Střípky

sirien
9.1.2022 15:15
"Tropes", které nesnášíte
V jedné nedávné RPG kampani se objevila možnost přeskakovat do cizích těl. Spoluhráčka se obratem osypala s tím, že by z toho byla ráda co nejvíc vynechána. Trochu mě to zaskočilo a tak mi vyjasnila, že "trope" (klišé, typický motiv...) výměny těl prostě nesnáší. Žádné trauma, žádné drama... prostě jí to leze krkem.

...a mě vlastně napadlo, že také mám některé "tropes", co se v seriálech (a filmech - a knihách...) neustále opakují, ale já skřípu zubama ihned, co je vidim - přijdou mi "přehrávané", používané z lenosti a nedostatku vlastních nápadů a divácky otravné.

...a tak jsem si řekl, že si můžeme udělat nominace a anketou se podívat, jak moc jsme v tom nebo onom sami :)

Hlasujte pro danou věc, pokud:
  • jí fakt nesnášíte
  • ...a to i když je snad udělaná dobře
  • ...a to prakticky bez výjimek

V seriálech, filmech, knihách... nesnášim:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 100 bodů.
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavykladné body5
Ztráta schopností protože protokladné body20
Povinná písnička (v pohádce, nebo jinde), #4kladné body18
Povinný románekkladné body12
>Překvapivá< změna strany některé postavykladné body5
Vánoční (popř. jiné weird) epizodykladné body5
Vyvolení co jsou poslední šancíkladné body18
Zahazování střelných zbraní kvůli ruční férovcekladné body18
Profesionálové chovající se jako amatérský blbcikladné body37
Zabíjení postav bez logiky pro lacině drsnej dojemkladné body12
Útoky bez efektukladné body4
Dávání prostoru nepřátelům (vstávání, proslovy...)kladné body7
záporák (mastermind) dělající kokotské chybykladné body16
Pro frustraci diváka protahované umělé drama (#27)kladné body10
Bezdůvodně se rozdělíme abysme umřeli po jednomkladné body10
>Sofistikované< plány co sou série random nesmyslůkladné body15
Nesmyslné reverzní držení mečů (aj. zbraní)kladné body4
Záporák poražen pomocí power of love / friendshipkladné body12
Civilista co vezme zbraň a kosí armádykladné body7
Hrdina co objevuje nové schopnosti když se to scénáři hodíkladné body10
V dětství či při porodu umírající rodičekladné body5
fantasy postavy hrající RPG o realitě (atp.)kladné body1
(pohádkový) král idiot / sabotér snahy hrdinůkladné body1
Přehnané zabíjení civilistů / collateral damagekladné body0
Zobrazení mučení jako efektivního nástrojekladné body4
>Pozitivní< románky s creep faktorem (stalking, znásilnění...)kladné body3
Zabití mentora pro efekt / zoufalství / atp.kladné body0
Fake smrt a návrat / znovuzrozeníkladné body2
Vězeňský a zajatecký dílykladné body1
Autorská citace #1
9.1.2022 15:17 - sirien
ok... i když to není moje osobní, jako bod 1 nominuju původní:

Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavy
Autorská citace #2
9.1.2022 15:21 - sirien
...a přihodim rovnou i svoje:

Ztráta schopností protože proto

...tohle mě vždycky totálně zdeptá. Jakože já chápu Martinovo "je zajímavé podívat se na to kým postavy skutečně jsou, když ztratí to, co je definuje. Jenže Martin to dělá... jinak. Jamie jako excelentní šermíř prostě přijde o ruku. Ok. Podobně nic proti, když věc jasně a jednoznačně vyplyne z příběhu - když díl Babylonu 5 začne tím, že se Bester vzdá dočasně své telepatie, protože ho k tomu z logických důvodů donutí ostatní postavy, jasně.

To o čem tu já mluvím jsou různé dočasné ztráty schopností, obvykle bez nějakého přímého a jasného důvodu, jen tak protože magic a scénáristická lenost. (A nejlíp, když jim je "odebere" nějaká supersilná entita... a bonus pokud je dostanou zpátky for no fucking reaon protože magic of love nebo scénáristův cucprst drama moment.)

Yennefer v Zaklínači, třeba. Ale vlastně libovolný mystický seriál kdykoliv.
(Ano, strašně se "těšim" na Stranger things s ne-psionickou Eleven. Popravdě jenom kvůli tomu ani nevim jestli vůbec budu mít žaludek si tu sérii vůbec pouštět.)
Autorská citace #3
9.1.2022 15:25 - Gergon
Tak zrovna Yennefer není dobrý příklad, protože pro to měli autoři dobrý a zajímavý důvod, dokonce lepší než Sapkowski v knize, takže asi tak - to že to nevíš, nebo nevidíš, neznamená, že to tam není ;)
ale jinak ano - ztráta schopností jen tak pro drama je otravná a nezajímavá.
Autorská citace #4
9.1.2022 15:26 - Log 1=0
Já už to tu kdysi psal, ale nesnáším

Povinná písnička uprostřed pohádky.

Teď nemyslím situaci, kdy je pohádka regulérní muzikál (byť to taky moc nemusím) ale když postavy půlku filmu jednají normálně (no, normálně, prostě mluví a chodí, ne tančí a zpívají) pak je jedno číslo a pak se druhou půlku nic takového nestane. A ano, štve mě to i v ostaních žánrech, ale tam se to děje výrazně méně často.
Autorská citace #5
9.1.2022 15:28 - sirien
Gergon: jestli pro to autoři měli nebo neměli důvod nemění nic na tom že mě ten trope leze krkem, přijde mi trapnej, línej a lacinej a jako diváka mě otravuje.

(Stranou toho, že mi ty scénáristický důvody přijdou slabý až mizerný, ale to je mimo pointu téhle diskuse).
Autorská citace #6
9.1.2022 15:35 - Gergon
já nekomentoval trope všeobecně, ale konkrétní příklad Yennefer a zrovna tam ty důvody byly skvělý a luxusně zpracovaný v seriálu. perfektní ukázka toho jak vzali dvě nudné a nezáživné věci z knihy a udělali z nich něco skvělého a zajímavého.
Autorská citace #7
9.1.2022 15:54 - LokiB
sirien píše:
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavy


Pro mě je na tom vtipný, že jsem "výměny těl" měl jako hlavní motiv svojí úplně první "povídky", co jsem psal pro kamarády po gymplu. Kouzelník, který má schopnost instantně si prohodit tělo s cílem, používá to v boji, v pronikání do střežených míst ... no všechno, co by člověka napadlo.
pro mě to tehdy bylo nové a cool :) jsem to vlastně z knížek či filmů neznal, inspirací bylo nějaké kouzlo z DND.

Gergon píše:
ak zrovna Yennefer není dobrý příklad, protože pro to měli autoři dobrý a zajímavý důvod, dokonce lepší než Sapkowski v knize, takže asi tak


Ne, to opravdu není vhodné ospravedlnění toho použít dané klišé. A to, že ten důvod neznáme, není důkaz toho, že je to "v pořádku", spíš naopak.

Neberu ti tvůj vkus, že ti to přišlo skvělý. Mně to přišlo nenápaditý a otravný. Nic pozitivního z toho nebylo, na tímto frustrovanou čarodějku nemám ptořebu se dívat a u Yenn se mi to v daném kontextu líbí ještě méně.
Autorská citace #8
9.1.2022 15:54 - sirien
Gergon: ...jestli po tom fakt tak toužíš, tak proč se pleteš Ti rád vysvětlim vedle v Seriálech. Na tom že ten trope nesnášim a to i právě v téhle podobě ať si o tom Ty myslíš cokoliv to nic nemění.
Autorská citace #9
9.1.2022 15:55 - Chyba
Nominuju Vánoční epizoda
Autorská citace #10
9.1.2022 15:56 - LokiB
A jinak poslední dobou nesnáším "plot twisty".
Když už skoro každý film má plot twist ve smyslu "ten hodný policista, který zdá se neprávem obviněnému pomáhá, je ve skutečnosti ... haha ... placeným pomocníkem záporáka, jak se ukáže před koncem ... ALE ... ono se to ještě pak jednou nějak otočí, protože oooo, překvapíme diváka".
Autorská citace #11
9.1.2022 16:26 - sirien
Loki: em... dokázal bys to nějak víc upřesnit? Protože moc nevim co si pod timhle popisem představit že Ti vadí - nebo, zejména, případně, nevadí (protože nějaké nečekané věci jsou tak nějak skoro všude a nechce se mi věřit že by Ti vadily jakékoliv?)
Autorská citace #12
9.1.2022 16:27 - sirien
Chyba: jen vánoční specificky, nebo obecně i jiné výroční? (Valentýn, Halloween...)
Autorská citace #13
9.1.2022 16:35 - York
Irituje mě, když každá potvora před bojem doširoka rozevře tlamu. Schválně si dělejte čárky, je to dneska úplně všude.
Autorská citace #14
9.1.2022 16:37 - Corny
Za mě je asi jeden z nejstupidnějších tropes (vedle takových těch klasických jako "damsel in distress" Tyhle dvě postavy se musí dát dohromady, protože jsou opačného pohlaví, atraktivní, a objevují naráz na obrazovce. Nebo možná zkráceně povinný románek.
Autorská citace #15
9.1.2022 16:40 - Gergon
- pokud to alespoň části diváků vyhovuje a přijde skvělé, potom to je naprosto v pořádku, nikdy se nezavděčíš všem =)
- a ne děkuji nemám potřebu vysvětlení proč ty si myslíš že se pletu, to že mám jiný názor neznamená že je špatný, jen je jiný ;)
Autorská citace #16
9.1.2022 16:46 - LokiB
sirien: upřesnění: "překvapivá" změna strany jednou z postav ke konci filmu ... hmm, typický příklad třeba viz Jack Reacher.
Autorská citace #17
9.1.2022 16:47 - Corny
Gergon: Jak s tím, zda je něco trope, zda to dává smysl a zda to někomu v seriálech vadí jakkoliv souvisí, zda to vyhovuje či nevyhovuje většině diváků? :)

