Tipy a triky

pipux
27.6.2009 11:38
Už vás omrzelo hrát si na hrdiny? Chcete to změnit a nejste si uplně jistí, jak na to? Pak čtěte dál ... ]:->
Autorská citace #41
28.6.2009 13:03 - pipux
Aeris: velmi dobře :) Dostáváš malé bezvýznamné plus

Ad empatie: stejně jako dobro a zlo, i empatie může být relativní. Pozorovaná osoba ve skutečnosti nesouzní s cílovou osobou (neexistuje žádný telepatický kanál, transfer), to se jen emoce přenáší vzduchem. Jaké emoce jsou vysílány a jaké jsou přijaty, to záleží na "kódování" cílového jedince a "dekódování" pozorovaného jedince. Je to tedy dost velká a nahodilá duchařina.
Chtěl jsem říct, že empatie může zkreslovat. A taky říkám, že cílem empatie je v pozorovaném jedinci jen a pouze uspokojit své tužby. Donese se k němu empatickým přenosem určitá emoce, kterou chce naplnit, aby se cítil dobře. Vyvedeno k absurdnu, funguje to jako droga.

Faire píše:
Rasistická společnost (američané za otroctví) nebude mít moc empatie vůči jiným rasám, ale uvnitř té společnosti bude empatie normálně rozvíjena. Totéž platí pro věřící, kteří jsou většinou morálně na slušné úrovni, ale jen dokud jde o chování k věřícím stejné víry.

To je pěkně popsaný Kohlbergův 5. stupeň (obecný princip, uvízlý v nějaké podmnožině).

Nakousl jsi i psychologii války ... a to je také docela zajímavé pozorování. Padne pár bombiček a kdesi po sobě začnou střílet, načež všichni tito "nudní sousedé" najednou stuží dohromady, mají si o čem povídat, vypomáhají si jako nikdy.

To bude proto, že univerzální princip (zase Kohlberg, 6. a finální morální stupeň) nedokáže většina vnímat. Jakmile ale nastane válka, všechno se to zjednoduší (až někam na 2. Kohl. stupeň, tj. vzájemnou výpomoc, "něco za něco"), takže tomu už většina rozumí :O
Autorská citace #42
28.6.2009 14:26 - Faire
Vůbec, jako námět pár anime:

Death Note - mladý, ambiciozní student se smyslem pro spravedlnost najde deník, který má zvláštní moc - osoba, jejíž jméno je zapsáno, zemře. Během 5 let popraví neuvěřitelné množství lidí, převážně zločinců, ale taktéž kohokoliv, kdo po něm jde, občas nechutnými způsoby, manipuluje se svým okolím, a přitom je stále přesvědčený o tom, že vše, co dělá, je správné. Nejhorší na tom je, že během těch několika let v podstatě ustaly války a míra zločinnosti podstatně klesla... není to náhodou nakonec kladný hrdina? :)

Rouruni Kenshin - Shishiyo Makoto je voják, který za revoluce sloužil jako zabiják důležitých osob nepřítele, byl zrazen a téměř zabit. Dlouhá léta po revoluci se znovu objeví, aby svrhl japonskou vládu a vystavěl nový stát. Jeho životní filozofie je "nejsilnější přežijí" a na ni chce postavit nový stát - věří, že jen tak bude dost silný na to, aby se nestal kořistí západních mocností. Přitom neváhá využít čehokoliv - je ochotný zapálit město, aby od sebe odvrátil pozornost.

Další anime je skvělou studijí několika sadistických charakterů a psychiky jejich obětí - je to celé o tom, že pokud někdo je příliš slabý na to, aby se sám ubránil, má možnost uzavřít kontrakt s mocností smrti, která je pomstí - zabije tyrana (cenou je jejich duše, jako obvykle). je zajímavé sledovat vzájemné vztahy i to, jak někdo může nenávidět třeba někoho nevinného, koho jen nechápe.

