Tipy a triky

Vannax
18.10.2007 08:40
Čas od času se prostě stane, že dojde k absolutně neúspěšnému útoku. Pokud dojde ke kritickému neúspěchu při útoku, nabízí se celá řada možností, ke kterým může při souboji dojít.
Autorská citace #21
3.3.2008 08:20 - Lotrando
Proč potvrzujete jedničku na útok?
Ostatně, proč by se mělo cokoliv kromě toho že jsem minul stát, když padlo 1?
Autorská citace #22
5.3.2008 21:14 - Renhard
K hraní DnD neodmyslitelně patří element kostek, a když se stane, že při hodu na útok padne jedna, tak proč by to měl být obyčejný úder mimo? Copak 20 je jen obyčejný zásah? Lotrando: já ji nepotvrzuji, jenom nechám hráče, aby si hodil obratnost, jak moc nešikovný byl. Když například chce postava hodit vrhací sekeru a hráči padne jednička, proč by si ji nemohl vrazit do nohy?
Autorská citace #23
6.3.2008 07:40 - Lotrando
Renhard: Tohle se vleče z DrD, kde byl fatální neúspěch. To ovšem v DnD není. Ani u skillů (kde nemá význam ani ta dvacítka), ale ani u hodu na útok. Hod 20 je treat, to ano, ale 1 je prostě netrefil, nebo netrefil tak, aby způsobil zranění. Při to, jak moc často může 1 padnout, by měli všichni válečníci víc jizev díky své nešikovnosti, než od nepřátel.
Autorská citace #24
6.3.2008 09:25 - Jerson
Renharde - jak často nastává ten "neobyčejný úder mimo"? V průměru jednou za dvacet ran hodíš 1 a pokud neuspěješ ve 20% případů, zraníš ve dvou až třech útocích ze sta sám sebe?
Odházel jsem deset tisíc evidovaných hodů nožem, asi dvacetkrát se můž odrazil (protože jsem házel na nízký a tvrdý terč) a jen v jednom případě jsem nestačil uskočit a nůž mě škrábnul (opravdu jen povrchové zranění). Nikdy, ať jsem byl jakkoliv nešikovný se mi nepodařilo zranit se vlastním vrhacím nožem, a ani se to nepodařilo nikomu z lidí, kterým jsem je půjčil. Případně se zeptej šermířů, jak často se při tréninku nebo bitvě seknou vlastním mečem (nepočítám řemdihy a podobné zbraně).
A můžu ti říct, že když hraju DnD a první nůž co hodím si zabodnu do vlastního stehna, tak to skutečně na...štve, protože z praxe je mi naprosto jasné, že něco takového není možné.
Kdybys řekl, že při nešokovném úderu bojovníkoliv podjedou nohy a na chvíli ztratí roznováhu, tak prosím, ale i tak by bylo něco takového příliš časté a z hrdinské hry by se snadno mohla stát fraška.
Autorská citace #25
6.3.2008 10:03 - LZJ
Náš aktuální DM si pravidlo fatálního neúspěchu přinesl z GURPS. Aplikuje se tak, že 1 je automatický miss (podobně jako 20 je automatický zásah). Po 1 se hází potvrzovací hod na zásah a pokud i tak postava mine, stane se jí nějak drobná nepříjemnost (de facto buď upadne nebo ztratí další akci). Je to analogické i kritickému zásahu. Vlastní zranění se neaplikuje. IMO je podobná varianta popsaná i v DMG, samozřejmě se zdůvodněním, proč ji nepoužívat.

U tohoto konkrétního DMa to funguje celkem slušně, občas se to stává i protivníkům. U jiného, kterému kostky padají výborně a hráčům špatně, (zcela pravidelně, mimo jakékoli poučky o pravděpodobnosti a statistice) by takové pravidlo odpovídalo (sebe)vraždě hráčů.
Autorská citace #26
6.3.2008 11:52 - Rytíř
Lotrando: není pravda, že v Dnd není nějaký fatální neúspěch. Už jsme to nakousli při diskuzi nad našimi pravidly v Allmiru, ale vidím, že na tom tvrdošíjně lpíš :)
Základní pravidla pro hody na útok mimo jiné říkají:
SRD píše:
Automatická minutí a zásahy: Přirozený hod 1 (na d20 padne 1) při hodu na útok je vždy neúspěch. Přirozený hod 20 (na d20 padne 20) je naopak vždy zásah. Přirozený hod 20 je navíc i hrozba kritikou - možný kritický zásah.
viz SRD
Můžeme se samozřejmě bavit o tom, zda je toto automatické minutí "fatální neúspěch" nebo nějaký jiný "neúspěch". Ale každopádně je přímo v pravidlech relativně zásadní význam v tom, zda padne 1 nebo 2, 19 nebo 20. Dovednosti do útoku a boje netahej, ty jsou brány trochu jinak.
