Střípky

Dalcor
10.5.2007 09:54
Alduron - nový RPG časopis
Dne 16.5. by se ve větších novinových stáncích v Čechách a na Slovensku měl objevit nový časopis o RPG, který chce nahradit Dech Draka. Cena by měla být stanovena na 39 kč, takže je to pakatel. Součástí Alduronu budou i články a konverze do prostředí D20 a dále dvě stálé kapitoly věnující se hrám z okolí D20.

- V dopisech Samara Kopretiny královně Amrauil se dozvíte o Mečovém pobřeží Zapomenutých říší krátce po událostech PC trilogie Baldurova Brána

- seznámení se světem Krynnu.


Doufám, že se vám časopis bude líbit a hlavně že ho budete kupovat.
Autorská citace #1
10.5.2007 10:05 - Joe
Vidím, že si súčasťou redakcie. O čom všetkom časopis bude - teda existuje nejaký pevný obsah z čísla na číslo?
Autorská citace #2
10.5.2007 10:17 - Dalcor
Netuším - já naplňuji své dvě rubriky. Ale v podstatě o všem spojeném s RPG - vlastně to zaplňuje díru na trhu po Dechu draka - tj obsah podobný dech draka ovšem ve větším nákladu.
Autorská citace #3
10.5.2007 10:24 - Joe
Tak uvidíme, čože to bude zač!
Autorská citace #4
10.5.2007 10:26 - Alnag
Uvidíme jestli se to ukáže být životaschopné...
Autorská citace #5
10.5.2007 10:32 - Vannax
Dalcor: Spíš sem hoď nějakej odkaz, kde se dá zařídit něco jako zaslání vzorku, nebo předplatné. Vsadím se totiž, že ten časopis bude na všech novinových stáncích kromě těch, do kterých bych zavítal.
Autorská citace #6
10.5.2007 10:45 - Dalcor
Kriste já na ten link zapoměl - časopis Alduron.
Na webu se teprve pracuje.
Autorská citace #7
10.5.2007 10:56 - Joe
Autorská citace #8
10.5.2007 11:50 - Dalcor
už vím kde byla chyba..., chybělo mi http v tagu
Autorská citace #9
10.5.2007 12:52 - wlkeR
Záplata za Dech Draka by se hodila, hlavně od d20. Co se té stránky týče, asi by chtěla přátelštější layout - ze skrolování hlavního okna a rámu s obsahem jsem na prášky už teď a to tam ani není moc co číst ^^;
Autorská citace #10
10.5.2007 14:29 - Alnag
Jenom abych to uvedl na pravou míru, aktivita kolem časopisu Alduron není spojená se stránkami d20.cz i když někteří lidé pracují na všech frontách, že Dalcore? ;-)
Autorská citace #11
10.5.2007 15:00 - Dalcor
Ano, přesně tak.
Autorská citace #12
10.5.2007 15:05 - andtom
Díky Dalcore, že jsi napsal, kdy to bude plus minus na stáncích. Já se orientoval podle té webové stránky časopisu, kde je psáno, že vyjde počátkem května, tak už to marně pár dnů vyhlížím :)
Autorská citace #13
10.5.2007 15:05 - unknown
10.5.2007 14:29 - Alnag .......i když někteří lidé pracují na všech frontách, že Dalcore? ;-)

s timhle mne napada, je Dalcor vubec jedna osoba? neni vic Dalkoru? :-))
Autorská citace #14
10.5.2007 15:17 - Joe
Dalcor má teleportér a je tu na viackrát...
Autorská citace #15
10.5.2007 15:27 - Dalcor
Jedna - teda alespoń co se týče RPG v čechách jsem an jiného Dalcora ještě nenarazil.
Autorská citace #16
10.5.2007 16:21 - Rytíř
Ty stránky jsou vážně slabý :( Když napíšou, že se "už mohou naplno věnovat webu" a nic tam není, odkaz na více u novinek nefachá a všude se dočtu hlavně to, že "tady něco bude"... tak to působí hodně amatérsky. Doufám, že časopis bude lepší! Každopádně díky Dalcore za info.
Autorská citace #17
10.5.2007 16:25 - Alnag
A to ještě současná podoba je docela ucházející oproti tomu, co tam strašilo předtím.
Autorská citace #18
10.5.2007 16:35 - Spize
A nebude to jen nějakej fór? Proslýchá se, že by to mělo mít náklad větší než Dech Draka v nejlepších dnech, bude to muset bejt hodně... Hodně širokej záběr.
Autorská citace #19
10.5.2007 16:44 - Alnag
No apríl už byl... ;-)
IMO spíš přeceňují možnosti trhu a ochotu lidí jít do riskantního podniku s neznámým časopisem. Propagace je mizivá pokud vůbec nějaká. Moc růžově to nevidím, ale znáte mně - pesimistu. :-)
Autorská citace #20
10.5.2007 19:09 - Bajo
Casopis urcite for neni, to muze potvrdit Dalcor nebo i ja. Casopis uz je v tisku. Co se tyce propagace, take jsme celkal neco ocividnejsiho, nicmene udajne byla nejaka reklama v Pevnosti a tak... cert vi jak to dopadne.
Autorská citace #21
10.5.2007 20:01 - Aeris
Qualdezar: Môžem potvrdiť, že v Pevnosti 5/2007, na strane 82 je o ňom polstranový článok.
Autorská citace #22
11.5.2007 10:04 - Dalcor
Nemyslíš náhodou Drakkar? Mimochodem těžko bdue v Pevnosti reklama na konkurenci... Nákald na ČR a SR má být v řádech tisíců, oproti Dech Draka půjde normálně do distribuce na stánky.
Autorská citace #23
11.5.2007 11:11 - Argonantus
Kolik má vlastně náklad Pevnost v této době? jestli to není tajné?
Autorská citace #24
11.5.2007 11:38 - Dalcor
Netuším.
Autorská citace #25
17.5.2007 09:51 - Dalcor
Tak měl být od včerejška časopis na stáncích, ale ještě jsem ho neviděl, ani bratr, ovšem an vyškově si ho kamarád už kupoval. Máte ho někdo
Autorská citace #26
17.5.2007 10:00 - andtom
V Olomouci nebyl včera a není ani dnes, zkusím ještě jiný velkostánek přes oběd. Jinak pro info nejen kolem Alduronu: nejsem si zcela jist, ale mám někde vzadu v hlavě starší informaci, že v pondělí nechodí do stánků časáky, jen noviny.
Autorská citace #27
17.5.2007 10:05 - Dalcor
ahá....jenže včera byla středa
Autorská citace #28
17.5.2007 10:13 - Alnag
Já můžu říct, že jsem ho u nás v trafice tedy neviděl. A tu mají i různé schíznosti.
Autorská citace #29
17.5.2007 10:13 - Bajo
Vcera jsem se vubec nedostal z domu, ale az dopisu seminarku, vyrazim na pruzkum a podam zpravu jak to vypada v Brne. Kazdopadne pokud ho nekdo ma, tez by me zajimalo, jak to vyzera.
Autorská citace #30
17.5.2007 10:16 - andtom
Dalcor: Napsal jsem to, když pídění po nějakém časáku padne na pondělí. V pondělí se časáky nedistribuují.
Alnag: Také jsem při pátrání po Alduronu narazil na panoptikum podivností, třeba časopis o odpadech, o brýlích, ...
Autorská citace #31
17.5.2007 10:23 - Corvus
ja som ho dnes rano videl... a chcel som kupit ale prave mi prichadzal bus. kupim poobede.
Autorská citace #32
17.5.2007 10:34 - Dalcor
kde? Na slovensku? Wow...
Autorská citace #33
17.5.2007 10:42 - Corvus
hej hej.. v stanku pri mojom dome. a bol vystrceny vo vyklade pred nejakym filmovym casakom :)
Autorská citace #34
17.5.2007 10:45 - Dalcor
Chapete to nekdo. V matce mest nic a na slovensku ej to vystavene v nejprednejsi vyloze.....
(vtip)
Autorská citace #35
17.5.2007 10:50 - Vannax
Andtom: Co ti prijde podivneho na casopise o odpadech? Pro me to pred par lety byla oblibena pracovni cetba :o)
Taky si pujdu podivat do trafiky, ale po vasich ohlasech neverim tomu, ze zrovna do naseho zakouti dorazi ten Alduron nebo Aldurion nebo jak se to jmenuje.
Autorská citace #36
17.5.2007 11:37 - Dalcor
Takze podle info od nakladatele bude royvoy po republice trvat déle, asi do pátku. Dále - nákald je necelých 6000ks, tj na stánek se dostanou tak dva-tri casopisy.
Autorská citace #37
17.5.2007 12:40 - andtom
Vannax: Časopis o odpadech mne překvapil, protože jsem na jedné straně nepředpokládal, že ho až tolik lidí profesně potřebuje, aby se uživil a na druhé straně si ho třeba jiná zájmová skupina - bezdomovci nemůžou dovolit.
Autorská citace #38
17.5.2007 15:11 - Corvus
6000ks sa mi zda celkom dost velky naklad... no som zvedavy jak sa to bude predavat...
Autorská citace #39
17.5.2007 15:13 - Dalcor
Dejte mi vědět jak se vám to líbilo...až to tedy někde seženete
Autorská citace #40
17.5.2007 15:26 - andtom
Dalcor: Ode mně reakce žel až v pondělí, dřív se k netu nedostanu.
Autorská citace #41
17.5.2007 16:55 - wlkeR
Hm, až to někdy seženem, lítam vod rána po celých Budějicích a nikde nic... Snad zítra, ale kde, v díře jež je mým domovem sotva.(
Bude se v nějaké blízké době upgradovat web?
Autorská citace #42
17.5.2007 17:36 - Corvus
ja uz ho mam :)
ale este som ho nestihol precital. tak zatial prvy dojem: potesilo ma ze stoji rovnako v ceskych aj slovenskych korunach, pekna obalka a nepotesil nekvalitny papier (ale ten je pochopitelny)
Autorská citace #43
18.5.2007 01:51 - alef0
Zistim zajtra, ako to vyzera v Kosiciach.
Autorská citace #44
18.5.2007 08:19 - Sičák
Vysočina (Havlíčkův Brod) hlásí příjem na stánky už 16.5. Četl jsem zatím je část, proto nemůžu hodnotit jako celek. Zatím ale hodnotím kladně. Přes víkend si snad najdu dost času dočíst časák do konce a dám vědět.
Autorská citace #45
18.5.2007 10:23 - Dalcor
Papír bude v dalším čísle kvalitnější a také více stránek.
Autorská citace #46
21.5.2007 06:44 - Sičák
Tak jsem to přelouskal. Až na pár věcí co mi nesedli, jsem vcelku spokojen. Zatím celkově časopis hodnotím jako lepší průměr, takže má cenu si ho kupovat.
Víc info, míň vaty a bude to o dost lepší, jen tak dál.
Autorská citace #47
21.5.2007 13:12 - andtom
Do vidlákova Olomouce to zřejmě dosud nedorazilo (zkoušel jsem 4 různé prodejce). Tady už došlo na hluché pondělí, Dalcore :)
Autorská citace #48
21.5.2007 17:31 - Jerson
Alduron jsem zatím pořád nesehnal.
Autorská citace #49
21.5.2007 17:33 - Bajo
Tak uz ho mam. Musim rict, ze pot co jsem precetl svuj clanek, rikal jsem si: Sakra, moho to byt daleko lepsi. Na miste bych nektere veci predelal, ale co uz. No nic, jdu se podivat na ostatni clanky.
Autorská citace #50
22.5.2007 08:32 - Dalcor
No musím říct že jsem narazil na pár chyb v cizých článcích. U sebe jsem si našel jednu ve stylistice. Jinak v Praze ho maji na Nových Butovicích, vylezte z Metra jako směrem k poliklinice a hned po levé ruce ještě ve vestibulu je TABÁK, tak tam ho mají v pravo n a nástěném stojanu vedle křížovek.
No věřím že příště to bude lepší. BTW hezkej článek Qualdezare.
Autorská citace #51
22.5.2007 08:32 - Dalcor
BTW distributor je PNS takže hledejte v jeho stáncích
Autorská citace #52
22.5.2007 09:00 - andtom
Qualdezar: Jestli jsi ten typ, co když si něco po sobě zpětně přečte, tak je většinou pořád nespokojen, tak jsme na tom stejně ;) A to nemluvím o vidění sebe sama fotkách nebo videu, to bych se přímo zahrabal :)
Jinak blahopřeji k autorství článku v papírovém časopise, i když dosud nevím, o čem je (pořád nemám Alduron v prackách, ráno nebyl čas se pídit). I když třeba je to dobře, že nevím o čem od Tebe je (to byl pokus o žert, škádlení; fakt blahopřeji) ;)
Autorská citace #53
22.5.2007 09:27 - Dalcor
Alduron 1 články:
Dračí doupě - kroniky - povídky 2x
Asterion
Dungeons and Dragons
Vampire The Masquarade
Dragonlace I - vznik Dragonlance
Forgotten Realms Putování po mečovém pobřeží I - Baldurova brána
Galerie
Warhammer Fantasy Roleplay
Sidetrakcové Dobrodružství pro DrD+
Obsah zajímavý. Ve dvojce bude o herním systému Dragonlance a putování do Everesky, a ve trojce nebo později bude D20 dobrodružství ;)
Autorská citace #54
22.5.2007 09:44 - Alnag
D20 Dobrodružství ?!? WOW...
