Střípky

sirien
30.8.2019 22:36
Autorská citace #1
30.8.2019 22:36 - sirien
...tohle znát dřív, ušetřil sem si v minulosti fakt hodně práce, tak doufám, že to někomu pomůže dřív, než bude pozdě :)

Jinak to je samozřejmě pracovní návodnej článek, takže pokud máte někdo někde nějakej námět na zlepšení nebo nějakej další trik, co by se hodilo zaznamenat, tak dejte vědět a já to tam připíšu.
Autorská citace #2
30.8.2019 23:08 - ShadoWWW
Jako ono to bylo známý. Stačilo si projít ta tutorial videa od Lynda.com. ;-)

Ale jinak chválím. Toto je hodně dobrý návodný výcuc. Jen jestli ještě můžeš doplnit vrstvy (vytváření, zapínání, vypínání) a možná i automatický obsah a rejstřík.
Autorská citace #3
30.8.2019 23:33 - sirien
Já Tvojí lásku k tutorial videím bohužel nesdílím - naopak videa sou pro mě poslední možnost k sehnání rady / návodu, k níž se uchyluju až potom, co všechno ostatní selže. Návody preferuju v textový formě, popř. doplněný printscreenama (a ideálně systematický články/blogy, i když rozumej diskusní post nebo Q/A entry taky dobrý).

To co sem tu sepsal sem nikde nenašel v celistvý podobě (základ je ten odkázanej článek, jinak tam je pár věcí nalezenejch v diskusích a pak výsledky mého hraní pokus/omyl), tak sem si řek, že a) se to může někomu hodit a b) to je lepší referenční odkaz když chceš někomu kdo nějakej text píše říct, jak to má v tom wordu dělat, než ho odkázat na video.


Vrstvy a rejstřík atp. sem asi nepatří; tohle je prostě o přípravě a importu dokumentů z wordu (resp. texťáků), ne o tvorbě InD dokumentů obecně - tak nějak předpokládám, že člověk, kterýho se týká ta druhá část o InD, o vrstvách, masterech, obsazích, threadech atd. už ví.

Můžeme kdyžtak někdo někdy sepsat nějakej další článek (asi by zas bylo dobré dát mu nějaké funkčně-praktické vymezení, mít nějakej omnibus návod se "vším o InD" nahňácanej do 1 dokumentu by asi nebylo dobrý. Stranou faktu, že "vše o InD" by nejspíš i v rozsahu toho, co používáme my tady, vydalo spíš na gigantickej manuskript... :D
Autorská citace #4
30.8.2019 23:40 - ShadoWWW
sirien píše:
co používáme my tady, vydalo spíš na gigantickej manuskript...

:D
Autorská citace #5
1.9.2019 20:05 - Aegnor
Možná bych tam doplnil, že tabulky se dají vytvářet z čistého textu automaticky.

Označíš text - table - Table from text - nastavíš oddělovače. (+-.)

Takže když bude ve vzorovým dokumentu příklad, jak se má psát tabulka, např:
buňka 1.1; buňka 1.2; buňka 1.3;
buňka 2.1; buňka 2.2; buňka 2.3;
a autor překladu tento příklad dodrží, tak pak to zase ulehčí kus práce.
Autorská citace #6
1.9.2019 20:18 - exi
A není úplně nejjednodušší importovaný wordový tabulce nastavit Styl tabulky, první řádek přeměnit na záhlaví a nastavit správný Styly buněk? Je to práce na 15 vteřin. Děláme to takhle při překladech standardně.
Autorská citace #7
1.9.2019 20:29 - sirien
Aegnor: ah, neat, díky, to sem ani neznal a fakt by se to mohlo hodit :D

Vyzkoušim abych zjistil jak to vlastně funguje a připíšu.


Exi: možná; možná to i zkusim. Problém je, že mě už styly tabulek v InD tak prolezly krkem, když sem je zkoušel kdysi skutečně zprovoznit aby fungovaly jak maj (což se mi doteď nepodařilo - a dle toho co sem našel na fórech a v Q/A ani nikomu jinýmu), že se jich už štítim jak toxickýho zboží a radši si tu tabulku udělám nanovo a nastyluju si jí až následně než abych zkoušel jestli aplikace stylu na něco existujícího bude tentokrát laskavě fungovat nebo mi to zas rozerve nervy. Jestli bych Adobe něco narval s chutí do chřtánu, tak to je jejich impotence tenhle zbugovanej modul konečně laskavě opravit - nefungovalo to před x lety když sem s InD začal a úplně stejně to nefunguje dodneska :/
Autorská citace #8
1.9.2019 20:34 - exi
sirien O bugách nevím, ty styly (tabulky a i buňky, bez těch to nepojede) jsem si vytvořil kdysi dávno z nějaký Shadowwwovy tabulky a od tý doby to frčí. Dal bych tomu šanci, je to pak fakt na čtyři kliky. V životě jsem žádnou tabulku nepřekopírovával nebo nevytvářel ručně.
Autorská citace #9
1.9.2019 20:44 - Pan Bača
Exi: udělej video, jak ti to frčí.. To bude nejprůkaznejší
Autorská citace #10
1.9.2019 20:48 - sirien
exi: tak pro začátek (a co mě irituje s přehledem nejvíc) - půlka věcí, která se u tabulek definuje, neni v table styles, ale v cell styles. Table styles nicméně na oko umožňují udělat cell styles přímo součást table style - dokonce se tvářej, že si můžeš navolit různý default cell styles pro různý řádky/sloupce/hlavičky. Nicméně je to úplně jedno, protože nastavení table style totálně ignoruje cell styles a žádný ti to tam nenastaví, takže si všechny cell styles musíš stejně navolit manuálně. Tetýž problém v bleděmodrym je pak u vztahu cell styles a paragraph styles. Což znamená že nahodit standardní tabulku je místo tří kliknutí (nebo jedný klávesový zkratky) práce na desítky vteřin a kliknutí až klidně (u rozsáhlejch tabulek se střídánim stylů atp.) na víc jak minutu.