A všechny house rules ohledně následků takových hodů výše uvedenou skutečnost prostě jen rozvádějí....
Jinak my sme taky hráli na ztrátu akce, případně si hráč mohl sám vymyslet, co se stalo, když neověřil po hodu 1 Obratnost proti TO 10.
Autorská citace #27
6.3.2008 11:59 - Alnag
Ano, jednička je automatické minutí. Tečka.
Žádné a pak si hoďte na to, jak se vám přetrhla tětiva, zlomil luk a šíp se vám zabodl do nohy (měl jsem pocit, že bych DMa zabil...). Tohle v těch pravidlech prostě není. Je tam jen minutí!
Autorská citace #28
6.3.2008 12:02 - Lotrando
Rytíř: je to miss, to jsem tam napsal už tři dny zpátky.
Lotrando píše:
Ostatně, proč by se mělo cokoliv kromě toho že jsem minul stát, když padlo 1?
To pokud jde o SRD či co.
Zbytek bylo jen zamyšlení nad tím, proč se to znovu a znovu objevuje. Proč se škodí hráčům :), protože podle mého to o ničem jiném není. Ještě tak beru, když by to znamenalo ztrátu akce, budiž i tak je to docela časté a to i s potvrzováním. Při tolika povinných ověřením mi přijde další pravidlo stejného druhu zbytečné. Přičemž jsem se ptal, proč to takhle hrajete. že je to houserule je jasné, čím je ale opodstatněný.
Autorská citace #29
6.3.2008 12:12 - LZJ
Pro upřesnění - v základní pravidlech je 1 automatické minutí (ne fatální, jen automatické).
Ale v DMG na str 28 dole je posaná varianta:
DMG píše:
VARIANT: CRITICAL MISSES (FUMBLES)
If you want to model the chance that in combat a character could fumble his weapon, then when a player rolls a 1 on his attack roll, have him make a DC 10 Dexterity check. If he fails, his character fumbles. You need to decide what it means to fumble, but in general, that character should probably lose a turn of activity as he regains his balance, picks up a dropped weapon, clears his head, steadies himself, or whatever.
Fumbles are not appropriate to all games. They can add excitement or interest to combat, but they can also detract from the fun. They certainly add more randomness to combat. Add this variant rule only after careful consideration.
Pro ověření tam používají hod na obratnost s DC 10.
Autorská citace #30
6.3.2008 12:18 - Corvus
ja som fatalne neuspechy v boji pouzival..a potvrdzovalo sa to tusim reflexom proti 14. dokonca som mal aj oldschool tabulku s moznymi kritickymi neuspechmi :) stavalo sa to aj nepriatelovi nezdalo sa mi ze by to nejak uberalo zabave.
Autorská citace #31
6.3.2008 12:40 - Horacio
Alnag: Správně, hraj to tak, jak je to napsané :-)
Lotrando: Čím je odůvodněné? Přesně tím samým, čím je odůvodněno 20. Tedy pokud se stále pohybujeme v rámci předpokladu, že stejná pravidla platí pro postavy i protivníky.
Prostě někdo používá, jiný ne. Mně by asi vadily jen zjevné šílenosti jako zapíchnout si vrhací nůž do stehna (hezké Jersone). Jinak je to asi o celkové hrdinskosti světa :-)
Autorská citace #32
6.3.2008 12:50 - Max
Lotrando píše:
Přičemž jsem se ptal, proč to takhle hrajete.
Zraňují u tebe nestvůry postavy? "Neškodíš" jim tim? Byla by hra, kde tě nemůžou nestvůry zranit zábavnější? Byla by hra, kde neexistují neúspěchy a vždy ve všem postava uspěje zábavnější?
Můj názor je že ne, spíš naopak. Pokud na tom začnu stavět, dostatnu to, že ztížení či "škodění" postavám, může vést i k lepšímu výsledku. Samozřejmě, vše je jen otázkou míry a míru, tu máme každej jinou.
Ještě se mi vybavilo z článku "Tvůrci D&D". "Dlouhá chodba, na konci dveře a za nimi ork a koláč". Nemá ork stejnou váhu jako koláč? Neboli, čim těžší bude ork, tim víc mi bude chutnat koláč - samozřejmě, příliš těžký ork a příliš malej koláč povede k jinému výsledku, to už je o té míře.