Battlestar Galactica - ve chvíli, kdy jsou poslední zbytky lidstva pod okupací svou nemesis, Cylony, jsou ochotní udělat cokoliv - třeba zavraždit jiné lidi, kteří chtějí (z dobrých pohnůtek) s režimem spolupracovat. Ve chvíli, kdy se jim podaří uniknout, konají tajné soudy s údajnými i skutečnými kolaboranty, které bez svědků popravují.
Autorská citace #43
28.6.2009 17:13 - sirien
Kohlbergův model morálního vývoje - když už tu o něm pár z nás furt žvaní, tak abyste i vy ostětní věděli co to tu vlastně meleme :)
(postkonvenční stadia morálky (5 a 6) jsou v článku popsána docela dost zaujatě, zaprvé "minimální úroveň pro dané stadium je 25 let" je nesmysl, protože ve výzkumech se čas od času objevili i dost mladší lidé, kteří reagovali velmi autenticky podle schémat těchto úrovní. Zadruhé 6. stadium neoznačil Kohlberg za hypotetické, ale zavedl ho a pak jej zrušil z důvodů, které se mě osobně nezdají moc vědecké (nějaká kritika na základě toho že tam dospěje příliš málo lidí, že to je prý diskriminační vůči ženskému myšlení etc etc), stále se o něm vedou sem tam spory - ale stále se všude uvádí, takže... zatřetí, což je podstatné - 6. stadium jak jsem o něm ve více zdrojích četl já není charakterizováno "právem na život, spravedlnost etc.", ale "vlastními nadosobními morálními principy, které jsou u daných jedinců individuální, často odlišné od běžných a jedinec je považuje sobě samotnému za principielně neporušitelné bez ohledu na svůj prospěch" (5. stadium je pak orientace na společenské hodnoty jako takové, tedy jde o orientaci na nadosobní idee, které ale narozdíl od 6. stadia přebírá ze společnosti (např. svoboda)))

Alnag píše:
Těžko říct. Záleží, jak se stavíš k odpovědi na otázku: "Jsem inteligentní, pokud mám mozek schopný inteligentního myšlení, ale svůj mozek nepoužívám?"

Stavíš otázku na principu neexistujícího dilematu, navíc sugestivně.
Zaprvé mám pochybnost o srovnatelnosti inteligence a empatie co do jejich užívání.
Nicméně - to že jsi inteligentní neznamená, že nutně používáš svou inteligenci vždy. Gordický uzel budiž příkladem - občas je prostě hrubá síla efektivnější. Jsi hlupák protože jsi nezapojil inteligenci a nesnažil ses ho týdny rozmotávat? (můžeš si to převést na matematiku. Soustava rovnic a+b=5, b-a=4 by se dala řešit maticí... ale, zcela upřímně - proč, když to můžeš vypočítat tvrdym postupem? - na něco prostě inteligenci nepotřebuješ.
Adekvátně - můžeš být schopen silně empatického jednání vůči osobám, na kterých Ti záleží, dokonce i vůči osobám, na kterých Ti nesejde (třeba na základě nějaké vlastní úvahy o vhodnosti recipročního chování ve společnosti pomůžeš někomu koho jen tak potkáš na ulici), ale v okamžiku kdy se dostaneš do situace, kdy se Ti mimo okruh Tvých blízkých prostě hodí jednat proti zažitým normám, tak jednat jednoduše budeš a nenecháš se omezovat.

Alnag píše:
Protože jistá rovnováha udržitelného systému vyžaduje, aby tě to zajímalo. Protože ve chvíli, kdy by nikoho vůbec nezajímalo, co ti ostatní, se systém zhroutí jako domeček z karet.