Dál tam občas blbne nastavování fills, zejména u alterning a když se potká table a cell setting. A aby toho nebylo dost, tak některý věci nejdou ve stylu ani nastavit popř. dou nastavit při tvorbě stylu, ale když je pak změníš tak v něm nejdou ve stylu redefinovat. A to návazně pokračuje tou srandou, že aplikace stylu občas nepřepíše původní setup, takže některý parametry zanechaj artefakty, který pak musíš dočišťovat manuálně.

Ano, když tvoříš tabulku z nuly, tak tam ty styly +- fungujou dobře (stranou výše řečeného voseru s totálně nefunkčnim řetězenim), ale jinak když s tim pak potřebuju pracovat dál, tak mám zpravidla chuť začít házet věcma. Jak to funguje když vezmu importovanou tabulku a zkusim na ní nahodit styl sem tudíž radši ani nezkoušel. Ale jestli řikáš, že to funguje, tak tomu zkusim dát šanci, ty importy by to dost zjednodušilo.
Autorská citace #11
5.9.2019 13:43 - Nachtrose
Tak trochu mam pocit, ze tady mluvite madarsky... :-) Takze noob question: jaky je nejsnadnejsi zpusob jak vygumovat text z pdf ( pravdepodobne ) pri zachovani puvodni podkladove grafiky? Pripadne kdyz bych dodal puvodni pdf a prelozene texty, byl by tady nekdo ochotnej mi to nasazet? Premyslim poridit si CoC starter box chtel bych prelozit alespon handouty pro hrace, precijenom nejsou tak zbehli v AJ.
Autorská citace #12
5.9.2019 13:46 - Aegnor
Nachtrose: pokud dodáš pdf a texty, tak si s tím tady určitě někdo poradí. Pokud bude ten přeložený text vytvořený dle rad v tomhle článku, tak to bude pro grafika mnohem jednodušší.

A to, co tu děláme my, není "vygumování textu z pdf", ale vytvoření úplně nového pdfka od začátku. :-)
Autorská citace #13
5.9.2019 13:55 - Nachtrose
Aegnor: hele, to je mozny, v tomhle jsem proste strasna lama :-) Nikdy jsem se tomu nijak extra nevenoval, proto nevim, co vsechno to obnasi. A pokud nejak vytahnes puvodni grafiku a osazis to novym textem do noveho pdf, vysledek je pro mne stejny. Mam pocit, ze jsem to kdysi zkousel, ale moc dobre jsem nepochodil.
Autorská citace #14
16.10.2019 14:28 - Aegnor
Ještě doplním svůj komentář #5 (ohledně konverze textu do tabulek) - konverze zachovává původní styly textu.
Nejjednoduší (pokud budeme uvažovat, že je opravdu nejde importovat společně s originálním textem v původní podobě) tvorba tabulky mi tedy vychází tak, že budou určené oddělovače řádků a buněk (default je tabulátory mezi buňkami, entry mezi řádky), záhlaví bude mít už v importovaném textu správně nastavený styl textu a pak stačí označit text a dát convert text to table.
Autorská citace #15
16.10.2019 15:09 - Lethrendis
No já jsem se Sirienem domluvený tak, že mu ve finále pošlu holé tabulky vyexportované v jednotlivých souborech do Excelu.
Autorská citace #16
6.11.2019 06:47 - ShadoWWW
Tak nám vyšla nová kolekce CC 2020. O víkendu ji otestuji.
Autorská citace #17
11.11.2019 08:23 - pilchowski
ShadoWWW píše:
O víkendu ji otestuji.

no, já ne, protože na mejch windows ta nová verze už nefrčí :/ je tam něco, co stojí za zmínku?
Autorská citace #18
11.11.2019 14:24 - exi
Novinky.
Nějak z toho do stropu neskáču.
Autorská citace #19
11.11.2019 17:05 - Šaman
Eh, co je to CC2020? Tak nějak jsem čekal že je řeč o Campaign Cartographer, ale koukám, že to je spíš něco s InDesignem? (Aha, logicky, podle topicu.)
To první bych ocenil víc :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090740919113159 secREMOTE_IP: 44.212.26.248