Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
13.9.2020 00:11 - sirien
Kapitoly v InD nemají triviální řešení. Ze začátku mi to lezlo krkem, pak sem zjistil, že to je naopak velmi dobře (dává to volnost, která za tu nutnost manuálního nastavení stojí.)

Zaprvé, v dialogu "pages" si můžeš right-clickem nad stránkou nastavit začátek sekce. To umožňuje např. měnit číslování stránek (nejtriviálnější užití - abys měl na začátku třeba ABCD a až tam kde se Ti to hodí začalo 1234...)

Zadruhé, running-header (takové to jak máš např. dole vedle čísla stránky název kapitoly atp.) se dělá... trošku zvláštně: definuj si character style pro danou úroveň running header (např. running-1, running-2...), kterej ale nic nedělá. Následně si dej full-edit stylů odstavců kterých se to týká a najdi si vnořené styly (nested styles) - danému stylu přiřaď příslušný styl písma. Running header následně definuj podle daného stylu písma. To umožňuje mít running header citlivý na víc stylů odstavce (pokud máš např. z grafických důvodů víc dílčích stylů H1 atp.) (V praxi viz např. moje sazba Shadowrunu.)

Dál. Ohledně Masters.

Když vkládáš stránku, tak volíš její Master. Master lze následně změnit v dialogu Pages pravým kliknutím na danou stránku. Pokud stránka ještě nemá obsah, tak se celá změní - pokud ho už má, tak se změní template, ale např. textová pole zůstanou tak, jak byla.

Odsazení H1 na novou stránku se nejsnáz dělá:
- přerušením story threadu; nová kapitola = nový thread
- numerickým enter (běžný enter - odskok odstavce; numerický = odskok do dalšího sloupce, v 1 sloupcovém layoutu tedy automaticky další stránka)
- definováním nějaké absurdní hodnoty odstupu H1 od předchozího textu (intend, tuším). Odstup se na nové stránce / v novém sloupci resetuje, tj. odstavec vždy skončí nahoře bez ohledu na zadaný odstup (odstup odstavce od kraje stránky je daný pozicí text field - popř. se dá cheatnout přes nějaké triky jako neviditelný prvek s obtékáním, je to prasárna, ale funguje to a občas to je přesně to jednoduché no-thinking řešení, co chceš)

Pokud vím, tak NELZE automaticky definovat Master podle stylu odstavce (...opět, automatika co by zněla hezky, ale mohla by dělat prasárny a je lepší mít volnost - ale možná na to existuje nějakej skript; nebo setting co neznám)

Pokud máš zapnuté automatické vkládání nových stránek, tak nová stránka přebírá Master té předchozí. Tj. můžeš si vložit X stránek běžného master a pak změnit úvodní, nebo můžeš vložit úvodní a pak si prostě změnit tu druhou a další už budou navazovat.
13.9.2020 00:15 - sirien
Aegnor píše:
Paragraph Style - Keep Options - Start Paragraph - On Next Page. To je aspoň půlka toho, co chceš.

ha, nice, to sem neznal (nepotřeboval...), ten numeric enter / thread break mi vždycky sloužily dobře. Ale tohle je asi korektnější.

Jinak ohledně books... O Great Master Andi to tak prej dělal, ale ShadoWWW to pak zkoušel a zjistil, že to obecně má nějaké nevýhody (hůř se pracuje s celkem) a ve skutečnosti minimum výhod (minimálně pro to co děláme my tady, ať už překlady nebo vlastní tvorbu) a nedoporučoval to. Víc asi napíše sám, já to pustil z hlavy v momentě kdy řek že mi to k ničemu neni.


York, ad EDIT: em... nezkoušel sem, ale pokud máš zapnuté automatické vkládání stránek, tak předpokládám, že to bude fungovat přesně tak jak píšeš. Bacha na to, že pokud takhle vložíš lichej počet stránek, tak Ti to rozhodí levo-pravé stránkování zbytku dokumentu (u identických spreadů to je spíš jedno, u středově symetrických to ale dost saje).