Autorská citace #33
6.3.2008 12:51 - Lotrando
Horacio: ten problém přece není symetrický. Na jedné straně se tu bavíme o lepším zásahu reprezentovaném větším úbytkem životů protivníka a na druhé je tu nešikovnost, která by tě za normálních okolností zařadilo do fronty až někam za Joxera. Zatímco to první souvisí s dalšími mechanikami v systému, konkrétně s tím co představuje HP, tak to druhé je nepříliš vhodně rozvinutá možnost úplného selhání, která mi na dobrodruhy (t.j. profesionály) nesedí. A to minimálně četností výskytu. Nebo jinak, že se mi podaří citelně zasáhnout si představím snadněji než propíchnutí vlastní nohy.
Max: tomu se říká demagogie
Autorská citace #34
6.3.2008 12:54 - Rytíř
LZJ: Aáá, díky! Na tohle DM option už jsem zapomněl.. no aspoň je jasný, odkud to máme ;) Nezbývá mi než dodat, že to celkem funguje. Fatál se občas zadaří, ale ne vyloženě krizově často. I když je pravda, že v každym větším souboji je na něj reálná šance.. Což samo nemusí vyhovovat všem.
Lotrando: Však jo, tím co jsem psal, jsem se ti snažil sdělit náš důvod, náš pohled na věc, čím to opodstatňujeme..
EDIT: aha, tak sem o chlup pomalejší.. no když to rozvedeš takle, tak je to jiná a už ti rozumím. Ano, na jednu stranu je pravda, že citelný zásah u někoho, kdo ví co dělá, je rozhodně tak nějak intuitivně víc na místě, než nějaká totální bota. Ale ono je hráče těžký k nějakým botám donutit, takže když si uděláš pravidýlko, který to ošetří za tebe, máš se čemu občas smát.. třeba i tomu borci, co jinak hází patky, že na něj nikdo jinej nemá ;)
Autorská citace #35
6.3.2008 13:01 - Horacio
Lotrando: No mně to připadá docela symetrické. Když se ti něco může povést nadprůměrně, tak se ti to může povést i podprůměrně. Navíc já jsem dříve psal, že třeba 1 u postavy často popisově spojuji spíš se šikovností soupeře než s nešikovností postavy.
Já to třeba vidím tak, že selhat může každý, zvlášť při takovém chaosu jako je boj - a to mi stačí jako odůvodnění.
Na další mechaniky v systému si to může napojit každý jak chce :-) Jestliže 20 seberu třeba víc HP, tak 1 třeba přijdu o jeden útok/akci (nebo jak se tomu nadává v novějších edicích). Dohromady to nedělá nic jiného, než že to zvyšuje náhodu v rámci boje - pro mě osobně to znamená divočejší zvraty a hlavně popisy. Jsem toho názoru, že správný souboj má být pořádný chaos :-)
Autorská citace #36
6.3.2008 13:12 - Lotrando
Horacio: pro mě je to chaos i tak :), ale když vypustíme ty propíchnuté končetiny a dáme ztrátu akce apod., tak už to vypadá líp a má to trošku větší smysl. Hráči musí víc přemýšlet. Mě na tom dost iritovala ta nešikovnost, kterou se obvykle interpretuje.
Autorská citace #37
6.3.2008 13:13 - Jerson
Rytíř píše:
Ale ono je hráče těžký k nějakým botám donutit, takže když si uděláš pravidýlko, který to ošetří za tebe, máš se čemu občas smát.
Jak kde. Když postavíš pravidla na tom, že dobré jsou pouze úspěšné akce a newúspěšné jsou špatné, tak se jm hráči budou vyhýbat, jak to jen půjde a vynucené selhání na tom moc nezmění.
Autorská citace #38
6.3.2008 13:15 - Horacio
Lotrando: to se shodnem...s tou nešikovností se to nesmí přehánět, zvlášť u zkušenějších postav.
Autorská citace #39
6.3.2008 13:16 - Max
Lotrando: Položil jsem ti otázky, na které ses neobtěžoval ani odpovědět. Demagogie? Hmmm wiki o tom slově řiká dost, ale nenašel sem se tam, ale když myslíš.
Autorská citace #40
6.3.2008 13:24 - Lotrando
Max: pm

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.048086881637573 secREMOTE_IP: 3.145.166.7