Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
11.1.2020 21:06 - ShadoWWW
Já používám ten stejný GREP od začátku, ale zjistil jsem, že lepší je malé s místo velkého S.

(<[szkvaiouszkvaiou])[ ]
$1~s
15.1.2020 09:40 - exi
Hrál jsem si v InD s nastavením zarovnání odstavců a povedlo se mi dosáhnout lepších výsledku při zarovnání do bloku.
V prvním odstavci je nové nastavení. Je vidět, že distrubuce písmen je lepší, netvoří se tolik "řeky" v odstavci a vypadá to přirozeněji. Druhý odstavec je původní nastavení.


Nastavení je tady, můžete si to upravit podle sebe.
15.1.2020 09:45 - ShadoWWW
Pěkné.
15.1.2020 10:36 - pilchowski
exi píše:
pilchowski Dělená slova tam jsou a nastavení dělení je stejný.
Ok, nice.

(nějak jsem to tu celé dodrbal, sory za schizofrenii)
15.1.2020 14:52 - exi
Ještě jeden hint. Když půjdete do Preferencí a zaškrnete zobrazování příliš roztažených nebo zúžených řádků (H&J Violations), tak vám je InD označí různými odstíny žlutý barvy. Pak jen stačí hýbat s nastavením Justification, dokud ty žlutý pruhy z větší části nezmizí (všechny neodstraníte asi nikdy).
Z pochopitelných důvodů to nedoporučuju dělat v už hotový sazbě, jinak ji vám to celý rozjebe :)
20.1.2020 08:19 - Aegnor
Netuší někdo, jestli jde v InDesignu definovat gradient vzhledem ke hřbetu (místo levé/pravé)?

Tzn. místo "Vlevo máme barvu X a vpravo barvu Y" chci mít "u hřbetu mám barvu X a od hřbetu barvu Y".
Konkrétně u paragraph shading.
20.1.2020 08:57 - pilchowski
Aegnor píše:

Pokud vim, tak to nejde, tady to nekdo navrhoval, ale nezda se, ze by to vzali v potaz. Pravda ale je, ze nemam aktualni verzi (na mejch Windows uz neni podporovana). Asi to bude treba vyresit dvema styly.
20.1.2020 09:29 - Aegnor
Jako určitě můžu použít dva styly, bohužel je to ruční práce, které bych se rád vyhnul :-/.
20.1.2020 20:37 - sirien
Ach jo. Já tu vaší posedlost Lindou a videotutorialama obecně fakt nepochopim... koukat na 15 minutový video s divnou překecávkou nebo si to prostě během 2 minut přečíst v jasně strukturovanym textovym manuálu s printscreenama... pro mě jasná volba.

Si tu teda odložim: page cross-references z normálního Adobe helpx


EDIT: nicméně teda musim říct, že rychlost načítání toho dialogu dost saje...

EDIT2: workaround: ctrl+c-v už existující cross-reference, dobuleckick v menu cross-referencí; pro editaci okno naskočí 10x rychlejc než pro novou referenci.
21.1.2020 16:29 - Aegnor
Mimochodem, pro ty z vás, co mají rozsáhlejší sbírky fontů ... nemá někdo Gotham Condensed a Angia Pro (oboje v normal, italic, bold a italic bold variantě) s českou diakritikou?
21.1.2020 16:47 - sirien
Gotham Condensed... mám Bold a Book. Sou nahrané ve složce odkázané v záhlaví. Základní Gotham Condensed sem zjevně nepotřeboval. Angia mi vůbec nic neřiká, sorry.
21.1.2020 18:15 - Aegnor
A zrovna ty Condensed mi hlásí, že "nevypadají jako fonty" a windows to odmítají nainstalovat.


a mám do té složky dodat i fonty, co jsem používal na řezníka a kapli?
21.1.2020 18:26 - sirien
Aegnor: Neuškodí to :) Sice ShadoWWWa asi budu dokopávat dlouho k tomu aby konečně přehodil svoje zálohy ze svejch složek kdesi hezky do sdílený složky Kostky kde bysme ty jeho fonty a .indd zálohy měly na jednom místě s mejma a dalšíma, ale to nás ostatní nemusí omezovat :D

Jen asi budeš potřebovat writing přístup, ta složka je v defaultu public jen pro čtení. Někde vyhrabu Tvůj mail a dám Ti ho tam :)

