Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
23.9.2020 23:02 - Colombo
Sirien píše:
Jinak ono to ve skutečnosti je velmi užitečný a praktický chování, jen velmi odlišný od chování textového editoru (tolik k tomu jak jsem psal, že řvát dohromady textový a grafický editor by bylo velmi nerozumné

Its not bug, its *feature*!
23.9.2020 23:39 - sirien
Ve skutečnosti... ano, to chování je velmi správné tak, jak je. Že to Yorka překvapilo, protože se to chová zcela odlišně, než textové editory, neni úplně chyba programu.

Hele, já Ti radši pomůžu, ať v tom tak neplaveš - když se objeví nějakej skutečnej nedostatek InD, tak Ti napíšu, ať kritizuješ aspoň správný věci. Teď zrovna to jsou špatně implementované poznámky, tak nám můžeš říct, jak úžasně poznámky fungují v LaTeXu.
23.9.2020 23:54 - Aegnor
Pokud jde o interní poznámky, tak jednoduše.

% Tady je až do konce řádku poznámka.

\usepackage{comment}

\begin{comment}
Tady je blokovej komentář, na víc řádků.
Třeba dva.
Nebo tři.
Nebo čtyři.
\end{comment}
24.9.2020 12:16 - sirien
York: mimochodem kotvit jde skutečně jen k textu, ale tu poznámku můžeš s obrázkem sepnout spojením do skupiny (ctrl-g).
24.9.2020 13:45 - York
sirien píše:
tu poznámku můžeš s obrázkem sepnout spojením do skupiny (ctrl-g)


Interesting idea, imho ale neudělá prakticky nic navíc oproti tomu, když prostě ručně vyrobíš text frame s poznámkou. Obrázek je na stránce, textbox taky, takže se vůči sobě hejbat nebudou tak jako tak.


Ještě by šlo použít image caption - to je, mimochodem, docela zajímavá featura, umožňuje vytáhnout popisek z metadat obrázku.
24.9.2020 13:49 - York
Přemýšlím o tom, že bych obrázky do pravidel nedával přes master pages, ale vkládal je jako objekty ukotvený k textu. Tj. třeba obrázek na začátku kapitoly bych ukotvil k nadpisu kapitoly a v jeho object stylu nastavil, že má bejt na horním okraji stránky. Pokud se nepletu, mělo by to pak fungovat v zásadě stejně jako v libre officu, tj. když kamkoliv přidám text, tak se mi obrázky budou držet na správných místech.

Je to dobrej nápad?
24.9.2020 13:49 - sirien
V případě celostránkového obrázku to je samozřejmě irelevantní, ale kdybys chtěl někdy dávat komentář k obrázku, který není celostránkový a může teoreticky dojít k jeho posunu, popř. k obrázku, který je dokonce ukotvený k textu, tak se Ti to může hodit. (Změnu pozice objektu v rámci skupiny děláš pomocí bílé výběrové šipky (a))
24.9.2020 13:49 - Dukolm
Jak jsem se dostal do InD gangu?
24.9.2020 13:56 - sirien
York píše:
že bych obrázky do pravidel nedával přes master pages

Popravdě naprosto nechápu, proč vůbec dáváš obrázek do Master pages (myslel sem, že to je nějakej Tvůj další experiment pro experiment). Osobně sem to nikdy u ničeho nedělal, když potřebuju Master pro stránku s obrázkem, tak prostě a jednoduše udělám Master ve kterém nechám volné místo tam kde bude obrázek a obrázky pak vkládám normálně až do samotné stránky. Pokud bych potřeboval umístění obrázku zarovnávat nějak jinak než od oka / k okrajům / k hranici textu, tak si tam hodim pomocný vodítko.

Podobně kotvení obrázku k úvodu kapitoly... jako jo, pokud máš nepřerušenej story thread, tak to může dávat smysl, asi, ale když máš každou kapitolu na separátním story thread, tak to IMHO nemá žádnej význam a je to jen práce navíc (?). Btw. mít kapitoly v rozdělenejch story threadech mi přijde intuitivně tak nějak lepší, z různých důvodů. Zpravidla to tak dělám a funguje to velmi dobře. Teď mám rozpracovanou jednu sazbu, kde jsem to z určitého důvodu neudělal, a jsem z toho místy lehce otrávenej (jakože funguje to... ale mám mnoho nových zkušeností díky kterým to už znovu dělat nebudu).
24.9.2020 13:57 - sirien
Dukolm: záložník do počtu? :D (asi z titulu toho že sem měl dojem, že v něm občas něco děláš... ale tak prohodil sem Tě za Yorka)
24.9.2020 14:09 - York
sirien píše:
Popravdě naprosto nechápu, proč vůbec dáváš obrázek do Master pages


