Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
15.9.2020 22:21 - ShadoWWW
InD Books: To je forma, jak si Adobe představuje, že bys měl layoutovat knihu as intended. Má to svý výhody a nevýhody. Neznám pochopitelně všechno, ale co jsem odpozoroval:
Výhody
  • Největší výhodou je, že každá kapitola má svůj soubor, takže s velkými knihami (tj. mnoho stran s mnoha obrázky) se pracuje lépe - má to rychlejší odezvu, rychleji se to načítá a nestane se ti, že by ti kniha uprostřed editace spadla (fatal error, to se mi párkrát při editaci DnD knížek, zejména Bestiáře, stalo).
  • Je to další přirozený krok v řadě, když chceš dělit logické celky. Na začátku si vystačíš s dělením dokumentu na Oddíly. Když ti to přestane stačit, tak obvykle přejdeš na sekce s vlastními Master Page a oddělené nějakým průběžným záhlavím. A když ti i to přestane stačit, tak kapitoly jsou dalším krokem.
  • Je to užitečné, když na knize dělá víc autorů. Každý může dělat svou kapitolu nezávislou na ostatních do vlastního souboru. Koordinátor pak může vzít od každého jeho kapitolu a naskládat je za sebe do knihy. To může být extrémní výhoda. Nejsi závislý na tom, jak si vedou ostatní. Když se to poskládá, tak styly, master pages a stránkování se buď automaticky, nebo ručně synchronizuje a je to fakt na pohodu.
Nevýhody:
  • Na kratší dokumenty (do 100 stran) je to docela kanón na vrabce, zvlášť když jsi jediným autorem.
  • Je to míň přehledné (aspoň pro mě), když nemám před sebou celý dokument tak, jak bude ve výsledku vypadat.
  • Při hledání nebo replace musíš otevřít všechny dílčí dokumenty (kapitoly). Což je sice na pár kliků (každá kapitola jeden dvojklik), ale i tak to není tak uživatelsky příjemné, jako když hledáš v jediném dokumentu.
Určitě by se ještě něco našlo, ale toto jsou za mě hlavní body.
18.9.2020 19:55 - York
Na master page mám frame, na něm object style. Ve framu je image, na ní je jinej object style. Pak mám page odvozenou od týhle master page. Na ní ctrl+shift clicknu image (tu převzatou z master page) a přes ctrl+D ji replacnu - na sobě pak má kromě obect stylu definovanýho v master pagi ještě nějaký další atributy (není vycentrovaná), který musím ručně clearnout. Proč? Dá se to udělat tak, aby na sobě po placnutí měla pouze ten styl a nic dalšího?
18.9.2020 20:41 - sirien
A zkontroloval si, že máš "čistej" i ten frame a obrázek na tý první Master?
18.9.2020 21:25 - York
Hmm, tak jsem zkusil clearnout styly na master pagích a už mi přestalo fungovat i to clearování na final pagi...

Vůbec se to placování imagí chová divně.
21.9.2020 14:38 - York
InDesign neumí commenty? Koukám na notes a přijdou mi nepoužitelný...


edit: Aha, note markery jsou vidět jen v edit módu. A musej se dávat do text framu, takže k obrázku note neudělám.
22.9.2020 13:45 - York
Workaround jak v idd nasimulovat commenty jako ve wordu/libre officu. Funguje to celkem pěkně, stačí zmačknout klávesovou zkratku a psát (samo to vytvoří textbox mimo stránku ukotvenej k textu). V object style se dá nastavit i automatický resizování s množstvím textu. Problém trochu je, když chci na zhruba stejný místo přidat víc commentů, pak se překrývají přes sebe (jde s nima ale pohnout ručně).

Maj proti tomuhle noty v InDesignu nějakou výhodu?
23.9.2020 12:20 - York
Uf, teda s InDesignem budu ještě asi hodně zápasit, intuitivní teda fakt není.

Teď jsem třeba řešil, proč nemůžu napsat text na stránku 25 - no, nemůžu, protože text není na stránce, ale "nalejvá" se celej najednou do prolinkovanýho seznamu text framů, takže bych musel mít entery přes celejch 25 stránek (pokud maj vypadat prázdný), abych na tu 25. mohl něco napsat...
23.9.2020 12:30 - Aegnor
A proč chceš psát zrovna na stránku 25?
23.9.2020 12:42 - York
Protože je na ní obrázek, ke kterýmu jsem si chtěl napsat comment. A comment se nedá přilepit k obrázku, musí tam bejt nějakej text.
23.9.2020 12:49 - sirien
York: tak kdybys četl Tebou inspirovaný manuál (onen odstavec kurzívou)

Jinak ono to ve skutečnosti je velmi užitečný a praktický chování, jen velmi odlišný od chování textového editoru (tolik k tomu jak jsem psal, že řvát dohromady textový a grafický editor by bylo velmi nerozumné, protože požadované chování se liší). Pokud chceš text na straně 25 specificky, tak můžeš:
- použít num enter abys tam odskočil
- vložit si na stranu 25 nové pole (bokem, nebo můžeš původní zmenšit, nebo můžeš dát nové překryvem a nastavit mu obtékání)
- smazat textové pole na straně 25 a vložit tam nové nezávislé (původní vlákno se automaticky naváže na straně 26)
- vlákno roztrhnout (původní skončí na straně 24 a na straně 25 vznikne nové)

EDIT: aha. Dej si nové pole a ukotvi ho k obrázku. To je ostatně korektní postup, protože jinak by ten text a tedy komentář stejně nebyly vázané k tomu k tomu obrázku. Btw můžeš mi říct k čemu ty poznámky tak moc potřebuješ a co do nich vůbec pořád píšeš? /EDIT

Aegnor: záleží na tom? Prostě chce mít něco specificky na straně 25.
23.9.2020 13:05 - ShadoWWW
Cože? Ono jde psát na stranu 25? Já ji vždycky vynechával!
23.9.2020 13:14 - York
sirien píše:
Btw můžeš mi říct k čemu ty poznámky tak moc potřebuješ a co do nich vůbec pořád píšeš?


