Střípky

sirien
9.1.2022 15:15
"Tropes", které nesnášíte
V jedné nedávné RPG kampani se objevila možnost přeskakovat do cizích těl. Spoluhráčka se obratem osypala s tím, že by z toho byla ráda co nejvíc vynechána. Trochu mě to zaskočilo a tak mi vyjasnila, že "trope" (klišé, typický motiv...) výměny těl prostě nesnáší. Žádné trauma, žádné drama... prostě jí to leze krkem.

...a mě vlastně napadlo, že také mám některé "tropes", co se v seriálech (a filmech - a knihách...) neustále opakují, ale já skřípu zubama ihned, co je vidim - přijdou mi "přehrávané", používané z lenosti a nedostatku vlastních nápadů a divácky otravné.

...a tak jsem si řekl, že si můžeme udělat nominace a anketou se podívat, jak moc jsme v tom nebo onom sami :)

Hlasujte pro danou věc, pokud:
  • jí fakt nesnášíte
  • ...a to i když je snad udělaná dobře
  • ...a to prakticky bez výjimek

V seriálech, filmech, knihách... nesnášim:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 100 bodů.
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavykladné body5
Ztráta schopností protože protokladné body20
Povinná písnička (v pohádce, nebo jinde), #4kladné body18
Povinný románekkladné body12
>Překvapivá< změna strany některé postavykladné body5
Vánoční (popř. jiné weird) epizodykladné body5
Vyvolení co jsou poslední šancíkladné body18
Zahazování střelných zbraní kvůli ruční férovcekladné body18
Profesionálové chovající se jako amatérský blbcikladné body37
Zabíjení postav bez logiky pro lacině drsnej dojemkladné body12
Útoky bez efektukladné body4
Dávání prostoru nepřátelům (vstávání, proslovy...)kladné body7
záporák (mastermind) dělající kokotské chybykladné body16
Pro frustraci diváka protahované umělé drama (#27)kladné body10
Bezdůvodně se rozdělíme abysme umřeli po jednomkladné body10
>Sofistikované< plány co sou série random nesmyslůkladné body15
Nesmyslné reverzní držení mečů (aj. zbraní)kladné body4
Záporák poražen pomocí power of love / friendshipkladné body12
Civilista co vezme zbraň a kosí armádykladné body7
Hrdina co objevuje nové schopnosti když se to scénáři hodíkladné body10
V dětství či při porodu umírající rodičekladné body5
fantasy postavy hrající RPG o realitě (atp.)kladné body1
(pohádkový) král idiot / sabotér snahy hrdinůkladné body1
Přehnané zabíjení civilistů / collateral damagekladné body0
Zobrazení mučení jako efektivního nástrojekladné body4
>Pozitivní< románky s creep faktorem (stalking, znásilnění...)kladné body3
Zabití mentora pro efekt / zoufalství / atp.kladné body0
Fake smrt a návrat / znovuzrozeníkladné body2
Vězeňský a zajatecký dílykladné body1
Autorská citace #1
9.1.2022 15:17 - sirien
ok... i když to není moje osobní, jako bod 1 nominuju původní:

Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavy
Autorská citace #2
9.1.2022 15:21 - sirien
...a přihodim rovnou i svoje:

Ztráta schopností protože proto

...tohle mě vždycky totálně zdeptá. Jakože já chápu Martinovo "je zajímavé podívat se na to kým postavy skutečně jsou, když ztratí to, co je definuje. Jenže Martin to dělá... jinak. Jamie jako excelentní šermíř prostě přijde o ruku. Ok. Podobně nic proti, když věc jasně a jednoznačně vyplyne z příběhu - když díl Babylonu 5 začne tím, že se Bester vzdá dočasně své telepatie, protože ho k tomu z logických důvodů donutí ostatní postavy, jasně.

To o čem tu já mluvím jsou různé dočasné ztráty schopností, obvykle bez nějakého přímého a jasného důvodu, jen tak protože magic a scénáristická lenost. (A nejlíp, když jim je "odebere" nějaká supersilná entita... a bonus pokud je dostanou zpátky for no fucking reaon protože magic of love nebo scénáristův cucprst drama moment.)

Yennefer v Zaklínači, třeba. Ale vlastně libovolný mystický seriál kdykoliv.
(Ano, strašně se "těšim" na Stranger things s ne-psionickou Eleven. Popravdě jenom kvůli tomu ani nevim jestli vůbec budu mít žaludek si tu sérii vůbec pouštět.)
Autorská citace #3
9.1.2022 15:25 - Gergon
Tak zrovna Yennefer není dobrý příklad, protože pro to měli autoři dobrý a zajímavý důvod, dokonce lepší než Sapkowski v knize, takže asi tak - to že to nevíš, nebo nevidíš, neznamená, že to tam není ;)
ale jinak ano - ztráta schopností jen tak pro drama je otravná a nezajímavá.
Autorská citace #4
9.1.2022 15:26 - Log 1=0
Já už to tu kdysi psal, ale nesnáším

Povinná písnička uprostřed pohádky.

Teď nemyslím situaci, kdy je pohádka regulérní muzikál (byť to taky moc nemusím) ale když postavy půlku filmu jednají normálně (no, normálně, prostě mluví a chodí, ne tančí a zpívají) pak je jedno číslo a pak se druhou půlku nic takového nestane. A ano, štve mě to i v ostaních žánrech, ale tam se to děje výrazně méně často.
Autorská citace #5
9.1.2022 15:28 - sirien
Gergon: jestli pro to autoři měli nebo neměli důvod nemění nic na tom že mě ten trope leze krkem, přijde mi trapnej, línej a lacinej a jako diváka mě otravuje.

