Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
Autorská citace #41
21.12.2018 13:07 - Aegnor
ShadoWWW píše:
InDesign 2019 má trapný bug. Když máte odstavec, v němž je vnořený jiný styl na 1 řádek, tak to na rozdíl od předchozích verzí přestalo detekovat, kde končí řádek, a aplikuje to vnořený styl na celý odstavec. :-/

Quick fix je natvrdo zalomit řádek, pak to detekuje...

Když jsi tady zmiňoval InD 2019 ... dokážeš nějak popsat, v čem je lepší než třeba 2015? Jestli má smysl o tom novém InD uvažovat.
Autorská citace #42
21.12.2018 14:32 - sirien
Prozačátek je kompatibilní s 2016 a vejš, což 2015 neni. Plus upgrade na novou verzi je vcelku jednoduchej (rozhodně jednodušší než to bejvalo dřív).
Autorská citace #43
21.12.2018 19:25 - ShadoWWW
Tý jo, od 2015 si to už nevzpomínám... Pokud chceš vědět, co je novýho v 2019, dej si na YouTube něco jako "adobe indesign 2019 new features", což je rozdíl oproti 2018. Takhle by to šlo vytrackovat asi až do 2015...
Autorská citace #44
29.12.2018 12:53 - ShadoWWW
Video - Top 5 nových funkcí v InDesign 2019. Super je hlavně ten "Content-Aware Fit". To pohodlně řeší reformát obrázků při převodu DnD pravidel z Letter do A4. Taky by mi to hodně pomohlo v dobách, kdy jsem dělal překlad AiME, kde je podkladem rámečků obrázek pergamenu (takhle by se automaticky přizpůsobil velikosti rámečku a nebylo by nutné to pracně předělávat pro každý obrázek zvlášť ve PhotoShopu).
Autorská citace #45
19.1.2019 17:23 - pilchowski
nevim, jestli to tu uz nekdy nebylo, ale co rikate na toto?
Autorská citace #46
19.1.2019 17:36 - Šaman
pilchowski píše:

Hej! Přesně to jsem chtěl na jednoduché vytvoření taháku do našeho světa. Díky.

Dodatek: Aha, tak první budu muset zjistit, jak to naučit diakritiku. Ale to by mělo jít…
Autorská citace #47
20.1.2019 00:47 - Maelik
Říkám, že existuje i klon, na kterém se vývoj nezastavil, takže má i něco funkcí navíc a trochu víc grafického ovládání.

Oba nicméně sdílí charakterovou vadu, že bez problémů fungují jen na prohlížeči Chrome.
Autorská citace #48
20.1.2019 01:10 - sirien
Díval sem se na to a na Chromiu to funguje zjevně taky vpohodě. (Momentálně potom co mě naprosto znechutil Firefox svým posledním vývojem sem odešel na Vivaldi - nástupce původní Opery - a funguje mi to naprosto ok. Btw. velmi doporučuju, nejlepší UI široko daleko, kompatibilní s Chroma pluginama, ohromný důraz na soukromí)
Autorská citace #49
20.1.2019 02:03 - Šaman
Vy, co sázíte ty pěkné příručky: Můžete se podělit o české fonty? Třeba ty co jsou použité v Xanatharovi? Díky :)
Autorská citace #50
21.1.2019 10:14 - Šaman
Jen aby to nezapadlo, asi se zeptám přímo @siriena - ty fonty použité u překladů jsou volně k dispozici? A jestli ano, můžeš poslat link? Teď mi jde o nadpisy, ale ty víš asi nejlíp, které všechny fonty měly problém s češtinou. Díky.
Autorská citace #51
21.1.2019 10:25 - exi
A jaký nadpisy přesně chceš? Generický PHB fonty jsou tady a "spešl" fonty z Xanathara tady. Všechno v cz.
Autorská citace #52
21.1.2019 10:33 - Šaman
Díky. :)
Nejde mi o žádné spešl, ale ty ty defaultní v tom editoru nemají české znaky, resp nahrazují je ošklivými. Zatím se v tom rozkoukávám - už jsem několikrát uvažoval udělat si vlastní příručku světa a pravidel, ale pokaždé to skončilo na tom, že software je na to dost drahý a zároveň poměrně komplikovaný. A že v html nebo nějaké wiki to zvládnu snáz, rychleji a stejně to dneska chceme spíš online.

Ale ty odkazované editory jsou fakt super, přesně tohle jsem potřeboval. Připravená šablona která hezky vypadá a psát jen text.

