Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
15.10.2020 14:36 - York
ShadoWWW píše:
Když chci označit několik málo slov, tak označím slovo a pak shtft + ctrl + šipka přiznačuji další slova.


Vyzkoušel jsem to a označí to i mezeru za slovem a chová se to pak přesně tak blbě, jak jsem popsal ;-)

Takže tohle bohužel nepomůže.
18.10.2020 22:08 - York
Umí InDesign "návrat na předchozí pozici kurzoru"? Když třeba kliknu na nějakej odkaz, tak vrátit se na stránku, ze který jsem kliknul. Ve VS Code je to například alt+leftArrow (a alt+rightArrow zase skáče dopředu).
19.10.2020 07:42 - ShadoWWW
Píše:
Return to Where You Were
Once you’ve “jumped” to a page with the “Go To Page” shortcut, you may want to quickly return back to where you came from. Use the Layout > Go Back command to do this. The keyboard shortcut is Command+PageUp (Mac) or Ctrl+PageUp (Windows). Unfortunately, this keyboard shortcut doesn’t work if you have a text insertion point. If you use this command frequently, you might want to assign a different keyboard shortcut using Edit > Keyboard Shortcuts.
19.10.2020 12:51 - York
ShadoWWW: Díky. Z nějakejch záhadnejch důvodů to teda funguje, jen když nemám kurzor v textu, ale i tak je to super. Google se mi to snažil zatajit, mizera ;)
20.10.2020 20:20 - ShadoWWW
Vychází nový balík CC 2021. O víkendu ho prubnu.
20.10.2020 20:37 - exi
Přehled nových funkcí iD tady.
20.10.2020 20:57 - sirien
Nech mě hádat: Stylová kaskáda u tabulek a buněk... stále neopravena, protože fuck it.
21.10.2020 01:23 - York
exi píše:
Přehled nových funkcí iD tady.


Díky za odkaz, ale teda jestli za rok práce udělali jen to, co zmiňuje týpek v tom videu, tak se teda moc nepředvedli ;-)
22.10.2020 08:03 - Pan Bača
Stalo se vám někomu, že při importu textu z wordu se vám celý odstavec mezi nadpisy vložil opticky do jednoho řádku?
vypadá to nějak takto:

1. nadpis
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. nadpis

ty svislé čárky představují třeba šest odstavců. Musím jim pak ručně přiřadit styl. Jinak všechna nastavení (tučné, kurzíva, tučná kurzíva) zůstávají.

Taky font u nadpisů se změnil. Kdybyste někdo mohl popsat krok za krokem import textu, docela by to nám začátečníkům pomohlo.
22.10.2020 11:09 - sirien
Jako popsat víc podrobně než tady?

Jinak ne, tohle se mi nestalo... Kdyžtak v diskusi k tomu odkázanému článku napiš detaily (nastavení těch odstavců, stylů...) popř dodej vzorový rozvíjející se dokument.
22.10.2020 11:39 - Pan Bača
ehm.. na tenhle článek jsem zapomněl, díky.
Projdu to, vyzkouším a případně pošlu
22.10.2020 21:53 - Pan Bača
Tak jsem to asi nějak blbě nastavil. Druhá kapitola, po tom, co jsem si přečetl ten článek, už proběhla ok. Ještě jednou díky za připomenutí..
16.11.2020 12:29 - York
Dá se nějak v indesignu nastavit, aby při kliknutí na bookmark neresetoval zoom na "Fit Page in Window"?
27.11.2020 17:46 - sirien
odtud
wlker píše:
procházím InD tutoriály od píky, abych se naučil dobrý praxe, a narazil jsem na to, že text jde do sloupců rozdělit i v rámci jednoho pole. Já jsem byl zvyklý používat dvě propojená pole. Co je současná dobrá praxe?


wlker: jedno pole a v něm definované sloupce. Lze na to navázat další funkce, jako např. odstavce které mají definovanou výjimku a jsou roztažené přes všechny (nebo jen několik) sloupců dohromady - běžně se to používá pro nadpisy, ale párkrát jsem to už použil i pro běžnej text. Nebo naopak můžeš mít standardně jednosloupcový text, ale některé odstavce v něm v rámci textového pole nastavit jako vícesloupcové (přes označení a rozhození). Když použiješ víc polí, tak tyhle možnosti nejsou a je to takový jakože fakt neelegantní.