Autorská citace #55
22.5.2007 09:44 - Joe
Dalcor, nemáš nejaké info o predplatnom? Len krátko, kým som to nedržal v ruke... (ak to už funguje)
Autorská citace #56
22.5.2007 09:53 - Dalcor
No píšu ho já, tak to moc WOW nebude...BTW poprosím tě až to bude hotové o konzultaci.
Předplatné zatím nejede, pojede pravděpodobně když se ukáže rentabilita časopisu.
Autorská citace #57
22.5.2007 12:58 - andtom
Tak jsem Al-Athlon konečně pořídil. Zatím jsem přečetl jen něco.
Dalcor (Dragonlance), Qualdezar (VtM): Žádné nekritické opěvování, ale věcný přístup. Srozumitelné každému (Q: možná slovo setting bych nepoužil). Chlapi, líbí se mi tyto vaše články. Jen tak dál, udržte si nadhled.
Dalcor (dopis): Zábavné, čtivé, ponecháno napětí do příště. Líbí se mi.
Jan Šlechta (Dungeons and Dragons): Na začátku se mi článek líbil, jak jsem v něm postupoval dál, tak jsem viděl chyby a podivnosti - výsledkem je rozpačitý pocit. Škoda, že tento článek nebyl svěřen Alnagovi.
Autorská citace #58
22.5.2007 13:07 - Dalcor
Díky, s tím článkem o DnD souhlasím těch faktických chyb je tam hodně. Co yb jsi chtěl Gowery chodí na RPG F :))))))) (VTIP)
Prioncip dopisů bude fungovat tak že představím známá prostředí z Baldurovi brány a přidám několik zápletek s tím že se bude objevovat poznámka pod čarou, kde budu Samarovu cestu komentovat z hlediska mechanického a z heldiska prsotředí. příště třeba Erevan Illesere. Tentokrát jste anrazili na to že Ohgmovi kneží jsou kung-fu monkové, a Shanyrria Alenauth je učitelka bladesongu na Evermeetu ;). Představuje toho elfího kupce který může hráčům Fr fungovat jako NPC - přecijenom je to agent Smutné královny.
Zatím sjem si povšiml problému s korekcí a Lucce se těžce nelíbí grafická úprava.
Autorská citace #59
22.5.2007 13:27 - andtom
Dalcor: Ty jsi nepopiratelný CZ+SK guru přes Dragonlance, Qualdezar je elder přes VtM, tak aby to nějak paritně odpovídalo, skutečně lituji, že D&D nepsal střízlivě někdo obdobný (konkrétně Alnag).
Líbí se mi, že jsi si z FR vybral pobyt v Baldur's Gate. Spoustě lidí se to přimluví, protože hráli slavné PC hry BG 1 a 2, ať už hrají papírové D&D nebo ne.
Autorská citace #60
22.5.2007 13:29 - Dalcor
požadavek šéfredaktora...
Autorská citace #61
22.5.2007 13:36 - andtom
Dalcor: Promiň, nerozumím, co je požadavek šéfredaktora, aby D&D psal Jan Šlechta nebo aby Ty jsi psal dopisy z Baldur's Gate? Nebo něco jiného?
Autorská citace #62
22.5.2007 14:48 - Dalcor
Dopisy z BG, sorry...
Autorská citace #63
23.5.2007 10:43 - Jerson
doufám že tenhle časopis seženu alespoň v Brně.
Autorská citace #64
23.5.2007 10:49 - andtom
Jerson: Z vlastní zkušenosti doporučuji zapadlé trafiky hrůzného vzezření, ve velkoprodejnách to neměli, i když člověk by si logicky myslel, že zrovna ty berou nejširší nabídku tiskovin.
Autorská citace #65
24.5.2007 16:02 - Jerson
Ha, po třsch dnech hledání ho mám.
Pár postřehů - v jedné speciálce v Brně mi prodavač tvrdil, že ten časipis viděl, ale že už vychází nějaký čas, protože viděl tak čtvrté nebo páté číslo :-)
Dneska mi ho hledala prodavačka asi 20 minut,nakonec ho našla - ta pětka fakt mate. Večer se do něj podívám a napíšu víc.
Autorská citace #66
25.5.2007 09:08 - andtom
To mně nejdřív trafikantka řekla že ho nemá a jak jsem se loudal pryč, tak za mnou vystartovala na ulici a mávala s ním, že ho přece jen má :)
Autorská citace #67
25.5.2007 11:59 - Jerson
Tak jsem si početl - no, na první číslo jsem moc víc nečekal, i když se přiznám, že mě prakticky nic nezaujalo - jen jsem si přečetl Goweryho názor na DnD, abych ho srovnal s tím co píše Alnag.
Ostatně když znám osobně všechny pisatele kromě jednoho, není se ani čemu divit :-)
Autorská citace #68
25.5.2007 12:50 - andtom
Článek o D&D v Alduronu je opravdu něco. Trapas. Už mezinadpisy v textu mluví za vše, autorovi asociace jdou dle mého mimo známý vesmír. No nic, spravím si náladu a zahraji si dnes PC hru Morrow Wind, což je hra podle pravidel AD&D, pokud to náhodou nevíte. Skutečně důvěryhodný autor, to je hned poznat, že píše jen o tom, co zná ...
Autorská citace #69
25.5.2007 13:24 - Bajo
Doporučuji, pokud máte nějaké připomínky k článkům. To dát vědět na adekvátní místa. Jednak se autoři mohou ze svých chyb poučit a můžete dosáhnout určitého zlepšení.
Autorská citace #70
25.5.2007 13:29 - Alnag
Nu dovolím si předpokládat, že lidé, kteří se v D&D trochu vyznají se více méně vzájemně znají (protože většina z nich chodila na CzechDnD, dneska chodí sem a nebo na Hofyland) a že o Gowerym jsem poprvé slyšel asi před měsícem, když mi Jerson dával číst jiný jeho článek a pak před pár dny, kdy se tu zaregistroval a dvakrát přispěl, tak to skutečně vyvolává jisté pochybnosti...
Ale to je záležitost redakce, aby si to ohlídal kompetentnost svých autorů. Skutečnost, že je to první číslo to neomlouvá. Spíš naopak, protože první čísla bývají rozhodující v tom, zda přesvědčí zákazníky k další koupi a o tom, jaký obraz se o nich bude šířit...
Jinak mne těší zájem Andtoma a jiných, abych takový článek psal já, ale upřímně řečeno, nejsem moc velkým příznivcem psaní do časopisů (nemluvíme-li tedy o těch skutečně odborných, tam samozřejmě občas píšu ;-))
Ale pro takové hobby věci jako jsou RPG mi webové stránky z mnoha důvodů vyhovují víc, zejména tím, že jsou volně přístupné, člověk se k nim může odkazovat, vracet, opravovat, doplňovat, sdílet se čtenáři názory a postřehy a neustále komunikovat. Tohle mi tištěné médium neumožňuje a docela by mi to chybělo. Protože můj důvod proč psát není honorář ani nějaká pofidérní sláva "publikovaného autorství" ba ani šíření slova, ale ta zpětná vazba, která je pro mne v mnohém poučná a možnost "být v kontaktu" s lidmi, které to zajímá a osloví. Takže tištěné časopisy přenechám s radostí jiným...
Autorská citace #71
25.5.2007 13:45 - Dalcor
Gowery na RPG F nedávno velmi ostře napadl Alnaga za jeho článek "Jak nám dračák zkazil RPG F" a napsal pravý opak, ve kterém se mílil. Jinak co já vím Gowery prohlásil že DnD hrál/hraje. Mimochodem o historii DnD napsal přímo výtečný článek ALEF0, dokonce si myslím že je tady, ale definitivně vím že je na Annun.sk - Od retizkove zbroje k triapolce...
Autorská citace #72
25.5.2007 14:02 - alef0
Historia D&D, co som pisal vznikla volne podla clanku, co bol na GameSpy (ak sa dobre pamatam) - jeho striktnejsi preklad a obsiahlejsi preklad je aj na d20.cz. Navyse historickych clankov je tu viac...
Takze neviem, ci je vytecny a pod.
Autorská citace #73
25.5.2007 14:10 - Dalcor
Z meho hlediska ano... Nepíše se náhodou Morrowind takhle?
Autorská citace #74
25.5.2007 14:12 - andtom
Alnag: Papírový časopis formátu A5 za dobrou cenu má své výhody, je to skvělé na rozdíl od tahání se s počítačem na WC, do čekárny u lékaře, do vlaku, pod stan když prší ... a vejde se do každého baťohu nebo diplomatky :)
Dalcor: V tom případě měl Gowery psát článek o DrD+ a bylo by to určitě důstojné k Dragonlance od Tebe a VtM od Qualdezara. Bohužel Gowerymu v článku o D&D hrozně čouhá z bot sláma nebo jak bych to řekl a ten článek je o třídu níž. Ukousnul si sousto na které nemá.
Qualdezar: Abych vyjádřil svůj názor na patřičném místě, zkusil jsem se už dnes ráno zaregistrovat na diskuzním fóru toho časopisu, ale zatím mám neaktivní účet, byť mě to zobrazuje jako posledně registrovaného člena fóra. Takže snad později.
Autorská citace #75
25.5.2007 14:15 - andtom
Dalcor: "Morrow Wind" je citace z Alduronu. Jako vlastník originálky prohlašuji, že takto se ta hra opravdu nejmenuje. A že není podle pravidel AD&D to snad ani nemusím dodávat :(
Autorská citace #76
25.5.2007 14:21 - Dalcor
Forum tuším nefunguje - navštiv knihu hostů. Vím jak se píše Morrowind a vím jak to bylo napsané v Alduronu ;)
Autorská citace #77
25.5.2007 14:58 - Jerson
Qualdezar - až budu mít nějaké připomínky k tobě nebo k Dalcorovi, napíšu vám to přímo, to se neboj. Komentář ke Gowerymu odemně je zbytečný.
Autorská citace #78
25.5.2007 15:18 - Dalcor
to doufám Jersone!!
Autorská citace #79
25.5.2007 15:48 - wraiths
To je ten casopis vazne tak hroznej...? to si snad ani nekoupim a to jemb yl rozhodnuty. pokud tam jsou nejaky takovy "boty" viz.jak pise andtom tak to snad ani nechci. si radej koupim PEPO(24Kc) na podpaleni "krbovek"
Autorská citace #80
25.5.2007 15:55 - Dalcor
jeden článek časipis nedělá
Autorská citace #81
25.5.2007 15:55 - Alnag
Andtom: Jasně, respektuji to, že pro tebe jako čtenáře je jednoduší mít časopis v ruce. Pro mne jako čtenáře taky. Ale jako pro autora to pro mne není vůbec inspirativní. Nemotivuje mne to...
Autorská citace #82
25.5.2007 19:23 - Rytíř
No, já mam naopak pocit, že se na mě potvrzuje to zlaté pravidlo marketingu - není negativní reklamy! :) Ze začátku mě to nijak zvlášť nebralo, teď kdybych to u nás v Milevsku někde čirou náhodou viděl, koupim to, abych se sám přesvědčil, jaký ty článečky jsou.. ;)
Autorská citace #83
25.5.2007 19:27 - Alnag
Koupíš si první číslo... ale koupíš si i další? Negativní reklama funguje, ale ne dlouhodobě...
Autorská citace #84
26.5.2007 10:55 - unknown
Koukám, že proti mému článku jsou zde vážné námitky. Samozřejmě bych daleko raději uvítal, kdybyste mi podobné připomínky psali na mail.
Co se nadpisů týče... jestli se ti, Andtome, nelíbí, nu co se dá dělat. Možná by tě ovšem zarazilo, že jsou i lidé, kteří mají opačný názor. Každopádně na rovinu říkám, že krom Gila s Čenisem (kteří proti článku námitek neměli) se v Alduronu prosadili samí začínající psavci.
Jsem si vědom toho, že místní RPG komunita je bojovně naladila proti komukoliv, kdo se odváží napadnout jejich oblíbené systémy. Bohužel jsem zvyklý prosazovat vlastní názor a když mám proti něčemu námitky, dám je najevo. Ať už se jedná o Jersonův systém nebo HP v DnD.
Za jakékoliv faktické chyby se omlouvám a za ten Morrow wind dvojnásob.
Na to, proč článek nepsal Alnag, je jednoduchá odpověď. Za prvé po internetových fórech proslul svými obecně špatnými lidskými vlastnostmi (hádavost, arogance a nezměrná konfliktnost). A mimoto já mám na rozdíl od něj alespoň nějaké zkušenosti s psaním článků do Dechu draka. Samozřejmě jsem ve svém minulém textu nepřímo napadl Jersonův systém a tím jsem si zajistil vaši nezměrnou nenávist... Smůla, pánové, autorům Asterionu a hráčům dračáku se článek líbil.
Jo, vlastně, já zapomněl... hráči DrD jsou pro vás ten munchkinovský póvl... V tom případě se nemáme o čem bavit.
Celkově z místní komunity cítím jakési elitářství a nenávist ke komukoliv, kdo vám "fušuje do řemesla". Osobně takové skupinky lidí nemám rád (Jersone, nejsem sám, kdo si tě dal do Ignore listu, aby od tebe už konečně měl pokoj). Bohužel takové vystupování navenek přehluší jakékoliv vaše dobré znalosti pravidel a všemožných příruček.
