Střípky

York
17.12.2020 15:00
Vaše oblíbené rozšiřující příručky
• Jaké jsou vaše oblíbené rozšiřující příručky a proč?
• Co v nich nejčastěji hledáte?
• Jaký druh rozšiřujícího obsahu nejčastěji používáte (geografické moduly, moduly s dobrodružstvím, nová povolání, nové schopnosti a kouzla, bestiáře, případně nějaké další)?
• Vyhovuje vám, když je ke hře velké množství rozšiřujících příruček se spoustou nových schopností, povolání a podobně, nebo máte raději, když je všechno v základních pravidlech?

Paralelní diskuse na RPG fóru.
Autorská citace #1
17.12.2020 15:37 - sirien
Zajímavá otázka - těžká odpověď.

Obecně mě u rozšiřující příručky zajímají především dvě věci:
- jak moc je herně přínosná (tzn. jak moc se mi čas/energie věnovaná do jejího přečtení vrátí co do zábavnosti, možností a obsahu hry)
- jak kvalitně je zpracovaná, ve všech směrech.

Tj. kvalitní příručky kterou použiju ve hře a bude to awesome si cením hodně, bez ohledu na to jestli mi přinesla seznamy výbavy a featů a podobných nesmyslů (pokud to je pro hru relevantní - např. Shadowrun...), připravený scénář nebo popis světa. Naopak splatbook pro splatbook moc neocenim, podobně to že mi v Shadowrunu předhodíš příručku s miliardou vybavení, ale vlastně to jsou jen nějaké random seznamy a ne herně-dramaturgicky promyšlené typy a položky vybavení, tak se taky spíš ušklíbnu.

Taky mnohem víc ocenim jednu kvalitní příručku klidně i za dva roky nebo tak něco, kterou si třeba i koupim, než abych dostal za dva roky čtyři příručky, protože "průběžnej game support voe, nae?"

A s vědomím jak hrozně neužitečně obecné pro Tebe taková odpověď nejspíš je, tak tady máš pár mých fakt top sourcebooků pro představu (beru jen fakt "rozšiřující" moduly, nikoliv věci co jsou "rozšiřující", ale fakticky samostatné hry atp.):

Dead Rock Seven. Nejlíp udělané předpřipravené scénáře, co sem kdy viděl - relativně malý rozsah, do 1 sešitu se vejdou 4, ale přitom každý jeden je 12 hodin suprové hry (a to ve "one-shot" módu, teoreticky by z toho šlo dostat i víc), což je boží cost/benefit (a tou "cost" nemyslim cenu v dolarech, ale cenu v investovaném čase a energii na přečtení / nastudování / přípravu). Jinak v tomhle případě je rozhodující faktor ohromná kvalita designu těch příběhů, které mají solidní gamistické jádro a přitom silné příběhové téma a hutnou atmosféru (každý jinou, takže je na výběr) - jinak totž předpřipravené scénáře nijak nevyhledávám.

Volův průvodce netvory. Je to kvalitativně výborně zpracovanej fluff kterej je prostě... zajímavej a inspirativní. Jsou tam věci, které nejsou nutně revoluční, ale které by člověka nutně nenapadly jen tak samotného a které v každé části textu nabízí hromadu nových a zajímavých námětů pro celé kampaně, jednotlivé scénáře nebo jen drobné herní perličky. Plus se to krásně četlo.

Book of Spirits (nWoD) - popis kompletní ekologie paralelní roviny existence - od metafyziky a významu v kosmologii toho světa přes tamnější přírodní zákony až po obyvatele a životní cyklus - to vše přitom popsáno tak aby to bylo herně relevantní, tj. žádná encyklopedie, ale co princip nebo skutečnost, to herní námět. Umožňuje to odehrávat hry v nichž postavy přímo přejdou do Spirit realmu, ale má to hodnotu i pro tvorbu spirit-related věcí ve hře, v níž postavy o spirity vědomně přímo nezavadí (jen třeba narazí na nějaké divné místo nebo prokletý předmět), protože to dotváří celou tu logiku v pozadí věcí a dává to jasnou a inspirativní předtavu o fungování. Plus se to suprově četlo.