Ty Gothamy sem Ti tam zkusil nahrát znovu, tak to kdyžtak zkus stáhnout nanovo. Pokud nepomůže, tak Ti je jetě můžu poslat mailem, ale víc asi neporadim (leda aby sis je zkusil otevřít v High Logic Font Creatoru a přeuložil)
21.1.2020 20:46 - exi
Kdyz mi dodas zdroje, ty chybějící fonty ti dodelam, aegnore.
21.1.2020 20:58 - sirien
Nebo se to Aegnor může naučit :) - Gotham neni problematickej font jak nějakej %^&#$&#$ Amplitude a High Logic Font Creator je oproti Adobe orbitální ion-dělové baterii dost easy věc na pobrání... a víš jak, čím víc nás s něčím umí aspoň základy... :)
21.1.2020 21:08 - Aegnor
Tak Gotham stačilo přeuložit, to bylo jednoduchý.

A Angie už jsem taky někde vyhrabal, jenom ta diakritika. Nějaké rady do začátku?
21.1.2020 21:19 - exi
Muzu ti poslat videonavod az budu u PC ale nevím jestli to Sirien prekousne :-D
21.1.2020 22:10 - sirien
- Vložit nové symboly - v dialogu se vyznáš rychle, ale vkládej pokud možno všechny naráz, ušetříš si mrtě času (osobně jedu podle klávesnice, ale můžeš jet i abecedně...); Vedle malého znaku je vždycky velký, tak vlož oba naráz, nemusíš se k tomu pak vracet. Bacha abys nevložil duplicitu, některé fonty nějakou diakritiku mají - mít dvakrát jinak definovaný znak nedělá dobrotu

- ideální je otevřít si víc znaků nějakýho typu naráz (např. malá písmena s háčkem), je to pak monotónnější, tj. rychlejší činnost

- ušetříš si dost otravnýho překlikávání, když se ty věci nebudeš snažit copypastovat ze znaku do znaku (a ať Tě radši ani nenapadne zkoušet je přímo malovat :D - prostě najdi kde máš háček / čárku a vytáhni to odtamtud), ale když místo toho budeš věci vkládat (otevřeš si novej prázdnej znak s diakritikou, right click, vložit základní písmeno, vložit diakritiku)

- když budeš copypastovat, tak přenášej celky; některé věci sou dělané jako víc objektů na sobě (např. kroužek je dělanej jako celý kolečko a z něj vyřízlý menší kolečko), tak pokud se Ti to rozbije, tak tohle je občas důvod

- ty čáry po stranách rozkliknutýho písmene udávaj odstup prostoru před a za znakem. Chceš je mít stejně jako u běžnejch písmen fontu (někdy to je automaticky, jindy to chce poladit... dobré si to hlídat, nebudeš pak muset přeukládat čtyři už hotový fonty jako já teď posledně.)

- pokud Ti na něco nejde kliknout a manipulovat s tim, tak to neni rozbitý, ale máš blbě zakliknutou option v... tuším že druhym řádku horní lišty (jo, těch klikátek tam je fakt mrtě a Exi možná narozdíl ode mě tuší, k čemu půlka z nich je...), to Ti může ušetřit dost nervů.

- exportuj to do open font type; úpravy není třeba ukládat (...jako HLFC projekt), protože je budeš mít "uložený" v tom exportu (případné další úpravy můžeš udělat z toho vyexportovaného fontu); nicméně dokud nemáš ten font hotovej a vyzkoušenej, tak se vyplatí držet si zálohu originálu (popř. vědět, kde jí najít)


...takhle z hlavy. Na detailnější / další rady bych musel ten program otevřít :)

Obecně tam existují nějaké možnosti hromadných úprav popř. pokročilých úprav (jako zkosení celého fontu...) - nemám tušení, jak to funguje, ale Exi to zjevně umí :)
21.1.2020 22:13 - sirien
...btw. pokud sem v záhlaví na někoho zapomněl a ten by se chtěl do některého z gangů ještě přihlásit, tak do toho :)
21.1.2020 22:27 - Chyba
Popravdě si dle mě si víc zasloužím být v PS a Ill gangu (ty do nás hustily ve škole asi 2 roky v počítačové grafice), ale zdejší měřítka neznám.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.059997081756592 secREMOTE_IP: 44.210.78.150