4.2023 16:22 - sirien
Body tabulek jsou desítkou. Ber ale v úvahu že tam jsou použité tři různé fonty, takže neni jedenáctka jako jedenáctka. Zároveň ta jedenáctka není nutně optimální, byla zvolená jako kompromis s ohledem na a) užití v mizernejch světelnejch podmínkách (atmosferický hraní, svíčky...) a b) (zejména) elektronické zobrazení. Ideál pro tištěnou knihu byl nejspíš o půl bodu až bod menší.
18.4.2023 20:15 - York
Ještě teda když už jsem v tom tahání inhouse infa, jak je nastavenej bleed a jak řešíte export do online pdfka? Máte na to alternative layout? Při exportu do Interactive PDF nějak nevidim možnost říct, jestli to chci s bleedem nebo bez něj.
18.4.2023 20:29 - sirien
A proč probohy exportuješ do interactive? Interactive je na formuláře, u RPG dobrý tak na charsheety (teda... it's a trap!, ale to je hodně long story), rozhodně ne na e-booky.

e-verzi exportuju do normálního print PDFka. Jen mám rozdílnej export setting pro tiskový PDF do tiskárny (s bleedama a dalšíma kravinama) a pro standardní PDF pro e-verzi (bez kravin). S alternate layoutem se fakt nepatlám - jediný co tak mám dvě různý verze sidebarů (separátní vrstvy, viz JaD PDF).
18.4.2023 20:44 - York
A ten bleed je jak širokej?


sirien píše:
A proč probohy exportuješ do interactive?


I don't know, asi to znělo tak nějak víc onlajnovitě než print pdf ;-)


sirien píše:
jediný co tak mám dvě různý verze sidebarů (separátní vrstvy)


Jo, to je asi taky možnost. Na druhou stranu musíš pak přepínat vrstvy při každym exportu. Já to dělám pokaždý, když exportuju verzi bez obrázků (kde je pointa v tom, aby to pdfko bylo menší, takže nestačí vypnout vrstvy až v pdfku), a je to docela opruz. Alternative layout by byl možná jednodušší, ale ještě jsem ho nezkoušel.
18.4.2023 21:32 - sirien
To jako že to kvůli tobě fakt musim otevírat? Dobře no.
Standard sou 3mm, JaD sou z nátlaku tiskárny (už-nevim-proč) tažený až na 5mm.

Ohledně přepínání vrstev - jakože jain. Zaprvé tiskový PDF do tiskárny sem posílal asi právě dvakrát (možná pětkrát i se všema reklamacema okolo), takže to mám beztak zapnutý na online verzi tý vrstvy a zadruhý vrstvy se stejně vyexportujou všechny tak jako tak (jak můžeš vidět v tom PDFku... teda, ono by šly separátně odstranit, ale je to voser kterej mi nestálo za to řešit), tak to přinejhoršim přepneš a přeuložíš po vyexportování.

EDIT: ono se s tím, pak dají dělat i ještě větší srandy, třeba ve FateSW sem udělal vrstvy takovym způsobem že můžeš vypnout barvy a dostaneš full-BW verzi, včetně konvertovanejch obrázků a přestylizovanejch rámečků.
18.4.2023 21:42 - York
Díky.

Ještě k tomu interaktivnímu pdfku - nebylo to náhodou kvůli funkčnosti prokliků? Nebo ty v tiskovym pdfku fungujou taky?
18.4.2023 21:48 - sirien
nah, linky fungujou v tiskovym úplně na pohodu, stejně tak contents, bookmarks atd.

Interactive umožňuje aktivně interagující prvky - textová pole na vyplňování, rolovátkový výběry, check-boxy, tlačítka, mizející elementy a další podobný srandy. Jak píšu, char-sheet stuff (...it's a trap! Don't do it!)
18.4.2023 22:25 - Aegnor
sirien píše:
Jak píšu, char-sheet stuff (...it's a trap! Don't do it!)

