Střípky

York
10.2.2021 13:07
Komunitní RPGčkové servery
Inspirací k otevření týhle diskuse byl Naokiho dotaz, proč nevytvořím vlastní diskusní server, když mi ty stávající nepřijdou jako vhodný prostředí pro autorskou tvorbu. Nejsem si jistej, jestli tohle téma vydá na samostatnou debatu, takže bych ho chtěl trochu víc zeširoka a bavit se i o tom, jak přistoupit k diskusnímu prostoru pro nově vydávaný produkty, jaký jsou výhody a nevýhody jednotlivých platforem (discord, Facebook, diskusní fóra) a podobně. Můžeme se taky zamyslet, jestli by šlo diskusní servery nějak propojit, aby autor nemusel příspěvek psát několikrát, když chce oslovit uživatele více serverů, a aby to pak někteří uživatelé nemuseli několikrát číst.
Autorská citace #41
11.2.2021 09:38 - LokiB
Naoki píše:
To protože přemýšlíš jako korporát, zatímco já mluvím jako startup.


Premyslim jako nekdo, kdo videl mnoho desitek projektu, startupovych, ktere zacli nadsenim jednoho odpoledne, pokracovali pachtenim nekolika mesicu, a pak skoncili ve skarpe, protoze to dal nemelo smysl. Kdybys rekl, ze tomu das tyden (to nejsou zadne velke prachy), tak bych trochu krcil rameny, ale pripustil, ze skvely a zkuseny programator s dobre vybranym frameworkem za tu dobu skutecne neco pripravit muze. Co se da dal rozvijet. Ale jedno odpoledne je placnuti do vody. To je tak na velmi osizeny prototyp potemkinovske vesnice pro investora :) neco malo to bude delat, vypadat to bude zle, ale bude v tom prislib, ze treba, za pul roku ...
Autorská citace #42
11.2.2021 09:39 - LokiB
Aegnor píše:
ale na Nightfallu by to mohlo být lepší

Jak dlouho se mluvi o Nightfallu? Od roku 2017? Dele? Jo, bude v utery.

EDIT: Schvalne si jako cvičení zkuste najít Od kdy je zmiňovaný nightfall.
Zjistite, ze uz minimalne v roce 2015 tu byly stejne namitky, stejna zduvodneni, stejne navrhy na reseni a objektivni duvody, ktere tomu brani, stejny vyhled na zmenu
Autorská citace #43
11.2.2021 09:46 - Šaman
Naoki: Jakožto korporátovi mi taky nejde do hlavy, jak chceš kohokoliv nalákat na super diskuzní, server, který zná jen pojem téma, příspěvek a uživatel.

A taky by mě zajímalo, pokud ty uživatele nalákáš a začnou hodně psát, jak to chceš dál rozšiřovat. Z neexistující struktury existujících dat žádnou lepší neuděláš.

Tím nechci říct, že by se mělo implementovat hned milion funkcí, které možná nebudou potřeba. Ale chci tím říct, že pokud má být jádro aplikace diskuzní fórum a důrazem na přehlednost a dohledatelnost informací, pak to chce začít přemýšlením jak těchto vlastností docítit a pak vytvořit diskuzní základ, který toto naplňuje.

"Diskuzní fórum" se třema tabulkama (topic, articke, user) není startup, to je tak semestrálka. Anebo by to muselo obsahovat nějaký geniální nápad.
Autorská citace #44
11.2.2021 09:51 - Corny
LokiB píše:
A jak snadno je nove prichozi objevi? Jak snadno v noci ch najde to, co hleda?

Jak už poznamenal Aegnor, nijak jsem se nebavil o technické stránce Kostky a jak snadné je se tu orientovat. To je trochu něco jiného a tam nijak nerozporuji, že je dost co zlepšovat (já ostatně čtu v podstatě jen to, co mi vyskočí v novinkách, jinak jsem zatím popravdě nedokázal se tu moc v obsahu zorientovat)
Autorská citace #45
11.2.2021 10:23 - Dukolm
Aegnor píše:
Loki, Corny v tom příspěvku neřeší snadnost nalezení (kde s tebou teda docela souhlasím, ale na Nightfallu by to mohlo být lepší) toho obsahu, ale je to spíš taková zmínka bokem k jiné problematice.


Přesně ono aby jste měly kontext tak core projekt kostky má oko 1k článků a používá spíše blogový přístup k obsahu a kategorizaci takže prezentuje spíše poslední věci. A nightfall tohle doufám změní minimálně tím že tam bude lepší zázemí si hrát s různými verzemi zobrazení, ... A najít optimální řešení.