EDIT: jo a vůbec se neděs toho mít víc Masters - z kraje mi to přišlo divný, ale dneska si jich definuju klidně deset. Pro tyhle účely je dobrý vědět, že Masters lze uspořádat do kaskády, kdy jeden Master slouží jako Master jiného Master (tj. mám např. Master "background" kde mám dané pozadí stránek a z něj mi pak vychází master pro běžnou stránku a master pro stránku kde obrázek zasahuje do čísla stránky a ta tak musí mít jinou barvu atp.)
13.9.2020 00:29 - York
sirien píše:
Pokud vím, tak NELZE automaticky definovat Master podle stylu odstavce


Asi by to ale šlo obráceně, tj novou kapitolu udělat tím, že vložíš stránku s masterem "nová kapitola".

To, co píše Aegnor, ale imho bude fungovat, to by mělo bejt stejný řešení jako v LibreOffice (imho ideální).


Ad book - odkazovat se na víc dílčích dokumentů je zbytečná komplexita navíc, takže to určitě nebrat.
13.9.2020 01:23 - sirien
York píše:
odkazovat se na víc dílčích dokumentů je zbytečná komplexita navíc, takže to určitě nebrat

obecně ano, ale až budeš tvořit print stránku pro karty postav nebo jiné podobné srandy, tak si dej brzdu, otevři si novej dokument, vytvoř si to v něm a následně na dané místo dej jen vložit tenhle novej dokument (ať už InD nebo Ai). Věř mi, je to fakt dobrej nápad, z mnoha různě očividných důvodů, ozkoušeno za Tebe. (Jedinej drawback je, že vloženej obsah bude vždycky jeden objekt v právě jedné vrstvě, ale to obvykle nevadí.)
13.9.2020 17:03 - York
Snažím se importnout do InDesinu text z LibreOfficu a kromě toho, že InDesign neumí importovat .odt (takže to musím nejdřív exportnout do .rtf nebo tak něčeho) po importu do idd vidím text jen na první stránce. Threadnutý jsou, není to v overflow, na dalších stránkách ten text normálně je, dá se seleknout a editovat - jen není vidět.

Nesetkal jste se s tím, někdo náhodou?

edit: Aha, InDesign zjevně vložil stránky s hidnutým master text framem. Nechápu proč, každopádně solved.

edit2: Tak už vím proč - měl jsem ho hidnutej na master pagi ;-)
13.9.2020 21:00 - Aegnor
sirien píše:
Bacha na to, že pokud takhle vložíš lichej počet stránek, tak Ti to rozhodí levo-pravé stránkování zbytku dokumentu (u identických spreadů to je spíš jedno, u středově symetrických to ale dost saje).

Můžeš nějak rozepsat, co tímhle myslíš? Nějak netuším, co/kde by měl být problém.
13.9.2020 21:08 - York
Aegnor: Kdyáš máš v dokumentu tři strany, tak první je obálka, druhá je levá a třetí pravá. Když za obálku vložíš jednu stranu (lichej počet), tak původně druhá strana bude pravá a původně třetí strana levá.
13.9.2020 21:12 - Aegnor
No ale stále tam nevidím problém. Master Pages máš jak levou, tak pravou, takže v pohodě.
Jediné, co mě napadá, je že pokud chceš, aby ti kapitola vždycky začínala nalevo (/napravo). A to by neměl být problém, v takovém případě prostě nastavíš odstavci "Nadpis kapitoly", aby začínal vždycky na liché/sudé stránce (viz výše, keep options, start paragraph).

EDIT: Ha! Tabulky a sidebary, pokud jsou specificky vlevo/vpravo. To je pravda, že ještě nevím jak řešit.
13.9.2020 21:31 - sirien
Aegnor: Tabulky, rámečky, počátky kapitol s odlišným Masterem, vložené obrázky a jejich případná stranová orientace, obecně libovolná grafika co není stranově netečná (např. rámečky s odlišným vnitřním odstupem od vnější nebo vnitřní strany listu) popř. libovolná grafika tvořená pro spread a ne pro list (viz např. moje Star Wars, kapitola s koncepty kde jsou stranově zrcadlové obrázky, popř. kapitola s rasami, kde jsou obrázky záměrně orientované pohledem pro spread)... dál i s Tvým řešením může dojít třeba ke vzniku prázdné stránky s obsahovým Masterem (namísto prázdného / obrázkového) A to si radši nepředstavuju kdybys tam měl nějakou vymazleně fancy grafiku, jako třeba nerovnoměrné sloupce (např. vnější širší nebo vnitřní ukončený o kousek dřív... V5 má tuším místy podobné srandy - musel bych se podívat jestli přesně tohodle typu, ale na tom až tak nesejde)

