Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
3.10.2020 18:24 - Šaman
A při trojkliku odstavec… to jsem taky nevěděl. Stejně to prostě beru většinou jen click&drag. Sice pak musím být přesnější, ale myš mám vycvičenou z her :)
3.10.2020 23:15 - sirien
Na téma rejstříků


Dá se tučné číslo stránky u některých vybraných referencí zautomatizovat?

Jakože řešil sem to při sazbě a tvorbě rejstříku pro Fate Star Wars - kdysi dávno sem ho vyrobil manuálně, protože sem rejstřík neuměl generovat automaticky. Potom když sem to teď nedávno updateoval, tak sem to nechal bejt, protože sem v rejstříku udělal tučně ta místa, která jsou klíčová (normálně ostatní, kde je věc jen zmíněná) plus jsem tam udělal "r" za číslem tam, kde je věc řešená v rámečku.

Kdyby to šlo dávat nějak automatizovaně, bylo by to super, ale byl sem to línej hledat.
3.10.2020 23:30 - York
Petr psal, že ve Wordu je rejstřík dobrý budovat už v průběhu psaní. Jaký s tím máte zkušenosti v idd, je to fakt dobrej nápad, nebo je lepší to dělat až na hotovym textu?
4.10.2020 00:44 - sirien
InDesign dokáže celý rejstřík z Wordu převzít. Tj. všechna rejstříková slova zůstanou registrovaná i po přenesení a následně můžeš vygenerovat InD rejstřík z rejstříku cos předtím budoval ve Wordu.

Z praxe vlastní tvorby (Fate Star Wars) - ano, CHCEŠ tvořit rejstřík průběžně. Dělat to zpětně v rozsáhlejšim textu je FAKT voser.
8.10.2020 00:26 - York
Stává se vám, že v General tabu u stylů v rámečku Style Settings, kde je textově vypsáno, z čeho se styl skládá, je napsanýho něco jinýho, než je naklikaný, a než co je vidět na textu? Neskutečně mě to vytáčí a nemůžu přijít na to, jak to spravit.

Většinou pomůže dát Reset to Base a naklikat všechno znova, ale teď už mi nepomáhá nic.

edit: Mám třeba v Character stylu nastavenou barvu textu, ta barva se mi skutečně v textu zobrazuje, ale ve Style settings je napsáno: [none]
8.10.2020 00:30 - sirien
Zkontroloval si přebírání atributů stylovou kaskádou a nested styles?

(Jinak probohy srsly - kdo tohle kdy vůbec studoval?)
8.10.2020 00:36 - York
sirien píše:
Zkontroloval si přebírání atributů stylovou kaskádou a nested styles?


No to [none] znamená, že je to Based on [none], tj. nic to nedědí. A je to character styl, u těch nested styly nejsou.


sirien píše:
Jinak probohy srsly - kdo tohle kdy vůbec studoval?


Spíš se divim, že to neděláš - je to jediný místo, kde se dá s jistotou zjistit, co vlastně u stylu máš nastavený (teda dalo by se, kdyby to fungovalo). Zvlášť když máš styly importovaný z Wordu, tak tam často zůstává spousta smetí.


edit: Hmm, tady je to reportnutý jako bug. To samý se mi děje i s barvou textu.
8.10.2020 02:01 - sirien
Vživotě sem to nepotřeboval, ani u importů (stranou faktu, že si pro import můžeš připravit styl jak chceš a při importu nastavit complete override tim připravenym v InD) - když neni nic rozbitý, tak co bych se namáhal v tom hrabat, když něco rozbitý je, tak to vidim rovnou a nemusim to hledat.
8.10.2020 13:42 - York
Jak jsem před časem psal o tom, že mi oříznutý části obrázků wrapujou text, tak za to může tohle:


Píše:
When adding a text wrap to a picture, make sure you add the text wrap to the picture frame (selected with the Selection tool) and not the picture itself (selected with the Direct Selection tool). If you do the latter, the text will wrap according to the picture's uncropped dimensions rather than its cropped dimensions.