A kupodivu webů co by řešily podobný problém moc není takže se i hůře inspiruje jinde.

LokiB píše:
Jak dlouho se mluvi o Nightfallu? Od roku 2017? Dele? Jo, bude v utery.

2014 vzniklo pojmenování a začaly vznikat požadavky a koncept taky to byl -+rok kdy jsme dostal přístupy ke zdrojákum kostky a DB. A co si budeme povídat tak nastudovat si po večerech ve volném čase tyhle věci není na chvíli. Obzvláště když ani nejstarší čleové týmu něvědí o některých věcech. Plus vedle toho se řešily technické nutnosti, vznikly SRD a překladové klíče.
2017-2018 vznikaly první nastřely projektu a experimenty s technologiemi.
A teprve začátkem roku 2020 jsem se dostal do stavu kdy si troufnu říci víc co z db se používá a jak a co naopak je relikt doby a už je k ničemu.

Plus to že informace o Nightfallu se dostala ven už ve fázi úvah tomu moc neprospělo. Ale to je spíš o tom že byla nějaká představ že bych to nemusel dělat sám a ozval s e někdo další. Což se i párkrát stalo ale nenašly se dva lidi se stejnými technologiemi který by nabízely.

A to hlavní co se ukázalo jako největší oříšek, tak většinu času jsem strávil analytickou činností fungování než programováním (A tahle práce se dost špatně dělí mezi více lidí). A věnovat se programování se můžu až teď (Tedy vlastně až se prokoušu přes stylování základního vzhledu co jsme si navrhly).

Kdyby to někoho zajímalo tak technologie PHP 7.4, Symfony 5.1, Doctrine, Sass, Webpack 5, Vue na některý komponenty.
Autorská citace #46
11.2.2021 10:30 - Šaman
Dukolm: Já myslím, že to všichni programátoři chápem. Zmínka padla v souvislosti s tvrzením Naoki, že stačí jeden večer a tři tabulky a máš základ… a nevyřčené: a pak trocha průběžného refaktoringu a je to.
Autorská citace #47
11.2.2021 10:30 - LokiB
Dukolm: aby to bylo zretelne ... Nijak neobvinuju tebe nebo kohokoli jineho z toho, ze to jde pomalu. Je to fun projekt, slozity, penize z toho nejsou, takze zadne vycitky. Jen proste reakce na vytky vuci soucasne Kostce ve stylu "to ale bude v Nightfallu vyreseno a lepsi" uz zneji prilis dlouho na to, abych je uznaval (v tomto kontextu).
Autorská citace #48
11.2.2021 10:34 - Aegnor
(Já jenom pro jistotu řeknu, že jsem tu zmínku o Nightfallu nemyslel jako nějakou omluvu a obranu vůči kritice, spíš v to doufám. :-) )
Autorská citace #49
11.2.2021 10:39 - sirien
Ono to je ještě složitější, protože ještě než se začalo mluvit o Nightfall, tak existoval Midday. Který Max skutečně z velké části vytvořil - ale který nakonec skončil kdesi před cílem (jakože už jsme tam už měli pokusně překlopenou živou DB a šlo v něm interagovat s obsahem) a nebyl nikdy nasazený.

Pak odešel Max a následně i Alnag a my jsme se pak z různých mnoha důvodů rozhodli Midday nepoužít a začít znovu od začátku s tím, že Sunrise je dost robustní aby zvládl dvojnásobně přesluhovat původně zamýšlenou životnost bez větší údržby. Což... se zatím plní, klepy klep.
Autorská citace #50
11.2.2021 10:57 - Naoki
Píše:
Zmínka padla v souvislosti s tvrzením Naoki, že stačí jeden večer a tři tabulky a máš základ…

a vyřčené: aby sis ověřil že o takový projekt je skutečně zájem

EDIT: ale pokud chcete nejdřív trávit měsíce budováním hotového projektu a až pak si ověřovat produkt market fit tak prosím směle do toho, nenechte se mnou vytáčet
Autorská citace #51
11.2.2021 11:16 - Šaman
Naoki píše:
aby sis ověřil že o takový projekt je skutečně zájem

O jaký projekt?
O jednoduché fórum s nadpisem, že je pro rpg designéry? To asi nebude, podobných fór je dnes mnoho.

O projekt, který nabízí snadné vyhledávání, nemíchá produkty, je přehledný a celkově je navržený pro komunikaci mezi tvůrci a hráči? Nemusí to být hotový produkt, ale i jen návrh a základ bude potřebovat nápad, analýzu a nějaký prototyp.