(Stranou toho, že mi ty scénáristický důvody přijdou slabý až mizerný, ale to je mimo pointu téhle diskuse).
Autorská citace #6
9.1.2022 15:35 - Gergon
já nekomentoval trope všeobecně, ale konkrétní příklad Yennefer a zrovna tam ty důvody byly skvělý a luxusně zpracovaný v seriálu. perfektní ukázka toho jak vzali dvě nudné a nezáživné věci z knihy a udělali z nich něco skvělého a zajímavého.
Autorská citace #7
9.1.2022 15:54 - LokiB
sirien píše:
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavy


Pro mě je na tom vtipný, že jsem "výměny těl" měl jako hlavní motiv svojí úplně první "povídky", co jsem psal pro kamarády po gymplu. Kouzelník, který má schopnost instantně si prohodit tělo s cílem, používá to v boji, v pronikání do střežených míst ... no všechno, co by člověka napadlo.
pro mě to tehdy bylo nové a cool :) jsem to vlastně z knížek či filmů neznal, inspirací bylo nějaké kouzlo z DND.

Gergon píše:
ak zrovna Yennefer není dobrý příklad, protože pro to měli autoři dobrý a zajímavý důvod, dokonce lepší než Sapkowski v knize, takže asi tak


Ne, to opravdu není vhodné ospravedlnění toho použít dané klišé. A to, že ten důvod neznáme, není důkaz toho, že je to "v pořádku", spíš naopak.

Neberu ti tvůj vkus, že ti to přišlo skvělý. Mně to přišlo nenápaditý a otravný. Nic pozitivního z toho nebylo, na tímto frustrovanou čarodějku nemám ptořebu se dívat a u Yenn se mi to v daném kontextu líbí ještě méně.
Autorská citace #8
9.1.2022 15:54 - sirien
Gergon: ...jestli po tom fakt tak toužíš, tak proč se pleteš Ti rád vysvětlim vedle v Seriálech. Na tom že ten trope nesnášim a to i právě v téhle podobě ať si o tom Ty myslíš cokoliv to nic nemění.
Autorská citace #9
9.1.2022 15:55 - Chyba
Nominuju Vánoční epizoda
Autorská citace #10
9.1.2022 15:56 - LokiB
A jinak poslední dobou nesnáším "plot twisty".
Když už skoro každý film má plot twist ve smyslu "ten hodný policista, který zdá se neprávem obviněnému pomáhá, je ve skutečnosti ... haha ... placeným pomocníkem záporáka, jak se ukáže před koncem ... ALE ... ono se to ještě pak jednou nějak otočí, protože oooo, překvapíme diváka".
Autorská citace #11
9.1.2022 16:26 - sirien
Loki: em... dokázal bys to nějak víc upřesnit? Protože moc nevim co si pod timhle popisem představit že Ti vadí - nebo, zejména, případně, nevadí (protože nějaké nečekané věci jsou tak nějak skoro všude a nechce se mi věřit že by Ti vadily jakékoliv?)
Autorská citace #12
9.1.2022 16:27 - sirien
Chyba: jen vánoční specificky, nebo obecně i jiné výroční? (Valentýn, Halloween...)
Autorská citace #13
9.1.2022 16:35 - York
Irituje mě, když každá potvora před bojem doširoka rozevře tlamu. Schválně si dělejte čárky, je to dneska úplně všude.
Autorská citace #14
9.1.2022 16:37 - Corny
Za mě je asi jeden z nejstupidnějších tropes (vedle takových těch klasických jako "damsel in distress" Tyhle dvě postavy se musí dát dohromady, protože jsou opačného pohlaví, atraktivní, a objevují naráz na obrazovce. Nebo možná zkráceně povinný románek.
Autorská citace #15
9.1.2022 16:40 - Gergon
- pokud to alespoň části diváků vyhovuje a přijde skvělé, potom to je naprosto v pořádku, nikdy se nezavděčíš všem =)
- a ne děkuji nemám potřebu vysvětlení proč ty si myslíš že se pletu, to že mám jiný názor neznamená že je špatný, jen je jiný ;)
Autorská citace #16
9.1.2022 16:46 - LokiB
sirien: upřesnění: "překvapivá" změna strany jednou z postav ke konci filmu ... hmm, typický příklad třeba viz Jack Reacher.
Autorská citace #17
9.1.2022 16:47 - Corny
Gergon: Jak s tím, zda je něco trope, zda to dává smysl a zda to někomu v seriálech vadí jakkoliv souvisí, zda to vyhovuje či nevyhovuje většině diváků? :)

Plus tohle asi není prostor pro to rejpat do ostatních, proč jim ten který trope vadí, ani prostor pro to diskutovat na téma jestli to či ono v tom seriálu spadá pod ten trope či nikoliv.
Autorská citace #18
9.1.2022 17:11 - Chyba
Sirien: Myslím že Vánoce jsou nejtipičtější a nejčastěji se vzdalují od tématu i tónu filmů/seriálu, ale dá se vstáhnot i na jiné svátky.
Autorská citace #19
9.1.2022 17:14 - cyrasil
Asi Jsi vyvoleny a nase posledni sance (protoze technobabble) v nasi snaze zachranit svet.
Autorská citace #20
9.1.2022 17:25 - Aegnor
Bojovníci po zuby ozbrojení palnými zbraněmi se rozběhnou, jakékoliv zbraně ignorují či zahodí a jdou protivníkům rozbít huby hezky ručně.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096620798110962 secREMOTE_IP: 34.204.181.19