Ale houby, na příčetné věci to je docela v cajku, na Sirienovy megalomanské plány to Adobe nemá moc dobře pošéfený. Pokud budeš chtít komplikovanější věci (mizející elementy a tak), tak doporučuju si nastudovat AdobeScript, trochu proniknout do toho flowu a počítat, že část musíš udělat v InD a část v Acrobatu.
23.4.2023 21:48 - silik
Jak, případně kde se dají udělat ta vyplňovací políčka, co jsou v místním DnD5e deníku?
Hrozně by se nám hodil podobný pro JaD, tak to chci zkusit, jestli to není moc těžké…
24.4.2023 00:26 - sirien
Adobe InDesign / Adobe Acrobat. Ale nemusíš se namáhat, my už teda když si o to řikáš doděláme ten ofiko, beztak je už půl roku skoro hotovej.
1.5.2023 01:06 - York
Přepnul jsem z jednoho sloupce na dva a v některejch stories to vytvořilo overset text (tj. neviditelnej), přestože mám zapnutý auto flow - přidá to příslušnej počet stránek, ale text je pořád overset.

Stalo se vám to někdy? Jak jste to vyřešili?
1.5.2023 01:57 - sirien
Ne tohle konkrétně ne. Ale:

Overset problém je z mojí zkušenosti většinou vázanej na num-entery popř. jiný hard-breaks. Občas můžou dělat problém prvky negující sloupce - "span columns" u paragraph settings popř anchored objects.

Checkni, jestli vůbec ten overset něco obsahuje (jakože jestli ti fakt nějakej text zmizel v tom oversetu, nebo jestli je ten overset jen nějakej divnej technickej artefakt změny)

Obvyklá overset text řešení:
- press "delete". Opakuj dle potřeby.
- vyhoď si overset do novýho textfieldu bokem (klikneš na plus na konci story, klikneš někam bokem). Následně novej text-filed roztáhni co to de - často tim odhalíš zdroj problému.
- Di na konec zobrazené story kurzorem. ctrl+shift+end - ctrl+x. Vyhoď si to bokem a podívej se co tam je (pokud vůbec něco). Lze pak vkopírovat zpátky - popř. manuálně vložit za původní story na nové stránky a následně starou story propojit s tou novou do jedné

Netušim ale, jestli ti tohle nějak pomůže, protože s timhle sem se ještě moc nesetkal. Možná někde aspoň soukromě nasdílej zdroják ať se na to dá podívat? (Neslibuju že budu mít čas, ale často to je snazší bug-fixing než z přehazovaný slovního popisu a InD lidí tu je okolo víc, tak třeba bude mít zrovna chvíli i někdo jinej.)
1.5.2023 02:05 - York
Text tam fakt je, ve story editoru je vidět. Navíc jsem jenom zapnul v text framu dva sloupce - když to přepnu zpátky na jeden, tak se zase ukáže.

Je to ale fakt divný, dělám s tím různý experimenty a když tam například místo toho oversetnutýho textu zkopíruju text z jinýho story, kterej se zobrazuje správně, tak v tomhle story je taky oversetnutej. A když z toho oversetnutýho textu smažu všechno kromě první řádky, tak to nechá původní tři stránky a je pořád oversetnutej.

Zkusím to přehodit do nově založenýho dokumentu, snad to pomůže.
1.5.2023 02:12 - York
Tak v novym dokumentu to zdá se funguje. To mám teda radost, každou kapitolu a každou potvoru v bestiáři mám v samostatný story...

Ale tak aspoň že to má řešení.
1.5.2023 03:40 - York
Aha, tak ne. Zřejmě za to mohly moc dlouhý slova v nadpisech, který se nevešly do sloupce.
24.5.2023 14:26 - York
Jakmile v InDesignu zapnu v document setupu "facing pages", přestane mi fungovat auto-flow (tj. automatický přidávání stránek s tím, jak píšu). Tušíte někdo, jak to fixnout?
24.5.2023 14:28 - sirien
Máš správně nastavené mastery a story-thready v nich?
24.5.2023 14:58 - York
Asi jo, když to bez zapnutýho facing pages funguje.
24.5.2023 15:44 - sirien
show me
24.5.2023 16:14 - sirien
as expected
Set D master to 2 pages, connect text threads ;)
24.5.2023 16:42 - York
U všech ďáblů, to InDesign neumí automaticky?

