Střípky

sirien
9.1.2022 15:15
"Tropes", které nesnášíte
V jedné nedávné RPG kampani se objevila možnost přeskakovat do cizích těl. Spoluhráčka se obratem osypala s tím, že by z toho byla ráda co nejvíc vynechána. Trochu mě to zaskočilo a tak mi vyjasnila, že "trope" (klišé, typický motiv...) výměny těl prostě nesnáší. Žádné trauma, žádné drama... prostě jí to leze krkem.

...a mě vlastně napadlo, že také mám některé "tropes", co se v seriálech (a filmech - a knihách...) neustále opakují, ale já skřípu zubama ihned, co je vidim - přijdou mi "přehrávané", používané z lenosti a nedostatku vlastních nápadů a divácky otravné.

...a tak jsem si řekl, že si můžeme udělat nominace a anketou se podívat, jak moc jsme v tom nebo onom sami :)

Hlasujte pro danou věc, pokud:
  • jí fakt nesnášíte
  • ...a to i když je snad udělaná dobře
  • ...a to prakticky bez výjimek

V seriálech, filmech, knihách... nesnášim:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 100 bodů.
Výměny těl, posedávání a vydávání se za jiné postavykladné body5
Ztráta schopností protože protokladné body20
Povinná písnička (v pohádce, nebo jinde), #4kladné body18
Povinný románekkladné body12
>Překvapivá< změna strany některé postavykladné body5
Vánoční (popř. jiné weird) epizodykladné body5
Vyvolení co jsou poslední šancíkladné body18
Zahazování střelných zbraní kvůli ruční férovcekladné body18
Profesionálové chovající se jako amatérský blbcikladné body37
Zabíjení postav bez logiky pro lacině drsnej dojemkladné body12
Útoky bez efektukladné body4
Dávání prostoru nepřátelům (vstávání, proslovy...)kladné body7
záporák (mastermind) dělající kokotské chybykladné body16
Pro frustraci diváka protahované umělé drama (#27)kladné body10
Bezdůvodně se rozdělíme abysme umřeli po jednomkladné body10
>Sofistikované< plány co sou série random nesmyslůkladné body15
Nesmyslné reverzní držení mečů (aj. zbraní)kladné body4
Záporák poražen pomocí power of love / friendshipkladné body12
Civilista co vezme zbraň a kosí armádykladné body7
Hrdina co objevuje nové schopnosti když se to scénáři hodíkladné body10
V dětství či při porodu umírající rodičekladné body5
fantasy postavy hrající RPG o realitě (atp.)kladné body1
(pohádkový) král idiot / sabotér snahy hrdinůkladné body1
Přehnané zabíjení civilistů / collateral damagekladné body0
Zobrazení mučení jako efektivního nástrojekladné body4
>Pozitivní< románky s creep faktorem (stalking, znásilnění...)kladné body3
Zabití mentora pro efekt / zoufalství / atp.kladné body0
Fake smrt a návrat / znovuzrozeníkladné body2
Vězeňský a zajatecký dílykladné body1
Autorská citace #41
9.1.2022 22:19 - Colombo
Píše:
Jestli toho můžeme víc, tak já bych ještě přidal za sebe "neúměrně stupidní vojenské strategie"...aneb pokud moderní armády, které vůbec nemají nárok se chovat takhle idiotsky, investují 80% energie do jednoho přímočarého přístupu (ala "hromadný pěchotní waagh v Starship troopers" nebo "hromadný pěchotní waagh v Edge of Tomorrow) a úplně zapomínají na letectvo, tanky, IFV, artilérii atd., často proto, že by pak BBG dostal úplně hrozně hned na zadek.



Zrovna ve Starship Troopers to nebyla věc profesionálního idiotismu ale toho, že cílem vedení nebylo v prvé řadě vyhrát válku, kterou sami zkonstruovali:)

(Buenos Aires was an false flag)
Autorská citace #42
10.1.2022 01:56 - todor
sirien píše:
Frustrující umělé drama


pod tohle se klidne podepisu, pridas ho do toho seznamu? treba z Man in the high castle jsem byl nadsenej, nez mi doslo ze je ton jenom drama pro drama.
Autorská citace #43
10.1.2022 07:04 - pilchowski
Profici jako blbci, naposled v Karppi, kde zencka profi policajtka si snad 3x nechala rozbit hlavu lopatou kdyz lezla do potemnelyho skladiste. Strasny. Dycky kdyz vidim policajta jak leze ozbrojenej do tmy, jdu na zachod pac vim ze az se vratim bude lezet ve spitale.
Autorská citace #44
10.1.2022 08:32 - GOLEM
Takové to rozdělíme se a budeme chcípat po jednom.
Autorská citace #45
10.1.2022 10:26 - Slaan3sh
Corny píše:
osmý díl Star wars
To je? Myslel jsem, že to končí šestkou. ????
Autorská citace #46
10.1.2022 10:31 - sirien
Výjimečně musím souhlasit se Slaan3shem, Corny má zjevně horečky a blouzní.
Autorská citace #47
10.1.2022 10:34 - Aegnor
A tak třeba si myslí, že ty nepovedený parodie jsou součástí kánonu.
Autorská citace #48
10.1.2022 10:49 - Corny
Jojo, a někteří uznávají jen původní trilogii, někteří neuznávají clonewars, někteří řeší jen knížky, někteří neuznávají kreslené clonewars...give me a break *roll eye*
Autorská citace #49
10.1.2022 12:16 - Naoki
Debilní mastermind, aneb ten trope kde je nějaká geniální postava (většinou záporák) která má naplánované vše do posledního detailu (občas i stylem nechám se schválně zaujmout klaďasama), ale pak udělá jednu pitomou chybu kvůli které nakonec prohraje.
Autorská citace #50
10.1.2022 12:26 - Corny
Což mi připomnělo Zdánlivě geniální, ale ve skutečnosti náhodný plán, který se tváří sice hrozně promyšleně, ale ve skutečnosti závisí na tuně proměnných a povede se v podstatě jen kvůli náhodě.
Autorská citace #51
10.1.2022 12:35 - Jezus
Corny: +1