Plus tohle asi není prostor pro to rejpat do ostatních, proč jim ten který trope vadí, ani prostor pro to diskutovat na téma jestli to či ono v tom seriálu spadá pod ten trope či nikoliv.
Autorská citace #18
9.1.2022 17:11 - Chyba
Sirien: Myslím že Vánoce jsou nejtipičtější a nejčastěji se vzdalují od tématu i tónu filmů/seriálu, ale dá se vstáhnot i na jiné svátky.
Autorská citace #19
9.1.2022 17:14 - cyrasil
Asi Jsi vyvoleny a nase posledni sance (protoze technobabble) v nasi snaze zachranit svet.
Autorská citace #20
9.1.2022 17:25 - Aegnor
Bojovníci po zuby ozbrojení palnými zbraněmi se rozběhnou, jakékoliv zbraně ignorují či zahodí a jdou protivníkům rozbít huby hezky ručně.
Autorská citace #21
9.1.2022 17:33 - Pan Bača
York píše:
Irituje mě, když každá potvora před bojem doširoka rozevře tlamu.


Což ovšem funguje jen u hlavních hrdinů, ne? U kanonenfutru lup... a je po postavě

Ale máš pravdu, taky mě tohle točí
Autorská citace #22
9.1.2022 17:45 - sirien
York: well... měl jsem tu namysli narativní tropes - estetické by si zasloužily vlastní téma, toho by byla tuna.


Gergon: tahle patologická smířlivost že když se někomu něco líbí tak se to nedá kritizovat ani o tom říct něco špatného... není zdaleka tak pozitivně působící, jak si možná myslíš. A rozhodně není nijak konstruktivní.
Autorská citace #23
9.1.2022 17:48 - sirien
(Já bych jen poznamenal že vzhledem k tomu že to dělám na vaše nominace, tak by dávalo smysl aby v té anketě mělo všechno aspoň jeden hlas :D )
Autorská citace #24
9.1.2022 17:50 - LokiB
A pak ještě, což nevím, jestli je horší než ta předchozí, je: "záporák má potřebu s hrdinou mluvit, vysmívat se mu, něco mu vysvětlovat, aby dal čas na záchranu (ať již vlastními silami nebo příchodem pomoci).

Order of the Stick je dobrým zdrojem hejtovaných tropes :)
Autorská citace #25
9.1.2022 18:03 - Corny
Jestli toho můžeme víc, tak já bych ještě přidal za sebe "neúměrně stupidní vojenské strategie"...aneb pokud moderní armády, které vůbec nemají nárok se chovat takhle idiotsky, investují 80% energie do jednoho přímočarého přístupu (ala "hromadný pěchotní waagh v Starship troopers" nebo "hromadný pěchotní waagh v Edge of Tomorrow) a úplně zapomínají na letectvo, tanky, IFV, artilérii atd., často proto, že by pak BBG dostal úplně hrozně hned na zadek.

Chtěl jsem i zmínit to, když někdo, kdo má očividnou převahu nad nepřítelem, tu převahu úplně zbytečně zahodí ("Vrtulníky lítají blízko mezi mrakodrapy, aby je mohla Godzzila profackovat", "Ironmaní obleky se vrhnout na nepřátele, přestože by se mohly vklidu vznášet stranou a ostřelovat je z dálky", "Tiger tank se rozjede na nepřátelské tanky, přestože má tam, kde je, ideální pozici a navíc nemá stabilizátor.." atd.), ale to už se asi trochu kříží s tím prvním, i tím, co napsal Aegnor.
Autorská citace #26
9.1.2022 18:04 - sirien
Loki: říkám si jestli by nešlo postihnout nějak úplně obecně když se záporák chová jak debil jen protože scénárista potřebuje aby hrdina vyhrál.


Chyba: tyjo... jak s Tebou soucítim a některé Vánoční epizody sou fakt příšerný, tak pro to vlastně hlasovat nemůžu, protože mě napadá dost seriálů, které to pojaly docela dobře (nebo aspoň přijatelně).

Castle měl nějaké, třeba. Warehouse 13 taky - nebo Librariens. Obecně mi přijde že když tvůrci ty vánoce zvládnou zakomponovat do fungování toho seriálu přirozeně, tak to docela funguje. Ale jasně, když to je křeč, tak to pak je zpravidla fakt příšerná křeč.


Aegnor: tyjo hele... já si asi nevzpomínám kdy naposled sem viděl jak někdo zahodil bouchačku aby si s někym rozbil hubu (vyjma legendárního Komanda, samozřejmě, kde Arnie vyprovokuje Bonneta).


Corny: fun fact... mě zase naopak občas irituje když je někde mezi nějakejma postavama jakože napětí, ale táhne se na věčnost bez vyřešení, jen aby tam ta dynamika nějak fungovala.

V tomhle mě kdysi mile překvapil Fringe, když to tam začne jako vždycky... a pak najednou spolu ty postavy fakt začnou chodit. A ten vztah se dál vyvíjí. Bylo dost osvěžující. Nebo i Mentalist a Castle (kde si s tím trochu víc hráli, ale nakonec to taky uměle nenatahovali).
Autorská citace #27
9.1.2022 18:11 - sirien
Ah, jistě, to mi připomělo...


Frustrující umělé drama

Všechny ty situace, kdy seriál k něčemu směřuje (často k něčímu vztahu nebo tak něco, ale i nevztahový věci), ale pak se na poslední chvíli stane nějaká jakože-drobná a jakože-realistická, ale vlastně debilní věc která způsobí, že na to (teď) nedojde.

Takové to jak někdo na odchodu nezvedne telefon nebo těsně mine příchozí zprávu/dopis... jak někdo dorazí o pět minut pozdějc a už se nemůže vyjádřit...

Vždycky mi to přijde hrozně laciný a vlastně i zoufalý - nejenže to je trapný umělý napínání diváka, ale přijde mi že to je syndrom toho že autoři vlastně nevědí, co dělat dál, když by na tu věc fakt došlo. Což je obvykle dost lame.

Bonus body debility když to je udělané jako cliffhanger.

(...Sex education s02 cliffhanger...)



Corny: přihazuj kolik chceš :)

Nešlo by to zobecnit na "Profesionálové chovající se jako idioti"? Protože mě tohle irituje taky, ale mnohem častějc si všímám třeba "agentů tajných služeb" co se chovaj jak amatéři s odznakem.
Autorská citace #28
9.1.2022 18:11 - Corny
Sirien: Mě třeba obecně románky nevadí. Asi jsem dost cíťa na to, abych ocenil, pokud mají nějaké postavy chemii a tak to někam úspěšně dojde. Jen mi připadá, že je až moc seriálů nebo hlavně filmů, kde se do sebe postavy zakoukají prostě z principu. A ještě horší je, když se na to koukáš a říkáš si, že pro to ty postavy vůbec nemají důvod, nebyl na to ani pořádně čas, nebo ještě hůř jsou tam očividný důvody, proč jedna postava by měla tu druhou spíš odrazovat.

Já to teda nejvíc hejtím asi v pohádkách, ale tam s tím asi nic nenadělám :D I když zrovna český pohádky jsou pro mě úplný semeniště různých tropes, který mi připadají už spíš na hlavu. Já nesmím koukat na Popelku, abych každých deset minut nekroutil očima :D

EDIT: Jinak jsem si vzpomněl ještě na jednu věc, která mě napadla, když jsem tak nějak proxy koukal na novou "Takovou normální rodinku". A to pokud jediný drama ve filmu vznikne tím, že se postavy vzájemně chovají úplně nesmyslně debilně a kdyby se k sobě chovali alespoň trochu normálně tak, jak by se lidi asi v té situaci chovali, tak ten film bude úplně o ničem. Ale to asi spadá do toho Frustrujícího umělého dramatu.

EDIT2: Sirien:
Zobecnit by to asi šlo, mě to nejvic irituje na těch armádách, kde to je pro mě takový donebe volající, ale asi to je dostatečně zobecnitelné i na ostatní profesionály, kteří by podle všeho měli mít víc rozumu.
Autorská citace #29
9.1.2022 18:25 - Necromancer
sirien píše:
(Ano, strašně se "těšim" na Stranger things s ne-psionickou Eleven. Popravdě jenom kvůli tomu ani nevim jestli vůbec budu mít žaludek si tu sérii vůbec pouštět.)