Každopádně díky ;-)
24.5.2023 20:39 - ShadoWWW
Dělá to, co mu řekneš. :)
24.5.2023 20:50 - sirien
Popravdě, musim říct že já bych asi ani nechtěl aby mi InDesign automaticky šahal do nastavení masterů a storythreadů.
24.5.2023 21:17 - ShadoWWW
To je, jako si koupit velkou manuální zrcadlovku se sadou drahých objektivů (Adobe InDesign) a brblat, že mobil při focení nastavuje všechno automaticky (MS Word).
25.5.2023 00:03 - York
sirien píše:
Popravdě, musim říct že já bych asi ani nechtěl aby mi InDesign automaticky šahal do nastavení masterů a storythreadů.


Když zthreadovaný stránky přepneš na dvoustránky? To není žádný šahání do něčeho, to je zachování existujícího nastavení uživatelem. Naopak to, že přestane fungovat auto-flow bez jedinýho vysvětlení, je docela na pěst. Ani se mi nepodařilo vygoolit, v čem je problém.

Vůbec poslední dobou narážím na spoustu "tohle nejde", "tohle uživatelé hlásili před 12 lety a pořád to není opravený" a podobně. A Indesign mi padá nejmíň jednou za den, často když vůbec nic nedělám (asi už se cítí unavenej, tak prostě žuchne). Hodně tvrdě zneužívaj absence konkurence.
25.5.2023 01:12 - sirien
York: bojim se, že nevidíš přes krabici svýho jednoho use-case. Chceš, aby InD provedl hned několik manipulací s Masterem, který ale v jiných případech než je ten tvůj můžou být velmi nežádoucí. Aby to nebylo dost, tak některé ty manipulace by u složitějších Masterů mohly být skoro neautomatizovatelné (překlápění nápisů...), zatímco jiné (auto-rozšíření Masteru...) nemají reverzní řešení při vypnutí facingu, takže by se InD musel začít chovat asymetricky, což vždycky sucks.

Máš pravdu, že Adobe hřeší na to, že InD nemá seriózní alternativu, ale v tomhle jednom případě si myslim mimo.

Btw. nestabilita InD je známá - obecně platí, že InD hodně nesvědčí hibernace na pozadí, takže pokud ho chceš "odložit" a chvíli dělat něco jinýho, tak se ho vyplatí spíš vypnout. (Což chápu na pomalejšim compu kde startuje 5 minut se člověku nemusí moc chtít.)
25.5.2023 01:19 - York
sirien píše:
Aby to nebylo dost, tak některé ty manipulace by u složitějších Masterů mohly být skoro neautomatizovatelné (překlápění nápisů...)


Co tím myslíš?

Nic neautomatizovatelnýho na tom není. Máš master pro jednotlivou stránku, ten má na sobě primary text frame, ten se automaticky threaduje na další stránku. Tohle si nastavil uživatel, bez toho by mu autoflow nefungovalo. Zapnutím "facing pages" se změní jen to, že se tyhle dva už existující mastery daj vedle sebe ... a InDesign najednou zruší threading, kterej tam už byl. Proč?


sirien píše:
zatímco jiné (auto-rozšíření Masteru...) nemají reverzní řešení při vypnutí facingu


Nevím, co myslíš auto-rozšířením masteru, ale že to reverzně nutně jít nemusí je asi pravda. I když vlastně není, threading je spojovej seznam (nemůže se větvit), někde končí na levý stránce a pokračuje na pravou stránku. Po přepnutí to bude úplně stejně, jen ty stránky budou nad sebou. Je to úplně triviální operace a funguje oběma směry.

edit: A i kdyby to opravdu nešlo, tak přece aspoň vyhodím uživateli hlášku, že to, co měl zthreadovaný, mu po přepnutí nebude fungovat, a jak to má opravit. Tohle je bohužel důsledek toho, že programátoři nepoužívaj to, co sami píšou, v práci na to narážím dnes a denně.

edit3: Představ si to jako A4ky svázaný provázkem. Operace je "mám je za sebou a překládám je tak, aby byly vždycky dvě vedle sebe" a zpětná je "mám je vedle sebe a přeskládám je tak, aby byly nad sebou." S obsahem ani s provázkama se přitom nic neděje*. (Jo, edit3 je před editem2, deal with it :-)).