Proto jsem také psal, že nejde o to jednat proti normám se všemi až na úzký okruh blízkých osob, ale jde o to že máš nějaký okruh blízkých, ke kterým se tak chováš vždy, a k ostatním se chováš v rámci nějakých zažitých norem - ať už ze zvyku, z reciprocity nebo kvůli čemukoliv jinému, a pouze v případě potřeby tyto normy opustíš.
Autorská citace #44
28.6.2009 17:16 - sirien
Faire: Ha, Death note, geniální věc :) Naprosto si stojím za tím, že hlavní hrdinové, ač stojí proti sobě, jsou oba Lawfull good, oba to myslí dobře, oba bojují za lepší svět... jen si oba ten boj představují... kapku jinak, řekněme.
A ano, způsob jakým používá Zápisník má naprosto bezpochyby kladný dopad. Ono se žádnému státu moc nechce válčit, když za to někdo může odkráglovat hlavní politiky jen tak z momentální dopálenosti a nic s tím nenaděláš :)
Autorská citace #45
28.6.2009 17:29 - Colombo
Sirien: já si stojím za tím, že Lightovy naprosto nádherně přeskočilo, naprosto nádherně se mu pokroutil svět. Byl to naprosto nádherný případ šílenství.
Autorská citace #46
28.6.2009 17:42 - Sethi
já si myslím, že ho v dětství měli víc bít.
Autorská citace #47
28.6.2009 18:17 - sirien
Hm. Lightovi přeskočilo?
Lighto měl sen o tom, jak by měl vypadat svět ve kterém by chtěl žít, ve kterém by žili jemu blízcí, sen o spravedlivém a správném světě.
Dostal prostředky, kterými takový svět mohl vytvořit. A měl odvahu tak učinit.

Přeskočilo mu, protože měl narozdíl od jiných lidí sen o tom jak by chtěl aby svět vypadal, a protože narozdíl od jiných měl odvahu ten sen naplnit?
Nemyslím.
Autorská citace #48
28.6.2009 18:17 - Aeris
Ja si myslím, že oproti tomu, čo by som s tým denníkom pravdepodobne urobil ja to ešte bolo v pohode. Mohol to využiť aj oveľa horšie. A osobne si myslím, že urobil pre spoločnosť dobre, ale IMHO spoločnosť je častokrát debilná so svojoou morálkou a etikou.
Autorská citace #49
28.6.2009 19:20 - Jerson
Dneska veče dávají Volný Pád s Douglasem - doporučuji jako studijní materiál, protože tanhle člověk je podle mě naprosto ukázkově "zlý" - vlastně je to sympaťák, rozhodně v prní polovině, jen prostě stojí na špatné straně zákona, protože v civilizovaném světě se takhle problémy neřeší.
A hlavně je to běžný člověk, žádná magie, žádný superhrdina.
Autorská citace #50
28.6.2009 20:17 - pipux
sirien píše:
v okamžiku kdy se dostaneš do situace, kdy se Ti mimo okruh Tvých blízkých prostě hodí jednat proti zažitým normám, tak jednat jednoduše budeš a nenecháš se omezovat.

Pak se ale jedná tak trošku o morální úpadek (neříkám, že já bych se tak nezachoval :) )

Sethi píše:
já si myslím, že ho v dětství měli víc bít.

Nene. Moc koruptuje. Absolutní moc ... je pořádná kopa zábavy :P

Jerson píše:
Dneska veče dávají Volný Pád s Douglasem

Z prvního dojmu se mi zdá, že se ten pán utrhne z řetězu a vydá se na zabíjačku. Kdyby náhodou někdo ten televizní Volný pád prošvihl, poradí si jinak ... :)
Autorská citace #51
28.6.2009 20:26 - Lotrando
Pipux: mě teda zaráží ta tvoje zkratka, kdy říkáš, že na hru zlounů se musím lépe připravit. navíc mi to přijde dost vykradené. propojení příběhové linie hry mezi postavami je nutností v každé vážněji myšlené kampani. pro krátké hry je to dokonce nutnost, protože tam o nic jiného nejde. Druhý problém bych spatřoval v nutnosti hrát v družině proti sobě, na což pravidla zrovna moc stavěná nejsou. Individuální zájmy jdou proti společnému záměru, ať už dříve nebo později.