Well... tohle mě tedy docala zarazilo. Moc jsem nepřemýšlel, proč El na konci zase neroztrhla the Spider Monster na kusy, jak to udělala v té chatě - prostě byla vyčerpaná. Ale pak se dozvědět, že ztratila schopnosti měsíc po tom, co dokoukáš seriál, (ve chvíli, kdy projíždíš reddit, aby sis mohl postavit tu správného AberrantMind Sorcku) protože... (reálně, je tu jediný člověk, který mi dokáže vysvětlit proč?!) to vyžadoval plot, je docela meh. Dost mi to sebralo hipe na další sezónu. Tak ale uvidíme, co koumáci vymyslí. :D
Autorská citace #30
9.1.2022 18:41 - Šaman
Corny píše:
asi to je dostatečně zobecnitelné i na ostatní profesionály, kteří by podle všeho měli mít víc rozumu

Jako třeba profesionální bioložka po přistání na nové planetě, která je tak překvapená z nalezených známek života, že na všechno sahá holou rukou? :)
Autorská citace #31
9.1.2022 18:50 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: tyjo hele... já si asi nevzpomínám kdy naposled sem viděl jak někdo zahodil bouchačku aby si s někym rozbil hubu (vyjma legendárního Komanda, samozřejmě, kde Arnie vyprovokuje Bonneta).

Tuším Dark Knight Rises? Celá ta scéna, kdy Baneovi věrní stojí a nechají ty neozbrojený policisty a normální lidi dojít až k sobě, i když mají hromadu tanků a zbraní ...
Arrow Season 4 finále, mám pocit že i Season 2 finále (i když, tam si to dokážu nějak ospravedlnit). Možná by mě napadly i další, když bych se nad tím víc zamyslel.

EDIT: Sorry, teď jsem kouknul na battle for gotham na YT ... a jako oni tam koukám střílí, jenom je ta střelba těžce neúčinná. Což jako ... si nějak dokážu ospravedlnit.
Autorská citace #32
9.1.2022 18:59 - Log 1=0
Mám pocit, že "profesionálové se chovají jako idioti" nebo "postavy se chovají debilně" nejsou ani tak tropy, jako chyby ve vyprávění.

Jinak bych rád nominoval:

Ve finále je zničehonic antiklimakticky povražděna polovina postav, aby se ukázalo, jak je to celé realistické a drsné.
Autorská citace #33
9.1.2022 19:08 - LokiB
Co se zcela konkrétního prvku týče, tak:
postava, která má převahu v boji na blízko, soupeře zcela dominuje, vezme oponenta a ZAHODÍ ho efektně do dálky ... aby mu dala šanci se zmátořit, než k němu zase dojde.
Autorská citace #34
9.1.2022 19:09 - Corny
Šaman: Přesně, nebo banda astronautů, co po přistání na mimozemské planetě konstatují, že když je tam dýchatelný vzduch, tak můžou v klidu chodit bez helmy a jen v ušankách :D

Log: Mě přijde, že obecně "zbytečná smrt na poslední chvíli pro vyvolání emocí z principu" je docela zlo.
Autorská citace #35
9.1.2022 19:16 - Corny
Napadlo mě, že kdybych si prošel osmý díl Star wars, tak bych našel nějakých takovýhle tropes asi deset, ne-li více.
Autorská citace #36
9.1.2022 19:24 - sirien
Log, Corny: "Zbytečná smrt pro efekt/emoce" ?

Loki: nespadá to pod stejnou kategorii co to předchozí, tj. záporák co se chová jak kokot aby to scénáristovy "vyšlo"?
Autorská citace #37
9.1.2022 19:30 - Aegnor
A taky mě teda bytostně štve, když je v seriálu tlačenej vztah mezi postavama, i když mezi herci vůbec nefunguje chemie (Flash ...). To teda není trope, ale chtěl jsem si postěžovat. :D
Autorská citace #38
9.1.2022 19:36 - LokiB
sirien: může být. tohle mi přišlo takový opakovaně specifický, ale asi to tam zahrnout jde
Autorská citace #39
9.1.2022 19:59 - Log 1=0
Původně jsem to myslel konkrétněji na ty velké masakry, ale klidně to zobecni i na jednotlivé postyvy.
Autorská citace #40
9.1.2022 20:09 - Jerson
sirien píše:
tj. záporák co se chová jak kokot aby to scénáristovy "vyšlo"?

oni to dělají i hrdinové. Tedy Superhrdinové.

Souboj na pěsti a prohazování skrz domy, mlácení auty, vlaky a tanky, i když to na cíl nemá žádný účinný efekt.

A dál

Kladná postava, která nechá hnusného parchanta vstát a bojovat dál, přestože ji padouch chce zabít a ona to ví.
Autorská citace #41
9.1.2022 22:19 - Colombo
Píše:
Jestli toho můžeme víc, tak já bych ještě přidal za sebe "neúměrně stupidní vojenské strategie"...aneb pokud moderní armády, které vůbec nemají nárok se chovat takhle idiotsky, investují 80% energie do jednoho přímočarého přístupu (ala "hromadný pěchotní waagh v Starship troopers" nebo "hromadný pěchotní waagh v Edge of Tomorrow) a úplně zapomínají na letectvo, tanky, IFV, artilérii atd., často proto, že by pak BBG dostal úplně hrozně hned na zadek.



Zrovna ve Starship Troopers to nebyla věc profesionálního idiotismu ale toho, že cílem vedení nebylo v prvé řadě vyhrát válku, kterou sami zkonstruovali:)

(Buenos Aires was an false flag)
Autorská citace #42
10.1.2022 01:56 - todor
sirien píše:
Frustrující umělé drama


pod tohle se klidne podepisu, pridas ho do toho seznamu? treba z Man in the high castle jsem byl nadsenej, nez mi doslo ze je ton jenom drama pro drama.
Autorská citace #43
10.1.2022 07:04 - pilchowski
Profici jako blbci, naposled v Karppi, kde zencka profi policajtka si snad 3x nechala rozbit hlavu lopatou kdyz lezla do potemnelyho skladiste. Strasny. Dycky kdyz vidim policajta jak leze ozbrojenej do tmy, jdu na zachod pac vim ze az se vratim bude lezet ve spitale.
Autorská citace #44
10.1.2022 08:32 - GOLEM
Takové to rozdělíme se a budeme chcípat po jednom.
Autorská citace #45
10.1.2022 10:26 - Slaan3sh
Corny píše:
osmý díl Star wars
To je? Myslel jsem, že to končí šestkou. ????
Autorská citace #46
10.1.2022 10:31 - sirien
Výjimečně musím souhlasit se Slaan3shem, Corny má zjevně horečky a blouzní.
Autorská citace #47
10.1.2022 10:34 - Aegnor
A tak třeba si myslí, že ty nepovedený parodie jsou součástí kánonu.
Autorská citace #48
10.1.2022 10:49 - Corny
Jojo, a někteří uznávají jen původní trilogii, někteří neuznávají clonewars, někteří řeší jen knížky, někteří neuznávají kreslené clonewars...give me a break *roll eye*
Autorská citace #49
10.1.2022 12:16 - Naoki
Debilní mastermind, aneb ten trope kde je nějaká geniální postava (většinou záporák) která má naplánované vše do posledního detailu (občas i stylem nechám se schválně zaujmout klaďasama), ale pak udělá jednu pitomou chybu kvůli které nakonec prohraje.
Autorská citace #50
10.1.2022 12:26 - Corny
Což mi připomnělo Zdánlivě geniální, ale ve skutečnosti náhodný plán, který se tváří sice hrozně promyšleně, ale ve skutečnosti závisí na tuně proměnných a povede se v podstatě jen kvůli náhodě.
Autorská citace #51
10.1.2022 12:35 - Jezus
Corny: +1

Známo též jako "Brumbálovský plán" :-)
Autorská citace #52
10.1.2022 12:48 - Tarfill
Mě vždycky dokáže nasrat záporák, kterej když těsně před koncem příběhu zajme nebo přemůže hlavního hrdinu, mu pak vypráví, jak to všechno promyslel, jak v pozadí tahal za nitky (aby divákovi sdělil, co je vlastně v pozadí příběhu).
Takovej ten fakt, když tyhle informace rejža nebo scénář nedokáže předat jinak, tak si záporák musí dát tu chvíli, aby se vyžvanil, místo toho, aby hlavního klaďase třikrát zabil. Pak se stane to, že klaďasovi přijde na pomoc posila, nebo se dokáže zmátořit dost na to, aby sebral zbytky sil a zabil toho záporáka sám.

Tohle mi přijde směšný...
Autorská citace #53
10.1.2022 13:10 - Aegnor
Tarfill: jojo, i v hláškách o tom nějaké jsou (#129, #16 a hlavně #7).
Autorská citace #54
10.1.2022 14:48 - adbu
Nevím, jestli je to 'trope', ale mně nejvíc dokáže nasrat, když postavy drží zbraně (hlavně meče) na reverse, protože to asi vypadá víc cool?? .. U Zaklínače je to každou chvíli, zvlášť když Ciri trénuje seky.
Autorská citace #55
10.1.2022 14:51 - adbu
Taky mě štve spíš opak "Ztráta schopností protože proto" a to když HKH (hlavní kladný hrdina) zázračně objeví své schopnosti, aniž by byl v nějaké extra nebezpečné situaci. Třeba jak Rey zázračně objevila, že může Storm Troopera zmanipulovat, ikdyž neměla žádný Jedi trénink
Autorská citace #56
10.1.2022 14:53 - Slaan3sh
adbu píše:
drží zbraně (hlavně meče) na reverse
Asi nedostali nikdy na tréninku po prstech :D
Autorská citace #57
10.1.2022 14:53 - Nachtrose
Chyba píše:
Nominuju Vánoční epizoda


To ja zase kdysi davno, tak kolem roku 5-3 BC ( Before Coronavirus ), kdyz jsme jeste pravidelne hravali, delaval specialy i do her. Vetsinou ale pouze Haloween a Vanoce.
Autorská citace #58
10.1.2022 14:56 - adbu
Chyba píše:
Nominuju Vánoční epizoda

Tak to je vtipný, že nominuješ zrovna tohle, zatímco mi děláš sazbu na to speciální Vánoční dobrodružství :D
Autorská citace #59
10.1.2022 15:04 - LokiB
adbu píše:
Nevím, jestli je to 'trope', ale mně nejvíc dokáže nasrat, když postavy drží zbraně (hlavně meče) na reverse, protože to asi vypadá víc cool?? .. U Zaklínače je to každou chvíli, zvlášť když Ciri trénuje seky.