* Teda děje, InDesign je přetrhá (a neřekne ti o tom).

edit2: Předpokládám, že chápete, že po několika tejdnech intenzivního zápasení s InDesignem jsem poněkud nabručenej a potřebuju si ulevit :-) (A navíc mám zrovna i pravdu :p)
25.5.2023 01:46 - sirien
No moment, tvůj původní a hlášenej problém byl "přestane mi fungovat autoflow", o nějakym zpřetrhání threadů tu doteď nepadlo ani slovo :)

...a pro tvojí informaci, žádné zpřetrhané thready si tam neměl, teď na ten file koukám v původnim stavu a zthreadované to máš normálně. A dokonce při vložení více stránek se tyto vloží korektně zthreadované. Problém zjevně je, že máš 1-page mastery v 2-page spread dokumentu.
25.5.2023 01:56 - York
sirien píše:
Problém zjevně je, že máš 1-page mastery v 2-page spread dokumentu.


No však. Ale efekt toho zjevně je, že přestane fungovat zthreadování levý a pravý stránky. Jediný, k čemu threadování slouží, je právě auto-flow. Tj. když nefunguje auto-flow, znamená to, že nefunguje zthreadování.
25.5.2023 02:08 - sirien
York píše:
Jediný, k čemu threadování slouží, je právě auto-flow

Much to learn you yet have my young padawan. ;)
25.5.2023 02:22 - York
OK, to už mluvim z hladu, text samozřejmě může threadovat i bez přidávání stránek. Hmm, což vlastně dělá, takže asi fakt kecám. Každopádně je to piece of broken you-know-what! :)
15.7.2023 16:54 - York
Siriene, kdysi jsi sem dával šikovnej tip, že se dá TOC použít na automatický generování klikatelnejch seznamů uvnitř textu. Jak řešíš to, že TOC si vždycky udělá vlastní text frame, děláš z něj inline object?
15.7.2023 18:47 - sirien
Nikdy sem to řešit nepotřeboval. Pokud se nepletu jde o normální text field který můžeš včlenit do existujícího threadu, čímž by se ToC měla začlenit do textu?
15.7.2023 19:03 - York
sirien píše:
Pokud se nepletu jde o normální text field který můžeš včlenit do existujícího threadu


Právě, že ne. Má fixní pozici, text v threadu ho obtejká.
19.8.2023 09:53 - Archimedesfort1
Měl bych dva dotazy.
Pracuji aktuálně na kulturách ras + postavách a herních materiálech reflektujících tyto kultury (systém Svitky Hrdinů). Pro mé účely se mi zalíbily boční poznámky, které jsem viděl u Fate Accelerated.
A nyní ty dotazy:
1. Jaký je ideální rozměr stránky, aby byl text obecně příjemně čitelný za předpokladu, že tam chci mít ty boční poznámky?
2. Neví někdo, jestli ty boční poznámky jdou udělat dobře ve Wordu (kromě textového pole)?
19.8.2023 10:28 - York
Ad 1: Pokud se nepletu, Fate Accelerated je sázený na B5tku. Na menší stránku se ti to asi nevleze bez toho, aby to vypadalo jako dva sloupce.

Ad 2: Nic lepšího než textový pole na tohle asi nevymyslíš. V InDesignu se to řeší v zásadě stejně.