That being said existují případy, kdy může být funkčnější použít různá dvě textová pole, ale obvykle jde o nějakou složitější sazbu kde věci přechází napříč (nař. u AWčka mám takhle udělané ty stránky s popisem playbooků, protože to jak jsou na stránce naházené s obrázkama do šachovnicovýho rozložení - jako jo, vim jak to udělat přes sloupce a vložené obrázky s obtékáním and shits, ale byl by to voser a v tomto konkrétním případě by to nemělo ani vůbec žádný přínos - snazší bylo prostě definovat ty pole zvlášť.
3.12.2020 15:57 - sirien
odtud
exi píše:
na začátku bude rejstřík kouzel seřazených podle stupňů. Oproti PHP bych ten rejstřík ještě v (případný) PDF verzi potunil o hyperlinky s možností okamžitýho skoku na příslušný popis kouzla a ve fyzický verzi o číslo stránky, kde to kouzlo je

sirien píše:
Exi: no jistěže. Mezi námi InDesignu a sazby znalými - pošlu Ti zdroják a ty cross-reference tam k tomu seznamu budeš celej víkend naklikávat Ty, co Ty na to? :D (Teoreticky bych to udělal jako rejstřík - shit je že InD neumí definovat vícenásobné rejstříky :/ )

exi píše:
EDIT: Tohle jsi zkoušel (speciálně ten poslední odstavec vypadá nadějně)? Pokud by to fungovalo, stačilo by udělat rejstřík kouzel a ten pak rozkopírovat podle stupňů. Pořád oser, ale podstatně menší.

em... nope, nezkoušel.

Popravdě ten poslední odstavec mi přijde jako dost shit - Ty sice takhle nádherně vytvoříš jednorázově index kterej chceš, jenže zároveň následně odstraníš klíčovou informaci potřebnou k jeho konstrukci - tj. pokud bys pak prováděl nějakou opravu či errata nebo novou verzi, tak si v tahu, protože to nejsi schopnej vygenerovat znovu.

Ten IndexMatic mi přijde mnohem čistší a nadějnější, protože naopak pracuje s tím, že tam informaci přidáš navíc a ta tam zůstává, takže je použitelná opakovatelně. Zároveň to je typ informace který lze automatizovat a použít retrospektivně (skrz Nested styles). Určitě něco co stojí za vyzkoušení.
3.12.2020 15:59 - exi
Ten script je určitě lepší, ale dost často bez zásahu nefungují, jak mají, a tenhle je navíc hrozně zastaralej. Dneska může bejt placenej a bůh ví co.

No zkus ho a uvidíš. Třeba budeš mít kliku.
3.12.2020 16:01 - exi
sirien píše:
odstraníš klíčovou informaci potřebnou k jeho konstrukci

Nebo tomu znaku dáš "neviditelnou" barvu. Bude tam, ale v sazbě se neukáže.

V tomhle případě teda například "bezbarvý" $ nebo tak něco na konci každýho názvu kouzla.
3.12.2020 16:03 - sirien
To je teoreticky funkční hack, ale na můj vkus trochu vulgární. Hele zkusim pak někdy ten IndexMatic a uvidim. Rozhodně to nemůže bejt horší, než konsturovat index manuálně, což sem si vyzkoušel už dvakrát a #nevermore.
3.12.2020 22:21 - exi
Tak jsem ten script otestoval a na první zběžný pohled to v iD2021 funguje bezvadně (jak podle stylu odstavce, tak podle hledaného termínu, asi nejčastější použití).

Akorát, jak jsem se obával, je v demoverzi nějaká limitace počtu použití. Plná verze je za litr.
3.12.2020 22:25 - sirien
limitace počtu použití jako na spuštění nebo na počet dokumnetů?

(Jinak moje zkušenost s těma skriptama je, že jejich count není úplně... řekněme že většinou se dá docela jednoduše resetnout.)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081993103027344 secREMOTE_IP: 35.171.159.141