Kdyby nešlo o Alduron, nepsal bych sem. Pro sebe osobně to beru jako ztracený čas, ale časopisu a vám by to pomoci mohlo. Rád bych upozorňil Wraithse, že Alduron, ač malý a snadno přehlédnutelný, je kvalitní počtení a osobně věřím, že i můj článek za přelouskání stojí .
S Dalcorem jsem problém vyřešil a jsem za to velmi rád. Jak si tenhle server vyřeší svou aroganci proti těm, co rýpají do oblíbených her jeho členů (a místy se seknou ve svém článku), záleží na vás.
Jsou to jen a pouze RPG, nikoliv váš život, uvědomte si to, prosím. Kdybych se psaním podobných článků živil, určitě bych si je po sobě přečetl stokrát a ještě je někým nechal zkontrolovat. Tím samozřejmě svou práci nechci shazovat a trvám na tom, že za přečtení stojí.
Autorská citace #85
26.5.2007 10:56 - Gowery
Uf, chybka se opět vloudila (takové věci se ovšem tobě, Andtome, samozřejmě nestávají). Minulý příspěvek byl ode mě.
Autorská citace #86
26.5.2007 11:34 - Rytíř
Gowery: ačkoli uznávám, že zdejší námitky na tvůj článek neměly daleko k napadání autora namísto jeho díla (což je známka Tebou zmiňovaného elitářství a arogance), tak rozhodně nešly tak daleko, jako ty ve své reakci na ně. Tvé paušální nařčení všech nás tady z nějakého vyvyšování se nad ostatní, se mě osobně velmi dotklo - necítím se být nijak výjimečný a zakládám si na tom, že ke každému se snažím přistupovat bez předsudků a rovnostářsky. Je mi jedno, jestli hraje Drd, Dnd nebo FATE. Anebo vůbec nic. Samozřejmě se to ani mě asi ne vždy povede... ale minimálně se o to snažím. Z tvého příspěvku podobnou snahu v žádném případě necítím.
Na naše stránky jsem hrdý a jsem pyšný na to, že se zde diskutuje o faktech, pocitech a názorech v rovině korektních argumentů, nikoliv osobního napadání. Jsme jenom lidi a občas někde něco ujede.. (jako třeba v této diskuzi), ale základ je snaha neroztáčet tu spirálu a reagovat spíše umírněně.
Vítám kohokoli, kdo se rozhodne nás číst a ještě více toho, kdo se rozhodne u nás přispívat. Ale byl bych velmi nerad, kdyby to zde sklouzlo k nějakým osobním útokům a urážkám. Jinak my tu nemoderujeme diskuze ve smyslu nakazování držení se tématu nebo snad dokonce přesouvání příspěvku či jejich mazání. Ač to asi není nikde řečeno, nejsme (a nechceme být) jako správci stránek zodpovědní za to, co kdo u nás napíše. Jsme zodpovědní pouze za celkový přístup, který se i tímto postem snažím nějakým způsobem hlídat. Prosím tě o to, abys prokázal svou moudrost tím, že budeš příště reagovat umírněněji a s větším rozmyslem a vstřícností... Díky!
A abych odpověděl přímo - necítím k Tobě žádnou nenávist ani opovržení a Tvůj článek budu hodnotit, až když si ho přečtu. A buď si jist, že to hodnocení se bude týkat právě a jen onoho článku a jeho obsahu, ničeho jiného.
Mimochodem, fakt se mi líbí tvoje ikonka. Vymakaná! :)
Autorská citace #87
26.5.2007 13:17 - Gowery
Omlouvám se. Internetová fóra přetvářejí své účastníky k obrazu svému.
Chodím na tyhle stránky rád a rád si na nich přečtu nové články. Některé se mi líbí více a některé méně, ale rozhodně se s oblibou kouknu na všechny.
V každém případě jsem nařknul spoustu lidí, o kterých ani nevím, že existují a to jsem neměl v úmyslu. Na tenhle server dopadá stín mnoha ostrých diskuzí, které se však především odehrály na RPG fóru a jinde. To mě ale neopravňuje paušalizovat celý tento server.
Doufám, že dotčení jedinci mou omluvu přijmou a nezaujmou vůči mě nevraživý postoj.
Autorská citace #88
26.5.2007 14:03 - Rytíř
Omluva přijata. ;) A díky moc za takovou reakci.. Potěšils mě.
Autorská citace #89
27.5.2007 11:59 - wraiths
Gowery :no az sezenu urcite koupim pak se vyjadrim teda primo.jinak ja proti tobe nemel nevrazivy postej, ja zas tak konflikni nejsem.:-)

Rytíř: no myslim ze tim pod tebou by asi potesil kohokoliv :-).
Autorská citace #90
27.5.2007 18:37 - Dalcor
No Gowery mě požádal o to abych probral a rozebral Fakta v jeho článku. Tak jsem to udělal a dostal to do mailu.
Bohužel jako člen redakce se Alduronu se nebudu vyjadřovat proti kolegovi, ale jako člen radakce d20 bych to hrozně rád udělal.
Ještě bych chtěl říct že tady teda zrovna žádní přisluhovači z temné země WIZARDS vedeni temným pánem GYGAXEM a jeho nástupcem COOKEM co vlastní knihu JEDEN SYSTÉM VLÁDNE VŠEM nejsou. Ovšem DnD je fakt lepší než DrD+ ;-D
Autorská citace #91
27.5.2007 19:19 - Alnag
Hele Dalcore z toho článku si zase tolik nedělej...
Já to beru pozitivně... skutečnost, že se o D&D píše, znamená, že se o něm ví a jestliže se o něm píše kriticky, je v tom zřejmě snaha se s ním nějak vyrovnat v kontextu toho, že naše lokální systémy jsou de facto jeho levobočci. Ostatně kdo se s tímhle podivným vztahem a nabízejícím se srovnání DrD a DnD nemusel nebo nemusí srovnat?
Já si myslím, že právě tahle spřízněnost je základ mnoha třenic a bohužel pravda je, že jsem se na několika z nich taky úspěšně podepsal, když jsem procházel tou svou fází. Tak bych z toho zase nedělal takové drama.
Konec konců jak říká rytíř - negativní reklama je taky reklama. ;-)
Autorská citace #92
27.5.2007 23:19 - Dalcor
exactly. Mě ale nejde o kritiku DnD - ten článek DnD ani nekritizuje.
Mě jde o to že je článek napsanej tak jak je napsanej a že je v něm několik chyb.
Celkově je mi ten článek ukradenej, blbý je že mi není ukradenej časopis.
Autorská citace #93
28.5.2007 10:45 - andtom
Něměl jsem od pátku odpoledne přístup k internetu, tak se omlouvám, že píši opožděně.
Gowery: U mně jsi naprosto vedle pokud jde o to:
- zda považuji D&D za lepší/horší než jiné systémy (tato otázka je naprosto nesmyslná),
-zda mám hráče DrD nebo DrD+ za munchkinovský póvl (nic v tomto duchu ode mně nikde nepotkáš a není to proto, že jsem tyto hry kdysi hrál - nikdy jsem je nehrál)
- zda se považuji za něco extra - nepovažuji.
Přesně jak píše Dalcor, tady nejde o reakci na nějakou kritiku D&D, ale o to, jak je ten článek napsaný. Jako čtenář si stojím za tím, že působí proti článkům o Dragonlance od Dalcora a VtM od Qualdezara jako pěst na oko, není s nimi v harmonii a to padá také na hlavu toho, kdo schvaloval tento článek a přitom věděl, jak budou vypadat ty zbylé. Článek obsahuje faktické chyby (zmíněný Morrow Wind, Book of Vile Darkness označen coby oddechový titul, ...), které nabourávájí důvěru v autora. Článek je napsán rádoby vtipným stylem, což zvlášť vyniká v kontrastu s Dragonlance a VtM. Pokud jste hráči PC her a kupovali jste si před léty časáky o PC hrách, tak si možná pamatujete, že SCORE bylo kritizováno za trapný pubescentní humor. Mně právě připadá, že ten článek jakoby vypadnul ze SCORE (došlo i na státní hymnu, takže tam máme zkomolené "nad Tatrů se blýská", nechybí povinná lechtivá narážka a sice na Book of Erotic Fantasy s radou, aby to mladší ročníky nedávaly číst rodičům, ...).
Jako čtenáři článku mi je jedno, kolik článků jsi už napsal, já vidím nynější výtvor a mám k němu srovnání v tom samém časopisu a je mi stejně tak jedno, kolik toho popsali autoři oněch článků. Oni však nyní kvalitou svých článků pro mně nastavili laťku Alduronu. Dle mého Ti v článku o D&D skutečně čouhá pisatelská sláma z holínek. Není v tom xenofobie, předsudky, jde o konkrétní článek v sousedství jiných článků v časopisu a můj osobní názor. Toť vše.
Autorská citace #94
28.5.2007 11:17 - Corvus
Score (x rokov dozadu) bolo presne to co ma napadlo ked som ten clanok cital..
Autorská citace #95
28.5.2007 12:06 - Vannax
Celkem tuhle debatu se zaujetím sleduju, ale zatím se mi nepodařilo ten časák sehnat, což mě mrzí.
(Jen jednu nestrannou poznámku ke Goweryho sáhodlouhému příspěvku: Nevím na základě čeho bereš d20 komunitu jako elitářskou, ale možná pro to existuje nějaký důvod a nebylo by asi od věci nám jej napsat, abychom si všichni mohli sáhnout do svědomí. Doufám jen, že důvodem tvé nevraživosti vůči d20.cz není neschopnost přijmout negativní kritiku.)
Autorská citace #96
28.5.2007 12:23 - Corvus
myslim ze povodna goweryho reakcia bol ukazkovy priklad ako by sa kritika nemala prijimat (teda napadnut kritika)
Autorská citace #97
28.5.2007 12:29 - Argonantus
Gowery:
Stran toho elitářství vyvozuješ sice pěkně, ale z velmi vratkých předpokladů.
Pojednání "Jak nám dračák zkazil RPG F" je zřejmě poměrně starožitná záležitost; možná už mohlo z dotčených nasrání vyprchat; posuzoval bych autorovy názory spíše podle dalších děl, která v mnohém vyznívají hodně jinak.
Stran toho, že Alnag proslul coby kontroverzní osobnost bych viděl stejný problém - nekriticky jsi převzal názory jedné strany, aniž by sis dal práci se zjištěním, z čeho Alnagova loňská nasranost vznikla. Možná stojí zato si tyhle věci prostudovat, než se dopustíš smělých soudů.
Stran uzavřenosti a elitářství zdejší komunity; na jedné straně jsou tu skutečně jedinci, co z jakýchsi osobních důvodů nepíší na RPGF vůbec, ale pak je tu plno lidí, co tam píší občas, a pak taky lidi jako já, nebo Qualdezar, co tam píší docela často. Teorii uzavřenosti DnD komunity poněkud narušuje fakt, že někteří zde nehrají DnD vůbec.
Doporučuji studium těchto věcí, protože zjevně bereš kritiku svého pojednání zbytečně osobně. Jako uživatel by ses na to mohl vybodnout, alejakožto činitel v časopise budeš na těchto komplikovaných vztazích závislý.
Autorská citace #98
28.5.2007 12:46 - wraiths
Corvus : ale zas se pak omluvil, tak o co jde...?
Autorská citace #99
28.5.2007 13:21 - Corvus
wraiths: eh? o co by malo ist? tym ze sa ospravedlnil si Gowery zachranil kredit.
28.5.2007 14:16 - Dalcor
Vannaxi, chceš ten časák koupit? Zastavím se dneska cestou domů na Nových butovicích a vemu ti ho příští týden an PIVSONA. BTW mělo by se to začít řešit.
28.5.2007 14:32 - Vannax
Ještě se dneska zkusím stavit v jedný trafice a když ani tam nebude, tak bych docela uvítal, kdybys ho pro mě koupil. Dám ti vědět. Díky
28.5.2007 15:23 - Jerson
Samozřejmě jsem ve svém minulém textu nepřímo napadl Jersonův systém a tím jsem si zajistil vaši nezměrnou nenávist... Moc si fandíš, Gowery. Já tě udávám jako jednoho z mála odpůrců a ostatním je to jedno :-)
Bohužel nevím, kdo ještě kromě tebe mě má v Ignore listu, tady mojí přítomnost budeš muset překousnout.
Mimochodem tvůj článek jsem si přečetl jako první (a zatím jediný) z celého obsahu časopisu.
28.5.2007 15:28 - Dalcor
Já třeba jersonův systém doteď nečet a jeho fanouškem nejsem, taže si také těžko zajistíš moji nezměrnou nenávist. Mimochodem - to že tu jerson má rpsotor pro prezentaci svého výbornéhos ystému ještě neznamená že jsme VŠICHNI jeho fanoušky ;)
28.5.2007 19:09 - wraiths
on ma Jerson nejaky system....? 8-, nee to je jouk.
29.5.2007 01:34 - Vannax
Dalcor: Nesehnal jsem. Můžeš mi prosím tě někde sehnat ten časák? Pak se domluvíme, kdy si ho vyzvednu. Díky.
29.5.2007 07:50 - Dalcor
Jasně
29.5.2007 08:43 - andtom
Tady bylo proti včerejšku něco smazáno nebo se pletu?