BTW Nord Svitky sází v Affinity publisheru, kterej má lifetime licenci (tj. stačí zaplatit jednou). Když ho poprosíš, určitě ti pošle šablonu. Ušetří ti to spoustu práce a bude to vypadat pěkně.
19.8.2023 10:42 - Archimedesfort1
Díky, Yorku. Zkusím to předělat na B5. Teď to mám na A4 a dvou sloupcích textu.

No nic, tak budu vkládat textová pole.

Na Affinity Publisher jsem koukal, ale ta cena je docela vysoká. Ale co, až přijde výplata, tak do toho asi půjdu.
19.8.2023 11:56 - sirien
Archimedesfort1 píše:
Zkusím to předělat na B5

Bohové ne!
B5 je zajímavej pro profi vydavatele, ale myslí na lidi co to budou tisknout normálně doma. I ten překlad Fate sem zpětně litoval že sem nekonvertoval na A (I když ono by to asi rozumně nešlo - letter jde konvertovat na A4, ale ty si jsou velikostí o hodně bližší)

Na A5 to jde taky. Popř to můžeš hodit se sazbou na šířku. Nebo jít do A4 tortoise proč ne.


InDesign co jsem koukal docela dost zlevnil na příčetný prachy. Affinity podle všeho co sem slyšel je nedotaženej jak sviň, neumí prej ani vrstvy což je u sazby totální fail a WTF že za to chtějí ještě cokoliv platit.
19.8.2023 16:01 - Archimedesfort1
sirien píše:
Bohové ne!

Takže u A5 na výšku by také mělo být možné přidat boční poznámky?

Na InDesign kouknu. Jde koupit samostatně?
19.8.2023 16:30 - sirien
Co sem se díval asi před čtvrt rokem tak myslím jo.

Do A5 by to jít mělo, když si rozumně nastavíš layout.
19.8.2023 21:23 - York
Archimedesfort1 píše:
Takže u A5 na výšku by také mělo být možné přidat boční poznámky?


Dokud to bude jen pdfko, tak je to popravdě jedno, protože si to čtenář může zazoomovat podle sebe. Velikost stránky hraje roli jen při tisku. A A5tku si asi nikdo tisknout nebude, leda by dal dvě vedle sebe na A4ku.
19.8.2023 21:35 - ShadoWWW
InDesign je dobrý kupovat (samozřejmě online) na podzim na Black Friday. To mívá Adobe fakt pořádný slevy. A taky počítat s tím, že je to jen roční předplatné, takže při koupi na BF ti to zase vyjde na BF. :)

Jinak za mě ID dává největší smysl kupovat společně s Photoshopem a Illustratorem, případně i s Acrobatem. Ten balík jako celek pak dává smysl, že v uživatelském prostředí se pak jednoduše přepínáš, když chceš upravovat grafiku a sázet v InDesignu, případně na post-produkci nebo vytípávání obrázků apod. z originálního PDF se vyplatí mít i Acrobat.
20.8.2023 07:03 - Archimedesfort1
York píše:
A A5tku si asi nikdo tisknout nebude, leda by dal dvě vedle sebe na A4ku.
Se dvěma A5 vedle sebe na A4 jsem počítal.

ShadoWWW píše:
InDesign je dobrý kupovat (samozřejmě online) na podzim na Black Friday. To mívá Adobe fakt pořádný slevy.
Děkuji za tip.
28.8.2023 20:18 - Archimedesfort1
Měl bych prosbu na zdejší zkušené sazeče. Přemýšlím nad layoutem a nevím, zda byly ty boční poznámky (viz výše) dobrý nápad. Vytváří mi tam pak na straně dost bílého místa a nejsem si jistý, zda, popř. do jaké míry, to vadí. Přemýšlel jsem ještě o jejich proložení skicami.

Za kritiku budu rád. Maximálně se na to vykašlu včas.

28.8.2023 21:22 - sirien
Zaprvé ty fonty se ti dost zle tlučou. Buď použij něco ze stejný family nebo šáhni po nějakym komplementárnim sans serif pro ty boční odkazy. A nebude na škodu zvýšit odstup těch odkazů od těla textu.

