Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
3.9.2020 19:43 - Skaven
York píše:
Myslel jsem spíš, jak se to řeší graficky - když ti třeba vyjde černý číslo stránky nad černou plochu v obrázku.


Dal bych ho inverzní barvou...
3.9.2020 20:56 - York
Zkusil jsem nastřelit layout stránky s textem a obrázkem dole (zatím bez viditelnýho čísla) a, hmm...



Ale jo, nevypadá to zle. Akorát zrovna u tohohle obrázku si ten jednorožec fakt nemohl stoupnout hůř ;-)


edit: Přemýšlím, jestli vůbec dává smysl obrázek na horní straně stránky. Přes celou šířku se nejvíc hoděj landscapy a ty by nahoře vypadaly blbě. Takže možná prostě dát čísla stránek nahoru?
3.9.2020 21:18 - Skaven
Ten layout mi teda přijde dost velkorysý (kór vzhledem k tomu, jak upovídaný styl volíš :)) - jaký to má formát?

Jinak u podobných layoutů se číslo stránky většinou prostě vynechá (pokud teda takový obrázek neplánuješ na každé stránce...). Taky mi příjde, že máš to pozadí dost tmavé, špatně se to bude číst...
3.9.2020 21:36 - York
Skaven píše:
Ten layout mi teda přijde dost velkorysý


Myslíš málo textu na stránce? Zatím je to pdfkovej layout a vychází to tuším akorát 60 znaků na řádku, tj. vcelku ideál (jo, je to přesně 60).


Skaven píše:
jaký to má formát?


A5.


Skaven píše:
pokud teda takový obrázek neplánuješ na každé stránce...


Tolik jich určitě mít nebudu ;-)


Skaven píše:
Taky mi příjde, že máš to pozadí dost tmavé, špatně se to bude číst...


Z obrazovky se mi to čte celkem dobře. Určitě ale půjde najít světlejší. Zatím jsem chtěl jen vyzkoušet, jak by vypadal obrázek dole přes celou šířku stránky.
3.9.2020 22:51 - cyrasil
Píše:
Pravidla kromě prvního čtení sloužej taky jako referenční příručka při hře. Číslo stránky je celkem důležitá informace - odkazuje se na něj obsah, jiný kapitoly a potenciálně rejstřík. Dává mi smysl nezobrazovat číslo stran u celostránkový ilustrace, která žádnou informaci nenese a nic na ni neodkazuje, ale ne u stránke s textem.


Stale v tom nevidim problem, proste jen ctenar pricte/odecte jednicku k predchozi/dalsi strance...
3.9.2020 22:59 - LokiB
Co si pamatuju z DND knížek (tedy zejména ADND verze), tak tam stránky, kde byl přes celou stránku obrázek, čísla prostě neměly, a nevadilo to. V novějších verzích DND od celostránkových obrázků v příručkách ustoupilo.
Savage Worlds to ale mají takhle i v nejnovější verzi, i tam číslo stránky v takovém případě není.
4.9.2020 00:08 - York
Organizační dotaz: Zatím jsem byl relativně in-topic konrétníma dotazama, ale pokud budu postovat různý varianty stránek a dumat nad tím, kam se hodí kterej obrázek a jaká textura papíru je hezčí, nejspíš to bude nad rámec obecný diskuse o sazbě a designu. Mám na to založit samostatnou diskusi?
4.9.2020 03:00 - ShadoWWW
Ad obrázek #182. Líp by to vypadalo dát obrázek nahoru a roztřepit spodek obrázku (a text dát pod obrázek).
4.9.2020 21:25 - York
ShadoWWW: Měl jsi pravdu, na začátku kapitoly ten obrázek vypadá dobře nahoře.



Přesně tyhle věci se teď potřebuju naučit. S dalšíma experimentama budu každopádně pokračovat v nově založený diskusi, sem pak případně hodim výsledek/závěry/zkušenosti.
4.9.2020 22:28 - sirien
York: ohledně čísel stránek. InD. (Zjevně, když koukám na ukázku tvorby).

Layer "top graphics" - používám vždy, tvorím hned po založení souboru, dobrej zvyk.

Template "A" pro normální stránku, "A pic" pro stránku kam leze obrázek do čísla stránky.

A má standardní auto page number, definovaný styl odstavce.

A pic taktéž, ale má pro page number derivovaný styl odstavce - v barvě písma definuj barvu obrysu kontrastní k barvě písma ("paper" popř průměrnou barvu obrázku co používáš jako podklad). Nejsnáz to udeláš z horní lišty. Trochu si pohraj s vhodnou šířkou obrysu dokud to nebude vypadat dobře.


EDIT: jestli chceš můžu Ti dát přístup k zálohám mojí tvorby a můžeš se podívat rovnou jak sem co řešil já.
5.9.2020 12:38 - York
sirien píše:
InD.


Nope, mám to pořád ještě v LibreOfficu :-) A výhledově se asi nakonec budu přece jen učit Scribus.

Principy typografie a sazby jsou každopádně pořád stejný.
5.9.2020 14:31 - sirien
Tím "zjevně" jsem měl namysli typ editoru, ne InD specificky. (Jakože proti třeba bitmap PS, vector AI...) Ale jako Libre? Au :)
9.9.2020 12:41 - York
Experimentuju trochu se Scribusem a začínám dost vážně pochybovat o tom, že to bude použitelná cesta. Profesionální layout v něm určitě udělat jde, má na to kompletní sadu nástrojů. Problém je v celkovym workflow při práci na RPGčku - potřebuju průběžně dělat změny a publikovat nový verze. A scribus sice umožňuje vyrobit layout stránek, ale nemá praticky žádný nástroje pro rozumnou editaci textu - každou stránku je například třeba přidat ručně, nepřidávají se automaticky při psaní.