Jasně, pokud máš nějakou jednoduchou grafiku nebo pokud máš grafiku co je záměrně tvořená pro web / e single page zobrazení a která je tvořená pro individuální stranu a ne pro spread, tak Ti to může bejt jedno, ale jinak to umí bejt... jako ono to neni problém srovnat, ale je to otravný.
14.9.2020 00:27 - York
Našel jsem první věc, ve který je LibreOffice lepší než InDesign - scalování fontů. V LibreOfficu můžu nastavit u jednoho fontu pevnou velikost a ostatní z něj zdědit a nastavit jim relativní velikost, třeba 120%. Změnou velikosti u toho prvního fontu potom změním velikost fontů v celym souboru - poměry zůstanou zachovaný.

V idd jde sice nastavit character scale, ale nescaluje to pak třeba řádkování a podobně - znaky mají sice scale třeba 300%, ale idd je pořád bere, jako kdyby měly třeba 12 pt, takže lezou mimo margins.
14.9.2020 20:14 - Aegnor
Stalo se vám, že jste měli sazbu stejnou jako má originál a přitom vám text zabíral míň prostoru než v originále? Nějak netuším, kde mám hledat problém.
14.9.2020 20:30 - exi
Jako v iD? Autoři občas "cheatujou" úpravou kerningu a trackingu, aby se jim to líp vešlo do stránky, nebo můžou mít jinak nastavenou justification v nastavení odstavce.
14.9.2020 21:54 - Aegnor
Jako na dvou stranách mi chybí půl stránky textu, to kerningem a trackingem úplně nebude.
14.9.2020 22:36 - York
Zkusil bych z těch dvou stránek udělat jpegy nebo tak něco, hodit si je do layerů nad sebe a ten vrchní zprůhlednit.
14.9.2020 22:45 - sirien
York: skoro. Dělá se to takhle:

- původní soubor otevřeš v Acrobatu (lze i přes photoshop, umí z PDF otevřít konkrétní stránku)
- dáš export stránek jako png (de i jpg, ale png má pak lepší rozlišení když zoomuješ detail)
- png dané stránky vložíš do indesignu do spodní vrstvy a nastavíš 50% (nebo prostě nějakou malou) průhlednost plus dáš high resolution display (pro daný obrázek nebo celý dokument - pokud ho nemáš by default)
- v dialogu vrstev ten vloženej obrázek případně zamkneš
- svojí sazbu následně vyrovnáváš proti podkladovému obrázku a rovnou s ní pracuješ

(btw. přesně takhle se tvoří styly odstavců když se replikuje sazba originálu...)
14.9.2020 23:54 - Aegnor
Zajímavé, ten postup jsem zatím nepotřeboval. Kouknu na něj.
15.9.2020 00:30 - York
Hmm, tak druhej podstatnej problém s InDesignem: Když dám hledat text a zaškrtnu "Include locked Layers and Locked Objects (Find Only)", tak mi napíše "The found object was locked or on a locked layer" ale NESKOČÍ mi na ten hledanej text. Dá se to obejít jinak než před searchem vždycky unlocknout všechny locknutý layery a objekty?
15.9.2020 06:42 - ShadoWWW
York: Změnili to chování v CS5, protože uživatelé si si v CS3/4 stěžovali, že mass replace fungovalo i na zamčené objekty. Proto od CS5 jsou vrstvy zamknuté i pro hledání, respektive když se ti hledaný text nachází v locked object, tak tě to jen upozorní.

Existuje ale workaround: Když hledáš text v zamčených vrstvách v GREPu, tak to funguje dobře - dle tvých očekávání.
15.9.2020 08:47 - Aegnor
ShadoWWW: možná to zaniklo v kaskádě dalších příspěvků, ale byla tady zmínka o InD Books a že k tomu máš prý nějaký dodatečný insight (nad "pro naše účely to není vhodný"). Podělíš se o něj?
15.9.2020 11:11 - York
ShadoWWW píše:
uživatelé si si v CS3/4 stěžovali, že mass replace fungovalo i na zamčené objekty


Jo, jenže já nechci replace, já to chci jen najít. Absolutně to nedává smysl. Každopádně dík za workaround, vyzkoušim.

edit: Funguje, super.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083199024200439 secREMOTE_IP: 54.144.81.21