29.5.2007 09:03 - Alnag
Andtom: Nejdřív jsem myslel, že se pleteš, ale pak jsem si to srovnal s výpisem s RSS a chybí tady Goweryho reakce 28. květen 2007 14:33: K tomu se dá říct jen jedno. Na SCORE mi nešahejte :)..
Nejsem si teď jistý, jestli si uživatelé mohou mazat svoje zprávy, ale nepředpokládám, že by to tu mazal někdo z adminů. Hlavně bych z toho nedělal žádnou vědu. To Score bylo tehdá docela funny :-)
29.5.2007 09:11 - andtom
Alnag: Byl jsem tady naposled včera ve 14:45 a to tady byl onen Goweryho příspěvek. Šlo mi o to, že vím, že se tady zásahem shora nemaže, ale nebyl jsem si jist, jestli pak nepřibyly další příspěvky a nedohodlo se, že se z nějakého důvodu mažou a že se o něčem už nebude mluvit. Takže jsem se ptal abych neudělal nějaké faux pas, o nic víc mi nešlo :)
P.S. Jsem samozřejmě rád, že k ničemu takovému nedošlo.
29.5.2007 09:30 - Rytíř
No já teda nic nemazal!
Dokonce ani tu pochvalu v Dragonlance, co tu byla ráno.. anglicky :)
29.5.2007 09:30 - Argonantus
Jo, to o tom SCORE tam bylo.
Řekl bych, že z ranného SCORE - a později Levelu, kam přešlo plno redaktorů - by se mohla něco naučit veškerá česká žurnalistika. Takové skvosty, jako recenze Andreje Anastasova na Daikatanu, se jinde nevidí (vidívaly se v Bajtu hned po revoluci, ale to asi málokdo pamatuje). Psát chytře, vtipně a při tom hezky je docela těžké. Nevzpomínám si, že by nějaký fantasy časopis podobných výšek dosáhl.
29.5.2007 09:34 - Dalcor
O cože jsem přišel Rytíři - Spam??
No ale mezi skvosty se našla většina opravdu debilních recenzí.
29.5.2007 09:35 - andtom
Argonantus: Nezapomeň na Excalibur ;)
Dalcor: Souhlas.
29.5.2007 09:46 - Argonantus
Andtom:
Excalibur jsem nikdy neměl v ruce, takže neposoudím. Vím jen, že existoval...
29.5.2007 09:51 - Gowery
Úryvek z poradce kulhavého trolla aneb jak správně reagovat na negativní kritiku internetových fór:
Bod jedna: Kritik se svými radami snaží upřímně pomoci a zlepšit pisatelův text. V takovém případě je pisateli radno pečlivě si všechny připomínky zaznamenati a rad dalších se dožadovati. Neb tento případ velmi občasný jest a proto nutno pozor si dávati na:
Bod dvě: Kritik arogantní a elitářské stvoření jest a jeho cílem není pomoci, nýbrž vymasturbovat vlastní ego do výšin nebeských. V takovém případě jiné možnosti není, než-li kritika za podřadné a mentálně dementní (zase ten můj trapný pubescentní humor. Oj. Oj! Ojoj!!) stvoření označiti a dále se jím už nezabývati. Neb spisovatel v době hektické času nazbyt nemá a planými rozepřemi s lidmi hádavými energii si dovolit ztrácet nemůže.
Zdravím Adntoma a všechny účastníky této dikuze!
Bohužel jsem ve svém minulém příspěvku sebou nechal zacloumat hněv a osočil Andtoma a celý tento server z hrůzných obvinění, které dozajista nejsou pravdivé. Chápu, že má omluva nemůže být přijata a nezbývá nic jiného, než celou záležitost náležitě probrat. Už ale jistě vidíš, Andtome, že jsem pochopil nesprávnost svého chování a uvědomil si, že ty patříš do bodu jedna (tedy kritik, který se snaží upřímně pomoci a rozhodně si na pisateli nechce vylévat komplexy). Když se na celou záležitost podívám zpětně, zjistím, že se mi tvůj názor vlastně velmi líbí. Tvůj styl "nikoho nebudeme plácat po ramenou" je skvělý. Vyjadřuješ své názory fakt drsně a nebojíš se ničeho, to já dokážu ocenit.
Protože jsem svými hloupými názory narušil tuto diskuzi, pokusím se svou chybu alespoň částečně odčinit. Zde nabízím řadu témat k další rozpravě, kterými bych tento server rád obohatil:
1) Padly zde narážky na slovenskou hymnu. Dá se něco takového označit za rasismus proti našim slovenským sousedům? Neodporuje to listině základních práv a svobod?
2) Můžemne označit článek za pubescentní, když v něm ani jedinkrát nebylo zmíněno slovo sex?
3) Lze Book of Vile Darkness řadit na úroveň Hamingwaye? Nebo jiných světových děl? O jak vážnou literaturu se vlastně jedná?
4) Andtom zkritizoval SCORE za trapný humor. Není náhodou vyslancem Levlu? Doupěte? Jiného časopisu o PC, který si chce zvýšit prodejnost?
5) Jestliže Gowerymu čouhá sláma z holínek, není to proto, že by pracoval v agrotechnickém průmyslu?
6) Vyskytly se zde pochybnosti o existenci Jersonova systému. Existuje Jersonův systém? Existuje Jerson? Není náhodou Jerson agentem ruské tajné služby toužící ovládnout svět?
7) Je Andtom suchar?
Jsem rád, že jsem do vaší diskuze mohl přispět. Přinesla mi totiž mnoho energie, nervů a mnoho nadšení do další tvorby. Bohužel se z další argumentace omluvím, nedostává se mi času tak, jak bych chtěl. Kdybych nenapsal další článek, neměli byste, o čem diskutovat.
29.5.2007 09:57 - Dalcor
1) obecná slušnost a pokud se nepletu tak i mezinárodní právo. Jinak, Slováci, vy jste jiná rasa?
2) nerozumím spojitosti pubescent=sex
3) a DnD? Jak definuješ lehkou četbu?
4) vzhledem k tomu že kritizuje score v době kdy ty jsi louskal první čítanku ;-)), tak těžko říct. Navíc v té době bylo JENOM Score.
5) asi jo
6) samozřejmě že je
7) není, ale k anglickému humoru má blízko. A skvěle vaří!
Možná bych dodal k těm pravidlům:
Bod tři: nikdy nenapadat kritika, může být chytřejší než já a mít lepší lobby
29.5.2007 10:43 - andtom
Gowery: Poděkuj bodu 4) Dalcorova příspěvku, kterým napovídá Tvůj věk a zejména respektu, který chovám k těmto stránkám a triu, které je vede, že Ti neodpovím.
K mému stylu hodnocení netřeba odpovědi, stačí si projít diskuze k článkům, kdy nejen kliknu na počitadlo hodnocení, ale v poslední době přímo slovně píši do diskuze, jaké hodnocení dávám. A jak jsem hodnotil Dalcora a Qualdezara za články v Alduronu, to je napsáno několikrát přímo v této diskuzi (přitom s Qualdezarem se názorově v určitých věcech docela liším).
29.5.2007 11:22 - Rytíř
Díky, Andtome. Už jsem se začínal bát nového (a nesmyslného) kola v ringu...
Poslyš, Gowery, nešlo by sem dát ten článek? Já Alduron taky nějak nemůžu sehnat.. a fakt už by mě zajímalo, co tam teda je :)
(já vim, marketingově by to byl asi hodně blbej tah...)
29.5.2007 11:35 - Dalcor
Nejde Rytíři - jde o práva...kup si Alduron. Andtome ten věk ber hodně s nadhledem, ale co já vím tak je Gowery výrazně mladší než já.
Jináč to nevíte že takto mi děláme reklamu...už dva lidi si to kvůlu zmíněnému článku chtějí koupit...
29.5.2007 11:36 - paw
Dalcore, Dalcore... Nenapadlo tě náhodou, že člověk může mít doma i staršího sourozence/otce, který vlastní SCORE už od prvního čísla...? Mimochodem, puberta (od toho pochází slovo pubescentní) opouští člověka tak okolo šestnácti, sedmnácti nebo až osmnácti let. Člověk, kterému je přes dvacet, už má po pubertě. A spojení pubescentní humor se sexem? Neříkej, že jsi neslyšel hovor několika normálních puberťáků? Jestli není slovo sex v každé páté větě, tak nevím. A jestli si někdo dokáže splést Goweryho humor s humorem pubescentním, tak 1) neprodělal pubertu 2) pubertu prodělal, ale pokouší se Goweryho článek urazit. Tolik k objektivní kritice. Časopis Alduron jsem četl, Goweryho článek mi přišel v pohodě. Našel jsem zase několik jiných článků, které se mi vůbec nelíbily, například článek o Asterionu mi přišel přehnaně vtipný (a jestli vám ne, pak nevím, proč si stěžujete na Goweryho humor). Ale o to nejde, stejně bych tam všechny ty články nechal. Rozdíl mezi vámi (nebudu říkat elitáři, ale něco na tom názoru bude, tak se nad tím zamyslete, není to totiž názor jen jediného člověka) a "normálními" hráči RPG je, že "normální" hráč RPG se nenaštve, když mu mezi chválou náhodou jednou uděláte narážku, že na tom systému není všechno dokonalé. "Normálnímu" (slovo normální jsem použil kvůli nedostatku vhodnějšího výrazu, není to myšleno jako urážka) hráči RPG se Goweryho článek, věřte nebo ne, mohl dokonce i líbit. Byl čtivý a konečně jsem si udělal představu, jak je to s tou historií systému. Pokud vám přišel neobjektivní, mně přišel objektivní dost a jednu chybu typu Morrowind mu dokážu odpustit. Dám přednost jedné chybě před tím, že někdo napíše do článku na každou řádku dvě jména systémů , které mi nic neříkají, plus dvě data, když mně to stačí stejně přibližně a jde mi o to, abych pochytil "jádro", než abych se z jednoho článku stal odborníkem na dané téma. Šlo o to, navnadit nové hráče, dát jim inspiraci, ne o to, aby se těch pár lidí v ČR, kteří se považují za odborníky na slovo vzaté, pokochalo tou krásou. Nechci tímto urazit vaše čánky, pokud se nyní cítíte uraženi, vůbec jste nepochopili, o co mi v tomto příspěvku šlo. Někdy mi ta vaše objektivní kritika přijde spíš trochu zaujatá. Jo a Dalcore: Tvůj bod tři (nikdy nenapadat kritika, může být chytřejší než já a mít lepší lobby) elitářstvím opravdu víc než zavání.
29.5.2007 11:44 - LZJ
Já si ten článek taky chci přečíst, abych věděl, o co se tu hádáte.
Víte o nějaké trafice jinde než v Butovicích, kde bych Alduron v Praze (nejlíp Budějovická) nebo Kladně koupil?
29.5.2007 11:54 - Dalcor
paw- Dovolím si podotknout, že ani jedna kritika pocházející z těchto stránek se nevztahuje na kritiku DnD ale na způsob napsání článku a jeho nepřesnost. Už jenom proto že ten lčánek DnD nekritizuje. Doporučuji přečíst si nejen zmíněný článek ale hlavně místní rekaci na něj. Děkuji.
My sami zdejší nenormální hráči mnoha desítek různých RPG systémů zcela jistě víme že DnD rozhodně není prost chyb a rozhodně nám nevadí, narozdíl od příznivců nejmenovaných jiných her když se do něj někdo pustí, jenže pak jsem schopni vést věcnou argumentaci nad zmíněnými problémy DnD. Nám je jen nesmírně líto výpovědní kvality článku. To po stránce tematické i stylistické. Jinak těch chyb jsem já osobně v článku více.
Samozřejmě se ti článek musí líbit - on je napsaný čtivě a to je jediné co mu lze přiznat. O tom že citace národní hymny je otázkou dobrého vkusu se dá více než polemizovat. Článek včak nemá, podle mě, vyjasněnou koncepci ani cílovou skupinu. Je to "Můj pohled na DnD", nebo je to "Co je to DnD a jak funguje?". A autor to nerozlišuje tím že mýchá dvě věci formulací a stylistikou v jedno. Pochopil si z daného článku jak systém DnD, d20 potažmo funguje? Bohužel toto není jen můj názor. Pláčeme and rozlitým mlékem v podobě nepříliš dobře využitého potencionálu. Věřím že cílem nikoho z nás není zcela bezohledné prosazování DnD.
K tomu abych navnadil hráče musím přeci v prvé řadě říct jak systém funguje v čem jsou jeho přednsoti a zmínit se i o mínusech. Gowerymu se přednsoti a mínusi povedlo víceméně naznačit, bohužel už neřekl co DnD nabízí a jak funguje. A to je to nad čím pláčů já a třeba i nad tím že v textu je řada nepřesnsotí, dke morrowind je jedním ale nejsnáze ověřitelným, ovšem dost závažným omylem, který bych odpustil,s tejně jako Ty.
Bod 3 se vztahuje an to, když někdo místo diskuze a argumentace nad kritikou napadne kritika a označí ho za ... ale to je jedno. Mimochodem v mailu Gowery naprosto normálně argumentuje a třeba některé body nad kterými jsem se pozastavil si zuclea jednozančně obhájil.
Doporučím ti přečíst si celou místní diskuzi.