Matt ze Schola Gladiatoria to komentoval na youtube a moc mu to nevadilo :)
Autorská citace #60
10.1.2022 15:10 - Corny
Já teda jen poznamenám, že reverzní držení meče není jen o tom "být cool", má historický zázemí (sice obecně moc nemusím Matta Eastona, ale zrovna v tomhle bych na něj taky odkázal) a byť i já si myslím, že je ve spoustě případů suboptimální, tak má i svoje benefity v situacích, kdy dává smysl. Problém je spíš v tom, jak ho používají ve filmech, než že ho používají. Zrovna o prstech to opravdu není, stejně jako klasická záštita není jen o ochraně prstů (ostatně ona i na reverzním držení plní úplně tu samou funkci). Tím nechci ten trope vymlouvat, ve filmech se to používá zpravidla idiotsky a určitě hlavně pro cool efekt, jen že samotný držení reverzem problematický není. Spíš bych hlasoval pro to to formulovat nějak "Používat nesmyslný zbraně či techniku jen pro cool efekt"
Autorská citace #61
10.1.2022 15:15 - Pan Bača
adbu píše:
Tak to je vtipný, že nominuješ zrovna tohle, zatímco mi děláš sazbu na to speciální Vánoční dobrodružství


Ještě vtipnější je, že chyba už jedno přeložil :-D
Autorská citace #62
10.1.2022 15:58 - Slaan3sh
Corny píše:
suboptimální
V 99/100 je suboptimální hodně jemný eufemismus ;) A Matt byl v tom videu IMHO hodně diplomatický... ale to už je asi na debatu jinde.
Autorská citace #63
10.1.2022 16:03 - sirien
ok, doplnil jsem zbylé nominace...


Aegnor: bohužel kvůli rozbitosti anket nemůžu editovat jednotlivé položky, ale myslim že násilím tlačené vztahy bez chemie se asi vejdou pod "povinný románek", ne?

Btw. kdo četl Dresden files... jsem sám, komu ten románek Dresdena s Murphy skřípal na všech úrovních? Zejména vzhledem k alternativám, co se nabízely? (Drama queen stupidní charakter samotné Murphy stranou...)


Jezus: Brumbál... jako jo, ale můžeš říct že hrál risk for vabank. Můj top favorit je Civil war


adbu: zbraně držené na reverz, rozhodně, přidávám :)
Autorská citace #64
10.1.2022 16:08 - LokiB
sirin: jediné, co mě drželo v posledních dílech DF u čtení, byla naděje, že se Dresden dá dohromady s Murphyovou, budou bohovsky šukat a jejich vztah vnese do depresivního světa naději, štěstí a lásku.
to jakože fakt.
Autorská citace #65
10.1.2022 16:13 - Aegnor
Sirien: Jako jo, často je to povinnej románek, dá se použít.

A já Dresden Files nikdy nedočetl extrémně daleko, jsem žil v představě že mu to stále nějak (ne)funguje s tou novinářkou (Susan?). Dresden a Murphy? Jak to sakra může fungovat?
Autorská citace #66
10.1.2022 16:18 - LokiB
A ještě ti to spoileruje, fuj :D
Autorská citace #67
10.1.2022 16:25 - Ugy
Ja bych do toho co mě štve přidal záporáky kteří mají léta tréninku, schopné armády schopnosti před kterými se třesou moudří daného světa a nakonec jsou poraženi pomocí "power of love".
Spoiler pro Eragona.
Eragon je typickým příkladem kdy to záporák zabalí po desetiletích krutovlády jen proto, že je upozrněn na to že je vlastně zlý a páchá fuj fuj věci.
Autorská citace #68
10.1.2022 16:30 - Aegnor
Loki: naah, to je v pohodě. Moje blbost, že jsem Dresdena stále nedočetl, nemám nárok na ochranu před spoilery.
Autorská citace #69
10.1.2022 16:42 - RoVan
Můj top trope je civilista se prvně v životě chytne zbraně a kosí zástupy profesionálních vojáků.
A přidám se k Ugymu k power of friendship/ love "deus ex bad-storytelling"
Autorská citace #70
10.1.2022 16:58 - sirien
Argnor, Loki: pokračování Dresdena tady

EDIT: Teda, ten seznam dost roste, sem ani nečekal kolik různejch tropes leží někomu tak moc v žaludku :D
Autorská citace #71
10.1.2022 23:30 - Jerson
RoVan píše:
Můj top trope je civilista se prvně v životě chytne zbraně a kosí zástupy profesionálních vojáků

Není to časté, nicméně nemůžu dát bod, protože to není nereálné. Zejména s moderními zbraněmi to lze udělat.
I když nepopírám,, že filmové zpracování je debilní.
Ale Gordon Freeman taky zabil mraky speciálů.
Autorská citace #72
10.1.2022 23:39 - sirien
HONORVERSE CACHAT SPOILERS

...na druhou stranu, v Honorverse byl tenhle trope pojatej fakt božsky dobře.

Několik knížek hlavní série potkáváte Victora Cachata - legendárního Havenského špiona, kterého předchází pověst chladného, kalkulujícího agenta, super-profi špionážního managera a taktického organizátora... a vražedného zabijáka kolem kterého všichni chodí po špičkách s rukou na bouchačce, mají křeče když se jen přiblíží k na dohled nějakému veliteli nebo politikovi. (Vyjma pár postav, jejichž coolness je podtržena tím, že se z Cachata nejsou ochotné sesypat na první dobrou.) Provází ho legendy o lidech, co mu stáli v cestě, a které osobně proměnil v mrtvoly a nechal za zády.

...a pak si přečtete knížku z boční série o jeho původu a backgroundu. A na začátu absolutně nechápete - je to efektivní úředník, ale jen úředník. Jednou si otevře hubu a ihned přes ní hrozně dostane. Neumí se dotknout zbraně. Tak čekáte tu klasickou cestu kdy se někde něco naučí... ale ono to nepřichází, celým příběhem prochází jako totální lama. Jasně, sbírá špionážní a byrokratické a organizační zkušenosti a stává se z něj hustej operativec a master-mind... ale ne zabiják. Nikde nic. WTF?

...a pak přijde scéna kdy na konci knihy je přišpendlenej v podzemní díře s jedinym východem, všichni spojenci v tahu, venku hromada nepřátel... a jemu prostě rupne v bedně, fanatismus a fatalita situace ho zlomí, on vezme gunu, rozkopne dveře a stiskne spoušť - a střílí a střílí a střílí a čeká kdy umře... a najednou mu dojdou náboje a je hrobové ticho. A on zjistí, že stojí sám, uprostřed místnosti, a kolem něj je asi dvacet mrtvol různejch zabijáků. A vznikne legenda. A vám v tu chvíli teprve dojde, že jste ho NIKDY dřív neviděli v akci, nikdy nikoho nezabil, s nikým nikdy ani nebojoval.

Tahle jedna jediná událost vytvořila legendu. A on jí sem tam přiživil, ale ani nemusel, protože žila sama vlastním životem - z dvaceti bylo dvě stě, z jedné situace deset... a dává to dokonalej smysl :D ...a s tím sledujete jeho osudy dál a je to o to víc fun :D
Autorská citace #73
11.1.2022 08:17 - RoVan
Jerson: Videohry v potaz neberu to je pro mě jiné médium (i když používá stejné tropes),jen knihy, filmy, komiks a seriály.
To bych musel zanevřít na svou oblíbenou herní sérii Legend of Zelda, která je na různých klišé postavená.
Autorská citace #74
11.1.2022 09:32 - Slaan3sh
Jerson píše:
Zejména s moderními zbraněmi to lze udělat.
Ano, ale má to hodně, HODNĚ velké limity. V CQB, v nějaké hodně nepřehledné hromadné situaci s notnou dávkou štěstí možná, ale na větší vzdálenosti, nebo ve chvíli, kdy je možnost nějak takticky postupovat, tak je amatérský jednotlivec proti přesile bez šance, leda by měl i významnou převahu ve výzbroji, nebo něčem jiném a i tak IMHO max vezme někoho sebou. Čímž neříkám, že to v rámci příběhu musí být a priori špatně, viz. výše, ale neřekl bych, že to je přímo reálné.
Autorská citace #75
11.1.2022 10:49 - Jezus
RoVan píše:
A přidám se k Ugymu k power of friendship/ love "deus ex bad-storytelling"


A kde to (kromě My little pony a jiných pohádek) tak jako vídáte?

Jerson píše:
Ale Gordon Freeman taky zabil mraky speciálů.