Obrázek ne, jenom frame. Respektive teda dávám do něj rovnou placeholder image, protože na ní mám styl, kterej vyrábí neostrý okraje, a pak na stránce ten placeholder replacnu finálním obrázkem, nemusím mu nastavovat styl.


sirien píše:
Btw. mít kapitoly v rozdělenejch story threadech mi přijde intuitivně tak nějak lepší, z různých důvodů. Zpravidla to tak dělám a funguje to velmi dobře. Teď mám rozpracovanou jednu sazbu, kde jsem to z určitého důvodu neudělal, a jsem z toho místy lehce otrávenej (jakože funguje to... ale mám mnoho nových zkušeností díky kterým to už znovu dělat nebudu).


Tohle mě taky zajímá - můžeš rozvést konkrétní problémy s tím, když máš všechno v jednom threadu? Zatím mi to totiž přijde jako celkem rozumná varianta.


edit: Můj use-case je specifickej v tom, že potřebuju na text průběžně pracovat (a dělat velký změny včetně přeorganizovávání kapitol) a čas od času ho publikovat v co nejhezčí prezentovatelný verzi.
24.9.2020 14:15 - Dukolm
sirien: jen drobný jedno stránkový věci tak 2-3 za rok. Plus jsem se zkoušel naučit editovatelný formuláře ale to je peklo aby to fungovalo. A lidem co v tom sázíte knížky nesahám ani po kotníky. To už více hodin jsem strávil s Ilustrátorem nebo PS.
24.9.2020 15:53 - sirien
Dukolm píše:
zkoušel naučit editovatelný formuláře

Potom cos to řešil sem se to šel naučit sám a je to popravdě velice jednoduchý. Problém je ten, že InD nabízí jen zlomek možnsotí, které bych čekal, že nabízet bude a spousta věcí, se tam prostě udělat napřímo nedá - a to včetně takových, jejichž absence je fakt brutální WTF, jako třeba nastavení širších, ale pořád dost základních vlastností písma pro vyplňovací kolonky, typu barva atp. (COLOMBO! tady!) To co by člověk chtěl udělat, se pak musí dodělávat v Acrobatu. Přitom platí, že když si to v InD rozumně předpřipravíš, tak ta práce v Acrobatu je snazší (např. některé věci jde pak udělat hromadně), ale vlastně ne až tak moc a narovinu - pořád je krajně opruzná a naprosto nechápu, proč mám kvůli tvorbě formuláře lozit do Acrobatu a kravit v Acrobatu, když mám InDesign.

York píše:
Obrázek ne, jenom frame.

dtto.

Ok, lenost se stylem asi chápu - pokud máš standardizovaný obrázky (velikost a umístění), tak to asi může bejt praktický. Osobně si pic style hodim na num shortcut.

York píše:
můžeš rozvést konkrétní problémy s tím, když máš všechno v jednom threadu?

Má to dva faktory.

První je velikost a rychlost práce se souborem. Praxe mi ukázala, že import stovek stránek naráz... nedělá dobrotu (trvá dlouho, občas spadne atp.) To se částečně přelévá i do průběžné práce - změny na začátku / v prostřed dokumentu, které posunou text, mohou vést InD k nutnosti přepracovat stovky stránek sazby, což může vést k různým větším, ale i menším prodlevám - po chvíli ale i ty vteřinový záseky začnou bejt opruz. Tohle je závislé i na složitosti grafiky, obrázků vložených přímo do textu atp. Teď jsem importoval 100+ stránek naráz do ne až tak složité grafiky a bylo to bez problému. (*)

Tohle je samozřejmě najisto ovlivněno výkonem mého počítače, kterej sice neni laciná máčka, ale ani to neni žádná gaming/pro-graphics nadupaná mašina a už taky začíná mít trochu svůj věk.