Gowery podle mě reaguje v posledním příspěvku s hojnou andsázkou a tu jsem použil i já. Pokdu to Goweryho urazilo, tak se omlouvám, ve stejném příspěvku se pak obrací na celé místní osazenstvo a já odpovídám ;)
29.5.2007 12:09 - Dalcor
Dal jsem si tu práci a našel si onu hrozivou kritiku. V jeden okamžik andtom docela přestřelil, kdy už se kritika blíží spíše napadání neschopnosti autora. Přesto jediným kritikem zde byl andtom a já - ostatní se nevyjadřovali. Já si s Gowerym vyřídil argumentaci po mailu a to nehodlám rozebírat ač i z této komunikace jsem trochu zklamán. Ovšem líbí se mi že si stojí za tím co napsal.
Jedinou argumentci k nepřestnostem ve článku a stylem jeho napsání byla vzteklá odpověď Goweryho, za kteoru se po vyprchání zlosti omluvil. Dnešní poznámka podle mě byla pouze nadsázkou.
paw: zajímalo by mě do jakémíry znáš DnD? My jako lidi kteří daný systém zanjí brečíme nad nevyužitým potencionálem článku. A nejsme z toho vůbec nadšení. Pdole Goweryho slov se článek líbil i asterionským tvůrcům. A zde je rpavděpodobně onen kámen úrazu. Člověk který DnD nezná může považovat stlyem naspání článek za výborný, ale na rovinu se ptám (znovu) - řekně vám článek jak se DnD hraje a jak reálně funguje. Vyjmenuje proč ho hrát a proč ho případně nehrát? Dovolím si tvrdit, že na úkor čtivosti a rádobyvtipných opisů tam tyto věci chybí.
29.5.2007 12:20 - Dalcor
A už bych se nerad vyjadřoval, nejde o flejm, ale způspb argumentace je takový, řekněme, podivný a už jsem se s takovým přístupem setkal několikrát.
29.5.2007 12:22 - andtom
Dalcor: Corvus psal, že ho také při čtení článku napadlo SCORE x let zpátky.
Kde jsem přestřelil? Jsem připraven k sebereflexi.
29.5.2007 12:27 - Dalcor
Podle mě už bylo fakt drsný tohle:
Článek o D&D v Alduronu je opravdu něco. Trapas. Už mezinadpisy v textu mluví za vše, autorovi asociace jdou dle mého mimo známý vesmír. No nic, spravím si náladu a zahraji si dnes PC hru Morrow Wind, což je hra podle pravidel AD&D, pokud to náhodou nevíte. Skutečně důvěryhodný autor, to je hned poznat, že píše jen o tom, co zná ...
a druhý příspěvek
Dalcor: V tom případě měl Gowery psát článek o DrD+ a bylo by to určitě důstojné k Dragonlance od Tebe a VtM od Qualdezara. Bohužel Gowerymu v článku o D&D hrozně čouhá z bot sláma nebo jak bych to řekl a ten článek je o třídu níž. Ukousnul si sousto na které nemá.
Atohle je můj nynější (Dalcorův) komentář:
Me taky ani ne Score jako spíše všechny PC čassopisy před těmi x-lety, ty pokusy být vkaždé recenzi za každou cenu vtipný a výsledek je většinou rozpačitý.
Ještě jsem chtěl jednu věc - prošel jsem si celou diskuzi a vytáhl kritiku. 4 příspěvky od andtoma a moje asi dva přsípěvky kdy říkám že článek není ideální. Pak přišla Goweryho vzteklá reakce nad to ajk sjem všichni hrozní, omluva a nadtom vysvětlující jak to myslel a co se mu na článku nezdá. A Corvusovo potvrzení rádobyvtipnosti. Součástí kritiky ani jednou není to že by Gowery kritizoval DnD.
29.5.2007 12:49 - andtom
Takže: Za níže vytučněné výroky, jak je zvýraznil Dalcor, se Gowerymu s plnou vážností omouvám. Měl jsem myšlenky, o které mi v obou případech šlo, vyjádřit jemněji, určitě to bylo možné.
Jinak jsem přečetl na základě zmínky tady ten článek o Asterionu a je to síla.
29.5.2007 12:56 - Joe
Kedy sa chystá druhé číslo a čo by tam malo byť?
29.5.2007 13:15 - Bajo
2 joe: predpokladam, ze to je mesicnik, takze snad kolem 16.6? Ale takhle to chapu ja, nemam to od nikud overene. Co se obsahu tyce, samozrejme nemuzeme prozradit vse, ale ja bych tam mel mit pokracovani o VtM, tentokrat, pokud se nepletu, rozbor pravidel (a nebo setting), ted nevim co byla druha cast :-/
29.5.2007 13:29 - Dalcor
Já ti můžu potvrdit že tma bude dokončen dobrdoružství z minulého čísla. Ode mě čekajte seznámení s příručkami Dragonlance a druhý den v Baldurově Bráně od Samara.
Ve třetím díle jsem právě popsal herní prostředí Dragonlance a Samar se vydá do Eversky, pravděpodobně lze očekávat i začátek DL d20 dobrodužství "Vlkoměněc".
29.5.2007 14:39 - Alnag
Paw: Mám jediný dotaz. Většinu zdejších přispěvatelů do diskusí tak nějak znám. I Gowery se nám tady svým způsobem představil, ale u tebe si nejsem zcela jist, jak tě mám zařadit.
Kdo jsi? Co tě motivovalo sem psát? Samozřejmě odpovídat nemusíš, ale docela by mne to zajímalo, abych si v tomto kontextu mohl tvoje příspěvky zařadit.
29.5.2007 15:46 - Jerson
Gowery: 6) Vyskytly se zde pochybnosti o existenci Jersonova systému. Existuje Jersonův systém? Existuje Jerson? Není náhodou Jerson agentem ruské tajné služby toužící ovládnout svět?
Jersonův systém je jen kolektivní sugesce, nic takového neexistuje. Jerson je virtuální entita a ve skutečnosti také neexistuje. A pochopitelně není agentem ruské tajné služby, ale bude to nejspíš nějaký nácek, stačí se podívat na jeho účes a znalost reálií Německa ve 30. a 40. letech.
--------------------------
A k věci - obrázky jsou docela hezké, ale bylo by mnohem lepší vypustit okraj a dát víc prostoru vlastní postavě.
30.5.2007 00:01 - Alnag
No tak jsem si konečně přečetl ten slavně kontroverzní nebo možná kontroverzně slavný Goweryho článek a kdybych to měl shrnout jednou větou - mnoho povyku pro nic. Fakt je, že věcných chyb a nepřesností je tam hodně. Nepočítal jsem je, ani jsem si je nikam nepoznamenával, ale můj odhad je, že kdybych to bral hodně puntíčkářsky, tak dvě desítky bych jich našel.
Ovšem, je to úplně jedno. Možná je to tím, že čtení zdejší diskuse jsem čekal něco úplně děsivého, ale ve skutečnosti je to docela ucházející. Pokud se zkusím vžít do kůže "normálního" čtenáře, kterému je to evidentně určeno, tak si nějaký kontroverzí vůbec nevšimne a vcelku osvěživou formou (kterou bych se skutečně zdráhal označit za pubertální) ho to navnadí ke zkoumání dalších možností.
Nechci se tady Goweryho zastávat (k tomu mám opravdu dost daleko), ale vážně to stálo za tolik popsaných stránek diskuse? Myslím si, že ne. Je prostě potřeba vzít v potaz to, že pro snad nikoho, kdo do této diskuse přispěl ten článek není určen a tudíž tomu taky přizpůsobit svoje očekávání. Stejně dobře bych mohl číst článek z Nature a stěžovat si, že je to moc odborné. Prostě forma odpovídá zaměření (což neznamená, že se nedá něco vylepšit, neboť to se dá vždy).
30.5.2007 09:59 - Jerson
Já si prozměnu včera přečetl článek o Asterionu - dozvěděl jsem s docela dost nových informací, ale nepochopil jsem, proč je čtenář stavěn do pozice malého dítěte. Steně tak si myslím, že když v ČR vychází dva komerční světy, je spojení "nejpropracovanější" a podobné další zbytečné. Jako popis pro vytvoření představy ucházející.
30.5.2007 10:16 - Dalcor
Jakáho mnoho povyku? Nemyslím si že by tu bylo mco povyku - celkem asi 12 příspěvků ;) Zbytek už jsou osobníé rozepře... Článek mohl být lepší...
30.5.2007 16:38 - Dalcor
Jinak časopis by měl být k dostání v těchto prodejnách
30.5.2007 16:53 - Corvus
Dalcor: slovensko nist?
30.5.2007 16:54 - Dalcor
tohle jsem zatím zjistil, nevím kdoje distributor na slovensku. Šef info o slovenské distribuci doplní na web.
12.6.2007 15:25 - Dalcor
Alduron 2 jde na stánky - více stran, jiný těžší papír, korekce, méně povídek, upravená grafika. Dragonlance a Forgotten Realms.
12.6.2007 15:29 - Joe
Držte si klobúky: ;) ;) ;)
Stránky Mediaprint Kapa (SK distribútor Alduronu):

ALDURON Kód: 5347
ČESKO
39 Sk
mesačník

Zameranie: HOROSKOPY A KRÍŽOVKY
12.6.2007 15:33 - Dalcor
a co ten link?
12.6.2007 15:43 - Joe
14.6.2007 10:56 - Corvus
dneska som zhanal nove cislo ale videl som ze prve cislo mali este v stanku na racianskej pri figare, kto ho chce, nech tam uteka...
18.6.2007 09:45 - Bajo
A jak to vypada s druhym cislem?
19.6.2007 09:39 - unknown
vcera som ho kupil... hned musim zial povedat ze obalka je o 3 triedy horsia... ale papier lepsi, casopis znatelne hrubsi... precital som zatial clanky o wfrp (celkom fajn, mozno zbytocne podrobny), gamemastrovani (goweryho 'score-like' humor je pritomny, hoci trosku umiernenejsi) a o cardhalii (ktory ma moc nebavil pretoze to bol trochu suchy popis).. este musim precitat Dalcora a Qualdezara...
teraz ho nemam pri sebe aby som to presnejsie popisal ale nejak som nepochopil k comu patri trochu podivny popis goblinov a koboldov ktory nasleduje po dalcorovom BG.. nejak to tam je rozchaosene.. ale mozno som len nepochopil...
ale v celku az na tu obalku je to krok k lepsiemu.
19.6.2007 09:40 - Corvus
no tak to som bol ja.. som si nevsimol ze ma to po zmene stranky odhlasilo.
20.6.2007 10:16 - Dalcor
Tak jsem si koupil Alduron 2.Zatím jsem četl jen své člányk a zase sjem si našel chyby za což se omlouvám. Četl sjem Qualdezarův popis systému ve V:TM - mám pocit že na fórech k němu byl sotřejší. A Thracusův popis Warhammeru Fantasy Roleplay. A Goweryho článek o přípravě na hru. Zatím to šlo.
20.6.2007 10:45 - Jerson
Taky mám druhý díl, povídky rovnou přeskakuju, ale na první pohled působí o něco lépe než díl první. Hlavně má ale dostatečně velké obrázky, sláva.
20.6.2007 11:08 - Bajo
2 Dalcor: mas pravdu asi jsem byl, problem je v tom ze to co mi na ni nejvice vadi, k tomu jsem se jeste nedostal, to jest, samotne hrani hry (a uchopeni hry), o tom budu mluvit pozdeji, nejdrive po casti o settingu, ktera bude mit asi dve casti. Kazdopadne zitra ho asi budu mit taky, tak uvidim.
20.6.2007 11:18 - Rytíř
Nevezmete ho někdo na sraz? Já ještě neviděl ani jedno číslo.. :)
tady po tom fakt není vůbec tucha :(
20.6.2007 11:20 - Dalcor
vemu
22.6.2007 07:18 - Reidden - Alduron
Tak, přečetl jsem si a zuřím. Poslouchejte lidi, to jak tady rozebíráte Goweryho, já bych to zhodnotil následovně - kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Souhlasím, že má několik nepřesností v textu. Nějaká kritika mi přišla i mailama, ale nezdá se vám to trochu přehnané? Tohle fórum mi připadne jako inkvizice a ječící dav, honíc čarodějnici za každou cenu. Jasně, že se sekl v Morrowindu i v dalších věcech, ale podle jednoho, puntičkářsky kritizovaného článku nevyženu redaktora. Článek druhý má docela, teda podle současného ohlasu o poznání lepší. Proč bych mu nedal prostor pro nápravu? Uvědomte si, kolik je lidí, kteří vůbec rozumí tomu, o čem tady píšete. Je to jen hrstka kritiků, lidí od fochu, ale časopis čte z 90% lidstvo neprofesionálů, fandů fantasy a her na hrdiny, takže si myslím, že v prvním čísle, první chybný článek, zas až tak nikomu neublížil. S Gowerym si promluvím, ale myslím, že to není potřeba. Jeho druhý článek , jak už jsem psal je o dost lepší. Někteří lidé, neumí napsat pořádně ani své jméno pod článek.....někteří dokonce posílájí takové hovadiny k publikaci, že to skoro vypadá jako fantasy superstar a její hvězdná pěchota, ale do té Gowery nepatří.