Hraní za zlé postavy není většinou ani tak problém toho, že by to nebylo proveditelné. S přispěním GMa to jde velice dobře. Tu něco přikryje, tam zas pomůže. Vždyť je to tak super nápad, ať se družina zapotí. Bohužel, po velkém finále, se to celé sesype jak domeček z karet. Protože, aby zlý záměr prošel, muselo se nutně nadržovat, přinejmenším zatajením informací a v té chvíli je to velice kruté zjištění.

Pro mě je daleko zajímavější vedení hry, kdy si hráči na konci svého konání vůbec nejsou jisti, zda vlastně udělali dobře. Je často hodně zábavný je pak sledovat, jak se snaží vše sami před sebou ospravedlnit, vymanit se z pocitu viny. Často tak, že si situaci zcela překroutí a jsou znenadání postiženi selektivní ztrátou paměti. A přitom vlastně udělali dobře. Zachránili stovky životů, klidný život tisíců. Jen ten jeden ne. Ten jeden obětovali v zájmu vyššího dobra. Hrdinové.

Mimochodem, nevěřili byste, jakých RP výlevů jsou shopni jinak RP "nenadaní" hráči. Najednou jede vše in-charakter, najednou přesně ví, na základě čeho s epostava rozhodovala atd. :)
Autorská citace #52
28.6.2009 21:15 - pipux
Lotrando píše:
mě teda zaráží ta tvoje zkratka, kdy říkáš, že na hru zlounů se musím lépe připravit.

Snad opraveno :)

Lotrando píše:
navíc mi to přijde dost vykradené. propojení příběhové linie hry mezi postavami je nutností v každé vážněji myšlené kampani. pro krátké hry je to dokonce nutnost, protože tam o nic jiného nejde.

Článek je pouze překladem (a ta anglická verze byla ještě zpackanější), nevyjadřuje mé názory.

Lotrando píše:
Druhý problém bych spatřoval v nutnosti hrát v družině proti sobě

Pročpak, copak se nemohou potkat třeba dva maniaci, kteří chtějí vidět svět v plamenech?

Lotrando píše:
hráči na konci svého konání vůbec nejsou jisti, zda vlastně udělali dobře .... Zachránili stovky životů, klidný život tisíců. Jen ten jeden ne.

Tohle je dobrý námět k sledování úpadku postavy k temné straně :) . Začneš jako naiva, snažící se chránit vše živé. Setkáš se s krutostí války. Pochyby v tobě začnou narůstat ... a jednoho dne se probudíš, a zjistíš, že jsi právě vypálil vesnici :P
Autorská citace #53
28.6.2009 21:40 - Colombo
sirien píše:
Hm. Lightovi přeskočilo?
Lighto měl sen o tom, jak by měl vypadat svět ve kterém by chtěl žít, ve kterém by žili jemu blízcí, sen o spravedlivém a správném světě.
Dostal prostředky, kterými takový svět mohl vytvořit. A měl odvahu tak učinit.

Přeskočilo mu, protože měl narozdíl od jiných lidí sen o tom jak by chtěl aby svět vypadal, a protože narozdíl od jiných měl odvahu ten sen naplnit?
Nemyslím.

Kdyby si nezačal říkat Kami, nezačalo se mu to líbit (ne ten cíl, ale ta cesta), nezačal vědomě a bez jakýhkoliv pochyb zneuzívat naprosto všechny kolem sebe... Ale jó, to jsou jen nepodstatné detaily.
Autorská citace #54
28.6.2009 21:48 - sirien
pipux píše:
Pak se ale jedná tak trošku o morální úpadek

Vážně?
Jenomže to se už zase pohybuješ v rámci obecně uznávané morálky. Z pohledu morálky dotyčného může jít o zcela schvalitelné jednání.
Autorská citace #55
28.6.2009 21:56 - pipux
sirien píše:
Jenomže to se už zase pohybuješ v rámci obecně uznávané morálky. Z pohledu morálky dotyčného může jít o zcela schvalitelné jednání.