Zatím v podstatě jen experimentuju a učím se pracovat s InDesignem, nejsou to věci, který bych vyloženě nutně potřeboval.

Teď zrovna zkouším přepsat ta tvoje hodnocení do commentů v indesignovym souboru, ze kterýho jsem exportoval to pdfko s obrázky.

Výhledově chci comments na vývojový poznámky - v průběhu vývoje dost často exportuju pdfka s aktuální verzí pravidel, na který se kouká někdo jinej. Takže se celkem hodí mít průběžně "čistej" text, kterej můžu kdykoliv vyexportovat, aniž bych ho musel pročišťovat od svejch poznámek.


sirien píše:
Dej si nové pole a ukotvi ho k obrázku.


Hmm je fakt, že nějak se musí dělat image captions, takže ukotvit text k obrázku by mělo jít...

(Pokud dokážu ukotvit frame k obrázku, tak to můžu udělat rovnou s tím comment framem, nemusím tam vkládat další :-))

ShadoWWW: Vidíš, a teď už ji vynechávat nemusíš. Pak že tahle diskuse není k ničemu dobrá ;-)
23.9.2020 13:20 - York
Jde v indesignu zakázat override stylu? Tj. aby nešlo ručně měnit vlastnosti, když je na něčem aplikovanej styl? (Google mi s tím zatím moc nepomohl.)
23.9.2020 13:34 - sirien
York: ano, ukotvit pole commentu přímo k obrázku, přesně to sem myslel. Vyrábět textové pole kotvené k obrázku a kotvit comment k tomuhle poli by bylo trošku... weird :)

Aha. Jasně. To asi dává smysl, osobně sem tohle nikdy nepoužíval, tak mě to nenapadlo (vývojový poznámky si zpravidla držim na různejch papírech okolo).

Override stylu je zajímavá otáza. Nevim o tom a google mi taky nepomáhá (můžeš si ale nastavit aby to zvýrazňovalo style overrides, což je asi next-best-thing). Možná ShadoWWW vyhrabe něco někde ve svých výukových videích. (I když teda nevim - když nevěděl, že se dá psát i na stranu 25, tak mé mínění o jeho expertíze dost kleslo.)
23.9.2020 13:34 - York
sirien píše:
Dej si nové pole a ukotvi ho k obrázku.


Tohle podle všechno fakt nejde, objekt jde ukotvit pouze k textu, ne k jinýmu objektu. Nebo tobě to funguje?


sirien píše:
I když teda nevim - když nevěděl, že se dá psát i na stranu 25, tak mé mínění o jeho expertíze dost kleslo.


Žejo. Takhle ten titul grandmastera sazby neobhájí...
23.9.2020 13:59 - sirien
Jakože mám kvůli Tobě zapínat InDesign a jít to zkoušet? Ok no... dám vědět za chvíli :)
23.9.2020 14:04 - York
Obrázky nejsou ukotvený k textu, ale ke stránce (vkládám je do framu definovanym na master pagi), takže asi nakonec největší smysl bude dávat udělat na master pagi frame "Page Comments" mimo stránku, do kterýho můžu napsat komentář ke stránce.


Další černý puntíky pro InDesign:
• V rámci object style nejde nastavit pozice objektu mimo stránku.
• V object stylu nejde objektu nastavit, že je "non-printing", musí se to udělat ručně na každym objektu zvlášť.
23.9.2020 14:23 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: záleží na tom? Prostě chce mít něco specificky na straně 25.

Jako, vlastně na tom úplně nezáleží. Mně jenom nenapadl důvod, proč bych něco takového měl chtít, tak jsem se zvědavě zeptal, kde mi unikla jaká technika/motivace. :-)

York píše:
V object stylu nejde objektu nastavit, že je "non-printing", musí se to udělat ručně na každym objektu zvlášť.

Nestačí mít vlastní vrstvu "comments", kterou nebudeš exportovat do pdfka?
23.9.2020 14:36 - York
Aegnor píše:
Nestačí mít vlastní vrstvu "comments", kterou nebudeš exportovat do pdfka?


To by fungovalo na ty textboxy přilepený ke stránkám, ale ne na commenty anchornutý k textu, ty jsou totiž automaticky na stejnym layeru jako text.
23.9.2020 15:43 - York
York píše:
V object stylu nejde objektu nastavit, že je "non-printing", musí se to udělat ručně na každym objektu zvlášť.


Tohle beru zpět, je to schovaný v záložce "Text Wrap & Other" pod "Other" :)


Ale začaly se mi dít fakt divný věci: Na master page mám text frame na komentář ke stránce. U některejch stránek do něj píšu text "+". Všude to v pohodě funguje, ale na jedný stránce se to "+" hodí do overflow a není vidět. Když s tím framem hejbu různě po stránce, tak na některejch pozicích framu na stránce je "+" vidět, na jinejch je v overflow - chápal bych, kdyby za to mohl text wrap, ale na tý stránce žádnej text není..


Aha, možná tuším! Ona to je zrovna stránka s obrázkem přes celou stranu, a ten má nastavený, že ho text obtejká - zjevně to působí i mimo viditelnou oblast obrázku. Hmm...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.066322088241577 secREMOTE_IP: 52.91.67.23