Gordon Freeman se minul povoláním :-) A taky měl technozbroj a nabitými štíty a časem i emzácké zbraně. Navíc ten survival a střílení emzáků před tím, než potkal ty speciály byl sice krátký, ale intenzivní trénink ;-)

Navíc... nebyl to Američan? :-D
Autorská citace #76
11.1.2022 11:17 - RoVan
Jesus: V anime/manze to potkáš na každém kroku, ze západní pop kultury třeba Guardians of the Galaxy, animáky a různě se to vyskytne v seriálech
Autorská citace #77
11.1.2022 11:53 - adbu
Jezus: Harry Potter
Autorská citace #78
11.1.2022 12:10 - Šaman
Jezus: Hele, když se to vezme kolem a kolem, tak je to i v takovém masterštiku jako Matrix. "Neo, ty nemůžeš umřít - vědma mi řekla že budu milovat Vyvoleného a já tě miluju!" <polibek> <zmrtvýchvstání>

Jasně, tohle může být jen úhel pohledu (kamera zabírá Trinity, zatímco Neo mezitím zcela nezávisle splynul s Matrixem a došel pochopení které ho vyzvedlo na úroveň agentů). Ale je to tam a lehce to asociuje Šípkovou Růženku.
Autorská citace #79
11.1.2022 12:19 - Jezus
Harry Potter je pohádka. Ale jo, tam je to jasný trope, ale právě z odkazem na pohádky (láska mocnější než kouzla), takže je to vlastně vhodně použité. Navíc imho funkčně, dokresluje to i další vrstvy magie, hlubší, méně používané (které Voldemort ani moc nechápe, což je jeho slabina, ale popere se s tím v Ohnivém poháru etc.)

Jo, no, v Matrixu to vyznívá blbě, ale jak píšeš, imho je to spíš taková asociace, než "realita". Fakt, že se vyplní věštba (Trinity se zamiluje je nezávislý na tom, že on je vyvolený a ožije).

Nicméně máte asi pravdu. Mě původně napadl jen ten HP, což je na trope málo a jak říkám, navíc se mi to tam líbí.
Autorská citace #80
11.1.2022 12:42 - sirien
Jezus píše:
Harry Potter je pohádka.

No - ne, neni.
Kromě toho mě ten trope (resp jeho zpracování) leze krkem i v pohádkách.
Autorská citace #81
11.1.2022 12:58 - Corny
Slaan3sh píše:
V CQB, v nějaké hodně nepřehledné hromadné situaci s notnou dávkou štěstí možná, ale na větší vzdálenosti, nebo ve chvíli, kdy je možnost nějak takticky postupovat, tak je amatérský jednotlivec proti přesile bez šance, leda by měl i významnou převahu ve výzbroji, nebo něčem jiném a i tak IMHO max vezme někoho sebou.

V takovýchhle situacích existuje taková spousta očekávaných i neočekávaných faktorů, že říct narovinu dopředu, že by takový člověk byl bez šance, je docela krátkozraké, a ostatně jeden z důvodů, proč takový člověk svou opozici často nepříjemně překvapí ;)
Autorská citace #82
11.1.2022 13:10 - Jerson
Měl jsem namysli třeba Bena Salomona, což sice byl formálně voják (a dobrý střelec na střelnici) , ale reálně šlo o zubaře, který ve svém prvním a posledním boji sám zabil 98 japonských vojáků.
Samozřejmě není jediný, je jen první, který mě napadl.

Ne každá armáda je složená jen ze skvěle vycvičených profesionálů.
Takže tenhle trope je značně situační.
Autorská citace #83
11.1.2022 13:54 - Slaan3sh
"voják (a dobrý střelec na střelnici" - ale to je prostě ten základní předpoklad, znám lidi (hlavně ty dámy překvapí), kteří vůbec nevypadají, jsou to obyčejní civilisté, ale se zbraní (kterou třeba i mají u sebe) jsou dost nebezpeční, ale není to zase na druhé straně "jenom tak", mají odstříleno. Když bych si pro hru v nějakém TTRPG vytvářel charakter zubaře, který má ale pak v boji zazářit, dal bych mu jako minulost nějakou takovou střeleckou vášeň a patřičně to podpořil dovednostmi :D :D Podobně ten agent co se někde prostřílí, to že zatne zuby a vletí na to je psychické rozpoložení, to že to zvládne může být definováno běžnou rutinou, kdy jako agent ve službě plní předepsané hodiny střeleckého výcviku, aniž by to mělo váhu v příběhu, prostě je tam důvod, proč má šanci uspět, v realitě se taky dějí různé případy zastavení aktivního střelce nebo teroristů civilistou, ale většinou je tam nějaké pozadí - ten kdo má zbraň na veřejnosti, to asi bere víc vážně a má to jako koníček, takže tím tráví svůj čas a proto to zvládne, nesmyslné je, když někdo, kdo o zbraních nic neví, nemá tušení jak to funguje, není zvyklý koukat přes mířidla, tak má najednou uspět, to je blbost a ještě proti přesile, nevěřím, že jsou případy kdy se něco takového stalo...
Autorská citace #84
11.1.2022 14:07 - Jezus
První díl Harryho Pottera je pohádka. Nicméně je fakt, že to ten trope nesnižuje (jen říkám, že zrovna v HP mi otravný nepřišel, spíš jako správné využití zákonitosti pohádek).
Autorská citace #85
11.1.2022 14:21 - sirien
Pokud by někdo chtěl založit diskusi "Realistický boj: střelné zbraně", tak klidně může ;)


Jezus: jednička a dvojka pohádky jsou - a ironicky, právě tam tenhle trope vlastně neni. (V jedničce je foreshadowed že je Harry Tomem nedotknutelnej - na konci se ho dotkne. To je ale klasickej Čechov.) Otravný to je v rámci rozřešení v sedmičce.
Autorská citace #86
11.1.2022 14:53 - Jezus
Ne, právě že už v jedničce Brumbál na konci Harrymu vysvětlí, proč se ho Raddle nemohl dotknout. A v Ohnivém poháru (čtyřka, už ne pohádka), to Raddle zruší díky Harryho krvi (což by mohl někdo vidět jako symboliku přerodu z pohádky do fantasy a zrušení právě této pohádkové ochrany, ale jako ne :-) ).

Teď moc nechápu, na co v sedmičce narážíš? tam je to o hůlkách, ne? (Navíc ve filmu je to hodně blbě, knížka imho funguje líp).
Autorská citace #87
11.1.2022 14:58 - sirien
Jezus: v jedničce je předesláno že se Voldy "zabil o Harryho" kvůli oběti jeho matky, je to hned z kraje, vysvětluje to Hagrid když jdou na Příčnou ulici. Forshadow následného řešení, Brumbál to tam jen převypráví znovu pro debi- pro pomalejší děti (nejspíš protože to JKR neuměla vepsat dost jasně do té scény - nebo to po ní možná chtěl vydavatel nebo whatever. Každýmu kdo nad tim čtenim přemejšlel bylo zjevný co se děje už když se to dělo.) Ve čtyřce tenhle trope neni, to téma tam je jako obsah zápletky, ale ten trope se tam neobjeví.

V sedmičce Brumbál ze záhrobí žongluje s hůlkama a pěšcema na šachovnici... a velkou pointou je když se Harry nechá v lese Voldym odpravit a tato oběť se počítá stejně jako jeho matky - jen through magic of friendship and love najednou zaštítí všechny v Bradavicích, wow, such logic. Žonglování s hůlkama je pak už jen nějakej detail duelu Harryho s Voldym, ale to je už post-klimatické, situace je v podstatě vyřešena tou obětí.
Autorská citace #88
11.1.2022 15:32 - Jezus
Jsem rád, že se shodneme na tom, že v jedničce je ten trope zpracován dobře, ano i díky forshadowingu etc.
(Jinak chudáci tvoje případné děti, když jim v sedmi letech odmítneš číst u pohádek častá vypravěčská shrnutí, případně jejich obdobu vtělenou do "moudrého starého muže" prostě proto, aby náhodou nevypadaly v tvých očích hloupé :-) )

sirien píše:
a velkou pointou je když se Harry nechá v lese Voldym odpravit a tato oběť se počítá stejně jako jeho matky - jen through magic of friendship and love najednou zaštítí všechny v Bradavicích, wow, such logic.

Ehm, cože? To tam takhle je? Přiznám se, že jsem to už dlouho nečetl - poslední díly jsou takové slabší - ale já měl za to, že šlo o to "vyrazit" z Harryho poslední viteál (Raddle se tím vlastně sám odpravuje). Ostatně Voldemort pak nechá Harryho odnést před poražené "publikum", protože vyhrál.