Dobře, představ si jakoukoliv morálku ... pak se určitě najde situace, kdy se s touto morálkou dostaneš do sporu. Konkrétní scéna není podstatná; z obecna se jedná buďto o úpadek (morálku překročíš), nebo o ústupek (na hranici morálky setrváš, ale něco ztratíš).
Autorská citace #56
28.6.2009 22:22 - Lotrando
Pipux: nezachytil jsem, že se jedná o překlad. sry
Autorská citace #57
28.6.2009 23:16 - sirien
pipux Nep... Morálka vystavěná na principech místo konkrétních směrnic (tj. např. osobní svoboda, a ne "právo jedince na to to to to a to...") se nemusí dostat do sporu nikdy.
Může se lišit výklad jednotlivců, ale to se už bavíme o něčem trochu jiném.
Může nastat situace, v níž jedinec neunese cenu za to se morálkou řídit, což je pak samozřejmě ústupek, ale daný slabostí jedince.

Například Lightova morálka byla naprosto jasná - dobro většiny je nadřazeno dobru těch kteří jej porušují. A protože to nebyl moc slaboch, tak to vzal hezky od podlahy zleva doprava :)
Autorská citace #58
29.6.2009 07:17 - Jerson
Lotrando píše:
Bohužel, po velkém finále, se to celé sesype jak domeček z karet. Protože, aby zlý záměr prošel, muselo se nutně nadržovat, přinejmenším zatajením informací a v té chvíli je to velice kruté zjištění.

K tomuto problému jsem se dobral také, když jedna slečna měla jiné záměry než zbytek party, tak jsem si udělal pravidla, kterými se dá postup k různým cílům docela dobře ošéfovat, a nadržování (ani házení klacků pod nohy) se už nekoná. Ale od té doby to nikdo nezkusil, tak nevím jak by to fungovalo přímo ve hře.
Autorská citace #59
29.6.2009 09:24 - Faire
K Lightovi - jak řekl myslím Pipux, moc korumpuje. Na jeho vývoji to lze dobře vidět - s každou smrtí protivníka mu narůstalo sebevědomí, navíc byl zvyklý na to, že je úspěšný. To, co na počátku určitě byl z části dobrý úmysl, se postupem doby pomalu proměňovalo - ve stále větší touhu po moci, po kontrole. Myslím, že po dalších několika letech by skončil jako nefalšovaný záporňák, protože by musel používat stále více své moci na udržení pozice.

Stejně tak ten pokles kriminality je relativní, vůbec bych se nedivil, kdyby po dlouhém pozvolném poklesu přišel raketový vzestup tvrdé kriminality. Penologie říká, že s nepřiměřenými tresty přichází nepřiměřené chování zločinců - ve chvíli, kdy ví, že jim jde o krk tak jako tak, zabíjejí kohokoliv, kdo je jim potenciálně nebezpečný. Třeba podíl loupeží s následkem smrti by šel hodně, hodně nahoru.

To vůbec nemluvím o problémech s institucionalizací moci, kterým by Light čelil, o prudkém vzestupu korupce (protože všem jde o život), zneužívání moci...

Demokracie není efektivní systém, ale je mezi ostatními nejlepší v omezování "špatných" stránek člověk (checks and balancies), v tom tkví její cena.

Výsledek - z mého pohledu nepochybuji o tom, že Light byl v konečném důsledku hrozba pro všechny. Jeho pohled byl jiný... BTW L se stal mou současně nejoblíbenější postavou :)
Autorská citace #60
29.6.2009 09:25 - Faire
Sirien: ústupek nemusí být dán slabostí jedince ale tím, že si uvědomuje, že udržení normy se nevyplatí - nemusí to mít důsledky pro něj, ale třeba pro jeho blízké, motivy mohou být dost altruistické.

Naopak silné, fanatické postavy jsou většinou pro společnost velmi nebezpečné, protože postrádají sebekontrolní mechanismy.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.099590063095093 secREMOTE_IP: 44.222.225.12