22.6.2007 08:20 - Rytíř
Reidden: zuřit nemusíš, emoce se nám tu předtím trochu vzedmuly, pravda, ale rozbouřená hladina už se zas uklidnila, chlapci si to pokud si pamatuju celkem vyjasnili. Což si myslím, že pomohlo všem zúčastněným. Teď už by snad Goweryho nikdo odnikud nevyhazoval :)
Jinak ale ti musím trochu oponovat - tvrdit, že když tomu až na pár výjimek nikdo nerozumí, tak nevadí, že je něco napsáno blbě, to je teda dobře zcestné. Teď se vůbec nebavím o nějakém konkrétním článku, aby bylo jasno. Prostě v obecné rovině: cokoliv se sděluje nevědomým je naopak podle mého soudu nanejvýš žádoucí, aby bylo dobře! Protože ty lidi pak na tom staví, nemají možnost/chuť si to s něčím porovnat, ověřit si to.. berou to za dané.
A kdo jiný by měl posuzovat takovouto věcnou správnost, než kolega od fochu, který tomu rozumí? To mi není jasný ;)
Je samozřejmě pravda, že každá kritika musí mít nějakou úroveň, pokud pisatel chce, aby zapříčinila nápravu věcí, s nimiž není spokojen. Když jí nemá, je lepší se jí nezabývat (i když je to hodně těžký, to uznávám). Pokud jí má... pak je naopak namyšlenost jí opomíjet ;)
Aby nebylo mýlky, pořád jsem v obecné rovině. Alduron jsem viděl prvně ve středu, druhé číslo; články jsem nečetl. Jako počin je to bezesporu výborná věc a já doufám, že se brzo dostanu k tomu, abych si obsah v klidu pročetl.. pak bych se kdyžtak ozval s vlastními, konstruktivními postřehy ;)
Do té doby budu jen držet palce, aby se mu co nejlíp dařilo, stejně jako všem autorům, kteří do něj přispívají.
22.6.2007 08:24 - Joe
Všeobecne ku kritike niekoho/niečoho: má slúžiť na poukázanie na chyby, aby ich dotyčný vedel v budúcnosti napraviť. Ak kritizujú ľudia, ktorí sa v tom vyznajú, treba čakať skôr horšiu kritiku. Predpokladám, že bežný čitateľ taký kritický nebude (ak nepozná danú problematiku dopodrobna). Preto by som žiadnu kritiku nebral osobne, ale skôr podnecujúco pre ďalší rozvoj.

Hlavne vtedy, ak ide z vlastných radov.
22.6.2007 09:16 - andtom
Pro zajímavost: Jistý recenzent v novém čísle Levelu (časopis o PC hrách) v recenzi na simulátor vrtulníku prohlašuje, že UH1B znají všichni, co mají doma televizi, neboť se vyskytoval ve znělce MASH :)) Pozn. Shigor Birdman (což by měla být osoba starším hráčům AD&D známá, neboť kdysi přeložil a umístil na net český překlad Player's Handbook k AD&D) k uvedenému výplodu v Levelu na jednom diskusním fóru píše: znalci pozor, ať se nezadusíte smíchy :) Už vidím, jak mu někdo z Levelu přispěchá napsat, že je ječící dav a cosi o honění čarodejnic. Přitom chybu s vrtulníkem v Levelu postřehne IMHO procentulelně mnohem méně čtenářů časopisu, než Morrowind v Alduronu ;)
22.6.2007 09:25 - Alnag
Musím říct, zdá se mi ze strany redakce poněkud velice netaktické (a netaktní) označit potenciální či dokonce faktické zákazníky za inkvizici a ječící dav.
22.6.2007 09:47 - Reidden - Alduron
Asi jste mě nepochopili. Kritika je zde na místě! Ale nic se nemá přehánět. Chtěl jsem jen říct, že se snad zase tak moc nestalo, obzvlášť, když si z toho autor článku vzal ponaučení. Na můj vkus byla ta kritika až moc přehnaná. A teď nemyslím pouze toto fórum, ale i ohlasy jiné, odjinud. Uvědomte si, že mám trošku širší rozhled a čtu trošku více reakcí, než vy tady na fóru, proto vám možná některé moje reakce přijdou zcestné,jak tady někdo prohlásil, ale není tomu tak. Byli lidé, kteří si Goweryho článek chválili a nelíbil se jim Warhammer a někomu VtM. Jinému zase povídky, někdo zase, že povídek více, zkrátka je to kolotoč. Jen se snažím být objektivní. Rozhodně si nemyslím, že vzhledem k tomu, že je tolik lidí neznalých, můžeme jim podstrkovat nepravdivé věci. Tak to myšleno rozhodně nebylo. Nerad bych tady mezi váma čeřil vodu a rád bych to uzavřel. Gowery se sekl, snaží se to napravit a v průběhu dalších vydaní Alduronu uvidíme, jaká bude reakce. Rozhodně se nebojte, že pokud by Gowery opravdu nezvládal DnD, vezme si to někdo jiný .Howk !
22.6.2007 09:51 - andtom
Škoda, že už nevychází časopis Ramax, což byl takový časopis formátu A5 věnující se recenzím fantasy a sci-fi knížek. Pamatuji si, jak tam jednou kdosi kritizoval překladatele jedné military sci-fi série za termín "bodová obrana", překlad hodnostního označení důstojníků apod. Debata formou článků se mezi kritikem a recenzentem táhla asi přes 4-5 čísel. Překladatel se v žádném případě nebránil přes ječící dav apod., Naopak, něco uznal, něco vyargumentoval a na něco společného došli. Bylo zajímavé sledovat tu debatu. Překladateli bylo totiž jasné, že onen čtenář má o ty knížky zájem, pouze mu záleží na tom, aby v nich nebyly nesrovnalosti.
22.6.2007 09:53 - Reidden - Alduron
A ještě jedna věc, hodíme na web časopisu omluvné prohlášení s komentářem Goweryho. To by mohlo myslím stačit.
22.6.2007 09:58 - wraiths
Reidden - Alduron : a ja zas myslim ze tu nekteri moc Goweryho nezdrbli. ze je vse v poradku. a pokud se napravil tak je to snad plus ze precetl par "ostrych" radku.
22.6.2007 09:59 - andtom
Reidden: Omluvné prohlášení na web časopisu je myslím zbytečné, pokud se tedy nesesypala nějaká kritika na Goweryho i tam. Co bylo tady na d20.cz, na specializovaném webu (také proto to bylo tak hnidopišské, kde jinde by to už takové mělo být, že), to tady bylo také smírně uzavřeno.
22.6.2007 10:01 - Reidden - Alduron
Co by jste řekli na speciální vydání alduronu formátu A4 s dobrodružstvími pro jrdnotlivé herní systémy? Čistě teoreticky, váš názor.
22.6.2007 10:02 - Joe
Reidden - Alduron píše:
Co by jste řekli na speciální vydání alduronu formátu A4 s dobrodružstvími pro jrdnotlivé herní systémy? Čistě teoreticky, váš názor.


Go for it! Ktoré systémy máš na mysli?
22.6.2007 10:08 - Reidden - Alduron
Dragonlance, DnD,DrD,a tak podobně + kouzla, artefakty, bestiář i mimo děj dobrodružství. Takové jakoby pracovní materiály pro GM a PJ, což je vlastně jedno a to samé ne?
22.6.2007 10:08 - Jerson
Reidden - popravdě - v žádném jiném článku určeném pro kohokoliv jsme nečetl radu "Buď si můžete hodit mašli nebo udělat to co vám radím já, jiné cesty není." Ve srovnání se zdejšími články jsou ty Goweryho prostě ... vyčnívající.
22.6.2007 10:14 - Reidden - Alduron
22.6.2007 10:28 - Dalcor
Reiddene - jaké přehnaná kritika - opakuji byly tu čtyři kritické příspěvky - kritizující teenagerský humor, hlavně nevyužitý potencionál článku a několik nepřesností. Co je to za nemístnou nechutnou a inkviziční kritiku?
By mě zajímalo co jsi vlastně četl...
Vzhledme k tomu že tyto stránky jsou věnované d20 budeme samozřejmě primárně kritizovat článek o d20.
Někdo vzpomenul časopis RAMAX - vydávala to skupina lidí kolem FANTOM Printu, kteří nyní vlastní on-line obchod FANTASY shop a dále web FANTASYA.cz - asi nejlepší online obchod na fantasy a sci fi u nás.
22.6.2007 10:31 - Joe
Reidden, okrem DnD, DrD a d20-like systémov by mohli byť aj iné? Čojaviem taký Tri-Stat dX, Fate a podobne? (nenapadnú ma teraz iné generické systémy, pridajte niekto...)
22.6.2007 10:33 - Dalcor
Hele Joe a myslíš že stihnu do Alduronu speciál napsat 20 dobrodružství???
22.6.2007 10:43 - Reidden - Alduron
Tím Joe myslíš koho?
22.6.2007 10:44 - Rytíř
Nejsem v marketingu a tak moc honěnej, ale obecně bych řekl, že všechny speciály jsou zajímavý - pokud se dobře vybere téma, mohou si ho koupit i ty lidi, kteří daný časopis jinak míjejí...
Konkrétně speciál s dobrodružstvími by asi měl potenciál přilákat spíše nezkušenější hráče, případně přímo začátečníky. Kdyby se do něj propašoval i nějaký ten článeček o vedení hry, nemuselo by to být špatný... jinak já osobně bych radil třeba toto - dobře promyslet jedno dobrodružství, univerzálně ho popsat pouze slovy. A pak věnovat prostor jednotlivým systémům a ukázat, jak se toto dobrodružství v nich konkrétně zahraje, převést prostě slova na mechaniku. Tím pádem by mohl být záběr systémů hodně široký... a taky by to právě pro začátečníky mohlo být dost poučné.
22.6.2007 10:44 - Reidden - Alduron
Proč 20 dobrodružství? Něco mi uniklo?
22.6.2007 10:47 - Reidden - Alduron
To nezní špatně, Rytíři. Uvidíme.
22.6.2007 10:50 - Dalcor
Reidden - ale ne - to byl vtip s těmi 20 dobrodružstvími - Tri-Stat je takové další moje dítko ;) A Joe je Joeyetti.
Rytíř - no ten článek o tom jak hrát bych doporučoval Sirienův "Charakter postavy" . Každopádně by ho měl napsat objektivní odborník, který radí a ne říká že to musí být takto a jiný způsob neexistuje.
Do speciálu plánuji dát dobrodružství Vlkoměněc (9 stránek A4 a zatím jsem asi tak v půlce) na kterém se rpacuje už na transkripci do DrD+ a předělám ještě Tri-Stat dX, ADnD) Joe - udělal by jsi FATE? Samozřejmě Reiden se o překaldech do jiných systémů dozvěděl právě teď.
Do speciálu bych vložil vyloženě dobrodružství pro začátečníky vysvětlující co to je a jak se to hraje. Kdysi sjem jedno takové měl pro Dragonlance, ale nebyl nikdy čas ho dopsat.
Vannaxi - kam ti mám poslat jedničku? A co časopisu vůbec říkáš
22.6.2007 10:50 - Joe
Reidden: Myslím, že keby sa dobrodružstvo (teda jeho základ) rozhodilo medzi troch-štyroch ľudí, tak by sa aplikácie dali napísať aj pre iné systémy (mnou spomínaný Fate alebo Tri-Stat dX). Neviem, či je to možné z hľadiska redakčného...
22.6.2007 10:51 - Reidden - Alduron
Dalcore, četl jsem příspěvky na fóru a i dost mailů. Tam mi toho chodí trošku víc a tak reaguji všeobecně. Někteří jsou dokonce i vulgárně sprostí až tak, že jsem jim měl sto chutí odpovědět stejnou měrou. K tomu jsem se však nesnížil.
22.6.2007 10:52 - Dalcor
Jenže jsi inkvizicí nazval nás, kde byly 4 příspěvky a situaci jsem si vyjasnili i omluvili a nemístnou kritiku. Jestli ti to příjde jako inkvizice.
22.6.2007 10:53 - Joe
Dalcor: Myslím, že FATE by som zvládol. Idem na teba mailom ;)
22.6.2007 11:03 - Reidden - Alduron
Dalcore proboha, já někoho jmenoval? Bavil jsem se VŠEOBECNĚ. Já Ti přepošlu maily chceš? Ať vidíš ,co musím číst.
22.6.2007 11:08 - Joe
Reidden: Holt, na to si zvykneš.... za dva mesiace ;) To je na pleciach šéfredaktora.
22.6.2007 11:12 - Rytíř
Dalcor: v čem toho vlkoměnce píšeš primárně, Dnd?
22.6.2007 12:36 - Dalcor
Dragonlance.
Joe - poslal jsem ti draft.
22.6.2007 12:52 - Reidden
jak dlouhý to asi bude, Dalcore?
22.6.2007 12:54 - Reidden
Myslím ten vlkoměnec.
22.6.2007 12:55 - Dalcor
No - teď to má 9 stránek A4 - nemám napsané popisy vesnice a 4 CP. Dále mi chybí ještě něco málo o vlkodlacích kteří ale ne Krynnu nejsou, další zápletky ve vesnici, sepsat co kdo ví a dodělat mapy.20 stránek? Bez konverzí na jiné systémy.