Problém trochu je, že já jsem to na image nastavil záměrně - mám totiž na master page nastavenej frame, do kterýho pak vkládám obrázky různý velikosti, a text se samozřejmě musí wrapovat podle skutečný velikosti obrázku.
8.10.2020 15:36 - sirien
Já Ti řikal, že ten Tvůj postup je divnej a že to na Masteru nemá co dělat. Na Masteru maj bejt vodítka podle kterejch to vložíš na stránku a přiřadíš styl.
8.10.2020 16:14 - York
Sirien: To máš těžký, já vždycky o těhle věcech přemšjšlim stylem: "Ha, to je super nápad, šlo by to použít takhle a krásně by to řešilo to, co potřebuju". A pak přijdu ke konkrétnímu programu a zjistím, že to implementuje způsobem, kterej s tím tak docela nepočítá - viz třeba moje postesky nad Scribusem* ;-)

* Nebo třeba když jsem si naplánoval, že přes CSS nastyluju scrollbary - chyba lávky, jsme sice v roce 2020, ale CSS pořád stylování scrollbarů nepodporuje.
8.10.2020 17:11 - York
Možná celkem užitečnej tip: text must be above any transparency objects in order to avoid being rasterized

To by znamenalo, že obrázky s průhledností by měly bejt v layeru pod textovym layerem a ne nad ním?
8.10.2020 17:17 - sirien
U těhle článků musíš dávat bacha na datum. Osobně sem se s timhle nikdy nesetkal a datum článku z roku 2008 napovídá, že to už nemusí být vůbec aktuální. Navíc to řeší nějakou WTF preferenci omezení text wrapu podle vrstev a úrovně ve vrstvě, která je očividně určená lidem co přichází z jiných programů, protože uvnitř InD pro ní nevidim moc rozumné využití.
15.10.2020 02:42 - York
Argh, tohle mě dohání k šílenství - když tady na Kostce (v Chromu) myší označím libovolný slovo a mezeru za ním, a pak zmačknu "shift + leftArrow", tak tím odselektnu tu mezeru na konci. Funguje to úplně ve všech programech, který jsem kdy používal - kromě InDesignu, ten místo toho nechá mezeru selektnutou a přidá k selekci mezeru vlevo od slova. GRRRGHGH!

Dá se to nějak fixnout? Keybindy to neřešej, problém je totiž v tom, že InDesign po selekci myší dá kurzor na začátek selekce, místo aby ho nechal na konci.
15.10.2020 06:07 - ShadoWWW
Je to design. Po označení myší se kurzor implicitně dá vlevo. Zmáčkneš shift a InD čeká, jakou šipku zmáčkneš. Když dáš "shift + leftArrow", tak protože už máš aktivní kurzor vlevo, posune to označení i kurzor vlevo. Ty naopak musíš zmáčnout "shift + rightArrow", abys aktivoval a hýbal s označením vpravo.

Je to tak v InD kvůli snadné manipulaci s označením. Označím slovo/řádek/odstavec, zmáčknu shit + → a hýbu s označením vpravo. Pustím shift, znovu ho zmáčknu spolu s ← a hýbu s označením vlevo. Tato funkcionalita, jakmile si na ni zvykneš, je velmi praktická.

Navíc nechápu, že označuješ myší slovo a mezeru, kterou následně chceš hned odznačit. Tak prostě jen dvojklikni na slovo a to se ti označí bez mezery (mimochodem funkcionalita, která mě všude mimo InD strašně chybí).
15.10.2020 09:01 - sirien
ShadoWWW píše:
Tato funkcionalita, jakmile si na ni zvykneš, je velmi praktická.

Vážně?
A kdy se to stane? Já se po letech dostal do stavu zenové tolerance, který se mi zdá docela konečný.

ShadoWWW píše:
nechápu, že označuješ myší slovo a mezeru

Tak to si s tou myší buď ohromně přesnej, nebo děsivě pomalej.

(Většinou není problém slovo, ale spíš sousloví nebo věta - víc než slovo, míň než odstavec.)
15.10.2020 09:38 - ShadoWWW
Když chci označit několik málo slov, tak označím slovo a pak shtft + ctrl + šipka přiznačuji další slova.
15.10.2020 09:42 - sirien
Ehm... Ty možná :D
15.10.2020 09:45 - Pan Bača
Občas to tak dělám taky
15.10.2020 13:32 - Šaman
Slovo i s mezerou se vybere dvojklikem. A ta mezera umí dělat problémy. V bankovnictví (číslo účtu nemá správný tvar) i ve firemních excelech. Jako programátor už jsem se naučil jakékoliv uživatelské vstupy v první řadě ořezat o bílé znaky.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.075857877731323 secREMOTE_IP: 18.209.63.120