Střípky

York
4.2.2019 20:52
MCDM production DnD 5e stream
Stream hraní DnD 5e pod vedením Matthewa Colvilla.

The Chain, Episode One: Red Sky At Morning
Autorská citace #41
6.2.2019 15:43 - LokiB
sirien píše:
zajímavé je, že když se pak něco posere, tak tyhle samozvaní ochránci sou vždycky najednou odvážně ti první, kdo...


To jsou přeci zbytečné generalizační řeči ... a já ti je připomenu, až budeš něco podobného někomu vytýkat. Smysl to v tomto kontextu nedává a ty to víš (abych taky použil podobný argumentační faul :))

Koneckonců, vůbec nešlo o fudgeování kostek, to nebylo meritem - jde o to, že si Mat jede ve svém kanále to, co chce. Jestli ho bude někdo kvůli čemukoli z toho hejtovat (fudgeování, přístup ke streamu, problémy s poslechem, stavba dobrodružství, ...), tak je to přeci ok ... on nemá zjevně potřebu se zavděčovat všem a být univerzálně oblíbený. A to se mi na něm líbí.

Ten stream sám o sobě mi zajímavý na sledování nepřišel (jak už jsem psal), protože mě tenhle druh zábavy (sledovat cizí hraní) moc neoslovuje obecně, a tenhle konkrétní ještě o něco méně.

Takže výkřiky dalších potrefených, ať do toho netaháme diskusi o fudgeování, jsou irelevantní. O tu tu vůbec nešlo.
Autorská citace #42
6.2.2019 15:46 - sirien
Tak pokud Ti de o to že si Matt může hrát jak chce a streamovat co chce a že styly hraní RPGček nejsou cenzurované zástupem hysterických hashtivistů, tak to je samozřejmě pravda.

Na druhou stranu, já popravdě řečeno nikdy až tak moc nepochopil co je na něm a tom jeho kanále pro všechny okolo až tak zajímavýho. Jako ok, uznávám, umí mluvit a má dobrej projev a má to technicky zvládnutý, ale obsahově mi ten jeho channel nijak zázračnej nepřijde.



EDIT: hm, uznávám, že tohle ode mě byla přehnaná reakce a dost křečovitá mentální zkratka "nějaký kontext - píše Loki - takže myslí tohle". Se mi to v poslední době stalo víckrát, si budu muset dát větší pozor :/
Autorská citace #43
6.2.2019 15:56 - Zarahel
Sirien píše:
Na druhou stranu, já popravdě řečeno nikdy až tak moc nepochopil co je na něm a tom jeho kanále pro všechny okolo až tak zajímavýho. Jako ok, uznávám, umí mluvit a má dobrej projev a má to technicky zvládnutý, ale obsahově mi ten jeho channel nijak zázračnej nepřijde.


On taky nijak zázračný není. Když už jsi to naťukl, co do obsahu mám v oblibě dvojici Jim Davis & Jonathan Pruitt. Hlavně pro tunu zajímavé inspirace, pohledy na mechaniky... a pravidlem "Don´t be a dick." :) To je kanál, který bych zrovna začátečníkům doporučil já.

Co vlastně říkáte na tyhle dva?
Autorská citace #44
6.2.2019 16:16 - LokiB
Matt C mluví srozumitelně ... a tím nemyslím artikulaci, ale to, jak věci uchopí a vyloží. Předkládá vlastní názory a podporuje je argumenty. Nejsou to žádné výkřiky, ale solidně podané myšlenky. Což není až tak obvyklé. A dá se u toho zamyslet - jo, s tímhle souhlasím, ne, tohle bych řešil jinak. To tempo není závratné, že si u toho stíháš to opravdu promyslet.
Nesnaží se podbízet projevem, mluví kultivovaně a srozumitelně.

Na pár dílů z jeho kanálu jsem se kouknul celkem rád a poslouchalo se mi to fajn.
Ono na druhou stranu - kolik znáte lepších kanálů, které vám sednou lépe, jak provedením, tak obsahem?
Autorská citace #45
6.2.2019 17:30 - Gurney
Já jsem zatím vydžel koukat jen na L.A. by Night.

