Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
10.9.2020 13:10 - ShadoWWW
ShadoWWW píše:
kvůli ebookům

York: Nepsal jsem o PDF, ale o eboocích, tedy zobrazování mobi, ebook apod. formátech, kam umí InD nativně exportovat. Chceš zkrátka vědět, jak to tam bude defaultně vypadat.
10.9.2020 13:32 - York
No zrovna v reflowable formátech se na pixely nemůžeš spolehnout vůbec. Smysl naopak dávají jedině v pdfku, který na rozdíl od nich má fixní sazbu.
11.9.2020 13:34 - York
Ha, InDesign umí alternate layouts, super. Takže můžu mít jeden text a k němu layout pro tisk a layout pro e-verzi (a případně další na epub, kdybych ho chtěl dělat). Tzn. zatím budu řešit čistě elektronickou verzi pdfka.
11.9.2020 20:54 - York
Eh, InDesign používá absolutní cesty k linknutejm souborům a neumožňuje přepnout na relativní? Tak to má teda u mě první velkej černej puntík.
11.9.2020 21:05 - ShadoWWW
To je tím, že všechny zdroje v profi prostředí máš na Adobe vloudila dostupné odkudkoli bez nutnosti řešit fyzické cesty k souborům. A když není tlak z firem, my obyčejní smrtelníci si musíme vystačit jinak. Pokud děláš na víc kempech současně, doporučuji synchronizaci přes Dropbox nebo něco podobného (navíc tam máš i verzování a zálohování).
11.9.2020 23:06 - York
Hmm tak to vypadá, že InDesign sice linky drží absolutně, ale pokud po přesunu na příslušnejch relativních cestách linknutý obrázky jsou, tak si při otevření souboru ty linky automaticky opraví. Tj. to nejspíš půjde používat, jako kdyby cesty relativní byly. Ještě jsem to ale neověřil na dvou různjech compech.


ShadoWWW píše:
navíc tam máš i verzování a zálohování


To mám na githubu.
12.9.2020 00:26 - sirien
York: pokud zachováš složku jako takovou, tak zůstanou zachované i po přesunutí. Popřípadě pokud držíš obrázky stále v jedné složce, tak pak stačí přesměrovat jeden odkaz ze všech a InD automaticky dohledá všechny ostatní.
12.9.2020 00:44 - York
sirien píše:
tačí přesměrovat jeden odkaz ze všech a InD automaticky dohledá všechny ostatní


Dělat to dvakrát denně by byl pěkněj opruz.



Další věc, co Indesign neumí. S tím se teda dá žít, ale škoda, bylo by to užitečný ;)
12.9.2020 00:58 - sirien
Jestli chceš vědět co InD neumí a je to skutečně občas opruz tak si di hrát s nesymetrickejma rámečkama text fields a s jejich vnitřním odsazením při změněných rozích popř s kaskádovým stylováním tabulek a buněk. Všechny tři věci jsou poptávané uživatelema co pamatuju a pořád nic, zato obskurdních blbostí navíc je v každý verzi hromada :/
12.9.2020 01:11 - Aegnor
Hej, běžně jedu na dvou počítačích se synchronizací přes git a s obrázkama jsem nikdy neměl problém-
12.9.2020 13:41 - sirien
InD, char dialogue, tracking - je nějaká možnost jak přenastavit, aby mi na arrow click skočila hodnota o +-5 místo o +-10?
12.9.2020 18:38 - Aegnor
Ctrl+click, shift+click a podobně jsi zkoušel?
12.9.2020 18:57 - sirien
Aegnor: jo. Shift to zvýší na 25, což je přesnej opak toho, co potřebuju.
12.9.2020 23:23 - York
Dává se page number dovnitř margin boxu, nebo mimo? (Technicky je to asi jedno, jde mi o best practice.)
12.9.2020 23:30 - sirien
Co myslíš margin boxem?

Page number se dává do Page template, umístění záleží čistě na tom kam to sedne podle grafiky (tradiční umístění jsou horní vnější čtvrtina, dolní vnější roh nebo dolní střed).

Věcem v page template se nenastavuje žádné obtékání, protože to pak může prasit průběžnej layout - odstup věcí z template by měl být daný čistě rozložením dané page template.
12.9.2020 23:44 - York
sirien píše:
Co myslíš margin boxem?


Při zakládání novýho dokumentu definuješ margins. Pokud nemáš bleed tak na čistym novym dokumentu je to jedinej viditelnej rámeček.


sirien píše:
Page number se dává do Page template


Err, co je page template? Master page s text framem, do kterýho dáš automatickej page number?
12.9.2020 23:45 - Aegnor
Page Template = Master Page.
12.9.2020 23:51 - sirien
jo tohle. Ne, to je čistě orientační věc* která slouží pro umístění hlavního toku textu (story thread - předpokládám, že jsi už objevil; btw. si ho můžeš definovat rovnou v Master page a po vložení více stránek naráz bude rovnou propojenej - pro příslušná pole musíš v master dát right click a nastavit "primary text field"). Jiné elementy můžou jít v klidu mimo něj. Pro jiné opakující se věci si navíc můžeš v master page definovat pomocná vodítka (kliknutím do měřítka) - to se pak používá třeba pro umisťování boxů, tabulek atp. které mají mít jiné umístění počátků/konců než hlavní text.

* "orientační" - některé pomocné funkce s tím umí automaticky pracovat, jak základní (přichytávání), tak pokročilé (automatický re-scaling už rozpracovaného souboru).

(btw. nativní rozdělování, zejména hromadné/vícenásobné, už existujících story-threads trošku sucks, nicméně existuje na to velmi handy free script - je zmíněnej někde tady v diskusi popř. až zas otevřu InD tak Ti najdu kterej to je)


A ano, "page template" mám namysli "master page", občas mi to ulítne takhle, nevim proč.
12.9.2020 23:56 - York
Ještě jeden dotaz: Jak se řešej kapitoly? V LibreOfficu u stylu "Heading 1" nastavím "always on next page". V idd nevím, jak to udělat, a navíc to komplikujou master pages - mám master page (řekněme A) pro standardní stranu a další (řekněme B) pro první stranu kapitoly (s obrázkem nahoře). Tj. potřebuju, aby nová kapitola začínala stranou s masterem B a nadpisem nahoře a další strany měly master A.

edit: A ještě teda threading by asi měl fungovat tak, že všechny strany kapitoly jsou spojený, ale poslední strana kapitoly není spojená s další (end of story). Tj. když budu psát do kapitoly 1, nový strany mi budou přibejvat na konec kapitoly 1 (snad to dává smysl).

Zahlíd jstem něco o "book", možná to by bylo řešení?
13.9.2020 00:04 - Aegnor
Paragraph Style - Keep Options - Start Paragraph - On Next Page. To je aspoň půlka toho, co chceš.

Jinak, na samotné řešení kapitol - buďto můžeš mít celý jeden dokument, kdy prostě jenom přehazuješ master pages, máš nastavený kde mají začínat nadpisy a podobně (pro příklad viz třeba sirienův překlad Fate, tam je to krásně vidět).

Nebo můžeš mít pro každou kapitolu vlastní dokument. Ty pak poskládáš dohromady v InDesign Book souboru (.indb), kde to pak exportuješ do .pdf.

Druhá varianta mi přijde "čistější" a "as intended", ale ještě jsem se nedostal k tomu ji dokončit u něčeho složitějšího.

A k tomu editu - jakmile máš u odstavce nastaveno, že má začínat vždy na nové stránce, tak ti bude "utíkat" před textem.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080782890319824 secREMOTE_IP: 44.204.125.111