Mimochodem, to má něco společného s indesignem, nebo je to něco úplně vlastního, nějaký jednoučelový pdf creator?
Autorská citace #53
21.1.2019 10:49 - exi
Akorát mi moc nejde do hlavy, co s nima chceš dělat, do toho online editoru je nemáš jak dostat (aspoň myslím?). To je taky důvod, proč jsem to s ním hned na začátku zabalil a naučil se v InD.
Autorská citace #54
21.1.2019 11:01 - ShadoWWW
Šaman: Spoj se se Sirienem a řekni mu, že tě posílám. ;-) On už bude vědět. Pracuje na jednom obdobném projektu (ale zatím tajném! pst!), což by ti mohlo výrazně pomoci.

A já bych tím získal čas na vytvoření videí, jak vytvářet šablony v InD.
Autorská citace #55
21.1.2019 11:17 - sirien
Sorry, zapomněl sem odpovědět.

Šaman chce Gotham rodinu fontů, pokud si pamatuju sazbu správně - pak je někam nahraju.

exi píše:
To je taky důvod, proč jsem to s ním hned na začátku zabalil a naučil se v InD

to ses s tim moc nesral :D
Autorská citace #56
21.1.2019 11:46 - Šaman
Díky, fonty už mám - aspoň některé. Konkrétně mi šlo o MrsEavesSmallCaps, ale na ostatní asi časem narazím taky.

Nicméně zatím je tam opradvu neumím dostat. Fonty z fonts.google.com ano, ale ze svého serveru ne. Nicméně to může být problém jinde, než v GM Binderu. Ono když na to přijde, ten Google fonts by mohl stačit, ten s češtinou problém nemá… ale myslím, že by tam mělo jít nahrát cokoliv přes @font-face.
Autorská citace #57
21.1.2019 12:01 - sirien
Do záhlaví sem vám odkázal složku s fontama z Fate - když budete na ShadoWWWa moc hodný tak tam možná přihodí složku s DnD (ShadoWWW: najdeš to na gDrive/Kostka/Public/)
Autorská citace #58
21.1.2019 22:06 - Šaman
Asi to dočasně vzdávám. Vlastní fonty se mi tam dostat nepodařilo - je to ale záležitost toho, že musí být nasdílené s nějakými spešl hlavičkami a já nemám moc jak to odladit. Tak jako tak by to vyžadovalo mít hosting s Apachem a povoleným .htaccess, nebo ty hlavičky generovat pomocí php scriptu (ani jedno jsem ale nerozchodil).

Nicméně pokud si člověk vystačí s těmito fonty (tyhle už jsou všechny české, resp. latin extended), tak použití je velmi jednoduché (v ukázce importuji dva fonty, konkrétní odkaz vygenerují Google fonts když si je naklikáte těmi červenými pluskami a pak kliknete na okno dole a v něm přepnete na @import):

<style>
@import url('https://fonts.googleapis.com/css?family=Dancing+Script|Bangers');

.phb h3 {
font-family: 'Dancing Script', sans-serif;
font-size: 15pt;
}
</style>

### Příliš žluťoučký kůň
In the menu above, you'll see a Table of Contents for your document.
Autorská citace #59
21.1.2019 22:53 - Šaman
Uff, bohové! Tak tohle mě vážně nenapadlo… :o
Ono stačí nainstalovat si ten font lokálně :)
Jediný problém bude předpokládám při sdílení, kde já vidím nadpis nečitelným fontem ala deadrické runy. Jestli tam čtete Lorem ipsum, pak není možné dokumenty sdílet. Ale PDF to generuje dobře. Takže vyhráno - mohu si tam nacpat jak originální české fonty, tak runy, nebo sindarštinu :D

Dodatek: Pozor, chvíli to trvá - pár minut, než to po lokální instalaci fontu (bez restartu) začalo fungovat.

Dodatek2: Dokonce není nutná ani ta @font-face, ale pak se to vypisuje moc tence. Nejspíš by to bylo v pohodně, kdybych v css nastavoval i font-height, ale bez toho jsem experimentálně zjistil, že s @font-face se to chová stejně, jako originální anglické fonty. Zřejmě se font-weight nastaví nějak implicitně.


<style>
@font-face {
font-family: 'Eladrin';
src: local('Eladrin');
}

.phb h3 {
font-family: 'Eladrin', sans-serif;
}
</style>


### Lorem dolor ipset
In the menu above, you'll see a Table of Contents for your document.
Autorská citace #60
22.1.2019 04:26 - Šaman
Tak asi poslední spam na tohle téma - zkoušel jsem v tom chvíli dělat a to stylování je sice chvílema WTF, ale jak se jednou styl odladí, tak je to příjemný nástroj na generování fancy pdf. S češtinou není problém, jen vždy chvíli po nahrání fontu - asi po instalaci doporučuji restart.

Jen by mě zajímalo, jestli tady vidíte stejný výsledek, jako jako v mém PDF. Myslím ohledně fontů, hlavně ten kaligrafický.

EDIT: Už mi prosím neodpovídejte, tohle už je vyřešené. Diky. A mimochodem obrázek je změněný za jiný.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098088026046753 secREMOTE_IP: 18.233.223.189