25.6.2007 14:41 - LZJ
Je už někde k dispozici nějaký seznam trafik, kde Alduron mají? Vrátil jsem se po týdny z ciziny a taky bych rád zkritizoval úroveň článků ;-)
25.6.2007 14:44 - Dalcor
ne neni - jend distributoři
25.6.2007 20:48 - Vannax
Konečně se mi dostal do rukou tedleten časák, který už je legendární díky svojí nesehnatelnosti (krásný slovo :o)
Reidden už si asi vyslechl resp. přečetl dost negativní kritiky, takže zůstanu jenom u chválení :)
1. oceňuju, že je to ve formátu A5. Perfektně se to vejde do velký kapsy. (Ovšem kdyby to bylo A6, tak už se to vejde do jakýkoli.... :))
2. oceňuju i to, že ilustrace v časopise celkem stojí za to. Přiznám se, že jsem očekával daleko horší.
3. články jsou vesměs dobrý. Jen z pohledu čtenáře bych osobně ocenil trochu větší strukturovanost, aby ty články byly přehlednější a čtivější. (Nevím teď jak to napsat líp, ale snad to je srozumitelný).
4. Kurňa, přece jen teď odbočím od pochval.... :( Do budoucna by stálo za to trochu víc komunikace se čtenáři přímo na stránkách časáku. Ale to si Reiddene prosím tě neber jako kritiku, je to jen nápad. Je mi jasný, že vyšlo teprv druhý číslo a nemůže bejt všechno dokonalý.

No a teď ještě k tomu speciálnímu vydání. Určitě by stálo za to něco takovýho udělat, ale myslím, že nejdřív tak za rok, až časák získá nějakou ustálenou podobu a hlavně až se sejde dost kvalitního matroše na vydání univerzálních dobrodružství. Vydat totiž takovýhle herní moduly, to může bejt dost ošementý.....
držím palce ať Alduron vzkvétá! A hlavně ať je k dostání.
26.6.2007 09:42 - Jerson
Do budoucna by stálo za to trochu víc komunikace se čtenáři přímo na stránkách časáku Jen to ne. Přijde mi zbytečné zaplácnou místo dopisy čtenářů, navíc otiskované bez zkrácení v době, kdy je k dispozici net (dobře, ne pro všchny, ale je)
26.6.2007 10:00 - Dalcor
Souhalsím s Jersonem...Na druhous tanu jestli jsem něco četl v LEVELu tak to byly dopisy čtenářů ;) a výsledky recenzí
26.6.2007 10:20 - Jerson
Co si pamatuju, tak Level měl hromadu stran a dopisy čtenářů zabíraly dvě nebo tři. U Alduronu mi to přijde zbytečné, když už, tak stačí jedna strana jako celkové shrnutí reakcí čtenářů a případně další plánované úpravy na tomto základě.
26.6.2007 10:23 - Dalcor
Není místo, raději se budu věnovat RPG než dopisům :) Podme mě je daleko důležitěší dodělat diskuzi na webu.
26.6.2007 11:42 - Vannax
Zajímavý je, že si pod komunikací se čtenáři představíte jen otiskování dopisů :) Já měl na mysli spíš komunikaci ze strany redakce směrem ke čtenářům: plány do budoucna, v příštím čísle bude atd. a ani to nemusí zabírat celou stránku... Ale možná jsem si to jenom nepročetl důkladně a v tom časopise to je. Mrknu se na to.
26.6.2007 12:56 - Jerson
Vannaxi, to je asi tím, že časopis jako informační kanál směrem ke čtenářům funguje tak nějak přirozeně a hodně toho je v úvodníku. Ostatně k reakcím na čtenářské náměty jsem se už vyjádřil.
27.6.2007 16:37 - Argonantus
Dalcor píše:
Podle mne je daleko důležitěší dodělat diskuzi na webu.
Fíha! Další web, týkající se RPG? Není to tříštění sil? Spolupráce časopisu s webem je podle mne klíčová věc (na pevnosti jsem to nikdy neprosadil), například řeší podstatnou část té slavné komunikace - ale také to žere docela dost energie, pokud to má stát zato. Proč se radši redakce nenastěhuje na některé weby již existující... třeba tento?
27.6.2007 22:28 - Rytíř
Tento web samozřejmě ochotně podá ruku každému, kdo se chce s námi angažovat na netu. :) Ale jsme pořád ještě v podstatě zaměření na DnD a jeho odnože, kdežto Alduron jde obecně do RPG. (Sekce non.d20 vznikla asi až v době, kdy už museli mít v Alduronu jasno, co a jak.) Každopádně pokud se časopis uchytí, tak se mu vlastní web bude hodit - a předpokládám, že on se uchytit chce ;)
Jestli to je nebo není tříštění sil.. inu, to je těžká věc. Pravda je, že každý samozřejmě máme jen omezený čas, který věnujeme netu, takže vždycky volíme jedno na úkor toho druhého.
No a že web žere energii, to mohu podepsat :)) Nechápu, jak tolik lidí dokáže aktivně sledovat třeba čtyři nebo i víc webů a fór.. já na to prostě nemám. :) Jistě, je rozdíl mezi tím sledovat web a přímo se podílet na jeho chodu. Ale i tak.
28.6.2007 08:23 - andtom
Myslím, že právě proto, aby lidi z časopisu nemuseli obíhat x diskuzí po netu, tak zprovozní diskuzi na stránkách časopisu. Protože, jak píše Rytíř, sledování hodně diskuzí je únavné. Takže je to takové pochopitelné.
Na druhou stranu stejně to nepomůže. Viz Level a Score pár let zpátky - velmi živé společné diskuze o nich na Mageu, Hofylandu, ...
Jinak mám už také Alduron č. 2 a ke Goweryho rozháranému stylu s četnými vatovými pokusy o humor za každou cenu už nemám sílu cokoliv psát. V jakém kontrastu k tomu jsou články od Horacia Dějmistrův notýsek - 10. část a Dějmistrův notýsek - 11. část.
28.6.2007 08:54 - Dalcor
Mimochodem webová stránka je ynný must-be marketingovou propagací produktu. Což je u nsá stále opomíjeno. To že web není hotovej beru za velké, opravdu velké pochybení :(
9.7.2007 10:45 - Dalcor
Tak, u Alduronu došlo k problémy s distribucí a následující 3 čísla (3,4,5) budou ke stažení pouze v elektronické podobě a další čísla nepůjdou do distribuce ale budou k dostání ve speciálkách. Škoda. Důvody neznám, tak se mě neptejete.
9.7.2007 11:01 - Joe
Hm hm hm... Akýže to šotek zaúradoval? (rečnícka otázka, nech odpovie len ten, kto je informovaný).
Dalcor, náhodou nič nevieš o prípadnom elektronickom prvom čísle? (pre tých, ktorí ho nezohnali...)
9.7.2007 11:08 - Alnag
Tak to je ovšem docela dramatická a nenadálá změna... zeptal bych se tě Dalcore na důvod, ale... ;-) každopádně uvidíme, možná, že prodej přes speciálky bude i plus a specializovaná čísla zní velmi zajímavě...
9.7.2007 11:15 - Joe
Ako doplňujúca otázka je, že sa mi zdá, že je nejako oklieštená redakcia...?
9.7.2007 11:18 - LZJ
Já jsem si říkal, jestli to může fungovat: Rozhodit po stánkách časopis, který velkou většinu lidí vůbec nezajímá. A naopak mezi těmi, které by zajímal neudělat žádnou reklamu a cestu k němu co nejvíc zkomplikovat (vyptávání se po trafikách a pod.). Ty speciálky vidím jako rozumné řešení. V každém případě jsem zvědavý na další vývoj, třeba si Alduron taky jednou přečtu.
9.7.2007 11:29 - Dalcor
Jo spousta lidí se na to vyprdla...
9.7.2007 11:34 - Joe
píše:
Jo spousta lidí se na to vyprdla...
Hm, len či zo straty záujmu po "3 dňoch trvania senzácie" alebo z iného dôvodu?
9.7.2007 11:39 - Dalcor
ukončení distribuce, asi...
9.7.2007 12:19 - Corvus
tak krachuje to este skor ako som ocakaval... to je smutne.
9.7.2007 12:21 - Dalcor
Si
9.7.2007 12:28 - Joe
Je v tomto pripade problem "ludia - redakcia" alebo primarne "distribucia - zly system"?
Teda takrečeno "hrr hrr na ně" a potom ruky preč? Alebo "my sa snažíme, ale nepretlačíme to cez systém"?
9.7.2007 13:25 - Bajo
nic nekrachuje, akorat dochazi na k zasadnim zmenam v koncepci apod... par cisle bude na netu, nez se domluvi podrobnosti s novym distributorem a potom bude opet ve prodeji (i kdyz ne na stancich ale v e specializovanych obchodech). Co se redakce tyka, nekteri to vzdali, vykaslali se na to, apod...
Rozhodne ale tyto zmeni nemaji predznamenavat konec, ale spise neco jako zmenu.
9.7.2007 13:28 - Corvus
ok...ked povies ;-) uvidime ako sa to vyvinie.
9.7.2007 13:36 - andtom
"Co tě nezabije, to tě posílí" platí třeba i pro časopisy. Je dobré, že není všem dnům Alduronu konec.
Bude i předplatné? Ne každý má v dosahu speciálku, tak se ptám. Speciálka+předplatné by mělo stačit pokrýt všechny, kdo mají zájem.
9.7.2007 13:44 - Joe
Popri andtomovej otázke predplatného mám otázku aj na obchody, ktoré to budú, najmä na Slovensku... predpokladám, že aj taký Brloh?
9.7.2007 13:49 - Bajo
Predplatne bude urcite. Co se tyce konkretnich obchodu, tak daleko moje informovanost nesaha. Pokud bych mel rici svuj nazor, cekavam zejmena takove obchody jako Cerny rytir a prave Brloh.
12.9.2007 17:17 - Dalcor
Alduron prochází transformací - novým šéfredaktorem jmenován Qualdezar :)
12.9.2007 21:18 - andtom
Ať žije Qualduron ! :))
Já Ti věřím, pane šéfredaktore, zlom vaz!
12.9.2007 21:25 - Alnag
On to bude spíš Balduron, protože Qualdezar se nám přejmenoval na Baja. ;-)
12.9.2007 21:33 - andtom
Balduron Gaturon, pardon, Balduron Dalcuron :)
13.9.2007 09:26 - Rytíř
Gratulace Bajovi k zisku Funkce! :) A pak že u nás nejde překročit tu magickou hranici od nadšeného fandy k profíkovi, co se tím živí.. ;)
btw když sme u těch názvů, jak vznikl "Alduron", víte, povíte odkud je to jméno?
13.9.2007 09:44 - Corvus
mne sa zda to meno hrozne gycove... dufam ze ho zmenite...
13.9.2007 09:50 - Dalcor
Mě se zdá hrozně Gycove "Warheart". Alduron je svět který tvořila skupina kolem původního šéfredaktora a který chtěla časopisem prezentovat.
13.9.2007 10:23 - Corvus
heh.
o to vacsi dovod nazov casopisu zmenit, kedze ten svet sa tam uz asi moc vyskytovat nebude ci nie?
13.9.2007 10:33 - Dalcor
Ano
29.10.2007 20:43 - Bajo
Sláva velka udala se, zrakem svym spočiňte sem
Ne reakce pozitivni a negativni cekame...
29.10.2007 21:38 - Alnag
Zatím jsem to nečetl celé, tak jen první dojmy. Je to rozhodně krok kupředu ve všech směrech oproti Alduronu. Ale mám nejprve několik technických.
Líbí se mi ten jednoduchý design, ale ty ornamenty na stránce jsou takové příliš těžké oproti té tenké lince. Chtělo by to ten ornament namísto udělat tenkými čárkami namísto toho vytažení a toho efektu dosáhnout tím, že se jich provede víc. Druhá věc je, že ten ornament si vyloženě nesedne (ba se přímo bije) s fontem nadpisu "RPG magazín", který je takový víc gotický, víc lomený, zatímco ten ornament je příliš oblý. Tím, že ten nadpis je na každé stránce dole to vypadá divně.
Druhá technická - nadpis rubriky na lichých stránkách na začátku dokumentu (ale ke konci už ne) je příliš natěsnaný na linku, která ohraničuje text, takže téměř splývá jeho dolní linka. Což vzhledem k tomu, že na sudé to tak není asi není úplně ono. Chce to odrazit.
Třetí technická - doporučuji objevit dělení slov. Pokud se používá zarovnání do bloku a zároveň se nedělí slova, tak vznikají v textu řeky (bílé mezery táhnoucí se přes několik řádků pod sebou), což nevypadá hezky.
Stručně řečeno - trochu mi přijde, že to je sázené v Wordu nebo nějakém podobném textovém editoru. To není výtka, ono i ve Wordu se dá nasázet kniha (ale chce to umět a je to možná tězší než specializovaný program). Oceňuji to, jak je to udělané, ale doufám, že nerezignujete na další vylepšení.
K článku o Indies, který jsem zatím schroupnul:
Pobavila mne věta... (Indie hry) které mají většinou na svědomí talentované a zkušení herní designéři. Ehm, ehm... až na to, že o většině těch zkušených designérů do doby než ty Indie vydali nikdo nikdy neslyšel, tak kde je ta zkušenost... talentovaní budiž, i když i to je dáno tím, že ty netalentovaní prostě neprorazí, ale zkušení. Proboha!?!
Pak je tam taky kousek klasického schématu bludu. Rozdíl mezi komerční a nezávislou hrou je v tom, kdo a jak ji vydává. Existují nezávislé hry nelišící se nikterak od tradičního schématu (těch je většina) a komerční hry s velmi netradičními elementy (Everway anyone), tak o co go? Nevím proč se tenhle mýtus o "indies = inovativní, zvláštní výjmečné a komerční = tradiční, konzervativní, pro všechny" opakuje neustále, je to už nudné, hloupé a lživé. Sorry.