Jerson píše:
Jenže ono to není to samé. Když se běžné hry účastníš, tak působí jinak, než když na ní koukáš. Viděl jsem mnohokrát lidi, kteří přišli něčí hru sledovat, a sám jsem to několikrát udělal, ale případy, kdy vydrželi a zajímalo je to po delší dobu bych spočítal snad na prstech jedné ruky.

To je pravda a imo v tom hodně velkou roli hraje styl hry. Zkoušel jsou koukat na záznamy z nějakých oldschool dungeonů a i když chápu, co na tom ty hráče v tom videu bavilo, ten záznam byl hrozná nuda, v podstatě jen tabletalk na téma, kde je co, jak dlouhá je ta zeď, co se stane když hodím šutr do chodby... V zasadě mi přijde, že čím víc dramatických scén (myšleno těch, ve kterých se řeší se vztahy mezi postavami, opakovaně se objevujícími NPCčky apod.), tím líp se to sleduje, zatímco čím víc hra tíhne k procesním scénám (postavy vs prostředí), tím víc je to jako sledovat akčňák, kde ještě nejsou dotočené ty stěžejní scény, a místo toho je někdo popisuje (tohle je trochu lepší s těmi profi herci, ale pořád...). Hráči si to sice užijí, ale pro diváka to moc nefunguje.

Jerson píše:
...sledování hry jiných lidí mi přijde stejné jako sledování hry na počítači

Což lidi dneska dělají úplně běžně, takže to není žádné překvapení.

LokiB píše:
Matt C mluví srozumitelně ... a tím nemyslím artikulaci, ale to, jak věci uchopí a vyloží. Předkládá vlastní názory a podporuje je argumenty. Nejsou to žádné výkřiky, ale solidně podané myšlenky. Což není až tak obvyklé. A dá se u toho zamyslet - jo, s tímhle souhlasím, ne, tohle bych řešil jinak. To tempo není závratné, že si u toho stíháš to opravdu promyslet.

Jak kdy, jak co.
Autorská citace #46
6.2.2019 17:52 - Jerson
Gurney píše:
Což lidi dneska dělají úplně běžně, takže to není žádné překvapení.

Ptám se na to lidí do 18 let, ke kterým mám přístup, a nedělá to ani jeden z šesti dostupných. Pět z nich jsou hráči RPG. Ne že by to byl nějaký reprezentativní vzorek, jen poznámka - všichni mi říkají, že je to věc, která se stává někomu jinému a nechápou ji podobně jako já.
Autorská citace #47
6.2.2019 17:57 - sirien
Jerson: u nás to běžné není. V jihovýchodní asii to je naprosto běžná záležitost, v USA to má také svoje nemalé publikum.
Autorská citace #48
6.2.2019 18:11 - Jerson
U starších lidí jsem o tom slyšel a byl jsem i účastníkem jednoho takového natáčení během hry, ale to jak Shadowww často říká, že takové ukázky her (ne přímo Mattovo, ale i jiné) lákají nové hráče, tak jsem zatím nenarazil na nikoho, koho by to nalákalo.
Autorská citace #49
6.2.2019 19:03 - sirien
Ah-ha, sorry, já myslel že mluvíš o tom sledování pc a videoher.