Druhý faktor je rozpad sazby a případně grafiky při libovolném posunu textu - tj. při libovolném zásahu do dokumentu. To má dvě hlavní oblasti: Zaprvé zatímco parchanty snadno povraždíš GREP příkazem (k nalezení v této diskusi), tak vdovy a syrotky, pokud je řešíš (jakože mě by to asi tak moc netrápilo, ale Lethrendis z nich má pomalu osobní trauma :D ) je potřeba řešit manuálně. Když uděláš úpravu na začátku dokumentu a rozhodí Ti to už zarovnanej text na stovce dalších stránek, tak bys vraždil.

Druhá oblast je zarovnání obrázků proložených textem. (Viz Shadowrun 6e, kapitola vybavení). Obdobný problém - když Ti každý posun textu rozhodí pozici odstavců vůči obrázkům - nebo u ukotvených obrázků pozici obrázků vůči sobě, přičemž některé vzájemné konstelace hodnotíš od pohledu jako neestetické - tak by člověk něco s chutí rozbil.


(*) to, že sem ten soubor nemusel roztrhávat na kapitoly při importu byl důvod, proč sem to importoval celé jednorázově - byl sem línej se s tim patlat předem ve Wordu. Zpětně to hodnotím jako dobrý postup, ALE tu sazbu bych si rozmyslel trochu jinak a ten story thread bych pak následně po importu na některých místech vhodně roztrhal.
24.9.2020 15:57 - Aegnor
K těm vdovám a syrotkům - nestačí si správně pohrát s "keep options" (v paragraph style)?
24.9.2020 16:03 - sirien
Aegnor
24.9.2020 16:07 - York
sirien píše:
To se částečně přelévá i do průběžné práce - změny na začátku / v prostřed dokumentu, které posunou text, mohou vést InD k nutnosti přepracovat stovky stránek sazby, což může vést k různým větším, ale i menším prodlevám


Nalití textu mě trápit nebude, to udělám jednou a pak už budu dál pracovat v idd. Lagy při práci by mě ale určitě trápily, good point. Asi to zkusím vcelku a když to bude lagovat, rozdělím to.


sirien píše:
Druhý faktor je rozpad sazby a případně grafiky při libovolném posunu textu


Pokud budu mít začátky kapitol vždycky na nový stránce (což budu), tak tohle imho nastávat nebude.


sirien píše:
vdovy a syrotky je potřeba řešit manuálně


Jak píše Aegnor, to se dá z velký části pořešit nastavením stylu. A i kdyby ne, tak tohle mě fakt při exportu pracovní verze 0.23 trápit nebude, to se řeší až při finálním releasu.


sirien píše:
když Ti každý posun textu rozhodí pozici odstavců vůči obrázkům - nebo u ukotvených obrázků pozici obrázků vůči sobě, přičemž některé vzájemné konstelace hodnotíš od pohledu jako neestetické - tak by člověk něco s chutí rozbil.


Tohle zas podle mě nesouvisí s rozsekáním textu na thready, ale s tím, že každá kapitola začíná na nový stránce. Což může, i když máš thread jen jeden.
24.9.2020 16:25 - sirien
York píše:
Pokud budu mít začátky kapitol vždycky na nový stránce (což budu)

...a pokud máš stranově neutrální sazbu (což asi máš, ale jen aby to bylo komplet).

Jinak ano, ta citlivost na celistvý thread je velmi závislá na podobě samotné grafiky. V jednoduché nebo vhodně uzpůsobené grafice to nebude dělat problém - bohužel moje zkušenosti jsou z toho, že jsem musel pracovat s grafiou co nebyla ani jednoduchá, ani vhodně uzpůsobená.
24.9.2020 21:08 - ShadoWWW
York: Než takhle tahat želízka z ohně bych ti vřele doporučoval kouknout na nějaký aspoň elementární videotutorial z Udemy, Lynda.com nebo aspoň Youtube. Abys pochopil workflow základních věcí a jejich smysl. Dost by ti to pomohlo a ušetřilo hafo nervů a času. To mi věř.
24.9.2020 21:22 - York
ShadoWWW: Myslíš navíc k těm asi 20 hodinám, který už mám zkouknutý? Zvážím to...
25.9.2020 19:09 - Aegnor
Netuší někdo, kde sehnat font s těmi novými (asi, ve F4C jsem je neviděl) stres čtverečky pro Fate? (čtvereček s číslem uvnitř, které označuje, kolik posunů ten čtvereček vykryje.) Dle Acrobat Readeru by to měl být font "Evil Hat Numbered Boxes", ale moje google-fu nějak nefunguje.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.079270839691162 secREMOTE_IP: 18.232.169.110