To je prozatím vše.
30.10.2007 01:39 - Vannax
Taky jsem to zatím jen tak prolít očima. Takže jen jednu takovou drobnost, která mi moc nesedla - neuvádět autora až za článkem, ale pod nadpisem článku. Další postřehy kdyžtak až po přečtení.
30.10.2007 11:22 - Lotrando
Prolétl jsem to včera večer. A nekoupil bych. Proč? Hromada slibů a kde nic tu nic. Jako nulté číslo to není zlé, ale platit za to by se mi nechtělo. Dál si dovolím trochu kritiky. Snad vám to pomůže vylepšit příští číslo.
Pokud jde o zpracování tak jedničku za obrázky a celkový dojem, texty jsou pěkné, hezky napsané. Připojím se ke kritice článku o indie-rpg a beru ho jako subjektivní názor autora. Osvěta je třeba, kde však bere tu jistotu že indie-rpg je něco tak klíčového pro každého, to mi není jasné :). Raději bych viděl povídání o takových mechanismech indie-rpg, které mohou obohatit běžné hraní. Proč ten, který prvek považujete za přínosný apod. Málokdo bude ochoten měnit systém jen tak, ale začlenit nové prvku do svého hraní je mnohem snaší.
Ještě se dotknu jedné, možná trošku citlivé věci. Jde o článek rozebírající settingy. Chvíli jsem doufal v nějaké rozumné shrnutí těch komerčních a nebo aspoň známých nekomerčních. Trošku mě odstrašila poznámka o vlastním. To je v rozporu s počáteční proklamací, o nepoužitelnosti hotových settingů. Vím jak to svádí, vytvářet svět sám, ale myslím, že budete jen těžko soupeřit s komerčními produkty v použitelnosti (celistvost, zpracování, organizace materiálů apod. - v originalitě věřím, že můžete mít navrch).
Celkový dojem: je za tím vidět hodně práce, to je určitě plus. Je za tím vidět i hodně osobních postojů, což nemusí být plus pokud chcete oslovit širší publikum. Zkuste větší odstup a více oddělit osobní pohled na věc od obecně upotřebitelné informace, kterou předáváte.
Těším se na další číslo
30.10.2007 11:29 - Dalcor
Lotrando píše:
Jde o článek rozebírající settingy.
myslíš ten úvodník?
30.10.2007 12:35 - Lotrando
Dalcor: někde uprostřed
EDIT: Vlastní herní svet - úvod
Jen dodávám, je předčasné soudit, tak to berte spíš jako postřeh.
30.10.2007 16:25 - Bajo
add indies, dekuji za pripominky. Mozna to vyznelo trochu jinak nez jsem chtel. Uznavam ze vyjimky existuji, nicmene Everway nebyl komercne uspesny. Byl to risk, ktery moc nevysel. Tohle tu ale nema smysl resit. Nechtel jsem, aby to vyznelo tak, ze Indies jsou lepsi nez komercni. To ze je mam rad nepopiram, nicmene mam rad i spoustu komercnich her. Co se tyce inovativnosti, je to asi vec miry a dojmu. Komercni hry take prichazeji s inovativnosti, nicmene podle me vetsinou ne v takoe mire jako indies. Mnody se IMHO jedna o inovaci v ramci tradice. Kazdopadne jak rikam, budu si na to davat vetsi pozor a bud se snazit o vetsi objektovotu a odstup.
Jinak msyslem clanku byl spise jakysi uvod, ze tu neco jako Indies je a muze to byt zajimave. Ostatni clanky se uz budou zabyvat konkretnimi kousky.
A zastanci komercnich her nemuseji mit strach, chystame rubriku o zasadnich RPG. Neco jako legie nebo sin slavy. Tedy stare DnD mozna stare WoD, ale i Herowars(Quest), Traveller, Prince Valiant, CoC, Ars Magica, Everway, apod... pujde zejmena hry na svou dobu velmi prevratne a nebo ty ktere vyrazne ovlivnili tvar RPG.
30.10.2007 17:42 - Alnag
Ještě k Indies: Nevím jak souvisí komerční úspěch či neúspěch Everway nebo jiné hry s faktem, že je komerční (tedy jak je distrubována a zamýšlena). Prostě fakt je, že pokud chcete dle mého soudu naprosto umělou (a vyloženě marketingovou) linii mezi nezávislými (a těmi druhými - závislými či jakými) hrami, pak nutně se musíte vyrovnat s faktem, že ta linie o ničem než právě o tomhle nevypovídá.
Everway není jediné komerční RPG, které je inovativní. Těch je samozřejmě celá řada a spoustu z nich jsem třeba recenzoval na non.d20 - Over the Edge, Rune... když se podíváte koho zmiňují designéři těch opěvovaných indie RPG jako inspiraci, možná budete dost překvapení odkud ta "inovace" ve skutečnosti pramení. Nebo odkud pramení zprostředkovaně.
Co se zastánců komerčních her týče... nevím, jestli nějací existují. Já prostě zastávám názor, že operování s pojmem indies tak jak se s ním obvykle nakládá je a nestydím se to říct falešná a špinavá hra na lidi co o tom nemají tušení. Jinak si přečtu a potažmo zahraju cokoliv co vyhovuje mému vkusu. Mému vkusu jen nevyhovuje "mechanicky odměňovaný RP" což je shodou okolností jedna z dominantních (ale naštěstí nikoliv jediných) designérských přístupů, který převažuje v množině her označovaných jako indies. To neznamená, že apriori nemám rád žádné indie, nebo že se zastávám komerčních her, i když se samozřejmě ozvu, když mám pocit, že se straní jen jedné skupině. Takže asi tak.
30.10.2007 17:56 - Bajo
2 Alnag: Nechci se tu postet do debaty Indies vs. Komercni hry (na to bych spise volil samostatne tema) a uz vubec se nechci dostat do pozice, kterou nezastavam. Jinak nevim jak ostatni, ale ja osobne prekvapen z inspirace nebudu ;-). Jen reknu tolik ze s nezavislou tvorbou uz se setkavam nekolikrat, poprve to bylo u hudby, podruhe u RPG a nakonec u filmu. Vzdy me zaujala a vidim mnoho psolecnych znaku (at uz tech vice pozitivnich, nebo tech mene) ac jde o rozlisne typy zabavy nebo umeni. A nemyslim si ze je ten pojem tak spinavej (mozna u RPG trochu "zmedializovany" v ramci odbornejsi roviny, nicmene jde o pomerne novou zalezitos a navic ta chvalovlna jiz ustuopuje) a nebo je spinavej i u te hudby a filmy, protoze je to tam v mnoha ohledech dost podobne. Jinak co se tyce klasiky jako DnD1, ADnD, Amber, OtE, Prince Valliant apod...osobne jsem fanda oldschoolovych her ;-)
30.10.2007 18:02 - Alnag
IMO se každý pojem stává špinavým jestliže se používá k vytváření umělých škatulek s přidanou hodnotou, která jim ale v zásadě není vlastní nebo pro ně není určující. U hudby nevím, u filmů je mi to zvysoka jedno, ale tak do mne ještě nikdo nehustil, že nezávislé filmy jsou inovativnější a točí je talentovanější režiséři s pomocí zkušenějších scénáristů. Ale u RPG je to očividné a podle mne je to špatné. Hra by se měla propagovat svými kvalitami sama a za sebe a ne přichomýtnutím se do nějaké medializované skupiny.
A jinak tahle diskuse už zažila nějakou tu polemiku o článcích, takže klidně můžeme debatovat tady. A nebo jinde, je mi to vcelku šumák.
Jinak nevím, mně se třeba některé hry líbí a jiné ne a nenašel jsem mezi nimi žádou "skupinu", která by je nějak výrazně spojovala. Indie, komerční, oldschool, hit letošního léta, je mi to jedno...
30.10.2007 18:10 - Bajo
S tou inovativnosti je to mozna trochu prehnane uznavam (nicmene na to IMHO neco je) a i s tou talentovanosti. Ale ono to nebylo mysleno tak, ze indies delaji talentovani designeri a komercni hry netalentovani. Ale to, ze ty nezavisle hry nejsou nejaky nezname hry, od lidi ktere nikdo nezna a nejsou nicim zajimavi. A pokud vim, nazor ze nezavisle hry jsou vyraznym nositelem inovace nesdilim jen ja a sdili ho i mnoho komercnich designeru. Stejne jako to, ze velke firmy si na inovaci divaji trochu s odstupem.
Take znam kupu her ktere se mi libi z kazde kategorie, nicmene oldschoolove hry maji svuj specificky feeling a specificky pristup (podobne je to u starych filmu, treba) a u modernich her mi zase vice vyhovuje pristup indies (i kdyz ne ve 100% pripadu).
30.10.2007 20:49 - Alnag
Jen jako takovou závěrečnou doušku, zcela nezávisle se související diskuse o tom jaký je rozdíl mezi "indie a tradiční hrou" otevřela na RPGsite. Doporučuji se podívat dřív, než se to půjde do flamu. :-)
31.10.2007 10:26 - Dalcor
Co je to komerční designér Baio? Ono vůbec definice indie jako nezávislé hře je taková docela na pováženou. Co je to nezávislá hra? Od čehos e počítá její nezávislost a načem? Třeba Dreamong Cities dělal i Jason L Blair, autor Little Fears. Je tedy najednou komerční designér. Vůbec do jaké skupiny lze řadit studia jako GOO? Jako indie?
IMHO slovo INDIE se ozančuje hra, která je nezávislá na tržní poptávce a nabídce. Samozřejmě že indie chce vydělat - stačí se podívat na blogy designérů a vydavatelů. V jaký okamžik se indie developer zamění za koerčního developera. Je Edwards nyní už komerční autor, nebo nezávislý autor?
31.10.2007 10:26 - Dalcor
Vzhledme k tomu že jsem alduron neměl kde stáhnout jsem ho ještě nečetl, takže se tu pouštím an pole spekulací, které třeba článek odpověděl,a le tohle jsou moje otázky směrem k indie.
31.10.2007 15:40 - Bajo
Ale dyt ja se nepru o tom, ze Indie je nezavisle, tedy ze prava na hru vlastni autor. Nicmene podle me to miva i jine dusledky. Co se J.L. Bailra tyka, nevim jak u DC, ale treba jeho Little Fears vznikali puvodne jako Idndie, ale potom mu to nekdo vydal. Hra zusala v puvodni podobe (tedy pokud si dobre pamatuji), ale prava vlastnilo vydavatelstvi. Key20, jestli me pamet neklame.
31.10.2007 16:02 - Alnag
Bajo píše:
Nicmene podle me to miva i jine dusledky.
A právě někde tady je IMO zakopaný ten moment, kdy logika dostane tak tvrdě na frak, že ji pak musí držet na JIPce na kapačkách. Vlastnictví práv ke hře jistě důsledky má, ale jde dost o to, jak na co...
31.10.2007 17:23 - Bajo
Dobre, dokazat to nemuzu, jen si to myslim
1.11.2007 15:13 - Jerson
Tedy, jsem trochu zmaten - Alduron, RPG magazín ... o čem že to je vlastně řeč?
Detailněji jsem si přečetl vlastně jen povídání o zabíjení a přišlo mi, jako kdyby Bajo vzal teze posbírané ze svých zkušeností a diskusí na netu, hezky je spojil v ucelený a rozumný názor, a pak napsal negaci tohoto názoru. Nevím jestli to mělo vyvolat polemiku, u mě to vyvolalo pocit jisté marnosti - takové nesmysly.
(Jestli mluvím od věci, tak se omlouvám, ale neumím už odlišit věci, které jsem četl na RPG foru a zde)
12.5.2009 11:21 - sirien
kde je tomuhle konec?
12.5.2009 12:10 - Jerson
Skončil už před časem, pokud vím.
12.5.2009 12:20 - sirien
Hm. A objevilo se v něm něco zajímavýho?
12.5.2009 12:30 - Magus
Dalcor píše:
Seznámení se svêtem Krynnu...., to mluví za všechno ne.....!!=)
12.5.2009 12:31 - sirien
Ani ne... k tomu je tuna zdrojů jinde.
12.5.2009 13:02 - Jerson
Viz to co jsem napsal níže - vlastně nic zajímavého.
12.5.2009 13:04 - sirien
Je na netu někde sbírka článků z toho nebo tak něco?
12.5.2009 13:42 - Jerson
Myslím že ne, že to jedno nebo dvě sebraná čísla nikdo na net nedával.
30.7.2009 20:38 - Magus
www.rpg-magazin.cz nevi jestli znate
30.7.2009 22:18 - Jerson
Někteří z nás do něj i přispěli, než definitivně padl.
30.7.2009 22:42 - Alnag
Někteří z nás prorokovali, že padne... měli pravdu :D
30.7.2009 23:03 - Jerson
Já to prorokoval taky, ne že ne.
Jen kdybych si vzpomněl, kam jsem dal tn článek, hodil bych ho třeba sem.
31.7.2009 22:06 - sirien
Jerson píše:
Jen kdybych si vzpomněl, kam jsem dal tn článek

Do Alduronu? :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.3096170425415 secREMOTE_IP: 54.144.233.198