Streaming tabletop RPGček je primárně Americká (...anglofonní, ono Británie s Austrálií a Kanadou v tom jedou taky...) záležitost. Na druhou stranu, ono východní Evropa má tak 5-10 let zpoždění v trendech, takže... tady je spíš problém jazykové bariéry kdy nevim kolik lidí si pustí "jen tak na pozadí" Critical role a v češtině nebo slovenštině žádná rozumná obdoba neni.
Autorská citace #50
6.2.2019 19:10 - ShadoWWW
Jako divákovi mi vadí (v pořadí od nejrušivějšího po nejméně rušivé):
  • Domácká povolání: Chápu, že pro Matta je cool vytvářet něco vlastního, co pasuje do jeho tažení. Ale vidím tam dva problémy: 1) Matt moc netuší, jak 5E designově funguje a jak jsou herní mechanismy mezi sebou provázané. Vím to z jeho videí o designu té custom clasy. To jsem doslova hleděl z otevřenou pusou, protože i takový Log toho ví o vnitřním fungování 5E povolání 100x víc než Matt, a to nemá svůj Youtube kanál s tisíci odběrateli. Takto Matt akorát vytvořil custom věci, co vnitřně nefungují a bude to dělat problémy. 2) Většina Mattových subscriberů jsou buď lidé, co nikdy nehráli DnD, nebo lidé, co ho začali hrát až v reakci na jeho videa. Tedy začátečníci. A pro ně by bylo mnohem užitečnější, kdyby vycházel z povolání z PHB, tedy ze zdrojů, které jsou všeobecně snadno dostupné a žádný PJ je nebude mít problém schválit. Pro diváky/hráče to pak znamená větší vnitřní zapojení do děje. ("Héj, on hraje stejnou postavu - rasu/povolání - jako já!")
  • Překřikování: Toto není o úrovni angličtiny, jak píše Sirien. Toto mi vadí i v českých kanálech a profi herci v CR ví, že dávání si prostoru a předávání spotlightu jsou pro diváka důležité, aby video udrželo a netříštilo jeho pozornost. Zkrátka protagonisté CR ví, že do hovoru druhého se nekecá.
  • Plynulost hraní: To, co je běžné u domácího hraní, není zrovna dvakrát zajímavé pro diváka. Zdlouhavé boje s figurkami jsou zábavné pro hraní (a to taky ne pro všechny), ale není to zábavné na sledování. Plus různá jiná pravidlová zdržování, kdy se plynulé hraní zasekne na nějakém vyhodnocování. Toto CR a někteří další řeší "light" (víc vyprávěcí) verzí pravidel a popisováním akcí postav; jiné kanály (zejména podcasty) to řeší postprodukčním vystříháním "hluchých míst" a hudebním podbarvením. Protagonisté CR a některých dalších kanálů taky dělají dobře, že popisují vnitřní myšlenky postav, díky čemuž diváci lépe chápou jejich akce, rozhodnutí a cíle.
Jako hráči by mi nejvíc vadilo to railroadování a zabití postavy na míru (fakt hnus!). Ani jako hráč, ani jako PJ nemám problém, když zemře postava, ale hodně mi vadí, když je to z čisté vůle PJ (a jako PJ bych to nikdy neudělal).
Autorská citace #51
6.2.2019 19:13 - Gurney
sirien píše:
já myslel že mluvíš o tom sledování pc a videoher

Já taky

EDIT:
ShadoWWW píše:
To, co je běžné u domácího hraní, není zrovna dvakrát zajímavé pro diváka. Zdlouhavé boje s figurkami jsou zábavné pro hraní (a to taky ne pro všechny), ale není to zábavné na sledování. Plus různá jiná pravidlová zdržování, kdy se plynulé hraní zasekne na nějakém vyhodnocování.

Právě. Tohle to pro mě dělá prakticky nekoukatelné.

ShadoWWW píše:
Jako hráči by mi nejvíc vadilo to railroadování a zabití postavy na míru (fakt hnus!). Ani jako hráč, ani jako PJ nemám problém, když zemře postava, ale hodně mi vadí, když je to z čisté vůle PJ (a jako PJ bych to nikdy neudělal).

Tak když se na tom předtím dohodli... Prostě Colville má tak trochu "failed novelist" styl vedení hry a pokud máš za to, že finálním arbitrem přežití postavy by měly být (nezfixlované) kostky (já ano), a nepovzneseš se nad jeho snahu cpát do hry svůj "správný" příběh, tak ho asi nemá moc význam sledovat.
Autorská citace #52
6.2.2019 19:22 - ShadoWWW
Někdo tu bral mé jméno (n/z)adarmo...

Jerson píše:
Otázka - tohle je ten typ videí, o kterých Shadowww (a další) tvrdí, že v současné době stojí za největším nárůstem nováčků?

Ne, tohle ne. TOHLE - Critical Role. To je fenomén, o kterém mluví Wizardi (a zejména Hasbro) a o kterém jsem mluvil i já.

Já osobně víc doporučuji zejména Turncloacks (První epizody mají i na Youtube - Epizoda 0-1, Epizoda 0-2, Epizoda 1 atd.). To je podle mě to "the best" ze všech Actual Play hraní 5E. Je to kratší (max. 1 hodina), úžasný gameplay a efekty, dechberoucí příběh.