Armory I (nWoD) - když sem se s tímhle setkal poprvé, tak sem se ušklíbal že White Wolf potřebuje vydělat love a tak vychrstnul příručku s hromadou meritů a seznamama výbavy. PAK sem se začet a zjistil sem, že to tak neni - těch meritů a výbavy tam je ve skutečnosti poměrně málo (třeba jedna tabulka na čtvrt stránky...), zato vysvětlujících textů tam jsou desítky stránek - částečně k homebrew/house-rules game designu ("takhle vytváříte merit specifickýho bojovýho umění..."), částečně k roleplayingu a popisům ("btw. zbraně se drží tímhle zpsobem, z těhle důvodů, takže když hrajete postavu co se zbraněmi umí...") A ironicky - ty položkově-výčtové věci z Armory I se nakonec ve hře používaly fakt hodně. Tzn. nejenže to byla dobrá příručka rozšiřujícího "nákupního seznamu", ale ještě navíc tam k těm věcem byly hromady herně užitečnýho fluffu. (Dogs of War a tak-trochu-ale-vlastně-už-ne-tak-moc Armory II byly v tomhle směru taky dobrý - ale Armory I je ten jeden původní sourcebook)

Nemrtví a světlonoši (Asterion). Nádherná knížka která kombinovala a) popis kusu světa a historie, b) úplně nový fluff pro nekromancii, c) hromadu cool námětů do hry se super lokacema v dané části světa nebo zajímavejma organizacema / dynamikou dění které umožňovalo ty cool věci a náměty z dané části světa přenést kamkoliv jinam GM zrovna potřeboval a d) i když to ve skutečnosti bylo asi víc iluze protože do reálné hry z té příručky nejspíš málokdo dostal víc než jen zlomek věcí, tak se to fakt nádherně četlo - od historie přes popisy lokací až po popisy NPCček to bylo prakticky na hraně beletrie, protože napříč celou tou příručkou vlastně na pozadí procházel příběh Vieena a jeho blízké party.

Písky proroctví a částečně Z hlubin zelené a modré (Asterion) měly opačnou devizu oproti Nemrtvím - sice nebyly tak beletristicky vnitřně-příběhové a atmosferické, ale byly ohromně herně relevantní. I když jsem je sám ve hře nikdy nepoužil, tak tam je takové množství inspiračního nebo přímo-herního materiálu který je uspořádaný takovým způsobem, že si dokážu představit že odehraju celou kampaň jen na území popsaném tímto jedním modulem a celé to bude stát jen na věcech které jsou v tom modulu popsané - budu je muset dotvořit, jistě, ale nebudu muset nic vymýšlet. Oba ty moduly mají jasné jednotné téma, vlastní atmosféru své části světa, nějakou samonosnou dynamiku dění a hromadu zajímavých dílčích lokací a postav a skupin.

Btw. stojí za pozornost, že tohle byly ranné moduly Asterionu a kvalita pak je už sestupná; přitom platí že ani jiné moduly z té úvodní doby nebyly tak husté. Třeba Dálavy, což byl první modul, byly naprosto nudné. Obloha z listí a drahokamů mi přišla víc jako autorská fanfikce než jako zajímavě hratelné prostředí. Zlatá pavučina stejně jako Vzestup temných bohů byly jen nudnej šuplíkovej worldbuilding pro worldbuilding kterej se někomu podařilo protlačit ze šupliku kde měl skončit do tisku. Atd.
Autorská citace #2
17.12.2020 16:47 - York
V dobách hraní Dračího doupěte jsem moduly v podstatě nepoužíval.

Při hraní Shadowrunu jsem hodně používal Grimoár (metamagie, spousta novejch kouzel a adeptskejch schopností, nový tradice pro kouzelníky, spiriti, watcheři a spousta vysvětlování, jak magie funguje - wardy, magical security a tak podobně), Katalog pouličního samuraje (nákupní katalog zbraní a vybavení), Companion (nový rasy, character edges&flaws a takový věci), a trochu Rigger's Black Book (nákupní katalog vozidel, customizace vozidel). Zádrhel u Rigger's Black Book byl, že všechno bylo tak drahý, že nebyla reálná šance si na to při hře vydělat (ale vytvářel jsem podle toho auto pro svýho riggera).