Tím chci říct, že za večer nejen že nemáš ten klíč, ale ani nákres toho klíče. :)
A startup potřebuje na začátku nápad a ten mít ideálně zanalyzovaný. Pak se teprve začne programovat (ano, minimalisticky). Pak to chce ještě obalit do pěkné grafiky, či designu a začít na to lákat uživatele.

No ale myslím, že jsme trochu offtopic a beztak to vypadá, že jsme tu banda samých ajťáků. :)
Autorská citace #52
11.2.2021 11:59 - York
Naoki píše:
Já si troufnu tvrdit že to je kvůli tomu že deklarovaný cíl je ve skutečnosti jiný než co York chce


Jasně, žádnej novej komunitní server zakládat rozhodně nechci. Ta otázka je čistě hypotetická otázka a vyvolaná tvým dotazem.


MarkyParky píše:
Chceš-li vést debaty mezi vývojáři, které budou dostupné i po letech a půjde se k nim vracet nebo které budou obsahovat delší bloky formátovaného textu či vzájemných odkazů, pak je discord špatný nápad.


Actually na Discordu se dají normálně dělat odkazy na příspěvky, včera jsem to zkoušel. Jestli jde nějak rozumně formátovat text nevim, to budu muset vyzkoumat.


edit: Vyhledávání funguje dobře, našlo to výskyty v různejch kanálech. Problém je navigace v rámci delšího vlákna - nepřišel jsem na jinou metodu, než postupně scrollovat, což je naprd, protože to starší příspěvky načítá po blocích, takže doscrollovat se na začátek vlákna je pěknej oser :\


edit: Ad formátování: Zjevně funguje aspoň základní markdown.


edit: A stránkování diskuse se dá udělat hodně složitě přes seach (ale dá).
Autorská citace #53
11.2.2021 12:28 - sirien
York: jo, příspěvky můžeš pinovat a odkazovat. Hodně štěstí v praxi - několik delších pinovanejch příspěvků, a je v tom ihned bordel, odkazy musíš někde skladovat, Discord pokud vim dává limit na neplacenou historii... (což, btw. - NENI to Tvoje platforma ani placená služba a KDYKOLIV může změnit podmínky užívání, např. limitovat počet lidí nebo nových postů nebo vláken na neplaceném serveru - super věc dát si vývojové prostředí nebo cokoliv důležitého na takové místo).

Ne, sorry, Discord je na tohle na úrovni Facebooku - obojí je maximálně tak na ping-pong rychlou diskusi s fanoušky nebo pro zákaznickou podporu stylem helpdesku (ale už ne FAQ), ale na cokoliv jinýho sucks (Facebook samozřejmě ještě na propagaci, Discord ne).
Autorská citace #54
11.2.2021 12:33 - York
Nehledě na to, že to není ideální varianta, pořád může bejt nejlepší z dostupnejch.
Autorská citace #55
11.2.2021 12:44 - sirien
Teoreticky ano.

V tom o čem se bavíme ne - na všechno kromě výše uvedeného Discord i FB sucks a i jen blbý vanilla PHP BB nebo jakákoliv jiná board-platforma kterou stáhneš, nahraješ a rozjedeš za večer bude řádově lepší (protože dohledatelnost, zálohování, přehlednost, tvorba dlouhých formátovaných příspěvků co se Ti neodešlou když omylem stiskneš Enter místo ShiftEnter...)
Autorská citace #56
11.2.2021 12:49 - Aegnor
No on ten discord dlouhé příspěvky ani moc neumožňuje. Tuším že nad 2 tisíce znaků (nebo tak nějak) už to posílá jako extra textovej soubor, místo toho aby to poslal jako zprávu.
Autorská citace #57
11.2.2021 12:50 - Šaman
Tak ono phpBB v principu není špatné, jen to chce asi nějak moderovat - hlídat že se nezakládají duplicitni témata, že se otázky pokládají do správné sekce a vlákna.
Koukám, že třeba Factorio Fórum je vlastně úplně obyčejné až oldschool, ale dohledatelnost a jednoduchou orientaci splňuje dobře. Zvlášť, když člověk tuší co hledá a snaží se tam proklikat. Fulltextové vyhledávání je vždycky loterie, tady i tam.
Autorská citace #58
11.2.2021 13:06 - York
Hmm, vidíš, přesouvat příspěvky mezi vlákny podle všeho Disrcod aktuálně neumí. To je docela nepříjemný.
Autorská citace #59
11.2.2021 13:14 - Aegnor
Neumí, ale můžeš si na to napsat bota!
Autorská citace #60
11.2.2021 13:17 - York
Bot to neřeší, to už lidi zkoušeli. Jde to, ale autorem přesunutýho příspěvku je pak bot.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.0833899974823 secREMOTE_IP: 54.226.126.38