S touhle hustotou odkazů to nevypadá až tak dobře vzhledem k velikosti stránky - ale neměl by to bejt problém vcelku jednoduše kompenzovat nějakou základní grafikou, nejspíš by stačily i nějaký sidebary vytvořený pen toolem v podobě nějakejch proplétajících se vlnek, dost možná měnící šířky, nebo cokoliv podobnýho - můžeš to vložit do backgroundu v rámci masteru a pro text fieldy poznámek pak nastavit white bcg abys to přebil pro snadnou čitelnost (doporučuju nejspíš pro celej text field, nejen pro písmo - to ti může fungovat taky, ale asi by to bylo větší patlání nastavit aby to vypadalo dobře)
29.10.2023 12:25 - Archimedesfort1
Zdravím,
neví někdo, jak v InDesignu udělat textový rámeček tak, aby ho jiný text na stránce obtékal? Nějak na to nemohu přijít.
29.10.2023 12:49 - sirien
klikneš na samotnej textovej rámeček kterej má být obtékanej (na něj, NE do něj), klikneš na Text Wrap menu (popř. si ho otevřeš ve Window - Text wrap) a nastavíš si požadované obtékání. Rámeček který má obtékat nesmí mít nastavené Ignore text wrap (defaultně vypnuté, leda by sis to v Options rámečku nastavil sám a pak na to zapomněl a pak se hrozně divil že se ti to neobtéká - což zní stupidně, ale je to přesně ten typ "chyby" nad jejímž řešení člověk spálí úplně nejvíc času)
29.10.2023 14:14 - Archimedesfort1
Díky moc, už se mi to povedlo.
25.11.2023 15:14 - York
Pokud někdo uvažujete o pořízení InDesignu, do pondělka je aktivní Black Friday sleva. Bohužel je to jen na celej balík creative cloud aplikací a dá se to koupit jen na celej rok. Se slevou to vyjde na 10.900 kč na rok.


Zkoumal jsem taky, jak to je s možností používat Adobí generating AI. V zásadě vám stačí platit si za webovou aplikaci Adobe Firefly, stojí to 140 Kč za měsíc a umí to skoro to samý co verze integrovaná do Photoshopu - jediný, co jsem zatím nepotvrdil, je generative Expand, tj. když chcete zvětšit obrázek nad původní rozměry a dogenerovat to, co chybí (ale možná to půjde taky).

Má to ale jeden zásadní háček: Od příštího roku Adobe zavede generating credits - každý kliknutí na tlačítko "generate" jeden sežere. Kolik jich budete mít záleží na tom, jaký předplatný platíte.

• K Firefly (což je aplikace čistě jen na generování) jich dostanete jen 100 na měsíc.
• K samostatnýmu Photoshopu je jich 500 na měsíc. Na ten ale není sleva, vyjde to na 8000 Kč za rok.
• Ke kompletnímu balíku (tomu se slevou za 10.900 kč za rok) jich dostanete 1000 na měsíc.
27.11.2023 17:15 - York
Pokud někoho zajímá, co je novýho v InDesignu 2024, tak přibyla možnost skrýt spread, takže se pak neexportuje do pdfka. Zbytek nestojí za řeč. So exciting!
30.12.2023 12:57 - Archimedesfort1
Našel by se tu někdo, kdo by byl ochoten mi zkontrolovat a vysázet překlad jednoho one page rpg Bardi a Balady?
30.12.2023 19:19 - sirien
A hodíš sem překlad jako článek? :)
30.12.2023 20:56 - Archimedesfort1
Až zjistím jak, tak klidně.
31.12.2023 01:20 - smrq
Takže ti to vysází sirien?
31.12.2023 02:33 - sirien
jj, není problém
31.12.2023 08:12 - Archimedesfort1
sirien píše:
jj, není problém

A co vše ode mě budeš potřebovat? Originální pdf a GDocs dokument s překladem?
31.12.2023 16:53 - sirien
Ano.
Normálně bych řekl že ideálně nastylovanej překlad, ale popravdě u jednostránkovky to je vlastně dost jedno.
31.12.2023 17:58 - Archimedesfort1
Mohu ho zítra vytvořit, jestli ti to dost ulehčí práci.
31.12.2023 18:06 - Archimedesfort1
31.12.2023 18:43 - sirien
...barvy vzal čert, ty ti klidně vyházim všechny v print a editovatelný verzi. Sou tam nějaký jiný technický vopruzy co zaberou o něco víc času než sem myslel, ale nic tragickýho - někdy během tejdne, přinejhoršim příští víkend se k tomu dostanu.