No a pak dojde k tomu duelu, kde krom hůlkové magie Harry Raddla docela solidně psychicky zdeptá tím, že mu vysvětlí, jak to s těmi hůlkami je. Což i kdyby nebyla pravda, tak pro někoho, kdo to celou dobu řešil, kdo už zase nedokázal svoji nemesis zabít (ani když byla bezbranná), kdo se děsí smrti a při tom před chvílí přišel o svoji poslední pojistku... je docela sada :-)
Autorská citace #89
11.1.2022 15:53 - sirien
Jezus píše:
já měl za to, že šlo o to "vyrazit" z Harryho poslední viteál

Twix, dva v jednom. To se to těžko řeší, když si to ani nepamatuješ :)
Autorská citace #90
11.1.2022 15:59 - Jezus
Asi jsem to vytěsnil, jestli to bylo tak blbé :-) No, asi si to přečtu znova. Každopádně tenhle trope ti teda uznám. A jako chápu, že autorka chtěla asi udělat na konci narážku na úplný začátek, ale teda asi se jí to moc nepovedlo (když mi to nestálo za zapamatování a vás to štve :-D)
Autorská citace #91
11.1.2022 20:35 - RoVan
Jerson: Solomon měl za sebou výcvik a zjevně byl talentovaný střelec, nic proti tomu. Všimni si, jak jsem ten trope formuloval.
Pokud má postava zálibu ve zbraních, vojenský výcvik, chodí na lov nebo je to součástí rozvoje postavy, tak je to úplně v pohodě a mimo tenhle trope.
Autorská citace #92
14.1.2022 08:14 - Log 1=0
Heště jsem si vzpomněl na
Postavy ve fantasy světě čtou knihu/hrají RPG/sledují jiné médium, odehrávající se v reálném světě (obvykle nějaké jeho nudné části) a říkají tomu fantasy.
Autorská citace #93
14.1.2022 08:33 - Necromancer
Log 1=0 píše:

Nebo takovej Damon, co čte Stmívání...
Autorská citace #94
14.1.2022 09:30 - Aegnor
Log: to mi přijde jako dost specifickej trope. Kde se to vyskytuje?
Autorská citace #95
14.1.2022 09:36 - Necromancer
Aegnor píše:

Můj konkrétní případ, jinak nevím...
Autorská citace #96
14.1.2022 14:42 - Count
Mám taky jeden: "Oběť útoku s rukama poslušně podél těla se nechá sežrat/zabít útočníkem a bez sebemenšího náznaku obrany jen procítěně řve, aby to bylo strašidelné."
Autorská citace #97
14.1.2022 15:01 - Tarfill
Counte,
ačkoliv nemám představu konkrétní situace a věřím, že to někde může působit blbě, tak zrovna tohle může být prostě odůvodněno reálným šokem, kdy oběť prostě ztuhne a fakt to může vypadat, že nic pro svou obranu nedělá... tak se lidi chovat můžou...
Autorská citace #98
14.1.2022 19:16 - Log 1=0
Aegnor píše:
o mi přijde jako dost specifickej trope. Kde se to vyskytuje?

Třeba tady.
Moressy o tom měl povídku.
A tady je neúplný seznam podobných věcí.

Ale jo, tenhle trope mě neštve tím, jak je častý, ale jak je blbý.
Autorská citace #99
14.1.2022 19:32 - Aegnor
Log: ale no tak ... Humans and Households jsou super. :-) Zrovna tuhle sérii jsem vnímal jako narážku na to, jak nesmyslně se průměrná RPG grupa ve fikci chová.
14.1.2022 21:29 - Count
Tatfill: Třeba všechny horory od Lucio Fulci.
14.1.2022 22:12 - Log 1=0
Aegnor:
Je to nad rámec kritizovaného tropu, ale v HnH, alespoň v půlce prvního dílu, dál jsem se nevydržel koukat, reagují na běžné věci (auta) jako na velkou podivnost. Jasně že jo, když hráči nemají jak vědět co je normální (i když to jejich postavy vědět musí, na rozdíl od hráčů v tom světě žijí) a PH jim to popíše bez kontextu. Takže sorry, ale já tam vidím PH, co trollí své hráče. A na tom nevidím nic extra zábavného.
15.1.2022 12:51 - Jezus
Ale o tom to právě je - je to satira tohohle špatného GM přístupu. Určitě to dokoukej, jsou tam narážky i na jiné věci (třeba jaký je rozdíl mezi "rasou" Američan a Kanaďan :-D ).


Ale motiv postav, které se v tom světě chovají nelogicky a přehnaně je ústřední. A není to jen z viny GM. "Vidím neznámý lektvar - vypiju ho, je taky klasický přístup k hraní" :-D
21.1.2022 00:58 - Corny
V dětství nebo při porodu umírající rodiče.
"Jeho matka ale umřela při porodu", "Jeho rodiče srazilo auto ještě když byl děcko", apod.
21.1.2022 01:21 - Naoki
To musíš výsloveně zbožňovat Disneyovky :D
21.1.2022 10:13 - Tarfill
Corny píše:
V dětství nebo při porodu umírající rodiče.

Tak k tomu ještě patří typicky americká hláška:

"Táta nás opustil, když jsem byl malej..."

Všimli jste si, že spoustu rodin v Americe tátové opouštějí, když jsou děti malé...? ;-)
21.1.2022 10:51 - Quentin
LokiB píše:
postava, která má převahu v boji na blízko, soupeře zcela dominuje, vezme oponenta a ZAHODÍ ho efektně do dálky ... aby mu dala šanci se zmátořit, než k němu zase dojde.

Hlasuju tohle přidat do ankety. Big bad guy, co insta-killuje extras, vezme hlavního hrdinu pod krkem a zahodí, protože plot immunity, je fakt bolest. A je to hodně časté.
21.1.2022 10:56 - Quentin
BTW na první pohled ta anketa vypadá jako roast druhé série zaklínače :D (a docela zaslouženě)

Jinak bych přidal ještě teleportaci ve stylu posledních sérií GoT nebo toho druhého Witchera.

Ale to není trope, spíš jen obyčejná chyba.
21.1.2022 12:41 - sirien
Quentin: technicky vzato by to měla být položka "útoky bez efektu", kde bylo právě bezúčelné házení zmíněno. (Bohužel existující položky nemůžu editovat abych to tam doplnil :/ )

Corny: sirotci, ok, máš to mít... :)
21.1.2022 12:45 - Log 1=0
A to moje tam nedáš?
21.1.2022 13:28 - sirien
Log: a, sorry, přehlídnul sem... máš to taky mít :)
21.1.2022 14:18 - MarkyParky
Hlas "Vánoční nebo jiné epizody" je schizofrení.

Vánoční epizody bývají opruz.
Haloweenské bývají dobré.
21.1.2022 14:53 - sirien
jedinej způsob jak to předělat je tu položku smazat a nahodit znovu, čímž ale resetuju její hlasy :(
21.1.2022 15:03 - MarkyParky
Zas tak důležité to není. Jen mě to napadlo při vyplňování.
21.1.2022 19:20 - Vaarsuvis
Já zase nesnáším tropu, že domácí násilí je ok, dělá-li ho žena.

A v českých pohádkách zas nesnáším klišé, že král je idiot a/nebo sabotuje práci protagonistů. (holt smutné dědictví komunismu)
23.1.2022 00:57 - LokiB
Král Artuš - Legenda o meči (od Guy Ritchie) ... tak asijský vedoucí bojové školy, černý "první rádce", jsou už taky dost profláklý (první stále ještě víc než druhá).
23.1.2022 12:10 - Gurney
Románky začínající stalkingem nebo přímo znásilněním dělají z některých starších filmů/seriálů dost psycho podívanou a některým postavám zamýšleným jako sympatické dost creepy rozměr.

Mučení jako ultimátní nástroj k získávání informací, potažmo drsňáčtí hrdinové, kteří se tímhle způsobem doberou informací o evil plánu, aniž by o něm předtím cokoli věděli (a měli s čím porovnat výpověď), aka totální americká post 9/11 propaganda.

A když na to přijde, tak vlajky v pozadí každého záběru a nacionalisticky oslavné proslovy začaly být zpětně ještě směšnější, když je začali napodobovat Rusové a Čínani.
23.1.2022 13:19 - Quentin
Zbytečné vraždění / collateral damage. Od určitého počtu mrtvých civilistů už ta záchranná mise možná nestála za to.
23.1.2022 13:34 - sirien
Gurney: pls, mučení se naprosto běžně vyskytovalo i v pre-9/11 filmech a seriálech a bylo tam prezentováno jako efektivní nástroj získávání informací. Jakože trope Ti neberu, ale vnímat ho jako něco moderně-politického mi přijde mimo.

Ohledně vlajek a patetickejch proslovů... tam si nejsem moc jistej jak moc to je reálně "trope", když v USA zjevně ty vlajky reálně jsou fakt úplně všude a amíci se v nich vyžívaj.

Ohledně creepy románků... stranou toho, že to podle všeho naplňuje mnohé fantazie kdekoho na obou stranách, nejsem si jistej jak moc to je jen případ starých věcí :D. Nicméně, popravdě se mi teď nic moc z tohodle trope ze "starších" věcí nevybavuje, neměl bys nějaký příklad?
23.1.2022 13:35 - sirien
Vaarsuvis píše:
Já zase nesnáším tropu, že domácí násilí je ok, dělá-li ho žena.

...emmm.... pořád jsme ještě žánrově web-in-topic, nebo tohle už sklouzlo do roviny různých generických (českých) komedií a fun-drama seriálů?
23.1.2022 13:56 - Necromancer
Smrt/porážka mentora/vůdce, aby bylo demonstrováno, že i ti nejmocnější hrdinové nemají šanci, a pro cílené rozšiřování beznaděje.
Brumbál
Gandalf
Aslan
Morfeus
Obi-Wan
...
23.1.2022 14:01 - York
Necromancer: To je zrovna celkem logickej prvek tohohle druhu příběhů, protože jinak by moc nedávalo smysl, proč problém řešej nedoučení nýmandi místo jejich mnohem schopnějších učitelů.
23.1.2022 14:04 - Necromancer
K čemuž přidávám i Fakeovaná smrt/znovuzrození
Aslan
Gandalf
Neo
...
23.1.2022 14:16 - LokiB
Koukám, že vlastně všechno, co se kde objeví, má svého odpůrce :) To je dobře.
23.1.2022 14:25 - Log 1=0
Necromancer píše:
K čemuž přidávám i Fakovaná smrt/znovuzrození

Přemýšlím, jestli je fakt, že tohle klišé sem píše zjevný fanda superhrdinů, zvláštní, nebo naopak naprosto logický.