Od tý doby hraju převážně svoje hry, kde tohle nemůžu posoudit ;)
Autorská citace #3
17.12.2020 17:40 - Pjotr
Obecně nejvíc oceňuju příručky rozvádějící svět a jeho historii. Protože spousta systémů svět popisuje jen zběžně nebo genericky - logicky, v rámci pravidel na to těžko může být dost místa. Jako DM i hráč mám ale rád víc informací, abych mohl příběh/postavu do světa líp zasadit.

Takže pro Dnd nejvic FR, Deities & Demigods, Magic of Faerun, Monsters of Faerun.

Pro WOD mě nejvíc bavily knihy s historií světa a metaplotem. Tady ne až tak kvůli přímému využití na hru, spíš kvůli doplnění globálního pozadí těch drobných dobrodružství kterých se účastní postavy, drby, zprávy ze světa apod.

Nikdy mě moc neoslovily knihy s hromadou předmětů/povolání/kouzel nebo předpřipravená dobrodružství. Ale možná jsem jen nenarazil na ty kvalitní.
Autorská citace #4
17.12.2020 17:40 - sirien
Ze Shadowrunu (II / III) si jako extra dobrý pamatuju:

Grimoár: nákupní seznam herně zábavnejch kouzel + rozšiřující možnosti postav + velmi užitečnej fluff book co do toho jak magie funguje a jak se s ní v tom světě zachází.

Fields of Fire: byly tam nějaké nesmysly jako další vybavení atp., ale to klíčové bylo že šlo (aspoň co pamatuju) o pravidlové rozšíření které obsahovalo pravidlová řešení pro specifické, ale herně časté situace a které ty situace dělalo herně (takticky) zábavnější (různé pády, výbuchy, krycí palby...)

Katalog pouličního samuraje už nebyl zrovna můj šálek kávy - jakože na můj vkus už to bylo trochu moc gear porno které vlastně nepřinášelo nic moc herně zajímavého, jen věci co měly číslíčka, číslíčka, číslíčka... ale chápu, že to mnoho hráčů SR oceňovalo.


Btw. ze Shadowrunu 6 se mi fakt hodně líbí Streetpedia - kromě toho že tam jsou nějaké náměty a inspirace do hry to je krásně atmosferický intro do toho světa z takového všedního pohledu obyvatel a fungování (tj. nejen strohá historie a faktografie, ale feeling toho světa). Plus to je tvořené jako herní artefakt, což se taky počítá.
Autorská citace #5
17.12.2020 18:07 - crowen
Armory I, Bestiar k DrDII, Fate System Toolkit
Autorská citace #6
17.12.2020 18:51 - LokiB
k DND 3.5 jsem měl oblíbený Tome of Battle: The Book of Nine Swords ... byl v tom nový přístup k mechanikám DND, za mě lepší než ve 4E
v dobách ADND 2E to byla The Will and the Way k Dark Sunu ... kdo to znal, tak pochopí
k Savage Worlds je to Deadlands: The Weird West, páč je to fakt dobrej setting
Autorská citace #7
17.12.2020 19:01 - York
Pokud se o tom nechcete rozepisovat víc, tak samozřejmě nemusíte, ale pro nás, co ty moduly neznáme, jsou zajímvý detaily, jako to rozepsal třeba Sirien.
Autorská citace #8
17.12.2020 19:57 - RoVan
Vše dnd 5E: CoS, IWD: RoF, Volo's (Dřív jsem vždycky vystačil s vlastní invencí, ale asi stárnu :) )
- Buď hledám inspiraci pro zajímavá setkání do vlastní hry, nebo přímo připravenou kampaň, ale musí mi opravdu sednout.
- Preferuji dobrodružství, která využívají prostředí a reaálie herního světa. Nepotřebuju znát každý maličký detail o světě, beztak bych si to nepamatoval.
- Přehršel voleb a nových možností v rozšířeních je pro mě obecně na obtíž* a často zbytečně přeplácaných (smývají rozdíly mezi povoláními), ocenil bych např. méně možností, ale vázaných k danému dobrodružství (Např. když budu mít dobrodružství v Ravenloftu, tak by tam byla (sub)class pro válečníka 'lovec upírů' atp.)