Známo též jako "Brumbálovský plán" :-)
Autorská citace #52
10.1.2022 12:48 - Tarfill
Mě vždycky dokáže nasrat záporák, kterej když těsně před koncem příběhu zajme nebo přemůže hlavního hrdinu, mu pak vypráví, jak to všechno promyslel, jak v pozadí tahal za nitky (aby divákovi sdělil, co je vlastně v pozadí příběhu).
Takovej ten fakt, když tyhle informace rejža nebo scénář nedokáže předat jinak, tak si záporák musí dát tu chvíli, aby se vyžvanil, místo toho, aby hlavního klaďase třikrát zabil. Pak se stane to, že klaďasovi přijde na pomoc posila, nebo se dokáže zmátořit dost na to, aby sebral zbytky sil a zabil toho záporáka sám.

Tohle mi přijde směšný...
Autorská citace #53
10.1.2022 13:10 - Aegnor
Tarfill: jojo, i v hláškách o tom nějaké jsou (#129, #16 a hlavně #7).
Autorská citace #54
10.1.2022 14:48 - adbu
Nevím, jestli je to 'trope', ale mně nejvíc dokáže nasrat, když postavy drží zbraně (hlavně meče) na reverse, protože to asi vypadá víc cool?? .. U Zaklínače je to každou chvíli, zvlášť když Ciri trénuje seky.
Autorská citace #55
10.1.2022 14:51 - adbu
Taky mě štve spíš opak "Ztráta schopností protože proto" a to když HKH (hlavní kladný hrdina) zázračně objeví své schopnosti, aniž by byl v nějaké extra nebezpečné situaci. Třeba jak Rey zázračně objevila, že může Storm Troopera zmanipulovat, ikdyž neměla žádný Jedi trénink
Autorská citace #56
10.1.2022 14:53 - Slaan3sh
adbu píše:
drží zbraně (hlavně meče) na reverse
Asi nedostali nikdy na tréninku po prstech :D
Autorská citace #57
10.1.2022 14:53 - Nachtrose
Chyba píše:
Nominuju Vánoční epizoda


To ja zase kdysi davno, tak kolem roku 5-3 BC ( Before Coronavirus ), kdyz jsme jeste pravidelne hravali, delaval specialy i do her. Vetsinou ale pouze Haloween a Vanoce.
Autorská citace #58
10.1.2022 14:56 - adbu
Chyba píše:
Nominuju Vánoční epizoda

Tak to je vtipný, že nominuješ zrovna tohle, zatímco mi děláš sazbu na to speciální Vánoční dobrodružství :D
Autorská citace #59
10.1.2022 15:04 - LokiB
adbu píše:
Nevím, jestli je to 'trope', ale mně nejvíc dokáže nasrat, když postavy drží zbraně (hlavně meče) na reverse, protože to asi vypadá víc cool?? .. U Zaklínače je to každou chvíli, zvlášť když Ciri trénuje seky.


Matt ze Schola Gladiatoria to komentoval na youtube a moc mu to nevadilo :)
Autorská citace #60
10.1.2022 15:10 - Corny
Já teda jen poznamenám, že reverzní držení meče není jen o tom "být cool", má historický zázemí (sice obecně moc nemusím Matta Eastona, ale zrovna v tomhle bych na něj taky odkázal) a byť i já si myslím, že je ve spoustě případů suboptimální, tak má i svoje benefity v situacích, kdy dává smysl. Problém je spíš v tom, jak ho používají ve filmech, než že ho používají. Zrovna o prstech to opravdu není, stejně jako klasická záštita není jen o ochraně prstů (ostatně ona i na reverzním držení plní úplně tu samou funkci). Tím nechci ten trope vymlouvat, ve filmech se to používá zpravidla idiotsky a určitě hlavně pro cool efekt, jen že samotný držení reverzem problematický není. Spíš bych hlasoval pro to to formulovat nějak "Používat nesmyslný zbraně či techniku jen pro cool efekt"

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11523389816284 secREMOTE_IP: 54.221.159.188