A mají i verzi zvanou Tomes & Tentacles, kde hrají dle pravidel Call of Cthulhu (ale jiný příběh a jiné složení skupiny).

Jerson píše:
tak jsem zatím nenarazil na nikoho, koho by to nalákalo.

No já říkám pořád, že žiješ ve své bublině. ;) Tady to actual play šílenství se týká hlavně USA (stejně jako hraní DnD 5E), k nám se to dostává zatím pomalu. Ale u nás v brněnské skupině jsou hráči, co sledují CR.
Autorská citace #53
6.2.2019 19:38 - sirien
Turncloaks ep 1 má jen 700 views? Tušíš kolik maj ty audio-only podcasty na jejich webu?
Autorská citace #54
6.2.2019 19:46 - ShadoWWW
Na webu nevím. Na iTunes, přes který to IMHO poslouchá většina, má 3600 přehrání (3.6K). Není to žádný fenomén typu CR nebo ten Colvillův kanál, ale to znamená jen to, že to (zatím) není proslavené. ;-)
Autorská citace #55
6.2.2019 19:55 - Jerson
ShadoWWW píše:
Tady to actual play šílenství se týká hlavně USA (stejně jako hraní DnD 5E), k nám se to dostává zatím pomalu. Ale u nás v brněnské skupině jsou hráči, co sledují CR.

Vím, že žiju, a vím, že ty trendy jsou u nás zpožděné - nicméně znáš nějakého Čecha / Slováka, který začal hrát na základě sledování takového videa?
Ne že bych to vyloučil, moje manželka si chtěla zkusit zahrát RPG po shlédnutí Gamers 2 (bohužel jsem s ní hrál DrD2, což její herní kariéru okamžitě pohřbilo), takže to není tak, že bych ti nevěřil - jen že jsem o nikom konkrétním neslyšel, ani od tebe.
Autorská citace #56
6.2.2019 20:03 - ShadoWWW
Někdo z brněnské skupiny říkal, že začal hrát kvůli CR. Mám dojem, že to byla jedna z hráček. Zeptám se na příštím hraní. Ale i mě to překvapilo, že někdo takový je i v ČR.

P.S. Má žena zkoušela poprvé RPG se mnou, když čerstvě vyšlo DrD+. Byl to taky propadák.
Autorská citace #57
6.2.2019 20:24 - Zarahel
Já znám jeden případ, kdy CR bylo spouštěčem chuti si zahrát DnD (nejsem to já :D) ale v DDM, kde vedu hru měla zmínka o něčem jako CR a vypravnějším stylu docela zajímavý dopad - mám tam kromě těch mladších i čtyři starší kluky - 16-17 let - a v poslední době docela dobře přebírají roleplay návyky a k CR zazněly docela nadšené ohlasy. Od nich se mi nakazili ti mladší - takže i hyperaktivní desetiletý klučina docela slušně hraje :) Nepřisuzuji to tedy úplně CR, nebo jiné "show", ale nejsou jediní, u kterých jsem dobré ohlasy, případně sledování zaznamenal.

Edit: Jenže je možné to vůbec porovnávat s anglofonními zeměmi, vhledem k velikosti našeho RPG trhu a méně rozvinuté tradici? Mám skoro pocit, že v našich podmínkách to snad vhledem k celku nemůže být nijak relevantní.
Autorská citace #58
6.2.2019 20:26 - sirien
c-c-c... to je váš trest za to že a) ste si sehnali partnerky mimo komunitu a b) na nich ještě navíc experimentujete se systémama naprosto pochybného původu a kvality ;)
Autorská citace #59
6.2.2019 20:29 - Zarahel
Sirien píše:
c-c-c... to je váš trest za to že a) ste si sehnali partnerky mimo komunitu a b) na nich ještě navíc experimentujete se systémama naprosto pochybného původu a kvality ;)


+1 :D

Já to s DrD zkoušel kdysi. Nemělo to valný efekt. Na druhou stranu DnD partnerku a její přátele baví.
Autorská citace #60
6.2.2019 20:30 - ShadoWWW
B) vím dnes už taky. Tehdy jsem měl DrD za etalon kvality.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081323862075806 secREMOTE_IP: 54.163.14.144