* Jsem zvyklý po diskuzi s hráči vyškrtávat věci, které se do dané hry nehodí (např. typicky v DnD Monk, některé rasy (aby jich ve hře nebylo zbytečně moh a daly se pochytit základní vztahy mezi nimi atp.)
Autorská citace #9
17.12.2020 20:13 - Lethrendis
Já obecně nemám moc rád dobrodružství, ty mi přijdou strašně omezující, raději tvořím sám. Když už nějaký sourcebook, tak něco ve stylu těch pro SR, to je taková směs dodatečného obsahu a tlachání.
Autorská citace #10
17.12.2020 21:16 - wlkeR
Mně se líbí Ghosts of Saltmarsh pro 5E. Je výrazně tématicky zaměřená a dobrodružství, která popisuje, jde hrát i jako kampaň, ale až na dvě s sebou nejsou nijak extra provázaný, takže jsou super i jako oneshoty, nebo prostě vykrádačka. Žánrově jsou všude možně - mystery, dungeon crawl... a kdo chce řešit politiku, může si prostě přečíst popis Saltmarshe jako města a má matroše na rok nebo dva.

Zatím jsem z ní nevykradl nic extra, ale spíš se jen nenaskytla příležitost, než že by materiál nebyl dost slibný.
Autorská citace #11
17.12.2020 21:19 - Arten CZ
Mám rád bestiáře, s velkými ilustracemi příšer/npc a stručnými náměty pro zápletky. Pro mě obrázek vydá za tisíc slov. Potřebuju něco, co mi jedním, dvěma zmínkami nakopne fantasii.

Líbil se mi bestiář pro DrD+ a DrD2, kde je dostatečně málo a přitom úderného textu. Nelíbil se mi Volo, který je na mě příliš ukecaný a přitom málo úderný.

Obecně je pro mě nejlepším zdrojem Google, kdy hledám hodně barevné a ujeté obrázky, něco nevšedního, na čem postavím celou zápletku - chrám v oblacích, sopku obývanou efreety, hrobku dračího rytíře, souboj armád světla a temnoty. Ideální příručka by pro mě byl sborník ilustrací různých zajímavých míst a tvorů se zajímavými exotickými názvy/jmény a nápady pro zápletky.
Autorská citace #12
17.12.2020 21:24 - chrochta
Stormwrack, Frostburn, Sandstorm, vše DnD 3.5e. Vhodně exotické, sem-tam sice trošku ulítlé, ale fajn čtení.
The Complete Dreamlands, Call of Cthulhu. Snový svět, ultharské kočky a SPOUSTA odkazů na věci, které v češtině nevyšly.
Autorská citace #13
17.12.2020 22:02 - Gergon
Xanathar a Tasha.
Autorská citace #14
17.12.2020 22:05 - Markus
<obligátní vsuvka>

Kdyby se někomu chtělo vyjádřit trochu lásky pro produkty v Databázi RPG, to by bylo milé. Třeba od D&D 5e je tam toho zadaná už hromada, takže stačí jen rychle ohodnotit. Spousta příruček samozřejmě chybí, hlavně k jiným hrám, ale dají se přidat. Předem díky každému, kdo přiloží ruku k dílu.

<už mlčím><takhle se tagy nedělají já vím>
Autorská citace #15
17.12.2020 23:33 - sirien
Markus: tak hlavně bys mohl mít tu slušnost a ty tagy do po sobě taky zavřít.
Autorská citace #16
17.12.2020 23:47 - Corny
sirien píše:
Nemrtví a světlonoši (Asterion)

Ou Yeah, Nemrví a světlonoši For The Win. Má úplně nejoblíbenější součást Asterionu. Ještě pořád ji tu někde mám :3

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.068305015563965 secREMOTE_IP: 3.239.117.1