Btw. oprav mě, jestli se mýlím, ale neříkal jsi někdy, že jsi křesťan?
23.1.2022 14:30 - RoVan
Necromancer píše:
K čemuž přidávám i Fakovaná smrt/znovuzrození
Aslan
Gandalf
Neo
...

Ježíš ;)

Zrovna ty dva poslední tropy mně přijdou v pohodě, ty jsou udělat dobře, dokonce snad i ve většině případů které Necro uvádí jsou v pohodě.
23.1.2022 14:30 - Necromancer
York píše:

No a to je ten "problém". Je to totiž účelové manipulování dějem ve prospěch zápletky.

LokiB píše:

Musí esistovat rovnováha Síly! :D

Log 1=0 píše:
Přemýšlím, jestli je fakt, že tohle klišé sem píše zjevný fanda superhrdinů, zvláštní, nebo naopak naprosto logický.

Kde jsi nabral to přesvědčení? Já se tak určitě neoznačuji. A ano, mám rád Avengers, nicméně třeba mnohem více času trávím v loru tLotR nebo D&D.

Log 1=0 píše:
Btw. oprav mě, jestli se mýlím, ale neříkal jsi někdy, že jsi křesťan?

1) a to jsi zjistil...?
2) v jakém případě je toto byť jen trochu směrodatné?!
23.1.2022 15:29 - sirien
sorry, z technických důvodů sem musel resetnout tu položku s pozitivními creep románky. Někdo pro ní stihnul hlasovat, tak poprosím jestli by si to mohl nakliknout znovu. Sorry, dík.

Necromancer: em... well... zrovna k Tebou jmenovanému Aslanovi to... no, možná to není nutně diskusně směrodatné, ale pro vnějšího pozorovatele to má určitou ironii.

Jinak sem Ti to teda zařadil, protože to jsou od pohledu validní tropes, ale jako... nejsem si jistej jestli je nevidíš trochu křivě.

Třeba u Brumbála mě jeho smrt naopak příjemně potěšila, protože rozbila takový ten "pohádkový" feeling toho že jsou hlavní nebo významné vedlejší postavy nedotknutelné (důvod, proč má hodně lidí rádo Martina a jeho SoiF - nebo aspoň měla...)
Morfeova porážka zase nebyla žádná demonstrace - od začátku Matrixu bylo deklarováno, že agenty nelze porazit. Morfeus se cíleně obětoval, aby koupil čas ostatním - že prohraje a je jen otázka kolik času koupí bylo dané od začátku.
Obi-wan nebyl poražen, ale obětoval se... mimo jiné "so he shall become more powerful, than Darth Vader could possibly imagine". ...a aby donutil Luka skutečně vypadnout, ale vzhledem k force ghost efektu tahle oběť vyznívá dost druhořadě a spíš druhotně.
Gandalf... well, asi budiž. Sice tam je podle mě významější to že jeho smrt narativně uvolňuje prostor pro Aragorna (a fakticky Boromira), ale ok, je to tam...
...ale Aslan. Well. Aslan. Ehm. Víš, že Aslan není paralela Ježíše, ale jen "Ježíš pro děti", že jo?

...což nás dostává i k tomu druhému trope a k Tvé otázce jak to je relevantní, protože, well, Aslan... chápeš, jakože Ježíš zemřel na kříži a tři dny etc., takže Aslan, resp. teda do lva zbajkovaný Ježíš... jo no, Lewis je mizernej spisovatel a Narnia sou úděsný knížky, takže to není zpracované zrovna kvalitně, ale to je věc jiná.
U Nea zase nevim jak moc to brát vážně - jakože byl mrtvej jak dlouho, deset vteřin? A hned co to schytá tam Trinity rozjede svůj love monolog a kam to celé míří je docela jasné.
Gandalf... well, again, asi legit.

...ale tak nějak mi přijde že jeden Gandalf ještě takovou pohromu nedělá :D

EDIT: jinak teda celej koncept smrti a znovuzrození je hodně klasickej a důležitej mytologickej motiv, kterej se opakuje napříč kulturama, takže když má příběh mýtické paralely, tak mě asi přítomnost tohodle motivu moc neruší. Ale to je jen osobní poznámka, samozřejmě pointa tématu je že to tu je celé o tom co komu leze krkem a drásá nervy bez ohledu na objektivitu věci :D
23.1.2022 15:45 - Log 1=0
Necromancer:
No, své přesvědčení o tom, že jsi fanouškem superhrdinů, opírám o to, že jsi napsal článek s implementací MCU haraburdí do DnD, a navíc s úvodem, že jsou inspirovány tvými oblíbenými filmy. Popravdě, tady se velmi divím, že ses proti tomu označení ohradil.

Co se křesťanství týká, tak jsem tě měl tak zařazeného, ale spíš z náznaků, že se ti nelíbil nějaký rýpavý vtip a tak. Jestli jsem si do tebe promítl nějaký svůj blud, tak se omlouvám.

A jakou by to mělo roli stran antipatií ohledně zmrtvýchvstání? No, křesťanství doslova stojí na takovém příběhu.
23.1.2022 18:08 - Necromancer
Well, sem si to docela dál pokazil...

1) Moje přesvědčení potažmo víra mi vůbec neovlivňuje vnímání zmrtvýchvstání nebo reinkarnace. A v zásadě mám všechny uvedené příklady rád.

2) To byla asi chyba, ale nemám dojem, že jsou ty příklady špatné, v zásadě mi to nikdy moc nevadilo, spíš jsem poukazoval na možnost, že tady ty "problémy" jsou.
23.1.2022 23:52 - Naoki
Necro: ještě chvilku a můžeš hodit celý Hero's Journey jako trope který nesnášíš

Sirien píše:
Ohledně creepy románků... stranou toho, že to podle všeho naplňuje mnohé fantazie kdekoho na obou stranách, nejsem si jistej jak moc to je jen případ starých věcí :D. Nicméně, popravdě se mi teď nic moc z tohodle trope ze "starších" věcí nevybavuje, neměl bys nějaký příklad?

Bond s Connerym
Han Solo + Leia
GoT (seriál)
23.1.2022 23:59 - LokiB
Bond stalkoval Conneryho? a Han znásilnil Leiu? ... si na to musím podívat znovu, si to nevybavuju :)

Necromancer píše:
Fakovaná smrt


nemůžu si pomoc, ale takhle psáno to zní divně :)
24.1.2022 00:02 - sirien
Naoki: well. Bond s Connerym... jako "vztah" bych tomu asi neříkal, ale asi jo no :D I když tam mi to přijde víc jako relikt doby. Což jako ne že by to tam fakticky nebylo, ale ten kontext mi přijde že to poměrně mění (ale holt dneska po někom chtít aby tohle vnímal je hodně vysoká laťka) - to už by mi tam spíš vadilo že ty bondgirls byly hezký, ale vlastně vcelku nudný.

Ale jako - Han Solo a Leia? Vážně? Koukal sem na to relativně nedávno a oprav mě pokud mi nějaká scéna nějak vypadla, ale nepřišlo mi, že by si měli moc co vyčítat - nebo že by ten jejich vztah byl nějak v něčem blbě, když sme u toho.

GoT to dost zprznil a prskal sem nad tim, v knížce byla ta scéna popsaná hodně jinak a vyznívala naprosto odlišně.

Kde to ale bylo zpracované docela zajímavě s určitou dobovou autenticitou, byť dneska zpětně možná trochu moc skečovitou, byl Řím.
24.1.2022 00:05 - Aegnor
O jaké GoT scéně se to teď bavíte?
24.1.2022 00:29 - Naoki
Píše:
Bond stalkoval Conneryho

Obligatory lol

Ad Han Solo a Leia: jsme tu už někde sharenul článek o tom jak je to zpětně vnímané v USA, ale ve zkratce: ty scény ukazují Leiu jako "hard to get" holku vůči které je potřeba tlačit i když dává verbálně i neverbálně najevo nezájem (protože je to celé fingovaný nezájem, a když nakonec půjdete pro polibek tak se ukáže že vás měla celou dobu ráda).

GoT: první sex Daenerys s Khal Drogem. V knížce se Daenerys nakonec poddá, v seriálu jí narovinu znásilní.
24.1.2022 00:30 - sirien
O svatební noci Droga a Dany.

V seriálu jí prostě znásilní, zatímco v knížkách mají takový divný dialog ve kterém jí Drogo v podstatě poměrně nenásilně dovede k souhlasu ("poměrně" je můj caviat, protože sem to četl roky zpátky a knížku nemám u sebe abych si to osvěžil - point je že ona je za něj vdaná jakože old-style prodaná, ale po nějaké poněkud divné interakci - protože v tu dobu nemají žádný společný jazyk - s tím sexem souhlasí).

Jakože... ono to v podstatě funguje i v tom seriálu, protože historizující styl celého toho světa a příběhu takže to dění je legit variace a ona prostě skončí v tom manželství a nemá moc na vybranou než se s tim srovnat a tomu vztahu vyjít vstříc (resp. má, ale alternativy nejsou zrovna lepší), ale to vyznění té scény - a tím efektivně velmi výrazně i Droga samotného jako postavy a tím pádem kaskádou v podstatě i Dany, která tam najednou nemá rozhodnutí, které v knížce měla... a tím v podstatě pak i toho vztahu co mají a toho jak celý ten arc vyznívá jako celek - tím je... jakože není úplně jiné, ale je citelně pozměněné.

