Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
20.2.2020 09:05 - Aegnor
Já měl pocit, že tohle je součástí základního chování InDesign cross-referencí.
Prostě si v části "co vložit" vytvoříš/vybereš statické slovo a to použiješ.

Nebo to takhle nejde?
23.2.2020 20:30 - sirien
pilchowski: dokonale přesně takhle... jaks to udělal? :)

Aegnor: bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)


_____________________________


Jeden jinej dotaz ohledně jedné věci, na kterou od doby co sem se s InD naučil narážim víc a víc. Zajímal by mě názor jak ostatních lidí co reálně sázej překlady, tak názor těch, kterým sou určený (tj. těm co je reálně používaj, ne těm který v klidu šáhnou po originálu a neruší je to...)

Replikuju něčí sazbu a zarazim se u něčeho co neumim / neni mi na pohled zjevný. Trochu se zamyslim a dojde mi, o co se autor snažil. A pak si uvědomim, že to udělal (buď určitě nebo na 90% nejspíš) blbě, protože mu nedošlo jak to udělat správně a tak to nějak obešel. Přičemž výsledek neni jen otázka řemeslný čistoty která se projeví když to někdo jako já začne pitvat na součástky, ale je to něco, co je na pohled vidět (byť třeba jen málo nebo když víte, na co se koukat, ale prostě ten rozdíl tam je). Může to bejt otázka ladění barev nebo transparencí nebo složitějšího zarovnání textu nebo čehokoliv dalšího.

Za předpokladu, že to nedělá zásadní rozdíl v pracnosti, preferujete to udělat správně a čistě (tj. tak, jak to autor zjevně / nejspíš zamejšlel a řemeslně správně, tj. korektním / vhodným nástrojem / postupem), i když tím vznikne určitá, byť nepatrná, vizuální odlišnost, nebo preferujete zreplikovat originální zbastleninu aby to vypadalo dokonale stejně, byť za cenu toho že to bude řemeslně zfušovaný (což možná ruší váš vlastní estetický dojem popř. to může - ale taky nemusí - zkomplikovat život někdy mnohem později)?
23.2.2020 20:41 - Aegnor
sirien píše:
Za předpokladu, že to nedělá zásadní rozdíl v pracnosti, preferujete to udělat správně a čistě

Vždycky správně a čistě, bez ošklivejch "hacků".
23.2.2020 20:43 - pilchowski
sirien píše:
jaks to udělal?


Asi trochu neandertálsky, ale takhle:
1) Vrazim kurzor, kam chci dát odkaz.
2) O okně křížové odkazy dám vytvořit novou vazbu.
3) V dialogovém okně, co vyskočí, označím, k čemu to chci odkazovat, a nadefinuju formát odkazu jako prosté slovo "viz" a uložím.
4) Opakuju do zblbnutí už s přednastaveným "viz" (asi se tam daj nastavit další styly a nebo by snad někdo uměl napsat i skript, aby to třeba automaticky vyplňovalo označený text? Ale to neumim.)

Jinak k té druhé otázce, snažím se to dělat co nejčistěji, aby v tom bylo co nejmíň bordelu, ale někdy nějakou pračlověčí věc udělám, jsem v tom dost nekonzistentní.
23.2.2020 20:44 - pilchowski
sirien píše:
bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)


tam se právě dá nadefinovat, co se tam automaticky vloží, může to být i prostý výraz (viz, přejdi apod.)
23.2.2020 20:50 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)

To je jenom Warning, to nečti. :D (Ne, vážně, stačí to ignorovat.)
24.2.2020 02:06 - sirien
Aegnor píše:
To je jenom Warning, to nečti. :D (Ne, vážně, stačí to ignorovat.)

%$&^%*&$^$*%(&&^%€ !!!!!!!!!!!

Dík.
17.6.2020 20:19 - Šaman
gergon píše:
Chtěl bych se zeptat, možná ve špatné diskuzi - jsou nějaké materiály, které by se daly použít při tvorbě vlastního dobrodružství, aby mělo stejný design jako ty DnD?


GM Binder. Je free a online s exportem do pdf. By default je nastavený na DnD design. A dřív jsem k tomu zpracoval nějaké ukázky jak na české fonty:
České fonty z Google Fonts
Font nainstalovaný na lokálním počítači

Ta kouzla z Xanathara jsou dělaná v tomhle. Základem je MD syntax (plus pár přidaných tagů pro stránkování a zalamení sloupců) a CSS formátování, takže pokud jsi s tímto kamarád, dá se v tom vyznat. Pokud hledáš něco drag & drop, pak ti to asi moc vyhovovat nebude.