Se stylovánim se nenamáhej, na jednostránkovce mi to práci nijak nušetří.
31.12.2023 20:06 - Archimedesfort1
OK. Moc děkuji.
16.1.2024 18:58 - Lethrendis
Ahoj vespolek,

byl by někdo ochoten vysázet jednu PbtA hru?

Je to 260 a 235 stránek střídmé a jednoduché severské grafiky, různé kartičky a souhrny tahů používané jako ilustrace už mám komplet vysázené.
16.1.2024 19:17 - sirien
Jestli to je to cos mi posílal z kraje podzimu a co sem zazdil (což to be fair sem varoval, že se může stát), tak se to ve skutečnosti v mém ToDo posunulo vejš a začal sem počítat s tím že bych se k tomu do konce Q1 moh zvládnout dostat :)
16.1.2024 19:24 - Lethrendis
Jo, je to ono, jen jsem k tomu dopřeložil i rozšíření :) Tak jestli o to máš furt zájem, tak nemusím nikoho hledat.
27.1.2024 19:15 - Archimedesfort1
Mám menší problém s InDesignem, po nahrání obrázku a jeho vložení na místo se rozostří a nemohu přijít na to, jak ho tam nahrát ostře. Nebo jestli to je tím, že jsem ho po nahrání ještě ve Photoshopu odstraňoval pozadí? Nenapadá někoho, v čem by mohla být chyba?
27.1.2024 19:36 - sirien
ctrl+alt+h
(view / display performance / high quality display)
27.1.2024 19:41 - Archimedesfort1
Díky moc! Mám se ještě co učit.
27.1.2024 21:30 - smrq
Ta rozostřená kvalita je ale jen v náhledu a má ti šetřit paměť. V exportu by to mělo být ok.
27.1.2024 21:40 - Archimedesfort1
Aha, díky za ujasnění.
19.2.2024 11:10 - LokiB
dotaz na ty, kteří mají FontCreator od High-Logic ... není Home verze až moc osekaná?
Teda nechci přímo vytvářet celé vlastní fotny, ale typicky jen doplňovat češtinu ke stávajícím fontům, které je nemají.

Co mi přišlo, že by mohlo i na tyto drobné úpravy chybět je: Copy glyph outlines as vector data to the clipboard.
Ale třeba ne ...
19.2.2024 14:22 - exi
Jako stoprocentně ti to neřeknu, ale to je spíš kdybys ten vektor chtěl pastovat třeba do ilustrátoru ne? Nedokážu si představit, že by takový základ v Home verzi nebyl. K čemu by to pak bylo?
19.2.2024 14:26 - LokiB
no právě nevím, jak silné omezení to je ... přenášení glyph outlines přes schránku jsem (aspoň myslím) používal třeba při kopírování háčků z jednoho písmene na druhé
19.2.2024 14:27 - exi
Je to tak. Vztahuje se to pouze na "mezisotfwarove" kopirovani

19.2.2024 14:56 - LokiB
Ok, dík, tuhle definici jsem tam ve srovnání četl v poznámce, ale jistý jsem si nebyl :)
29.2.2024 10:55 - Pan Bača
Jen info pro uživatele Affinity Publisheru: verze 2.4 už má KONEČNĚ zavedené globální vrstvy, takže problém s vypínám pozadí, obrázků apod. je vyřešen. Že to ale trvalo.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.53450012207031 secREMOTE_IP: 44.222.149.13