...což je ale opakující se téma kolem Dany celý seriál, resp. minimálně tu jeho část, co se ještě řídila knížkama (s01 sem zkouknul poctivě celou - ale ono to pak vesele pokračovalo i v dalších sériích co sem viděl), které mě při sledování nehorázně deptalo - v knížkách je Dany poměrně proaktivní a v podstatě nic nedostane zadarmo, všude musí něco obětovat nebo za to nějak zaplatit, zatímco v seriálu se jí jen všechno pasivně děje nebo to jen tak dostává za nic protože girl power fuck it. Tohle je první moment kdy to de k čertu - v knížkách se Dany rozhodne přijmout realitu a do toho vztahu jít, i když to znamená stát se někým jiným než jak se do té doby vnímala, v seriálu jí pro dramatický efekt nechají znásilnit. O pár sérií později v Aréně když chce ovládnout Drogona tak u toho riskuje život protože jí málem zabije, v seriálu jí Drogon prostě poslechne protože who cares.

Popravdě v té první sérii víc než tahle scéna mě znechutila spíš scéna střetu Dany s Viserisem, kde v knížkách to je Dany kdo se mu postaví a Dany kdo ho nechá ztrapnit tím že mu nechá zabavit koně atd. - v seriálu jí Viseris totálně sjede a pak jí zachrání nějakej koňák - a ztrapní ho ten koňák, zatímco Dany tam jen plačtivě kouká. To bylo totálně na palici, protože v knížkách to je kritická scéna obratu kde se Dany Viserisovi poprvé (úspěšně) postaví a získá tím nějaké sebevědomí a osobní růst, v seriálu... nic.

Ale tak na to sem už nadával v minulosti velmi obsáhle, zbytečný se opakovat.
24.1.2022 00:37 - sirien
Naoki píše:
První polibek dokonce přichází hned poté, co Leia Hanovi dvakrát řekne "nedotýkej se mě"

oh my...
Nejdřív si to pusť bez zvuku a sleduj (výborně zahranou) nonverbální komunikaci a mimiku a pak si to pusť se zvukem abys zjistil že mu říká aby jí pustil ruku "protože je špinavá" což Han kontruje "noa? moje taky" což Leia už nechá být...

...a pak mi povídej nějaký paranoidní pohádky :)
24.1.2022 01:16 - LokiB
Naoki: jako je možný, že v manga anime je to častější trope, který v tom co sleduju tolik není ;)
ne žertuju, ale zas jako Han a Leia ... ten vztah má svůj stereotyp (kterej jsme viděli v mnoha filmech, podobně jako příběj vztahu, kterej začíná "hej, ženská jsi jen přítěž na cestě ..." ) ale ani stalking, ani násilí v něm opravdu není :)
24.1.2022 04:37 - Naoki
Beru, u H&L jsem se nechal unest
24.1.2022 07:24 - Vaarsuvis
sirien píše:
...emmm.... pořád jsme ještě žánrově web-in-topic, nebo tohle už sklouzlo do roviny různých generických (českých) komedií a fun-drama seriálů?

sirien:Já myslel, že jsme mohli vytáhnout libovolné tropes, nejenom fantasy, aspoň mi to z tvého úvodního příspěvku nevyplývalo.
Ale i tak je to jedno. Máš fantasy anime a dívka mlátí hocha, že řekl něco nevhodného, nebo ji urazil, i když ho "strašně" miluje.
24.1.2022 12:04 - Corny
Zrovna teda v anime není úplně tahle ta dynamika, resp. tam se moc neřeší ani to, když udeří chlapská postava ženskou. Ve chvíli, když už to překročí nějaké meze, u kterých už je zas pravda, že se to u ženský víc "toleruje", tak to zas Spíš přechází do trundere, což už taky je zase popravdě chlapský fetiš, než že by se tím normalizovalo domácí násilí z ženský strany :D Takže to je taky zase trochu o něčem jiným, než v západních médiích.

Což teda neznamená, že to není trope, nebo že ti to nemůže vadit, spíš že mi připadá, že Zrovna v anime je to trochu o něčem jiném.
24.1.2022 18:32 - Vaarsuvis
Corny: Nevím no, tsundere mi připadá jako dost sexistická tropa, a na tohle téma jsem dost citlivý.
Ale spíš je to klišé a fetiš, na kterým se zvednou prodeje. :(
24.1.2022 19:11 - sirien
nikdy mě nepřestane fascinovat, kolik speciálních slov japonci dokáží vymyslet (a evropani se naučit) pro pojmenování těch nejobskurdnějích anime tropes.
24.1.2022 19:20 - Necromancer
LokiB píše:
nemůžu si pomoc, ale takhle psáno to zní divně :)

shit...

opraveno
24.1.2022 19:49 - Jezus
sirien: To mě zase vůbec. Ten jazyk prostě vybízí k tvorbě složenin a nových výrazů a dává naprostý smysl, že si svůj oblíbený žánr (nebo spíš styl) nějak kategorizují. Vlastně s těmi tropes neděláme nic jiného, oni si je navíc dokáží ještě hezky pojmenovat.

(A netýká se to samozřejmě jen anime :-) )
24.1.2022 20:25 - Corny
Sirien: Oh brother, you have No idea...
Kdysi jsem byl tak trochu omylem na pár přednáškách o slash fiction, jestli chceš, tak tě někdy zasvětím.. XD
24.1.2022 21:13 - sirien
Ve skutečnosti to ode mě byla řečnická poznámka, nikoliv reálné tvrzení.

Svého času sem přednášel všude možně, od FFka po Advík a potkával sem kdejaký fandomy, takže mám v tomhle směru nejspíš víc informací, než kdy budu reálně potřebovat (a možná i víc, než bych mít chtěl :D )

Nicméně za nabídku děkuji. Tvá škodolibá zákeřnost rozhodně nezůstala nepovšimnuta a nebude zapomenuta :P
14.2.2023 01:27 - sirien
Jeden trope co nesnášim, co tu ještě nezazněl a na kterej sem teď nečekaně narazil ve Well of Ascension je... nevim, jak to nazvat. Nevyužití zdrojů? Neudělání očividného?

Takový to když máte něco důležitýho a očividnýho, co by postavy měly udělat, ale neudělají to, protože to buď nesmyslně odsouvaj nebo k tomu nenasadí adekvátní prostředky, aniž by k tomu byl jakýkoliv smysluplný důvod.

Well of Ascension spoilers: například když postavy vědí, že mezi sebou mají špeha a mají k dispozici (magické) prostředky na jeho odhalení, které lze nasadit v průběhu jedinýho večera (popř. v průběhu tří dnů, týdne max. pokud chci špeha odhalit aniž by špeh věděl že je odhalenej), ale na pohodičku s tim otálej celej měsíc - a i jedince které prověřej prověřej jen polovičatě.
14.2.2023 01:28 - sirien
A když sem u Well of Ascension, tak trope toho kdy je deklarováno jak je postava v něčem dobrá, aby si pak autor ani nedal práci vykreslit jí skutečně dobře v daném směru, je taky otravnej, ale nevim jestli to je dost ucelenej koncept na to aby to vydalo na trope.

Jako třeba (Well of Ascension) když je někdo vyhlášenej učenec v politické teorii, ale pak sestaví pseudo-parlament vyžadující jednomyslné hlasování pro některé kritické věci a přitom neimplementuje zjevně žádné pojistky bránící členům sledovat vlastní zájmy nebo otevřenou korupci.
14.2.2023 10:05 - Corny
To mi docela připomíná takový ten častý jev, kdy se v příběhu objeví nějaký nástroj, kouzlo, technologie, atd., na kterou se časem, ne-li téměř okamžitě, úplně zapomene, přestože není důvod, proč ji nepoužít a mnohé budoucí situace by velice snadno vyřešila.
14.2.2023 11:44 - RoVan
Mno, tohle (vlastně oba Sirienovy pointy) už mi spíš než tropem zavání špatným/nenonzistentním storytellingem.
Třeba ta postava, která je v něčem dobrá ale nechová se podle toho je úplně obrácený show don't tell. (Je skvělý válečník, ale zmlátí ho každý vidlák).
14.2.2023 11:48 - Corny
No, to se ale může překrývat, ne? Jakože Trope se může klidně projevovat častým a přehnaně užívaným prvkem, který je zároveň častým příkladem nekonzistentního storytellingu. To dle mého nejsou vzájemně exkluzivní kategorie.
14.2.2023 12:57 - RoVan
Jako chápu, ale mě to v mém vnímání tropes skřípe. By definition máš pravdu, ale trope mi přijde spíš něco co je (pod)vědomě využité.

Já mám spoustu tropes rád, hlavně protože vím, co čekat a navíc dobrý autor je schopný je vzít a zakomponovat tak, aby fungovaly, zatímco výše zmíněné chápu jako chyby.
18.9.2023 10:10 - sirien
Nominuju vězeňský/zajatecký díly.

Dřív mi až tak nevadily, ale po zkouknutí ST: Enterprise mám PTSD a už to nedávám - všechny sou bolestivě stejný, naprosto nenápaditý, s opakovánim těch samejch divácky nesympatickejch scén a motivů a s předvídatelnym řešenim.


Při tý příležitosti sem se rozhod přihodit bod tropeu efektivního mučení, protože fakt že jediná forma výslechu kterou scénáristi zvládaj je že z někoho něco vymlátim (nebo rovnou vymučim) je fakt lame.
18.9.2023 11:10 - strucky
Král bramborových lidí si dovoluje nesouhlasit. :-D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.19396209716797 secREMOTE_IP: 54.221.159.188