Střípky

sirien
9.1.2022 15:15
"Tropes", které nesnášíte
V jedné nedávné RPG kampani se objevila možnost přeskakovat do cizích těl. Spoluhráčka se obratem osypala s tím, že by z toho byla ráda co nejvíc vynechána. Trochu mě to zaskočilo a tak mi vyjasnila, že "trope" (klišé, typický motiv...) výměny těl prostě nesnáší. Žádné trauma, žádné drama... prostě jí to leze krkem.

...a mě vlastně napadlo, že také mám některé "tropes", co se v seriálech (a filmech - a knihách...) neustále opakují, ale já skřípu zubama ihned, co je vidim - přijdou mi "přehrávané", používané z lenosti a nedostatku vlastních nápadů a divácky otravné.

...a tak jsem si řekl, že si můžeme udělat nominace a anketou se podívat, jak moc jsme v tom nebo onom sami :)

Hlasujte pro danou věc, pokud:
  • jí fakt nesnášíte
  • ...a to i když je snad udělaná dobře
  • ...a to prakticky bez výjimek
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.

V seriálech, filmech, knihách... nesnášim:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 100 bodů.
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavykladné body5
Ztráta schopností protože protokladné body20
Povinná písnička (v pohádce, nebo jinde), #4kladné body18
Povinný románekkladné body12
>Překvapivá< změna strany některé postavykladné body5
Vánoční (popř. jiné weird) epizodykladné body5
Vyvolení co jsou poslední šancíkladné body18
Zahazování střelných zbraní kvůli ruční férovcekladné body18
Profesionálové chovající se jako amatérský blbcikladné body37
Zabíjení postav bez logiky pro lacině drsnej dojemkladné body12
Útoky bez efektukladné body4
Dávání prostoru nepřátelům (vstávání, proslovy...)kladné body7
záporák (mastermind) dělající kokotské chybykladné body16
Pro frustraci diváka protahované umělé drama (#27)kladné body10
Bezdůvodně se rozdělíme abysme umřeli po jednomkladné body10
>Sofistikované< plány co sou série random nesmyslůkladné body15
Nesmyslné reverzní držení mečů (aj. zbraní)kladné body4
Záporák poražen pomocí power of love / friendshipkladné body12
Civilista co vezme zbraň a kosí armádykladné body7
Hrdina co objevuje nové schopnosti když se to scénáři hodíkladné body10
V dětství či při porodu umírající rodičekladné body5
fantasy postavy hrající RPG o realitě (atp.)kladné body1
(pohádkový) král idiot / sabotér snahy hrdinůkladné body1
Přehnané zabíjení civilistů / collateral damagekladné body0
Zobrazení mučení jako efektivního nástrojekladné body4
>Pozitivní< románky s creep faktorem (stalking, znásilnění...)kladné body3
Zabití mentora pro efekt / zoufalství / atp.kladné body0
Fake smrt a návrat / znovuzrozeníkladné body2
Vězeňský a zajatecký dílykladné body1
Autorská citace #61
10.1.2022 15:15 - Pan Bača
adbu píše:
Tak to je vtipný, že nominuješ zrovna tohle, zatímco mi děláš sazbu na to speciální Vánoční dobrodružství


Ještě vtipnější je, že chyba už jedno přeložil :-D
Autorská citace #62
10.1.2022 15:58 - Slaan3sh
Corny píše:
suboptimální
V 99/100 je suboptimální hodně jemný eufemismus ;) A Matt byl v tom videu IMHO hodně diplomatický... ale to už je asi na debatu jinde.
Autorská citace #63
10.1.2022 16:03 - sirien
ok, doplnil jsem zbylé nominace...


Aegnor: bohužel kvůli rozbitosti anket nemůžu editovat jednotlivé položky, ale myslim že násilím tlačené vztahy bez chemie se asi vejdou pod "povinný románek", ne?

Btw. kdo četl Dresden files... jsem sám, komu ten románek Dresdena s Murphy skřípal na všech úrovních? Zejména vzhledem k alternativám, co se nabízely? (Drama queen stupidní charakter samotné Murphy stranou...)