Teoreticky by mělo fungovat nalití textu z Libreofficu do Scribusu s tím, že to zachová formátování, ale zatím se mi to nepovedlo rozběhat. Zatím mi tudíž vychází líp psát dál v Libreofficu, pdfka dělat v něm a sazbu ve Scribusu řešit až na případný vydání tiskem.

Kromě toho má Scribus jeden pro mě dost zásadní problém - umožňuje sice vytvořit "master pages" a přiřazovat je pak stránkám dokumentu, ale nefunguje to jako šablony stránky, ale jen jako pozadí. Tj. můžu si přes to dát obrázek na pozadí nebo číslo stránky, ale nemůžu tím definovat textový oblasti a pak do nich jen psát (umí tohle Indesign?).

Jak je na tom Indesign, dá se rozumně používat jako editor? Je v něm pokročilý vyhledávání (tj. i podle stylů a podobně), hromadný nahrazování, automatický přidávání stránek a další věci běžný ve Wordu/Libreofficu?
9.9.2020 12:54 - exi
Píše:
nefunguje to jako šablony stránky, ale jen jako pozadí.

V iD to funguje stejně, ale pak můžeš jednotlivý prvky z masterpage "zaktivovat" (včetně textových polí) pomocí CTRL-Shift-klik, čímž začnou být editovatelný/použitelný. Není to ve Scribusu podobně?
York píše:
Jak je na tom Indesign, dá se rozumně používat jako editor? Je v něm pokročilý vyhledávání (tj. i podle stylů a podobně), hromadný nahrazování, automatický přidávání stránek a další věci běžný ve Wordu/Libreofficu?

Tohle všechno iD umí, ale jako editor bych ho teda spíš nepoužíval (ale jde to). Odjakživa překládám do wordu/google docu a pak importuju do iD.
9.9.2020 13:11 - York
exi píše:
Není to ve Scribusu podobně?


Není. Vygooglil jsem explicitní odpověď, že master page funguje fakt jen jako "page background". Tohle je pro mě teda docela deal breaker - použít se určitě dá i tak, ale znamená to dost práce navíc.


exi píše:
Odjakživa překládám do wordu/google docu a pak importuju do iD.


Při překladu máš od začátku jasno, co bude hotovej text, takže tenhle workflow dává smysl.
9.9.2020 13:23 - York
Ono mi popravdě vůbec nedává smysl mít sázecí program a editor jako dva oddělený programy. Kdyby byla funkcionalita Scribusu součástí LibreOfficu, neměl bych důvod uvažovat o čemkoliv jinym.
9.9.2020 14:02 - sirien
York: u-hm. To je ten Tvůj opensource co se už dneska vyrovná InDesignu, jo?

Odpověď na všechny InD otázky cos tu teď položil nebo naznačil je "ano, InD umí tohle a často i něco navíc". Ano, funguje i jako editor, dost věcí tvořim rovnou v něm. Má to nicméně nějaké nevýhody, ani ne tak ve workflow jako spíš v následném zpracování.

York píše:
vůbec nedává smysl mít sázecí program a editor jako dva oddělený programy

Ve skutečnosti to dává dokonalej smysl - stejně jako že v sázecím programu neděláš bitmapovou editaci obrázků.

Ty programy maj dost jinej účel a priority - věci co potřebuješ v grafickym editoru by při normální práci s textem byly děsivě opruzný, naopak workflow běžnýho textovýho editoru používá hromadu zjednodušení co by se do grafiky pak blbě převáděly. Ani nemluvě o tom, jak by se Ti mezi sebou tlouklo UI (např. klávesové zkratky) nebo že je fakt nesmysl otevírat náročnější grafickej editor pro práci s prostym textem popř. co by se stalo kdybys různým průměrným BFU okolo co nezvládaj ani word styly a nechápou, k čemu sou vůbec dobrý, začal rozesílat soubory s kompletním grafickym zdrojákem.
9.9.2020 14:21 - Pan Bača
York: pokus tě neomezuje angličtina, můžeš ještě vyzkoušet Affinity Publisher
je sice placený, ale nijak závratnou částkou, měsíc se dá využívat zdarma a četl jsem na něj samé ódy
9.9.2020 14:23 - York
Sirien: Editace obrázků je něco trochu jinýho - ty pak vkládáš do textu jako objekty. Kdyby to fungovalo stejně i s textem, tj. že bych třeba v Libreofficu vyrobil nastylovanej text, ten pak vložil do Scribusu a přidal věci kolem sazby (a kdykoliv bych mohl nezávisle změnit původní text a znova ho tam vložit), tak bych s tím problém neměl.

Libreoffice Writer ale umí drtivou většinu toho, co Scribus, a líp. Umí tuším dokonce i layout stránky přes styly stránky (to jsem teda ještě nezkoušel, ale je to tam). Jediný, co nemá, je bleed a ořezový značky. Přijde mi tudíž celkem logický tuhle funkčnost doplnit do Libreofficu spíš než na to psát úplně novej program, ve kterym musíš všechno nastylovat úplně znova.
9.9.2020 14:51 - kin
Na affinity jsem taky zvědavý, spousta lidi co se grafikou živý a sledují je, si jej mega pochvaluje a tvrdí že předběhl Adobe skoro ve všem.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10226988792419 secREMOTE_IP: 52.91.255.225