Zdrojáky k tomu Xanatharovi jsou tady - jen některé fonty je potřeba mít nainstalované lokálně, takže třeba ty rámečky s okem budou jiným písmem a tedy přetékat: https://editor.gmbinder.com/documents/edit/-LaRw6AlkLKKMKiANF7v

Taky je dobré dělat menší soubory - s těmi kouzly už se mi nepracovalo dobře, je to dlouhý dokument. Raději bych ho rozdělil do kapitol a ty pak v nějakém nástroji spojil až jako PDF.

PDF to dělá relativně velká, ale je možné je nechat projet nějakým online pdf compressorem, čímž se při zachování rozumné kvality zmenší až na polovinu.
18.6.2020 10:53 - Gergon
Ok, díky.
3.9.2020 15:42 - York
Jak se řeší, aby bylo vidět číslo stránky, když chci obrázek přes celou stránku nebo třeba přes celou spodní část?
3.9.2020 16:01 - LokiB
Pak cislo stranky nezobrazujes
To je celkem bezne, ne?
3.9.2020 16:35 - pilchowski
Musíš mít ten obrázek ve vrstvě pod vrstvou s paginací.
3.9.2020 17:19 - York
pilchowski píše:
Musíš mít ten obrázek ve vrstvě pod vrstvou s paginací.


Myslel jsem spíš, jak se to řeší graficky - když ti třeba vyjde černý číslo stránky nad černou plochu v obrázku.
3.9.2020 17:35 - ShadoWWW
Např. druhou obrázkovou vrstvou nad vrstvou se stránkováním.
3.9.2020 17:39 - York
ShadoWWW píše:
Např. druhou obrázkovou vrstvou nad vrstvou se stránkováním.


A do ní třeba nějakej světlej rámeček nebo tak? Neumím si moc představit, jak to bude vypadat...


edit: Pro jistotu ještě jednou upřesním: Jde mi o grafický, designový řešení. Technicky to nějak vyřešit zvládnu, když budu vědět, jak to má vypadat.
3.9.2020 17:50 - LokiB
A proc ti nevyhovuje v takovem pripade cislo stranky nezobrazovat?
3.9.2020 17:50 - ShadoWWW
Pokud to chceš graficky, tak ilustraci otevřít ve PhotoShopu (dá se přímo v InD na pr. tl. myši), a aplikovat efekt (např. gradientová průhlednost), nebo ještě lépe hodit na to ve PS masku s efektem.
3.9.2020 18:36 - Chyba
Prohlídl jsem pár komiksů a časopisů a našel tyto možnosti
1) vynechání čísla (asi nejčastější)
2) pokud je číslo na tmavém podkladu (myšleno část obrázku) napíše se světlou barvou (bílá, šedá) (spíše u časopisů)
3) všechna čísla jsou světlá (bílá) v tmavém (černém) obdelníčku
4) tmavý obdelníček se světlými čísly jen v případě zásahu do obrázku, jinak jen černé číslice. (používá se málokdy)
3.9.2020 19:12 - York
Shadow: Myslíš průhlednej obdélníkovej výřez skrz obrázek? To mě napadlo, ale je to trochu nešikovný v tom, že bych musel dělat zásah přímo do obrázků (na druhou stranu okraje jsou taky přímo v obrázku, takže je to možná jedno)...


LokiB píše:
A proc ti nevyhovuje v takovem pripade cislo stranky nezobrazovat?


Pravidla kromě prvního čtení sloužej taky jako referenční příručka při hře. Číslo stránky je celkem důležitá informace - odkazuje se na něj obsah, jiný kapitoly a potenciálně rejstřík. Dává mi smysl nezobrazovat číslo stran u celostránkový ilustrace, která žádnou informaci nenese a nic na ni neodkazuje, ale ne u stránke s textem.


Chyba píše:
Prohlídl jsem pár komiksů a časopisů


Vidíš, to není špatnej nápad. Kdo ví proč jsem uvažoval jen o RPG příručkách.
3.9.2020 19:40 - Aegnor
Případně jsem viděl i alternativu "pokud je dole plno, tak se číslo stránky hodí nahoru". Ale nejsem si teď úplně jistej, jakýma pravidlama se to přesně řídilo.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088543891906738 secREMOTE_IP: 44.204.218.79