Jezus: Brumbál... jako jo, ale můžeš říct že hrál risk for vabank. Můj top favorit je Civil war


adbu: zbraně držené na reverz, rozhodně, přidávám :)
Autorská citace #64
10.1.2022 16:08 - LokiB
sirin: jediné, co mě drželo v posledních dílech DF u čtení, byla naděje, že se Dresden dá dohromady s Murphyovou, budou bohovsky šukat a jejich vztah vnese do depresivního světa naději, štěstí a lásku.
to jakože fakt.
Autorská citace #65
10.1.2022 16:13 - Aegnor
Sirien: Jako jo, často je to povinnej románek, dá se použít.

A já Dresden Files nikdy nedočetl extrémně daleko, jsem žil v představě že mu to stále nějak (ne)funguje s tou novinářkou (Susan?). Dresden a Murphy? Jak to sakra může fungovat?
Autorská citace #66
10.1.2022 16:18 - LokiB
A ještě ti to spoileruje, fuj :D
Autorská citace #67
10.1.2022 16:25 - Ugy
Ja bych do toho co mě štve přidal záporáky kteří mají léta tréninku, schopné armády schopnosti před kterými se třesou moudří daného světa a nakonec jsou poraženi pomocí "power of love".
Spoiler pro Eragona.
Eragon je typickým příkladem kdy to záporák zabalí po desetiletích krutovlády jen proto, že je upozrněn na to že je vlastně zlý a páchá fuj fuj věci.
Autorská citace #68
10.1.2022 16:30 - Aegnor
Loki: naah, to je v pohodě. Moje blbost, že jsem Dresdena stále nedočetl, nemám nárok na ochranu před spoilery.
Autorská citace #69
10.1.2022 16:42 - RoVan
Můj top trope je civilista se prvně v životě chytne zbraně a kosí zástupy profesionálních vojáků.
A přidám se k Ugymu k power of friendship/ love "deus ex bad-storytelling"
Autorská citace #70
10.1.2022 16:58 - sirien
Argnor, Loki: pokračování Dresdena tady

EDIT: Teda, ten seznam dost roste, sem ani nečekal kolik různejch tropes leží někomu tak moc v žaludku :D
Autorská citace #71
10.1.2022 23:30 - Jerson
RoVan píše:
Můj top trope je civilista se prvně v životě chytne zbraně a kosí zástupy profesionálních vojáků

Není to časté, nicméně nemůžu dát bod, protože to není nereálné. Zejména s moderními zbraněmi to lze udělat.
I když nepopírám,, že filmové zpracování je debilní.
Ale Gordon Freeman taky zabil mraky speciálů.
Autorská citace #72
10.1.2022 23:39 - sirien
HONORVERSE CACHAT SPOILERS

...na druhou stranu, v Honorverse byl tenhle trope pojatej fakt božsky dobře.

Několik knížek hlavní série potkáváte Victora Cachata - legendárního Havenského špiona, kterého předchází pověst chladného, kalkulujícího agenta, super-profi špionážního managera a taktického organizátora... a vražedného zabijáka kolem kterého všichni chodí po špičkách s rukou na bouchačce, mají křeče když se jen přiblíží k na dohled nějakému veliteli nebo politikovi. (Vyjma pár postav, jejichž coolness je podtržena tím, že se z Cachata nejsou ochotné sesypat na první dobrou.) Provází ho legendy o lidech, co mu stáli v cestě, a které osobně proměnil v mrtvoly a nechal za zády.

...a pak si přečtete knížku z boční série o jeho původu a backgroundu. A na začátu absolutně nechápete - je to efektivní úředník, ale jen úředník. Jednou si otevře hubu a ihned přes ní hrozně dostane. Neumí se dotknout zbraně. Tak čekáte tu klasickou cestu kdy se někde něco naučí... ale ono to nepřichází, celým příběhem prochází jako totální lama. Jasně, sbírá špionážní a byrokratické a organizační zkušenosti a stává se z něj hustej operativec a master-mind... ale ne zabiják. Nikde nic. WTF?

...a pak přijde scéna kdy na konci knihy je přišpendlenej v podzemní díře s jedinym východem, všichni spojenci v tahu, venku hromada nepřátel... a jemu prostě rupne v bedně, fanatismus a fatalita situace ho zlomí, on vezme gunu, rozkopne dveře a stiskne spoušť - a střílí a střílí a střílí a čeká kdy umře... a najednou mu dojdou náboje a je hrobové ticho. A on zjistí, že stojí sám, uprostřed místnosti, a kolem něj je asi dvacet mrtvol různejch zabijáků. A vznikne legenda. A vám v tu chvíli teprve dojde, že jste ho NIKDY dřív neviděli v akci, nikdy nikoho nezabil, s nikým nikdy ani nebojoval.

Tahle jedna jediná událost vytvořila legendu. A on jí sem tam přiživil, ale ani nemusel, protože žila sama vlastním životem - z dvaceti bylo dvě stě, z jedné situace deset... a dává to dokonalej smysl :D ...a s tím sledujete jeho osudy dál a je to o to víc fun :D
Autorská citace #73
11.1.2022 08:17 - RoVan
Jerson: Videohry v potaz neberu to je pro mě jiné médium (i když používá stejné tropes),jen knihy, filmy, komiks a seriály.
To bych musel zanevřít na svou oblíbenou herní sérii Legend of Zelda, která je na různých klišé postavená.
Autorská citace #74
11.1.2022 09:32 - Slaan3sh
Jerson píše:
Zejména s moderními zbraněmi to lze udělat.
Ano, ale má to hodně, HODNĚ velké limity. V CQB, v nějaké hodně nepřehledné hromadné situaci s notnou dávkou štěstí možná, ale na větší vzdálenosti, nebo ve chvíli, kdy je možnost nějak takticky postupovat, tak je amatérský jednotlivec proti přesile bez šance, leda by měl i významnou převahu ve výzbroji, nebo něčem jiném a i tak IMHO max vezme někoho sebou. Čímž neříkám, že to v rámci příběhu musí být a priori špatně, viz. výše, ale neřekl bych, že to je přímo reálné.
Autorská citace #75
11.1.2022 10:49 - Jezus
RoVan píše:
A přidám se k Ugymu k power of friendship/ love "deus ex bad-storytelling"


A kde to (kromě My little pony a jiných pohádek) tak jako vídáte?

Jerson píše:
Ale Gordon Freeman taky zabil mraky speciálů.

Gordon Freeman se minul povoláním :-) A taky měl technozbroj a nabitými štíty a časem i emzácké zbraně. Navíc ten survival a střílení emzáků před tím, než potkal ty speciály byl sice krátký, ale intenzivní trénink ;-)

Navíc... nebyl to Američan? :-D
Autorská citace #76
11.1.2022 11:17 - RoVan
Jesus: V anime/manze to potkáš na každém kroku, ze západní pop kultury třeba Guardians of the Galaxy, animáky a různě se to vyskytne v seriálech
Autorská citace #77
11.1.2022 11:53 - adbu
Jezus: Harry Potter
Autorská citace #78
11.1.2022 12:10 - Šaman
Jezus: Hele, když se to vezme kolem a kolem, tak je to i v takovém masterštiku jako Matrix. "Neo, ty nemůžeš umřít - vědma mi řekla že budu milovat Vyvoleného a já tě miluju!" <polibek> <zmrtvýchvstání>

Jasně, tohle může být jen úhel pohledu (kamera zabírá Trinity, zatímco Neo mezitím zcela nezávisle splynul s Matrixem a došel pochopení které ho vyzvedlo na úroveň agentů). Ale je to tam a lehce to asociuje Šípkovou Růženku.
Autorská citace #79
11.1.2022 12:19 - Jezus
Harry Potter je pohádka. Ale jo, tam je to jasný trope, ale právě z odkazem na pohádky (láska mocnější než kouzla), takže je to vlastně vhodně použité. Navíc imho funkčně, dokresluje to i další vrstvy magie, hlubší, méně používané (které Voldemort ani moc nechápe, což je jeho slabina, ale popere se s tím v Ohnivém poháru etc.)

Jo, no, v Matrixu to vyznívá blbě, ale jak píšeš, imho je to spíš taková asociace, než "realita". Fakt, že se vyplní věštba (Trinity se zamiluje je nezávislý na tom, že on je vyvolený a ožije).

Nicméně máte asi pravdu. Mě původně napadl jen ten HP, což je na trope málo a jak říkám, navíc se mi to tam líbí.
Autorská citace #80
11.1.2022 12:42 - sirien
Jezus píše:
Harry Potter je pohádka.

No - ne, neni.
Kromě toho mě ten trope (resp jeho zpracování) leze krkem i v pohádkách.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.0677809715271 secREMOTE_IP: 44.213.75.78